Groen licht voor bouw bei aarden woningen in Herengracht/Zij lsingel STRIJD ROND PAND RIJNSBURGERWEG EINDIGT ONBESLIST RENOVATIEVUIL NOG NAAR ROOMBURG bij Door sluiting stijgen kosten Zelfbouwers aan Minnebroersgracht Onvrede in lerarenkorps Leidse scholen ,,De -Ratel" MILJOEN UITLENINGEN BIBLIOTHEEK VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het terrein tussen Zuidsingel en Oosterkerkstraat waarop de bejaardenwoningen zullen verrijzen. LEIDEN De stichting Nieuw Groenhoven" heeft van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening groen licht gekregen om haar plan nen in het Herengracht/Zijl singel gebied verder uit te werken. Op een stuk grond, dat wordt begrensd door de Oosterkerkstraat, de Zuidsin gel, de meelfabriek en de He rengracht gaat de stichting 127 bejaardenwoningen, 9 wo ningen voor minder-validen, 49 eengezinswoningen en 10 woningen voor alleenstaan den realiseren. Halverwege 1977 zal naar verwachting de eerste paal worden geslagen. Tussen de Waardgracht en de Oranjegracht zijn de bejaar denwoningen in hofjes gegroe peerd. De woningen hebben een diepte van ongeveer acht meter. De binnenplaatsen zijn semi-openbaar. Aan de zijde van de Waardgracht zijn enke le toegangspoorten gedacht De beneden-woningen worden zoveel mogelijk aan bejaarden toegewezen. Voor bejaarden in de bovenwoningen is er een lift. Binnenshuis wordt een in stallatie ingebouwd, waarmee in geval van nood hulp kan worden ingeroepen. Leidse bejaarden De woningen van de stichting .Nieuw Groenhoven" zullen hoofdzakelijk aan Leidse be jaarden die zich nog zelfstan dig kunnen bedruipen worden toegewezen. Wanneer het no dig is, zullen de bewoners van deze huizen voorrang krijgen bij plaatsing in het verzorging stehuis „Groenhoven". De be jaardenwoningen die zijn gesi tueerd aan de Korte Lange- straat en de Zuidsingel zijn in een iets beschermender sfeer gebouwd. De woningen komen uit op een overdekte gang. Te vens zijn er in het blok tussen de Zuidsingel en de Waarde- gracht enkele ruimten voor ge Wf Een tekening van de geprojecteerde woningen aan de Oranjegracht. meenschappelijke gen uitgespaard. Het bouwplan wordt geken merkt door kleinschaligheid en door variërende hoogte. Geen enkel gebouw is hoger dan drie bouwlagen plus een kap. De bergingsruimten zijn hoofdzakelijk aan de binnen zijden van de hofjes gesi tueerd. Eventuele balkons ste ken niet uit Tijdens de verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk ordening ver klaarde de architect dat hij dergelijke uitsteeksels en wei nig sfeervolle bebouwing niet in overeenstemming achtte met de grachtenomgeving. Rolstoelwoningen De eensgezinswoningen zijn geprojecteerd aan de Zuidsin gel en de Oosterkerkstraat De grootste eengezinswoning is voor zes personen. De „rol stoelwoningen" komen aan de Zuidsingel te staan. „Voor minder-validen is het van het grootste belang dat zij hun auto vlak bij de deur kunnen parkeren. Ik doe een beroep op de gemeente zoveel moge lijk ontheffingen aan deze be woners te geven", aldus de architect. In het plan zijn maar weinig woningen voor alleenstaanden opgenomen. Dit in verband met het feit dat deze bevolkingsgroep ruime keus heeft aan de andere zijde van de Oosterkerkstraat. Wo ningen voor alleenstaanden zullen hoofdzakelijk op de eer ste en tweede verdieping wor den gerealiseerd. Bezwaren Hoewel de raadscommissie met het plan in het algemeen akkoord kon gaan, waren er toch nog enkele bedenkingen. De heer L. Beijen (PPR) bracht de wat naar binnenval lende bebouwing op de hoek bij de Kerkpleinbrug ter spra ke. Hij wees er de commissie op dat er inmiddels bezwaren zijn ingediend tegen de voor genomen verbreding van deze brug. Hij stelde dat het onjuist was met dit plan vooruit te lopen op een situatie waarin de brug zou zijn verbreed, zon der dat dit thans reëel lijkt Mevrouw A. v.d. Zande (PSP) vroeg zich af wat er tegen mogelijke geluidshinder van de meelfabriek zou worden ge daan. De architect wees haar erop dat de bebouwing niet dicht bij de meelfabriek zal komen. Naast het fabriekster rein is een parkeerterrein ge projecteerd. Waarschijnlijk zal langs dit terrein met groen worden geplant waardoor het geluid kan worden gedempt. Huren Op vragen van de heer M. Ham (CDA) deelde de pen ningmeester van de stichting mee dat de huren tussen de 200,- en 400,- zullen komen te liggen. Dit bedrag is exclu sief de service-kosten. Tenslotte drong de heer Kor- pershoek directeur van „Nieuw Groenhoven" er bij wethouder C. Waal op aan maatregelen te nemen tegen de firma Kempeneers aan de Langestraat. Naar zijn zeggen staat de straat vol met auto's die bij het garagebedrijf in reparatie zijn. „Als het plan gereed is moet er plaats zijn voor de nieuw bewoners" al dus de heer Kurpershoek. Een gevelaanzicht van de nieuwe Zuidsingel. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De commissie voor beroepschriften heeft het be roep van de Algemene Reclas- seringsvereniging tegen de be schikking van het Leidse ge meentebestuur om het pand Rijnsburgerweg 167 niet als kantoorruimte te mogen betrek ken gegrond verklaard. Het door de vereniging aan de com missie gedane verzoek om de aanvrage voor vestiging in het betreffende pand in te willigen werd door de commissie echter afgewezen. De commissie stelde dat het niet tot zijn competen tie behoort om panden aan de woningvoorraad te onttrekken. De commissie van beroepschrif ten onder voorzitterschap van mr. C. J. Woudstra had vooral bezwaren tegen de motivering, die aan de beschikking van het Leidse college ten grondslag lag. B W stelden bij hun afwijzing van het verzoek van de Algeme ne Reclasseringsvereniging, dat deze de noodzaak tot onttrekken van goede ruimte niet voldoen de had kunnen aantonen. Het college meende dat voor de acti viteiten van de vereniging in Leiden voldoende mogelijkhe den voor kantoorruimte aanwe zig waren. Bij monde van ad junct-directeur mr. N. C. van Zeist stelde de vereniging dat het uitwijken naar één van de leegstaande kantoorkolossen in Leiden een enorme afstand zou scheppen tussen de medewer kers van de vereniging en hun clienten. Het zoeken van aanvul lende kantoorruimte was voor de vereniging noodzakelijk om hun werkzaamheden naar beho ren te kunnen vervullen. Eerder stelde mr. Van Zeist in onze kolommen „dat de vereni ging het niet kon maken om een Het omstreden pand aan de Rijnsburgerweg. paar woningen in de sociale sec- gevallen op een duur herenhuis tor aan de woonbestemming te aan de Rijnsburgerweg in een onttrekken ten behoeve van een prijscategorie waarin zeker kantoor. Daarom is ons oog ook geen woningnood in Leiden be- LEIDEN —„Doordat het vuil nu over een grotere afstand getransporteerd zal moeten worden zullen de kosten voor de grofvuil verwerking stijgen", aldus verklaarde wethouder Van Aken op de vergadering van de Algemene Raad voor gemeen schappelijke Vuilverwerking voor Leiden en om geving gisteravond te Warmond. De wethouder doelde met zijn opmerking op de recentelijke verplaatsing van de grof vuilstort plaats van Roomburg naar Zoetermeer. De heer Van Aken was erg gelukkig met deze ontwikke ling, waarbij hij de gunstige rol van de provincie benadrukte. Toch was hij niet helemaal tevreden over de ontstane langere transportafstand; „we zullen naar mogelijkheden dichterbij blijven zoe ken", aldus de wethouder. Met betrekking tot Roomburg verklaarde de wethouder nog dat het zogeheten „renovatievuil" hier nog zal worden gestort Dit omdat Roomburg nog moet worden „afgewerkt" dat wil zeggen dat er op Roomburg een laag aarde van omstreeks 55 centimeter zal moeten worden gestort om beplanting mogelijk te maken. „Roomburg is nu net een glijbaan", aldus de heer Van Aken. Personeeluitbreiding De heer Hekkelman (Leiderdorp) had nogal wat bezwaren tegen de voorgestelde uitbreiding van het personeel van de vuilverbrandinginstallatie met vier man. „Dat is niet meer terug te draaien, zelfs als later mocht blijken dat men met minder dan vier man uitbreiding toe kan", vond de heer Hekkelman. Hij zag liever dat eerst wordt begon nen met een soort proefuitbreiding met twee man. LEIDEN Het terrein in het Herengracht/Zijlsingelgebied tussen Havenkade, Minne broersgracht, Zuidsingel en Binnenoostsingel zal worden uitgegeven aan zelfbouwers. Nog drie panden op dit terrein zijn bewoond. Zij zullen voor alsnog niet worden afgebroken. Er zijn plannen bij de gemeente om de Minnebroersgracht weer open te graven. Tijdens de ver gadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening drong de heer L. Beijen (PPR) erop aan de toekomstige bewo ners van dit terrein de garantie te geven dat dit gebeurt. De door de zelfbouwers te reali seren woningen zullen aan enige strenge voorwaarden dienen te voldoen. Een van de belangrijk ste is dat de woningen zullen worden gebouwd in de stijl van de omliggende bebouwing. Bachcantates door Willibrord- cantorij OEGSTGEEST De Willi- brordcantorij geeft zondag 12 december een uitvoering van twee cantates van Joh. Sebas- tiaan Bach in de Groene Kerk. De uitvoering, die om half ne gen begint, is gratis toeganke lijk. Uitgevoerd worden de cantates nr. 61 „Nun komm, der Heiden Heiland" en nr. 33 „Allein zu dir, Herr Jesu Christ". Solisten zijn Willemien Karssiens, Ymkje Koopal, Jan de Vries en Henk Post. Het koor en orkest musice ren onder leiding van cantor Egbert van Goor. De beide Metzler-orgels worden bespeeld door Theo Goedhart en Jacques Vein Oortmerssen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De lerarenkorpsen van diverse gemeentelijke scholen voor het voortgezet onderwijs zijn bijzonder onte vreden over de manier, waarop door de Leidse gemeente bepaalde zaken betreffende salariëring worden afgehandeld. Door een gebrek aan informatie van de schoolbesturen worden de ambtenaren van de gemeente bijvoorbeeld niet tijdig op de hoogte gesteld van het ingaan van v.b.-betrekkin- gen van leraren. Bovendien is er een grote achterstand in het uitbetalen van bepaalde lesuren. Door een personeelste kort is de gemeente niet in staat deze zaken tijdig en naar tevredenheid te behandelen. Wethouder Tesselaar zei gisteravond echter op vragen van het CDA-raadslid Bosch, dat die achterstand niet binnen afzienbare tijd goed gemaakt kan worden en dat de huidige situatie nog minimaal zes maanden zou voortduren. De wethouder nam echter wel het voorstel van de heer Bosch over om te komen tot een betere coördinatie tussen de ambtenaren en de schoolbesturen. De heer Bosch stelde, dat dit soort zaken bij bijzondere scholen niet voorkomen en dat een overbelasting van de ambtenaren geen oplossing was om een bevredigende situatie te bewerkstelligen. ,,Met zonder metin de „Twee Spieghels" LEIDEN De studentencabaretgroep „Met zon- .Anders op zondagmiddag". Het café is vanaf der met" treedt zondag 12 november op in café twee uur geopend. „Met zonder met" treedt vanaf „De Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat 11. Het ongeveer drie uur op. De voorstelling is gratis optreden heeft plaats in het kader van de cyclus toegankelijk. staat. Het college heeft ons bo vendien geen alternatieven kun nen geven. Een kantoorpaleis is voor ons onaanvaardbaar uit het oogpunt van de privacy van de cliënt", aldus mr. Van Zeist. Het college voerde bij zijn be slissing verder aan, dat het geen vrijstelling kon verlenen van een artikel in de bouwverorde ning, dat het gebruiken van bouwwerken in strijd met de bestemming die zij blijkens hun constructie dan wel inrichting hebben, verbiedt: De commissie voor beroepschriften vraagt zich echter af welke bestem ming het pand Rijnsburgerweg 167 blijkens zijn constructie dan wel inrichting heeft en of ge bruik van het pand als kantoor ruimte in strijd is met die be stemming. De commissie stelt dat het college het onderhavige pand de bestemming „woon ruimte" heeft gegeven zonder zich af te vragen of die bestem ming aan de constructie en in richting afgeleid kan worden. De vraag of het gebruik als kantoorruimte in strijd is met die bestemmings heeft het colle ge volgens de commissie on beantwoord gelaten. Uit het feit dat het pand Rijns burgerweg 167 in het verleden in gebruik is geweest als woon huis en als zusterhuis voor een achttal verpleegsters van het Elisabeth-ziekenhuis meende het college af te kunnen leiden, dat aan het pand de bestem ming woonruimte gegeven kon worden. De Hoge Raad heeft in 1974 echter als uitleg van het artikel van de bouwverordening gegeven, dat voor de gebruiks mogelijkheden welke voort vloeien uit de constructie en in richting van een pand bepalend zijn. Verder stelt de commissie van beroepschriften dat het on waarschijnlijk is dat de bouw verordening een artikel zou be vatten welke betrekking heeft op het onttrekken van woon ruimte aan de woningvoorraad. Desondanks gebruikte het colle ge die bouwverordening wel om toestelling toestemming het ge bruik als kantoorruimte van het pand Rijnsburgerweg 167 te weigeren. 1 Diamanten bruiloft LEIDEN Het echtpaar A. Heetveld Nijssen viert aan staande maandag zijn 60-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid daarvan brachten burgemeester en mevrouw Vis gistermorgen een bezoek aan het echtpaar in hun woning aan de Magdalena Moonsstraat De heer en mevrouw Heetveld (beide 81 jaar) zijn geboren en getogen Leidenaars. De heer Heetveld is tot zijn 71ste metse laar geweest, eerst bij IBB en later bij zijn zoon, die een aan nemersbedrijf in Leiden heeft. Thans verblijft de heer Heetveld in het verpleegtehuis „Wijcker- sloot" in Oegstgeest. Maar gis termorgen kwam hij even over naar zijn woning, waarin zijn vrouw nog woont Dit is moge lijk dankzij grote steun van de buren. Op de eigenlijke huwelijksdag is er een etentje met de drie kinde ren, negen kleinkinderen en de vijf achterkleinkinderen. Oosterman LEIDEN Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 12 no vember weer een bijeenkomst in het Leidse Volkshuis. Wethouder B. Oosterman van cultuur geeft een lezing over Oosters porselein en de invloed daarvan op de wooncultuur in Nederland. De bijeenkomst be gint om half elf. De toegang sprijs is 1,50 voor leden en 2,— voor introducees. LEIDEN Wethouder Ooster man zal woensdag 15 december de éénmiljoenste uitlening ver richten in één jaar tijd van de Leidse Openbare Bibliotheek. De wethouderlij ke uitlening ge schiedt in het filiaal van de bibliotheek in .„Noord". Coran- tijnstraat 2a in Leiden. Reclassering mag woonhuis niet betrekken

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3