Starlift-in-topvorm vreest alleen Spaans temperament Bloedbad bij voetbalstadion Revanche en record Van der Smissen Bert Bouwer wijst unieke aanbieding af europa cupdebuut international ad van de velden Assen in plaats van Moskou Sportwereld Omkopingschandaal in Bundesliga ten einde Eerste avond van zaalvoetbalstrijd Ahoy geen succes VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 LEIDSE COURAN17" RIJSWIJK Ad van de Velden beleeft morgen de ervaring, waar hij twee jaar geleden al recht op had. Met Starlift Blokkeer steeg hij vanmiddag vanaf Schiphol op richting Spanje, waar met het duel tegen Real Madrid het nog ontbrekende diamantje van het Europa Cupavontuur aan een gulden carrière zal worden geschakeerd. Van de Velden, zestigvoudig international die juist na de kampioensfeesten bij het Belgische Turnhout samen met trainer Pierre Ma- thieu naar Rijswijk vertrok, kijkt reik halzend uit naar zijn debuut in de Euro pa Cup. Zonder enige scrupules, daar voor is het volleybaltalent teveel gelau werd en bezit een (bijna te) nuchtere mentaliteit. „We moeten maar een ding vrezen en dat is het temperament van de Spanjaarden. Als we daarvoor oppas sen en als we kalm blijven, hebben we een heel goede kans verder te komen". Madrid krijgt dus de primeur van het eerste internationale optreden van het vernieuwde Starlift. De Spaanse kam- pioensploeg heeft daarbij de pech, dat de tegenstander uit Holland net op tijd de arm bezit. Juist tegen aartsrivaal Roswell sprong de vonk van inspiratie weer over en Ad van de Velden heeft samen met heel Starlift een zucht van verlichting geslaakt Ondanks de reus achtige voorsprong die van dé competitie al een farce heeft gemaakt, draaide de kampioensploeg uit Rijswijk niet opti maal De 24-jarige aanvoerder, geboren getogen Bredanaar, wijst als schuldige de competitieleider van de vollevbalbond aan. „De bond had de competitie zo ingedeeld, dat alle concurrenten al in het begin van de competitie werden ontmoet Je kan niet altijd constant spelen en een vormcrisis was dan ook logisch. Het peil van Starlift bleef ook beneden de ver wachting, omdat de mensen teveel den- ken aan de kampioensploeg van vorig jaar, toen we nog onbekend waren". Dat onbekende is er, onder vakbekwame lei ding van Pierre Mathieu uit Breda en in uitstekende samenwerking met de vele geroutineerde spelers („Iedereen helpt mee een nieuw aanvalspatroon te vinden. De trainer fungeert daarbij meer in de rol van psycholoog, die voor de eenheid moet zorgen") in recordtijd afgegaan. En zo was het eigenlijk ook met de carrière van Ad van de Velden, die zes jaar gele den van toeten nog blazen wist. de Velden werd er groot van. „Het is een harde en goede leerschool geweest. Je werd er hard van, van al die nederlagen". Ad van de Velden is afgebeuld door Pure profs Krysik en hij heeft er nooit spijt van gehad. „Een training is niks als je lach- tend en fluitend de zaal uit kan gaan". Het volleybaltalent bij uitstek is er groot van geworden en Krysik wil dat graag weten, want alleen Van de Velden en teamgenoot Wim Thewissen zijn overge bleven uit „zijn" school. Starlift plukt er nu de vruchten van. achter de rug, ook nog eens tot aanvoer der werd gebombardeerd. Heerschappen Groentje Hij deed bij Sprint aan atletiek, vond de trainings vorm te saai en kwam na een ruzie bij toeval in het volleybal we reldje terecht Hoeveel talent Ad van de Velden wel had, bleek uit zijn selectie voor het nationale team twee jaar later al. Ben Krysik, de geloofde en verguisde bondscoach uit Polen, palmde hem in en in die tijd leerde ,Jiet groentje uit Bre da" steeds weer opnieuw wat verplette rend verliezen betekende. Krysik had gekozen voor drastische ver jonging en het nadeel van steeds weer nederlagen op de koop toe genomen. Van Ad van de Velden, die pas op 18-jarige leeftijd zijn eerste service sloeg in een volleybalwedstrijd („Achteraf vraag je je wel eens af, hoe ver je nu had kunnen zijn, als je eerder begonnen was") maak te zonder bedenkingen de reuzenstap naar Starlift, toen hij twee jaar geleden zijn studie voor leraar lichamelijke op voeding in Den Haag begon. Hij kwam terecht, zo dacht de buitenwereld, in een gezelschap lastige heerschappen. ..Het is heel raar, maar met jongens die ze moeilijk noemen, heb ik nooit last Neem Frank Constandse maar. Grote mond, maar een piepklein hart. Ik heb er in ieder geval nooit moeite mee". En omdat Ad van de Velden toevallig ook nog eens over een ijskoude mentaliteit beschikt .Alleen met scheidsrechters die een grote fout maken, heb ik het altijd moeilijk") is het logisch dat hij, de nieuw komer met een komeetachtige carrière In zes jaar tijd heeft Van de Velde zo'n beetje alles meegemaakt, behalve Euro pa Cup en Olympische Spelen. Hij mag nog zo volleybalgek zijn, maar dat laat ste evenement (toch al onhaalbaar voor Nederland) mag van hem gestolen wor den. „Als je kijkt naar Montreal, met z'n politieke affaires, dopingschandalen en gepraat over profs, hoeft het van mij niet. Neem de Polen. Die hebben open lijk erkend dat ze twee jaar lang dertig uur per week trainden. Dat zijn dus pure profs. En bij ons wordt er al geëmmerd als iemand duizend gulden krijgt". Geef dan maar Europa Cup met gespon sorde teams zonder overdrijven. „Als we er maar voor zorgen, dat het niet zo erg wordt als bij basketbal en profvoetbal. Dan wordt het een pure geldkwestie. Ik zoek liever de gulden middenweg". Die bestaat niet wat betreft prestaties. Star lift, in de saaie competitie al zeker van de titel, weet het en werpt zich daarom gretig op de Europa Cup. Eerst nog even luisteren naar de lijfspreuk van Pierre Mathieu: „Die zegt altijd: Wij zijn de sterksten, wij gaan het spel dicteren en laat de anderen maar achter ons aan hollen". Logisch eigenlijk dat niemand van de debutanten, zeker Ad van de Velden niet, opkijkt tegen de primeur in Madrid. KEES KOOMAN (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Het staat nu al vrijwel vast, dat Starlift Blokkeer bij winst op de Spaanse kampioensploeg Real Madrid voor de volgende ronde geen buitenlandse reis hoeft te aanvaarden. CSKA Moskou, de tegenstander in de kwartfinales, heeft zich bereid verklaard de twee wedstrijden in Nederland te spelen en manager Niek Ros heeft in Assen een plaats gevonden waar de „return" van Rijswijk gespeeld kan worden. Waar mee dan de verre onaangename en nauwelijks zinvolle reis (CSKA Moskou is de enige van de acht ploegen die op papier onverslaanbaar is) naar Moskou is voorkomen. Europa Cupdebuut ook voor Pierre Mathieu. De trainer toch: „Wij zijn de sterksten." Ad van de Velden wordt als aanvoerder op handen gedragen. Om zijn mentaliteit ondermeer. Nuchterheid zal Starlift in de heksenketel die Madrid zeker zal zijn te pas komen. Bert Bouwer, het handbalwonder uit Gouda zei voorlopig nog „neen" tegen een unieke aanbieding uit West-Duitsland. VOLGEND JAAR WEL IN DUITSE BUNDESLIGA? (Van onze handbalmedewerker) Den Haag Bert Bouwer (24) blijft handballen voor Duijvestein Wintersport Hermes. Al enkele weken gingen er geruchten, dat „het handbalwonder" uit Gouda een aanbieding uit West-Duitsland zou hebben gehad. Een tamelijk unieke zaak in Nederland, die bevestigt dat er toch wel degelijk handballers van internationaal formaat rondlopen. Bert Bouwer, een handballer met een volkomen onorthodoxe en zeer creatieve stijl van spelen, kreeg inderdaad een aan bieding van het sterkste team van West-Duitsland, Rheinhausen (nummer één in de Bundesliga). Toch is Bouwer niet op het aanbod van onze Oosterburen ingegaan. „Tenminste", zo zegt hij „nog niet. Ik heb de zaak nu op de lange baan geschoven en blijf dit seizoen gewoon voor Duijvestein Wintersport Hermes uitkomen". Eén van de belangrijkste redenen is, dat Bouwer dolgraag voor het Nederlands team wil blijven uitkomen. „Al denken sommigen daar anders over, voor mij is het Nederlandse team nog altijd een grote eer. En nu wij gepromoveerd zijn naar de B-groep zijn er in februari '77 de wereldkampioenschappen in Oosten rijk. Als ik nu op het aanbod was ingegaan, dan had ik zeker twee maanden niet kunnen spelen, vanwege een „sperr- tijd" in Duitsland, zelfs niet voor de competitie. En daar voelde ik niets voor." Bovendien kon men geen passende baan voor Bouwer vinden, want „de sociale voorzieningen moeten natuurlijk wel goed zijn". Of hij daar ook aantrekke lijke financiële tegemoetkomingen onder rekent, bevestigt nach ontkent hij, echter wel toegevend: „Het is inderdaad een bekend verhaal dat er flink gekocht wordt door sommige Westduitse topploegen." Gelukkig Dit jaar dus nog voor Duijvestein Wintersport uitkomend. Maar het volgend seizoen? „Ik houd contact met Rheinhau sen, ze willen mij nog steeds hebben. Gelukkig heb ik al wel de toezegging gekregen dat ik ten alle tijde voor het Nederlands team beschikbaar blijf. Als ze een goede baan voor mij kunnen vinden en die sperrtijd geen problemen oplevert, wil ik graag vertrekken". Voor Bert Bouwer is de uitdaging geen probleem: „Kijk, je kan natuurlijk altijd na twee maanden je hoofd stoten. Maar de ervaringen die ik er zal opdoen staan voor mij voorop. De faciliteiten daar zijn vergeleken bij hier onvoorstelbaar, dat heb ik daar zelf gezien." Dat de overgang naar het fysiek veel hardere Duitse spel te groot zal zijn. gelooft Bouwer niet: „Ik heb de ervaring dat wij hier in Nederland veel flexibeler bewegen". En juist daaraan heeft Bouwer de aanbieding te danken. Maar voorlopig kan het Haagse pu bliek nog van deze handbalgoochelaar genieten. Dit seizoen misschien voor het laatst. Twaalf supporters gedood SAO PAULO In de straten rond het voetbalsta dion in Sao Paulo ontstond woensdagavond een afschrikwekkend bloedbad. Na de eerste finalewed strijd om de Braziliaanse beker gingen duizenden supporters met elkaar op de vuist. Ook werden er diverse wapens gebruikt. Twaalf supporters van Corintians werden gedood door aanhangers van Flu- minenses. Op grond van deze gebeurtenissen werd besloten de tweede wedstrijd om de beker in het 700 kilometer verder gelegen Porto Ellegre te laten plaatsvinden. Chris van der Smissen bewees, ondermeer in een broederstrijd, zijn goede vorm. ROOSENDAAL - De Russi sche Elena Asjmilovskaja, de enige speelster die in het inter nationale damesschaaktoemooi in Roosendaal nog ongeslagen is, heeft zich naast de Israëli sche Alia Koesjnir aan de kop van de ranglijst genesteld. Zij versloeg in de uitgestelde partij uit de zevende ronde de halfzie- ke Italiaanse Rita Gramignani. KEULEN De Westduitse wiel renner Dieter Kemper, die het afgelopen weekeinde bij een val °P de wielerbaan van Keulen zwaar gewond raakte, is giste ren in het ziekenhuis van Keu len opnieuw geopereerd. VAL D'ISERE - Lise-Marie Morerod (Zwi) heeft in Val d' I- sere de eerste wedstrijd, die meetelt voor de wereldbeker al pine skiën, gewonnen. De Ne derlander Essers werd tachtig- Maubeuge Na de eer ste dag van het toernooi om het Europees kam pioenschap 47/2 in Mau beuge (Frankrijk) gaat een speler zonder verlies- punten aan kop. Het is de Fransman Roland Dufe- telle. Hij wordt gevolgd door een trio, bestaande uit de Belg Ludo Dielis, Chris van der Smissen en Hans Vultink. Zij hebben elk drie punten. De twee Nederlanders incasseer den hun verliespunt in de eerste ronde door te gen elkaar gelijk te spe len. Dielis verloor een punt aan Hose. Dufetelle versloeg achtereenvol gens Hose en Mastny. Titelhou der Stenzei werd na zijn winst op Mastny later op de avond FRANKFURT Na ruim vijf en een half jaar is het omkoping schandaal in de Bundesliga ten einde. Gisteren kwamen Herman Neudecker (voorzitter) en Otto Andres (vice-voorzitter) van de Duitse voetbalbond tot een overeenkomst met de voorzitters Karl—Heinz Hütsch van Schalke '04 en Helmut Beyer van Borus- sia Mönchengladbach. Besloten werd de bij het schandaal betrokken spelers Fischer, Luttkebohmert, Rüssmann en Sobieray (allen Schalke) en Jürgen Wittkamp (Borussia Mönchengladbach) met onmiddellijke ingang tot 14 januari 1977 te schorsen. Bovendien moeten deze spelers samen 50.000 gulden in het fonds voor de kankerbestrijding storten. De vijf spelers kregen voor een opzettelijk geleden nederlaag van Schalke tegen Arminia Bielefeld (0—1) op 17 april 1971 ieder 2300 gulden. Het bekend worden hiervan mondde uit in een gigantisch schandaal, waarvan het einde jaren zoek was, maar op donderdag 9 december 1976 toch gevonden werd. In februari van dit jaar had de voetbalbond de vijf spelers bestraft met het intrekken van hun licentie tot 1 januari 1977. Daartegen gingen de spelers via de rechtbank in Essen en de arbitrage-commissie van de voetbal bond in beroep. Dit had tot gevolg dat de straf werd opgeschort en de spelers tot het moment van nieuwe uitspraken actief konden blijven voor hun clubs. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De verge lijking werd al snel getrok ken. Op de eerste avond dat de mini-voetballers in Sportpaleis Ahoy aantraden waren er „ook maar zeven honderdvijftig bezoekers." Het grote verschil tussen datzelfde mini-voetbal en het gisteravond in Ahoy ge starte toernooi om het offi cieuze zaalvoetbalkampioen schap van Zuid-Holland is echter dat er bij mini-voet bal tenminste nog grote na men uit het verleden mee doen, terwijl clubs als Noordwijk en Zwart Wit '28 zelfs de selectiespelers niet aan het avontuur waagden.... De eerste avond van het, toch groot opgezette toernooi werd dan ook bepaald geen succes. Op het laatste treffen tussen de amateurs van Sparta en de be kerhouder van District West II, Hellevoetsluis na, werd geen moment het normale niveau be reikt dat je bij een kampioen schap toch mag verwachten. Zaterdageersteklasser RCL uit Leiderdorp stuurde dan wel een „select" achttal naar Rotterdam, maar een geroutineerde zaal voetballer als Leo Holl (ex—UVS) kan toch alleen geen team dragen. Overigens speelde RCL wel gelijk tegen de ama teurs van Feyenoord: 2—2, Hans Braat en Koos Haneveld scoor den voor het Leiderdorpse team, dat overigens de nodige kansen liet liggen. Het handjevol toeschouwers een kleine driehonderd) „ge noot" vervolgens van de wed strijd tussen de reserves van Noordwijk en Zwart Wit'28 9—0 - 9-0 Noordwijk dat in Piet Al ders en Gerard van Rijn z'n beste spelers kende en kon vervolgens in het duel Helle voetsluis—Sparta (52) aan schouwen dat zaalvoetbal best leuk kan zijn. Alleen is het de vraag of één goede wedstrijd per avond het Sportpaleis Ahoy de komende avonden een „volle bak" zal brengen... verslagen door \Jjan der Smis sen, die de 400 caramboles in de derde beurt bijeenspeelde, een evenaring van het Europees re cord hoogste serie. Stenzei was van mening dat hij in de eerste beurt ten onrechte op 63 werd afgeteld, omdat de bal raak zou zijn geweest. Van der Smissen trok zich daar ech ter niets van aan en scoorde ijskoud de 400 punten, daarmee het Europees record hoogste se rie evenarend. Voor Van der Smissen was de remise tegen Vultirik omdat de j nederlaag in de finale van het Nederlandse titeltoernooi in De- venter (toen Vultink de 400 ca- ramboles in een beurt maakte) I daarmee teniet was gedaan. Maar het was ook en vooral een volledige revanche voor Van der Smissen op zichzelf. Want door de remise in drie beurten en later de recordserie waren de teleurstellende prestaties van de Willebrorder in Bottrop bij het Europese titeltoernooi bandsto- ten in een klap naar de achter grond geschoven. Uitslagen eerste ronde: Dufetelle (Fra>-Hose (W-Dld) 400-109 (6 beur ten)., V.d. Smissen (Ned)-Vultink (Ned) 400-400 (3), Couespel (FratDie- iis (Belg) 234-400 (3), Mastny (Oost)- Stenzel(Oost) 256-400 (12), tweede ronde: Couespel-Vultink 16-400 (4), Mastny-Dufetelle 90100 (7), V.de Smissen-Stenzei 400-63 (3), Dielis - Hose 400-400 (2). Stand: 1. Dufetelle (4 pnt)-62.35 (moyenne), 2. Dielis 3-160, 3 V.d. Smissen 3-133.33, 4. Vultink 3-114.38. 5. Stenzei 3-30.86, 6 Hose 1-63.62. 7. Couespel 0—37.14, 8. Mastny 0-18.21. Toeschouwers geweerd bij WK voetbal ROSARIO De organisatoren van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië hebben gis teren in Rosario meegedeeld, dat het aantal toeschouwers dat, gedurende het toernooi, Ar gentinië gaat bezoeken moge lijk gelimiteerd dient te wor den. De vice-president van het nationale organisatiecomité. Carlos Alberto Lacoste, zei dat „ze niet een beeld willen heb ben, waarbij mensen op pleinen slapen en door het land liften". Lacoste zei verder dat „de natio nale infrastructuur, met betrek king tot de hotelvoorzieningen, dringend herzien moet worden. Het is mogelijk dat we het aan tal toeschouwers, aan de hand van onze middelen, zullen moe ten limiteren". Wieier strijd in Limburg DEN HAAG De Nederlandse kampioenschappen wielrennen op de weg voor dames, ama teurs en professionals zullen volgend jaar in Zuid-Limburg worden gehouden. De Koninklijke Nederlandse Wielrenunie hanteerde voor kandidaat-organisatoren een nieuwe formule. De Unie vroeg een bedrag van 115.000 gulden. Voor dit bedrag schreven drie comité's in: de Stichting Prof- wielerpromotion (dc heren De Klein en Engelen), die dit jaar de kampioenschappen m Sim- pelveld organiseerde, de heer Huub Canisius, café-houder uit Obbicht en al vijf jaar organisa tor van een criterium onder de naam „Wonder van Obbicht" en het wielercomité Hoogerheide. dat de titelstrijd in '74 en '75 naar West-Brabant haalde. Het wielercomité Hoogerheide kreeg van de KNWU een vrien delijk bedankje. Harry Meuwis- se, de directeur van de KNWU: „Omdat we een nieuwe inschrij vingsformule hanteerden, kon den we de toewijzing van het financiële vlak overhevelen naar het sportieve. Het kam pioenschap op de weg gaat niet meer naar de hoogste bieder, maar naar de organisator met het beste parcours en accommo datie. Zuid-Limburg is geschik ter dan Hoogerheide". Pasman snel (Van onze sportredactie) DEVENTER Tijdens regiona le schaatswedstrijden op de De venter kunstijsbaan hebben Joop Pasman en Annie Borc- kink opnieuw hun grote vorm bewezen. Bij de heren was kernploeglid Joop Pasman oppermachtig. De Deventernaar won de 500 meter in de goede tijd van 40.9 en ook op de 3.000 meter was hij de snelste (4.29.5). Bij de dames won oud kernploeglid Annie Borekink de 500 meter en 1500 meter in resp. 45.5 en 2.22.6. Schermleraar Abrahams overleden DEN H.AAG - De bekende Haagse schermleraar J. B. A. Abrahams is gisteren op 78-jari- ge leeftijd in een ziekenhuis in Den Haag na een kortstondig ziekbed overleden. Maitre Abrahams was na de Tweede Wereldoorlog een domi nerend figuur in de nationale schermwereld. Hij was onder andere ook jarenlang docent aan het CIOS in Overveen. Zo wel met zijn befaamde „Zaal Abrahams", als met individueel gekweekte talenten behaalde hij vele nationale- en internationale kampioenschappen. Lottowinnaars: bijna drie ton DEN HAAG In de lotto en tot van week 49 vielen 22.504 prijzen. De cijfers zijn: Lotto: Inleg: 3.453.887,00. Prijzenbe- drag: 1.640.596,33. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk 287.104,- bruto ontvangen. Tweede prijs: 6 winnaars, die elk bruto 27.343,- ontvangen Derde prijs: 342 winnaars, die elk 719,- ontvangen Vierde prijs: 10.930 winnaars, die elk 31,- ontvangen. Vijfde prijs: 10.139 winnaars, die elk 31,- ontvangen. Toto: Inleg: 733.916,-. Prijzenbe- drag: 413.423,43. Eerste prijs: 1 winnaar, die bru to 204.257,- ontvangt Tweede prijs: 80 winnaars, die elk bruto 1.089.- ontvangen. Derde prijs: 1004 winnaars, die elk 121,- ontvangen. NEW YORK - Robert Kane is in New York gekozen tot voor zitter van het Olympisch Comité van de Verenigde Staten. Hij volgt in die functie Philip Krumm op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15