Brief Menten aan Van Agt onthult mogelijk tipgever voor u... 1 Hoofddirektie van PTT akkoord met spreidingseisen bonden Vondeling viel onder schuilnaam Van Agt aan Samenleving eist nodige veranderingen NSS-enquête: zaak-Menten zou CDA opbreken Elfjarige jongen berooft" tasjesdief CeldócSouxcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 10 december 1976,67e jaargang no. 20604 Krebbers Herman Krebbers in de show van Sonja op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.40 uur Terug naar de natuur en om 23.10 uur Nieu we ketters. Ned. II om 21.20 uur De Jorda- ches en om 23.00 uur Moeder, wat is het heet. Opklaringen Flinke opklaringen, maar ook nog kans op een lokale bui. Overwegend matige wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen om streeks 7 graden. Morgen: Zon: 8.38-16.29 Maan: 21.40-11.18 Schev. hoogw.: 5.37-17.51 laagw.: 1.24-13.45 Beschuldiging ,,Den Haag Vandaag" DEN HAAG (ANP) De televisierubriek ,Den Haag Van daag' van de NOS heeft Tweede-Kamervoorzitter dr. A. Vondeling gisteravond ervan beschuldigd vorige week don derdag in NRC-Handelsblad onder pseudoniem een aanval op minister Van Agt van Justitie te hebben gedaan. Ton Plancken, hoofdredacteur van de rubriek, verklaarde van zeven verschillende kanten, onder meer redacteuren van het dagblad NRC-Handelsbad, te hebben bevestigd gekregen dat het artikel onder de kop „Van Agt moet consequenties trekken uit ernstige fouten" geschreven is door Vondeling. De kamervoorzitter heeft de beschuldiging van de hand gewezen. Hij noemde deze .volkomen uit de lucht gegrepen' en heeft de redactie van ,Den Haag Vandaag' laten weten .stappen' te zullen ondernemen naar aanleiding van deze publicatie. In het met ,dr. Ed Reveil' - Berg en Dal gesigneerde artikel staat geschreven dat minister Van Agt in de zaak-Menten zulke grote fouten heeft gemaakt dat hij daaruit maar één conclussie kan trekken: aftreden. C.D.A.- voorzitter Steenkamp: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BERN Een speciale koerier van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft vanmorgen bij de aanvang van kantoortijd in Bern aan de Zwitserse minister van Justitie Fur- gler de door Nederland verzamelde in formatie over Menten overhandigd. Van deze informatie hangt het af, of de Zwitserse Bondsraad (ministerraad) maandag reeds een besluit kan nemen over een mogelijke uitlevering van de van oorlogsmisdaden verdachte Men ten. Mocht de Bondsraad meer tijd nodig hebben voor bestudering van de stukken, dan is een beslissing eerst woensdag 22 december te verwachten, de volgende vergadering van de Bonds raad. Intussen heeft Menten vanuit Zwitser land voor de nodige opschudding in Nederland gezorgd, door een brief aan minister Van Agt te sturen. Een af schrift ervan heeft hij gezonden aan het AR-Tweede Kamerlid mr. Van Dam, die tijdens het Menten-debat in de Kamer namens het CDA het woord voerde. De inhoud van de brief is „in het belang van het onderzoek" niet bekend ge maakt. Aangezien minister Van Agt de brief ter hand heeft gesteld aan de Haagse officier van justitie mr. Van Steenderen, die speciaal belast is met het onderzoek naar de mogelijke tipge ver van Menten, wordt het niet uitgeslo ten geacht, dat de heer Menten in de brief onthullingen heeft gedaan over de functionaris die hem getipt heeft over zijn voorgenomen arrestatie. Vanuif'Zu- rich heeft mevrouw Menten, die de brieven op de post had gedaan, tegen over journalisten verklaard, dat haar i inderdaad door een hoge functio- Mr W. Hassold, oudste vice-president van de Amsterdamse rechtbank, heeft ver klaard, tegen het eind van de jaren vijftig vriendschappelijke relalies te hebben ge-, had met het echtpaar Menten. naris is getipt. Verdere bijzonderheden gaf zij niet. Dat Menten een afschrift van de brief aan Van Agt aan mr. Van Dam heeft gezonden (en aan geen enkel ander Kamerlid) is hem door de AR niet in dank afgenomen. Een verontwaardigde mr. Aantjes (fractievoorzitter) zei „geen brieven van Menten op prijs te stellen". Aantjes zei, zich eraan te ergeren dat Menten met het sturen van het afschrift aan Van Dam kennelijk wil suggereren, dat hij via het CDA zijn zaak zou kunen dienen. „Maar dan vergist hij zich da nig", aldus Aantjes, „die brief stimu leert ons alleen maar in de opvatting, dat deze zaak tot op de bodem moet worden uitgezocht". De Haagse officier van Justitie mr. Van Steenderen heeft gisteren, nadat Ac cent-hoofdredacteur H. Knoop in zijn bijzijn was verhoord door de rechter commissaris mr. Van Duuren, ver klaard, dat de door de heer Knoop voor de televisie geuite pertinente veronder stelling, dat de tipgever van Menten gezocht moet worden in de kringen van het Amsterdamse Openbaar Ministerie, niet gedragen kan worden door Knoop's toelichting daarop met de rechter-com- missaris. Inmiddels is gisteren ook bekend ge worden, dat de oudste vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Hassold tegen het eind van de jaren vijftig vriendschappelijk contact heeft gehad met het echtpaar Menten. Mr. Hassold had in de ambtelijke sfeer als rechter-commissaris kennis gemaakt met Menten in een klachtproces van Menten. Deze zakelijke relatie was uit gegroeid tot een vriendschappelijke. Mr. Hassold zou de laatste vijf jaar echter geen contact meer met het, echtpaar Menten hebben gehad. Toen de affaire weer ging spelen, dit jaar, belde mevr. Menten hem weer op met de medede ling „Wij zitten in moeilijkheden". Mr. Hassold zou de Mentens toen hebben aangeraden een goede advocaat te ne men en zich verder van hen hebben gedistantieerd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Professor P. Steenkamp, voorzitter van het C.D.A. heeft vanmorgen gewaarschuwd, dat het CDA geen schuilplaats is voor hen, die tegen strukturele veranderingen in de maat schappij zijn. „Zij, die dit denken, komen bedrogen uit", zei hij vanmorgen bij de opening van het C.D.A.- congres, dat vandaag en morgen in het Haagse Con gresgebouw gehouden wordt. „Het visitekaartje van het C.D.A. heeft twee kanten: aan de ene kant ons beginsel, aan de andere kant ons poli tiek beleid. In dat politieke beleid kunnen wij geen ge noegen nemen met de huidi ge samenleving", aldus pro fessor Steenkamp. Eerder in zijn rede had de C.D.A.-voor- zitter er al op gewezen, dat deze maatschappij vraagt om wijzigingen in de sociaal-eco nomische orde. „Daaraan wil het C.D.A. meewerken, want ook in dit opzicht is zij een hervormingspartij Het congres houdt zich voor al bezig met het C.D.A.-ver- kiezingsprogram, dat de na druk legt op de maatschap- pij-veranderingen. Het pro gram moet thans zijn defini tieve vorm krijgen. Een sterk accent krijgt vooral de nood zaak van matiging en terug houdendheid in de economi sche aanspraken. Professor B. Goudzwaard, voorzitter van de program-commissie' wees er in dit verband op, dat de huidige samenleving te veel wordt beschouwd als een melkkoe, die zoveel mo gelijk moet produceren. (Zie ook pagina ƒ3.) (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Volgens een opiniepeiling (de vierde in een continu-verkiezingsonder- zoek) van de Nederlandse Stichting voor Statistiek, dat ruim anderhalve week na het kamerdebat over de zaak-Menten werd ge houden, zou het CDA in stemmenaantal vijf procent hebben verloren vergeleken met een enquête, die vlak vóór het debat werd gehouden. Het CDA zou volgens de laatste NSS-peiling kunnen rekenen op 34 procent van de stem men tegenover 39 procent bij de vorige peiling. Het verlies van het CDA zou gunstig uitval len voor de drie progressieve partijen (Pv dA, PPR en D'66), die zouden komen van 36 op 39 procent. De overige twee procent verlies van het CDA zouden gelijkelijk wor den verdeeld over de WD en overige partij en. Uit een opiniepeiling, die in dezelfde periode werd gehouden in opdracht van Vara's ra dioprogramma „In In de Rooie Haan", zou het CDA echter nog steeds het grootste stemmenaantal behalen. DEN HAAG (ANP) De hoofddirektie van de PTT is gistermiddag akkoord gegaan met de eisen die de vakbonden stellen ten aanzien van de overplaatsing van PTT-diensten naar Groningen. „De voornaamste eis van onze kant is, dat iedere PTT-werknemer die voor spreiding in aanmerking komt, zelf mag beslis sen of hij wel of niet meegaat naar Groningen", aldus de heer Raaymakers, hoofdbestuurder van de ABVA (Algemene Bond van Ambtenaren). Begin deze week hebben de vijf betrokken vakbonden (ABVA, KABO, NCBO, CHA en AC) van hun leden toestemming gekregen om de besprekingen met de PTT-directie en de regering te hervatten. Dit echter wel onder de voorwaarde dat het overleg niet langer zal duren dan tot maart volgend jaar. Ook moest de hoofddirectie eerst een aantal eisen inwilligen: behal ve het punt van de vrijwilligheid is er ook de eis dat de besprekingen en de daaruit voortvloeiende consequenties onder de verantwoordelijkheid vallen van drs. Leenman, directeur-generaal van de PTT. Voorts willen de bonden, dat de voorgestelde reorga nisatie van de dienst Centrale Directie van de PTT 3600 man los staat van de spreiding. „Eerst moet er worden gereorganiseerd, als dat al zo nodig moet. Dan pas kan de spreiding op gang komen, zodat iedereen weet waar hij aan toe is", aldus de heer Raaymakers. De vakbonden hebben voorgesteld niet alle bestaande diensten van de PTT naar het noorden over te plaatsen, maar ook nieuwe diensten te creëren. Deze nieuwe diensten bij elkaar zouden in ieder geval aan honderd mensen werk geven, waarmee een aan tal bestaande posten in Den Haag kan blijven, zo stelt de heer Raaymakers. De hoofddirektie van de PTT zal zich hierover beraden. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: woonplaats: Sool;.%TLneidenelOP P°StZe9e' S'Uren naar: Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". Opgebracht door Santa Claus U kunt in december nog een (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dankzij een 11-jarige jongen en enkele wandelaars is gistermiddag een 18-jarige Hagenaar zonder beroep gearres teerd, die even tevoren had geprobeerd op de Valkenboslaan een 75-jarige vrouw van haar tas met 900 gulden te beroven. De jongen is door de omstanders net zo lang vastgehouden tot deze aan de Haagse politie kon worden overgeleverd. Opel kopen tegen de prijs van 1976 maar in de modellen van 1977 De 18-jarige Hagenaar heeft volgens de politie gezien dat de bejaarde vrouw in een postkantoor aan de Valkenboslaan geld had opgenomen en besloot haar op straat te beroven. De jongen rende weg met de tas van de vrouw, die onmiddellijk om hulp riep, waarop het 11-jarige jongetje de tas weer uit handen van de berover rukte. De rover rende hierop door, maar werd door wandelende voorbijgangers opgevangen en vastgehouden. In New -York gaan de politie mensen van de groep die mis daden moet voorkomen, in de warenhuizen thans als Santa Claus verkleed. En met succes. Hier wordt een verdachte van winkeldiefstal opgebracht door de pseudo- Claus. De goed heiligman is goed, maar niet gek. De auto wordt in januari '77 afgeleverd, dus u rijdt in een '77-er (kenteken wordt in januari afgegeven!) Bij bestelling in december levering tegen vaste prijs! Vrijblijvende taxatie van uw auto! Het Motorhuis Voor januari 100.000 gasten in Casino ZAND VOORT (ANP) Het casino in Zandvoort, dat begin oktober van dit jaar opende, verwacht voor 1 januari de 100.000ste bezoeker te kunnen ontvangen. Tot nu toe zijn er 85.000 gasten ge weest. Dit deelde directeur N. de Rooy gisteren Nnee. Hoteleigenaar Bouwes zei af te zien van de bouw van een ondergrondse parkeergarage. Deze zou niet te exploiteren zijn, ondanks een forse bouw- subsidie. Leiden/Katwijk/Voorschoten Vrouw onder trein LEIDEN Een 46-jarige vrouw is gisteren op het NS-station om het leven gekomen. De vrouw viel van het perron onder een rijdende trein. Het treinverkeer werd gedurende een half uur gestremd. Spanjaard verzot op injectie UTRECHT (ANP) „Spanjaarden zijn dol op injecties," schrijft een huisarts van circa honderd Spanjaarden in het blad van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst f arts geeft echter maar weinig injecties en zijn behandeling valt daarom weinig in de smaak. Daarom halen de Spanjaarden hun schade in tijdens de vakantie in Spanje. Daar onderwerpen ze zich aan allerlei injectiekuren en vragen bij hun terugkeer in Nederland de arts de kuur af te maken. De huisarts komt soms in een moeilijk parket: een meisje met een rode keel vroeg om een antibiotica-injectie. Na weigering meldde ze zich twee dagen ziek en kwam toen om een „kleintje" vragen. Na de injectie was de keel wonderbaarlijk snel genezen. INBRAAK IN Leidenaar stal bij autobotsing LEIDEN Een 19-jarige Leide naar is vannacht op de Telders- kade aangehouden toen hij si garetten, koffie en snoep stal van een automobilist, die bij een ongeluk was betrokken. Het ongeval ontstond toen de bestuurder van een bestelauto geen voorrang verleende aan een personenauto die op de Bos- huizerkade reed. Bij de botsing werden goederen uit de auto op straat geslingerd. De twee inzit tende van de bestelauto raakten licht gewond. SASSENHEIM SASSENHEIM Voor circa 7000 gulden aan geld en goederen is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit een accountantsbureau aan de Sassenheimse Hoofdstraat. De inbraak werd gepleegd door een deur aan de achterzijde te forceren. De buit bestond uit 850 gulden aan postzegels, drie schilderijen, Perzische tapijten en een vaas.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1