Menten bij aanhouding in Zurich gebroken man Arke-reizen duikt onder minimumprijzen Leven met een hartkwaaldat is geen leven 9? Bij NS 700 arbeidsplaatsen op de tocht KVP-top wil minister Westerterp niet terug Algemene faculteit universiteit Maastricht Procedure eventuele rechtzaak Meuten m Zucht van verlichting HARTCHIRURG PROF. KUYPERS (ZELF PATIENT): Bijvakken" bij Utrecht in gebruik BORINGEN RADIOACTIEF AFVAL GAAN DOOR DINSDAG 7 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) Als Menten na zijn uitlevering in Nederland komt zal hij ver hoord worden door de rijksre- cherche die sedert 8 juli j.l. in opdracht van procureur-gene raal mr. Hartsuiker met een onderzoek tegen Menten bezig is. Wanneer Menten terecht poet staan zal dat zijn voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank Amsterdam omdat rijn woonplaats Blaricum in bet arrondissement Amsterdam ligt. De bijzondere strafkamer om dat het om de berechting van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid zal gaan, I gepleegd in krijgs-, staats- of j publieke dienst van'de vijand, j Dit zijn de enige oorlogsmisdrij ven die niet verjaard zijn in j Nederland. I Krachtens het hiervoor de juri- i dische basis vormende „besluit buitengewoon strafrecht" kan voor deze misdrijven als eerste straf fomreel nog de doostraf worden geëist. Dan volgen le venslange gevangenisstraf of tij delijke van ten hoogste twintig jaar. Na Mentens vlucht heft de Am sterdamse officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, on der wiens leiding het rijksre cherche-onderzoek geschiedt, bij de Amsterdamse rechter commissaris mr. H. J W. van Duuren een gerechtelijk vooron derzoek tegen Menten gevor derd. Bij mr. van Duuren heeft ook de tijdelijk bij het parket van de Amsterdamse hoofd-offi- cier van justitie gedetacheerde Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen een gerechte lijk vooronderzoek gevorderd tegen een nog onbekende die mogelijk over diens voorgeno men arrestatie op 15 november heeft getipt Oorlogsmisdadi ger Ph. nog niet [vrij DENHAAG (ANP) - Minister Van Agt (Justitie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij niet voor 11 december zal kunnen beslissen over het al dan niet verlenen van voor- I waardelijkc invrijheidsstelling aan de gegratieerde Haagse oor logsmisdadiger Ph. j In antwoord op schriftelijke vragen van het CPN-kamerlid Wolff zegt de minister dat hij nog niet beschikt over de vereis te berichten en adviezen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/ZURICH - De Nederlandse regering zal alles in het werk stellen, om de 78-jarige Pieter Menten uit Blaricum uitgeleverd te krij gen. Weliswaar heeft Zwitser land geen uitleveringsverdrag met Nederland, maar volgens de Oostenrijkse nazi-speurder Simon Wiesenthai zal Menten binnen niet al te lange tijd in handen van de Nederlandse Justitie zijn. Pieter Menten, verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid bleek gis teravond na zijn aanhouding door de Zwitserse politie, in aanwezigheid van de Neder landse kapitein van de rijkspo litie Bordewijk, een gebroken man. Hij begreep duidelijk, dat zijn spel nu uit was, aldus de mening van hen, die erbij aanwezig waren. Sinds zijn vlucht op 15 november heeft hij, vergezeld van zijn vrouw, in Zwitserland eerst van hotel naar hotel gezworven, totdat hij zich ruim een week geleden in een hotel vlakbij Zurich vestigde. Of hij in die tijd contact heeft gehad met de in Zürich wo nende Nederlander Weinreb, over wie onlangs een vernieti gend rapport uitgebracht is in verband met diens oorlogsver leden, is niet bekend. Men ver moedt van wel. Vermoedelijk zal kapitein R. Borde wijk, die gisteravond met drie recher cheurs van de speciale opsporings ploeg in Amsterdam naar Zürich vloog, niet alleen aanwezig zijn bij de verhoren van Menten, maar deze zelf voor een groot deel leiden. Hij hoopt voldoende gegevens te verkrijgen, om te kunnen nagaan, of Menten inder daad getipt is over zijn arrestatie op maandagmorgen 15 november. De be doeling is, dat hij in nauw contact met de hoofdofficier van Justitie in Am sterdam blijft staan. De heer Teengs Gerritsen uit Wasse naar, voorzitter van de overkoepelen de organisatie van voormalige verzets strijders zei vanmorgen in een eerste reaktie op de aanhouding van Menten: „Hij is waarschijnlijk gewoon met zijn auto naar Zwitserland gereden, terwijl veel mensen dachten, dat hij met al zijn geld in Zuid-Amerika zou zitten. Zijn arrestatie is voor iedereen in onze organisaties een enorme opluchting. Mijn enige vrees op dit moment is nog dat Menten door een langdurige uitle veringsprocedure mentaal volledig ineenzakt. Je ziet in dergelijke geval- len, dat iemand, wanneer het spel uit is, het geestelijk helemaal opgeeft Ik hoop niet dat dit met Menten het geval zal zijn". Mevrouw Menten, die vannacht bij de aanhouding van haar man volgens Hans Knoop, hoofdredakteur van Ac cent, „flink tekeer ging" kan zich vrij bewegen. Zij zal echter wel op infor mele manier aan de tand gevoeld wor den over het verdwijnen van haar man en de omstandigheden, waaron der dit heeft plaatsgevonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het KVP-partijbestuur heeft zijn geestverwante minister Westerterp (verkeer en waterstaat) niet geplaatst op de zgn. nationale verkiezingslijst Deze lijst bestaat uit dertien door het bestuur aangewezen kandidaten voor het kamerlidmaat schap. Aangevuld met 13 regionale kandidaten (aspirant-kamerleden die door de regionale afde lingen in ons land naar voren worden geschoven) zal de KVP-lijst uiteindelijk samengevoegd worden met die van ARP en CHU tot één CDA-lijst. De ministers Lubbers en Van der Stee en de staatsse cretarissen Hazekamp (economische zaken) en Hendriks (volksgezondheid) komen wel bij de eer ste 13 voor. De andere KVP-bewindslieden, de staatssecretaris sen van Lent (defensie) en Mertens (sociale zaken) hebben kenbaar gemaakt, niet meer op de lijst geplaatst te willen worden. Politie-heli- copters Minister Van Agt (Justitie) heeft gis teren in het Aviodo- me op Schiphol de eerste helicopter of ficieel overgedra gen aan de Rijkspo litie Dienst Lucht vaart. Het is de be doeling dat er in to taal acht van deze helicopters in dienst komen. De vijf vliegtuigen, waarmee de politie tot nu toe werkte, blijven ook in ge bruik. De helicop ters zijn voor de he le Nederlandse poli tie. Voorlopig zal hun voornaamste taak assistentie aan de Algemene Ver keersdienst zijn. Bij slecht weer kunnen ze helpen bij het opsporen van sche pen. Tevens kunnen ze ingezet worden bij het volgen van auto's met misdadi gers. Niet in een klooster, waar sommigen kennelijk op reken den, maar gewoon in een Zwitsers motel is Menten aange houden. Niet ver ongetwijfeld van de buitenlandse bankre kening van de Blaricumse multimiljonair. Zijn luidruchtige levensstijl zal hem wel de das om hebben gedaan; je heb't een afgelegen landhuis nodig om zoiets verborgen te hou den. Menten's aanhouding heeft een zucht van verlichting door ons land laten gaan, terwijl ook buiten onze grenzen menigeen opgelucht adem zal hebben gehaald. Een van de afschuwelijke kanten van de zaak was, dat Menten na zijn vlucht opnieuw in staat bleek velen dodelijk beangst te maken. Er bestaat nu een goede kans dat de medewerking van de^Zwitserse autoriteiten de van ernstige oorlogsmisda den en misdaden tegen de mensheid verdachte Nederlander toch nog zal worden berecht. Maar bovendien heeft de justitie nu meer mogelijkheden om licht te brengen in de duistere zaak van zijn vlucht uit Blaricum. De onderste steen kan nu iets makkelijker boven komen. De justitiële autoriteiten in Amsterdam wekken overigens de indruk nog steeds moeilijk in beweging te komen als het om de vervolging van Menten gaat. Althans als de opmerkingen van hoofdredacteur Knoop juist zijn, dat de Rijkspolitie gistermiddag slechts met moeite kon worden overgehaald onmiddellijk een paar rechercheurs naaf Zu rich te laten reizen om de Zwitserse politie behulpzaam te zijn bij de aanhouding. We zijn benieuwd welke verkla ring de Amsterdamse justitie daarvoor zal hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als eerste Ne derlandse tonroperator heeft Arke-directeur Ferry Fransen zich openlijk gekeerd tegen de door de regering vastgestelde minimum-verkoopprijs van va kantie-vliegreizen. Tijdens de presentatie van zijn zomerprogramma voor het sei zoen i977, gisteren in Amster dam, protesteerde hij met klem tegen deze „onjuiste bescher- mingspolitiek", die volgens hem volledig in strijd is met de poli tiek van de huidige regering. „Het geeft de touroperator enorm veel extra werk", meent hij, „en de consument het onbe vredigende gevoel meer tegoed bonnen te moeten opmaken dan hij nodig heeft. Voor een reis 'naar de Canarische eilanden moet ik nu noodgedwongen een prijs aan de consument vragen, die meer dan 250 gulden boven het door ons verlangde bedrag ligt. Dat gaat ernstig tegen de belangen van de Nederlandse vakantieganger in". In zijn nieuwe vliegprogramma biedt Arke nu reizen aan, die tientallen guldens goedkoper zijn dan het minimumtarief. De daling van de reissommen va rieert van 6 tot 25 procent. Met name geldt een flinke daling voor de Spanjereizen. Door de koersdaling van de peseta en de prijzenpolitiek van de hoteliers is Spanje opnieuw een goedko pe vakantieoase in Europa ge worden. Bij de Arke-treinreizen zijn de prijzen ook gedaald. Werkgelegenheid bleef hetzelfde DEN HAAG (ANP) Het aantal werknemers in Nederland is tussen maart 1975 en maart 1976 vrijwel gelijk gebleven. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tijdens dit jaar is het personeelsbestand in de industrie met vier procent afgenomen, de dienst verlening bood echter vijf procent meer werk. Volgens het ministerie van Economische Zaken gaat de stijging van de personeelsbezetting in de dienstverlening steeds sneller, de vermindering in de industrie ging ook sneller dan voorheen. KOEIEN GEVEN MEER MELK RIJSWIJK (ANP) Ondanks de droge zomer hebben de Nederlandse koeien 3 procent meer melk gegeven dan vorig jaar. Ook voor 1977 wordt een stijging van de melkproduktie ver wacht. Het Produktschap voor Zuivel heeft berekend dat de ruim twee miljoen koeien iets meer dan 10,5 ton melk hebben gegeven. Het aantal koeien is gelijk gebleven maar ieder dier produceerde 110 kilo, wat bijna 2,5 procent meer melk was. NIJMEGEN „Leven met een hartkwaal, dat is geen leven. Bij iedere inspanning voel je de pijn, een halve trap oplopen is al veel te veel. Het enige wat kan helpen is een operatie. Het verhelpt de ziekte niet, maar het verbetert aanzienlijk de mogelijkheden weer normaal mee te doen. De pijn en de angst zijn verdwenen en je kunt actief zijn". Dit zegt de Nijmeegse hart- en vaatchirurg prof. dr. P. J. Kuypers, zelf een hartpatiënt die al twee keer is geopereerd, eerst enkele jaren geleden in Nijmegen en voor de tweede keer enkele maanden terug, in een ziekenhuis in het Amerikaanse Portland, bij een bevriend collega. Hij kent de weg en erkent dat ook volmondig. „Voor mij hoefde het geen twee tot drie jaar te duren, voor ik aan de beurt was. Maar zie eens hoe het in Nederland ge woonlijk gaat. Tussen de eerste klachten en de definitieve diagnose verloopt al vaak meer dan twee jaar. Als dan op basis van het hartfunctie-onderzoek tot operatie kan worden besloten, duurt het door de enorme wachtlijsten vaak nog langer dan een jaar, voordat de patiënt kan worden geopereerd. Al die tijd loopt hij met die pijn' rond, kan hij haast niets doen. Bovendien is hij dan al op basis van de sociale wetgeving volle dig invalide verklaard met alle gevolgen van dien. Maar de Nederlandse patiënt behoort kennelijk tot een lijdzaam volkje. Naar mijn mening moeten de mensen zich er meer van bewust worden dat ze die lange wachttijden niet meer hoeven te slikken. Gelukkig is er iets van een kente ring te merken. In toenemende mate pikt men het niet meer om zo lang met die pijn en die angst te moeten leven". Prof. Kuypers is een voorstander van op voering van het aantal hartoperaties in Nederland. Hij zegt al in 1969 betrokken te zijn geweest bij de eerste inventarisatie van het probleem van de hart- en vaatziek ten in Nederland en toen al te hebben gesteld dat de raming van het aantal zoge naamde coronairoperaties te laag was. Dit hoewel deze- vorm van chirurgie pas in 1967 in de Verenigde Staten van de grond is gekomen en eerst in de jaren 1971 en 1972 in dat land een grote vlucht heeft genomen Zelf is prof. Kuypers na zijn operatie weer volledig aan het werk in het Nijmeegse universitaire Radboudziekenhuis. Tevens is hij de laatste tijd op de voorgrond getreden als adviseur van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging. Als zodanig had hij een belangrijk aandeel in de besprekin gen tussen deze vereniging en het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch, die kort geleden resulteerden in het plan van dit ziekenhuis bij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid een verzoek in te dienen te mogen beginnen met een grote afdeling hartchirurgie. Prof. Kuypers is er van overtuigd dat in Nederland minstens 6500 open hartoperaties per jaar moeten worden verricht om tegemoet te komen aan de nood die er in Nederland heerst op het gebied van de hartaandoeningen en dan vooral door gedeeltelijk verstopte kransvaten (angina pectoris) „Het pro bleem neemt alleen maar toe. Bij steeds jongeren mensen, nu al tussen de 35 en 40 jaar, zie je deze ziekte verschijnen. Preventie zou mooi zijn, maar we hebben nog niet het flauwste idee wat we aan preventie kunnen doen. En als dat al vanaf vandaag zou kunnen, moet je met die preventie bij de jeugd beginnen omdat het voor ouderen wel iets, maar niet volledig zal helpen. Dat betekent dus ook dat het verhelpen van de reeds bestaande aandoe ningen voorlopig, zeg maar nog een gene ratie lang, noodzakelijk is". Dit jaar zullen er in Nederland een kleine 2000 open hartoperaties worden verricht, terwijl daarnaast een aantal Nederlanders in het buitenland wordt geopereerd. In juni van dit jaar startte de Hartpatiëntenvereniging op initiatief van voorzitter Henk Fievet (zelf zwaar hartpatiënt) een luchtbrug voor hartpatiënten naar Houston in de Ameri kaanse staat Texas. In augustus volgde de Werkgroep Hartchirurgie Buitenland van de Gezondheidsraad met een soortgelijke pendel om patiënten in Genève te laten opereren. „Als in Nederland de capaciteit niet drastisch zal worden uitgebreid, zullen in de toekomst zo'n duizend patiënten per jaar via die luchtbruggen naar het buiten land gaan voor een hartoperatie", zo meent prof. Kuypers. Volgens hem betekent dat een jaarlijkse „export" van 30 miljoen gulden, waarvoor men economisch gezien niets terugkrijgt. Hij meent voorzichtig dat uitbreiding van de hartluchtbrug een druk middel kan zijn om in Nederland meer hartchirurgische centra van de grond te krijgen. De luchtbruggen op zichzelf vindt hij een noodzakelijk kwaad, in het buiten land vindt men het volgens hem een bela chelijke zaak. Prof. Kuypers acht het overheidsbeleid ten aanzien van de hartchirurgie van weinig visie getuigen en de huiver die men in officiële kring voor de activiteiten van de heer Fievet van de Hartpatientenvereni- ging heeft, onjuist „Sinds 1969 is het aan tal open hartoperaties nog nauwelijks ver dubbeld. Bovendien ben ik er van over tuigd, dat als de heer Fievet niet al jaren acties had gevoerd en die luchtbrug naar Houston niet had georganiseerd, er nog minder zou zijn gebeurd". Overigens stelt hij dat het onjuist is alle, schuld" te schui ven op de nek van staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid. „Die werkt er mijns inziens wel aan, maar anderen ver schuilen zich achter hem. Naar mijn over tuiging houden staatssecretaris Klein en minister Duisenberg van Financiën de zaak veel meer tegen". Al geruime tijd is bekend en prof. Kuypers onderstreept het nog eens, dat meer dan de helft van alle doodsoorzaken in Neder land te wijten is aan hart- en vaatziekten. Tienduizenden mensen lijden aan angina pectoris. Voor lang niet allemaal kan een operatie uitkomst brengen, maar wel voor veel meer dan er thans worden geholpen. Eerder dit jaar is bekend geworden dat rond 1500 hartpatiënten op de wachtlijst stonden voor een hartoperatie. Zij moeten, als hun geval niet acuut is, van enkele maanden tot ruim een jaar wachten voor zij aan de beurt zijn. Dat getal van 1500 wordt volgens prof. Kuypers kunstmatig' kunstmatig' laag gehouden omdat het geen zin heeft dit .stuwmeer' verder te laten vollopen. Van meer dan 4000 hartpatiënten is bekend dat zij mogelijk voor een opera tie in aanmerking komen. Uitsluitsel daar over kan pas verkregen worden na een onderzoek van het hart, de zogenaamde catherisatie Maar ook voor de catherisatie is de capaciteit volgens prof. Kuypers nog veel te laag. „Voor een land met een gezondheidszorg die de tbc er onder heeft gekregen en een voortreffelijke trombose dienst in iedere uithoek heeft weten te organiseren, moet het probleem van de hartchirurgie ook op te lossen zijn", aldus professor Kuypers UTRECHT (ANP) Een voor- genomen besparing op de perso neelskosten kan bij de Neder landse spoorwegen voor 1977 en *78 een verlies betekenen van ongeveer 770 arbeidsplaatsen. Die conclusie kan men trekken uit het resultaat van een oproep van de NS-hoofddirectie aan de verschillende bedrijfsonderde len om intern te bekijken met welke maatregelen de bedrijfs resultaten voor de komende twee jaar zijn te verbeteren. Veel van de door de bedrijfson derdelen mogelijk geachte be sparingen blijken gevolgen te hebben voor de personele sfeer. Het resultaat van de oproep van de NS-directie is bekend ge maakt in het blad „Onderweg" van de vervoersfederatie NV- V/NKV. Volgens de vervoersfe deratie moet de uitslag nog als zeer voorlopig worden geken merkt, omdat nog onduidelijk is in hoeverre de overlegorganen bij het onderzoek zijn betrok ken. De NS zelf zegt een bespa ring van 300 arbeidsplaatsen te- kunnen waarmaken. Minister Westerterp heeft eerder aange kondigd op de NS 40 miljoen te willen bezuinigen. MAASTRICHT (ANP) De Rijksuniversiteit in Maastricht krijgt een algemene faculteit. Een werkgToep onder voorzitterschap van een nog te benoemen decaan zal een ontwikkelingsplan op stellen, dat uiterlijk half 1978 aan de minister van onderwijs en het college van bestuur zal worden voorgelegd. De uitgangspunten, die de goedkeuring hebben van het ministerie, hebben betrekking op de maat schappelijke structuren en verschijnselen, voorz over die te maken hebben met gezondheid en ziekte. De algemene faculteit zal echter geen ver lengstuk worden van de medische faculteit. Deel projecten van de algemene faculteit kunnen bij voorbeeld zijn de leefgewoonten, het milieu of verkeer in relatie tot gezondheid en ziekte. Zodra het ontwikkelingsplan gereed is, zal in fasen .worden verder gewerkt. Het drukt bereden wegvak van Nederland, tussen het knooppunt Oudenrijn en de Calecopperbruggen over het Amsterdam-Rijnka naal, wordt deze maand vernieuwd in gebruik genomen. Op dit gedeelte is nu een vlechtwerk van wegen ontstaan, zogenaamde breivakken, waardoor het ongelijkvloers wisselen van rijbanen mogelijk is. Het doorgaande verkeer in oostelijke richting moet direct na Oudenrijn kiezen voor de hoofdbaan (naar Arnhem) of voor de parallelbaan (Utrecht, Houten, Amersfoort). Het doorgaan de verkeer in westelijke richting wordt vóór Oudenrijn verdeeld naar de richtingen Amsterdam, Den Haag/Rotterdam en Den Bosch/Breda. De oude Galecopperbrug is vervangen door twee nieuwe tuibruggen. Klasje Almere in Zuidelijk Flevoland is nog een stad in wording. Op de eerste schooldag was dat duidelijk te merken: de gecombineerde kleuter- en basisschool telt niet meer dan vijf pupillen. DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink (Volksgezondheid) heeft In antwoord op vragen zegt minister Vorrink, dat het onderzoek de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij en minister Lubbers naar de mogelijkheid en aanvaardbaarheid van opslag van radioac- (Economische zaken) opschorting van de verkenningsboringen tieve afvalstoffen in steenzoutformaties „met kracht" zal worden voor de opslag van radioactief-afval onverantwoord vinden. voortgezet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9