Rem op woningbouw in Noordwijk Nieuw pand voor Joris de Witteschool ,,CDA heeft eigen karakter" Kritiek op Leidse vuilverbranding Winkeldiefstallen vooral door welgestelden Kamervragen over veroordeling van patiënt St. Bavo PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 NOORDWIJK De komende jaren moe< Noordwijk zijn uitbreidingsplannen beperken. Dit delen b en w mee op vragen van de raadsfracties naar aanleiding van het begro- tingsonderzoek. Nu de bouwlokatie bij Voor hout van de baan is, heeft Noordwijk een ontwikkelingszóne toegewezen gekregen. Uit breidingsplannen kunnen worden uitgewerkt op gronden gelegen in het Vinkenveld, in het Middengebied en ten oosten van de Herenweg- Gooweg „De centrale open ruimte in het zuidelijk deel van de bollenstreek (dient) zoveel mogelijk ge spaard te worden", aldus het Noordwijks college in zijn memorie van antwoord..De bollenstreek gemeenten mogen voor de natuurlijke aanwas bouwen, maar niet meer dan dat". B. en W. maken nog melding van een interessant aspect Tot en met 1990 denkt men voor de bollenstreek 50 hectare bedrijfsterrein nodig te hebben. Thans is 1 hectare aanwezig. In ver band hiermede zou Noordwijk voor 20 25 hectare bedrijfsterrein in aanmerking komen en wel aan de oostzijde van de Herenweg. Te vrezen valt aldus B. en W. dat in de Grashoek de woningwethuren op een veel hoger niveau komen, dan men tot nog toe in de gemeente gewend was. De huren gaan de lasten benaderen van een koopwoning en het college ziet zich nu voor de vraag gesteld of het aandeel premiekoopwoningen in het bouwplan niet dient te worden vergroot Bovendien zijn bij de opstel ling van de exploitatie-opzet financiële hinder nissen naar voren gekomen. B. en W. ramen het tekort in de exploitatie op ruim een miljoen gulden. Dit lek zal gedicht moeten worden voor dat de bouw kan beginnen. In de toelichting op de begroting gaat het college in op de problematiek van de bestem mingsplannen. Het verwacht dat de Kroon aan fundamentele onderdelen van het plan Buiten gebied, met name de regelingen aangaande de kassenbouw en die voor de bouw van agrarische bedrijfswoningen, goedkeuring zal onthouden. Mede met het oog op de veranderde ontwikke lingen en behoeften in de agrarische sector, vinden b. en w. het nuttig een nota samen te stellen betreffende de agrarische problematiek. In Duinpark experimenteert men met een woon erf. Het gehele benedengedeelte van deze nieu we woonwijk is woonerfen als de proef goed blijkt te bevallen overweegt het college ook bestaande straten als woonerf aan te wijzen. De badplaatsvernieuwing is in volle gang. Het Rembrandtcomplex is gereed en op het terrein van Huis ter Duin is men hard aan de bouw bezig. Ook met het Dura-projekt aan de Konin gin Wilhelmina Boulevard is een begin gemaakt Verder wordt hotel Noordzee uitgebreid en in grijpend vernieuwd. Aan de Parallel-Boulevard is men naast Palace met de bouw van een nieuw hotel begonnen. Verder worden aan deze boule vard voorbereidingen getroffen voor de bouw van een aantal winkels c.q. horecaruimten met bovenwoningen tussen de Hoofdstraat en het Jan Kroonsplein. Een ander project aan de Parallel-Boulevard is de woningbouw van de firma De Raad. Aan een plan voor de oostzijde van de boulevard tussen de Schoolstraat en het Jan Kroonsplein wordt gewerkt en ook de mogelijkheden tot bebouwing van het plein zelf zijn in studie genomen. Omtrent de nieuwbouw van het raadhuis zullen binnenkort voorstellen worden gedaan tot de instelling van een bouwcommissie en de keuze van een architect Voorts zijn nog planologische maatregelen nodig. Stagnerend en tijdrovend werkt de verzwaring van de procedure bij planologische aktiviteiten. Daarbij komen nog de capaciteitsproblemen bij de eigen gemeentelijke diensten en bij de advi seur van de gemeente. DEN HAAG - Volgens de so cialisten Haas-Berger en Voogd behoeft de strafrechtelijke posi tie van de psychiatrische pa tiënt aanzienlijke waarborgen. Bij de toekomstige wettelijke regeling van de rechten van de psychiatrische patiënt zal mede betrokken moeten worden de drastische wijziging in de straf rechtelijke positie van die pa tiënt, ontstaan door de aanzien lijke reductie van het aantal met machtiging in moderne psychiatrische inrichtingen op genomen patiënten. Deze mening hebben genoemde Kamerleden neergelegd in schriftelijke vragen aan minis ter Van Agt van Justitie en staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. Zij wijzen in dit verband op de veroordeling van een psychiatri- sche patiënt van de St Bavo-in- richting uit Noordwijkerhout door dearrondissementsrecht- bank in Den Haag tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 5 dagen en 50 - boete. Deze patiënt was daarvoor al gestraft met opsluiting en overplaatsing voor 6 maanden naar een geslo ten afdeling in de inrichting waar hij vertoefde. NAAM KAMPERFOELIESCHOOL OEGSTGEEST GEWIJZIGD OEGSTGEEST Leerlingen van de Kamperfoelieschool in Oegstgeest hebben vanmiddag hun intrek genomen in hun nieuwe pand. Leerlingen van de vijfde klas hebben de school door middel van een zangspel een andere naam gegeven. Volgende week wordt de nieuwbouw officieel geopend. De Kamperfoelieschool heet voortaan Joris de Witteschool. Joris de Witte werd op 14 fe bruari 1623 benoemd tot school meester in de heerlijkheid „Oegstgeest". Een artikel over zijn aanstelling in de heerlijk heid in het tijdschrift voor so ciale genealogie en streekge schiedenis voor Leiden en om streken heeft tot de nieuwe naamgeving geleid. In vijf registers, die deel uitma ken van het heerlijkheidsar chief, zijn aanstellingen te vin den van de Oegstgeestse kerke lijke ambtsdragers, waartoe ook de schoolmeesters behoorden. Daarin is het verzoek van Joris de Witte te vinden om school meester te worden. In zijn ver zoek schrijft vleeshouwer De Witte dat hij redelijk kan lezen en schrijven. Hij vermeldt ook dat zijn vrouw kan lezen en schrijven, maar bovendien „seer wel kan linnenaien en kouse- breyen". Zijn aanstelling verplichtte De Witte op zondagen bij elke kerk dienst als voorlezer en voorzan ger te fungeren. Daarmee ver diende De Witte in die tijd 108 gulden per jaar en vrij wonen. Van elke leerling die les kreeg in lezen ontving hij acht stuivers en van leerlingen die les kregen in lezen en schrijven kreeg hij 12 stuivers per kwartaal. Kinderen van onve'rmogenden moest hij gratis les geven. Het salaris van De Witte loopt tot zijn dood in 1635 op tot 150 gulden per jaar, terwijl hij in de winter gratis turf krijgt. Als hij in 1630 om salarisverhoging vraagt schrijft hij dat hij om met vrouw en zes kinderen te kunnen rondkomen „seer sober- licken leven ende huyshouden" moet. Hij voegt daaraan toe dat schoolmeesters in Sassenheim en Rijnsburg meer verdienen. IN COMMISSIE LEIDERDORP LEIDERDORP De Leidse vuilverbranding is het Leiderdorpse raadslid J. Bezemer (PvdA) een doorn in het oog. Tijdens de gisteravond gehouden vergade ring van de commissie financiën in Leiderdorp gat hij uiting aan zijn onbehagen: „Ik vind het in 1910 genomen raadsbesluit om aan de Leidse vuilverbran ding deel te nemen nog steeds een onzalig idee. Het is de duurste vorm van vuilverwerking die in Neder land denkbaar is. Ik stem tegen alles wat met vuilverbranding te maken heeft. Behalve tegen uit treding". De Joris de Witteschool Rijnsburger Joop van Egmond exposeert tot 8 januari schilderijen, pentekeningen en aquarellen in een ruimte van de firma Baalbergen in 't Heen in Katwijk. De expositie met onder meer dit olieverf schilderij „Schelpen zoeken" is dagelijks gedurende winkeltijden geopend. te welkom. Vorig jaar heb ben Ds. Schoch en mevrouw Coenders-Krikke voor het eerst hiertoe het initiatief ge nomen. Er bleek grote be langstelling voor te bestaan en er was een fijne sfeer in het historische kerkgebouw. ZOETERWOUDE - Van avond arriveert in Zoeter- woude een groep K.P.J.-ers uit het Overijsselse Bentelo. Veertien dagen geleden wa ren de Zoeterwoudse Kath olieke Plattelandsjongeren daar te gast. Het gezelschap wordt in het Don Boscohuis ontvangen waar ook bingo wordt gespeeld en een dansje gemaakt op muziek van Dis co Jos. Aan het einde van de avond worden de Bentelo-ers ondergebracht bij de gastge zinnen. Zaterdagmorgen komt men weer bijeen voor de koffie in café Landzicht en in de middaguren wordt er bowling gespeeld in Zoe te rm eer 's Avonds om 8 uur is er een H. Mis op de Cam ping Boerderij „Buitenrust" in het Westeinde waarin aal moezenier pater P. Peeters Weem voor gaat. Nadat de koffie is geserveerd volgt er tot in de kleine uurtjes een groot dansfestijn. Zondag middag wordt een bezoek ge bracht aan de Scheveningse Pier van waar men om 17 uur terugkeert, 's Avonds om 8 uur wordt er in het Don Boscohuis afscheid genomen. ZOETERWOUDE - Op de zaterdagen 11 en 18 decem ber wordt er in de Dorps kerk een „middagje zang" georganiseerd als voorberei ding op het Kerstfeest. Dan worden er van 2-3 uur oude en nieuwe kerstliedjes gezon gen met begeleiding van flui ten, piano, koperblazers en orgel. Tijdens dit uur wordt er chocolademelk geschon ken. Jong en oud is van har- NOORDWIJK - De Vereni ging voor Vogel- en Natuur bescherming Noordwijk houdt vanavond in het Ver enigingsgebouw aan de Hoofdstraat een ledenverga dering, aanvang 8 uur. Naast het huishoudelijk gedeelte als bestuursverkiezing, uit breiding jeugdgroep en pla nologie, zal er een dia-serie worden vertoond in een sa menstelling van verschillen de leden. SASSENHEIM - Het echt paar Luyk-Verblauw uit Sas senheim vierde dezer dagen hun vijftigjarig huwelijks feest. Het jubilerende echt paar woont aan de Arend Verkleystraat. De heer Luyk is jarenlang actief geweest in de Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Het feest ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijksfeest werd deze week bij „Cees Ine ke" gevierd. De bruid is 74 jaar oud en de bruidegom 75 jaar. KATWIJK De plaatselijke centrale van de Christelijke Besturenbond belegt van avond een CNV-avond. De heer W. P. van Leeuwen, dis trictsbestuurder van het CNV, houdt een lezing over de taak en doelstelling van de plaatselijke CNV-centrale. De bijeenkomst wordt ge houden in zaal 4 van het Hervormd-kerkelijk centrum in Katwijk aan Zee, ingang Noordstraat. Aanvang 20.00 DR. KRUISINGA IN OEGSTGEEST: DEN HAAG Het CDA gaat een geheel eigen weg in de Nederlandse samenleving. Een weg die op bijna alle punten essentieel verschilt van PvdA en van de VVD. Dat zei dr. R. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, gisteravond bij de oprichtingsvergadering van het CDA in Oegst geest. j Hij vond het ontwerp regeerakkoord van PvdA en PPR een verwerpelijk stuk, dat vervuld is van de wil van de minderheid om een meerderheid een dictaat op te leggen. Het stuk ademt de sfeer van de formatie-Burger, die nu al jaren de Nederlandse politieke verhou dingen heeft verpest, zei Kruisinga. Nog steeds heeft de PvdA niet de bereidheid kunnen opbren gen een anti-KVP resolutie in te trekken. Heeft men zich bij PvdA of PPR wel eens afgevraagd ofmisschien mogelijk is, dat ook christen-democra ten hun frustraties hebben? zo vroeg Kruisinga zich af. Hij wees erop dat de Eerste Kamer dinsdag zal beraadslagen over het initiatief-wetsvoorstel van PvdA en WD inzake de abortuswetgeving. In dit Dr. Kruisinga initiatief-wetsvoorstel ontbreekt de zo noodzakelij ke rechtsbescherming van het ongeboren leven, zei hij. Dit voorstel is onaanvaardbaar, omdat de norm ontbreekt waarnaar de arts zijn beslissing tot een ingreep kan toetsen. Voorts ontbreekt de strafrechtelijke beoordeling. Het siert, zei Kruisinga, sommige leden van WD en PPR in de senaat, dat zij de bezwaren van het CDA onderkennen. Wij zouden een beroep op hen willen doen dit voor zo ontzettend veel Nederlan ders onaanvaardbare wetsontwerp niet te aanvaar den. Wij staan volledig achter minister Van Agt in zijn bezwaren tegen dit wetsvoorstel, aldus Kruisinga. Over het algemeen was de eerste bijeenkomst te Oegstgeest georganiseerd door het voorlopige CDA-bestuur bijzonder geslaagd. Er werd geani meerd gediscussieerd. Dr. Kruisinga werd ingeleid door prof. Van der Linden, discussieleider was de heer Fennema en de heer W. Koppers sprak een kort dankwoord. „De belangstelling voor CDA-bij- eenkomsten in den lande is buitengewoon groot,' aldus de heer Kruisinga. Oegstgeest sloot zich, zij het in iets mindere mate, hierbij aan. VOLGENS WESTDUITSE PSYCHOLOOG: BONN - Winkeldiefstallen zijn zo lonend geworden, dat het zelfs de moeite loont er een boek over te schrijven. Dat dacht en deed dus de Duitse psycholoog Karl Heinz Kirch- ner. Hij schiep er zoveel plezier in, dat hij zijn geesteskind de titel gaf: „Is gappen leuk?" Het antwoord op deze vraag laat hij weliswaar nagenoeg in het mid den. Maar dat neemt niet weg, dat hij talrijke „grappige" bij zonderheden over winkeldieven aan de man brengt Of deze ook voor de betrokkene zo geestig zijn, mag betwijfeld worden, want de lange vingers schijnen in de winkels en warenhuizen door een magische drang bewo gen te worden. Een normale drijfveer zou het namelijk zijn, wanneer arme en behoeftigen andermans eigen dommen zouden schenden om zich van het noodzakelijke te voorzien. Kirchner ontdekte bij zijn talrijke naspeuringen ech ter, dat juist de „gegoede bur gers", zelfs de welgestelden, de meeste produkten ongezien uit de winkels smokkelen. Zijn ver dere conclusie lijkt daarom al leen maar logisch: winkeldief stallen zijn geen crisis-verschijn sel, maar daarentegen juist een gevolg van de welvaart en nog meer van de maatschappij, die alles in overvloed te bieden heeft Statistisch kon Kirchner dit „waterdicht" bewijzen. Zo ontdekte hij, dat in steden met de grootste werkloosheid het aantal winkeldiefstallen daalt maar dat dit juist stijgt in plaat sen, die het minste onde" de Kirchner verwonderde er zich daarom niet meer over, dat de genen, die hij op de lange vin gers tikte, voor het merendeel, mensen met goedbetaalde intel lectuele beroepen waren. Een hoogleraar werd betrapt, omdat hij peperdure flessen cognac be plakt had met elders weggeno men lage prijsetiketten. Een advocaat liep tegen de lamp met een pot onbetaalde kaviaar, de echtgenote van de hoogge plaatste ministeriële ambtenaar nam maar liefst tegelijk een ja pon, een blouse en nog wat snuisterijen mee en dat adel ook al niet meer verplicht bewees een rijke douarière, die een kostbare mantel zonder enige tegenprestatie tot de hare wilde maken. In dit achtenswaardige college bevinden zich voorts ega's van dokters en rechters, maar ook leraren en zelfs een kapelaan, die thuis kennelijk bijbels ge noeg heeft en daarom maar een pornoboek in zijn tas stopte. ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 19.30 uur WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/L.G.B. REPTUHUS ARNHEM ZWEMBAD „DE ZIJL" Hoe weinig pure nood in al deze gevallen een rol speelde, blijkt ook al hieruit, dat nagenoeg alle betrapten aanzienlijk meer geld bij zich hadden dan de waarde van de gestolen goederen uit maakte. De zich steeds uitbreidende kwaal van winkeldiefstallen gaat dit jaar een merkwaardig record opleveren: rond de kerst dagen hoopt men de 200.000ste gapper of gapster in de kraag te grijpen. Dit komt hierop neer, dat een heel warenhuis met een omzet van twee miljard mark leeggeroofd zou zijn. Kirchner bekijkt de situatie met grote zorg, omdat de dieven „ideologische" beweegredenen opgeven. Zij wijten de schuld aan de maatschappij of aan de reclame. Maar ook aan de wa renhuizen zelf met hun weelde rige uitstallingen. Het gevecht tegen deze mentali teit noemt hij hopeloos, omdat deze motieven in hoge mate door talrijke psychologen, socio logen en zelfs juristen geaccep teerd worden en dus het gevoel voor criminaliteit volkomen ver loren dreigt te gaan. Vooral de laatsten moesten volgens Kirch ner echter beter weten, omdat winkeldiefstallen vaak het begin zijn van een lang strafregister. In zijn conclusie stelt Kirchner zich dan ook moreler op dan de kapelaan met zijn omstreden boekje. Hij oordeelt namelijk, dat wij in de huidige welvaart moeten leren op de juiste wijze met de overvloed en met onze behoeften om te springen. De vinger opheffend zegt hij daar om: „Zonder een greintje more le herbewapening zal het niet gaan". Zweedse kameropera naar ons land Een uit elf zangeressen, zangers en pianisten bestaand zweeds kameroperagezelschap de Kammar Opera Verkstaden uit Stockholm maakt in de twee de helft van deze maand een korte tournee door ons land. Op maandag 20 december wordt een voorstelling gegeven in het HOT te Den Haag. Het programma bestaat uit drie delen: „La voix humaine" van Jean Cocteau op muziek van Francois Poulenc, de korte ope ra „The telephone" van Gian Carlo Menotti en een vrolijk sluitstuk onder de titel „Bland ënkor och baroner", een collage van musical- en operetteduetten. Zwanenmeer en een nieuwe Balanchine bij Nat. Ballet Terug uit Amerika werkt het Nationale Ballet aan een nieuwe uitvoering van Het Zwanenmeer op muziek van Tsjaikowski. De eerste uitvoering is op 23 de cember in de Amsterdamse Stadsschouwburg; op 7 en 8 ja nuari zijn er voorstellingen in het Scheveningse Circustheater. Voor februari heeft het gezel schap de première voorzien van een nieuw ballet van Balanchi ne: Le Tombeau de Couperin op muziek van Ravel. De uitvoe ring ervan maakt deel uit van een geheel Balanchine-program- Het Publiekstheater geeft op woensdag 22 december in de Koninklijke Schouwburg de eer ste Haagse voorstelling van Sha kespeare's Hamlet in de regie van Hans Croiset en met Eric Schneider in de titelrol. In de Galerij-Bibliotheek aan de Luifelbaan te Wassenaar wordt van 18 december tot 13 januari een tentoonstelling gehouden van houtsneden van Aimée Crince le Roy en poppen van Wim Fraeyhoven. Ironisch genoeg deed de heer Bezemer zijn uitspraak naar aanleiding van een voorstel tot wijziging van de gemeenschap pelijke regeling „Vuilverbran ding Leiden en Omgeving" waardoor toetreding door nog niet deelnemende gemeenten ge makkelijker wordt gemaakt. De voorzitter van de commissie burgemeester M. A. van der Ha ve. tevens vertegenwoordiger van Leiderdorp in het college van beheer van de vuilverbran ding, vond uittreding niet realis tisch gezien de hieraan voor Lei derdorp verbonden financiële consequenties. De commissie adviseert de raad dan ook de voorgestelde wijzi ging, zij het met de nodige pijn, te aanvaarden. De Leiderdorpse watersportver eniging Doeshaven kan rekenen op een gemeentelijke garantie voor een bij de bank van Neder landse Gemeenten af te sluiten missie financiën beoordeelde de financiële positie van de water sportvereniging die de jachtha ven sinds 1966 in gebruik heeft, als zeer gezond. Het bestuur de vereniging ziet het clubge bouw als een kroon op de activi teiten van de afgelopen tien jaar. Men denkt ook deze uit breiding zonder rechtstreekse steun van de gemeente te kun nen realiseren. Het einde aan de overlast die de bewoners van het zg. „oude dorp" ondervinden door het parkeren van grote vrachtauto's begint in zicht te komen. De commissie adviseerde positief over de verlening van krediet van 185.000 gulden voor de aan leg van een speciale afgesloten parkeerplaats op een terrein achter de Mauritssingel, de zg. „kleine zandput". De planner» hiervoor liggen reeds klaar bij gemeentewerken, zodat, wan- Zuid-Holland het lening van 500.000 gulden voor (nog te nemen) raadsbesluit de bouw van een clubgebouw goedkeurt vrijwel direct met de annex winterberging. De com- aanleg kan worden begonnen. Kraaiend haantje overstemt burgemeester NOORDWIJK Burgemeester mr. J. M Bonmke opende gisteravond in het dorpshuis „De Kuip" de jaarlijkse clubten toonstelling van de Noordwijkse Vereniging van Pluimvee- en Konijnenfokkers. Een zwart Hollands Krielhaantje gaf aan de ceremonie een pikant tintje. Juist toen de burgemeester in z'n speech opmerkte, dat hij de opening voor de tiende maal verrichtte en dat het ook wel de tiende tentoonstelling van de N.PJC.V. zou zijn, begon het haantje luidkeels te kraaien. Tot driemaal toe zelfs. „Ik lieg zeker", veronderstelde mr. Bonnike onder grote hilariteit van de talrijke bezoekers. De gevolgtrekking was nog juist ook, want het aantal exposities van de N.PJCV. gaat het tiental aanmerkelijk te boven. Slechts met moeite slaagde de burgervader er in de steeds weer kraaiende kriel te overstemmen, en de exposerende pluimvee- en konijnenhouders z'n compliment te maken voor hun prestaties op het gebied van de hobby. Hier kan men zien wat anderen hebben gepresteerd en de burgemeester herinnerde in dit verband aan de talrijke prijzen, die de leden van de club zelfs op landelijke tentoonstellingen in de wacht weten te slepen. De plaquette van het Noordwijkse gemeentebestuur bleek te zijn gewonnen door de heer Van der Plas uit Katwijk. De expositie is een bezoek meer dan waard en de toegang is gratis. Zeer velen kwamen gisteravond reeds een kijkje nemen. Vandaag is de tentoonstelling geopend tot 22.00 uur. Zaterdag van 10.00 uur tof 17.00 uur. ADVERTENTIE Uit etens waardigheden Rest. „De Woelige Baren" LAMGEWEG 16 R0EL0FARENDSVEEN - TEL 01713 - 2363 Keur van Kerstwaardigheid wordt op 26 december geserveerd. Menu 1 Monica cocktail Heldere ossestaartsoep Gepocheerde tong met crab en tomaten gevuld met garnalen in witte wijn saus Champagne cocktail Kalfstournedos in roomsaus en hollandaisesaus Roomijs met geflam beerde kersen Koffie met Tia Maria f 70.- p.p. Menu 2 Hors d'oeuvre Heldere kalfsbouillon Gepocheerde tong met crab en tomaten gevuld met garnalen in witte wijn saus Champagne cocktail Reefilet met een fijne wildsaus Roomijs met verse ananas met kirsch en slagroom Koffie met Tia Maria f 75.- p.p. De kinderen zijn ook van harte welkom van 3 tot 7 uur in de bovenzaal. Wij serveren voor de peuters een menu van 6 gangen en kost maar f 17.50 Tijdens het dineren kunt u genieten van een stukje levende muziek, dat gezelligheid en sleerzal opwekken. Reserveringstijden zijn van 3 tot 7 uur in de bovenzaal en van 7 tot 12 uur in de benedenzaal.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4