„De Sportvisser heeft weinig kans op gebouw aan strand" Opbrengst invoering bronwaardesysteem vijf miljoen gulden Beroering over verkeerde" keuze Rijkswaterstaat Winkeldieven op pad in Noordwijk VOORTBESTAAN HENGELVERENIGING IN GEVAAR Dierenpark Wassenaar verbolgen over mogelijke invoering toeristenbelasting Wethouder Bunnik overleden Gewond bij stoeipartij Vrouw na ongeval overleden LEDENVERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR PAGINA 4' LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1976 (Van een onzer verslaggevers) NOORD WIJK Het is voor alsnog uitgesloten dat de Noordwijkse hengelsportver eniging „De Sportvisser" een permanent of een semi-perma- nent (demontabel gebouw met een vaste fundering) kan bou wen op het Noordwijkse strand of tegen de duinvoet. Hierdoor komt het voortbe staan van de Noordwijkse vereniging ernstig in het ge drang. Volgens de voorzitter van de vereniging C. L. P. Lassooy bestaan plannen om bij „de grootste hengelvereni- ging langs de kust met de minste faciliteiten" een leden stop in te voeren. Tijdens een bespreking tussen wethouder Jansen van Noord- wijk en ir. H. de Groot van het Hoogheemraadschap van Rijn land verklaarde De Groot dat de vereniging geen enkele kans heeft om een permanent of se mi-permanent te bouwen op het strand. De heer H. Bouwman, directiesecretaris van de Technische Dienst van het Hoogheemraadschap van Rijnland voegt daaraan toe: „Daar waar aan de kust afslag kan worden verwacht of als er een kans daartoe bestaat, moet de kust kunnen ademen. Dat betekent dat de bouw van permanente of se mi-perma nente gebouwen tot een mini mum moet worden beperkt. Over onder meer de vestiging van gebouwen op het strand wordt thans nog gepraat door het Centrum Onderzoeken Wa terkering van Rijkswaterstaat Hangende die besprekingen kunnen „door het Hoogheem raadschap van Rijnland geen incidentele bouwvergunningen worden verstrekt". Als de be sprekingen zijp afgesloten lijkt het voorshands vrijwel uitge sloten dat de diverse instanties hun mening over de vestiging van (semi-)permanente gebou wen in de eerste zeereep en aan de duinvoet zullen wijzi- Het gebouwtje van de ZeiJ Vereniging Noordwijk. De Sportvissers wil een gelijksoortige accommodatie. gen. Ook in de Leidraad voor Ontwerp, Beheer en Onder houd van constructies en vreemde objecten in, op of nabij waterkeringen staat dat daar waar kans op afslag be staat zoals in Noordwijk niet gebouwd mag worden. Die leidraad is door de Tech- Wachttijd nische adviescommissie voor J de waterkeringen van het mi nisterie in april van dit jaar uitgegeven. Het bestuur van de Noordwijkse hengelsport- vereniging is nog nooit offi cieel in kennis gesteld van het. feit dat zij geen kans maakt op een vergunning voor de bouw van een permanent ge bouw op het strand. In december 1974 diende het bestuur van „De Sportvisser" een aanvraag in bij het Hoog heemraadschap van Rijnland. Eerder had de gemeente Noordwijk haar medewerking toegezegd bij de eventuele tot standkoming van een (semi-) permanent gebouw, maar de gemeente voegde daaraan toe dat het Hoogheemraadschap goedkeuring moest verlenen aan de plannen van de vereni ging. Ongeveer een half jaar later reageerde de heer De Groot van het Hoogheemraadschap en deelde mee dat de zaak in onderzoek was. Volgens de voorzitter van de hengelsport- vereniging heeft het bestuur sindsdien niets meer verno men van Rijnland. .Alleen de wethouder heeft ons meege deeld dat de situatie nogal moeilijk lag. Van het Hoog heemraadschap hebben we sinds mei van het vorig jaar niets meer gehoord", aldus de heer Lassooy. Wethouder Jansen van Noord-, wijk heeft in september van dit jaar ir. H. de Groot ge vraagd de hengelsportvereni ging officieel in kennis te stel len van de problemen ten aan zien van de vestiging van een semi-permanent of permanent gebouw op het Noordwijkse strand. Vanmorgen was bij het bestuur van de vereniging nog geen brief binnen. De heer Lassooy vindt het een trieste zaak. „Twee jaar wachten we nu al op een reactie. We moe ten een semi-permanent of permanent gebouw op het strand hebben anders wordt het een hopeloze situatie", ver klaart de voorzitter van de meer dan 25 jaar oude Noord wijkse hengelsportvereniging. Ongeveer 7 maanden per jaar beschikt de vereniging over een houten gebouwtje dat in april wordt opgebouwd en in oktober weer wordt afgebro ken. Dat gebouw fungeert als opslagruimte voor materialen (visuitrusting, buitenboordmo toren etc.). „Veel van onze leden beschik ken niet over een auto of een trailer om hun boot te vervoe ren. Als dat gebouwtje in okto ber wordt afgebroken zijn hun mogelijkheden om te vissen uiterst gering. En juist in de winter is het goed vis vangen in de Noordzee. Zij zijn dan gedoemd vaak thuis te blijven, omdat zij hun materialen niet elke week kunnen vervoeren", aldus voorzitter Lassooy. Le den van de hengelsportvereni ging „De Sportvisser" vragen zich inmiddels af waarom de Zeilvereniging Noordwijk wel over een permanent gebouw beschikt. Dat is waarschijnlijk te danken aan het feit dat het Hoogheemraadschap van Rijn land zo'n tien jaar geleden nog niet aan stringente regels was gebonden. Het fraaie koffiehuisje aan de Buurtweg Problemen rond Koffiehuisje WASSENAAR Er is in een doorgaans rustige hoek van de gemeente Wassenaar enige deinlg ontstaan over plannen van de exploitant van het koffiehuisje aan de Buurtweg bij de Zijdeweg, om dit etablissement dit te breiden met o.m. een wat ruimere keuken en een dames- en herentoilet. Het bestemmings plan laat een dergelijke uitbreiding niet toe, maar burgemeester en wethouders bleken toch bereid vergunning te geven, gebruik makend van de z.g. artikel 19-procedure. Toen dat In een- officiële publikatie bekend werd begonnen de brieven van omwonenden binnen te druppelen. Brieven met zowel bezwaren als met adhesiebetuigingen. Wat de bezwaren betreft wordt aangevoerd, dat het aanvankelijke karakter van de consumptietent gewijzigd is en dat de aantrek kingskracht steeds groter werd' met name op het zware verkeer. Wat aanvankelijk een snoeptentje voor kinderen uit de omgeving en een stopplaats voor fietsers was is uitgegroeid tot een schafttent voor vrachwagenchauffeurs en personeel van aanne mers die in de omgeving werken, terwijl de ruimte bij de tent ongeschikt is voor het parkeren van auto's. Wel is er op enige afstand een ruime parkeerplaats, maar de praktijk is dat men de wagens naast en tegenover het huisje parkeert, onder meer op het ruiterpad. Enkele andere bewoners van het buurtschapje in de omgeving hebben het gemeentebestuur laten weten, dat zij sympathiek staan tegenover de uitbreiding van het huisje omdat het aanbrengen van de nieuwe voorzieningen uit een oogpunt van hygiëne zeer gewenst is. „Vele van onze buurtleveranciers maken van deze pleisterplaats (de enige in de directe omgeving) gebruik", aldus een van de brieven. Burgemeester en wethouders hebben de voor- en tegenstanders van het uitbreidingsplan in de gelegenheid gesteld hun standpunt te komen toelichten in een openbare vergadering van de commis sie Technische Diensten in het raadhuis. De commissie heeft zich daarna (achter gesloten deuren) beraden over het aan het college uit te brengen advies. WASSENAAR - De directie van het Dierenpark Wassenaar heeft in een brief aan de com missie Financiën van de ge meenteraad haar bezwaren ui teengezet tegen het invoeren vah een toeristenbelasting. „Wij kunnen ons niet voorstellen", aldus de brief van het Dieren park" dat in een tijd waarin openheid en inspraak gebruike lijk zijn meteen een definitief advies aan het college van b. en w. wordt gegeven zonder voorafgaand overleg met de in stellingen die door deze belas ting getroffen worden". Het Dierenpark herinnert aan de vele pogingen om tot afschaf fing van de vermakelijkheidsbe lasting te komen, een belasting, die een zware druk legt op de exploitatie. Dierenpark Wasse naar is de enige dierentuin in Nederland, die aan de heffing van vermakelijkheidsbelasting onderhevig is. Wel heeft de ge meenteraad besloten tot gedeel telijke teruggave van de verma- kelijkehidsbelasting vermake lijkheidsbelasting de vorm van een subsidie, maar daar is het Dierenpark bepaald niet geluk kig mee. Educatief De directie van het park zegt zich af te vragen wat onder het begrip toeristenbelasting moet worden verstaan. Het Dieren park is voor het overgrote deel aangewezen op bezoekers uit de Haagse agglomeratie. „Indien men ervan uitgaat dat een toe ristenbelasting geheven wordt op instellingen die toeristen van buiten op grote schaal aantrek ken en daardoor vele gemeente lijke voorzieningen nodig ma ken, dan valt het Dierenpark daar zeker niet onder", aldus de brief. Bovendien mag het educa tieve karakter van het Dieren park niet worden onderschat. „Verder moet bedacht worden", aldus de brief, „dat een verdere belastingverzwaring de exploita tie van het park ernstig in ge vaar brengt en zou kunnen lei den tot sluiting van het park. Ook het belang voor de arbeids voorziening (circa 50 arbeids plaatsen) dient niet buiten be schouwing te worden gelaten", aldus de brief van de directie van het Dierenpark Wassenaar. DOOR MARKERING WEIPOORTSEWEG ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE Onder de bewoners van het buurtschap Weipoort in Zoeterwoude is de nodige beroering ontstaan nadat een aantal ambtenaren van Rijkswaterstaat de kruising: op de Weipóortseweg met paaltjes hebben gemarkeerd. Zij vrexen dat dexe markerings- werksaambeden betekenen dat Rijkswater staat, die op haar beurt dè minister moet adviseren, definitief gekozen heeft voor va riant B2 met betrekking tot de aanleg van de nieuwe rijksweg 11. Hoewel Rijkswaterstaat stelt dat de markering slechts verband houdt met een bezoek dat de Raad van Waterstaat 15 december aan Zoeterwoude zal brengen, zijn de bewoners bang dat het door hen fel bekritiseerde tracé zal worden uitgevoerd. In Zoeterwoude waren aanvankelijk bezwaren gerezen tegen het tracé A, waardoor de woon kernen rond de Sint Jan en in de Zuidbuurt achter de aan te leggen rijksweg zouden ver dwijnen. Bovendien zou de keuze voor tracé A een ernstige aantasting van het polderland schap van Hazerswoude en Zoeterwoude tot gevolg hebben. De bewoners van buurtschap Weipoort spraken dan ook hun voorkeur uit voor tracé B. Nu Rijkswaterstaat evenwel haar oog heeft laten vallen op variant 2, in plaats van de door de Zoeterwouders voorgestane variant 1, is het hek van de dam. Onder aanvoering van veehouder Van der Belt, stellen de Weipoorters, dat indien deze keuze ten uitvoer zou worden gebracht de zaken er nog ongunstiger voor staan dan indien tracé A zou worden uitgevoerd. Tracé B2 houdt namelijk een aftakking van de weg vanaf de Groenendijk door de Barrepolder in. De weg dan direct achter de Lagerbergerbrug het Wed- depad kruisen. Verderop zouden de Weipoortse Vliet en Weipoortseweg worden getweeëndeeld. LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJK Na een langdurig ziek bed is gisterochtend in het St. Antoniusziekenhuis in Leid- schendam op 61-jarige leeftijd oveleden de Leidschendamse wethouder H. J. Bunnik. De heer Bunnik, die de porte feuilles jeugd, sport, cultuur en Stompwijkse zaken beheerde, was tevens loco-burgemeester van Leidschendam. Hij wordt donderdagochtend om twaalf uur op de St. Agatha begraaf plaats aan de Veurse Achterweg in Leidschendam ter aarde be steld. Een uur daarvoor; om elf uur 's morgens, is in de Gedachte- niskerk Paus Johannes XXIII in Het Prinsenhof een heilige mis van requiem. De Leidschendam se raad zal haar overleden wet houder morgenavond om half acht in een buitengewone verga dering herdenken. Wethouder Bunnik, afkomstig uit het voormalige Oudshoorn bij Alphen aan den Rijn, kwam in 1966 voor de Katholieke Volkspartij in de raad van Leid schendam. In januari 1970 werd hij gekozen als wethouder. De overledene was voorzitter van de Dorpsraad van Stompwijk, lid van het adviescollege van het dagelijkse bestuur van het Ge west 'sGravenhage en in het verleden tevens voorzitter van de bekende voetbalvereniging R.KA.V.V. De heer Bunnik kreeg bij zijn vertrek als hoofd bestuurlid van de onder-officie- renbond St Martinus, wegens zijn verdiensten, een medaille in goud uitgereikt behorend bij de Orde van Oranje Nassau. NOORDWIJK De recherche zoekt naar een viertal jongelui, vermoedelijk Surinamers, die er van ver dacht worden zaterdag in optiek Luyckx aan de Noordwijkse Hoofdstraat een bedrag van 1500,- te hebben gestolen. Het gezelschap, waarbij zich twee meisjes bevonden, opereerde volgens een wel meer toegepaste methode. Toen zij de winkel binnenkwa men, vroeg een van hen een brilmontuur te mogen uitzoe ken. De bediende, die alleen in de winkel was, hielp hem daar bij en in die tijd scharrelden de beide dames en de andere man in de zaak rond. Aan vrijpostig heid ontbrak het niet en men nam zelfs een kijkje in de aan grenzende werkplaats. Na een poosje uitzoeken en pas sen bleek de klant niet te kun nen slagen, waarop het kwartet de optiek weer verliet De be diende, die inmiddels achter docht had gekregen, controleer de daarna zijn geld, dat hij in een doos achter in de werk plaats had opgeborgen. Hij zag toen, dat uit een enveloppe een bedrag van 1500,- was verdwe nen. Bij het onderzoek bleek, dat het gezelschap ook andere winkel zaken in de badplaats had be zocht, waar men na het kopen van een kleinigheid weer was vertrokken. Bij enkele van deze bezoeken waren ook Nederland se jongelui aanwezig. Waar schijnlijk maken zij deel uit van een groep, die er op uit is om in winkels en dergelijke bedrij ven hun slag te slaan. De politie adviseert de winke liers om extra op hun hoede te zijn vooral met het oog op de komende feestdagen. LEIDEN Een 16-jarige in woonster van Voorschoten heeft gistermiddag een hersenschud ding opgelopen. De Voorscho- tense, een leerlinge van het Bo- naventura-lyceum kwam bij een stoeipartij op deze school te val len. Ze is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. NOORDWIJKERHOUT - De vrouw H. M. C. Hachmang uit Noordwijkerhout is vannacht in' een Leids ziekenhuis overleden. De vrouw was opgenomen na een ongeval, dat vorige week zondag plaats vond in Noord- wijkerhout Voorschotense energie mogelijk uit Den Haag VOORSCHOTEN - De ge- meen te Voorschoten overweegt de stroom leverantie-overeen komst met Leiden te beëindi gen. Naar alle waarschijnlijk heid zal met ingang van het volgend jaar de energie voor de gemeente vanuit Den Haag worden betrokken. Een gemeentelijke werkgroep heeft, nu het contract met Lei den eind dit jaar afloopt, een nieuwe overeenkomst met een aantal gewijzigde voorwaarden opgesteld. Dit gebeurde in sa menwerking met een aantal an dere gemeenten die eveneens dc energie van Leiden betrekken. Omdat de besluitvorming ten aanzien van het contract met gewijzigde voorwaarden wat be treft de Leidse kant niet al te snel wordt afgewikkeld, vreest Voorschoten dat er voor 1 ja nuari geen akkoord behoeft te worden verwacht. HILLEGOM De leden van de Koninklij ke Algemene Vereniging voor de Bloembol lencultuur hebben gisteren tijdens de alge mene ledenvergadering in Treslong opval lend weinig vuurwerk afgestoken. Vuur werk dat gisteren alleszins verwacht mocht worden gezien het voorstel van de „Konin klijke" om voor de vakheffing over te stappen op het zogeheten bronwaardesys teem. Over dit voorstel waren al in een eerder stadium fiolen van toorn uitgestort tijdens vergaderingen van de diverse afde lingen van de Vereniging voor de Bloem bollencultuur. Verwacht werd dat de tegen standers fel van leer zouden trekken tegen de plannenmakerij van het bestuur. Het met zoveel nadruk voorspelde vuurwerk bleef gisteren evenwel geheel uit. Er kwamen slechts mild gestelde opmerkin gen van de afdelingen Zijpe en Lisserbroek. De kaarten waren in de afdelingen trouwens al geschud. Bijna 660 personen stemden voor het plan en ruim 215 tegen. Elf stemden blanco. De begroting voor het volgend jaar, waarin opgenomen een contributieverhoging van 15 gulden leverde weinig moeilijkheden op. Vertegenwoordigers van de afdeling Heem stede verklaarden dat ook naar andere mid delen moet worden gezocht om de inkom sten te vergroten en de uitgaven te beper ken. Naar hun mening kan beter een punt worden gezet achter de bloembollenbeurs op donderdag. Voorzitter Van Nispen tot Pannerden ver klaarde dat met ingang van het nieuwe jaar de donderdagse beurs gehouden wordt in de keuringszaal. „Voor de grote beurszaal zal die dag een andere bestemming worden gezocht", aldus het bestuurslid. De afdeling Noordwijk zong het oude liedje van verlan gen: het scheidsgerecht voor de bloembol- lenhandel kost te veel geld en zal zelfsuppor- ting moeten worden. „Dat is onmogelijk", verklaarde de voorzitter „want dat zou bete kenen dat voor de kleinere zaken een veel te groot bedrag op tafel gelegd moet wor den. Dat willen we voorkomen, omdat an ders die kleine zaken niet meer aan bod komen. Dan schrikken de kosten te veel af. Juist door de grote preventieve werking die er vanuit gaat kan aan de huidige situatie niet te veel worden gesleuteld". De afdeling Heemstede vroeg zich af of voor de zaken van het scheidsgerecht geen be roep gedaan kan worden op gelden van het Landbouwschap. „Dat heeft geen enkele zin", verklaarde de heer Van Nispen, „want het landbouwschap zou de benodigde gelden alleen dan kunnen verstrekken als eerst een heffing voor dit doel is opgelegd. Op deze manier zou alleen het kanaal worden ver legd waarlangs de bedragen binnen komen. Bovendien is het scheidsgerecht een van de sterke pijlers van de bloembollencultuur. Waarom die wegnemen als er geen enkel aanwijsbaar voordeel tegenover staat?" Een aantal wijzigingen van het handelsregle ment leverde weinig moeilijkheden op. Meer spraakwater was er bij hèt voorstel om over te gaan op het bronwaardesysteem voor de oplegging van de vakheffing met ingang van 1 juni 1977. De afdeling Zijpe was verontrust omdat in de toelichting bepaalde percenta ges werden genoemd, terwijl de hoogte van de vakheffing pas in 1977 vastgesteld moet worden. De heer Van Nispen: „De toelich ting van het P.V.S. is alleen bedoeld om aan te geven hoe het zou zijn als de percentages vandaag zouden worden aangehouden". De afdeling Lisserbroek had uitgerekend dat een vakheffing via het bronwaardesysteem een bedrag van 5 miljoen gulden meer zou opleveren dan de laatste jaren het geval is geweest. „En dat kan toch de bedoeling niet zijn", aldus de vertegenwoordigers. De heer Van Nispen verklaarde dat als het sommetje juist zou zijn, het wellicht een, bewijs is voor de stelling dat de export een deel van de ingehouden vakheffing niet heeft afgedragen. „Maar ik moet dat alle maal nog zien", aldus de voorzitter. In ieder geval is het niet de bedoeling dat het vak een hogere heffing gaat betalen. Over de hoogte van de vakheffing wordt begin 1977 onderhandeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4