Zwarte en blanke leiders beschuldigen elkaar van moord op missionarissen Bejaarden in Belgisch tehuis zwaar mishandeld ONTRUIMING DOOR POLITIE HOOGNODIG CDV en CSU nu definitief uit een Bannelingen leger van CIA tegen Oosteuropese regimes mislukt M Franse premier: DINSDAG 7 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gary Gilmore naar ziekenzaal gevangenis SALT LAKE CITY (AFP) - Gary Gilmore, de ter dood ver oordeelde wiens datum van executie, die op gisteren be paald was, voor onbepaalde tijd is uitgesteld, is overge bracht naar de ziekenafdeling van de gevangenis in Salt Lake City, Utah, waar hij wachtte op de uitvoering van zijn vonnis. Pe leiding van de strafinrich ting vreesde dat Gilmore, die een zo spoedig mogelijke execu tie door een vuurpeleton eist, een tweede poging zou doen om een eind aan zijn leven te ma ken. Vorige maand trachtte hij zelfmoord te plegen door een grote dosis kalmeringsmiddelen te slikken. Sedert 19 november is hij bovendien in hongersta king. Zeg Mona-man. Hoor ik van verrukkelijk nieuws uit Mona-land? Een nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT? Amin nu ook koning van Hawaii? NAIROBI (AP) - Veldmaar schalk Edi Amin, president van Oeganda, heeft 175 brieven ont vangen van mensen op de Ha- waii-eilanden die hem vragen hun koning te worden en de eilanden te bevrijden van het Amerikaanse bestuur. Aan dit bericht dat gisteren werd uitgezonden door de Oe- gandese radio werd toegevoegd i dat de president het verzoek „ernstig bestudeerde". Hij zou in verband daarmee spoedig - contact opnemen met een aantal wereld-revolutionaren. ;Amin wil dit ook doen met Jim- !my Carter zodra die president van de Verenigde Staten is ge worden, aldus het bericht, „om dat hij er zeker van is dat Car ter, een populaire en speciaal bij de negers geliefde leider, de problémen van de mensen van i Hawaii zal oplossen". Oud-president Brazilië overleden i MONTEVIDEO (L'PI) - Joao Goulart, de laatste gekozen pre- sident van Brazilië is gisteren -j op zijn boerderij in het noorden I van Argentinië aan een har- 5 taanval overleden. Hij was 58 jaar. Goulart woonde in Uruguay sinds hij daar in 1964 politiek i asiel kreeg nadat zijn bewind door militairen omver was ge- iworpen. Hij bezat een boerderij in Mercedes, een plaats in de Argentijnse provincie Corrien- i tes, grenzend aan Brazilië en f Uruguay. Voor hij president werd in 1961 t was Goulart minister van ar- f beid, handel en nijverheid. King Kong Volgende week gaat in Parijs de nieuwste film van King Kong, ge maakt door Dino de Laurentis, in roula tie. Als onderdeel van de publiciteit om deze film wordt op de Champs Ely- sées in de Franse hoofdstad een hui- zehoge afbeelding van King Kong ge plaatst. Het hoofd van dit superwezen werd gisteren uit New York naar Pa rijs gevlogen. Van onze correspondent Jan Schils BRUSSEL De politie en justitie in Turn hout zijn bezig met een uitgebreid onder zoek naar de vraag of in een bejaardente huis in Vosselaar, ten zuiden van Turnhout, bejaarden zijn mishandeld. Dit zou zijn gebeurd in het particuliere bejaardentehuis dat geëxploiteerd wordt door een Nederlan der, afkomstig uit Oirschot. Het particulier bejaardentehuis van de Nederlander wordt in Vosselaar sedert ruim een half jaar ,,'t sterfhuis" genoemd omdat er in nauwelijks een half jaar tijd 25 mensen zouden zijn overleden, waarvan sommigen in raadsel achtige omstandigheden. Het tehuis heeft een capaciteit van slechts 22 bedden. De zaak kwam aan het licht na een klacht van een plaatselijke journalist. Deze zou getuigenverklaringen hebben opge nomen van familieleden van mishandelde mensen en van drie bejaardenhelpsters. Tot de klachten die zoal in Vosselaaar wor den gehoord en die met name door de journalist aan de Rijkswacht zouden zijn meegedeeld behoren onder meer de volgen de: Een bejaarde vrouw zou in een bad met heet water zijn gegooid omdat ze zich steeds bevuilde. Ze zou met brandwonden in een ziekenhuis zijn opgenomen. Bejaarden die onwillig waren zouden met een touw om de nek en met de handen gebonden op het toilet zijn gezet en daar enkele uren hebben moeten verblijven tot ze rustig werden. Enkele bejaarden zouden voor straf om dat ze geknoeid hadden bij het eten in hun kamers zijn opgesloten. Dat opsluiten zou in sommige gevallen zelfs twee tot vijf dagen hebben geduurd. Gedurende al die tijd zou den de bejaarden geen eten hebben gekre gen. Een aantal bejaarden in het bejaarden tehuis zou kalmerende middelen zijn toege diend, telkens wanneer zij bezoek kregen om hen dan niet opstandig te maken zodat familieleden argwaan zouden krijgen. Een tweetal bejaarden zou door het perso neel zijn mishandeld, met name door op handen en voetzolen te slaan. Gebleken is dat de huisartsen van bejaarden veelal niet toegelaten werden tot hun voor malige patiënten. De Rijkswacht en het par ket in Turnhout zeiden gisteren, dat de gehele toestand in het bejaardentehuis thans wordt doorgelicht. GENEVE (RTr) De moord op drie missionaris sen in Rhodesië heeft gisteren op de conferentie over Rhodesië in Genève geleid tot wederzijdse beschuldigingen van de blanke en zwarte leiders. De zwarte leiders gaven de schuld aan de rege- ring-Smith, maar de Rhodesische minister Par tridge, die de minister van buitenlandse zaken Van der Byl vervangt, zei: „Als je dit gelooft, dan kunnen ze je alles wijsmaken". Joshua Nkomo, een van de zwarte leiders, zei dat ,uit informatie van het front' bleek dat de moorden het werk waren van het regiem Smith, bedoeld om de Afrikaanse vrijheidsstrijders in diskrediet te brengen en hen te beroven van de steun van de kerk in en buiten Rhodesië'. Ook bisschop Moezorewa verklaarde, in een telegram aan de zwarte aartsbisschop van Salisbury, mgr. Patrick Chakaipa, er niet aan te twijfelen dat de keurtroe pen van Smith verantwoordelijk waren voor de moord. Deze keurtroepen bestaan voor een groot gedeelte uit zwarten onder een blank officiers- korps, .moordenaars die voorwenden Afrikaanse guerrillastrijders te zijn', aldus Moezorewa. De moordenaar zou volgens de politie van Rhodes ië lid zijn van de guerrillabeweging Zapu, waarvan Nkomo leider is. Maar Nkomo verklaarde dat de vermoorde mgr. Adolf Schmitt, die tot 1974 bis schop was van Boelawayo en om gezondheidsrede nen was afgetreden, zijn huwelijk had ingezegend. De vermoorde pater Weggarten was een vriend van Nkomo en diens gezin. Ook Robert Moegabe, leider van de guerrillabeweging Zapu en ook katholiek, verklaarde: ,Deze moorden kunnen ons nooit in de schoenen geschoven worden'. Mgr. Lamont, de katholieke bisschop van Oemtali, verklaarde na de moord: ,Als deze schanddaad is bedreven uit naam van het Afrikaanse nationalis me, dan heeft ze die zaak onzegbare schade toegebracht'. Mgr. Lamont, al jarenlang voorvech ter van de Afrikaanse nationalisten, is voorwaar delijk vrij, hangende een hoger beroep tegen een veroordeling tot tien jaar gevangenisstraf wegens het in bescherming nemen van guerrillastrijders. Hij noemde mgr. Schmitt een man van .Christelij ke zachtmoedigheid'. Hij had het nieuws van de aanslag gehoord van zuster Ermenfried Knauer die, gewond, de aanslag had overleefd door zich dood te houden. PARIJS (AFP) Premier Raymond Barre heeft gisteravond in een radiotoespraak de ontruiming van het gebouw van het Parijse dagblad Parisien Libéré gerechtvaardigd. Na 21 maan den bezetting was het daarvoor de hoogste tijd. Hij beloofde dat de regering nu alles zou doen om het conflict om sociale en humanitaire wijze op te lossen. Minister van arbeid Beullac zou vandaag een deputatie van de bond van drukkers ontvan gen. Premier Barre verklaarde dat aan de ontruiming door de politie een gerechtelijk bevel ten grondslag lag en dat de regering niet langer kon aarzelen. Voor het politie-optreden was de zondag uitgekozen omdat de kans op incidenten en botsingen dan geringer was. In de loop van de middag hebben tienduizenden mensen deelge nomen aan een protestmars van de Place de la République naar de Opera. Zij scandeerden leuzen als ;,Nee tegen de onderdruk king bij de Parisien Libéré" en „Parisien Libere solidarite". De mars ging later zonder incidenten uiteen. De deelnemers aan de mars eisten op borden het aftreden van minister Poniatowski van binnenlandse zaken. Gisteren hebben delen van de stad enige tijd zonder gas en electriciteit gezeten, terwijl de dienstregeling van de metro in de war liep. Ook in de provincie verstoorden enkele bliksemac ties het openbare leven, uit protest tegen het optreden van de politie. Gisteren verscheen ook geen enkel dagblad in Parijs, behalve dan de krant waar alles om draait, de Parisien Libéi'e die in de provincie wordt gedrukt door niet-vakbondsleden. Het hele conflict is een gevolg van de verhuizing van de krant naar een moderner gebouw met moderne apparatuur in een buiten wijk, waartegen het technisch personeel in het geweer kwam. Joshua Nkomo bij de conferentiezaal in Genève. 0104731 Als gevolg van de staking bij het gas- en electriciteitsbedrijf in Pa rijs moesten de restaurants kaar sen plaatsen op de tafeltjes van hun klanten. NAVO gaat informatie over strijdkrachten verbeteren (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De landen van de Eurogroep, dat zijn de elf Euro pese Navo-landen zonder Fran krijk en Griekenland maar met Portugal, hebben gisteren in Brussel besloten tot een sys teem van betere informatie in zake de werkelijke sterkte van de legers van de Navo-landen en de landen van het Warschau pact. Ofschoon de ministers dat niet met zoveel woorden zeggen, hebben ze dit besluit genomen om te voorkomen dat de publie ke opinie gemanipuleerd wordt met cijfers over militaire bewa pening en mankracht die een totaal verkeerd beeld geven over de werkelijke krachtsver houdingen tussen Oost en West. Een studiegroep krijgt de op dracht om hierover verslag uit te brengen. De elf Navo-landen zullen het komend jaar bijna 290 nieuwe tanks, een kleine 1400 pantser wagens, 440 anti-tank raketsys temen en 5900 draagbare anti- tankraketten in gebruik nemen. Gevangenbe wakers uitgekleed BELFAST (AFP) Twee ge vangenbewaarders van de Ma- ze-gevangenis in Belfast zijn gisteren door een groep woe dende vrouwen uitgekleed, uit protest tegen de afschaffing van de status van politieke ge vangene voor hun gevangen echtgenoten. De gevangenen zelf protesteren daartegen door te weigeren gevangeniskleding aan te trekken, en zijn slechts in dekens gehuld. Een vijftiental protestante vrou wen maakte gisteren gebruik van hun bezoekuur om hun mis noegen te uiten, hetgeen de be wakers aan den lijve ondervon den. BONN (DPA) Aan de 27-jarige samen werking tussen de twee christen-demo cratische partijen van West-Duitsland, CDU en CSU, is gisteren na zeven uur overleg tussen afvaardigingen van beide partijen een definitief einde gekomen. De breuk is een direct gevolg van het besluit van de CSU om in het vervolg in het Westduitse parlement een eigen fractie te vormen en niet meer samen met de CDU in een fractie te gaan zitten. CSU-voorzitter Franz Josef Strauss, die dit besluit op 19 november bekendmaak te, zei toen echter een toekomstige sa menwerking op nieuwe voorwaarden niet uit te sluiten. In een communique dat na het overleg werd voorgelezen door CDU-Ieider Hel mut Kohl, wordt gezegd dat de CSU van mening is dat een doeltreffend christen democratisch beleid beter te verwerkelij ken is door twee gescheiden fracties. Ook werd gezegd dat de CSU de nood zaak inziet van het gemeenschappelijk naar voren brengen van het oppositiebe- leid van de twee partijen in de hele Bondsrepubliek. Volgens Kohl hebben de CDU en CSU dezelfde mening over de inhoud en het doel van een gemeenschap pelijk oppositieibeleid in de nieuwe Geen overeenstemming is echter bereikt over de vraag in welke organisatievorm de Bondsdagleden van de CDU en de CSU deze gezamenlijke politiek het best naar voren kunnen brengen. Volgens het communique hebben de on derhandelaars van de CDU er alles aan gedaan om de CSU te overtuigen van de noodzaak van een gemeenschappelijke fractie. Strauss verklaarde dat de CSU er niet van is overtuigd dat één fractie het beste Van onze correspondent Jonathan Steele Washington De onthulling dat de CIA een geheime groep Oosteuropeaanse bannelingen trainde en bewapende tot 1956 toe veroorzaak te in Washington wat verbazing. Vroegere functionarissen van de CIA ontkenden het bericht echter niet. James Angleton, het voor malig hoofd van contraspionage die de plan nen voor het eerst onthulde ging nog een stap verder. Hij vertelde dat de honderden Honga ren, Polen, Roemenen en Tsjechen die op een geheime basis in West-Duitsland getraind wer den allen vrijwilligers waren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hadden al deze vrijwilli gers in het verzet gezeten. Angleton weigerde te vertellen hoever de training gegaan was voordat deze stopgezet werd. De CIA begon met deze controversiële parami litaire training nadat de drganisatie gehoord had van een toespraak van Kroetsjev in februa ri 1956. In deze toespraak had de toenmalige Russische leider Stalin aangevallen. De CIA wilde nu een afschrift van de toespraak in handen zien te krijgen, dat later gepubliceerd zou worden. Ondertussen kon het geheime le ger zich klaar maken, zodat de toespraak op het juiste moment gepubliceerd kon worden. De bannelingen zouden dan gebruik kunnen maken van nationalistische opstanden. Dit was de laatste van een aantal paramilitaire operaties van de CIA in Europa voor de gehei me dienst onder felle kritiek kwam te staan van Buitenlandse Zaken. De CIA werd ervan beschuldigd Radio Vrij Europa te misbruiken om revoluties in de Oostbloklanden aan te moedigen, waaraan de CIA dan verder niet meer mee zou kunnen werken. Aan het eind van de jaren veertig en het begin van de jaren vijftig had de CIA, samen met andere geheime diensten militaire steun gege ven aan anti-communistische verzetsorganisa ties in Albanië, Polen, de Oekraïne en landen aan de Baltische Zee. Kim Philby, de Britse dubbelspion, ondermijn de volkomen de Albanische operatie, die in 1954 eindigde. Elders had de CIA al even weinig succes. Harry Rositzke, tot 1970 bij de CIA, deelde mee dat tegen 1953 de Poolse en Oekrainische verzetsorganisaties verdwenen waren. Het gevolg hiervan was dat er binnen de CIA een ware crisis ontstond ten aanzien van para militaire operaties in Oost-Europa. De geheime dienst begon ook steeds meer spionnen te verliezen, wat de vraag naar voren bracht of het niet wijzer zou zijn luchtfotografie en ande re technische middelen te gebruiken in plaats van mensen in de landen zelf, die een veel gemakkelijker doelwit waren. Gedurende lange tijd had de CIA een spionagering in Polen die duizenden dollars kostte. Uiteindelijk werd ont dekt dat de ring al vanaf het begin geïnfiltreerd was door Poolse contraspionnen. Volgens een aantal van de ex CIA-agenten die ondervraagd werden was de operatie van 1956 misschien een wild plan van een teleurgesteld voormalig hoofd van de afdeling ondergrondse activiteiten, wijlen Frank Wisner. Volgens Ray Cline, die later tweede hoofd voor spionage werd, zou de beslissing een geheim leger op te zetten politiek gezien nooit genomen zijn. „Na Korea was er geen sprake van ooit iets militairs in Europa te doen. Maar de mensen die belast waren met ondergrondse activiteiten te land geloofden daar blijkbaar wel in. In zekere zin was het niet zo'n gek idee om ondergrondse militaire middelen te hebben in Europa om op terug te vallen, terwijl we in Korea vochten. Maar vooral na de topconferen tie van 1955 werd ik ervan overtuigd dat we nooit geweld zouden gebruiken om een einde te maken aan de Communistische regimes in Oost-Europa", vertelde Cline. De paramilitaire operatie van 1956 was erg moeilijk op te rollen. De ontevreden immigranten vroegen en kregen een zeer hoge compensatie. Richard Bissel, die in 1958 hoofd van onder- rondse activiteiten werd en vader was van het U2- programma zei dat hij niets van het gehei me leger afwist. Maar volgens hem was Angele- ton een betrouwbare man met een goed geheu gen. Ik zou hem niet graag willen tegenspreken, zei Bissell. Angleton vertelde dat de CIA con tact opgenomen had met professor George Kennan van Princeton Universiteit over de vraag of Kroetsjevs toespraak al dan niet on middellijk gepubliceerd moest worden. Kennan was ambassadeur in Moskou geweest in 1952 tot John Foster Dulles hem ontsloeg omdat Kennan niet in een frontale aanval op het communisme geloofde. Overigens zei Kennan dat hij zich niet herinnerde ooit een memoran dum geschreven te hebben over deze zaak, en zeker nooit geweten te hebben dat het al dan niet uitgeven van de toespraak in verband werd gebracht met een geheim leger. Kennan: „Ik was helemaal niet blij met het plan Wisner. Ik geloofde dat ze verder gingen dan ooit de bedoeling was geweest. Ik zou zeker fel tegen het geheime leger gereageerd hebben als ik ervan geweten had", Kennan zei dat hij zijn vrienden bij het ministerie van buitenland se zaken geadviseerd had de toespraak niet te publiceren, omdat zoiets zou lijken op een aanvalsbeweging in de koude oorlog. „Ik vond dat het niet aan ons was de toespraak uit te brengen". Tien maanden later besloten presi dent Eisenhower en de beide broers Dulles, Allen bij de CIA en John Foster bij Buitenland se Zaken, de toespraak toch te publiceren. Ze gaven het aan de New York Times. Angleton gelooft dat de publicatie van de toespraak schadelijk was voor het geheime leger, dans nog niet helemaal klaar stond. Hij houdt vol dat een interventie in Hongarije tijdens de oktoberrevolutie geslaagd zou zijn. De Suez-in- vasie kwan echter tussenbeide en bovendien was er bitter weinig eenheid in Europa. Na het fiasco van 1956 vestigde de CIA haar aandacht op de Derde Wereld waar de kansen voor het omver werpen van regeringen groter waren. Copyright The Guardian. Broer Jimmy Carter verloor verkiezingen PLAINS Billy Carter heeft het niet gehaald, ondanks de steun van zijn be roemde broer Jim my. Bij de verkiezin gen voor het burge meesterschap van het dorje Plains be haalde hij slechts 71 stemmen. De zitten de burgemeester Lo- ren Blanton kreeg 90 stemmen, en werd dus herkozen. op de luchthaven van Albany, makelaar, en tijdens het weekend kapper in Plains. Bil ly Carter is de eige naar van de plaatse lijke benzinepomp, en beheert de bier- verkoop. llllllllllllllllilllHllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllli Poolse kardinaal: Politie wreed tegen arbeiders WARSCHAU (D.P.A.) Kardi- naal-aartsbisschop Stefan Wys- zynski van Warschau heeft de Poolse politie gisteren in een preek in zijn kathedraal be schuldigd van wreedheid jegens aangehouden arbeiders van de traktorenfabriek van Ursus, een fabriekswijk van de hoofdstad. De primaat van Polen zei dat hij in het bezit was van een lijst met de namen van 34 arbeiders, gearresteerd naar aanleiding van de voedselrellen in Ursus. Van deze groep zijn er slechts vier niet mishandeld. De ande ren hebben alleen spitsroeden moeten lopen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Exakt. Een nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Het lekkerste van het lekkere. Ouderwets- dik, maar toch vet-arm. Je zuivelstc gezondheid voor79 ct de halve liter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7