LANGS OMWEGEN Driedaags festijn voor vogelvrienden, kanaries, bastaarden en parkieten In een halve eeuw van boter en kaas tot supersto Brieven van lezers Fluit- en gitaarconcert in Zoeterwoude Jaarlijks voor tonnen schade door vernielingen aan scholen WERKGROEP WERPT ZICH OP GERICHTE ACTIE Duinspion" moet de andere kant opkijken DINSDAG 7 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR m''n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellén wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Tierelieren en gekwinkeleer. Dat wordt het drie dagen in het Cultu reel Centrum van Voorschoten, ko mend weekeinde. Dan exposeert met veel enthousiasme en gezond reali teitsgevoel de vereniging „De Vogel vrienden". opererend in Leiden en Voorschoten. Een vereniging die aangesloten is bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers die 40.000 leden telt. Geen wissewas dus. De exposerende afdeling telt rond de 100 leden. Bescheiden, maar vol le ven dat het gezelschap naar buiten wil tonen. Ik zat even te praten met de voorzitter van de vereniging, de heer Wim van der Geijn, die een jaar of tien in dit verband haantje de voorste is. Naast hem zit zijn secreta ris, ook een Willem, maar als achter naam Taffijn. Laat Taffijn in de Lingestraat te Leiden nu ook zijn buurman zijn... „Beter een goede buurman dan een verre vriend", fluistert Van der Geijn me toe. Bei den hebben achter in hun tuin para dijzen van volières staan, verwarmd en al, met gevederde vriendjes, voor werpjes van hun geestdrift Beide Willems dragen, evenals de overige leden van de vogelvereni ging, de liefde voor een hobby die best in de belangstelling van ee breed publiek mag komen. Daar is ook die tentoonstelling voor. Zij ver tegenwoordigen een groot stel hob byisten die van de buitenwereld een stimulans nodig hebben. Voorzitter Van der Geijn: „Onze vereniging drijft op de kanariekweek, de tropi sche vogels en de parkieten. Dat is nog uit te breiden met bastaarden en - laat ik voorzichtig zijn - met wildzang". Ik kijk uit, maar ik mag wel verklappen, dat de wildzang bij de vogelwet beschermd is. De vogel- wet is op dit punt niet voor de poes, je mag bijvoorbeeld groenlingen en putters niet zomaar vervoeren. Van der Geijn: „Je mag ze wel hebben, maar daar zitten haken en ogen aan. Alleen met een speciale vergunning voor mensen met een lange ervaring is de wildzang weggelegd. In onze vereniging hebben we één lid met een dergelijke vergunning". Bastaarden kweken is minder wet- gevoelig. Daar gaat het om - ik noem maar een paar mogelijkheden - ka narie maal putter, kanarie maal groenling. Dat zijn bastaardensoor ten die hoofdzakelijk worden inge zonden. Mar goed, het blijft allemaal erg boeiend. Het gaat om een hobby, een vrijetijdsbesteding, die heilzaam kan werken in deze drukke, span nende tijden. De één vist uren ach tereen aan de kant, de ander kijkt ontspannen en vertederd en met een kwekersoog naar kanarie maal groenling. „De Vogelvrienden" doen dat in groepsverband al sinds 1951. Kijk eens in de volière van Wim Taffijn en je ziet een stukje Verka de-album van weleer tot levende werkelijkheid worden: Australische prachtvinken in een exotische kleu- renschakering. Als je zoiets ziet, krijg je - als leek op vogelgebied - een paar druppeltjes kwekersbloed toegevoegd. Voor je gevoel tenmin ste. Daar gaat „De Vogelvrienden" dan. Vrijdagavond om 8 uur komt wet houder van financiën (zonder enige fiscale consequentie overigens) Oos- terbaan van Voorschoten de tentoon stelling openen; hij is bovendien een werkzaam lid van de vereniging. Za terdag (dat moet volgens de voorzit ter „de klap" geven) is de expositie bereikbaar van half tien 's morgens tot tien uur 's avonds, en zondag van elf uur. tot 's middags vijf uur. Als het weer even meewerkt komen de majorettes van de Leidse wijkvereni- ging Aktief zaterdag van twee tot vier uur een show geven, geheel spontaan aangeboden, op het terrein van het Cultureel Centrum. Alles ter ere en ter opluistering van de onder linge tentoonstelling, terwijl bastaar den, kanaries en parkieten geacht worden binnen rustig op hun stokjes te zitten. Het aantal wedstrijdvogels - die naar een prijs mededingen in een eerlijke, gezellige strijd die de hobby moet verhogen in waarde - bedraagt onge veer 400 stuks. Dat zijn dan kleur-, zang- en postuurkanaries, bastaar den, parkieten en tropische vogels. Daarnaast (nou ja, misschien aan de overkant) krijgt u te zien, als u komt - en daar rekent „De Vogelvrienden" steevast op - een verkoopklasse met uitsluitend vogels van eigen leden, belangrijk voor de aankoop van kweekvogels: 100 exemplaren in to taal. Wim van der Geijn lacht en zucht achtereenvolgens: „We hebben een zeer goede medewerking van het gemeentebestuur van Voorschoten, met die prachtige zaal. Maar als vereniging raken we een beetje be zorgd, financieel gezien, want het aantal bezoekers is jaarlijks tot nog toe te laag. Ook vorig jaar waren we wat bedroefd, dat de Voorschotena ren iets te weinig belangstelling toonden voor deze mooie liefhebbe rij, die door iedereen beoefend kan worden; al is het op een zolderka mertje of in een souterrain. Van hoog tot laag hebben we onze leden, tot een oud-directeur-generaal van de Landbouw toe". Secretaris Taffijn: „Het is bepaald geen verwijt aan de inwoners van Voorschoten en de mensen uit de omgeving. Maar laten ze komen, want die expositie is het volop waard. Je moet zoiets eerst zien, daarna wordt men pas enthousiast. En als kwekers willen wij aspirant leden op deze dagen graag van infor matie voorzien. Als je eenmaal met die vogels begint, kom je er nooit meer vanaf. En vogelvrienden kun nen er niet genoeg zijn..." Wim van der Geijn (links) en Wim Taffijn bij hun gevederde vrienden. Naar ik verneem, gaat men in Zoeterwoude de vleugels op cultureel terrein verder uitslaan. Het is nog steeds een beetje wennen, maar het zal best lukken, is de verwachting van oud-Hagenaar Jef van Jole, september j.l. zorgde voor een eerste klinkend „item". Met veel succes werd toen in Ons Huis (in eigenlijke zin uitgebracht door de Jongelingenvereniging, aldus Van Jole) een gitaarconcert verzorgd door de Hagenaar Rob Bakker. „Daar kwam veel reactie op", zegt Jef van Jole. die zelf zijn hart aan het gitaarspel heeft verpand en dit de Zoeterwoudenaars niet wil onthouden; „daarom gaan we door". Dit betekent, dat op dinsdag 14 december opnieuw in Ons Huis (aanvang 20.30 uur), een concert wordt gegeven voor dwarsfluit en gitaar. Medewerking verlenen fluitist Ubo Dijkstra uit Den Haag en de Eindhovense gitarist Hein Sanderink, „beiden hooggeklas- seerd op hün instrument", heeft de heer Van Jole gehoord. „We hebben nu ook de dwarsfluit erbij gehaald, want in Zoeterwoude is de belangstelling voor de fluit niet gering." Het programma is licht klassiek, met werken van o.a. J. H. Hasse (begin 18e eeuw), W. A. Mozart, Guus Dreessens (1976) en de Spaanse meester Albeniz, Jef van Jole: „We blijven een goed resultaat verwachten, ook van dit concert. Het streven is, drie uitvoeringen per seizoen te kunnen geven. We zijn op de goede weg." Illlllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. VOYEUR VOOR LEIDSE KANTONRECHTER LEIDEN De schade aan de Leidse scholen door moedwillige vernielingen loopt jaarlijks in de tonnen. Zowel aan de buitenzijde als aan de binnenzijde van de scholen worden, meestal in de weekeinden en in de vakanties vernielingen toegebracht. Van 1 januari 1976 tot 16 september 1976 werd alleen al voor de gemeentelijke schoolgebouwen een schadepost van ƒ136.866,— geboekt. De schade door vernielingen aan de scholen van de stichting Katholiek basisonderwijs en van de protestants christe lijke schoolvereniging zijn navenant. binas emge tijd bestaat er een werkgroep onder voorzitter schap van de heer J. van Ries- sen, de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs, die zich be zighoudt met het groeiende pro bleem van de baldadigheids- schade aan de scholen in Lei den. In de werkgroep zijn het protestants-christelijk onder wijs, het katholiek onderwijs, de kinderpolitie en de wijkpolitie vertegenwoordigd. Op korte ter mijn wil de werkgroep een cam pagne gaap starten om de ver nielingen in de toekomst zoveel mogelijk tegen te gaan. De scholen die in de periode van januari tot september het ernstigst werden toegetakeld zijn: de kleuterschool aan de Bernhardkade 10.000,—), de basisschool aan de Lorentzkade (ƒ6.000,—), de Rembrandt-scho- lengemeenschap aan de Burg- gravenlaan 8.000,—) en het schoolgebouw van de Beije- rincklaan 6.000,—). De kroon spant evenwel de Dr. Van Voorthuijsenschool aan de Mar- nixstraat. In de periode van 1 januari tot 16 september 1976 werd aan het gebouw voor 26.000,— schade toegebracht. „Het al dan niet toebrengen van vernielingen aan scholen hangt niet samen met de sociale struc tuur van de wijk", aldus de heer Van Riessen. „Neem nou de schade aan de scholen aan de Lorentzkade en de Burggraven- laan. De scholen staan aan stra ten in wat je noemt „beter gesi tueerde wijken". De vernielingen behelzen door gaans he inslaan van ruiten, het vernielen van de dakbedekking, het afrukken van goten en af voerpijpen. „Het is de groep van 12- tot 18-jarigen die uit is op vernielingen", aldus mevrouw Brand van de kinderpolitie. Overige vernielingen worden meestal toegebacht bj inbraken. De daders hiervan moeten veel al worden gezocht onder de 18- jarigen en ouder. Bandrecor ders en diaprojectoren zijn ge wilde leermiddelen voor de in brekers. Tegen dergelijke vernielingen kan worden opgetreden door de aanschaf van alarminstallaties. Drie scholen in Leiden hebben inmiddels een dergelijke instal latie. „Dat is natuurlijk een dure beveiliging en je vraagt je af of het in veel gevallen zal lonen", adus de heer De Beest plaats vervangend chef van de afde ling onderwijs van de gemeente. „De meeste schade wordt name-' lijk toegebracht door de jeugd, die over het dak van de scholen loopt. Hierdoor krijgt men lek kages. Er moet vaak een. dure dakreparatie worden uitge voerd", vult de heer Sanders van de stichting katholiek on derwijs aan. Hekken De werkgroep staat voor de op gave de kosten van de moedwil lige vernielingen terug te drin gen. Enerzijds is er het streven de scholen uit hun isolement te halen door de speelterreinen ook buiten de schooltijden open te stellen, anderzijds vormen de gebouwen dan een gemakkelij ke prooi voor baldadigheid. „Te gen het plaatsen van hekken, hebben wij overwegende bezwa ren van pedagogische aard", al dus de heer Van Riessen. „Ge bleken is dat deze hekken een uitdaging vormen. De school aan de Bernhardkade heeft al vanaf zijn opening een behoor lijk hek. De vernielers klimmen er gewoon overheen of graven een tunnel onder het hek door". De campagne van de werkgroep richt zich voornamelijk op de sociale controle en bewaking door de verschillende wijkagen ten. Op korte termijn zal aan alle Leidse scholen meer infor matie worden verstrekt. Het is de bedoeling dat de leiding van de scholen de zaak zal aankaar ten bij de oudercommissies en op ouderavonden. Mogelijk zul len ook de club- en buurthuizen op de ernst van de vernielingen worden gewezen. „We hopen dat hiermee de buurt zich verant woordelijk gaat voelen voor het behoud van de schoolgebou wen". De hoofden van scholen zullen worden aangespoord ver nielingen van enige omvang te melden aan de politie. Zij krij gen een soort van enquêtefor mulier in te vullen. Over enige tijd heeft de politie dan enig inzicht omtrent de vraag waar en wanneer de wijkpolitie een extra oogje in het zeil moet houden. Oorzaken Als belangrijkste oozaak van de baldadigheid noemt de heer Van Riessen het gebrek aan ex ploratiemogelijkheden voor de jeugd in de dichtbevolkte rand stad. Er zijn te weinig terreinen waar de jeugd naar hartelust kan spelen. Dat de Dr. Van Voorthuijsenschool zo werd toe getakeld is te wijten aan het feit dat dit gebouw nogal achteraf ligt „We hopen dat een en an der zal veranderen wanneer de nieuwe toegangsweg tot de Me- renwijk gereed is". De campagne moet op korte termijn van start gaan, omdat de werkgroep de stellige over- tuigng heeft dat juist in de kerstvakantie de jeugd op „strooptocht" gaat. „Dat is na tuurlijk "wel eenfc beetje logisch. In de paasvakantie en de grote vakantie hebben de kinderen het strand en het zwembad. Met kerstmis is er vaak niets te den", aldus mevrouw Brand. De officier van justitie, me vrouw mr. I. Klopper gaf hem de raad om voortaan met zijn gezin vrouw en vier kinderen - de duinen in te gaan, of bij voorbeeld neutraal de zee of het land in te kijken vanaf een duintop, stukken natuur die on gestraft bekeken kunnen wor den. Rechter Van Dijke was van de onschuld van de Haarlem mer niet geheel en al overtuigd maar ging toch in op het advies van de officier om hem wegens gebrek aan bewijs vrij te spre ken. Verkeersgeweld De rest van de zitting werd ge domineerd door het gebruikelij ke aantal groen-oranje-rood-rij- ders, zeer snelle rijders, gevaar lijk manoeuvrerende weggebrui kers en onvolledige rijders, dat wil zeggen mensen die rijden zonder rijbewijs of andere attri buten die bij het gebruiken van de openbare weg min of meer verplicht zijn. Bij de roodrijders bevonden zich een scholier die geen zin had om te stoppen, een vrachtwagenchauffeur die met het eerste gedeelte van zijn vrachtwagencombinatie door groen reed en met de rest door rood, en een mevrouw die op het Kort Rapenburg door rood was gereden. „Dat is waar in zoverre dat ik over de streep ben gegaan". Rechter Van Dij ke: „en hebt U doorgereden"? „Ja, ik heb doorgereden". „Dan bent U over de streep gegaan" Bij de snelrijders bevond zich een horlogemaker die de ge luidssnelheid en een radarappa raat had getart door met zijn DAF-je 66 echte kilometers per uur te rijden; „dat haalt mij auto niet eens", vond hij, aange zien zijn DAF reeds 100.000 kilo meters achter de rug had. „Mis schien had U de wind mee", veronderstelde de officier van justitie. FRANK BUURMAN Vandaag stop ik een oudje in de rubriek. Ik bedoel het fotootje van Karei Eikelen boom, toen hij in de vijftiger jaren nog met fiets, mand en zoon voorop, zijn boter- en kaasklanten in Sassenheim langstrok. Karei is een dagje ouder ge worden, maar hij is er nog steeds, al gaan thans de bestellingen bij massa's tegelijk in de moderne bestelauto. Deze maand is het 50 jaar geleden, dat Kareis vader, Jan Eikelenboom in de Floris Schouten straat een winkel opende. Dit ,3oter- en Kaashuis" verhuisde in 1939 naar de Hoofdstraat en groeide daar uit tot een regelrecht kruideniersbedrijf en thans viert Spar Supermarkt Eikelenboom zijn gouden bestaansfeest. Dat is op zaterdag 18 december. Het wordt dubbel op, want Karei en vrouw vieren dan ook hun zilveren huwelijksfeest. Dat gaat in één moeite door, met een receptie in „de Roode Leeuw" te Oegstgeest, van 4 tot half zes. Vader Jan Eikelenboom kwam bijna 70 jaar terug van Oude Wetering naar Sas senheim, waar hij eerst tussen de bollen zat alvorens in 1921 bescheiden met boter •en kaas te beginnen, hetgeen altijd een ideaal van hem was geweest. Bedrijfska pitaal: 6 gulden, huur handkar per week 1 gulden. Jan werkte hard en daar kwa men paard en wagen op de weg. „Het was een hard maar mooi leven", herin nert bejaarde Jan zich. „In de crisistijd verkochten we in de paasweek 49 eieren voor een gulden; er werden er toen 30.000 aan de man gebracht Dat was in 1936. Karei was toen 12 jaar, maar hij hielp al flink mee. „Ja zeker", aldus Karei, „ik weet nog goed, dat vader in Warmond een bekeuring kreeg omdat ik nog te jong was om te werken. Eens kreeg hij zelfs drie bekeuringen op één dag: een bij 't Soldaatje omdat de mand vóór op z'n fiets te breed was één omdat hij op de Losterweg niet z'n hand uitstak, en de laatste op de Leidse Hogewoerd, om dat hij daar niet met zijn fiets mocht rijden." Dat was hard geld, want het was sjouwen van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur of soms nog langer. In 1961 zette Karei de zaak voort Verbouwing na verbouwing volgde: van 25 m2 tot 225 m2. Als het erg druk is en dat wil nogal eens gebeuren worden Karei en zijn vrouw bijgestaan door dochter en drie zoons. Voorwaar een familiebedrijf dat er wezen mag. Wel heel wat anders dan twee ons speculaas voor een cent, zoals een reclamefolder uit 1939 vermeldde. Ook fietsenstallingen zijn een gretige prooi van vandalen Karei Eikelenboom met fiets, mand en zoon op weg naar de boter- en kaasklanten in het Sassenheim van de jaren vijftig. Volkersgracht Naar aanleiding van het artikel in de L.C. van 3 december maakt de Buurtvereniging Ma- redorp bekend dat zij, hoewel de buurtvereniging tevoren niet was ingelicht over de herbestra- tingsaktie, in de Volkersgracht toch volledig achter deze aktie staat. De verantwoordelijkheid voor de ontstane situatie ligt volgens ons geheel bij de ge meente Leiden, omdat de ge meente geen antwoord gegeven heeft op onze brief van 12 okto ber j.l. Pas nó de aktie van de bewo ners is de gemeente begonnen aan de gasleidingen van de Vol kersgracht. Hopelijk kan de ge meente nu wat meer haast ma ken met de uitvoering van de plannen voor herbestrating, groenplan en verkeersdrempels. Het Bestuur Buurtvereniging Maredorp LEIDEN Een van bespieding beschuldigde Haarlemmer stond gistermorgen terecht op de zitting van het Leidse kan tongerecht. Volgens de verkla ring van de verbalisant had hij zich onledig gehouden met het bespioneren van een aantal badgasten op het Noordwijkse strand. Hij had zich daartoe verdekt opgesteld bij een duin. Als ik wat wil zien ga ik wel naar het naaktstrand", meende de Haarlemmer, die in zijn opi nie ten onrechte van voyeurisme was beschuldigd. In zijn nadeel sprak echter het feit, dat hij reeds een keer eerder was ge verbaliseerd voor illegale obser vaties in de Noordwijkse dui nen. Dat bleek te zijn gebeurd door dezelfde man die hem nu .weer op de korrel had genomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5