kan ons niet verrassen Van der Duim ook ver voor kernploegleden ZIAN neemt hossend afscheid van titel Minister sprak uren met belangenorganisaties BOSKOV Geen oplossing in impasse Toestand Kemper nog ernstig Gele kaarten Uitwijken „Maar ik blijf bij Jong Oranje Na vertrek Carlsson en Parrel HAAGSE ERETITEL? NEDERLAGEN HONKBALTEAM NEDERLAAG VOOR INTERLANCE ZAAN DINSDAG 7 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA II (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Viereneenhalf nnr hebben mi nister Van Doorn en enige topambtenaren gis teravond op het departement besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van de vier be langenorganisaties; VVCS, WON, FBO en BSBV. Daarna werd een nietszeggend commu niqué uitgegeven, waaruit blijkt dat men geen oplossing heeft gevonden voor de impasse waarin het betaald voetbal verkeert Indien dit wel het geval was geweest, zou ongetwijfeld met ophef gewag zijn gemaakt van de vorderingen die gemaakt zouden zijn. Minister Van Doorn sprak vorige week met de vertegenwoordigers van WCS en WON. Daar na liet hij zich inlichten door de algemeen voorzitter van de KNVB, Wim Meuleman. Gis teravond was hij omringd door de heren Snoeck en Jansen (WCS), Van der Leek en De Bruyn (WON), welke beide vakorganisaties werden bijgestaan door de heer Witteveen van het NV- V/FNV. De scheidsrechtersorganisatie had de heren Hoppenbrouwer, De Bruin en De Winter afgevaardigd en de FBO was met de grootste groeo: Couwenberg, Vilé, Lemmens en Bouwer. Vanochtend zouden de vier belangenorganisa ties en het bestuur van de sectie betaald voetbal gezamenlijk door de minister worden ontvan gen. Wat dat betreft is er dus vooruitgang geboekt: eerst twee organisaties, gisteren vier en vandaag vijf. Van Doom wil kennelijk „trapsgewijs" komen tot een oplossing die gis teravond niet werd gevonden. KEULEN Twaalf uur na zijn val tijdens stayerswedstrijden in Keulen is de 38-jarige profwielrenner Dieter Kemper weer bij bewustzijn gekomen. Volgens de artsen, die hem behandelden in het Keulse universiteits-ziekenhuis, is voor de oud-wereldkam pioen na een eerste operatie het direkte levensgevaar geweken, maar zijn toestand is nog ernstig. De direkteur van de Keulse sporthal vertelde gisteren dan Kemper beschadigingen aan schedel en hersens heeft opgelopen en boven dien verwondingen aan de linkerslaap, gebroken ribben en een .gebroken linker elleboog plus nog een aantal bloeduitstortingen. ROTTERDAM Zonder enige restrictie gaf Vujadin Boskov „er zijn geen problemen dus waarom niet?" prijs dat Feyenoord morgenavond in het tweede duel in de achtste finales van het toernooi om de UEFA Cup tegen Espa- nol in dezelfde formatie zal uitkomen als veertien dagen geleden. „Van de Spanjaarden ben ik daarvan niet zo zeker. Toen ik zondagavond met vrienden belde na de zege van Espanol op Salamanca werd me vanuit Spanje meegedeeld dat trainer Santamaria wel licht Caszely zal opstellen, die lange tijd geblesseerd is geweest. Dat zou de enige verrassing zijn die Espanol ons kan bie den. Voor de rest weten we wat wij kunnen en wat Espanol kan. We zullen ons niet laten verrassen". Als altijd predikte Boskov met luide stem zijn leer van het optimisme en het on wrikbaar vertrouwen in zijn ploeg. Na afloop wil dat nog wel eens anders zijn maar vóór welke wedstrijd ook is de Joegoslaaf één brok geloof in Feyenoords kunnen. Omdat aan de andere kant van de lijn de naam Caszely viel, heeft Boskov zich voor alle zekerheid maar gelijk volledig laten inlichten. „Caszely is een goede middenvelder die veel in de spits opduikt. Hij is een technicus en keihard". Wat dat betreft kan hij zich dus wonderwel aan zijn collega's aanpassen. Want niet iede reen is ervan overtuigd dat Espanol zich in de Kuip netter zal gedragen dan in Barcelona. Boskov is van mening dat Espanol dat wel zal doen maar directeur Guus Brox groef meteen in zijn geheugen en bracht het duel met Estudiantes in herinnering, waartegen Feyenoord—in—glorietijd de wereldbeker veroverde. Brox: „Ik weet het nog precies. We werden daar ontvan gen door de president van Estudiantes, een klein mannetje die aan weerszijden werd geflankeerd door twee bomen van kerels. Ik hoor hem nog zeggen tegen zijn spelers: denk erom, er wordt netjes ge- (Van onze sportredaktie) ROTTERDAM Uit de binnenzak van Guus Brox kwam de brief tevoorschijn die hij van de UEFA heeft ontvangen. In keurig Engels was na het duel in Barcelona er in vermeld dat Wim Rijsbergen wegens het wegduwen van een te genstander en Jan van Deinsen wegens het attaqueren van de doelman voor een waarschuwing te boek staan. Met andere woor den: een gele kaart op hun conto hebben. „Er is niets AAN TE DOEN," ALDUS Brox. „De tucht- commissie van de UEFA bepaalt dat en heeft voor alles zijn normen Geen overtreding of hij is vermeld en er wordt zonder meer voor ge straft Dat ligt allemaal vast." Ook dat een tweede gele kaart in één seizoen onherroepelijk uitsluiting voor een volgend duel in Europees verband betekent Theo de Jong kreeg het geel in de vorige ronde tegen Kaiserlautern, wegens te hard spel. Boskov: Niets aan de hand. speeld want Feyenoord is mijn persoon lijke gast. Dat gebeurde dan ook maar toen ze bij ons kwamen, gooiden ze alle remmen los. Gelukkig dat Van Daele scoorde want een derde wedstrijd had den we van zijn leven niet meer willen spelen tegen die lui. Bij Estudiantes werd ook Spaans gesproken Vujadin Boskov trekt dan maar een raadselachtige glimlach rond zijn lippen en roept, bijna begeesterd, uit: „Ons pu bliek, heel Nederland wil de enig overge bleven vertegenwoordiger in een Euro pees toernooi in de finale zien. En dat zal gebeuren. We hebben de Fransman Wurtz als scheidsrechter en die houdt niet van grof spel. Bovendien weten we (Van onze sportredaktie) ROTTERDAM Frits de Kimpe, direkteur van stadion Feyenoord, houdt nauwlettend de weerberich ten in de gaten. „Het kan immers elk uur anders zijn. Mocht de wed-, strijd woensdagavond worden af-, gelast, dan moeten we uitwijken naar donderdag. Kan er weer niet gespeeld worden, dan wordt een nieuwe datum bepaald." nu precies wat Espanol kan en hoe het speelt. Niets aan de hand". We zien wel En die vier doelpunten dan die de Span jolen afgelopen zondag tegen Salamanca maakten? „Heb ik ook gehoord. Espanol heeft goed gespeeld. Cino heeft er twee gemaakt maar hij mag tegen ons niet spelen. Jeremias scoorde ook". Boskov keek met toegeknepen ogen naar Wim Rijsbergen die de donkerkleurige spits in Barcelona compleet in de zak had. Rijs bergen en Wim Jansen bleken nog wat last van resp. een blessure en buikklach ten te hebben maar alsof hij de chirurg zelf was, bulderde Boskov weer: .Meine Meinung, ze spelen alle twee, zonder twij fel". Met zijn basis plus Reitsma, Van Daele, Verheijen en Dick Ernst (C-team) in plaats van Harry Melis die er in Barcelo na bij was, is Boskov vandaag naar het KNVB-centrum in Zeist vertrokken en zal vlak voor de wedstrijd morgenavond terugkeren. „Dan zien we wel hoe Espa nol speelt. Ze hebben niets van zich laten horen. We weten niet of en wanneer ze willen trainen, niets. Alleen dat ze in de Hilton-Rotterdam logeren want daarvoor hebben we zelf gezorgd". Brox: „En dat ze veertien bestuursleden meebrengen plus de normale begeleiding". Nou ja, het kan er wel af want het lijkt dat de Kuip nagenoeg of wellicht geheel gevuld zal zijn. „Espanol moet offensief spelen met die achterstand. Dat wordt een spektakel". En Boskov wreef zich al bij voorbaat de handen. HERMAN VAN BERGEM Zilveren Zweep NOOTDORP De draversbaan van Nootdorp, die wat totalisa- toromzet een gouden tijd door maakt, heeft morgen het jaar lijkse hoogtepunt, de strijd om de Zilveren Zweep in huis. De eerste start van de tien dra verijen is om half drie. Onze tips voor deze meeting. Maasbrachtprijs; oswin H, New Star en Nero Roodnoot. MAARNPRIJS: Octave D, Oase en Oje Maaldrift MAASBREEPRIJS: Oniska, Mireille en Norton Roodnoot. MAASTRICHTPRUS: Okos, Nerva en Mike Fortuna. MADEPRIJS: Myra Glorie, Nancy uit Laren en Lucky Star. DE ZILVEREN ZWEEP: Maestro Cavaljos, Lido Buitenzorg en Karei Duke. MAASSLUISPRIJS: Leone Be, Net- zer Spencer en Maja Roodnoot MAARTENSDIJKPRIJS: Omar, Or- tence Voome èn Notre Madame. MAASSLUISPRIJS: Nada W, Murs- Moeizame remise ROOSENDAAL De nationale titelhoudster Cathy van der Mije had gisteravond in het schaaktoernooi in Roosendaal twee zittingen nodig om een benauwde remise te bereiken tegen de Amerikaanse Ruth Or- ton. De uitslagen zevende ronde: Dse de Caro Col-Zuszsa Verorczi (Hon) 0—1 Alaa Koesjnir (Isr)-Christina d'Oli- veira (Braz) afg. Cathy van der Mije Ned)-Ruth Orton (Vst) 1/2—1/2 Tatjana Fomina Rusl)- Jana Hart- ston (Eng) 0—1 Elena Asjmilovskaja RusD-Rita Gra* mignani (Ita) uitg. Ljoedmilla Belavenetsj Rusl-Milunka Lazarevic (Joes) 1/2—1/2 Corrie Vrecken (Ned)-Tatjana Le- matsjko (Bul) 0—1 Stand: 1. Zsuzsa Veröczi 5 1/1 punten 2. Jana Hartston 5 3. Elena Asjmilovskaja 4 1/2 1 uitg. 4. Alla Koesjnir 4 1/2+1 afg. 5. Cathy van der Mije, Tatjana Le- matsjko 4 1/2 7. Milunka Lazarevic 4 8- Tatjana Fomina, Ruth Orton, 12. Ilse de Caro 2 13. Corrie Vreeken 1 14. Rita Gramignani 1/2 1 uitg. afg. Utrecht Niet op het nippertje, zoals gebruikelijk, maar ver voor alle anderen, heeft Hilbert van der Duim gisteravond tijdens de schaatswedstrijden om de Domwisseltrofee het klassement over de afstanden 500 en 3000 meter voor allrounders gewonnen. Hij presenteerde zich daarmee als enig rechthebbende op de resteren de plaats in de landenwedstrijd Nederland—Noorwegen, die op 18 en 19 december in Eindhoven wordt tebotidea De dadendrang van de tengere pupil van Egbert van 't Oever was zo groot dat hij meteen de hoofdprijs wegkaapte via een overwinning op de sprint in 40,3 seconden en een tweede plaats op de drie kilometer in 4.23,4. Beide tijden betekenden dikke persoonlijke records. Op de 3000 meter was alleen wereld kampioen Piet Kleine de flitsen- Schaalsselectie voor interland UTRECHT Na afloop van de wedstrijden in Utrecht werd de Nederlandse ploeg samenge steld voor de wedstrijd Neder land—Noorwegen op 18 en 19 december in Eindhoven. De Ne derlandse afvaardiging is: Sprinters: Jos Valentijn, Sies Ulkema, Jan Bazen en André Kraayeveld. Allrounders: Jan Derksen, Hans van Helden, Piet Kleine, Joop Pasman, Klaas Vriend en Hil bert van der Duim. de Friese ontdekking voorgeble ven. Van der Duim bleef niet alleen de concurrenten voor de, na de blessure van Jan de Vries open gevallen plaats, de baas, maar ook kernploegleden als Jan Derksen, Klaas Vriend en Joop Pasman, hoewel deze rijders bij de matige weersomstandighe den niet slecht voor de dag kwa men. Zelfs Hans van Helden moest zijn dit seizoen verwor ven leiderschap met een zuur zoet gezicht uit handen geven. Een regelrechte bedreiging voor de „groten" voelt Hilbert van der Duim zich vooralsnog niet. „Als de landelijke technische commissie mij voor één wed strijd uitzendt wil ik wel mee doen", zei hij. „Maar ik blijf bij Jong Oranje. Ook het volgend seizoen. Ik kan per slot van rekening nog twee jaar bij de junioren mee." Daarom ook zal Van der Duim waarschijnlijk geen gebruik maken van de startmogelijkheid bij de strijd om het Nederlands senioren- kampioenschap, die aan het rij den tijdens Nederland—Noor wegen verbonden is. Van der Duim heeft nog nooit een tien kilometer gereden ep moet zijn Hans van Helden. tijd momenteel verdelen tussen studie en sport. Als leerlinge van de tweede klas van de peda gogische academie in Drachten moet hij voor volgende week donderdag veertien tentamens hebben afgewerkt. Nog nauwelijks bekomen van de reis uit Oost-Berlijn nam Jos Valentijn revanche op de 18-ja- rige Sies Uilkema. De jonge Fries was tijdens de strijd om de Dynamo-Cup op de 500 me ter tweemaal sneller geweest dan zijn meer geroutineerde col lega-sprinter. Op de kunstijs baan van Utrecht, was Valentijn een seconde sneller dan Uilke ma (39,3 tegen 40,3 seconden). Niet-kernploeglid Jan Bazen hoefde slechts eentiende secon de aan Valentijn toegeven. Het baanrecord, dat gezamenlijk op naam stond van de Westduitser Keiler en Valentijn, werd met viertiende seconde overtroffen. Uilkema won later duizend me ter bij de sprinters in de baanre- cordtijd van 1.21,2. Het record stond met 1.21,6 op naam van Valentijn, die nu met deze tijd tweede werd. Henk Portengen won de slot wedstrijd over honderd ronden. Uitslagen Allrounders 500 meter: 1. Hilbert van der Duim 40,3 secon den; 2. Hans van Helden 40,5; 3. Joop Pasman 40,6; 4. Klaas Vriend 40,8; 5. Jan Derksen 41,3. 3000 meter: 1. Piet Kleine 4.20,9; 2. Hilbert van der Duim 4.23,4; 3. Hans van Helden en Klaas Vriend 4.23,9; 5. Jan Derksen en Jan Boere 4.24,4. Klassement: 1. Van der Duim 84.200 punten; 2. Van Helden 84.483 punten; 3. Vriend 84.783 punten; 4. Kleine 85.083 punten; 5. Pasman 85.350 pun ten. Sprinters: 500 meter: 1. Jos Valen tijn 39,3 seconden (baanrecord); 2. Jan Bazen 39,4; 3. Sies Uilkema 40,3; 4. André Kraayeveld 40,4; 5. Henk Hospes 40,7. 1000 meter: 1. Uilkema 1.21.2 (baan record); 2. Valentijn 1.21,6; 3. De Jong 1.22,1; 4. De Boer 1.22,2; 5. V.d. Kreeke 1.22,4. Kassement: 1. Valentijn 80.100 pun ten; 2. Uilkema 80.900; 3. Bazen 81.100; 4. De Jong 81.750; 5. Kraaye veld 81.800. Uitslag slotwedstrijd over honderd ronden: 1. Henk Portengen; 2. Co Giling; 3. Jos Pronk; 4. Karei te Winkel; 5. Jaap Jonkman. DEN HAAG/LEIDEN ZIA- N/Vitesse heeft in Moskou hossend afscheid genomen van de nationale waterpoloti- tel. In de vreugderoes na de tweede plaats tijdens de Euro pa Cupfinale, het grootste succes ooit door een Neder landse club behaald, viel het vaarwel van steunpilaren 'So- ren Carlsson („Ik kom alleen nog maar voor de belangrijke competitieduels tegen HZC/- De Robben en AZC Alphen) en Hans Parrel niet zwaar, maar trainer Hans van der Mollen trok wel meteen zijn conclusies. „De nationale titel kunnen we wel vergeten. Het geeft niet Nu kunnen we mooi werken aan de verjon ging en weer internationale ervaring opdoen in de Europa Cup II". Leidenaar Hans Par rel, die zijn besluit drie we ken geleden in Würzburg nam, vond het een boude bewering. „Zonder mij redden ze het heus wel. Als ze er maar in geloven. In Moskou heb je mooi kunnen zien, wat een ploeg kan als de wil er is". Hans Parrel na vele onderbre kingen („Ik speelde alleen als ik zin had") definitief weg uit het Nederlandse waterpolo. Hij is er blij om. „Ze hebben het nog geprobeerd maar ze kunnen me nu niet meer om praten. Het is voorbij. Abso luut fini". Parrel, 32, is ook verheugd, omdat een voor hem onaanvaardbare situatie afgesloten is. De routinier hecht veel waarde aan zijn privéleven. Het was de reden dat hij zijn interlandcarrière al lang geleden afsloot („Ik kon de tijd niet opbrengen") en ook de laatste weken hele maal niet meer op de trainin gen van ZIAN/Vitesse ver scheen. De verbouwing van zijn huis vond hij belangrijker. De gevolgen accepteerde de poloër die 23 jaar geleden aan zijn indrukwekkende carrière begon („Heel krikkemikkerig op Curasao. Pas bij LZC in Leiden werd het serieus") toch met lede ogen. „Natuurlijk vond ik dat ten opzichte van de andere spelers niet aan vaardbaar. Ik heb het condi tioneel ook erg moeilijk gehad in Moskou. Met routine kon je veel goedmaken, maar niet id les". Vaantje Hans Parrel hoeft zich geen kopzorgen meer te maken. Het is voorbij. Na het zwaar be vochten gelijkspel tegen Par- tizan Belgrado in Moskou spande hij zich nog een keer in om het vaantje van zijn laatste tegenstander te be machtigen. Een vaantje, dat een speciale plaats krijgt in zijn (opgeknapte) huis. Het wil niet zeggen, dat Parrel met emotionele gevoelens uit het bad van CSKA Moskou stapte. Zo is hij niet. „Water polo is voor mij nooit het belangrijkst geweest Ik heb alleen op de momenten ge speeld, dat ik zin had. Het was leuk om te doen en toe vallig had ik nog wat aanleg ook". Parrel was erbij bij de Olym pische Spelen van Mexico („Dat heeft de meeste indruk op mij gemaakt Je bent dan DEN HAAG ZIAN/Vitesse (het waterpoloteam wel te verstaan) heeft zich bij de ge meente Den Haag kandidaat gesteld voor de verkiezing van sportploeg van het jaar. Eigenlijk kwam de aanmel ding van het bestuur te laat binnen, maar op het stadhuis sloot men voor één keer, met een knipoog naar het succes in Moskou, de ogen. De kans is dan ook groot dat de kandi daatstelling van de poloploeg gehonoreerd zal worden. voor het eerst op een plaats waar alle mensen bijeen zijn waar je altijd enorm tegenop keek") en München en ver dween ook tussenstijds even van het toneel. Alle smeekbe des van ZIAN/Vitesse ten spijt is zijn vaarwel nu definitief. Daar kan geen lieve moedertje wat aan doen. Luister maar: „Sommigen twijfelen nog, maar echt ik ben geen tweede Heintje Davids. Ik zal alleen nog eens komen kijken. Af en toe". Hans Parrel gaat fietsen. En voetballen. „Ik ga eens kijken hoe leuk die andere dingen zijn. Ik tennis ook en ik heb al heel lang geleden afgespro ken met collega's te gaan voet ballen. Daar heb ik nu eens tijd voor". Tijdgebrek is dus niet de voornaamste reden van „ontslag" bij ZIAN/Vitesse. De gymnastiekleraar uit Leiden wil ook wel eens iets anders dan waterpolo en hij heeft er toevallig geen moeite mee daarvoor een succesvolle car rière op te geven. Parrel doet namelijk alleen waar hij zin in heeft. Een troost is er voor het polowe reldje. „Misschien kom ik nog eens als trainer terug. In Lei den zijn er twee hoofdklassers, dus werkterrein is er genoeg". ZIAN/Vitesse zit ermee en durft al nergens meer op te rekenen. Of het al niet genoeg was, kwam van Piet Reedijk de mededeling dat hij volgen de week bij de topper tegen HZC De Robben waarschijn lijk zal ontbreken. Hij heeft lang geleden een wintervakan- tie geboekt. En Sören Carlsson heeft zich ook voorgenomen een club in Zweden te gaan opzoeken. Sombere tijden die door Hans van der Moolen blijmoedig aangehoord wor den. Hij moet nu wel aan de jeugd gaan werken en dat is hem een pak van zijn hart Parrel spreekt hem daar bij bemoedigend toe. „Zonder mij gaat het ook echt wel. Als er maar collectief gewerkt wordt". KEES KOOMAN Hans Parrel (witte cap) treedt absoluut niet meer op voor ZIAN/Vitesse. „Ik ben geen tweede Heintje Davids". CARTAGENA Nederland heeft ook zijn tweede en derde wedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurs in Columbia verloren. In Cartagena versloeg Mexico de Nederlandse formatie met 9—4. Eerder verloor Oranje ook met 8—7 van gastland Columbia, en neemt daardoor de laatste positie op de ranglijst in. ZAANDAM Interlance Zaan, achter Starlift Blokkeer tweede op de ranglijst van de eredivisie heren in de volleybalcompetitie, heeft gister avond een verrassende nederlaag tegen Kuijpers Holland geleden, dat voor-laatste staat Kuijpers Holland zegevierde met 3—1. De setstanden zijn: 6-15,15-12,15-13,15-4.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11