Achterstand maakt Idem Hellas onzeker Kees Akerboom vanwege reisjes blijft bijselectie Marokko stuurde (geen) gewichtheffers SPORTTRIBUNE ielijkspel tegen St. Gallen Hans Steekers wint veldrit Dieter Kemper in ziekenhuis Derde plaats Olympische marathonkam pioen Grote nederlaag voor Nederland op W.K. honkbal COACH JANBROERS ZET MES IN ORANJEPLOEG Toch drie records BEKERSTRIJD HAND BALLERS TER DISCUSSIE LEIDSE COURANT PAGINA 17 NOTEER m.i.v.'.als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. SCHIEDAM Hans Steekers uit Noordwijkerhout, op dit ogenblik Nederlands beste en succesvol ste veldrijder, heeft zaterdag de veldrit in Schiedam gewonnen. Na 22 kilometer had hij een voor sprong van 100 meter op een groepje van drie, waarvan Groe- nendaal de sprint voor de tweede plaats won. Gerrit Wildeboer heeft zondag in Nieuwkoop een veldrit over 22 kilometer gewonnen. Deze werd middenin het dorpscentrum van Nieuwkoop gehouden. De apar te opzet van deze cross en het sterk bezette veld amateurs en profs lokten ondanks het barre weer 5.000 toeschouwers naar buiten. De wedstrijd werd volledig be heerst dpor de professional Ger tie Wildeboer en de plaatselijke favoriet, de amateur Kees van de Wereld. Het tweetal scheidde zich kort na de start van het veld af en liep steeds verder uit. In de slotfase bleek Wildeboer ster ker dan van de wereld en won met 15 seconden voorsprong. De uitslag was: 1. Gertie Wildeboer (Apeldoorn) 22 kilometer in 1 uur, 8 minuten en 24 Iseconden. 2 Kees van de Wereld (Nieuwkoop) op 15 seconden. j3- Wil Brouwers (Horst) op 2 minuten. [4. Hennie Stamsnijder (Enter). 5 Hans Steekers (Noordwijkerhout. 6 Gerrit Scheffer (Zeihem). Een technisch mankement aan de wielerklep in de baan van sportpaleis Ahoy heeft zondag vroegtijdig een einde gemaakt aan de traditionele zondagmor genwedstrijden. Nadat Sint Nl- colaas op een derny het sport paleis was binnengekomen, bleek de klep in de baan bl) het neerlaten dusdanig ontzet te zijn, dat de wedstrijden verder moesten worden afgelast. De wedstrijd tussen Nederlands sprintkampioen Sjaak Pieters en de meervoudig olympisch- en wereldkampioen Daniel Moreion uit Frankrijk ging daarom niet door. Wel werden de series om het Nederlands Kampioenschap stayers verreden. GENT Nederlandse amateur- wielrenners hebben zaterdag- avond In het sportpaleis te Gent de omnium-interland tegen Bel gië gewonnen. Nederland won alle onderdelen. De uitslagen zijn: Puntenkoers: Nederland 28 pun ten, België 16 punten. Afvalwed- strijd: 1. Slot (Ned), 2. Van Tol j (Ned), 3. De Ceuninck (Bel.), i 1 km. met vliegende start voor' viertallen: 1. Pieters-Ponsteen- Van Tol-Slot 1.00.09, 2. De Ceu- ninck-d'Herde-de Roo-Moulin 1.03.8. Herman Ponsteen tenslotte won nog een aparte wedstrijd over 100 ronden met een rode voor sprong op de Belg Denul. ZURICH Renó Pijnen en de Westduitser Gunther Harltz zijn tweede geworden in de zes daagse van Zürlch. Eerste wer den de Duitsers Wilfried Peffgen en Albert Fritz. Venix en Van Helvoirt werden twaalfde op 39 ronden. KEULEN Oud-wereldkam pioen Dieter Kemper Is gisteren na een val tijdens een stayers wedstrijd In Keulen in een zie kenhuis opgenomen. Kemper viel nadat hij aan de kop van het veld een lekke voorband had gekregen. Na zijn val werd Kemper aangereden door de achter hem rijdende gangmaker van Wilfried Peffgen. De wed strijd werd onmiddellijk gestaakt; over de verwondingen van Kem per was nog niets bekend. FUKUOKA De Canadees Je rome Drayton heeft gisteren de elfde internationale marathon van Fukuoka gewonnen. De 31- jarfge atleet, winnaar van. deze wedstrijd in Japan in 1969 en 1975, had voor de 42,195 kmJJ uur 12 minuten 35 seconden nodig. Hij leidde het veld van 59 deelnemers onder wie vijf niet-Japanners van start tot finish. De tweede plaats vas voor de Brit lan Thompson In 2.12.54 en de derde voor de Oostduitser Wardemar Cierplns- ki, die in Montreal Olympisch kampioen werd, in 2.14.56. CARTAGENA Nederland leed zaterdagavond een smadelijke nederlaag op het wereldkam pioenschap honkbal voor ama teurs. In de Columbiaanse plaats Carta gena werd van favoriet Cuba met maar liefst 27-1 verloren. Japan won met 10-6 van Mexico en in de openingswedstrijd bleef Tai wan met 2-0 de baas over Puerto Rico. Aan het toernooi wordt deelgenomen door twaalf landen. (Van onze handbalmedewerker) ANKT GALLEN (ZWI) - Lands- impioen (dames) Idem Hellas uit tn Haag heeft de eerste ont lasting tegen de Zwitserse kam- oen LS Brühl uit Sankt Gallen slijk epeeld. Na een aan Haagse Ijde matig gespeelde wedstrijd isrd de eindstand op 12-12 be- aald, terwijl de ruststand ook al sn puntendeling op het score- ord Het zien: 6-6. rainer-coach Jan Alma had al ezegd: „We mogen ze beslist niet nderschatten" en daar is alle re en voor geweest. Immers, Jan Ima had zijn ploeg bij de eerste ntmoeting tegen de Zwitserse impioen met ruim dertig doel- unten verschil zien winnen. De iatste wedstrijd tegen St. Gallen, i mei van dit jaar, was de uitslag (M5 geweest, dus nog maar een lein verschil van vier doelpunten. )p zichzelf is het natuurlijk beslist iet onverdienstelijk om in een itwedstrijd, en dan nog wel voor e Europa Cup. gelijk te spelen, laar staat tegenover, dat Idem lellas nog steeds niet op het ni- eau van vorig jaar speelt. Daar- oor heeft Idem zaterdagavond re- elmatig tegen een kleine achter- tand aangekeken, jem Hellas stond plotseling met ■0 achter. Hannie de Kok zette aar wel 1-1 tegenover, maar ook lat werd door St. Gallen weer in en voorsprong voor de Zwitsers pmgebogen. Ingrid van Koppen Scoorde uit de hoek nog 2-2, maar daarna verloor Idem de greep op het spel en kwam het met 4-2 Échter. Alleen daardoor werden de speelsters zenuwachtig. Jan Alma: „Ze kwamen wel weer tot een voorsprong van 5-4, maar het ging MAASTRICHT De landenwedstrijd gewichtheffen tussen Neder land en Marokko ging zaterdag in de sporthal Belfort te Maastricht niet door, omdat de Marokkanen slechts met vier man verschenen. Ook deze vier bleken niet van het kaliber om de Nederlanders te verontrusten, zoals bij de. in plaats van de interland, gehouden individuele wedstrijden bleek. Eén van de vier miste zelfs al zijn beurten. Van de Nederlanders, die in actie kwamen, vestigde zwaarge wicht Henk Zieltjens twee Nederlandse records: bij het stoten (165 kg.) en in totaal (290 kg.). In een extra beurt kwam ook middenzwaar gewicht Dokter tot een Nederlands record: trekken 126 kg., een verbetering van één kilo van zijn eigen topprestatie. De individuele uitslag: (trekken, stoten, totaal): Vedergewicht: Van Soehsten (Dordrecht) 80 - 105 - 185; Lichtgewicht: Beckers: Maastricht) 100 - 125 - 225; Middengewicht: Janssen (Simpelvetd) 110 - 135 - 245; Lichtzwaargewicht: Filippo (Leiden) 120 - 147 132 - 267 1/2; Middenzwaargewicht: Dokter (Simpelveld) 122 1/2 - 160 - 282 1/2; Zwaargewicht: Zieltjens (Simpelveld) 125 - 165 -290. Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. Jan Janbroers nam een aantal nieuwe spelers in zijn selectie. kant van Theo Kinsbergen steeds veel oppositie tegen deze con structie, omdat de coach van Kinzo zijn spelers niet wilde af staan aan de clubcoach van een concurrent. Dat bezwaar is met de benoeming van de onafhanke lijke Janbroers inmiddels opge lost, maar daarmee zijn nog niet alle reserves van Kinsbergen te gen het nationale team weggeno men. „Er is nog een aantal zaken slecht geregeld", vindt hij. „Vooral wat betreft de verzeke ring van de spelers die voor het Nederlandse team beschikbaar zijn. Het is nu zo dat er geen enkele vorm van verzekering geldt. Dat is natuurlijk een on aanvaardbare situatie. Ik zou niet graag een speler van mijn ploeg kwijt raken door een blessure opgelopen in een wedstrijd voor het Nederlands team als er geen sprake is van een goede verzeke ring". Verwijderd Inmiddels heeft coach Jan Jan broers Ingehaakt op de absentie van vooral de spelers van Kin zo. Hij zette fors het mes in zijn selectie, waaruit hl) een fors aantal inmiddels gelauwerde in ternationals verwijderde. Cramer, Fopma, kruidhof, Pluim en Faber van Kinzo kregen be richt dat zij geen deel meer uit maken van de selectie. Eerder had Janbroers afbericht gekre gen van Dekker en Van Vliet (beiden Remington), Ombre (Buitoni) en Loorbach en Van Buuren (beiden DD Rotterdam). De volgende spelers werden ver volgens toegevoegd aan de se lectie: Van de Lagemaat en Ha- gens (beiden Markt), Bloesma (Remington), Boots (Deltalloyd) en Visser en Wolfs (Buitoni). (Van onze handbalmedewerker) UTRECHT De bondsvergadering die het Nederlands Handbal Verbond afgelopen zaterdag In Utrecht heeft gehouden heeft geen bijzondere besluiten opgeleverd, omdat de vergadering een sterk informatief karakter had. Wel was de bespreking van een eventueel in te voeren bekercompetitie reden tot verontrusting bij een aantal afgevaardigden. Velen spraken zich namelijk uit voor een beker competitie die zowel In de zaal als op het verharde bultenveld mag worden verspeeld. Het lijkt er op dat veel afgevaardigden menen dat tophandbal ook rustig buiten op een geasfalteerd veldje kan worden gespeeld, terwijl alle topteams in Nederland al niet meer voor de veldcompetitie uitkomen. In maart komt er een nieuwe vergadering die dan een regeling voor de bekercompetitie moet vaststellen, nadat men in den lande de discussie hierover heeft voortgezet. Hannie de Kok op archieffoto bij schot maakte de gelijkmaker, waardoor Idem Hellas de return met vertrouwen tegemoet kan zien. kunnen weten, omdat zij maar liefst negen van de twaalf doelpun ten van haar ploeg voor haar reke ning nam. Jan Alma: „Natuurlijk hebben we haar uitgeschakeld, maar wat wil je: vijf pas lopen, dan doordringen en scoren zonder in grijpen van de scheidsrechters. Dan heeft uitschakelen geen enke le zin". Toen de tweede helf pas enkele minuten oud was, keek Idem op nieuw tegen een achterstand aan. Joke Ruisch had voor Idem 6-7 gemaakt, maar de Zwitsersen had den het initiatief weer overgeno men. Via 8-8 kwam Idem op een achterstand van 10-8 en het vijf honderd koppig publiek leek St. Gallen zelfs naar een overwinning toe te schreeuwen. Drie doelpun ten van Mieke Pottuyt beperkten de achterstand tot het minimum, 11-10. Gelukkig was het vlak voor het einde genoeg reden tot inspi ratie voor Hannie de Kok door de gelijkmaker te scoren. Een straf- worp werd door St. Gallen verzil verd en Hellas moest er aan trek ken om voor de return-wedstrijd een wat redelijker uitgangspositie te hebben. Dat gebeurde dan ook. door een sprongschot van Hannie de Kok. De resterende minuut kon den beide ploegen niet meer sco ren. zodat de eindstand 12-12 bleef. YSTAD Sittardia is in de twee de ronde van het toernooi om de Europese handbalbeker voor kampioenen (heren) uitgescha keld door de Zweedse ploeg Ys- tad IF. Na de overwinning van 17-14 van ruim twee weken geleden in Sit- tard, nam Ystads IF in de tweede wedstrijd al voor rust een veilige afstand, 9-4. Die marge werd na rust gehandhaafd, 20-14, waarmee Sittardia door een ongunstiger score (31-34) werd uitgeschakeld. LISSABON In de eerste wed strijd van de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker zaalhandbal voor bekerwinnares sen heeft Swift Roermond zater dagavond een monsterzege ge boekt op de Portugese beker houdsters van Belenenses. De Limburgse meisjes wonnen met 28 tegen 5 en zijn daardoor nu al zeker van plaatsing in de tweede ronde. DEN HAAG Kees Akerboom bezoekt weer de centrale trai ningen van het nationale bas ketbalteam, maar de animo is minimaal. „Het is een puin hoop", verklaart Nederlands be ste basketballers zonder omwe gen. „Ik blijf er dan ook alleen nog maar voor de reisjes". Deze ontboezeming van Kees Aker boom liegt er niet om en is een rechtstreekse aanval op de aan pak van de nieuwe bondscoach Jan Janbroers, de vroegere clubcoach van Akerboom bij Flamingo's en Sperry Reming ton. Toen de benoeming van Janbroers een feit werd ver klaarde Akerboom onmiddellijk dat hij zich dan niet meer voor - het nationale team beschikbaar zou stellen. Inmiddels heeft hij laten overhalen toch de centrale training tè bezoeken, maar de keren dat hij die zondagse bij eenkomst bezocht betekenden steeds een regelrechte teleur stelling. „Van de hele selectie was er slechts een Nederlandse Ameri kaan, Rob Zeilstra van Donar. De overigen lieten zonder meer ver stek gaan. Moet je je dan op zo'n manier voorbereiden op belang rijke evenementen? Ik zie er zo geen heil in. Het is bij mij nu al zo Ver dat ik me op het standpunt stel er bij te blijven, maar dan alleen voor de trips die we gaan maken". Kees Akerboom betreurt het dat het onder Bill Sheridan zo suc cesvolle Nederlandse team, on der meer deelnemer aan het pre- Olympische toernooi in Hamilton, zo in de versukkeling dreigt te raken. „Het is doodzonde dat wat onder Sheridan in een paar jaar is opgebouwd zo maar wordt afgebroken. We hadden net internationaal redelijk aan zien gekregen, maar om die posi tie te verdedigen gaat het nu niet goed. Er lopen nu op de centrale training alleen maar jongens rond die als talentvolle jongeren kunnen worden gekenmerkt. Maar daarmee maak je geen sterk nationaal team. Bovendien weten we nu nog niets over het programma. Je weet dus niet Kees Akerboom maakt er geen geheim van dat hij de nationale ploeg op dit moment ziet als springplank voor reisjes naar het buitenland. eens waar je naar toewerkt. Dat is toch een blijk van puur slechte organisatie. Nee, zo hoeft het eigenlijk niet voor mij. Die weg blijvers hebben voor mij afge daan". Verklaring De wegblijvers van Kees Aker boom zijn de spelers van lands kampioen Kinzo. Coach Theo Kinsbergen heeft daar een ver klaring voor. „Kijk, de afgelopen periode hebben wij In het Euro pa Cuptoernooi gespeeld. Dat betekende naast elke dag club training veel spelen, want we moesten ook voor de competitie uitkomen. Is het dan gek als mijn Nederlandse Amerikanen dan ook niet nog eens 's zon dags naar de centrale training willen gaan. Het wordt allemaal een beetje te veel voor ze. Ze hebben er geen zin in en kam pen bovendien met blessures waardoor ze niet verschijnen". In de periode-Sheridan als bondscoach kwam er van de Jan Alma coachte zijn ploeg naar een redelijke uitgang spositie voor de tweede ronde Europa Cup. allemaal te ongecontroleerd. Er Annet van Bergen en Henegouwen werd te vluchtig gespeeld en niet en Hannie de Kok), maar kon dat gewoon op de kansen gewacht. Als er dan een kans kwam, werd die nog gemist en daardoor wer den ze steeds onzekerder". Hellas nam een voorsprong, (door doelpunten van Ingrid van Koppen, niet gestand houden. Na 5-5 scoor de Mieke Pottuyt nog 5-6, maar een strafworp bracht St. Gallen nog juist voor het rustsignaal langszij: 6-6. De tweede helft gaf hetzelfde spelbeeld, misschien iets gewij zigd, omdat Hellas nóg onzeker der werd door het optreden van de Oostenrijkse scheidsrechters. Het waren duidelijk buren van de Zwitsers. „Ik denk dat ze ons zeker zo'n zes doelpunten hebben ge scheeld", zei Jan Alma over de scheidsrechters. Een opmerking die zeer opvallend bevestigd werd door de sterspeelster van Sankt Gallen, Hanni Bernecker. Zij stelde ronduit: „In Den Haag zullen wij het hoel wat moeilijker hebben. Hier hebben wij nog nooit zo goed gespeeld. Maar volgende week za terdag hebben wij ook niet deze scheidsrechters". En zij zou het

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17