13 jaar voor Frans H. Oorlog" in gemeenteraad KABINET DICHT GATEN IN SOCIALE WETTEN Werknemers staan bloot aan gevaarlijk middel Menten logeerde als lord in Zwitsers hotel BIJ VERDUGT IN TIEL Hoop op snelle uitlevering Opluchting ui wiiiiiaiiiirwnMTiiiir Êeidae Sou/tont Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amio-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 7 december 1976, 67e jaargang no. 20601 Zigeunerbaron Operette De zigeunerbaron op Ned. I om 19.55 uur; om 21.50 uur Smith en Jones en om 22.40 uur Nederlandse Hongaren. Ned. II om 20.25 uur Wie-kent- kwis, om 21.45 uur Gebr. Ham mond en om 22.35 uur Televizier met Libanon en winterperikelen autobezitters. Onbestendig Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige wind. Maxima ongeveer 6 gr. Morgen: Zon 8.35—16.29 Schev. hoogw.: 4.02—16.10 Maan: 18.2609.31 Laagw.: 11.58— MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de 41-jarige hoofdverpleger van de Lückerheide-klinieb in Kerkra- de Frans H. tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank achtte overtui gend bewezen dat de hoofdver pleger zich schuldig heeft ge maakt aan moord op bejaarde patiënten door het toedienen van insuline-injecties. Ook staat het volgens de recht bank vast, dat Frans H. schul dig is aan verduistering van geld en goederen van in dè Luc- kerheide-kliniek opgenomen be jaarden. De officier van justitie, mr. J. Booster, had twee weken geleden na een rechtszitting die in totaal acht weken in beslag nam, tweemaal levenslang geëist. Hij had de verdachte ne gen moorden ten laste gelegd. De rechtbank achtte hiervan vijf bewezen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De al jaren slepen de conflicten tussen het linkse en liberaal/confessionele blok in de Leidse gemeenteraad zijn gisteren ontaard in een regel rechte oorlog. Volgens CDA- fractievoorzitter H. Driessen is de toestand volstrekt onhoud baar geworden. Hij overweegt het kabinet te verzoeken een regeringscommissaris naar Lei den af te vaardigen die orde op zaken kan stellen. De chaos bereikte gistermiddag een hoogtepunt toen de WD- en de CDA-fractie weigerden aan de gemeenteraadsvergadering deel te nemen en demonstratief voor de deur van de raadszaal posteerden. Hun demonstratie was bedoeld als protest tegen wat zij noemen de „manipulatie van b. en w. met de raadsagen- da". Naar hun oordeel worden hoogst urgente knelpunten in de bestuurlijke problematiek van Leiden bij voortduring op dus danige plaats op de agenda ge zet dat ze niet aan de orde kunnen komen. Gisteravond besloten confessio nelen en liberalen alsnog aan de vergadering deel te nemen. Toen bleek dat het college, waarin alleen de linkse fracties zijn vertegenwoordigd, een be drag van 1,4 ton had uitgegeven zonder dat de raad de hiervoor vereiste toestemming had gege ven. De gemeentewet zegt dat de wethouders dit bedrag nu uit eigen zak moeten betalen. Midden Midden-Oosten Israël heeft gisteren verzocht om her vatting van de Geneefse confe rentie over het Midden-Oosten teneinde door onderhandelingen „zonder voorwaarden vooraf" te komen tot een „rechtvaardige en blijvende vrede in het Mid- den-Oosten". i Israël deed dit verzoek in een J ontwerp-resolutie, ingediend in j de algemene vergadering van de j V.N. In deze ontwerpresolutie j wordt er bij Egypte, Jordanië, Syrië en Israël op aangedrongen „onverwijld" de Geneefse confe rentie weer bijeen te roepen on der voorzitterschap van de V.S. I en de Sovjet-Unie. DEN HAAG - Het kabinet heeft, door indiening van een wetsontwerp, een poging onder nomen om het oneigenlijke ge bruik van de sociale wetten tegen te gaan. Een aantal ruime bepalingen wordt verengd als het parlement ermee zijn in stemming betuigt De belangrijkste van de voorge stelde wetswijzigingen zijn: Er wordt geen werkloosheids uitkering meer betaald aan een werkloze, die voor het aanvaar den van een nieuwe werkkring zulke hoge eisen stelt, dat bij voorbaat vaststaat dat een werkgever aan deze eisen niet kan voldoen. Voorbeeld: een kelner, die alleen 's ochtends wil werken, hoewel de cafés dan dicht zijn of weinig te doen hebben. Aan de periode gedurende welke een gedeeltelijk werkloze een uitkering krijgt wordt een grens gesteld van 78 weken. Nu kan iemand, die over minder dan drie dagen per week uitke ring krijgt omdat hij de overige dagen als werknemer of zelf standige werkt, jaar in jaar uit een ww-uitkering krijgen. Een vroeg gehandicapte of gehandicapt geboren kind, voor heen wonend in het buitenland, moet aan bepaalde eisen vol doen om in aanmerking te ko men voor een aaw-uitkering. In de ziektewet wordt de mogelijkheid opgenomen een samenloop van ziekengeld met ouderdomspensioen in bepaalde gevallen te beperken. In een aantal sociale wetten wordt de mogelijkheid ver ruimd, om ten onrechte of tot een te hoog bedrag ontvangen uitkeringen terug te vorderen. Aan de zogenaamde spaar- trUc wordt een einde gemaakt Als nu een kind, dat studeert of. een beroepsopleiding volgt, in komsten uit arbeid heeft en die inkomsten op een spaarbank boekje zet, beinvloedt dit het recht op kinderbijslag of fiscale aftrek niet Straks wordt ervan uitgegaan, dat eigen inkomsten van het kind geheel aan de kos ten van studie en levensonder houd worden besteed. Surprise in Blijdorp ROTTÉRDAM (ANP) - In de diergaarde Blij dorp is zondag 5 december de 25ste gintte geboren. Het giraffekind beeft van Blij dorp de toepasse lijke naam Nico- laas gekregen. Moeder Emma wil van het kind niets weten. De giraffe- verzorgers voeren Nicolaas nu met de fles. Vader Stanley is wel steeds in de buurt van zijn kind te vinden. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Bij het che misch bedrijf Verdugt in Tiel wordt met een verdel gingsmiddel gewerkt, dat het zenuwstelsel van de werknemers aantast. Dit hebben Amerikaanse inspec teurs ontdekt die eeq onder zoek instelden bij werkne mers in negen chemische fa brieken in de Verenigde Sta ten, een bedrijf in Canada en bij Verdugt in Tiel. Het onderzoek naar het verdelgings middel, het z.g. leptophos, werd in gesteld door het Nationale Instituut voor beroepsveiligheid en gezond heid in Washington nadat arbeiders bij het chemisch bedrijf Velsicol in Babyport, Texas, moeilijkheden on dervonden van hun centraal zenuw stelsel. De symptomen varieerden van verlamming tot duizeligheid en een tijdelijk verlies van de spierbe- heersing. Sommige werknemers herstelden toen zij niet meer wer den blootgesteld aan leptophos, an deren zijn nog niet hersteld. Vannacht is opnieuw paniek ont staan rond het bedrijf van Verdugt, toen brand ontstond in de droog- poederafdeling. Hier wordt het poe-* der kobalt-mangaan-acetaat ge maakt dat gebruikt wordt als kata lysator in de kunststofindustrie. De brand werd bestreden door de be drijfsbrandweer en de brandweer van Tiel. Eind juli ontsnapte bij Verdugt een gifwolk waardoor tien tallen populieren in de omgeving werden aangetast en de bewoners klaagden over hoofdpijn en misse lijkheid. (Van een onzer verslaggevers) ZURICH Pieter Menten heeft precies twee weken als de Ierse landlord Minton gelo geerd in het Zwitserse hotel Illuster, twintig kilometer buiten Zürich. Hij arriveerde op dinsdag 23 november zonder auto en be sprak een twee-persoons appartement voor een maand met een optie voor nog twee maanden. Zijn vrouw vertrok de volgende dag met onbekende bestemming en voegde zich pas gisteravond, enkele uren voor de arrestatie, weer bij haar man. De arrestatie, uitgevoerd door twee Zwitserse en drie Nederlandse politiemensen overrom pelde niet alleen het echtpaar Menten, maar ook het voltallige hotelpersoneel. Directeur Reber: „Vanaf de eerste dag, toen hij het appartement boekte heeft hij niets meer te gen iemand gezegd. Hij leefde volkomen teruggetrokken. Zelf heb ik hem alleen gis teravond gezien. Hij maakte een zeer apati- sche indruk." Het hotelpersoneel noteerde bij de aankomst van Menten alleen volgens de voorschriften het nummer van zijn paspoort, maar keek niet of de opgegeven naam klopte met die in het paspoort. „Daar hoeven wij niet naar te kijken", aldus de heer Reber, „we weten nu alleen dat hij zei afkomstig te zijn uit Leamy Erien in Ierland. Of hij veel bagage bij zich had heeft niemand gezien. Volgens mij moet hij met het vliegtuig naar Zürich zijn gekomen en toen de trein naar Ustér hebben genomen. In elk geval heeft hij hier nog nooit eerder gelogeerd, dat weten we zeker. Wel heeft hij volgens mijn personeel veel telefoongesprekken gevoerd, maar door het automatische doorkiessysteem hebben we er geen idee van waarheen. Over de rol van zijn vrouw hebben we ons verbaasd. Menten had gezegd dat ze pas na drie weken terug zou komen, maar gisteravond stond ze ineens voor de deur, zonder bagage. DEN HAAG De regering zal de Zwitserse Justitie om uitlevering van Menten vra gen op basis van het Europees Verdrag betreffende uitlever ing. Zowel Nederland als Zwitserland zijn partij in dit verdrag. Volgens een woordvoerder van het departement van Jus titie wordt nog onderzocht of het verdrag ook betrekking heeft op oorlogsmisdaden. Overigens verwacht men op dit punt geen moeilijkheden met de Zwitserse autoriteiten. Het rechtstreekse uitleverings verdrag tussen ons land en Zwitserland is in 1969 buiten werking getreden. In dat jaar sloot Nederland zich bij het Europese Verdrag aan, waar bij nog twaalf Europese lan den, alsook Israël zijn aange sloten. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/OEGSTGEEST Fractieleider van de KVP, mr. F. Andriessen, heeft va nochtend rijn grote vreugde uitgesproken over de arresta tie van Menten. Hij compli menteerde de heer Knoop, hoofdredacteur van Accent, met zijn nauwgezet speur werk. Hij hoopt, dat de zaak- Menten nu snel kan worden afgewerkt, en dat de vele vra gen die rond diens verdwij ning zijn gerezen, kunnen worden opgelost. De eerste reactie van het Pv- dA-kamerlid Kosto was er een van blijde verrassing. „Ik had niet verwacht dat Menten nog zou worden aangehouden. Ik had wel verwacht dat hij zich zó definitief uit de voeten had gemaakt, dat hij ongrijpbaar zou zijn", aldus de heer Kosto. Ook blijdschap bij het CPN- kamerlid Wolff. „Het eerste wat nu moet gebeuren, is zijn uitlevering vragen, zodat hij zo snel mogelijk naar Nederland kan worden overgebracht". In het Instituut voor de bege leiding van oorlogslachtoffers in Oegstgeest, het Centrum '40-'45 heeft de arrestatie van Menten een grote opluchting teweeg gebracht. „We rekenen er op, dat deze man op korte termijn voor de rechter zal verschijnen. (Van onze verslaggever) ZÜRICH/AMSTËRDAM Pieter Menten, de 78-jarige kunsthan delaar uit Blaricum, verdacht van oorlogsmisdaden, die sinds 14 november voortvluchtig was, is vannacht rond 24.00 uur in een hotel aan het meer van Zürich in Zwitserland gearresteerd. Kort na zijn arrestatie heeft hij in zijn celin Zürich geprobeerd zich van het leven te beroven. Hij nam daartoe een grote dosis pillen in. Hij werd met spoed naar een ziekenhuis overgebracht. Een woordvoerder van de Zwitserse regering deelde vanmorgen mee, dat Menten „nog in leven" is. De woordvoerder kon over de toestand verder nog niets meedelen. Pieter Menten werd vannacht op aanwijzing van Hans Knoop, hoofdredacteur van Accent aangehouden. Hierbij waren aanwezig de Nederlandse kapitein van de rijkspolitie "R. Bordewijk en twee rechercheurs van het distrikt Amsterdam. Zij waren, op verzoek van Hans Knoop, gisteravond naar de Zwitserse hoofdstad gevlogen, nadat Knoop na veel praten de justitiële autoriteiten in Amster dam wist te overtuigen van het vluchtadres van Menten nabij Zürich. Menten blijkt veertien da gen in het hotel, waar hij aangehouden werd, ge woond te hebben. Daar vóór had hij in verschillen de andere hotels in Zwit serland gewoond, na zijn vlucht uit Nederland op 14 november. Een woordvoerder van de Zwitserse regering heeft vanmorgen nadrukkelijk verklaard er geen twijfel over te laten bestaan, dat Menten zal worden uitgele verd. Pieter Menten, verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mens heid, verdween zoals be kend, op 14 november. Het plan was hem in de vroege ochtend van 15 november in zijn woning te arreste ren. Maar toen de recher cheurs die morgen bij zijn huis kwamen, bleek Men ten vertrokken. Die zelfde week kwam naar voren, dat bij de justiële autoritei ten in Amsterdam verschil lende fouten gemaakt wa ren, zoveel zelfs, dat de Tweede Kamer er onmid dellijk een lang en pijnlijk debat aan wijdde. Kort daarna kreeg minister Van Agt van Justitie een voor lopig rapport, waaruit bleek dat bij of door de hoofdofficier' van Justitie duidelijk aanwijsbare fou ten gemaakt waren. Sinds dien kwamen in Amster dam tal van tips binnen over de verblijfplaats van de voortvluchtige Menten. Zelfs werden twee kloos ters in Brabant en Gelder land doorzocht. Gistermiddag kreeg Hans Knoop, de man die een groot aandeel gehad heeft in de recente onthullingen rond Menten, een tip uit Zwitserland, dat Menten in een hotel bij Zürich zat. Knoop waarschuwde de justitiële autoriteiten in Amsterdam. Deze echter lieten hem weten eerst zelf maar te gaan kijken of het waar was en dan te waar schuwen. Na veel aan drang van zijn kant wist. Knoop echter de bereiken, dat gisteravond nog kapi tein Bordewijk, belast met de recherche-zaken rond Menten, met enkele recher cheurs naar Zürich vloog. Deze kon zich er toen van overtuigen, dat de aanwij zing volledig waar was. Menten werd rond 24.00 uur aangehouden door de Zwitserse politie. De Nederlandse regering zet thans alles op alles om Menten uitgeleverd te krij gen. Dan kan het justitieel apparaat op gang komen voor een eventueel nieuw proces tegen hem. HHHH HHHOBBHi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1