Paradoxale expositie Eskimokunst Cursussen in buurtcentrum „Ridderveld" Dichtersavond in LAK-theater ACE HIGH": EEN TE LANGE WESTERN-PARODIE Enkele van de tentoongestelde kunstwerken worden aandachtig bekeken door een van de eerste bezoeksters aan de expositie. LEIDEN „Een bijzon dere combinatie van museumbezit en het mo derne politieke bewust- wordingsproes in Groenland", zo om schrijft de heer G. Noo- ter de tentoonstelling van Eskimokunst in het museum voor Volken kunde aan de Leidse Steenstraat. De heer G. Nooter, conservator van de afdeling Noord-Ame- rika, circumpolaire cul- taar (rondom de pool) van het museum zou er over moeten kunnen oordelen, want hij is er geweest (in Groenland) en hij is ook de stuwen de kracht achter de ten toonstelling „Inuit-kunst", heet de tentoon stelling eigenlijk. De Eskimo's noemen zichzeli „Inuit", het geen „mensen" betekent, een im die heel wat vriendelij-, ker is dan „Eskimo", een scheldwoord bedacht door de zuiderburen (de Indianen) van de Eskimo's vroeger; „Eski mo" betekent namelijk rauw-: vleeseter. Onstaan De expositie is regelrecht geïmporteerd uit Groningen De heer Nooter sprak op de universiteit op het symposium „Continuity or Discontinuity in culture, a Greenland exam ple" en maakte van de gele genheid gebruik-er was heel wat materiaal voorhanden in het kader van het symposium- om "een tentoonstelling in Lei den te organiseren. Zelf be schikte de heer Nooter ook over het nodige materiaal, ver zameld op zijn reizen door Groenland. Bovendien kreeg hij de hulp van de Deense kunstenares (Groenland is in feite een Deense kolonie) Bo- del Kaalund. Paradox Het bijzondere van de tentoon stelling valt direct op bij het binnentreden van de expositie ruimte. De kunstvoorwerpen, beeldjes, poppen, maskers, grafieën worden namelijk be geleid door uiterst modern aandoende geluiden, namelijk onvervalste beatmuziek van de Groenlandse hitparade uit een paar luidsprekertjes aan de muur. Die paradox is typisch Groenland: een land waarin de westerse cultuur voldoende is doorgedrongen maar waar de oude cultuur ook nog volop aanwezig is. De heer Nooter: „de Eskimo gaat op jacht in zijn kajak (vissersboot), een vaartuig dat al meer dan vijf eeuwen bestaat en pauzeert dan even om een sigaret te pakken en die met een gasaan- steker te doen ontvlammen". ALPHEN A/D RIJN - Buurt centrum Ridderveld organi seert in januari verscheidene cursussen. Aanmelden dient, te geschieden bij het kantoor van het buurtcentrum in „De Bron", Troubadourstraat, da gelijks van 9.30-11.00 uur. De bewoners van „Driehoorne" kunnen zich opgeven bij het kantoor van open bejaarden- werk op dinsdag 7 december van 14.00-15.00 uur. Informa tie is eveneens op de genoem de adressen te verkrijgen. De aanmeldingstermijn sluit op 14 december. Het is mogelijk gedurende de cursus peuters ouder dan twee jaar in een oppasgroep onder te brengen. Dat kan tijdens de cursus pot tenbakken op de woensda gochtend in „De Bron" en op alle cursusochtenden in „De Banaan." Kosten 1,50 gulden per peuter per ochtend. Pottenbakken Op 12 januari start de cursus pottenbakken. Het gaat om 13 lessen op de woensdagochtend van 9.30-11.30 uur te houden in zaal 2 in „De Bron". Cursus leidster: Ineke van Iwaarden. Cursusgeld: 70 gulden. Gevorderden kunnen op de donderdagmorgen van 9.30- 11.00 uur pottenbakken (vanaf 13 januari) onder dezelfde De tentoongestelde kunst is af komstig uit Oost- en West-' Groenland. Er bestaat een be-[ hoorlijk verschil tussen beide gebieden; West-Groenland is. stedelijker, veel meer door drongen van de westerse cul tuur dan het landelijke Oost- Groenland. De heer Nooter komt voornamelijk in Oost- Groenland. De kunstvoorwer pen zelf bezitten een paar eige naardigheden. Zo zitten de Es kimo's niet een paar uur van de dag mooie dingetjes uit te hakken, maar worden ze pas min of meer gestimuleerd tot kunst bij de komst van een blanke, zoals de heer Nooter. Eén van de maskers bijvoor beeld stelt de Nooter zelf voor, in brood gebakken. Een ander masker is gemaakt van de be kende dr. Nico Tinbergen. De Heer Nooter: „die maskers zijn een soort foto's; de Eski mo's beelden als fotografen een gezicht af wat ze zien". Een ander opvallend punt tref fen we aan in de tekeningen, de grafieën. Hoewel de Eski mo's gekerstend zijn (Luthers, zoals de Denen beelden ze nooit christelijke onderwerpen af, ze vallen terug op het hei dense verleden. Ook hier treedt weer de vermenging met de moderne tijd op; zo wendt een godin zich op één der grafieën af van telegraaf palen, die ze niet begrijpt. Ver der is ook te zien hoe de kunstvoorwerpen met het ver dwijnen van het nomadische karakter groter werden (ze waren eerst klein omdat ze bij het trekken moesten worden meegenomen.) Daarbij is natuurlijk ook weer kitsch-kunst aanwezig, zoals bijvoorbeeld een pennehouder uit West-Groenland. Naast kunstvoorwerpen zijn er op de expositie ook gebruiksvoor werpen, zoals kleding (de ano rak), tasjes en een soort mes sen te zien. De gebruikte mate rialen zijn afkomstig van die ren (huiden, ivoor, been) of van de bodem (speksteen). LEIDEN Het puikje van de Neder landse Poëzie is vanavond in het LAK- theater. De literaire workshop van het Leids Academisch Kunstcentrum heeft Gerrit Kouwenaar, Remco Cam pert, Sybren Polet, Jan Kal, Jan Kuiper en Tom van Deel uitgenodigd om voor te lezen uit eigen werk. Dit voor Leiden unieke gebeuren gaat om kwart over acht van start met een kleine presentatie van de literaire werk- shop rondom Paul van Ostayen. Daarna is het de beurt aan de zes Nederlandse dichters, van wie de Vijftigers Gerrit Kouwenaar en Remco Cam pert de be kendste zijn. Sybren Polet is vooral bekend om zijn proza. Jan Kal debu teerde twee jaar geleden met een bun del sonnetten. Jan Kuiper is schrijft eveneens sonnetten en is poëzieredac teur bij Querido. Tom van Deel schreef onder meer de bundel „Klein Diorama". Aansluitend aan het gebeuren rond Sint Nicolaas staat het laatste deel van de bijeenkomst in het teken van het „gele genheidsgedicht". Iedere bezoeker van het LAK kan vanavond de microfoon ter hand nemen om zijn eigen gedicht voor de dragen. Het voorgedragene hoeft niet alleen een sinterklaasgedicht te zijn. Detoegangsprijs voor deze dichters avond is 3,50 voor CJP-houders en LAK-leden en 5,- voor anderen. CAMERA - Ace High (14) met Eli Wallach en Bud Spencer. Regie Giuseppe Colizzi. Wanneer een twee uur durende film het gevoel geeft er minstens drie te duren, dan is er iets mis. Dat is in de Italiaanse western „Ace High" dan ook duidelijk het geval. Het verhaal komt veel te langzaam op gang en als het eenmaal op een wat ouderwetse manier, waarbij zelfs de historische „terzijdes" niet wor den geschuwd, op weg naar de ontkno ping is gegaan, wordt er veel te veel Gepraat en herhaald, eindeloos her haald, want vondsten, waar regisseur Giuseppe Colizzi - die zelf het scenario schreef, vandaar waarschijnlijk! - ken nelijk niet genoeg van kon krijgen ko men steeds terug. Toch bezit dit filmverhaal vol parodisti sche uitschieters wel kwaliteiten: er wordt soms op een uitermate dolle ma nier de draak gestoken met wat in westerns veelal aan clichés wordt aan gedragen en de rol van Eli Wallach is voortreffelijk opgebouwd. Op papier, zowel als voor de camera, waar de Amerikaanse acteur er een mooi stukje werk van maakte. Hij speelt een vroeger door drie mede bandieten verraden vrijbuiter, die na vijftien jaar dwangarbeid op pad is om met zijn vroegere kornuiten af te reke nen. En passant speelt hij dan zo'n beetje het goede heertje met geld dat afkomstig van een bankroof, maar zo vaak van de ene boevenhand in de andere is overgegaan, dat men er bijna bij vergeet, dat het eens gestolen is van de werkelijke eigenaars. Zoals echter al gezegd: het duurt helaas te lang, waardoor tegen het moment dat de film echt uit is en iedereen tevreden zijns weegs gaat, de aardigheid er al lang van af is. EN VERDER Studio Novecento (18). Het eerste deel van het ruim vijfeneenhalf uur durende werk van Bertolucci waarin hij de opkomst van het socialisme en fas cisme in Italië toont. LIDO The Omen (18). Huiveringwek kende film over een duivelskind. TRIANON Max Havelaar (14). Multa- tuli's lieteraire meesterwerk uitstekend verfilmd door Fons Rademakers. REX Meisjes die alles slikken (18) Het gebruikelijke sexwerk van matig niveau. LUXOR De reïncarnatie van de Zwarte Draak (18). Onvervalst karate werk in een Chinese versie. Een „spannend" moment in „Ace High". Andere kunstuitingen die wor den tentoongesteld zijn afge zien van de popmuziek toneel (in foto's) en gedichten. De laatsten zijn afkomstig van de studenten-elite in West-Groen land en dragen een revolutio nair karakter, gericht tegen de overheersing van Denemar ken, vooral nu er belangrijke grondstoffen in de Groenland- se bodem blijken te. zitten. God beware Denemarken en Groenland-voor zich Groenland is een verliespost dat zeggen ze nooit een overschot zeggen ze ja, schot zit er niet in... voorwaarden als bovenver meld. Men kan vrij werken en de leidster geeft advies. Op 10 januari start een potten- bakgroep die op de maandag morgen gedurende drie maan den zelfstandig werkt van 9.30- 11.30 uur in zaal 2 van „De Bron". Kosten 35 gulden ex clusief materiaalkosten. KLEDING De beginnerscursus „kleding vervaardigen" start op 25 ja nuari in de conversatiezaal van Driehoorne. De gevorder- dencurus start op 28 januari en wordt gehouden van 9.30- 11.30 uur op de vrijdagochtend in zaal 2 van „De Bron". Beide cursussen bestaan uit 10 lessen en de kosten bedra gen 58 gulden, exclusief mate riaal. De cursus „kleding ontwer pen" start op 27 januari, wordt gehouden in „De Banaan" van 9.30-11.30 uur. Cursusgeld: 63 gulden, cursusleidster: Suzan Louwerse. Ballet Beatballet voor beginners: vanaf 11 januari van 19.30- 20.30 uur, leidster Amy Lalo- pua. Jazzballet: vanaf 12 ja nuari, van 19.30-20.30 uur voor beginners en van 20.30-21.30 uur voor gevorderden. Kosten voor de 13 lessen: 55 gulden. Leidster: Rano Noya. Plaats: Ashram College. Politieke oriëntatie Eveneens in het Ashram Colle ge vanaf eind januari: politie ke oriëntatie op de dinsdag avond van 20.00-22.00 uur door de politicoloog Johan Timmer mans. 10 avonden, kosten 45 gulden. Vanaf 22 februari: VOS (vrouwen oriënteren zich in samenleving)-cursus, duur 12 weken, kosten 35 gulden. Handwerken Experimenteel handwerken vanaf 17 februari voor begin ners in „De Bron". In „De Banaan" van 15 februari voor gevorderden. Kosten: 50 gul den, spinnen vanaf 28 januari in „De Boterbloem", Kosten: 50 gulden, Leidster van beide cursussen: Ria van Kooten. Macramé knopen vanaf 10 ja nuari in „De Bron" evenals vrij haken. 10 lessen, kosten 50 en 40 gulden. Leiding: echt paar De Jong. Frans en Engels Vanaf 11 januari in Driehoor ne: conversatie Frans. Vanaf 12 januari: Engels voor gevor derden. 13 lessen, kosten 40 gulden. En verder Kunsthistorie in Driehoorne vanaf 20 januari. Kosten voor tien lessen: 50 gulden. Vanaf januari: praatgroepen, maximaal acht mensen per groep. Organisatie: maat- - schappelijk werkers Lia But ter en Jos Daams. Er zal ook nog een „leesgroep" worden geformeerd. Meer inlichtingen: Buurtcentrum Alphen, tele foon 01720-21714. Feest voor Sinterklazen LEIDEN Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert op vrijdag 3 december een swingende Sinterklaas avond. De popgroep „Spring" brengt behalve een paar oude nummers ook een nieuw repertoire ten gehore. Tekenfilms en platen zullen het geheel afwisselen. Sinterklaas komt natuurlijk ook. De avond begint om acht uur. Toegang: voor leden 2,50 gulden en voor niet-leden 3,50 gulden. Valse Sinterklazen gratis toegang. In het kader van de cyclus „Anders op zondagmiddag", krijgt in café De Twee Spieghels aan de Nieuwstraat 11 zondag 5 december elke Sinterklaas, die het café betreedt, twee gratis consumpties aangeboden. Het café is geopend vanaf 14.00 uur en staat de gehele middag in het teken van de Sint-Nicolaasvie- ring. EXPOSITIES Stedelijk Museum „De Lakenhal", Oude Singel 28—32, Leiden. Expositie: „Geschïldert tot Leyden anno 1926". Hier worden schilderijen getoond, die in of rond het jaar 1626 in Leiden zijn ontstaan, waaronder werken van Rembrandt, Jan van Goyen en Jan Lievens. Geopend: ma t/m za: 10.00-17.00 uur, zo. 13.00-17.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. „Inuït", Eskimo volkskunst van vroeger en nu. Collecties van musea uit Denemarken, Groenland, Den Haag en Leiden. Geopend: ma t/m za: 10.00—17.00 uur, zo. 13.00—17.00 uur. Leidsch Kunstkabinet, Rapenburg 20, Leiden. Verkooptentoonstelling van prenten, die alle betrekking hebben op Leiden. Geopend: dag. 11—18 uur, do. 11—21 uur zo: 14—17 uur. 's Maandags gesloten. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3, Leiden. Groepstentoonstelling: „Kunst als geschenk", met o.a. grafiek, gouaches, poppen, tekeningen en keramiek. Geopend: di t/m za. 1017 uur, do. ook tot 21 uur. Tot eind december. Atelier De Scherf, Nassaulaan 41, Oegstgeest Ans van der Heide-Kor exposeert met eigen werk, waaronder glasbuigen, aardewerk en schilde rijen. Te bezoeken na telefonische afspraak. Galerie De Pomp, Dorpstraat 38, Warmond. Tot 15 december Jenny Fleur met etsen, mono-typen en plastieken. Geopend: dagelijks van 13.00—17.00 uur, woensdag ook van 10.00—12.00 uur. Galerie 't Straatje, Nieuwe Rijn 38, Leiden. Handgeborduurde tafellakens en tafelkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 december. Geopend: di t/m za. 10.00—17.00 uur, do; ook van 19.00—21.00 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40, Leiden. Tot 15 december tentoon stelling van Jan Hameling met pentekeningen en aquarellen, Marjolein van den Assem met potloodtekeningen en Alex Hakkaart met pentekenin gen, olieverfschilderijen en litho's. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wassenaar. Tot en met 5 december: tentoonstelling van Fanny Mazure met gouaches, André de Regt met etsen, Ineke van Dijk met klein beeldhouwwerk en Selma Weerenbeck met sieraden. Geopend: do. t/m zo. 10.00—17.00 uur. zo. van: 20.00—22.00 Galerie Denise Stéphan, Bakkersteeg 18, Leiden. Tentoonstelling van Kees van Roemburg-schilderijen. Tot 30 januari. Geopend: 's zaterdags 14.00-18.00 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tot en met 17 december. Tentoonstelling van Joop Mijsbergen met gouaches, aquarellen en olieverfschilderijen. Geopend wo t/m za: 10.0016.00 uur en 14.00-20.00 uur. Vrijdag 3 december De Bron, Troubadourweg, Alphen. Nachtfilm om 22.00 uur. Monty Python en de heilige graal. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Leiden. Swingende Sinterklaasavond. Tekenfilms en beatformatie Swing. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 4 december Ton Menken Ijsbaan, Vondellaan, Leiden, Schaars-Discoavond. Van 19.00 tot 22 00 uur. Pieterskerk, Leiden. Antiekmarkt, van 9.00 tot 17.00 uur. Maandag 6 december Dinsdag 7 december Leidse Schouwburg, zie maandag. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Burgerijconcert door Sempre Crescendo, ballet en opera (Ned. Opera Stichting), Aanvang 20.15 uur. Woensdag 8 december Leidse Schouwburg, zie maandag. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Film- en presentatieavond over diverse reisbestemmingen georganiseerd door een reisbureau en gepre senteerd door Herman Emmink. Aanvang 20.00 uur. Entreeprijs 3,50 gulden. Gebouw Bethel, J. Nieuwenhuizenstraat, Alphen, Vogeltentoonstelling van Alphense Vogelvrienden. Van acht tot tien uur 's avonds. Tot t met vrijdag. Madonna, Pr. Hendrikstraat, Alphen, Film Tommy (The Who). Aanvang 20.00 uur. Donderdag 9 december We verdienen er niets aan zeggen ze We willen er niet eens aan verdienen zeggen ze maar mijn god waarom zijn jullie er dan? De tentoonstelling is de gehele maand december geopend en de toegang is gratis. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7