Inwoners gaan zelf familie-album samenstellen LANGS OMWEGEN Leiden wil rijksweg 11 Jvlak langs de spoorlijn Omdat Zoeterwoude minstens 700 jaar bestaat Noordwijk-binnen kan pastoor P. v.d. Bosch nog niet missen Straatrovers voor Haagse rechtbank uiterst timide Belt Braces: verzorgd Brits vormingstheater VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het Zoeterwoudse volkje gaat zichzelf tracteren bij gelegen heid van het terugblikken op ,700 jaar Zoeterwoude, een op zich al verheugend feit dat op 1 september door klokgebeier werd ingeluid. Volgend jaar, op 12 juni - de laatste dag van de eigenlijke feestweek - ver schijnt ten tonele een boek „van en door Zoeterwouërs", een door en door gezellig fami liealbum dat alle rond 7000 gemeentenaren na aan het hart moet liggen. Vader van „de idee" is uiteraard weer Ben van Leeuwen, wiens brein nooit rust en die aan zijn in venties steeds weer lucht moet geven. Als het geen postdui- vengezelschapsspel is, is het een Zoeterwouds kwartetspel, of hijgeeft kerstkaarten uit met beelden van Zoeterwoude zowat geheel ondergesneeuwd maar dat is erg lang geleden. Hij hoopt daar een en ander aan te kunnen verdienen. Maar wat hij nou gebrouwenn heeft, grenst aan deedelmoe- digheid van een onthechte kloosterling: het boek dat hij in gedachten heeft, zal hele maal voor niets, niet eens voor een appel en een ei, in alle Zoeterwoudse huiskamers op tafel komen te liggen. „Zoeter woude 700 jaar, sodemieters, man, dat feest moet iedereen hier kunnen aanspreken en daar mogen we allemaal van genieten". De ideeënman sprak over het „blijvend geschenk op niet- commerciële basis" met Bur gemeester en Wethouders en het college, zo vertelde me gis teren burgemeester J. Det- mers, „was er direct erg ent housiast over.We kennen trou wens de heer Van Leeuwen en als die iets doet, doet hij het goed ook. Daar valt niets tege nin te brengen". Inmiddels is een werkgroep geformeerd die de realisering van het Zoeter woudse boekwerkje gaat be werkstelligen. Het zijn burge meester Detmers, mr. W. Bos man, bedrijfsjurist, journalist Frits de Winter (tevens raad slid voor P.S.), Dick Vos, crea tief deskundige, koster Henk v.d. Hoeven van de Meerburg als contactman met de coördi natiecommissie Zoeterwoude 700, en B. van Leeuwen als coördinator. Vóór de komende feestdagen zullen de inwoners behoorlijk zijn geïnformeerd over hun ei gen boek. In een extra num mer van het gemeentelijk pe riodiekje Dichterbij, wordt precies omschreven wat er van de mensen wordt ver wacht. Zoals Ben van Leeu wen het formuleert: „We wil len een boek maken met alle mensen, verenigingen, het Zoeterwoudse bedrijfsleven, met de organisaties op ver schillend terrein, met de poli tie. Ga maar door. We willen hun allemaal vragen om mate riaal te leveren: verhalen en verhaaltjes, typische voorval len in het verleden, platen, plaatjes, foto's, oude prenten en weet ik wat niet al meer. Belangrijke data voor Zoeter woude worden „geprikt" en daaromheen komt die authen tieke en geheel eigen-aardige historie en beelden van de Zoeterwoudenaars zelf. Het boek wordt niet verkocht. Al leen als iemand een extra exemplaar zou willen hebben, kan daarvoor een kleine ver goeding worden gevraagd. We moetennatuurlijk uit de kosten springen, al staat de gemeente garant". De schooljeugd wordt in de gelegenheid gesteld, opstellen te maken; de bekroonde ver haaltjes komen in het boek te staan. Als het Zoeterwoudse familieboek eenmaal gedrukt is, worden de matrijzen ver nietigd: het betreft hier een eenmalige zaak. In Zoeterwou de kan nu iedereen alvast gaan speuren. Je staat ervan te kijken wat er allemaal te voorschijn kan komen op de rommelzolder of in bijna ver geten schoenendozen. De meest waardevolle bijdragen kunnen daar aan het daglicht komen. De werkgroep denkt aan een De mannen achter het boek „van en door Zoeterwouërs": burgemeester Detmers (links), Frits de Winter en inspirator Ben van Leeuwen (zittend). boek met ongeveer 36 pagi na's, „maar", denkt Van Leeu wen, realistisch als hij is, „dat zal wel te weinig blijken te zijn; het wordt een toer, als men op grote schaal mee gaat doen en dat hopen we vanzelf sprekend. O ja, tegen een ze kere vergoeding kan men zijn of haar naam achter in het boek laten afdrukken. Leuk voor later ook. Ik zie het al bum als een stukje folklore, ook met public-relationswaar- de voor het bedrijfsleven. Ik denk aanHeineken, die bij voorbeeld dit project door een grotere afname financieel zou kunnen steunen". Ik vraag aan Van Leeuwen in gemoede, of hij ook aan dat Zoeterwoudse boek niet zou willen verdienen: „U heeft dat toch ook gedaan met uw vori ge „items", zoals het kwartet spel?". „Zeker, een goede vraag overigens. Aan die kwartetten heb ik verdiend, ofschoon het geen ontzettend winstobject is geworden. Maar aan dit boekwerk wil ik beslist niet verdienen, al had ik het kunnen doen. Deze reis zie ik helemaal anders. Het is geen sociale bevlieging, maar ik vond het idee gewoon te goed om er iets commercieels van te maken. Iedereen krijgt het boek geheel voor niets, het is immers van en voor de men sen? Daarvan kun je geen win stobject maken. Het is gewoon een activiteit zoals de andere activiteiten in het kader van 700 jaar Zoeterwoude". Niette min, zo hoor ik, is de werk groep wel bereid. Van Leeu wen een present-exemplaar van het boek aan te bieden als het zover is. Burgemeester Detmers: „Ze ker, het boek - een echt fami lie-album zal een prachtige geheugensteun worden van een feest, dat in het dorp en aan de Rijndijk de mensen straks een paar weken gaat bezighouden". Van Leeuwen: „Het wordt een ontzettend leuk en knus lees- en kijk boek". Mochten er mensen zijn die allemachtig aardige verha len te vertellen hebben maar zelf niet in staat zijn deze op te schrijven, dan kunnen er schrijfgrage krachten worden ingezet ten behoeve van het boek. Die schrijvers komen dan wel even langs, desnoods op de koffie. Vóór 31 januari moet het materiaal zijn ingele verd, daarna kan het verwerkt worden. Men krijgt de spullen terug, want de werkgroep ge bruikt het materiaal slechts in „bruikleen". Na 12 juni kan heel Zoeterwoude met zijn ei gen boek in een hoekje gaan zitten lezen. Het is niet te ho pen, dat het in één adem wordt uitgelezen, want één adem duurt niet zo lang. Pastoor P. v.d. Bosch Niet alleen de St. Jeroenparochie, maar zowat heel Noordwijk-Binnen gaat een week feest vieren. Daar lijkt het zo'n beetje op, want het onderwerp van deze viering is geliefd in „alle lagen". Of zoals een Noordwijker het deze week uitdrukte: „Hij is ontzagelijk populair bij alle kringen van de Noordwijkse gemeenschap, die enthousiast meedoet. De ondertoon van dit alles is wel: man, blijf alsjeblieft nog een poosje bij ons in Noordwijk, want eigenlijk kunnen we je niet missen". Het gaat hier om pastoor P. A. van den Bosch, herder van Sint Jeroen, die 40 jaar priester is. Omdat hij volgend jaar 65 wordt, houdt men in Noordwijk wel een beetje het hart vast Maar nu men nog in het volle bezit van deze pastoor is, wordt zijn onmisbaar heid komende week dubbel en dwars beklem toond. Piet van den Bosch, priester „volgens de orde van Melchisedech", maar ook priester in de wanorde van de evolutie. Een wanorde die voor hem overkwam als een logische ontwikkeling die je geen geweld mocht aandoen. In het jubileumnummer van het parochiële blad „De Binder" geven veel personen hun visie op de feestelijke pastoor: de bisschop, uiteraard, de burgemeester, de deken, een predikant uit het christelijk gezin, de koster, pastoriebewoners, misdienaars, mensen van doopgroep en gezins- werk, verenigingen, een heel glad vol getuige nissen en goede wensen, van dezen en genen: Lang zal hij leven. Zondag wordt de cyclus geopend met een gezinsmis. De gezinsmis, waarvan pastoor v.d. Bosch de grote stimulator is geweest. Nog twee andere eucharistievieringen zullen komende week volgen. De schooljeugd neemt een aparte plaats bij dit jubileum in: bijna elke dag zijn er bijeenkomsten in de sporthal. De kinderen zullen niet elke minuut aan hun pastoor den ken, maar de herder zal ongetwijfeld wel zijn kleinste schaapjes gedenken. De kinderen gaan sport en spel beoefenen onder leiding van drie vakleerkrachten. Dat betekent een verheugende medewerking bij de andere dan de drie r.k.-ba- sisscholen in Noordwijk, speciaal wat betreft het vrijmaken van de sportruimte en het be schikbaar zijn van de vakleerkrachten, ofwel de gymnastiekleraren. Als je het programma overziet, krijg je de indruk van een glorieus bevrijdingsfeest. De oude tijden mogen voorbij zijn, met hun -liturgisch geflonker en erebogen, maar wat Noordwijk anno 1976 zijn pastoor te bieden heeft is niet minder indrukwekkend, maar misschien „menselijker". Dat maakt alle maal niets uit, want het „eindstation" is hetzelf de gebleven. Belangrijk is temidden van alle feestelijk betoon de receptie op zaterdag 18 december in hotel Hof van Holland, voor geno digden en nadien voor alle belangstellenden. Zondag 19 december is de plechtige hoogmis met medewerking van het dames- en herenkoor en de fanfare Excelsior. Ik wil voorbijgaan aan een curriculum vitae: voor pastoor v.d. Bosch overweegt het heden. Het is zoals een meisje uit de derde klas schreef: „De hele klas vindt het leuk, dat u 40 jaar bij de kerk gewerkt heeft wij en alle mensen vinden het fijn dat u er werkt, u bent erg aardig en iedereen moet aardig zijn dan kan de wereld in orde komen. En de groteren zeggen zoiets als: „hij gaf ieder z'n deel, hij heeft oor voor een ander. Hij houdt niet van zelf te „pushen", zelf te duwen, maar hij brengt een ander ergens toe. Pastoor v.d. Bosch heeft weten te overbruggen en hij zegt nog vaak „zoiets moet groeien". Men is hem erg dankbaar, dat hij de „stormperiode" in de Noordwijkse kerk rustig heeft kunnen begelei den, want sinds het concilie is ook in deze gemeenschap wel iets losgeslagen. Jesaja schreef ergens: „Zie, ik ga iets nieuws begin nen, het is al ontloken, ziet ge het niet?" Dat slaat dan, volgens de mensen die het weten kunnen, op pastoor v.d. Bosch en op het Nooordwijk waar iets groeiende is: een pasto raal team met leken erin is nog vrij uitzonder lijk. Piet van den Bosch is er niet voor terugge schrokken. LEIDEN Wanneer er een rijksweg 11 komt, zal deze zo dicht mogelijk langs de spoor lijn Leiden-Utrecht moeten lo- pea Dit is de mening van de meerderheid van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ring, die op korte termijn schriftelijk aan de provincie zal worden kenbaar gemaakt. Over het tracé van de rijksweg tussen de rijkswegen 4 en 44 zal de gemeente Leiden nog geen uitspraak doen. Eerst wil men de reeds lang geleden opge vraagde gegevens over de effec ten die het door de provincie voorgestelde tracé zal hebben op wegen als de Churchilllaan en de Willem de Zwijgerlaan. wij daar niets mee te maken". Ook de wethouder achtte de realisering van de secundaire weg hoogst onwaarschijnlijk. De hèer L. Beijen (PPR) vroeg zich de noodzaak van een rijks weg 11 af. Hij stelde dat het zinvoller was de spoorbaan tus sen Leiden en Alphen te ver dubbelen. „Wanneer de weg er toch moet komen, zou ik voor stellen de Hoge Rijndijk op be paalde punten af te sluiten, zo dat alleen nog bestemmingsver keer over de Hoge Rijndijk zal. komen". Ten aanzien van het tracé tussen de rijkswegen 4 en 44 merkte de heer Beijen op dat deze langs de spoorlijn Den Haag-Amsterdam en langs de Rijndijk diende te lopen. De PPR-fractie-voorzitter liep hier bij vooruit op een beslissing van de raad dat er nooit meer in de Stevenshofjespolder woning bouw zal worden Zoals bekend heeft de gemeen teraad onlangs de definitieve beslissing over wat er met dit' gebied moet gebeuren voor zich uit geschoven. Ook ten aanzien van de aanleg van een secundaire weg 6 stelt Leiden zich enigszins terughou dend op. Volgens enkele leden van de raadscommissie is het voorals nog niet bewezen dat deze weg zo noodzakelijk is. Over het tracé is overigens eni- 8e verontrusting ontstaan in Warmond. De Warmondse ge meenteraad verwijt de gemeen te Leiden dat zij het tracé heeft verlegd. Wethouder C. Waal weersprak dat gisteravond. „We hebben de woningen van „Eigen "Uis" in de Merenwijk geprojec teerd op vijftig meter van het toen voorgestelde tracé. Als de provinciale waterstaat later be sluit het tracé te verleggen in de richting van Warmond, hebben (Van onze rechtbankverslaggever) Leiden/Den Haag - „Dat zijn pure straatroverij en", constateerde de president van de Haagse rechtbank met betrekking tot de feiten, waarvoor twee jongelieden uit Leiden zich hadden te ver antwoorden. Een 27-jarige fabrieksarbeider en diens 22-jarige collega hadden zich des avonds bezig gehouden met diefstallen door middel van geweldpleging. Zij hielden op stille plaatsen voetgangers en wiel rijders aan en dwongen die geld te geven onder uiten van bedreigingen. Om die kracht bij te zetten, werd een stuk straattegel gereed gehouden. In de dagvaardiging werd melding gemaakt van een dergelijk gebeuren op 4 oktober in de Lange Mare waarbij het slachtoffer 185 moest afgeven en een ander in de Hooglandse Kerksteeg 50. nek aangesnoerd en een ander kreeg de waarschu wing: „Je geld of ik trem je in elkaar." Zo „heldhaftig" als het tweetal op straat tekeer, ging, zo timide was het in de rechtzaal, waar de president zich moeite moest geven om wat gefluis terde woorden los te krijgen. Niettemin is het tweetal in de rechtzaal niet geheel onbekend,zoals de officier moest constateren, het geen vooral de oudste verdachte betrof, maar voor de jongste staan vijf weken voorwaardelijke ge vangenisstraf reeds eerder opgelegd, nu „op de tocht", zoals de officier constateerde. De eis tegen de oudste verdachte luidde acht maanden en tegen de jongste vijf maanden waarvan voor hem een maand voorwaardelijk. Volgens de rapporten heeft drank veel met een en ander te maken. Een slachtoffer werd gekneveld en de das om zijn De rechtbank zal op 23 december vonnis wijzen. Tweede lustrum Randstad spelers LEIDEN - „de Randstad spelers" vieren morgen in het Aatoniusclubbuis bet tien-jarig bestaan van de zang- en muziekvereni ging. Speciaal ter gele genheid van dit tweede lustrum treden de „Rand stadspelers" met een ge heel nieuw programma op. De zang- en muziekver eniging werd tien jaar ge leden opgericht door de heren C. den Haan en A. Lambooy, twee enthou siaste musici. Vrij spoedig was een gezelschap van' tweeëntwintig dames en heren geformeerd, die met grote inzet aan het werk gingen. De samen stelling is inmiddels uitge groeid tot veertig mede werkenden, bestaande uit koor, orkest en solisten. In de afgelopen jaren had de vereniging onder meer op voor personeelsvereni gingen bij bedrijfsjubilea, in ziekenhuizen en bejaar dencentra. „De Randstad- spelers" hebben een bij zonder uitgebreid reper toire opgebouwd met di verse muziekgenres. LEIDEN Engels vormings theater in de Leidse Schouw burg voor een groep prachtig aangeklede corpsstudenten en een handjevol andere bezoe kers, die eerder gekomen leken uit behoefte aan Engels theater dan uit een verlangen naar vor ming. De werking van „Eng land Expects" door Belt Bra ces Roadshow Company mag gisteren derhalve minimaal worden verondersteld. Het pu bliek waarvoor de show ge maakt lijkt, kan in Nederland toch niet worden bereikt: daar voor is het Engels met veel accent gesproken, een te grote barrière. Interessant blijft het Belt Braces te vergelijken met Ne derlands vormingstoneel. In eer ste plaats valt op een uiterst verzorgde vormgeving; in de be wegingen, in schaars gebruikte costumering, maar meer nog in de muzikale begeleiding. De spelers vormen tegelijkertijd een prima popgroep, die zeer beschaafde songs ten gehore brengt. Juist in het muzikale gedeelte zitten leuke, onver wachte wendingen. Tussen de liederen door worden met uiterst minimale middelen scènes opgezet, waarin de poli tieke strekking, die zeker niet in de songs ontbreekt, aan de hand van een concreet voorbeeld wor den uiteengezet: de geschiedenis van een Iers meisje in het En gels kapitalistische industriekli maat van stakingen, devaluatie van het pond en ontslagen. Op dat punt kan. de belangstel ling van de Nederlandse toe schouwer verdwijnen. Vooral ook omdat daar enige lange, links-economische redevoerin gen in voor komen plus wat Scène uit „England Expects" statische dialogen en discussies, die, ondanks het geweldige praattalent van een Eileen Pol lock (als het meisje), teveel van het goede zijn. raakt te veel op de achtergrond. Dat is jammer voor deze groep, die het zeker in zich heeft een kruising te zijn van Engelse vaudeville, Zappa-achtige popo perette en Germaans-degelijk politiek toneel. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5