Toekomstige agrarische ondernemers hebben degelijke opleiding nodig Steeds meer bloementeelt in gebied Kringveilingen Vakblad slaat nieuwe weg in MINISTER MR. A. VAN DER STEE BERKEL ZETTE VOOR VIJFTIG MILJOEN OM IN GROENTEHANDEL BESTAAT GEEN SINT OPLEVING HANDEL BH BLOEMENVEILING CCWS OVERPRODUKTIE HYACINTEN TEGENGAAN LANDBOUWSCHAP PRAAT MET MINISTER OVER ENERGIE MAANDAG 6 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 6 M NIJMEGEN „De toe nemende eisen aan het agrarische ondernemer schap vragen om een degelijke opleiding van de toekomstige bedrijfs- hoofden." Dat is de me ning van de minister van landbouw en visse rij mr. A. van der Stee, die hij vorige week uit sprak bij gelegenheid van de opening van een nieuw gebouw van de Rijks Middelbare Tuin bouw School te Nijme gen. Hij wees op de sta tistieken waaruit blijkt, dat nog geen twintig procent van de huidige agrarische ondernemers over het diploma van een middelbare of hoge re agrarische school be schikt. „De middelbare agrarische school, waar ongeveer op fifty- fiftybasis algemeen en be roepsgericht onderwijs wordt gegeven, zal naar het mij voor komt bij die opleiding een cen trale plaats moeten innemen. Het is dus bemoedigend dat de leerlingen aantallen van onze middelbare scholen de laatste jaren sterk gestegen zijn. Gaarne spreek ik de verwach ting uit, dat dit tot gevolg zal hebben, dat het percentage on dernemers, dat de voor hen meest geëigende opleiding heeft gevolgd, in de komende jaren eveneens een duidelijke groei te zien zal geven", aldus de minister. Voorop nen mee'werken, dat de A. en B.-opleidingen op de middel bare agrarische scholen zijn uitgebreid tol het thans func tionerende systeem. Daarmee is het middelbare agrarische onderwijs in die zin voorop gaan lopen, dat deze onder wijsvorm niet uitsluitend ge richt is op het niveau van op leiding, maar meer nog is aan gepast aan en afgestemd op de behoeften aan praktische ken nis en theoretisch inzicht van een bepaalde categorie jonge ren tussen de zestien en twin tig jaar. Hij meende, dat men er vooral voor moet zorgen, dat de mid delbare scholen voldoende doelgericht zijn en blijven voor hen wier bestemming ligt op een agrarisch of daar mee verwant bedrijf. In de tuinbouw is het aantal func ties in de randgebieden en toeleveringsbedrijven aan zienlijk. Tot op heden is er op de scholen geen onderscheid gemaakt tussen de opleiding tot ondernemer en medewer ker in de dienstverlenende sectoren. Naar de mening van de minister is er geen aanlei ding dit uitgangspunt te wij zigen nu de toeloop tot het agrarische onderwijs van jon ge mensen, die niet uit het agrarische milieu afkomstig zijn de laatste jaren sterk is toegenomen. De functies in de randgebieden zijn zo verschil lend, dat het niet mogelijk lijkt daarvoor een aparte on derwijsdoelstelling te formu- Bovendien is gebleken, dat de centrale doelstelling van de middelbare tuinbouw school namelijk het voorbe reiden op het ondernemer schap in de tuinbouw, tevens de beste voorbereiding is op functies in met de tuinbouw verwante sectoren. BERKEL De bloemenvei ling Berkel en omstreken heeft thans voor de eerste keer in haar bestaan een om zetcijfer van 50 miljoen gul den bereikt. Vorig jaar was dat in totaal nog 46,1 miljoen gulden, hetgeen een stijging voor dit jaar met plm. 22 pro cent gaat betekenen. Dat ligt boven het landelijk gemiddel de van vijftien procent. Er zijn veilingen die het forser doen, zoals de bloemenveiling Beramel. Over de eerste drie kwartalen boekte men daar een toename met plm. 41 pro cent en staat daarmee aan de top van alle Nederlandse vei lingen, zij het dan ook, dat de totale omzet toen nog geen 15 miljoen gulden beliep. Wanneer we dan naar de „ho ge regionen" kijken, dan komt Aalsmeer met ruim 381 mil joen gulden uit de bus, een stijging met ruim 17 procent, gevolgd door de CCWS met bijna 300 miljoen, hetgeen neerkomt op een stijging met ruim 13 procent tot i oktober. Maar goed, Berkel vierde afge lopen week een beetje feest. In 1963 begonnen met een omzet van 2 1/2 miljoen gulden, klom de bloemenverkoop tot ruim 13 miljoen in 1970 en in 1974 tot ruim 41 miljoen. De snel le stijging van het omzetcijfer is een gevolg van de omscha keling op veel bedrijven van de groente- naar de bloemen teelt. Voor 1963 was deze aan regelingen onderworpen, maar toen de vergunningenvervie len, nam de bloementeelt over al een grote vlucht. Grote betekenis Vooral de export naar Duits land is voor de Berkelse bloe menveiling van grote beteke nis, maar uiteraard worden pogingen aangewend het ge bied uit te breiden. De uitbrei ding van de bloementeelt in de Kringveilingen is overal waar neembaar. Berkel behoort met genoemd omzetcijfer tot de middelgrote bloemenveilingen binnen de organisatie. Kas met varens Ruim ƒ31 miljoen werd aan bloemen en bijna 10 miljoen aan planten geveild tot 1 ok tober van dit jaar. Deze cij fers zijn voor wat Aalsmeer betreft ruim 300 miljoen aan bloemen en 80 miljoen aan planten. Aan de CCWS werd voor 275 miljoen aan bloe men en ruim 20 miljoen aan planten geveild tot genoemde datum. Dit betekent zowel voor bloe men als planten een stijging. De veiling met de kleinste aan voer van bloemen in ons land is Hilversum met een omzet van 300.000 tot 1 oktober j.l. gevolgd door Amsterdam met 700.000. De gezamenlijke Ne derlandse bloemenveilingen hadden tot 1 oktober van dit jaar een omzet aan bloemen van ruim 941 miljoen, een toename met 14,9 procent, te gen een omzetcijfer van 818,9 over dezelfde periode van het vorig jaar, verdeeld over 709,8 miljoen aan bloemen en 109,1 miljoen aan planten. Miljard Dit jaar ƒ800,6 miljoen aan bloemen en 140,7 miljoen aan planten. Aan de hand van deze cijfers kan worden ge steld, dat de Nederlandse bloe- menomzet dit jaar ruim het miljard gulden zal gaan over schrijden. In vele bedrijfstakken is er weer volop geprofiteerd van de Sint Nicolaas kooprage, die inmiddels onder de consumenten weer is uitgeraasd. De groentehandel deelt hier niet in mee, het tegenovergestelde zal eerder het geval zijn, in verband met de tijdelijk sterk gewijzigde eetgewoonten. Het is zelfs de vraag of de appeltjes van oranje aan bod gekomen zijn. Het marktoverzicht van de afgelopen week brengt de realiteit weer in beeld. Het Nederlandse andijvieverbruik is, gere kend per hoofd van de bevolking, veruit het hoogst binnen de E.E.G. (ongeveer 4 kg. per jaar), Italië 3 kg., Frankrijk 2,5 kg. en West-Duitsland nog geen kilo. Buiten gewas sen als komkommer en tomaat is andijvie na bloemkool de meest gegeten verse groen tesoort. In Nederland wordt andijvie meestal gestoofd gegeten. In andere E.E.G. landen eet men wel minder andijvie, maar het is waarschijnlijk zo, dat daar meer rauwe an dijvie gegeten wordt, waarbij -er meer nutti ge voedingsbestanddelen worden overgehou den. Uit de voedingstabel van het Voorlich tingsbureau voor Voeding blijkt dat uit 100 gram andijvie na stoven 1 mg. vitamine C overblijft. Als andijvie rauw gegeten wordt komt dit op 10 mg. Van de veilingaanvoer bestaat 37% uit glasandijvie, uit de veilingomzet van andijvie blijkt dat de glasandijvie 60% voor z'n rekening neemt. De import-andijvie in Nederland komt hoofdzakelijk uit Italië. De Nederlandse export van andijvie is van wei nig betekenis. De Nederlandse oppervlakte glasandijvie bedroeg in 1975/76 446 ha, de oppervlakte van de vollegrondsteelt bedroeg 770 ha. Aan glasandijvie werd er dit seizoen t/m oktober 152 ha. uitgeplant (vorig jaar 174 ha). Er is dus geen speculatie geweest in verband met de verwachte groenteschaar- ste. Het afgelopen seizoen kwam er ruim 16.000 ton glasandijvie aan de veiling, die verkocht werd tegen een gemiddelde prijs van 84 cent per kg. (vorig jaar/seizoen 1,06). Hier valt uit af te leiden dat de animo voor het komende seizoen iets minder groot is ge- Bij de aanvang van het glasseizoen zijn de prijzen zeer teleurstellend geweest. Uit een momentopname op 1 december bleek dat de gemiddelde prijs voor de beste sortering op 1,28 lag. Het totaal landelijk gemiddelde zal deze prijs beslist niet gehaald hebben. Vers van de groenteman In de laatste week van november lag de gemiddelde prijs op 81 cent per kg. De aanvoer neemt thans iets af, waardoor er op een wat hogere prijs gerekend mag wor den. Voor de volledigheid wordt vermeld dat de groothandelsprijs op woensdag 1 dec. voor Italiaanse andijvie 80 cent per kg. bedroeg Sla Als de huidige sla-aanvoer vergeleken wordt met' die van vorig jaar, dan blijkt duidelijk dat de aanvoer behoorlijk kleiner is )weke- lijks zo'n 2 miljoen kroppen. De prijzen waren vorig seizoen zonder meer teleurstel lend, dit kan men op het ogenblik niet zeggen. De prijs voor de sortering 15/21 kg. ligt al enkele weken rond een kwartje per krop. Zoals bekend is de kwaliteit de afgelo pen weken niet daverend geweest, maar daar schijnt nu weer iets verbetering in te komen. Toch blijft de maand december een moeilijke maand voor de slateelt, vooral teelttechnisch in verband met de licht- schaarste. Een geluk tot nu toe is de geringe concurrentie van zware sla uit België en Frankrijk. Zolang deze concurrentie uitblijft lopen de prijzen betrekkelijk weinig gevaar. Overige gewassen. De export van spruiten loopt nog steeds gesmeerd, er is een sterke vraag en de prijzen liggen tussen de 1,15 en 1,20 per kg. De prijs zal zich waarschijnlijk pro bleemloos kunnen handhaven. Voor radijs wordt een toenemende belangstelling ver wacht, waardoor de gemiddelde prijs boven de 72 cent per bosje kan klimmen. De witlofprijzen zullen weinig verandering ondergaan en blijven voor de A I op ƒ4,- en voor de A II op 3,- per kg. hangen. Op de krotenmarkt is de exportvraag nog steeds bijzonder sterk, Frankrijk is een land met grote belangstelling. In de derde week van j november werd er ruim 300 tori' geëxpor teerd tegen vorig jaar 40 ton. Zodoende is er nog steeds een prijs van bijna 60 cent per kg. mogelijk (AI sortering). Door de toename in de aanvoer van savooie kool is de prijs gedaald naar 28 cent per kg. I Een optimistisch geluid over de afgelopen week uit de CCWS. Na de stilte van de laatste weken, is er in de koopliedenbanken een opleving waar te nemen, die zijn weer slag heeft gevonden in de prijzen. De be langstelling voor bijvoorbeeld de rode kerst- kleurige poirisettia bleek zelfs zo groot, dat het bemiddelingsbureau moest worden inge schakeld. En ook dat had goede uitwerking op de prijzen. Tegen een omzetcijfer van bijna negen mil joen gulden in de voorgaande week staat deze afgelopen week ruim een miljoen ho ger. En dit, terwijl de aanvoer op vrijwel gelijk peil bleef. Het voordeel zat vooral in de snijbloemen. Voorgaande week bij aanvoer van ruim 10 miljoen bos of stuks een opbrengst van 8.240.483,69 en afgelopen week bij geringer aantal een omzet van ƒ9.424.815, 84. In het algemeen lagen de prijzen hoger, terwijl de aanvoer dus weinig wijzigde. Uiteraard komt er in die aanvoer wel wat meer wisse ling; niet alleen dat de naderende kerstda gen reeds een stempel drukken op de bloe men, hier en daar kerstgroen de veiling een wat passend tintje geeft, maar ook de bol- bloemen nemen in betekenis toe. De pot planten wisten zich met een aanbod van 368.895 stuks, op 662.156,60 te handhaven. Het aanbod van poinsettia neemt ongetwij feld dezer dagen toe. De eerste resultaten van het bemiddelings bureau dat mede voor inkoop zorgt, kunnen optimistisch worden genoemd. Merkwaardig is ook, dat hoewel de aanvoer van troschry- santen zich handhaafde op rond de 1 1/2 miljoen, de gemiddelde prijs die voorgaande week 1,48 bedroeg, nu tot 2,03 opliep. Waar bij slechts zij-aangetekend, dat bij eenzelfde aanvoer vorig jaar zelfde week gemiddeld 1.69 werd betaald. Maar er blijft altijd wel een verschil, gunstig of ongunstig. Zoals voor de fresia, die nu gemiddeld 2,36 ople verde en vorig jaar 3,75 maar wel met de helft minder aanvoer en dat telt ook mee! Andere vergelijkende cijfers met vorig jaar: anjers 1.408.880 (evenveel als vorig jaar) 29 cent (v.j. 39), irissen 3,17 (3,68), snijgroen 1,52 (1,27) trosanjers 3,30 (3,63), leliekelk 88 (65) en lelietak 67 (90). Als geheel geen sombere geluiden dus uit i de CCWS en dat geeft goede hoop voor de j verdere ontwikkelingsgang. Want het jaar is nog niet om en er valt beslist wel iets goed te maken na deze lange en hete zomer, die flink wat schade teweeg heeft gebracht. Van de troschrysanten komt als geheel wel wat minder dan vorig jaar en ook de geplo zen soorten blijven achter. Jaarrond hand haaft zich aardig. Goede vraag is er naar bloeiende planten, die kennelijk bij de bur gerij in trek blijven. Orchideeën wisselen nogal in prijs van 45 cent tot 3,50. De rozen blijven belangstelling houden, oplopend tot bijna een gulden voor wat betreft de grote soorten en 75 cent voor de kleinen. £n intussen gaat het uitbreidingswerk aan de gebouwen van de CCWS maar door en is aan Robur opgedragen de levering van del benodigdheden voor de vloerkettingbanen j vierde fase terwijl aan Boogaard het leveren en aanbrengen van de elektrische installa-! ties voor de derde fase is opgedragen. DEN HAAG Het Vakblad voor de Groothandel in Aardappe len, Groenten en Fruit heeft zich tot een nieuwe lezersgroep gewend. Namelijk, de grootwinkelbedrijven, inkoopcentrales (vrijwillig filiaalbedrijf), supermarkten en zelfbedieningszaken die over een agf-afdeling beschikken. Hiermee is het Vakblad tot het actuele weekblad in de agf-sector geworden. Het verslaat nu het marktgebeuren van producent naar consument. Met deze nieuwe stap wordt ingehaakt op de structurele ver schuivingen in de binnenlandse handel in de agf-branche. Zoals bekend wordt het genoemde weekblad uitgegeven door de Stichting Vakblad voor de Groothandel in Aardappelen, Groen ten en Fruit, Bezuidenhoutseweg 82, Den Haag. De hyacintenhandel is eindelijk langzaam uit de startblokken gegaan. In de zgn. bed- denhandel (de hyacinten worden vaak per bed verkocht) worden nu iets hogere prijzen gemaakt dan vorig jaar. Dat móg trouwens wel ook. Want in het najaar van 1975 was het prijsniveau maar zo-zo en intussen zijn de kosten maar omhoog gespiraald. De klei ne prijsverhoging van nu maakt die nog niet goed. Ondanks matige prijzen in 1974 en 1975 zijn in deze jaren toch veel bollen „stuk ge maakt", zoals dat in vakjargon heet. Dat wil zeggen dat de kwekers hun zgn. werkbollen hebben gehold of gesneden, zodat deze bol len worden gedwongen om veel jonge te produceren. Deze jonge bollen kunnen na drie jaar als leverbare aan de markt komen. In de genoemde jaren is men tussen twee haakjes wel erg driftig bezig geweest met hollen en snijden, want het aantal geregi streerde jonge bollen liegt er niet om. Dat betekent dus dat in 1977 maar vooral in 1978 het aanbod van hyacinten sterk zal toene- Nu zou dat alles niet zo'n malheur zijn als er voor dat grotere aanbod ook maar een markt was. Maar hier zit 'm juist de kneep. De export van hyacinten heeft tot 1969 een langzaam opgaande lijn vertoond, maar sinds 1970 gaat de curve van de exportgra fiek omlaag. Het ziet er niet naar uit dat daar op korte termijn een verandering in komt. De binnenlandse afzet neemt sinds 1974 heel langzaam toe, maar het is duidelijk Engeland Het „teruglopen van de hyacintenexport is ondermeer een gevolg van de minder feeste lijke financiële toestand waarin Engeland verkeert. Dat land was altijd een heel grote hyacintenkoper, maar laat het nu ook op dit punt duidelijk af weten. Als alles volgens het boekje gaat verlopen, is de kans bepaald niet gering dat men over twee jaar voor een groot surplus aan hyacintenbollen zal zitten. Het overschot van de laatste jaren liegt er trouwens ook niet om, als men weet dat er in 1974 al twintig miljoen bollen onverkocht bleven, terwijl in de zomer van 1975 niet minder dan 27 miljoen hyacintenbollen in de veevoermolen terecht kwamen. De exacte cijfers van dit jaar zullen vermoedelijk deze maand bekend worden. Het is wel zo klaar als een klontje dat men op deze manier niet kan voortgaan. De kwekerij zal veel minder bollen moeten stuk maken dan men de afgelopen jaren heeft gedaan. Iedere kwe ker zal zeker 10 tot 15% bollen minder moeten gaan hollen, zo heeft het Produkt- schap voor Siergewassen becijferd. Nieuwe wegen Aan de andere kant moet men zoeken naar - nieuwe wegen. Onder meer op de Neder-, landse broeierijmarkt. Er kunnen naar de mening van de grote bloemenveilingen veel meer hyacintenbloemen aan de man worden gebracht, mits men maar zorgt voor een constante aanvoer van goede kwaliteit Dank zij een initiatief van de afdeling Hille-1 gom van ♦Bloembollencultuur, gaat men dezej winter serieuze pogingen ondernemen om; een markt voor hyacinten te veroveren.! Wonderen kan men daar op korte termijn nog niet van verwachten. Een markt verove ren is nu eenmaal een zaak van lange adem.: Daarom zal de kwekerij zichzelf beperkin gen moeten gaan opleggen, anders kan men; zich in 1978 blauw betalen aan surplushef-| fingen. Er is natuurlijk wel een snellere manier om, tot een beperking van het aanbod te komen.: Dat bleek enkele jaren geleden toen het, beruchte zwartrand zó schrikbarend snel om zich heen greep dat miljoenen bollen werden aangetast en vernietigd moesten worden. Dei prijs liep prompt tot zeer grote hoogten op, maar er waren maar weinig kwekers die; daar van konden profiteren. Een dergelijke; ingreep van de natuur wordt dan ook door geen enkele hyacintenkweker op prijs ge steld, temeer daar de mogelijkheid om deze ziekte van zijn erf te houden, alleen maar; op papier bestaat. Men krijgt de ziekte vaak van zijn buren aangewaaid. Voor het overige is er de laatste week in de bloembollenhandel erg weinig veranderd. Er zijn heel weinig koopbriefjes geschreven en men hoort er niet eens over klagen. Er is immers al zó veel voorverkocht tegen beste prijzen, dat het al heel raar moet lopen wil de kweker in 1977 geen best belegde boterham op de plank krijgen DEN HAAG - Het landbouwschap wil bin nen niet al te lange tijd met de minister spieken over het energiebeleid voor de glastuinbouw. Bij het begin van dat gesprek dienen alle mo gelijkheden open te zijn. Er moet zo vindt het landbouwschap dus niet uitsluitend gesproken worden over de hoogte van de gasprijs in de komende jaren. Minister mr. A. van der Stee heeft het landbouwschap mee gedeeld akkoord te gaan met het voorbereiden van een der gelijk gesprek. Hij drong daar bij op enige spoed aan, omdat bijvoorbeeld een wijziging van de tariefstructuur tijdig be kend moet zijn om in het vol gend seizoen toegepast te kun nen worden. Het landbouw schap heeft voorts de bijzon dere aandacht van de minister gevraagd voor de positie van de glastuinders, die olie stoken en hun kosten zeer sterk zien stijgen. Deze groep van tuin ders is sterk verontrust. Minis ter van der Stee deelde daarop mee, dat op het ogenbik wordt onderzocht wat aan de situatie van de oliestokende tuinders kan worden verbeterd. Ook wordt onderzocht hoe de mo tie van mevrouw Langendijk, die door de Tweede Kamer werd aanvaard en waarin een betere tegemoetkoming wordt gevraagd voor wamtebespa- rende investeringen uitge voerd kan worden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6