Vooys: Komst mij voor enorme Meskovic klap President Tito trimt op sportvloer uit Nederland Derde Landelijk Pastoraal Overleg kost gelovigen meer hoofdbrekens Toespraken paus rondom Kerstmis ZIAN/Vitesse op stadhuis Sportwereld HULDIGING TON THIE Wie van de twee Martin Toet twee duels geschorst KERK EN WERELD Vredesweek in 1977 over „selectieve verontwaardiging' Raad van Kerken gevraagd om adviesgroep kraakprobleem VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT pagina u (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tweede plaats van ZIAN/Vitesse in het Europa Cuptoernooi van lands kampioenen, is voor het Haagse gemeentebestuur goed genoeg voor een huldiging. De poloërs worden vandaag om 18.00 uur op het stadhuis verwacht voor gemeentelijk eerbetoon. In CHI Zuidlaren Goede start Johan Heins ZUIDLAREN - Het internatio nale gedeelte van het 22e con cours hippique van Zuidlaren is gisteravond geopend met een een springconcours, tabel a. Op een zwaar parkoers werd Johan Heins winnaar met Severn Val leys, mede door de afwezigheid van Olympisch en Europees kampioen Alwin Schockemöhle en wereldkampioen Hartwig Steenken, die beiden van hun (Westduitse) bond een startver bod opgelegd hebben gekregen. Voor de Ier Eddy Macken begon het CHI van Zuidlaren bijzon der triest Bij aankomst werd zijn paard Carbury getroffen door een koliek, waaraan het dier later overleed. De uitslagen: Internationaal springconcours, tabel a, lengte 550 meter, 12 hindernissen, 16 sprongen, hoogte 1.50 meter, max.tijd 93 sec. na barrage over een verkort en verhoogd par- 1. Johan Heins (Ned.) met Severn Valleys 0 strafpunten, 30.7 sec. 2. Paddey McMahon (Eng.) met Redsea Serpent 0 - 34,6. 3. Pamela Dunning (Engmet Miniature 0 - 36,5. 4. Gerd Wiltfang (WDld) met Duell en Eddy Macken (Ierl.) met Boys 4 - 30,6. Internationaal springconcours, tabel a: lengte 550 meter, 12 hindernissen, 15 sprongen, ma ximale hoogte 1.40 meter, maxi male tijd 93 seconden. 1Lutz Gössing (WDld) met' Rube- zahl 0 strafpunten/56,4 seconden. 2. Hans Qüllen (WDld) met Dungfall 0/62,3. 3. ex aequo Gerd Meier (Ned.) met J. Sans Peur en James Keman (Ierl.) met Gondi 0/62,6. 5. John Whi- tacker (Eng.) met Maydream 0/62,9. Jachtspringconcours (tabel c, lengte 540 meter, 12 hindernis sen, 14 sprongen, hoogte 1,50 meter, maximale tijd 81 secon- 1. Gerd Wiltfang (WDld), Düll, 53,2 seconden. 2. Harry Wouters van den Oudenweyer (Ned.), Salerno, 53,8 sec. 3. Gerd Meier (Ned.), Casimir, 54,4 sec. 4. Paddy McMahon (Eng.), Pennwood Forgemill, 54,6 sec. 5. Jo han Heins (Ned.), Mirabelle, 54,8 sec. JOEGOSLAVISCHE DOELMAN TEGEN FC DEN HAAG (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de eredivisie blijven de vier hoogste plaatsen centraal staan. Ajax is leider met een punt voorsprong op Feyenoord, dat een wedstrijd minder speelde. De wedstrijden FC Twente—Feyenoord en Aja- x—NEC zijn daarom alleen al interessant. Voor de overige (hoge) plaatsen strijden onder meer AZ'67 en zelfs FC Den Haag. In het Zuiderpark ont moeten partijen elkaar in een duel van vitaal belang. In het doel van AZ'67 debuteert de Joegoslavische ex-international Meskovic, afkomstig van Jaj- duk Split. Een andere „trek pleister" is uiteraard Willem van Hanegem (32). De selectie van FC Den Haag bleef onge rept, behalve dan dat Martin Toet wegens schorsing (twee duels) buiten de lijnen blijft. Daarentegen zijn transfer als middenvelder niet, terwijl zelfs Willem van Hanegem nog zoekende is. Hoofdzakelijk Hugo Hoven- kamp op de hem niet liggen de linkerflankverdedigersplaats en de Deen Kristen Nygaard (middenvelder) stellen niet te leur in het miljoenenbedrijf van de Molenaars, die Hans Kraay als coach hebben aangesteld. ROTTERDAM Het Neder landse rolstoelbasketbalteam speelt op 9 april in Raalte de openingswedstrijd van het toer nooi om het Europees kam pioenschap tegen Finland. Ne derland lootte gisteren in het Feyenoordstadion te Rotterdam - als tegenstanders in zijn poule België en Finland. PARIJS Renault zal in het komende autosportseizoen op vrijwel alle fronten actief zijn. De deelneming aan de 24 uurs race van Le Mans is het belang rijkste project van het Franse' merk, dat de hegemonie van Porsche wil doorbreken. DEN HAAG - Op 18 en 19 december vinden in Madrid de wereldkampioenschappen judo plaats voor junioren. De Neder landse ploeg bestaat uit: H. Hoogendijk, M. Bartels en H. Pleizier. MELBOURNE Betty Stöve heeft zich in Melbourne voord halve finale geplaatst. De tes' nisster versloeg Janet Newbe* ry. ARNHEM Hagenaar A. Sir is een van de twaalf Nederland se worstelaars die zaterdag] Duisburg uitkomen in een inW land-wedstrijd tegen de jeugd ploeg van West-Duitsland. GUATEMALA CITY - In J wedstrijd in de voorronde va het toernooi om het wereldkanj pioenschap voetbal 1978 (cd traal-Amerikaanse zone) W Guatemala op eigen terrein rr>- 3—1 gewonnen van El Salvador MADRID Voor de eerste rts de van de finalegroep van U toernooi om de Europese ketbalbeker voor landskampio] nen heeft Real Madrid gistel avond met 111—92 verloren v* CSKA Moskou. WARSCHAU - De voormaliJ coach van het Poolse voetbalel tal, Kazimierz Gorski, heeft ee contract getekend bij de GrieÜ se eerste divisieclub Panathind kos. Bijstand de opgelegde G®mt Vooys kan de komst van een Joegoslavische straf aan Aad Kila verstreken, doelman moeili|k verkroppen. „Meskovic is een van de zodat aangenomen mag worden velen die Nederlanders naar de bijstand verdrijven." dat de laatste in de basis terug keert. Het meespelen van Peva- zic is onzeker wegens rugklach ten. Vorig seizoen schitterde Mesko vic nog in de Europa Cupwed- strijd tegen PSV. De gloednieu- maar wederom sloeg het nood lot toe tijdens de training. De voormalige zeeman en Katwij- ker van origine liep een bloe duitstorting op. Tussen de be- een hard gelag, met de weten schap dat ik mijn liesblessures opliep bij mijn werk voor AZ'67". Niet alleen Gerrit Vooys be- ders Molenaar Meskovic aan. Klap Gerrit Vooys: „Vanzelfspre kend betekende het voor mij een daverende klap die moei lijk te verwerken valt. Ik besef nu vooral dat betaald voetbal keiharde business is en senti menten niet tellen. Uiteraard maar ook de lange spits Hugo Smeets die van MW werd over genomen. Ook hij zit meestal in de dug-out. AZ'67, twee punten meer dan FC Den Haag, maar met een wedstrijd achterstand, kent zijn ups en downs. On danks de twaalf doelpunten die Kees Kist maakte, hapert er iets aan de AZ-machine. Ook Peter Arntz (ex-GA Eagles) bewees we „gastarbeider" veroorzaakt driJven door trokken de gebroe- hoort tot de teleurgestelden, ook voetballeed. De oorspronke- */r"1 jf J~ 11 lijke doelman, Gerrit Vooys (29), moest helaas na zes wedstrijden afhaken wegens liesblessures in beide benen. Operaties waren noodzakelijk, zodat Chris Heil als vervanger moest aantreden, maar helaas met weinig succes. Kortgeleden kon Gerrit.Vooys de training weer hervatten, DEN HAAG Voor de aan vang van de wedstrijd tussen FC Den Haag en AZ'67 zal Ton Thie worden gehuldigd, waar hij voor de 552e keer het doel van FC Den Haag verdedigt. Ton Thie speelde zijn vijfhon derdste wedstrijd voor FC Den Haag in Joegoslavië en aange zien een huldiging op eigen veld plaatsvindt is deze uitgesteld. Gerrit Vooys: „De derde plaats is hoog en broodnodig voor UE- FA-voetbal, want de Molenaars kunnen niet geld blijven pom pen in AZ, zonder dat er iets positiefs tegenover staat. Ik zelf zal ook positief reageren en op sportieve wijze de concur rentie aangaan met de nieuwe gastarbeider Meskovic, een van de velen die Nederlanders naar de bijstand verdrijven. Want daar komt het wel op neer met het verlenen van ongemotiveer de werkvergunningen". Morgen is in het Zuiderpark (half drie) een ontmoeting tussen de be taalde jeugdelftallen van FC Den Haag en Sparta. De laatste deelt met Feyenoord de eerste plaats. FC Den Haag verkeert in grote moeilijkheden, met de wetenschap dat een voorsprong van drie punten op Go Ahead Eagles en Haarlem die de laatste plaats delen een ha chelijke zaak is. Leo de Caluwé, weer volkomen fit, zal weer optreden. Uiteraard met de be doeling om zijn plaats in het hoogste team weer op te eisen. Directeur Marinus IJzerman (rechts) in het laboratorium van wat hij (te) bescheide? zijn „eenvoudig bedrijf" noemt. Descol slaat zijn vleugels uit en bestormt de wereld PERLOT OF DIEKE (Van onze biljartmedewerker) MONSTER Het is een goede gewoonte het beste voor het laatst te bewaren. Eddy Perlot en Nelis Dieke hielden de traditie in stand door in de zesde, voorlaatste ronde van het Haags distrikts- kampioenschap 3e klasse libre-klein elk een ijzersterke partij neer te zetten. Eddy Perlot verbruikte negentien beurten om van Piet v.d. Bos een uitstekende verliezer te maken: 80-58. Nelis Dieke bezorgde Henk Kleijn, na de eerste drie ronden nog ongeslagen bovenaan, zijn derde nederlaag op rij: 80-40 in 23 brt. Jaap Boers, na drie ronden nog puntloos, herstelde zich magnifiek door drie overwinningen in de daarop volgende ronden. Zijn spel wordt gekenmerkt door een grote regelmaat getuige het aantal beurten: 32, 32 en 30. Jan Bieshaar leverde een identieke prestatie, al had hij steeds wat meer beurten nodig: 40, 37 en 33. De zevende ronde, welke a.s. zondagmiddag aanvang 1 uur, wordt gespeeld zal de beslissing moeten brengen: Nelis Dieke of Eddy Perlot kampioen. In elk geval zullen zij niet in een rechtstreeks duel uitkomen. Nelis Dieke ontmoet Piet v.d. Bos, terwijl op hetzelfde moment Eddy Perlot zal trachten Henk Kleijn klein te krijgen. Stand: 1. Eddy Perlot 9/2.26, 2. Nelis Dieke 8/2.21, 3. Jaap Boers 6/2.44, 4. Piet v.d. Bos 6/2.40, 5. Henk Kleijn 6/2.34, 6. Jan Bieshaar 6/2.06, 7. Guus v. Rooijen 4/2.01, 8. Klaas Jongejan 3/1.69. ZEIST Johan Krol, de doelman van Veendam, heeft voor de rode kaart, die hem in de wedstrijd tegen Helmond Sport werd getoond, een straf gekregen van twee wed strijden onvoorwaarde lijke uitsluiting, een wedstrijd voorwaarde lijk en een boete van 100 gulden. De straf is vrij mild, omdat de 26-jarige Krol in het verleden nooit over de schreef is gegaan. Haarlem zal het in de uitwed strijd tegen PSV moeten stellen zonder Joop Wildbret, die een wedstrijd aan de kant moet blij ven. Op de lange lijst van gestraften komt ook de naam van Martin Toet (FC Den Haag) voor die twee wedstrijden aan de kant moet blijven en ook een boete kreeg van 200 gulden. Eddy Achterberg van FC Groningen kreeg dezelfde boete en moet een wedstrijd schorsing uitzit ten. DEVENTER WIL HOFLEVERANCIER SPELEN 1980 WORDEN DEVENTER Martin IJzerman, commercieel directeur van Des- met Koeweit en ik verwacht in col Kunststofchemie in Deventer, is een „ijzervreter" binnen de Djeddah het contract met het Nederlandse economie. Ondanks de moeilijkheden, die het Neder- ministerie van sportzaken van landse bedrijfsleven momenteel ondervindt, gaan de zaken bij Koeweit te tekenen". Descol zeer goed. De fabrikant van kunststof-sportvloeren kwa men zeer onlangs in het nieuws toen bekend werd dat Descol een contract met de Russische Sportfederatie voor het plaatsen van een vloer in het sportcentrum te Moskou in de kluis had. Het materiaal voor de sportvloer is inmiddels naar Moskou gestuurd. „Door het contract met Rusland een b^tje bijhoudt, bestaat de mogelijkheid om hof- a'dus Martinus IJzerman. wordt dan een miljoenenop dracht. De vloer, die wij dezer dagen in Moskou leggen dient als proefvloer voor de Olympi sche accommodatie. In Oost Eu ropa doen we toch al veel zaken. Vorig jaar hebben we in een een Srote internationale sport- pa waar Descol nog niet is ge weest. Momenteel zijn we bezig met de aanleg van een vloer ir het Finse sportcentrum te Ro- viemi. Tegelijkertijd staat een „Voor ons produkt bestaat enorm veel belangstelling. Er is een nieuwe markt ontstaan in het Midden-Oosten. Tal van oliesheiks hebben informatie ge vraagd over onze sportvloeren. Als ik het werk aankon, zou ik in de rijke olielanden veel meer tennisvloeren en vloeren in sporthallen kunnen leggen want bijna iedere oliesheik wil een tennisbaan bij zijn paleis." „Het zou voor ons een geweldige eer zijn als we de de Olympi sche accommodatie mogen ver zorgd. Nou, die reclame was me te duur. Vergeet niet dat we een eenvoudig bedrijf hebben waar keihard gewerkt moet worden om het geld te verdienen. We hebben negentig man in dienst en dat is een kostbare zaak." Directeur IJzerman handhaaft niet voor niets, sinds de oprich- ir. Moorman van de N.S.F. e het hoofd van het laboratoriur van Descol, de heer P. van Weert. In Nederland is de technisdi kennis op het gebied van spoifc vloeren nog gering. „We moefel het personeel zelf opleiden. Daarom vragen we uitsluitend' ting van het bedrijf in 1967, de mensen die interesse hebben ir succesformule van vierentwintig de sport en bereid zijn om 1 demonstratieploeg in Parijs, op zorgen. In Montreal konden we iaag' van de buitenverblijven van beurs. In februari ga ik naar president Tito van Joego Slavië Djeddah, in Saoedi Arabië, - - - waar een sportbeurs voor het Middenoosten wordt gehouden, onze Pulastic-sportvloer zijn Descol Chemie legt al contacten ook een sportvloer leggen maar dat mocht niets kosten. Het Ca nadese Olympische Comité re deneerde: gratis leggen en dan mag je op het briefpapier ver melden dat Descol de Olympi sche accommodatie heeft ver uur per dag werken. „Ik eis ook van het personeel dat de inzet voor het bedrijf en voor het produkt meer dan honderd is. Onze grote kracht is teamgeest. Bij Descol (Door Eendracht Sterk en daaraan verbonden het Franse woord voor lijm: col) is er géén verschil tussen hoog en Er wordt intensief, en succesvol, samengewerkt met het proefsta tion van de Nederlandse Sport Federatie op Papendal. Resulta ten uit eigen laboratorium wor den uitgewisseld met de N.S.F. en er is regelmatig contact met hard te werken." „In de sportvloerenindustrie lig een geweldige toekomst. Elk gemeente die zich respecteen wil een eigen sporthal, overdek) te tennishal of een tentoonstel lingshal. Descol specialiseeij zich daarin en daarom is er no; werk genoeg. We bezitten zever] tig procent van de Nederlands] markt maar willen ook intern tionaal een groot aandeel verj overen. In Oost Europa zijn vi op de goede weg, in febri gaan we naar het Midden-O ten en er zijn kontakten i Nigeria en Zuid Afrika." Het derde Landelijk Pastoraal Overleg van de rk kerkprovincie, trekt op het publiek een zwaardere wissel dan LPO—II. Dit is naar voren gekomen op een vergadering van de agendacommis sie voor LPO—III en de leiders van de diocesane afvaardigingen naar het der de Landelijk Pastoraal Overleg. Moesten in de aanloop voor LPO—II de mensen antwoorden op vragen over de houding van de christen in onze presta tie—, produktie— en consumptiemaat schappij, nu zijn zij uitgenodigd hun eigen idee over samen geloven en sa-. men kerk—zijn op papier of een ge luidsband te zetten. Velen deinzen daar voor terug. De vergadering kon zich niet aan de indruk onttrekken dat menigeen nog niet goed weet wat hij met zijn moei zaam verkregen mondigheid moet aan vangen. Anderen is de moed in de schoenen gezonken: zij vrezen dat hun denkbeelden toch geen gehoor zullen vinden. Opmerkelijk is ook de magie van het gedrukte woord: niet weinigen blijven steken in de „verhaaltjes van alle dag" in „Mijn Idee", het gespreksboekje ter voorbereiding van LPO—III, en willen daarop reageren, in plaats van hun persoonlijke ideëen ten berde te bren gen. Desondanks zijn de bisdommelijke dele gaties over het algemeen tevreden over de reacties, die deze weken in behoorlij ke mate binnenkomen. Er is hoogst interessant materiaal bij. De eerste voorbereidingsfase van LPO—III loopt eind dit jaar af. In de eerste helft van 1977 zullen de reacties van het publiek, na zorgvuldige analyse, worden verwerkt tot een vervolgbro chure. Het gespreksboekje „Mijn Idee" blijkt een groot succes. Zojuist is de vierde druk van de persen gerold. Tot nu toe zijn 26.000 exemplaren verspreid. In de agendacommissie werden de vol gende delegatieleiders gekozen: me vrouw H. van Straaten—Dütting (herko zen, bisdom Breda), mej. W. Bus (Ut recht) en dr. ir. J. de Goeij (Rotterdam). Tijdens de Vredesweek 1977 wil het Interker kelijk Vredesberaad ingaan op de vraag van de zogeheten „selectieve verontwaardiging". Actievoerders en kerken worden aangeklaagd omdat ze „zacht" zouden zijn voor linkse dik- taturen en „hard" voor rechtse diktaturen. Aldus IKV-sekretaris Mient Jan Faber in de deze week verschenen „IKV-Berichten". Het verwijt van selectieve verontwaardiging is volgens sekretaris Faber meestal afkomstig van hen, die de bestaande orde willen handhaven .en bovendien morele criteria willen scheiden van politieke, economische en militaire relaties. Op het verwijt antwoordt hij, dat onze betrok kenheid bij rechtse dictaturen, via tal van speciale banden, groter pleegt te zijn dan bij linkse dictaturen. „En grotere betrokkenheid schept grotere verantwoordelijkheid. In tweede plaats wensen „rechtse" dictaturen regel te behoren tot de kring van zogeheten „beschaafde" landen, terwijl „linkse" dictatu ren vaak het isolement zoeken. Is er dan niet veel voor te zeggen om „rechtse" dictaturen meer te isoleren en het isolement van „linkse" dictaturen te doorbreken, in beide gevallen met het oogmerk het dictatoriale stelsel aan te tasten?" In nCV-berichten staat verder dat dit jaar de Vredeskrant minder polariserend is overgeko men dan in voorgaande jaren. Deze tevreden heid, die volgens het IKV vooral leeft bij de massa van het midden, is een reden te meer om goed te luisteren naar de flanken ter linker en ter rechter zijde. Acht vertegenwoordigers van verschillende kerken hebben de Raad van Kerken in Neder land verzocht of de kerken de kosten van het aantrekken van een cassatie—advocaat op zich willen nemen. Dit nu de bewoners van het kraakpand Nes 43 A te Amsterdam het proces dat de eigenares se van dit pand, de AMRObank, tegen de bewoners had aangespannen, hebben verloren. Onmiddellijke uitzetting is nu mogelijk ook al zouden de bewoners deze zaak tot voor de Hoge Raad willen uitvechten. De kerkelijke vertegenwoordigers, die 22 no vember het kraakpand bezochten, zijn van mening, dat het vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam voor al diegenen, die zich in een zelfde situatie bevinden als dè krakers van Nes 43 A, zeer ongunstig is. De raad van Kerken zal binnenkort in zijn sectie sociale vragen dit verzoek in behandeling nemen. Verder wordt de Raad van Kerken verzocht op korte termijn een werkgroep in het leven te roepen, die de kerken adviseren inzake proble men van woningnood, speculatie, illegale en legale woningonttrekking ten behoeve van ho tels en kantoren, die tot kraken aanleiding kunnen geven. Deze werkgroep zou op korte termijn ook moeten adviseren welke activitei ten ondernomen zouden moeten worden met het oog op de behandeling van de anti—kraa- kwet in de Eerste Kamer. Men hoopt, dat ook Eerste Kamerleden kraakpanden zullen bezoe ken om zich op de hoogte te stellen van de nood, waarin de bewoners verkeren. De na de linkse stembusover winningen in Rome als „onaf hankelijke" tot burgemeester van Rome benoemde prof. Giulio Argan zal half januari zijn opwachting bij de paus maken, zoals zijn christende-. mocratische voorgangers dat' traditiegetrouw hebben ge daan om hun nieuwjaarswen sen aan te bieden. Paus en burgemeester hebben elkaar deze week al ontmoet bij het traditionele bezoek, dat paus Paulus bracht aan het Maria beeld op de Piazza di Spagna. Na afloop zei prof. Argan, dat de paus „uitermate hartelijk" was geweest. De Latijnsamerikaanse vak bond Clat heeft de lutherse bisschop, mgr. Helmuth Frenz en de katholieke bisschop mgr. Fernando Ariztia op nieuw voorgedragen voor de Korte metten Nobelprijs voor de vrede. In april hadden Noorse kamerle den al voorgesteld hen de prijs tegeven. Beiden werden be kend door de oprichting van het oecumenische comité voor de vrede, dat zich in Chili heeft ingezet voor politieke ge vangenen en vluchtelingen. In november vorig jaar heeft de Chileense junta het comité verboden. De IRA, het Ierse republikein se leger, heeft een kerkelijk verzoek om in de kerstdagen geen geweld te plegen afgewe zen. De oproep was gedaan door de katholieke, de angli caanse, de presbyteriaanse en de methodistische kerk sa men. De IRA schrijft de oor log met Engeland niet te kun nen onderbreken. Dat zou als een teken van zwakte worden uitgelegd, zowel door de kapi talisten en degenen die met Engeland heulen als door de politieke vleugel van de Ierse geestelijkheid, die de kersttijd altijd benut voor dergelijke oproepen, aldus de IRA. Kardinaal Poletti, die namens de paus het bisdom Rome leidt, heeft de Romeinen opge roepen om op te houden met geven van overdreven kerstge schenken. Beter kunnen ze hun geld geven aan de armen, nu Italië moeilijke tijden door maakt, aldus de kardinaal voor Radio Vaticana. Men is volgens hem de slaaf gewor den van consumptiedrift. Hij vroeg het geld te geven aan armen, kinderen, zieken, ach- tergestelden en bejaarden. Paus Paulus zal zijn gebruikelijke kersttoespraak tot de kardi nalen van Rome houden op maandag 20 december. Zaterdag. 25 december, richt hij na de kerstviering in de St-Pieter om twaalf uur zijn kerstboodschap tot de katholieken in de wereld. Zijn toespraak tot de kardinalen vormt het besluit van een consistorie, waarin hij de heiligverklaring zal aankondigen van mgr John Neumann, bisschop van Philadelphia, die in 1868 stierf, en van de Spaanse zuster Rafaela Maria Porras, stichteres van van de congregatie der Dienaressen van het H. Hart van Jezus. In deze toespraak zal de paus terugblikken op de activiteiten van de r.k. kerk, met name van Rome, in het afgelopen jaar en een overzicht geven van de situatie in de wereldkerk. In zijn kerstboodschap op eerste Kerstdag spreekt hij zijn kerstwensen uit aan kerk en wereld en geeft hij de zegen „urbi et orbi" (aan de stad Rome en de wereld)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14