Particulieren en overheid moeten minder uitgeven Utrechts kankeronderzoek wekt ongewild ijdele hoop Spel en sport vraagt jonge werklozen moet worden opgevoerd CDA: Woningbouw lil ê&k Dit jaar zeker 400.000 autowrakken Professor Goudzwaard op CDA-congres TH-Delft krimpt met 170 man in Stakingsrecht in grondwet opnemen VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 I LEIDSE COURANT PAGINA 13 IVS-bezuinigingsvoorstel: Minder treinen, minder service UTRECHT (ANP) Op werk dagen kunnen bij de Nederland se Spoorwegen in de vroege en late uren van de dienstregeling en in de spitsuren 45 treinen worden opgeheven, 51 treinen kunnen worden geschrapt op saterdagen en op zondagen kun nen 48 treinen vervallen. Deze aantallen worden bekend gemaakt door het NS-blad „De 1 Koppeling" van deze week. Dit zou een van de besparingsvoor- stellen zijn, die bij de NS-direc- 1 tie zijn binnengekomen na een j verzoek aan alle bedrijfsonder- delen om intern eens te bekij- ken hoe de NS-bedrijfsresulta- ten kunnen worden verbeterd. Een ander besparingsvoorstel is de loketten op stations eerder te I sluiten en later te openen, meer i loketten te vervangen door kaartjesautomaten en de inlich tingenbalies op te heffen. Kleding voor Turkije wacht op vervoer AMSTERDAM (ANP) In de hoofdstad ligt op dit moment 30.000 kilo kleding op vervoer naar het rampgebied in Oost- Turkije te wachten. „Wij hopen dat een vliegtuig maatschappij of het Nederland se leger deze spullen in één keer naar het door aardbevingen ge troffen gebied wil vervoeren", aldus de heer H. Alpagot, een 1 van de initiatiefnemers van de I kledingsactie. Nu komen veel hulpgoederen niet op de juiste plaats terecht omdat ze in Anca- i ra worden doorverkocht in- plaats van aan de slachtoffers te geven. „Turkish Airlines ver voert slechts 8 9 ton per week en dat duurt te lang", aldus de heer de Bie, woordvoerder van Van Gend en Loos. Lubbers verwacht matige stijging van olieprijs DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van Economische Za ken gelooft niet, dat een olie- i prijsverhoging, waartoe de OPEC-landen eventueel zullen 1 besluiten, meer dan 10 procent zal bedragen. Hij denkt eerder aan een orde van grootte van 7 A 8 procent. De minister heeft dit gister avond in de KRO-nieuwsrubriek Brandpunt gezegd. Bij een mati ge olieprijsverhoging, zoals de minister verwacht, zal er geen verlies van arbeidsplaatsen in ons land optreden. Zou de olie prijsverhoging echter 15 procent bedragen, zoals wel is voor speld, dan zal er een verlies van vele duizenden arbeidsplaatsen ontstaan, aldus minister Lub bers. Bij een olieprijsverhoging van ongeveer 10 procent schat minister Lubbers, dat dit een verhoging van het algemene prijsniveau van ongeveer een half procent in ons land zal opleveren. Eenentwintig heroïnedoden in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) De hard drugs, vooral de heroïne, i hebben vaste voet in de hoofd stad gekregen. Duidelijke aan wijzingen hiervoor zijn de hoe veelheden in beslag genomen heroïne en het bijna verdubbe len van het aantal processen verbaal in 1976. „Bijzonder ver ontrustend", noemt het gemeen tebestuur van Amsterdam het stijgend aantal heroïne-doden: in de eerste elf maanden van dit jaar waren het er 21. Er is versterkt politietoezicht in gesteld om de nevenverschijnse len zoals de strijd om de macht in de heroïnehandel en pogin gen van verslaafden om koste wat het kost aan geld te komen om drugs te kunnen kopen, te j bestrijden. Volgens het gemeen tebestuur heeft dit versterkte toezicht, dat werd ingesteld na vechtpartijen, reeds effect. Schuldbekentenis I „drie van Breda" Espelkamp (ANP) De West- duitse predikant Ernst Wilm, die namens de Evangelische Kerk het apostolaat verzorgd onder Duitsers die in het bui tenland gevangen zitten wegens oorlogsmisdaden, heeft een schriftelijke schuldbekentenis openbaar gemaakt van de „drie van Breda". Bij zijn laatste bezoek in Breda hebben Kotalla, Fischer en Aus der Fuenten deze verklaring on dertekend, waarin zij zeggen er diep berouw over te hebben aan de joden vernietiging te hebben meegewerkt, al was het ook on der de dwang van het bevel. In hun verklaring zeggen de drie diep mee te leven met de familieleden van de slachtoffers uit die tijd en met degenen, die destijds in concentratiekampen ernstig hebben geleden. Van onze parlementaire redactie Den Haag „Deze maatschappij vraagt om wijzigingen in de sociaal-economische orde. Daaraan wil het CDA meewerken, want ook in dit opzicht is het CDA een hervor mingspartij". Dat zei prof. dr. P. Steenkamp vanmorgen bij de opening van het twee daagse congres van het CDA in Den Haag. Als CDA-voorzitter, wil ik nog eens onder strepen wat de eigen plaats van de christen democraten is in de Nederlandse politiek. Wij willen, uitgaande van het evangelie, opkomen voor de zwakken in de wereld. Dan denken we aan de armen in de ontwik kelingslanden, dan vragen we om een ster ke Navo teneinde de weerlozen te bescher men, dan komen wij op voor de gehandicap ten en voor de bescherming van het ongebo ren leven. De weerlozen, dat kunnen zijn de negers in Zuid-Afrika, de joden in de Sowjet-Unie of de armsten in Zuid-Ameri- ka. Professor Steenkamp zei verder dat het CDA aan structurele vernieuwingen wil meewerken. „We moeten de voordelen van de ondernemingsgewijze produktie combine ren met een „besturing" van de economie om wille van een verantwoorde economische groei, de inkomensverhoudingen, het milieu, de ontwikkelingslanden en vooral om het behoud van de werkgelegenheid. Deelne ming van allen in macht, bezit en vruchten van de economische groei is veel beter dan nationalisatie". Professor B. Goudzwaard, voorzitter van de program-commissie, van het CDA zei in een toelichting op het ontwerp ervan, dat de huidige samenleving te veel wordt be schouwd als een melkkoe, die zoveel moge lijk moet produceren. „Als we in gezamenlijke verantwoordelijk heid terug willen naar zinvolle en mens waardige arbeid, dan kan dat niet zonder concrete economische offers. Wij zullen meer dan één veer moeten laten. Daarom kiest het CDA voor matiging van de beste dingen. Die matiging moet allereerst bij de particuliere inkomens tot stand komen en zeker niet ten koste van de zwaksten in de samenleving. Ook de overheid zal met haar uitgaven vaart moeten terugnemen. Daarom wil het CDA dat de groei van de collectieve uitgaven wordt teruggebracht tot 0.7 pet. per jaar. Dat is minder dan het cijfer van 1 pet, dat de regering nu hanteert. Bij die beperking van de collectieve uitga ven kunnen gelden worden vrijgemaakt voor behoud, verbetering en vermenselijking van de werkgelegenheid. Ook via gedecen traliseerde fondsvorming van de vermogens- aanwasdeling zouden gelden voor de verbe tering van de werkgelegenheid beschikbaar kunnen komen," aldus professor Goud zwaard. SCHOONMAAK IN SCHOONEBEEK In het Drenthse Schoonebeek wordt nog steeds driftig gewerkt om de olielaag, die onlangs vanuit een lekkende oliespuit op het dorp neerdaalde, te verwijderen. Vanuit de bak van een hoogwerker probeert men met een stroomstraal hier één van de daken te reinigen. PROBLEEM GROEIT MET HET AANTAL (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dit jaar moet Nederland op zeker 400.000 autowrakken rekenen. Dit aantal zal volgens de Stich ting Verwijdering Afvalstof fen in de komende jaren sterk toenemen. Zij verwacht in 1980 zeker 480.000 tot 500.000 autowrakken. En daarmee is genoeg aangegeven, aldus de stichting, dat Nederland met een „autowrakkenprobleem" zit Nederland telt thans volgens het jaarverslag van de Stich ting Verwijdering Afvalstof fen, ongeveer 3500 autoslo pers, van wie er slechts 500 legaal werken. Zij bezitten na melijk een hinderwetvergun ning. Uit alle gegevens blijkt, dat lang niet alle autowrakken „op de juiste wijze" de sloperij bereiken en dat lang niet alle sloperijen zorgen voor een ge regelde afvoer van de wrak ken naar de vernietigers. Hiervoor zijn volgens het jaar verslag van de SVA allerlei oorzaken aan te wijzen. De meeste slopers bijvoorbeeld beoordelen de wrakken voor namelijk naar de waarde aan onderdelen. Een groot aantal wrakken is daarom voor de sloper van weinig waarde. Daarnaast zijn er nog al wat autobezitters, die hun tot wrak geworden auto gewoon onbe heerd langs de weg laten staan. Alleen al in Amsterdam moesten in 1974 bijna 8000 wrakken door de stadsreini- gingsdienst van de straat ge haald worden. UTRECHT Onlangs is de hoop weer opgelaaid, dat er een succesvolle me thode zou zijn gevonden om kanker te bestrijden. Dit gebeurde, toen de nieu we Utrechtse lector dr. W. den Otter een tussenstand bekend maakte van een onderzoek naar het immuunmaken van muizen tegen ingespoten kanker cellen. Ongewild werd de verwachting gewekt, dat het nu niet meer lang zou duren, voordat ook mensen bij deze methode baat zouden kunnen vinden. „Maar", zo waarschuwt de Afdeling Biowetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen, „het onderzoek van dr. Den Otter vormt slechts een klein deel van het totale internationale onderzoek naar een geneeswijze van kanker. Het is nog volslagen onduidelijk of de Utrechtse experimenten met muizen kunnen lei den tot een behandeling bij de mens. Zelfs een voorspelling van de termijn waarop hierover reële uitspraak gedaan kan worden, lijkt moeilijk te geven". Wat is kanker? Wat doet men er op dit moment al tegen en wat houdt de im- muuntherapie van dr. Den Otter onge veer in? Kanker is de verzamelnaam voor alle kwaadaardige tumoren. Deze ongeremd groeiende gezwellen van zie ke cellen woekeren in het lichaam voort, tasten omliggend weefsel aan en vernietigen dit. Soms raken er stukjes van het gez^vel los die zich dan weer via o.a. het bloed door het lichaam verspreiden: de zogenaamde uitzaaiing. De meest gebruikte bestrijdingsmetho- de is nog steeds het operatief verwijde ren van het gezwel. Daarnaast is men tegenwoordig in staat om via bestraling kleine stukjes kankerweefsel te vernieti gen. Sinds de Tweede Wereldoorlog is bovendien de chemo-therapie in op mars. Daarbij probeert men met ge neesmiddelen groeiende cellen in hun ontwikkeling te remmen of te doden. Deze methode wordt meestal gebruikt bij het bestrijden van uitzaaiingen. Maar zowel bij bestraling als bij de chemo-therapie worden helaas ook ge zonde cellen aangetast. Daarom probeert men er de laatste jaren naar toe te werken om mensen immuun te maken tegen kanker. Het lichaam beschikt weliswaar over een natuurlijk afweermechanisme tegen de ze cellen, zoals het ook een afweerreac tie heeft tegen allerlei bacterieën, maar dit afweermechanisme komt laat, mees tal te laat op gang. De immuuntherapie is er op gericht om de afweer van het lichaam eerder op gang te brengen en te versterken en op die manier de kan kercellen de baas te worden. Al jarenlang wordt binnen dit kader van de immuuntherapie in allerlei rich tingen naar succesvolle wegen gezocht. Onderdeel in dit geheel vormt het on derzoek van dr. Den Otter. Dit onder zoek concentreert zich op één „opruim- cel" die het lichaam produceert om ongewenste elementen onschadelijk te maken: de macrofaag. Deze macrofa- gen zijn algemene opruimcellen, die niet bij uitstek geschikt zijn om kankercel len te doden. Maar als men nu deze cellen, samen met een ander soort opruimcellen (de lymfocyten) isoleert uit muizen, die im muun blijken te zijn voor een bepaald soort kanker, dan krijgt men een sterk middel om dót type kanker te bestrij den. In Utrecht heeft men met deze methode het volgende bereikt: Een niet immune muis werd in de buikholte een zeer groot aantal (20 mil joen) kankercellen ingespoten. Twee uur later volgde een injectie, met de bewuste opruimcellen. Het gevolg was, dat de groei van de kankercellen stopte en een volledige genezing van de muis werd bereikt. Uiteindelijk bleek één im- muun-macrofaag in staat één losse kan kercel te doden. Bovendien slaagde het Utrechtse team erin om ook normale macrofagen (die dus niet immuun zijn) met behulp van een bepaalde stof zodanig te wapenen, dat ook zij in staat zijn een kankercel te vernietigen. Maar nu zoekt men in Utrecht naarstig naar een mogelijkheid om dit soort opruimcellen te kweken, omdat de wijze waarop ze nu gewonnen worden te veel muizen zou gaan kosten. Dr. Den Otter denkt dat het over een jaar of vijf mogelijk is om te besluiten of de macrofagen gebruikt kunnen wor den voor een therapie bij de mens. Daarna zouden de experimenten moe ten beginnen. Dergelijke experimenten zouden op grond van theoretische bere keningen zeven jaar vergen. Volgens de Akademie van Wetenschap pen wachten de onderzoekers nog vele grote problemen. Ten eerste bestaat er een groot verschil tussen de aanpak van losse kankercellen en tumoren, die veel moeilijker te bestrijden zijn. Daarnaast is er sprake van een grote variatie in de omvang van gezwellen. Voor de kleinst mogelijk aantoonbare tumor bij de mens zou men een veel groter aantal macrofagen nodig hebben, dan nu bij de muizenexperimenten gebruikt zijn. En de hamvraag: In hoeverre kan men de resultaten bij proefdieren ook bij mensen bereiken. Tenslotte zal, als gebleken is dat de macrofagen geen bijwerking hebben, de werkzaamheid van de therapie voor de mens pas aangetoond kunnen worden als het aantal patiënten in test- en controlegroepen voldoende groot is. Want al eerder is hoop gewekt, nadat bij een te klein groepje positief resul taat was bereikt. Of, om te spreken met prof. dr. D. W. van Bekkum van het Biotechnisch Instituut TNO: „Als er iets nieuws gebeurt, juicht men hard, en na een poosje moet men weer gaan zitten huilen". LONNEKE VAN KOOT Statenleden overbelast" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leden van provinciale staten worden ern stig overbelast Het wordt daar door voor steeds minder men sen mogelijk om zich voor het provinciebestuur beschikbaar te stellen wat een verschraling van de democratie betekent. Dat hebben de fractieleiders van KVP en WD gisteren ge zegd tijdens de behandeling van de provinciebegroting voor 1977. KVP-er H. J. A M. Vrouwenvel- der vroeg zich zelfs af, of het niet noodzakelijk wordt om wat meer in de richting van profes sioneel statenlidmaatschap te gaan. De staten toonden zich gisteren overigens in grote lijnen tevre den over het door gedeputeerde staten gevoerde beleid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Stichting „Spel en Sport" wil in het aan staande voorjaar starten met een proefcursus voor jonge werklozen, die op vrijwillige basis leiding willen geven bij de sportieve recreatie en de re creatiesport De stichting heeft dit voorgesteld aan minister Boersma van Sociale Zaken erop wijzend, dat aan deze vrij willige krachten grote behoefte is. Volgens de stichting zal een groot deel van de naar schatting 100.000 jonge werklozen graag ingezet willen worden in de sec tor van de recreatieve sport. De proefcursus zal een dagcursus zijn, op te zetten door sport-, recreatie- en onderwijsdeskun digen. De stichting hoopt, dat deze cursus zo voldoet, dat in het najaar van 1977 overal in het land dergelijke cursussen kunnen starten. Behalve aan de minister van Sociale Zaken is medewerking gevraagd aan de ministers van CRM en van Onderwijs, aan diverse Tweede-Kamercommis sies, aan de Nederlandse Sport federatie en aan de Nederlandse Federatie Jeugd- en Jongeren werk. Delft De technische hogeschool Delft moet in het komend jaar 170 arbeidsplaatsen afstoten. Dit is noodzakelijk door de verlaging van de toegewe zen personeelsgelden in de rijksbegroting. Het College van Bestuur heeft een absolute vacatures top afgekondigd. Verwacht wordt dat het gehele natuurlijk verloop nodig is om de inkrimping op te kunnen vangen. Den Haag De progressieve partijen en de CPN hebben gisteren in de Tweede Kamer gepleit voor opneming in de grondwet van een algemeen stakingsrecht. De CD A-fracties en de WD verzetten zich er vooralsnog tegen. De voorstanders van het sta kingsrecht voerden als belangrijkste argument aan, dat in het Europees sociaal handvest al lange tijd het stakingsrecht als een fundamenteel recht van werknemers wordt erkend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De christen-democratische frac ties in de Tweede Kamer vinden de bouw van 104.000 woningen per jaar te weinig. Zij zijn van mening dat er minstens 110.000 woningen ge bouwd moeten worden. De woningnood is nog te groot In Zuid-Holland bijvoorbeeld staan wo ningzoekenden twee jaren op een wachtlijst Ir. Comelissen (KVP) zei gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting voor volkshuisvesting te vrezen dat het bouwprogram ma in de komende jaren niet kan worden gehaald. Er is vooral een enorme terugval in de bouw van duurdere huurwoningen. Bij vele gemeenten en andere bouwers is een zekere matheid ontstaan; de fut is er uit Het woningtekort is echter in vele delen van het land beslist nog niet opgeheven. Er zullen desnoods extra maatregelen moeten worden genomen om het minimale woningbouwprogram ma te verwezenlijken. Daarbij moet dan vooral extra aandacht worden besteed aan de eigen woning. Omdat het aantal van 8000 duurdere huurwoningen volgend jaar beslist niet zal worden gehaald, zou dat aantal met 3000 lager kunnen worden gesteld en zou het aantal premie-koopwo ningen met 3000 kunnen worden opgevoerd. Voor de rijksbegroting in 1977 en 1978 zal dat nauwe lijks effect hebben, voor 1979 „kost" dat zeven miljoen. Hiervoor zal binnen de begroting een compensatie moeten worden gevonden. Ir. Come lissen diende daartoe namens KVP, ARP en CHU een motie in. Hij drong er bij minister Gruyters op aan de premieregeling voor eigen woningen pas eventueel te wijzigen na overleg met de Tweede Kamer. WALRUS(T) Texel heeft gistermiddag opnieuw bezoek gehad van de mannetjeswalrus, die al sinds eind november langs de Nederlandse kust zwerft. Deze keer koos het dier het gebied rond de vuurtoren uit om wat rust te zoeken. Bij zijn eerste bezoek werd hij op de zeedijk waargenomen. De medewer kers van Natuurrecreatiestichting Texel zijn enkele uren tevergeefs bezig geweest de walrus te vangen, maar deze koos met vangnet en al het zeegat. Het dier is bedekt met kleine wondjes. Men vermoedt dat hij door een schot hagel getroffen is. jPSssrr; - L lÉPi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13