Sierbestrating in Haarlemmerstraat Oppositie boycot gemeenteraad van Leiden nekt Leids college Louter socialisten in beheersraad energiebedrijf Onderzoek verplaatsing firma Bleys LeidóeScywiwnt Oorlog Universiteit telt 14.000 studenten VERZOEK OM EXTRA-SUBSIDIE AFGEWEZEN DINSDAG 7 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEEK DE LEIDSE POLITIEKE ARENA enkele weken geleden nog te verworden tot een kin dercrèche, de locale volksverte genwoordigers lijken nu dat sta dium te hebben overgeslagen en steeds meer verwikkeld te raken in een complete oorlog, al heeft deze dan nog vaak trekken van kinderachtige spelletjes. Ook gisteren was het weer goed raak: een stampvolle publieke tribune kon gratis getuige zijn van Leidse politiek in optima forma. Na een nieuwe demon stratie van machteloze woede door het CDA, (dit maal bond genootschappelijk gesteund door de VVD), bestookte men elkaar met grof geschut. CDA- leider Driessen viel de eer te beurt te worden afgeschilderd als een ordinaire Afrikaanse dictator en zag zich met zijn fractie buiten de controlerende lichamen van het Streekenergie- bedrijf Rijnland gesloten. Van de door de oppositie gewenste andere volgorde van de agenda, zodat eindelijk de onverkwikke lijke en duistere gang rond het kabel-tv-drama in Leiden eens kon worden uitgesponnen was opnieuw geen sprake. De zes linkse wethouders gingen daar entegen gisteravond dankzij die zelfde oppositie elk bijna 25.000 gulden lichter naar huis. En zo had ieder gisteren weer z'n ei gen succesje HELAAS IS DE AFFAIRE KA- BEL-TV opnieuw niet aan de orde gekomen. Als de geluiden uit de CDA-gelederen goede voortekenen zijn dan staat met name wethouder Van Aken hier nog heel v/at te wachten. En zonder dat dit hete hangijzer aan de orde was liet CDA-leider Driessen zich gisteren al in be dekte termen ontvallen dat Lei den rijp wordt voor een ingrij pen van regeringswegedoor een regeringscommissaris mis schien. Scherper heeft de CDA- leider tot dusver nog niet naar het college uitgehaald en sinds de linkse club 2 1/2 jaar geleden aantrad is toch al heel wat vlammende kritiek de haag zij ner tanden ontvloden. DE CHRISTENDEMOCRATEN in de Leidse gemeenteraad put ten kennelijk nieuwe energie uit de florissante voorspellingen over naderende verkiezingssuc cessen, zoals die door Neerlands socialistische omroep eens per maand op zaterdag worden be kendgemaakt. Voorspellingen die, als ze uitkomen en deze tendens handhaaft zich, ook de totale ondergang van het eerste linkse stadsbestuur in Leiden zullen betekenen. Een dreiging die zoals gisteren bleek ook door links Leiden duidelijk wordt onderkend: De politieke gevechten in Leiden zijn harder dan ooit en dat zal bij de behan deling van de begroting volgen de week opnieuw blijken. Iede reen kan komen kijken en mee genieten elke middag en avond. De toegang is gratis, voor koffie wordt gezorgd. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Zowel de Leidse vertegenwoordigers in de raad van beheer als die in de algemene raad van het Streekenergiebedrijf Rijnland, dat per 1 januari zal gaan fungeren, komen uit de linkse gelederen van het Leids stadsbestuur. Dat is het resultaat van stemmingen die gisteravond in de gemeenteraad van Leiden zijn gehouden. Eerst werden naast een groot aantal socialisten in de algeme ne raad van het Streekenergie bedrijf ook de WD-ers Van Duyn en Wessels door de ge meenteraad gekozen. Hun voor dracht werd in eerste instantie door alle raadsleden onder steund. Beide liberalen weiger den echter hun benoeming te aanvaarden, omdat de linkse partijen met opzet de kandida ten van het CDA hadden wegge stemd. De Leidse delegatie zou daardoor niet het evenredige karakter krijgen dat beide VVD-ers graag daaraan zagen toebedeeld. De liberaal Van Duyn bestempelde het gedrag van de progressieven gisteren als „onoorbare manipulatie" en weigerde principieel deel uit te maken van een dermate eenzij dig samengestelde Leidse verte genwoordiging. Ondanks een beroep van liberale zijde bij een herstemming wel CDA-verte- genwoordigers in de Leidse af vaardiging op te nemen, stelde de PvdA-fractie daarop uit ei gen kring drie nieuwe kandida ten die met 17 stemmen voor tegen 20 onthoudingen gekozen werden verklaard. De weigering van linkse zijde CDA-vertegenwoordigers in de beheerslichamen van het Stree kenergiebedrijf toe te laten werd door PvdA-fractievoorzit- ter Meijer gemotiveerd als „overbodig". Naar zijn mening zou er uit de regio voldoende CDA-inbreng naar voren wor den gebracht. „Ik vind het be langrijker dat er ook leden van PSP en CPN in de toezichtscol- leges komen dan vertegenwoo- digers van het Leidse CDA", zo motiveerde Meijer de keuze van zijn fractie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Gisteren is voor het eerst in de 400-jarige geschiede nis'van de rijksuniversiteit te Leiden de 14.000 ste student ingeschreven. Het was mejuffrouw Truus Wil- lemse uit Delft, vierdejaars stu dent in de psychologie, tot dus ver studerend te Utrecht, Truus Willemse ontving gisteren tij dens een korte plechtigheid een exemplaar van het boek „Athe- nae Batavae", dat in 1975 werd uitgegeven bij gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit, uit handen van drs. J. K. M. Gevers, lid van het college van bestuur der uni versiteit Daaraan werden bloe men toegevoegd door mr. F. J. M. van Beurden, plaatsvervan gend secretaris van de universi teit LEIDEN In het kader van het tienjarenplan voor de ver nieuwing van het Leidse gasnet zijn gisteren op twee plaatsen in Leiden de werkzaamheden gestart. Het gaat om de Apothe- kersdijk Vrouwensteeg en de Voldersgracht en het werk wordt uitgevoerd in opdracht van de Stedelijke Lichtfabrie ken. De duur van het karwei wordt geschat op zeven weken en is ook afhankelijk van de weers omstandigheden (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De gemeente -Leiden zal onderzoeken of de gifopslag van Bleys' Bestrijdingsmiddelen en Chemische producten in de Morsstraat naar elders kan worden verplaatst. Dat antwoorden burgemeester en wethouder op vragen van de raadsleden Van de Zande (PSP) en Beijen (PPR) naar aanleiding van de ongerustheid over de gifopslag van Bleijs. Ook de inspecteur voor de Volksgezondheid in de provincie Zuid-Holland heeft op een der gelijke verplaatsing in zijn ad vies aan het college aangedron gen. In zijn gisteren gepubli- B en W laten benzinepompen Nieuwstraat staan LEIDEN Het college van b en w gaat niet in beroep tegen de handhaving van twee benzi nepompen tegenover de panden Nieuwstraat 33—41. De exploi tant van de pompen, de heer N. G. Blonk, was tegen het intrek ken van de vergunningen voor het houden van de pompen in beroep gegaan. Zoals wij reeds in september meldden, heeft de commissie voor de beroepsschriften het be roep gegrond verklaard. Meteen nadat de commissie haar uit spraak had gedaan, deelde wet houder C. Waal mee, dat hij in hoger beroep zou gaan. De pom pen zouden de straat ontsieren. Onlangs heeft het college beslo ten de uitspraken voor kennis geving aan te nemen, hetgeen inhoudt dat het van verdere be roepsmogelijkheden afziet. ceerde advies, waarvan al stuk ken waren uitgelekt, zegt hij dat de bij Bleys opgeslagen oplos middelen en terpentijn brandge vaarlijk zijn en dat in geval van een calamiteit, zoals die zich een week geleden bijna had voorge daan, giftige dampen kunnen vormen. „De vochtige zuren in dezelfde ruimte kunnen leiden tot corrosie van de propaangas- leidingen en -cylinders en de vaten met oplosmiddelen. Van wege de onoverzichtelijke situa tie van de opslag van de stoffen acht ik ondanks de aanwezig heid van brandblusapparatuur een effectieve brandbeveiliging niet aanwezig", concludeert de inspecteur. Verder acht hij de aanwezigheid van propaangas en de terpenti- nepomp nabij de gasgeyser ge vaarlijk en adviseert een ver gunning niet eerder te verlenen dan nadat deze situatie is opge heven. Calamiteit Volgens de inspecteur worden de voorschriften van de be staande hinderwetvergunning door Bleys niet goed nageleefd. Daarbij wijst hij erop dat alom in de panden van Bleys mors- (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De fracties van CDA, VVD en SGP/GPV, samen de minderheid vormend in de gemeenteraad van Leiden hebben gistermiddag bij het begin van de raadsvergadering voor de nodige opschudding gezorgd. Door te weigeren de presentielijst te ondertekenen kon het aantal raadsleden dat nodig is om de debatten te laten beginnen niet worden gehaald. Daardoor moest loco-burgemeester wethouder M. van Aken om kwart over vier de 13 raadsleden die wel waren komen opdagen en getekend hadden weer naar huis sturen. In de hal van het stadhuis voor kabeltelevisie voor deze wachtten de raadsleden van twee gemeenten op te richten, de CDA-fraotie op de komst Rond deze Stichting zijn de van hun leider mr. Driessen laatste tijd dermate veel ver die aan loco-burgemeester wikkelingen geweest dat het Van Aken de reden van deze college het beter lijkt te vin boycotactie had uitgelegd. De den de debatten hierover nog fracties van de oppositie kun- maar even uit te stellen. Zo nen zich niet verenigen met de verwijt de Stichting Kabelnet volgorde van de raadsagenda, Merenwijk (SKM) wethouder zoals die wekelijks door het Van Aken dat hij oneigenlijk college van burgemeester gebruik heeft gemaakt v wethouders, waarin zij niet meenschapsgelden ten behoe- vertegenwoordigd zijn, wordt opgesteld. Het is CDA, WD en SGP/GPV een doorn in het oog dat het college telkenmale aan de orde zijnde punten ver schuift naar het midden van de agenda en daar zoveel pun ten aan vooraf laat gaan dat deze in de ogen van de oppositie belangrijke zaken alsmaar verder worden uitge steld. Een van deze zaken is het punt van de financiering van de Stichting Mast,- het samen werkingsorgaan van Leiden en Leiderdorp dat zich heeft voorgenomen een eigen mast de Stichting Mast. Met name het CDA wil nu wel eens opheldering hebben over deze zaak en stelde daarom al een week geleden in de raads commissie voor bestuurszaken dat de agenda dienovereen komstig moest worden inge deeld. Opnieuw weigerde het college hieraan te voldoen en gisteren prijkte deze zaak als punt 11 op de agenda. Boven dien had het college voorge steld 's middags te vergaderen over het verkeerscirculatie plan, de afsluiting van de Breestraat het verbreden van de brug bij Molen de Valk, allemaal zaken waartegen vele actiegroepen en comité's de af gelopen weken te hoop zijn gelopen. Deze plannen moes ten echter voor de begrotings behandelingen (die 13 decem ber starten) door de raad, om geen vertraging bij de uitvoe ring op te lopen. De oppositie weigerde daarop hieraan mee te werken. Al eer der had CD A-fractieleider Driessen zijn ontstemming over de gang van zaken ken baar gemaakt, door in een van de vorige raadsvergaderingen over allerlei futiliteiten hoofd elijke stemming te vragen. Gisteren koos hij voor een in grijpender methode en zorgde er met zijn fractie voor dat 2 1/2 uur vergadertijd van de gemeenteraad verloren ging. Minachting Toen 's avonds om half acht opnieuw een poging werd ge daan een raadsvergadering te beginnen en er wel voldoende medewerking voor een debat was, legde PvdA-leider Meijer aan het begin daarvan een verklaring af. Daarin noemde hij de actie van de „rechtse oppositie in de gemeenteraad een blijk van minachting voor het functioneren van de raad". „Er is iets principieel mis met de instelling van de rechter vleugel van deze raad wanneer de leider van de rechtse oppo sitie zich buiten de raadszaal heeft gesteld om te voorkomen dat zijn volgelingen deze be treden", stelde Meijer. „De minachting voor het functione ren van de democratie stemt tot nadenken. Die Idi Amin van de Sleutelstad heeft einde lijk na 2 jaar gebrek aan suc ces zijn fijnste middag beleefd door te tonen dat hij het stads bestuur 2 1/2 uur lam kan leggen", aldus de verklaring van de socialististenleider die de oppositie daarbij tevens het misbruik maken van gemeen schapsgelden verweet. Een daarop gevraagde schor sing door een woedende Kuij- ers (VVD) werd door de linkse meerderheid weggestemd. Het zelfde lot onderging een voor stel van CDA-leider Driessen om eerste de oude punten, waaronder dat van de Stich ting Mast af te handelen. Driessen had hierbij aange voerd dat het tijd wordt dat de Regering het college van burgemeester en wethouders van zijn in de gemeentewet toegekende bevoegdheden ontheft. „De wijze waarop u van deze bevoegdheden ge bruik maakt doet bij ons de vraag rijzen in hoeverre u daartoe nog wel competent bent", snauwde Driessen gis teren het college toe. De gevel van het gevaarlijke bedrijf in de Morsstraat resten aanwezig zijn van het gevaarlijke penthachloorphenol. In geval van een calamiteit zul len daardoor volgens de inspec tie volksgezondheid uiterst gifti ge stoffen kunnen worden ge vormd. Het college deelt mee dat over de hele situatie van dit gifbe- drijf in de woonwijk Oude Morsch en de te nemen maatre gelen overleg plaatsvindt met brandweer, dienst gemeentewer ken en de inspectie volksge zondheid. Overigens sluiten b en w niet uit dat er ook elders in de stad soortgelijke opslagplaat sen van giftige stoffen liggen. Om in kennis te worden gesteld van eventuele illegale opslag en vervoer zonder de vereiste pa pieren zal aan rijksopsporings ambtenaren om medewerking worden gevrahgd. Daarnaast zal de informatiestroom waarmee het buurtcomité de Oude Morsch de gemeenteraadsleden vorige week heeft overspoeld nader bij de onderzoekingen worden betrokken. Bij het ne men van maatregelen zullen de verschillende raadscommissies worden betrokken, zo heeft het college gisteren toegezegd. (Vervolg van pagina 1) (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De zes linkse wet houders van Leiden zullen zelf een totaalbedrag van 1,4 ton bij elkaar moeten brengen ten behoeve van de sierbestra ting van de Haarlemmer straat. Dit nu de gemeente raad van Leiden gisteravond weigerde het gevraagde kre diet ter grootte van dit be drag goed te keuren. Omdat de werkzaamhedenintussen toch met instemming van het college zijn uitgevoerd zuilen de wethouders dit geld uit eigen zak moeten bijpassen. Op grond van de Gemeente wet zijn zij in dit soort geval len hoofdelijk aansprakelijk. Alleen de PvdA, de CPN en wethouder Oosterman (D'66) stemden gisteravond vóór het verlenen van een extra subsi die. Tegen waren CDA, VVD. SGP/GPV. PPR en PSP, al smede de socialist Ranner die zich bij de stemmingen vergis te en in plaats van voor, tegen de kredietaanvrage stemde. De redenen waarom deze frac ties zich tegen de subsidie ver klaarden liepen nog al uiteen De extra subsidie voor de sier bestrating is nodig geworden vanwege de extra stroken sier- tegels die in de straat zijn aangebracht nadat de winke liers zich nogal teleurgesteld hadden getoond over het ver kleuren van het rode asfalt. Daartoe moesten extra werk zaamheden worden uitge voerd, die achteraf niet door de Rijksoverheid worden ge/ subsidieerd. Dat gebeurde wel voor een belangrijk deel van de aanvankelijke kosten (die 6 ton bedragen). Ook de winke liers heten het in tweede in stantie afweten. Zij hadden eerst een bedrag van 2 ton bij elkaar gebracht, maar gaven bij de tweede ronde voor extra geld „niet thuis". Vandaar het voorstel van het college het extra benodigde geld maar ten laste van de gemeenschap te brengen. WD en CDA waren het hier niet mee eens omdat het kar wei allang is uitgevoerd (de Mr. H. Driessen (CDA) De Haarlemmerstraat, al maanden een bron van bestuurlijke ellende. Haarlemmerstraat wordt vol gende week zaterdag officieel geopend), terwijl dit nog niet door de raad was goedge keurd. „Het college wist van tevoren dat dit een heet han gijzer zou zijn. Het heeft alle gelegenheid gehad de raad tij dig te laten besluiten. Men houdt er echter de slechte ge woonte op na de besluitvor ming alsmaar uit te stellen en 'moet daar nu maar voor boe ten", zo motiveerde CDA-raad- slid Vink gisteravond het stemgedrag van zijn fractie, evenals de WD had het CDA zich in eerste instantie voor het aanleggen van sierbestra ting in de Haarlemmerstraat getoond. Troep Anders lag dat bij de PPR. Deze fractie had zich samen met de PSP vorig jaar al toen het principe-besluit over de sierbestrating werd genomen tegenstander hiervan getoond. De radikalenwoordvoerder Beijen wilde gsteravond con sequent blijven en het college niet sparen, ook al vond hij de motieven van de oppositie om nu tegen te stemmen, oppertu- nistisch". Beijen noemde de Haarlemmerstraat „een troep" en waarschuwde voor de race baan de het zal worden zo hij het al niet is. Samen met ande re diende hij een motie in die het college vraagt zodanige maatregelen te treffen dat de Haarlemmerstraat buiten de uren die bestemd zijn voor laden en lossen, zal worden afgesloten voor autoverkeer. Dat zou moeten gebeuren met behulp van verplaatsbare paaltjes of hekken, zodat brandweer en EHD indien nodg wel toegang tot de straat kunnen hebben. Voor het overige verkeer zal de straat dan verboden domein worden. Zijn voorstel werd door het college overgenomen en door alle raadsleden ondersteund. Winkeliers In een commentaar op het unieke besluit van de Leidse gemeenteraad met het even unieke gevolg stelde de ver antwoordelijke wethouder, mr. C. Waal (stadsontwikke ling) gisteravond dat hij er niet over denkt uit eigen zak het geld voor de sierbestra ting bij te passen. „We zullen de rekening hiervan aan de winkeliers voorleggen", ver klaarde de wethouder. Ervan overtuigd dat deze ook zeker niet met hun „geldbuidel klaar zullen staan voegde Waal daaraan toe dat het wel een procedure zal kunnen worden die jaren zal gaan du ren". „Manipulaties in raadsagenda"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3