PLO hoort bij beraad over Midden-Oosten NAVO wil niet van eerste gebruik kernwapens afzien KsasN EEG-LANDEN IN VN: Brits herstelplan: nieuwe bezuinigingen Vietnamese kinderen in West-Duitsland moeten terug naar huis LEIDSE COURAN' ^aGINa y DEN HAAG (ANP) Alle negen lidsta ten van de EEG hebben gisteren in de algemene vergadering van dé Verenigde Naties gestemd vóór een spoedige her vatting van de Geneefse vredesconferen tie over het Midden-Oosten. In de betreffende resolutie wordt aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gevraagd contact op te nemen met alle betrokkenen, waaron der de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, en uiterlijk 1 maart verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Uiterlijk eind maart zou de Geneefse conferentie, die in december 1975 werd verdaagd, dan, opnieuw bijeen moeten komen. Israël en de Verenigde Staten stemden tegen deze resolutie. Sprekend namens de negen EEG-landen noemde de Nederlandse VN-£ deur dr. Johan Kaufmann „de gematigde benadering" van de indieners van de resolutie „een bemoedigend teken voor de toekomst". De resolutie was ingediend door Egypte en enkele niet-gebonden lan den. Israël heeft zijn aan de algemene verga dering van de Verenigde Naties voorge legde resolutie ingetrokken, waarin werd een hervatting van de Ge neefse vredesconferentie over het Mid den-Oosten. Israëls woordvoerder, Chaim Herzog, lichtte toe dat zijn land tot intrekking van de resolutie gedwongen was, aangezien een aantal niet-gebonden landen een amendemént heeft ingediend waarin wordt gevraagd om deelneming van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO aan de conferentie. Mm „NEE" TIJDENS] Spanje; REpEgENDUM 1 MADRID (UPI) Het rechtse verbond van veteranen uit de Spaanse burgeroorlog heeft een beroep gedaan op zijn 500.000 leden om bij het referendum, dat op 15 december gehouden wordt over de politieke hervoriningen in Spanje, „nee" te stemmen. Volgens het verbond, dat geleid wordt door de Flangist José Antonio Giron, zullen de hervormingen, zoals die zijn voorgesteld door de regering, Spanje terugvoeren naar de politieke strijd uit het verleden. „Wij raden de veteranen aan nee te stemmen, uit i loyaliteit jegens het historische feit van 18 juli 1936" (de dag dat de burgeroorlog begon die wijlen generaal Franco aan de macht I bracht). De Spanjaarden zullen zich in het referendum mogen uitspreken over een wijziging van de grondwet waardoor Spanje een uit twee kamers bestaand, rechtstreeks gekozen parlement krijgt in plaats van een kamer op dit moment die voor het grootste deel benoemd Behalve het verbond van veteranen hadden eerder de rechtse Falange-partij en de extreem-rechtse Ferza Nueva partij hun aanhangers opgeroepen tegen de hervormingen te stemmen. De linkse oppositie heeft het referendum ondemocratisch genoemd, maar de regering heeft opgeroepen om „ja" te stemmen. Winnaars van Nobelprijzen De Nobelprijswinnaars 1976 zijn hier bijeen voor het obli gate plaatje in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Van links naar rechts: dr Carleton Gajdusek (geneeskunde), prof. Milton Friedman (Eco nomie), prof. William N Lips comb (scheikunde), prof Sa muel C. C. Ting. pr. of Burton Richter (beiden natuurkunde), dr. Baruch S. Blumberg (ge neeskunde) en prof. Saul Bel low (letterkunde). Lijk als pop in pretpark LONG BEACH (Reuter) Een pop die al vijf jaar aan een strop hing te bun gelen in een pretpark te Long Beach, blijkt een lijk te zijn. Dit kwam aan het licht toen in het Californische amusementspark een episo de werd opgenomen van de televisieserie „De man van zes miljoen". Toen een man van de filmploeg iets aan een arm van de „pop" wil de verschikken, viel de arm op de grond. Een nader onderzoek toonde aan dat de gehangene een wat ou dere man was, 1,53 meter lang en met een gewicht van 68 kilo. Secretaris-generaal Luns, de Deense minister van buiten landse zaken Andersen, de Portugese minister van bui tenlandse zaken De Medeiros Ferreira en de Belgische con ferentievoorzitter Van Elslan- de (alles van links naar rechts) begroeten elkaar of maken een praatje met elkaar op de halfjaarlijkse NAVO-bij- eenkomst in Brussel. (Van onze correspondent) BRUSSEL De landen van de NAVO voelen er niets voor om in de huidige onevenwichtige militaire situatie in Europa een verdrag te sluiten met de lan den van het Warschau-Pact om wederzijds af te zien van het eerste gebruik van kernwapens. Een dergelijk verdrag zou ge lijk staan met het wegnemen van een element van afschrik king, waarop de defensie van de NAVO juist is gebaseerd. Nederland is het met deze ziens wijze eens, maar minister Van der Stoel tekende hierbij wel aan dat bij een andere machts verdeling in Europa de moge lijkheden van een dergelijk ver drag bestudeerd moeten wor den. Als lid van de VN hebben de NAVO-landen trouwens op zich genomen ervan af te zien als eerste geweld te gebruiken bij conflicten. Maar minister Kissinger onderschrijft deze zienswijze niet Hij verklaarde gisteren: „De geschiedenis heeft bewezen dat conventionele evenwichten nooit oorlogen heb ben kunnen voorkomen". Het voorstel om af te zien van het eerste gebruik van kernwa pens is afkomstig van de recen te Warschau-Pact conferentie in Boekarest. Daarbij is tevens de suggestie geuit dat zowel War schau-Pact als NAVO overeen zullen moeten komen om geen nieuwe lidstaten tot hun organi satie toe te laten, een suggestie die evenmin bij de NAVO in goede aarde is gevallen. De NAVO-landen hebben giste ren ook kennis genomen van wn speciale boodschap van de gekozen Amerikaanse president Jimmy Carter, die aankondigde dat hij van plan is de samen werking binnen de NAVO te versterken. Van der Stoel prees de scheidende Amerikaanse mi nister Kissinger als „een man die bijdragen van uitzonderlijk hoog niveau had geleverd aan de discussies in de NAVO-mi- nistersconferentie gedurende de periode van zijn ministers schap". De ministers hebben ook ge sproken over het geheime rap port inzake de toenemende aan- valskracht van de legers van het Warschau-Pakt. Minister Cross- land van Groot-Brittannië stelde dat duidelijk is aangetoond dat de Sovjet-Unie een imperialisti sche mogendheid is, dat goedko pe kredietverlening aan de War schau-Pact landen en de export van technologische kennis ter discussie moeten worden ge steld, en dat de NAVO-landen de daden van de Warschau-Pact landen moeten toetsen aan de slotakkoorden van Helsinki. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britten zullen het volgende week woensdag opnieuw te horen krijgen dat zij hun buikriem hard moeten aantrekken. Minister van fi nanciën Healey onthult dan de inhoud van het economi sche herstelplan, waarvoor Groot-Brittannië een lening van 2,3 miljard pond sterling hoopt te kunnen krijgen van het I.M.F. De regering Callaghan is het Pas gisteren eens geworden over de te nemen economische noodmaatregelen. Ze heeft er wekenlang over gedelibereerd, "et herstelplan voorziet nieu we bezuinigingen op de open bare uitgaven. Aangezien be doelde posten dit jaar al twee maal beperkt werden, was het geen gemakkelijke opgave nieuwe besparingsmogelijkhe den te vinden, die dan niet zouden leiden tot het ontslag van bepaalde ministers. Premier Callaghan schijnt de ze gevaarlijke klip nu omzeild te hebben. In regeringskringen wordt openlijk toegegeven, dat de aanstaande .minibegroting' van minister Healey elke Brit pijnlijk zal treffen. De werk loosheid, die schommelt rond anderhalf miljoen, zal onget wijfeld toenemen. Belasting verhogingen zouden echter uit-, gesteld worden tot na kerst mis. In afwachting kopen de Britten momenteel veel meer dan wat ze zich in feite kun nen veroorloven. Iedereen ver wacht namelijk een scherpe verhoging van de btw op alle consumptiegoederen. Het Internationale Monetaire Fonds wenst, dat de regering Callaghan maatregelen neemt om de Britse openbare lenin gen te verlagen. Zij schomme len momenteel rond de elf mil jard pond sterling. Als de re gering niet drastisch optreedt, krijgt Groot Brittannië geen 2,3 miljard pond van het I.M.F. Met dat geld willen de Britten onder meer de finan ciële kuil vullen, die ontstaan is door de terugbetaling van het internationale steunkrediet van anderhalf miljard dollar, afgelopen juni aan Groot-Brit tannië verleend door de rijkste naties van het Westen. CSU bereid met CDU te praten BONN/MÜNCHEN (DPA) In het conflict tussen de twee Westduitse christen-democrati sche partijen, heeft Frans-Josef Strauss van de Beierse CSU zich bereid verklaard tot nieu we onderhandelingen met de CDU over de door hem op 19 november opgezegde fraktiege- meenschap in de Bondsdag. Tegelijk daarmee eiste Strauss voor zijn partij echter het recht op haar politieke inzichten over al in de Bondsrepubliek uit te dragen. Enkele uren daarvoor had de CDU bekend gemaakt dat zij van plan is in Beieren een eigen partijafdeling op te richten. Tot dusver is Beieren het exclusieve terrein van de CSU geweest, terwijl de CDU, met uitzonder ing dus van Beieren, in de hele Bondsrepubliek opereert (Van onze correspondent Gwynne Roberts) BONN Vorige maand kwam er een einde aan de politieke strijd over de vraag of West-Duitsland al dan niet 120 gehandicapte Vietnamese kinderen terug moet sturen naar hun land. Onderhande lingen zijn aan de gang over de terugkeer van die Vietna mese kinderen. Aan de strijd kwam na twaalf maanden een eind toen de eer waarde Fritz Berghaus vorige maand zijn ontslag aanbood. Berghaus was de leider van een vredesdorp, dat in 1968 gebouwd was voor de opvang van Vietnamese oorlogsslach toffers. De Vietnamese kinde ren werden tijdens de Vietna mese oorlog naar Duitsland gebracht voor herstel en voor orthopedische behandeling. Deze indertijd zeer bekende liefdadigheidsacties werden onder andere gesteund door het Britse leger in Duitsland, dat meehielp aan de bouw van de kindertehuizen. Na het einde van de Vietname se oorlog wilde Berghaus eerst de verzekering hebben dat de kinderen in Vietnam goed ver zorgd zouden worden. Zonder die verzekering wilde hij de kinderen niet laten gaan. Zijn tegenstanders echter beweren dat Berghaus maar weinig in teresse had voor de hereniging van de kinderen met hun fa milie in Vietnam. Ook zou hij anti-communistisch zijn en de Vietnamese kinderen angst willen bijbrengen voor het hui dige regime in Vietnam. Berghaus ontkende deze be schuldigingen ten stelligste, maar zijn tegenstanders lan ceerden een frontale aanval op de 47-jarige geestelijke. Ze vormden een groep die de raad van bestuur van het dorp bombardeerde met bevel schriften om een meer linkse vertegenwoordiging te aan vaarden. De „rebellen" zeiden dat zij zeven van de twintig rechtza ken gewonnen hadden voor ze aanboden de processen stop të zetten. Er was één voorwaar de: de raad van bestuur zou nieuwe verkiezingen moeten toestaan. Berghaus, de voorzit ter van de raad, nam die voor waarde aan. Zijn tegenstan ders wonnen de verkiezing echter. Berghaus werd naar huis ge stuurd en zijn tegenstanders kregen vijf van de zeven zetels van de raad. Berghaus werd toen benoemd als erevoorzitter zonder stemrecht. De nieuwe raad van bestuur zegt nu dat het eerste punt op de agenda de terugkeer van de Vietna- meesjes is. Maar de terugkeer van vlucht elingen naar een communis tisch land is nog steeds een gevoelige zaak in West-Duits land, de naaste buur van het Oostblok en een land waar miljoenen Oostduitsers naar toe zijn gevlucht - sedert de tweede wereldoorlog. De terugkeer van deze kinde ren, van wie sommigen blind zijn, zwaar verminkt of ver brand, wordt nog eens bemoei lijkt door het feit dat veel van hen West-Duitsland als hun thuis beschouwen. Een paar kinderen wonen hier al acht jaar, in het kamp of in pleeggezinnen. Veel kinde ren hebben alleen maar heel vage herinneringen aan hun land. Bui van Ly, 15 jaar, komt uit Danang. Hij verloor beide ar men toen hij op een mijn stap te. Een paar jaar geleden kwam hij in West-Duitsland aan, waar hij een paar huid transplantaties en oogopera ties onderging. Maar hij zit nog onder de littekens en is aan één oog gedeeltelijk blind. „Ik ga ooit terug, maar voorlo pig wil ik hier blijven", vertelt hij de verslaggevers. Een van de oudere vluchtelin gen, de 25-jarige Din Sa, lid van de raad van de kinderen van het dorp, zegt: „De kinde ren zijn erg gelukkig hier, ze voelen zich veilig". Berghaus legt uit dat veel kin deren weliswaar beïnvloed' zijn door het Westerse leven, maar dat ook andere factoren een rol spelen in hun tegenzin terug te gaan naar hun land. „Sommige kinderen verloren hun armen en benen door Noord Vietnamese raketten en bommen die in Rusland ge maakt waren. Dat zijn geen mooie herinneringen". Zijn tegenstanders beweren echter dat de kinderen niet voorbereid zijn op hun terug keer. Dr. Joseph Markwardt, een van die tegenstanders, zegt: „We hebben geluidsban den om dat te bewijzen. Ze- denken dat hun keel afgesne den zal worden als ze terugke ren. Toen de kinderen hier kwamen, vroegen we hun of ze weer gezond wilden worden, niet of ze vluchtelingen wilden worden". Slechts weinig kinderen zijn wees. Markwardt: „Ongeveer 80 procent van de kinderen heeft geen medische verzor ging meer nodig en die zouden bijna elk moment weg kunnen. Ongeveer dertig kinderen vol-, gen een of ander beroepson derwijs, of zijn zo zwaar ver minkt dat ze nog hulp nodig hebben. Die kinderen moeten nog wat langer blijven". De raad van bestuur wijst aanbiedingen van Estduitse pleeggezinnen de kinderen voorgoed aan te nemen van de hand. De raad is al aan het onderhandelen met de verte genwoordiger van de Vietna mese regering die in Bonn be zig is eeh ambassade op te zetten. De raad hoopt dat vol gend jaar een begin gemaakt kan worden met de repatrië ring. (Copyright The Guardian) VN werken aan verdrag, tegen gijzelingen NEW YORK (AP) De rechts kundige commissie van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties heeft overeen stemming bereikt over het op richten van een uit 35 landen samengestelde werkgroep dat een internationaal verdrag te gen gijzelen van personen moet opstellen, aldus is door een Westduitse diplomaat in New York bekend gemaakt. De overeenstemming volgt op een compromis tussen West- Duitsland, dat het initiatief heeft genomen voor het ver drag, en Libië. Dit compromis heeft geleid tot een verzwakking van het Westduitse voorstel, al dus de diplomaat. Verwacht wordt dat de rechtskundige commissie vandaag een compro mis-resolutie zal aannemen. Goedkeuring door de algemene vergadering wordt als een for maliteit beschouwd omdat alle 146 VN-lidstaten zitting hebben in de rechtskundige commissie. Veel doden bij overval op trein in Angola LOEANDA „Anti-MPLA-ele- menten" hebben deze week in Angola tientallen passagiers van een trein op de spoorlijn van Benguela naar Huambo met messen doodgestoken, zo is uit goedingelichte bron in de hoofdstad Loeanda vernomen. De meeste passagiers waren burgers. Men kon geen nadere aanduiding van de overvallers geven. In de nacht van 7 op 8 oktober jl. zouden bijna 300 mensen zijn doodgestoken in een dorpje bij Huambo. De Angolese autoritei ten schreven die overval toe aan leden van de Unita. De bewe ging van Jonas Savimbi die tij dens de Angolese burgeroorlog werd verslagen. ADVERTENTIE inderdaad prima strijkijzers Miki wil zijn liberale partij hervormen TOKIO (Reuter) De Japanse premier Takeo Miki heeft aan gekondigd dat hij binnenkort met voorstellen komt ter her vorming van de regerende libe- raai democratische partij (LPD). Miki bevestigde echter niet dat hij van plan is ontslag te nemen. Volgens welingelichte kringen in Tokio wil Miki dat het partij bestuur belooft zijn hervor mingsvoorstellen toe te passen in ruil voor zijn ontslag. Mexicaanse politie contra landbezetters TORREON (Upi) In de Mexi caanse stad Torreon hebben 400 gewapende politieagenten met behulp van bulldozers en "vrachtwagens ongeveer 3000 ar me gezinnen verdreven van particuliere grond, waar ze zich illegaal gevestigd hadden. De politie-aktie leidde tot een vechtpartij die de hele dag duurde, en waarbij over en weer geschoten werd. Regering van acht man in Libanon BEIROET (Reuter-UPI) - Pre mier Selim al-Hoss van Liba non heeft donderdag de vor ming bekendgemaakt van een nieuwe regering van acht man die moet helpen bij de weder opbouw van het door de burge roorlog verscheurde land. Maar twee van de acht hebben politieke ervaring, de overige zes zijn technocraten. Premier Hoss. een 46-jarige econonoom' en conservatieve moslem, kreeg woensdagavond van president Elias Sarkis opdracht een rege ring van technocraten te noe men. Zowel de linkse als rechtse politeieke leiders waren ak koord gegaan met de vorming van een dergelijke regering. ADVERTENTIE inderdaad prima stofzuigers

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9