voor u Eerste Menten-dossiers uit Rusland in Den Haag XÜ Meer invloed werknemers in onderneming Stemerdink nieuwe minister van defensie Buitenland jaloers op Nederland MENTEN: ACCENT-MEDEWERKER GAF TIP Zuid-Afrika gaat Angola aanvallen De kerstman bestaat! MEERDERHEID CDA-CONGRES: £ctdóe6ouAa/ritiB Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 11 december 1976,67e jaargang no. 20605 Wrong man Hitchcocks "The wrong man" op Ned. II om 20.25 uur. Om 23.15 uur Met Aafjes naar Afri ka. Ned. I om 19.40 uur slot Sando- kan en om 22.10 uur Martine. Zondag Ned. I om 19.05 uur Ontdekkers en om 20.30 uur tv- spel "Ver van huis". Ned. II om 21.10 uur Krebbers in Promenade-concert, om 22.00 uur gijzelingen in "Als de dag van gisteren". Plaatselijk een bui. Licht tot half bewolkt met voor namelijk in de noordelijke pro vincies plaatselijk een regen- of sneeuwbui. Matige, in het waddengebied af en toe krachtige noordwedstelij- ke wind. Maximumtemperatu ren ongeveer 4 graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris mr. A. Stemerdink wordt de nieuwe minister van defensie met ingang van het ko mend jaar. Hij volgt minister Vrede- ling op, die begin volgend jaar lid van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap) wordt. De ministerraad besloot in zijn vergadering van gisteren staatssecretaris Stemerdink voor de be noeming tot minister voor te dragen. Er wordt in de plaats van Stemerdink geen nieuwe staats secretaris van Defensie benoemd. De nieuwe minister van Defensie is 40 jaar oud. Hij kreeg, na de kabinetsformatie 1972/1973, een staatssecretariaatssschap van Defensie toebe deeld en nam als zodanig de zorg voor het materieel van de krijgsmacht op zich. Als lid van de PvdA-fractie maakte mr. Stemer dink vanaf 1970 tot aan zijn benoeming tot 1 staatssecretaris deel uit van de Tweede Kamer. In zijn functie van Kamerlid had hij een belang rijk aandeel in de totstandkoming van enkele fractienota's over het doelmatige defensiebeleid. I Mr. Stemerdink had een militaire loopbaan. Hij studeerde aan de Koninklijke Militaire Academie I te Breda. Hij was lid van Provinciale Staten van j Noord-Brabant en lid van de gemeenteraad in zijn woonplaats Den Bosch. Staatssecretaris Stemerdink DEN UYL OVER WERKLOOSHEID; (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - „In het buiten land wordt jaloers naar Neder land gekeken. De daling van de werkloosheidcijfers is bijna niet te geloven. De stijging van het prijsindexcijfer met slechts 0,1 procent maakt dat de ge vreesde prijsstijging van dit jaar met negen procent niet wordt gehaald". Zo verheugd reageerde premier Den Uyl gisteravond op de jong- I ste cijfers over werkloosheid en prijzen. Sinds medio december i 1975 zijn de prijzen met 8,3 pro- cent gestegen. Het Centraal j Planbureau had de prijsstijging voor dit jaar geraamd op 8,5 tot 9 procent, i Ook de vakbeweging reageerde f gunstig, al voegde een woord voerder van het FNV daar wel aan toe dat dit wellicht niet zo zeer veroorzaakt is door het prijsbeleid van de regering, maar eerder door het zachte winterweer. „Een indicatie daar voor is het feit dat met name goedkopere winterkleding van invloed is geweest op de prijs ontwikkeling", aldus het FNV. Premier Den Uyl heeft gister avond tevens verklaard dat het kabinet voor 1977 onverkort vasthoudt aan de beperking van de stijgende overheidsuitgaven niet één procent. Hij vond dat er enorm veel „heisa" is ge- maakt over de uitlatingen van minister Boersma van Sociale Zaken. Deze had gezegd dat i voorstellen om de WAO-uitke- ringen van 80 op 75 procent te i brengen en niet-kostwinners la- j Bare sociale uitkeringen te ge ven mogelijk in heroverweging zullen worden genomen. Heeft de Nederlandse justitie de eerste Menten dossiers uit Rusland ontvan9en. gisteren werden Nederlandse documenten in Bern overhandigd aan de Zwitsers. De handeling werd verricht door de heer C. Vredenburg, Nederlands ambassadesecretaris, tweede van rechts. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De eerste Russische dossiers over het oorlogsverleden van Pieter Menten zijn gisteren op het ministerie van Justitie in Den Haag ontvangen. De Sowjetautoritei- ten hebben de Nederlandse ambassade in Moskou laten weten dat later nog andere documenten zullen worden verstrekt en dat Nederlandse opsporingsambtenaren een maand en tien dagen nadat een officieel verzoek is ingediend naar Rusland kunnen komen. De Nederlandse regering heeft per omgaande geantwoord dat het verzoek medio oktober al is gedaan en dat dit „ongewijzigd blijft gehandhaafd." Het is nog onduidelijk of de Russen een nieuw verzoek willen ont vangen of akkoord gaan met het van kracht blijven van het oude verzoek. De brieven die Pieter Menten deze week door zijn vrouw vanuit Zwitserland heeft laten sturen naar minister Van Agt, de kamerleden Van Dam (CDA) en mevrouw Kappeyne van de Copello (WD) en enkele dagbladen, waar hij onder meer stelt, door een medewerker van het weekblad Accent op de hoogte te zijn gebracht van zijn op handen zijnde arrestatie, worden door de Amsterdamse rechter-com- missaris mr. Van Duuren nauwelijks serieus genomen. Hij zei geen aanleiding te hebben gevonden tot een nader onderzoek naar de mogelijke tipgever bij Accent. „Hierover is. Knoop al een keer verhoord en de resultaten waren afdoende. Ik heb de indruk dat Menten de aandacht wil afleiden van de werkelijk heid," aldus mr. Van Duuren. Mevrouw Menten, die nog steeds in Zurich verblijft, heeft inmiddels verklaard dat haar man beslist niet van plan is geweest Zwitser land te verlaten. Weliswaar had hij een vlieg ticket voor New York bij zich, maar dit was volgens mevrouw Menten bestemd voor ie mand die de brieven in de Verenigde Staten op de post zou doen om de autoriteiten te misleiden omtrent de werkelijke verblijfplaats van Menten. Hans Knoop, die door Menten in de brieven onder meer voor communist wordt uitge maakt, weerlegt de beschuldiging van Menten. dat een van de Accent-medewerkers verant woordelijk zou zijn voor diens vlucht, met de stelling dat Accent pas zondagsavonds om halt elf van plan tot arrestatie wist, een tijdstip waarop Mentan al de vlucht had genomen. „Ik heb hard gelachen om de brief," aldus Knoop. „Gelachen, hoewel ik voor het eerst in 15 jaar ziek ben. Ik heb vermoedelijk een zenuwontsteking." ■■I VN-COMMISSARIS: LOESAKA (AP) Zuid-Afrika is volgende maand van plan Angola binnen te vallen met een troepenmacht van 50.000 zwaar bewapende soldaten. Dit heeft gisteren de VN-commissaris voor Zuid-West-Afrika bekend gemaakt. Commissaris Sean MacBride zei dat Zuidafrikaanse eenheden zich verzamelen in de uiterste noordoost hoek van Zuid-West-Afrika, een gebied dat bestuurd wordt door Zuid-Afrika. Hij beweerde dat de eenheden uitgerust zijn met helicopters, tanks, artillerie en pantservoertuigen. Hij voegde er aan toe dat de Zuid-Afrikaanse gevolmachtigde in Windhoek, Jarinie de Wet, kortgeleden een verklaring had uitgegeven waaruit kan worden afgeleid dat Zuid- Afrikaanse troepen wel eens gedwongen zouden kunnen worden om over te gaan tot achtervolging om de militaire bases van de Swapo in Angola uit te roeien. Het Zuid-Afrikaanse legerhoofd kwartier heeft ontkend dat het van plan zou zijn een invasie uit te voeren. ADVERTENTIE LONDENSE ARTSEN ZIEN SPOKEN LONDEN (Reuter) Het spookt in het gebouw van het Britse artsengenoot schap in Londen. In het decembernummer van het genootschapsblad staat: „Een van de spo ken heeft vermoedelijk connecties met de schrij ver Charles Dickens, wiens huis vroeger heeft gestaan op de plaats van ons perceel." De „geest" is volgens het genootschap al een paar keer gesignaleerd door werksters die een gedaan te met de houding van een vrouw bovenaan een trap zagen staan. Men is er vast van overtuigd dat het spook Catherina Dic kens is. Haar huwelijk met de schrijver liep stuk op de plaats waar nu de geest „opereert". Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank het popje „Judy" bij u thuis. ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Judy naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon' in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Man overboord op Noordzee DEN HAAG (ANP) Op de Noordzee ten westen van Den Helder is vanmorgen vroeg een man overboord geslagen van het Katwijkse vissersschip Jo hanna Helena (KW 106). De melding kwam omstreeks vijf uur bij Scheveningen Radio binnen. Scheveningen Radio heeft de schepen in de omge ving verzocht naar de man uit te kijken. De Koninklijke Mari ne zoekt met een Neptune naar de drenkeling. U kunt hem zelfs ontmoeten in onze Inn, tijdens de kerstdagen indien u nu reserveert voor het Kerstdiner traditioneel dansant (f 75.- p.p.) Rijsttafel Baii omlijst met Indonesische krontjongmuziek (f 40.- p.p.) Tafelreserveringen: Marja van Reeuwijk, tel. 769310 Holiday-lnn-evenementen altijd anders. i^o&xflax\&vw: jsj iBDEHUnmst fUHCEmm-m) 1746 Holiday Inn s aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. Ravage In deze ravage zijn gisteren twee vrou welijke inzittenden van een bestelbusje in Heemskerk om gekomen. De auto werd op een krui sing verpletterd door een vrachtwa gen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een grote meerderheid heeft het congres van het CDA gisteren als zijn oordeel uitge sproken, dat aan de werknemers meer invloed in de onderneming moet worden gegeven. Zowel vanuit de KVP als vanuit de CHU is geprobeerd om een duidelijke uitspraak hierover tegen te houden, omdat voorlopig niet aan de structuur van de onderneming zou mogen worden gesleuteld. Maar het congres besliste, dat de werknemers invloed moeten krijgen op de samenstelling van de raden van commissaris sen. In het ontwerp CDA-program is irissen zou moeten worden geko- vastgelegd, dat in de komende zen de kapitaalverschaffers en jaren moet worden gestreefd eenderde door de aldus gekozen naar een wettelijke wijze van de commissarissen, samenstelling van de raden van Op de eerste dag van het twee- commissarissen. De werkne- daagse congres was dit punt het mers dienen eenderde van het belangrijkste. Met 398 tegen 57 aantal commissarissen van de stemmen gaf het congres zijn onderneming rechtstreeks te steun aan het voorgestelde Voorzitter P. Steenkamp opende het CDA-congres, dat gisteren i kiezen. Eenderde der commissa- standpunt. Haag van start ging Vauit de CHU waren er bezwa ren tegen de scheiding van soft en harddrugs in het program ma. Vooral ds. Oliemans,vice- voorzitter van de CHU en het kamerlid Van Leijenhorst ver wierpen die scheiding. Oliemans vond een krachtige aanpak no dig en zei, dat soft drugs zeker zo gevaarlijk zijn als hard drugs. Aantjes en zijn AR-fractiege- noot Van Dam verdedigden een scheiding in de behandeling van soft- en harddrugs zoals ook minister Van Agt die in de Tweede Kamer had verdedigd. Een grote meederheid van het congres was het hiermee eens. Aantjes zei dat handelaren en profiteurs moeten worden ver volgd, maar dat aan slachtoffers van drugs hulp moet worden geboden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1