Woody Louwerens eerste speler-bestuurder in Nederlands profvoetbal SIES UILKEMA (18) Pendelen tussen ijs- en koksmuts „Ik zal me niet altijd achter de spelers opstellen" In zes jaar van moeders schaatsen naar de sprinttop VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA \7 DEN HAAG Juist in een periode dat het betaalde voetbal in ons land bol staat van de discussies over structuurwijzigin gen, waarbij medezeggenschap zeker niet de minst belangrijke eis is, heeft FC Den Haag een landelijke primeur op dit gebied. Sinds afgelopen maandag is Woody Louwerens officieel lid van het bestuur als gevolg van zijn positie van voorzitter van de spelersraad. Daarmee is op clubniveau gerealiseerd waarvoor belangenverenigingen in het profvoetbal zich de laatste weken zo hebben sterk gemaakt: inspraak op de besluitvorming van de hoogste instanties. In bijgaand verhaal zet Woody Louwe rens uiteen wat hij verstaat onder de nieuwe verantwoordelijk heid, die hij donderdag voor de eerste keer volledig droeg toen hij zijn eerste bestuursvergadering als lid bijwoonde. DEN HAAG „Ik ben eigenlijk een beetje naar deze constructie gegroeid", vertelt Woody Lou werens, die er in donkerblauw kostuum en pijprokend al heel aardig uitziet als voetbalbe stuurder. „Vorig seizoen was er al sprake van dat ik als speler in het bestuur zou gaan zitten, j maar toen ik besloot met be taald voetbal fe stoppen wjjs-dat eigenlijk nog moeilijk te realise ren. Er werd toen van bestuurs zijde wel gesuggereerd dat ik ook zonder betaald speler te zijn die functie kon uitoefenen, maar ik wilde zelf nog weer gaan spelen. En die combinatie is wat moeilijk, omdat de tijd dan een knelpunt wordt." Vóór Woody Louwerens als I amateur bij de Haagse tweede klasser Lens zou gaan spelen ontstond bij FC Den Haag een accuut doelmansprobleem, om dat het er toen naar uitzag dat Ton Thie nog geruime tijd zou zijn uitgeschakeld. IJlings werd naar een oplossing gezocht en gevonden in het terughalen van Woody Louwerens. Daarmee werd tevens de weg vrijgemaakt om Louwerens weer in bestuur lijke richting te loodsen, welke manoeuvre deze week dan ge stalte kreeg in zijn officiële be noeming. Doordat bovendien Ton Thie sneller weer ter been was dan men enige maanden geleden verwachtte, kon Woody Louwerens als vierde doelman van FC Den Haag een redelijke portie tijd steken in bestuurlijke arbeid. Meegevallen I Daartoe behoort zonder twijfel ook zijn werk in de spelersraad, waarvan het functioneren Lou- I werens honderd procent is mee gevallen. „Ik had het eigenlijk niet verwacht, maar die raad bestaat in zijn huidige samen stelling uit spelers (secretaris I Hoekema, penningmeester Boon, woordvoerder A-groep Mansveld, woordvoerder C-groep Hendriks en Schoenma ker: red.) die zich serieus met voetbal bezighouden. Die niet i alleen maar aan geld denken, maar zich ook verdiepen in za ken er omheen. En dat is vol gens mij de reden waarom de spelersraad bij FC Den Haag goed functioneert. Ik heb wel eens het idee dat spelersraden bij andere clubs worden opge heven of niet goed werken om dat ze te eenzijdig gericht zijn: op de financiële kant van de zaak." Over de taak die hij als speler bestuurder zal krijgen heeft Woody Louwerens zich nog geen afgerond oordeel gevormd. „Ik heb daar bewust nog niet over willen dubben", zegt Lou werens. „Ik wil eerst de zaak eens rustig over me heen laten komen. Ik heb al wel een per soonlijke mening over bij voor beeld medezeggenschap. Ook geldzaken liggen natuurlijk op ons terrein, maar wat een spe lersraad zeker ter harte gaat is om maar iets te noemen het vaststellen van vriendschap pelijke wedstrijden. Als nie mand van de spelers er iets voor voelt moet dat van invloed zijn op de beslissing om het wel of niet te doen." Clubbelang „Ik zal mé zeker niet alleen maar achter de spelers opstel len, want het clubbelang kan het best vereisen dat er een voor de spelers onprettig stand punt moet worden ingenomen. Ik zie ook zeker niet op tegen vervelende klusjes, waarmee het bestuur mij opzadelt om ze aan de spelersgroep mee te de len. Dat behoort tot de verant woordelijkheid van mijn nieu we positie." „Het is zaak dat alle geledingen van de club zich op één doel richten: het goed functioneren van de vereniging. Daarop moe ten bestuur, technische leiding en spelersgroep zich instellen. Want iedereen vaart er wel bij als er goed wordt gespeeld. Dan komt er meer publiek en dan wordt de financiële armslag groter. En in het goed functione ren van een club past een spe lersraad en als gevolg daarop een speler in het bestuur." De huidige constructie bij FC Den Haag, dat daarmee het verst is in Nederland, is niet geheel spontaan tot stand geko men, hoewel Louwerens niet uit sluit. dat het op den duur wel zou kunnen zijn gebeurd. Bij de beslissing om FC Den Haag van een (niet onaanzienlijke) subsi die te voorzien stelde de ge meente als voorwaarde vergrote medezeggenschap van de spe lers in de clubleiding. Die is dan nu tot stand gekomen. Parallel lopend met deze ontwikkeling liep de afgelopen periode de opzet van de bij FC Den Haag bestaande en door psycholoog Henk Stremmelaar opgezette spelersraad. „We hebben een conceptreglement gekregen van de WCS", vertelt Woody Lou werens. „Tevens hebben we tij dens één van onze eerste verga deringen adviezen .gekregen van Karei Jansen. Nu bevindt dat concept zich bij het NW, dat we ook om advies hebben ge vraagd. We hebben al toegezegd gekregen dat we een opleiding krijgen van het NW, zowel voor mij in mijn positie als voor de spelersraad als geheel. Die opleiding houdt onder meer in vergader- en discussietechniek en het verkrijgen van inzicht in financiële zaken. De twee hoofd punten in dat reglement zijn a) het bevorderen van het functio neren van het betaald voetbal in het algemeen en FC Den Haag in het bijzonder en b) het behar tigen van de belangen van allen die bij de organisatie van onze club zijn betrokken." Belangrijk Een belangrijk thema in de filo sofie van Woody Louwerens, die jarenlang doelverdediger was van Holland Sport en na de fusie met een langlopend contract bij FC Den Haag te recht kwam waar hij nu slechts sporadisch in actie komt overigens de het ver antwoordelijkheidsgevoel van de spelers zelf. „Een spelersraad moet begrip hebben voor de financiële posi tie van een club. Je kunt als speler natuurlijk je eisen wel. fors opschroeven, maar dat past niet in mijn opvatting. Het zou eigenlijk het mooiste zijn als een spelersraad zich ook zou moeten belasten met de salarissen, die aan de hand van de clubbegro ting zouden moeten worden vastgesteld. Maar daar is wel het nodige verantwoordelijk heidsbesef voor vereist." Van gewicht acht Woody Lou werens het dat de spelers mer ken dat een spelersraad bezig is en dat ze niet fungeert als klachtenbureau. Er moet ook steeds informatie naar de spe lers toe zijn en in dat opzicht doet Oeki Hoekema als secreta ris uitstekend werk. Ik heb wel eens iemand horen zeggen: In- voering, waarbij dan tevens sprake is van invloed van de spelers op bestuursbeslissin- gen." Verlost „Maar niet alleen een bestuur wordt ontlast. Ook een trainer kan in een nieuwe constellatie worden verlost van oneigenlijk werk. Neem bij voorbeeld een speler die te laat komt voor de training. Nu neemt de trainer maatregelen. Maar bij een opti maal functionerende spelers raad zou het de taak van die instantie zijn om zo'n speler op het matje te roepen en sancties te nemen. Een trainer is nu een politie agent. Dat moet er uit. In zo'n nieuwe constellatie zal er ook geen plaats meer zijn voor een trainer als Boskov. Die riep al tijd onmiddellijk: keine diskus- sion. Die gaat op weg naar (zijn eigën) succes over lijken, want hij is een egotripper. Ik geloof dat in de toekomst zo'n trainer geen bestaansrecht meer heeft. Wat dat betreft is de lijn-Mala- tinsky. inspraak en verantwoor delijkheidsbesef van de spelers, beter passend in de ontwikke ling." Woody Louwerens beseft dat FC Den Haag met zijn spelers raad en speler-bestuurder mo del staat voor de rest van Ne derland. „We moeten er een suc ces van maken", zegt de doel man die in ieder geval in functie blijft tot eind volgend jaar. „Op die basis als betaald speler, waarvoor ik trouwens dispensa tie van de bond moest hebben ben ik in principe bereid het ook na volgend jaar nog te doen. Alleen dan kan ik het verantwoorden ten opzichte van mijn gezin. Ik ben dit seizoen als speler stand-in, volgend jaar zou ik stand-by kunnen blijven." FRANK WERKMAN formatie is het betaalmiddel van de democratie. En zo is het. Door mijn benoeming en het goed functioneren van een spe lersraad wordt het bestuur ont last. Als direct het spelersstand punt over een bepaalde zaak aan het bestuur kan worden meegedeeld versnélt dat de uit- Sies Uilkema schoot in Oost-Berlijn naar de sprinttop. maal opgenomen in een speciale groep van getalenteerde jonge ren werd door veelvuldige trai ning de aanleg snel ontwikkeld. Nu wacht Sies Uilkema een sei zoen van kris kras door Europa, althans als hij zich bij de eerste vier in het Nederlands kam pioenschap in Assen plaatst. Maar daaraan twijfelt niemand meer, behalve enigszins Sies Uilkema. „De 500 meter gaat nog niet zo vloeiend. In Oost- Berlijn ging het de eerste dag goed, ik was nog nooit zo snel, maar op de tweede dag werd het „klauwen". Het specifieke krabbelpatroon van de korte baanrijders (Sies werd vorig jaar derde bij de nationale ju niorenkampioenschappen) deed weer opgeld. Oorzaak daarvan, volgens Uilkema, de belasting na zijn eerste succesvolle dag. Bijschaven „Je bent dan meer gespannen en dat wreekt zich vooral op de 500 meter. Ik rij liever de 1000 meter, die gaat gewoon beter", Sprinttrainer Henk Gem- ser weekte Uilkema los van de training voor allroun- ders. aldus de jonge crack, die blij is met zijn plaats in de kernploeg. „Je rijdt daardoor meer sterke wedstrijden en je trainingskam pen zijn veel beter. Ik hou wel van reizen, als het maar niet op-en-neer wordt, zonder vol doende rust. Na de kerstdagen gaan we veertien dagen naar Inzeil. In zo'n periode kun je nog veel bijschaven. Ik geloof dat ik momenteel iets in het voordeel ben. omdat ik vorig seizoen veel langer heb ge schaatst dan de overigen". Sies Uilkema lijkt zijn interna tionale weg wel te vinden. „Met school zijn er geen problemen. Ik heb van de direkteur alle medewerking, en wiskundele raar Jeen van den Berg pleit veel voor me. De prettige sfeer in de kernploeg maakt het alle maal leuk. We hebben nu bijna elk weekend wedstrijden. Henk Gemser heeft voor mij een op- bouwperiode van twee drie jaar gepland. Ik ben nog junior en kan nog wel even mee". REINDER BOSMA Het is enorm snel gegaan met Sies Uilkema. Sprinttrainer Henk Gemser heeft moeite te verklaren waarom zijn jongste pupil de succesvolste van dit moment is. „In principe is het een kwestie van aanleg. Je kunt het bepaald niet alleen toe schrijven aan de krachttraining die hij heeft gehad, al heeft hem dat geen kwaad gedaan. Hij heeft de overtuiging gekregen dat hij sprinter is. Hoe eerder op wereldniveau, hoe beter". HEERENVEEN Scholekster- straat 12 te Heerenveen. Sies Uilkema is even thuis. Na zijn verrassende sprintzege in Oost- Berlijn en zijn nieuwe interna tionale krachtproef, aanstaand weekeinde in West-Berlijn, is er maar bijzonder weinig rust. De achttienjarige Fries („Sies is een echte Friese naam, die zijn grootvader ook had", aldus moeder Uilkema) blijft nuchter. Tenslotte is er voor hem meer dan een eerste plaats in Oost- Berlijn. Behalve snel rijden wil Sies Uilkema dit seizoen Stok zijn studie van de LTS in Heer enveen afronden met de oplei ding voor de horecasector. Om de paar dagen verwisselt hij ijsmuts voor koksmuts. Dit weekend, in West-Berlijn, hoopt Sies Uilkema zijn opmars haar de sprinterselite, temidden van Russen, Zweden en Westduit sers, voort te zetten. Sies kwam uit „een -ander mi lieu". Sinds vorig jaar maakte hij deel uit van Jong Oranje bij Egbert van 't Oever. Uilkema leek allrounder te worden, al bleek duidelijk zijn aanleg voor het kortere werk. Maar wat moet je daarmee in Nederland? Aan het begin van dit seizoen werd een specifieke sprintkern ploeg gevormd. Zonder Sies Uil kema. „Ik ben blij voor Sies in de bres te zijn gesprongen, ook al omdat hij helemaal niet voor de keus was gesteld. Ik vond hem een talent, dat ik er graag bij had. Na een paar uur praten met de LTC was de zaak oké", zegt Gemser voldaan. Sies Uilkema kon sprinter wor den, nadat hij in de Friese selec tie onder trainer Klaas Veld en een seizoen bij Jong Oranje voor allrounder was opgeleid, inclusief 3000 en 5000 meter die hem allerminst lief zijn. „Toen ik had vernomen dat er een speciale sprintploeg zou komen ik was al weer enige weken bezig met het trainen bij Jong Oranje heb ik eens met Henk Gemser gesproken. Gelukkig kon ik er nog bij en dat was ook prettig met de training, Gat tussen Jos Valentijn en want die is steeds vlak bij mijn huis. De overgang viel mij niet al te moeilijk, ook al heeft wel iedere trainer zijn eigen metho den. Vorig jaar bij Van 't Oever heb ik veel geleerd, vooral tech nisch. Daardoor werd mijn sprint beter, terwijl het minder kracht kostte". Sterker Sies Uilkema begint te merken dat de zomerse aanpak van Henk Gemser, twee krachttrai ningen en drie droogtrainingen per week, hem sterker hebben gemaakt. „De training bij de sprinters is eigenlijk zwaarder dan bij de allrounders, vooral met de gewichten. Momenteel staan we zo'n vier vijf keer per week op het ijs, om veel tempowerk te doen". Sies Uilkema traint graag, al had hij aanvankelijk rugklach ten. Maar door de goede begelei ding van Ron Westera verloopt alles naar wens. Hoe goed bleek het afgelopen weekeinde in Oost-Berlijn, maar hij drie van de rest overbrugd. de vier afstanden winnend af sloot vóór Jos. Valentijn. Dat hij hem heeft verslagen, vindt Sies Uilkema een bijkomstigheid. „Ik rij om snelle tijden te maken". Henk Gemser denkt er anders over. „Tot voor kort was Valen tijn met zijn prestaties een een ling. Uilkema heeft dat grote gat overbrugd. Dat is ook een voor deel voor Valentijn. Trouwens, die heeft zijn vijf 500 meters tot dusver dit seizoen allemaal in 39 seconden afgelegd". Moeders schaatsen De op 26 maart 1958 geboren Sies Uilkema is „een snelle", want hij stond pas als twaalfja rige voor het eerst op schaat sen. Toen de familie Uilkema (waarvan vader Ate sinds kort deel uitmaakt van de Friese T C) in 1970 vanuit Bolsward naar Heerenveen verhuisde, moesten vrienden Sies overha len te gaan schaatsen. Op moeders schaatsen won hij weldra de eerste clubwedstrijd (500 meter in 52 seconden). Een

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17