Nederland loopt niet achter op gebied woninginrichting Van alle markten thuis Zeldzame plant Indisch eten is geen hutspot Brief uit Taizé getuigt van nieuwe toekomst voor iedereen meneer doen met katoen? VAN^KJIS^UIT Wat kan KERK EN WERELD Prijsvraag over toetreding van r.k. kerk tot Wereldraad KORTE METTEN De krant is de enige waar voor 'n paar dubbeltjes alles instaat. Dat mag wel even in de krant! DINSDAG 7 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT, Paglna 10 Tekst: Tiny Francis Het heet dat Nederland op het gebied van de woninginrich ting een beetje achter loopt Dit odium zit de heer J. W. Vijgenboom, voorzitter van jubilerend Intermeubel, dat thans 10 jaar bestaat, dwars. Als insider van in- en verkoop van een groot aantal belang rijke woninginrichters heeft hij recht van spreken. „Ons interieur kan de toets van goede smaak volledig doorstaan in vergelijking met andere landen", weet hij. Veel buitenlandse bedrijven, tot uit Canada toe komen hier vaak hun licht opsteken en Neder landse produkten kopen. Per jaarwordt hier zo ongeveer vier miljard gulden omgezet, en dat houdt meer dan 50.000 werknemers op de been". Na tuurlijk ontkent de heer Vij genboom niet dat de woningin richting-detailhandel sterk conjunctuurgevoelig is. Er is zelfs sprake van enige terug- Maar de cijfers van de bij Intermeubel aangesloten za ken wijken echter gunstig af van de algemene lijn en on danks de tegenwind is de om zet van de leden toegenomea Dezer dagen publiceerde de Stichting Algemeen Verbond van Winkelbedrijven Wonin- ginrichting het jaarverslag ElkönOUt 1975, waarbij bleek dat de om zet met 4% was getuimeld on danks de toegenomen geldom- zet met 2 tot 3%. overleg, waarbij wel hard wordt gehandeld, maar weder zijdse belangen in het oog worden gehouden. De geza menlijke orders maken de prijsstelling gunstiger. Sinds 1960 kwam er meer geld op tafel voor het interieur door grotere bewegelijkheid (ver huizingen) van de bevolking. Er zijn plaatsen in ons land waar in 10 jaar de gehele be volking is veranderd; er kwam een toename in jonge gezin nen, die ideeën opdeden in het buitenland door de goedkope reisaanbiedingen van tourope rators... Gedrukte media, da mesbladen en vakbladen droe gen hun steentje bij tot smaak- verbetering door afbeeldingen en omschrijving van goede in terieurs en artikelen van bin nenhuisarchitecten. Ook de te levisie verbreedde de blik van de eertijds wat conventionele Nederlander op woongebied. Men onderscheidt drie groe pen meubelen: modern, klas siek (overgestoffeerde bank stellen) en eiken frames met losse kussens, waarbij het hout, naar Scandinavisch voorbeeld zichtbaar blijft De ze trend gaat er vooral bij jongeren in, rundleer komt bij alle drie groepen voor. Topoverleg De prijsstijging van meubels is echter achtergebleven bij het landelijk gemiddelde, namelijk 7% tegenover 10%. De heer Vijgenboom vertelt, dat er vaak bij Intermeubel door fa brikanten wordt aangeklopt voordat ze gaan produceren. Wat ligt goed in de markt? Bankstellen? Leer voor bekle ding van stoelen, welke soor ten vloerbedekking? Zo is er achter de schermen een top- van ouders voortzetten is voor- Vroeger was klassiek in Zuid en Oostnederland geliefd, het westen tekende voor moderne, zelfs stalen meubelen. Tegen woordig is het eikehout. In de toekomst gaat Intermeubel zich uitbreiden. Een drietal le den heeft de aparte firma In tertop BV opgericht, die zelf ook lid is van de moederorga nisatie. Intertop exploiteert thans drie winkels in ons land. Deze samenwerking is van be lang voor de continuïteit als er opvolgingsproblemen aan de orde komen. De tijd dat kinde- automatisch het bedrijf bij. Door de bundeling van de groep winkels, die bepaalde eisen stelt ten aanzien van jaa romzet, verkoopoppervlakte, bijdrage in het reclamebudget en vakkennis, kan men, vol gens de heer Vijgenboom de komende tien jaar met ver trouwen tegemoet zien. De „Postulacasia" is zo'n zeldzame plant, dat ze zelfs in geen enkel plan- tenboek voorkomt. Om haar te be- «V machtigen moet jj- v^> men er „tegenaan lopen". Een kwe- f ker wil nog wel eens een exem- jrrOMMI O'ji MJ'MJ hebben. Het is een vetplant met kleine dikke blaadjes, die op dubbeltjes lij-, ken. Ze heeft enorm veel licht nodig om de stof- fen in de aarde om te zetten in nieuwe cellen. Bij alle Micn-'kv. i:-. '.-.'.-i. 1 - nodig om de voe dingsstoffen te „vervoeren". Heeft 1 de „Postulacasia" te weinig licht (en «MHlB dat is al gauw) heeft ze geen ce- te groeien, dus wei- waar minder ge- ment (om het sim- nig water geven, stookt wordt) een pel te zeggen) om redelijk sterke bouwstoffen te rpa- De „Postulacasia" plant, waar de be ken voor haar ge- js jn de juiste om- zitter veel plezier zondheid. In de geving (bijvoor- van heeft (ca. winter hoeft ze met beeld een slaapmer 35,-). Sportieve vrouwen die ijs- hockyen, schaatsen, in de herfst nog een tijd buiten ten nissen, willen er niet opgedoft uitzien, maar wel gezond bruin. Wintersport maquillage „Arosa" van Ellen Betrix spe ciaal afgestemd op bestendig heid bij weer en wind heeft een aardig programma. Make Up Liquid"6 pastell" zorgt voor een aantrekkelijk ge bronsde teint Overdag be scheiden „reseda green" op het ooglid, een ijzersterke wa terproof eyeshadow. Daarbo ven voor het heldere effect „pearl beige". Een streepje Kajal „olive" direct langs de wimpers getrokken accen tueert De mond krijgt een zachtrood tintje met"59 garde nia". Buiten mogen de nagels best opvallen omdat de natuur zijn kleuren heeft afgelegd. Met Brilliant nagellak"59 gar denia" gaat men optimistisch de piste af. Om op natuurlijke manier lekker bruin te wor den: Ellen Betrix Ultra Braun Multi Sun Quick. Een mond vol, maar effectief, (zie foto). Nieuw is het .scheerhoekje' .voor vader. Het scheerappa- «»at Braun Micron herbergt in de verpakking een muurklem, waarmee de opengeklapte cas sette direct op de tegels van de badkamerwand wordt vast gemaakt. Er zit ook een spie gel in. Voor op reis kan de cassette uit de klem worden gehaald en in de koffer meege nomen. Inclusief toebehoren: 148.- Begin december brengt Re- Make-up lijden alle weersomstandigheden von een zeer pikante ,geur' op de markt, die door het Huis wordt aangekondigd als „ro mantisch, warm en bloem rijk". Dat mag dan ook wel, want er zit jasmijn, anjer, nar cis, kamperfoeli en tuberoos in. Deze kinderen van Flora vermengd met patchouli (een kruidachtig gewas), sandel hout en coriander. De „geur" is verkrijgbaar in een „colog ne" (altijd sterker dan eau de toilette): kleine tasspray 5.95) middelmaat spray 14.95), grote spray 29.50), een flinke fles zonder spray- dop 22,50). De bodylotion komt op 17.50. Vervolgens wordt het brokje ramantiek verwerkt in een vaste parfum, die opgesloten zit in een bloemvormige hanger met een turquooise/groene steen aan een korte, in de hals liggende ketting, 24,95). „Niet husselen, niet prakken.' Indisch eten is geen hutspot". Dit verwijt trof onlangs al die, Nederlanders die er een hand je van hebben de ajam pang gang, petjil, atjar en de ajami rudjak met nog een schep j sambal door de rijst te husse-; len om dan na de eerste hap uit te roepen dat Indisch eten niet lekker is omdat het, adoe, zo heet is. Het verwijt kwam uit de mond van de kleine, kwieke 74-jarige mevrouw Keasberry, die de keukengeheimen uit haar In disch restaurant in Amster dam grotendeels op papier heeft gezet en door uitgeverij Duwaer heeft laten bundelen tot het kookboek „Oma's Indi sche Keukengeheimen". Het boekje werd kortgeleden in Amsterdam gepresenteerd en gaat in de winkel f 11,90 kos- lijks van 's morgens vrpeg tot 's avonds laat in ha ar restau rant Maar toch zal eens de dag komen dat ze ermee moet stoppen. Zodoende.... Mevrouw Keasberry heeft on geveer 200 recepten aan het papier toevertrouwd, duidelijk en helder. Het boekje begint met de drie enige methoden om goede rijst te krijgen; mooie droge koreels en geen pap. Er is een aantal keuken- tips 'opgenomen; een lijst keu kenuitdrukkingen moeten op heldering verschaffen over in de recepten genoemde culinai re termen; een verklarende woordenlijst maakt het kopen van de ingrediënten makkelij ker, maar lijkt ook een aardi ge sleutel tot de menukaart van het Indisch restaurant Het enige dat ontbreekt is een overzichtelijke lijst van keu kenmaterialen, terwijl in het lookboek toch (om er maar twee te noemen) regelmatig de vijzel ten tonele verschijnt, ter wijl een rijststomer onontbeer lijk blijkt dan wel een vergiet dal er tegen kan dat er rijst, in wordt drooggestoomd. Oma Keasberry, „Oma's Indi sche keukengeheimen". Uitg. Duwaer, Amsterdam. Prijs 11,90. Katoen wekt altijd verwachtingen van zon en koel houden in de zomer. „Het katoentje" is bijna spreekwoordelijk voor het makkelijke jurkje, waarmee je languit op het gras ligt; voor vlekken hoef je niet bang te zijn, want het gaat zonder meer in de wasmachine. De vezel is ook populair voor linnengoed. In de huishoudsector vinden we katoen tot vervelens toe, het is verwerkt in lakens en slopen, beddespreien, hand- en theedoeken. Katoen heeft een vrouwe lijk image. Maar het heeft meer functies. Door katoenen stoffen aan te ruwen, winddicht te weven (denk aan het skyjack), waterafsto tend te maken of twee lagen katoen samen te verwerken, maakt de confectionnair uitsteken de kleding ook voor de man, om in de winter te dragen. Onder meer canvas, molton, flanel, gewatteerde en doorgestikte katoen voorts na tuurlijk corduroy. Warm molton jack met een opgestikte borstzak, gebreid jukstuk -dito boorden, 119,Daarbij broek van katoenen cord (iets stretch) ook voor sport 98,Katoenen basketball schoenen in diverse kleuren. katoenflanellen overhemd 55,iets getail leerd met twee opgezette borstzakken. 100% katoe nen corduroy broek (75 gulden), katoenen paraplu en gerstekorreltrui zijn van de Bijenkorf). Shawltje. O winterhemd van katoenflanel in zacht ruitdessin 55,erbij een katoen dubbel gevoerde „jager- s"broek met elatiek rond de enkels 69, Visserslaarzen en een legerpetje. „Wij hebben getuigen ontmoet van een nieuwe toekomst voor iedereen". Zo staat te lezen in de „tweede brief aan het volk van God", van. een groep jongeren van de oecumenische communauteit van Taizé. De brief is voorgelezen in de Notre Dame van Parijs in het bijzijn van kardinaal Marty van Parijs, kardinaal Koenig van Wenen en hoge vertegenwoordigers van de grieks-orthodoxe kerk, de anglicaanse kerk en de evangeli sche kerk van Wcst-Duitsland. De brief is geschreven door een groep jongeren uit Zaire, Argentinië, de Verenigde Sta ten, Engeland, West-Duitsland, Spanje, verscheidene Aziati sche landen, samen met de prior van Taizé, frère Roger Schutz, na een Verblijf van enkele weken te midden van de allerarmsten van Calcutta en Chittagong. Zij leefden daar in de krotten wijken samen met de bewo ners ervan, 's Morgens werk ten zij in de tehuizen voor stervenden en andere' inrich tingen van Moeder Teresa. Des middags werkten zij geza menlijk aan de tweede brief aan het volk van God. In deze brief wordt een oproep gericht, enerzijds aan de gehe le christenheid en vooral de jongeren, anderzijds aan de kerken als zodanig. Het volk van God beschikt omdat het over de hele wereld verspreid is, over unieke mogelijkheden om deze nieuwe toekomst dichterbij te brengen, wanneer het besluit alles te delen met alle mensen. Wanneer dit be sluit krachtig genoeg genomen en uitgevoerd wordt dan kan het zelfs de meest vastgeroeste structuren omverwerpen, al dus de brief. Roger Schutz en de hem ver gezellende jongeren vragen met aandrang aan de gezin nen, aan de gemeenschap van christenen en aan de leidingen der kerken een zevenjarenplan op te stellen, voor een nieuwe levensstijl en afstand te doen van alles wat niet noodzakelijk is. Allereerst dient men te be ginnen al die uitgaven stop te zetten, die erop gericht zijn om staat en stand op de houden. „In Azië, zeggen zij, „zijn wij bevestigd in de zekerheid, dat de wonden der mensheid gene zen kunnen worden. Wij zou den deze overtuiging willen doorgeven aan al degenen, die denken, dat zij tevergeefs alle middelen hebben aangewend in hun streven een menselijke wereld op te bouwen". Wij kwamen in India aan - aldus de brief - in de gedachte mannen en vrouwen te vinden, die nergens meer een gat in zien en die lijden onder hun onmacht. Sommigen laten zich inderdaad in ontmoediging of berusting gaan. Anderen ke ren zich tot het geweld der wanhopigen. Maar wij zijn uit India vertrokken met de ont dekking, dat hier temidden van diepe nood het volk een verrassende vitaliteit vertoont. Wij hebben hier getuigen ont moet van een nieuwe toekomst voor alle mensen. De brief geeft een reeks prak tische aanwijzingen. Onder meer wordt gezegd, dat een nieuwe verdeling van de rijk dommen der aarde niet alleen vereist, dat de industriële lan den van hun overvloed af schuiven, maar ook dat struc turen, die de internationale on gerechtigheid handhaven, wor den veranderd. Maatstaf hier voor is de behoefte van alle mensen. Bijzondere aandacht wijdt de brief aan een ander aspect van de moderne samenleving, na melijk het martelen en folte ren. „In meer dan negentig landen wordt op het ogenblik op de gemeenste manier gefol terd. Op het ogenblik worden de rechten van de mens steeds meer beperkt of volledig ont nomen". De brief roept ter bestrijding van deze feiten op tot politieke actie enerzijds en tot solidariteit anderzijds. De brief richt zich ook tot de mensen afzonderlijk en dringt bij hen aan op soberheid in eigen huis, op hartelijke om gang met anderen. De brief waarschuwt, dat men dan op veel eenzaamheid zal stoten. De grenzen der ongerechtig heid liggen niet alleen tussen de continenten, maar evenzeer tussen de individuele mensen. Opgeroepen wordt tenslotte tot voorbeelden van solidari teit. „Laten er mensen zijn, die hun goede woningen verlaten om tussen de armen \e gaan wonen in eigen stad, tussen de buitenlandse arbeiders, tussen de ouden van dagen, tussen de a-socialen". Als een der doelstellingen van het jongerenconcilie van Taizé worden plannen geformuleerd voor de komende zeven jaren. Plannen om samen te delen. Van nu af aan zullen jongeren twee aan twee gezinnen en gemeenschappen en kerkelijke leiders bezoeken om samen met hen dergelijke „samen- deel"-plannen uit te werken. Zij zullen op dit werk worden voorbereid en krijgen vanuit Taizé of vanuit Calcutta dui delijk omschreven instructies. De „Evangelische Maatschappij" heeft een prijs van duizend gulden uitgeloofd voor de beste verhandeling over de mogelijkheden en onmogelijkheden van een toetreding van de RK kerk tot de Wereldraad van Kerken. De prijsvraag, die alleen openstaat voor hen, die theologie studeren, wil „een impuls geven aan het wetenschappelijk denken" en „een verdere verdieping van het oecumenisch den ken helpen bevorderen". Gevraagd wordt voor 1 juli 1978 een verhande ling op te sturen, waarin de oecumenische, theologische, kerkrechtelijke en eventuele staatsrechtelijke implicaties voor de RK kerk worden beschreven en beoordeeld, voor het geval deze kerk toetreedt tot de Wereldraad van Kerken. De Evangelische Maatschappij is opgericht in 1853 om het protestants bewustzijn te verlevi- genden. De vereniging was aanvankelijk ge richt op evangelisatie onder Rooms-Katholie- ken. De maatschappij is nu een van de uitge vers van het blad „Tenminste", dat een gesprek wil bevorderen tussen de kerken van de refor matie en de RK kerk. IERSE PRIESTERS WILLEN INSPRAAK BIJ BENOEMING VAN BISSCHOPPEN De priesters van Ierland vinden het van het grootste belang, dat zij geraadpleegd worden, voordat er een bisschop wordt benoemd. Aldus een verklaring van de nationale conferentie van Ierse priesters, die deze week in Dublin werd gehouden. De pries ters reageerden met deze verklaring op de benoeming van mgr. McNamara tot bisschop van Kerry in augustus van dit jaar. Zij vinden het zeer vreemd, dat er voor de benoeming geen enkele vorm van overleg met hen is geweest. Zij verklaar den tevens met nadruk, dat deze verkla ring niet bedoeld was tegen de pas-be noemde bisschop. Wij zijn blij met zijn benoeming, maar niet met de manier waarop hij benoemd is, zo zeiden zij. De verklaring is gestuurd naar de aartsbis schop van Armagh, kardinaal Conway, en naar de apostolische nuntius, mgr. Alibrandi. De Wereldraad van Kerken onderzoekt de mogelijkheden voor hulpverlening aan Mo zambique op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en landbouw. Gedacht wordt aan een hulpprogramma yan drie jaar ter grootte van zeshon derdduizend dollar. Volgens dr. Michael Testa, adviseur van de interkerkelijke organi satie voor hulpverlening en vluchtelingenzorg, heerst in Mozambique gebrek aan sui ker, mais en rijst. Vroeger exporteerde Mozambique deze natuurprodukten, maar de produktie is met sprongen achteruit gegaan door het ver trek van zeer vele Portugezen. Een Australische heilsoldaat van zesentachtig jaar is ontsla gen, omdat hij in een loterij heeft meegespeeld en daarin dertigduizend Australische dollar heeft gewonnen. Les Howell, die achtenzestig jaar voor het leger heeft gecollec teerd, is zijn uniform kwijtge raakt, omdat „gokken" tegen de principes van het Leger des Heils indruist. Het Zweedse parlement heeft besloten de laatste beperkin gen, vervat in de wet op de godsdienstvrijheid van 1951 op te heffen. Daarmee worden ook de tot nu toe geldende bepalingen over de inrichting van kloosters geschrapt. Vol- gens de wet van 1951 mochten kloosters alleen onder bepaal de voorwaarden en met toe stemming van de regering worden opgericht. Met meer dan tien miljoen pel grims per jaar is het bede vaartsoord Guadelupe bij Me- xico-stad het meestbezochte centrum van Maria-devotie, niet alleen van Latijns-Ameri- ka, maar ook van de wereld. De gerestaureerde basiliek wordt door dertig priesters het gehele jaar door bediend. Per jaar worden er twintigduizend missen opgedragen. De Vaticaanse autoriteiten denken voorlopig niet aan een eigen Vaticaans televisiesta tion. Het huidige systeem van steunzenders is veel te kost baar. Wanneer een Vaticaanse tv-zender gebruik zou kunnen maken van een satelliet dan zouden de zaken anders liggen en zou het Vaticaan behalve Radio Vaticana ook een tele visiezender gaan exploiteren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10