£eicUe <3ouwvnt CDA^fractie^dllen kinderaftrek handhaven Eindelijk overleg over Zuidmolukkers mogelijk Rijden na borrel flink onderschat Akkoord over losgeld ontvoerde Johanna Berbers Spreiding voor heel Z.-Ho zeer ernstig REGERINGSVOORSTEL ONDER ZWARE DRUK Premie voor ziektekosten 7 omhoog Pyromaan Alphen IR. MANUSAMA TEVREDEN: Het Motorhuis Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hailewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 3 december 1976,67e jaargang no. 20598 Sissi Sissi, keizerin en moeder (3 en slot) op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.30 uur Hotel op stelten en om 23.05 uur De nieuwe ketters, met de biologische boer. Ned. II om 20.25 uur Hotel de Botel, om 20.55 uur Jordaches en om 21.40 uur Wordt u al geholpen? Vrij koud Wisselend bewolkt met voorna melijk in de kustgebieden lokale buien en mogelijk met natte sneeuw. Meest matige zuidwes telijke wind. Maxima rond 4 graden. Morgen: Zon: 8.29 - 16.31 Maan: 15.28 05.57 Schev. hoogw.: 1.32 13-48 laagw.: 9.33 21.41 Hoog spel Bij wijze van protest tegen het uitblijven van een nieuwe CAO is een tien tal arbeiders van de kerncentrale in Huy in hon gerstaking ge gaan. En wel bovenop de 150 meter hoge koeltoren van de centrale. De sta kers beogen hiermee beter „in de kijker" te komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de rijksoverheid besluit om na 1980 door te gaan met de spreiding van rijksdiensten, heeft dat niet alleen voor Den Haag, maar ook voor Leiden, de Bollenstreek en het Westland zeer ernstige gevolgen. Dat is de voornaamste conclusie in een rapport van de Werkgroep Zuid-Holland West waarin het rijk, de provincie, en de betrokken gemeenten en gewesten zijn vertegenwoordigd. In de Leidse regio, de Bollenstreek, het Westland en de Haagse agglomeratie zijn bijna 33.000 mensen afhankelijk van de werkgele genheid die Den Haag vooral in de dienstverlenende instellingen, zoals overheid en banken, biedt. Die afhankelijkheid zal de komen de jaren volgens de Werkgroep alleen nog maar groter worden, temeer daar de toch al zorgwekkende werkloosheid in handel en industrie nog verder zal toenemen. De groeimogelijkheden, die in de Haagse agglomeratie bestaan voor de werkgelegenheid in de kantoren- en dienstensector moeten volgens de Werkgroep dan ook gebruikt worden om niet alleen Hagenaars, maar ook mensen uit de aangrenzende gebieden werk te bieden. In deze situatie wijst de werkgroep de plannen van de rijksoverheid om na 1980 nog eens 9500 arbeidsplaatsen te spreiden, van de hand De Werkgroep komt voorts tot de conclusie, dat er in de Haagse regio voor 1990 in totaal nog 111.000 nieuwe woningen gebouwd moeten worden. Men gaat er daarbij vanuit, dat men in de stadsvernieuwingsgebieden minder woningen kan terugbrengen dan tot nog toe wordt aangenomen. Men kan, aldus de Werkgroep, niet in te hoge dichtheden bouwen omdat het woonmilieu dan verhoudingsgewijs te slecht wordt. Het tempo van de stadsvernieu wing zal, zo meent men, duidelijk opgeschroefd moeten worden. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Het is nog lang niet zeker, dat de rege ring haar voorstel over het afschaffen van de kinderaf trek en de compensatie daarvoor in de kinderbijslag ongeschonden kan handha ven. De CDA-fracties (KVP, AR en CHU) in de Tweede Kamer hebben er grote be zwaren tegen, omdat aldus deze fracties de hogere inko mens in verhouding tot de lagere daardoor te zwaar be last worden. Deze fracties voelen er veel meer voor de kinderaftrek te handhaven, de bijslag voor het eerste kind af te schaffen en die voor het tweede kind te bevriezen. De WD-fractie heeft er onoverko melijke bezwaren tegen, omdat vol gens de liberale Tweede Kamerfrac tie „het afschaffen van de kinderaf trek in strijd is met het draag krachtbeginsel bij de belastinghef fing". Het CDA deelt deze mening, want „wordt begonnen met de af schaffing van de kinderaftrek, dan staat het beginsel op de tocht. En er wordt juist aan gedacht het draagkrachtbeginsel te verfijnen en belastingverlichtende maatregelen te treffen voor onvolledige gezinnen en voor adoptie", aldus de CDA- fracties. Zij willen het voorstel bo vendien niet los zien van de verdere regeringsvoorstellen over de kinder bijslag. De regering wil deze bijslag afhankelijk stellen van het genoten inkomen. De PvdA daarentegen kan zich, voor wat de algemene lijn betreft, wel met het regeringsvoorstel ver enigen, zo blijkt uit de gisteravond verschenen kanttekeningen op het regeringsvoorstel. In het gebouw van de Tweede Kamer heeft gisteravond een tot dan toe in de parlementaire geschiedenis ongekende gebeurtenis plaatsgevonden. Enkele uren vroeger dan gewoonlijk liet voorzitter Vondeling gisteravond de hamer vallen, want kamerleden, bewindslieden, kamerpersoneel en parlementaire journalisten gingen met z'n allen Sinterklaasfeest vieren. En dat werd een groots spektakel, waarbij de stemming tot grote hoogten steeg. De goedheiligman, onnavolgbaar gespeeld door het Fries*.' PvdA-kamerlid Jacob Vellenga, vertolkte een glansrol in een schitterend showprogramma met onder meer een optreden van een cabaretgezelschap van journalisten en kamerpersoneel en een muzikale act van' ex-minister Norbert Schmelzer. De Sint riep diverse parlementariërs en bewindslieden op het matje, waarbij de slachtoffers eerst hartelijk geknuffeld werden door een vrouwelijke Piet, die gaandeweg zelf steeds witter werd. Op de foto wordt minister Duisenberg (financiën) die vertelde dat hij nog nooit zelf z'n belastingbiljet heeft ingevuld, ontdaan van enkele zwarte vlekken. HHSSS9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De premies voor de particuliere ziektekostenverzekering mogen volgend jaar met niet meer dan zeven procent stijgen. Dit heeft minis ter Lubbers van Economische Zaken gisteren besloten. Er is een uitzondering gemaakt voor die verzekeraars, voor wie de stijging van zeven procent een tekort zou opleveren. Met deze verzekeraars wil de minister nog nader overleg plegen. Enkele dagen geleden hebben de gezamelijke verzeke raars de minister echter al laten weten, dat een stijging van zeven procent te gering is. Zij vrezen, dat zij een groot deel van de kosten op deze manier zelf moeten dragen. veroordeeld DEN HAAG Alphen De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de brandstichter uit Alphen a/d Rijn (40) wegens meermalen gepleegdexrand- stichting, conform de eis, ver oordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de re gering. De man werd deze zomer in de nacht van 10 op 11 augustus op heterdaad betrapt, toen hij op twee plaatsen in zijn woonplaats een hooiberg in brand had ge stoken. Hij bekende tevens een serie daarvoor gestichte bran den in Alphen, die bij de bevol king een periode van angst en onrust hadden veroorzaakt. Daarbij werden stallen met vee, een boerderij, een zomerhuis en, een aantal hooibergen in de as gelegd. De streng gereformeer de verdachte gaf als verklaring voor gaf als verklaring voor zijn daden „dat satan die bewuste nachten in hem was gevaren". (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Jarenlang is er niets gedaan. Nu ligt er in ieder geval een aanbeveling bij de regering". Zo reageer de gisteravond een „bijzonder tevreden" ir. Manusama, leider van de Zuidmoluk- se gemeenschap, op het eerste rapport van een door de regering ingestelde com missie, die gisteren precies een jaar na de trein-gijzeling in Beilen verslag heeft uitgebracht „over de problemen die in de Nederlandse samenleving zijn ont staan omdat de Zuidmolukkers verwach tingen en idealen hebben die de regering niet kan delen". In het verslag komt de commissie onder meer tot de conclusie dat het overleg in het afgelopen jaar tussen de overheid en de Zuidmolukse gemeenschap enerzijds, en de Zuidmolukse gemeenschap en de Nederlandse bevolking anderzijds ge brekkig is verlopen. De commissie heeft het voorstel gedaan om ter verbetering van de betrekkingen een vorm van over leg tot stand te brengen voor alle proble men waarbij de Zuidmolukse bevolking is betrokken. De commissie denkt zich zelf daarbij deze „stootkussenfunctie" toe. Ir. Manusama meldde gisteravond in „Brandpunt" niet te durven zeggen of het verslag nieuwe acties zal voorkomen. Wel uitte hij kritiek op berichten als zouden Zuidmolukkers gisteren acties hebben willen ondernemen. Dit is niet alleen uit de lucht gegrepen, redeneerde hij, maar hierin schuilt ook het gevaar dat acties worden uitgelokt. Inmiddels heeft de -Haagse politie de bewaking van de Indo- mesische ambassade, zoals gebruikelijk in deze maand met Zuidmolukse vierin gen,verscherpt. Ir. Manusama ADVERTENTIF Vijfling in Londen LONDEN (AP) In het Ham mersmith ziekenhuis in Londen is vanmorgen een vijfling gebo ren. Een woordvoerder van het ziekenhuis verklaarde dat de drie meisjes en twee jongetjes het goed maken, alhoewel zij erg klein zijn. De babies kwamen door middel van de keizerssnee ter wereld. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. Leidse Courant ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden Geprikt In Arnhem is men gis teren begonnen met een bloedonderzoek van de bewoners van de wijk 't Broek. De plaatselijke artsen ont dekten onlangs dat het bloed van daar wonen de kinderen te hoog zou zijn. Men vermoedt dat een lood- en tinver- werkende fabriek in de wijk de oorzaak is van het te hoge loodgehal- te in de lucht. Gemotoriseerde kleuter meestal niet verzekerd DEN HAAG (ANP) Als een kind in een electrisch speel goedautootje of op een electrisch motor fietsje een ongeluk veroorzaakt, zijn de ouders hiervoor aan sprakelijk. De ouders worden namelijk volgens de wet als eigenaar van dit speelgoed gezien omdat de kinderen minderjarig zijn. Veel verze keringspolissen houden echter geen rekening met dit speelgoed, wat grote problemen voor de ouders met zich mee kan brengen. Dit zegt de Nederlandse Vereniging van Assurantie-adviseurs (NVA). Zodra de kleuters met deze speelgoedautootjes en motorfietsjes op de openbare weg spelen, en ook het trottoir geldt als openbare weg, vallen ze onder de wet Aansprakelijkheidsverzekering Motor rijtuigen. Moderne polissen houden wel rekening met deze situatie, al geldt dan wel de beperking dat het voertuigje niet harder mag gaan dan 10 kilometer per uur. De NVA raadt de ouders van de „gemotoriseerde kleuters" aan na te gaan of hun kinderen goed verzekerd zijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. UIT ONDERZOEK BLIJKT: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Bijna 80 procent van de Nederlandse mannelijke automobilisten drinkt. Ongeveer eender de van hen vindt dat ze nog verantwoord kunnen rijden na 5 glazen sterke drank. Vijfentwintig pro cent acht zich nog goed in staat om veilig aan het verkeer deel te nemen na 3 of 4 glazen. „Het is nog mogelijk veilig te rijden na 1 of 2 glazen", meent 32 procent van de automobilisten. Slechts 13 procent meent dat veilig rijden gelijk staat met niet drinken. Dit is het resultaat van een enquête die het Instituut voor Sociaal, wetenschappelijk en Economisch Onderzoek (ISEO) onlangs gehou den heeft in opdracht van Veilig Verkeer Nederland. Veilig Verkeer Nederland houdt een actie met wenskaarten, affi ches en raambiljetten met de tekst „Prettige feestdagen en 'n veilig Nieuwjaar" om de Nederlanders zonder alcoholluchtje het nieuwe jaar veilig binnen te loodsen. Politie staakt naspeuringen (Van onze~ correspondent) BRUSSEL De ouden van Johanna Berbers hebben met de ontvoerden van hun dochter een akkoord bereikt over de hoogte van het losgeld waartegen dezen bereid zijn het 13-jarige Neder landse meisje vrij te laten. In afwachting van de resultaten van dit akkoord heeft de Brusselse politie alle naspeuringen naar Johanna gestaakt Het staken van alle politie-activiteiten is gebeurd op verzoek van de ouders zelf. Het echtpaar Berbers, dat woont in de chique Brusselse wijk St. Pieters Woluwe, is bang dat de kidnappers door de naspeuringen in paniek raken, waardoor het leven van hun dochter in gevaar zou kunnen komen. Politie-functionarissen heb ben de indruk dat aan de ontvoeringszaak nu spoedig een eind zal komen. Niettemin verlopen de onderhandelingen over de tijd en de plaats alsook de manier waarop het losgeld moet worden betaald nog zeer moeizaam. Deze onderhandelingen geschieden via de telefoon. Hoeveel het overeengekomen losgeld precies bedraagt is onduidelijk. Berichten als zou het om 50 miljoen francs gaan (ruim drie miljoen gulden) zijn door de politie ontkend, maar door de burgemeester van de Brusselse voorstad waarin de wijk St Pieters Woluwe ligt, bevestigd. U kunt in december nog een Opel kopen tegen de prijs van 1976 maar in de modellen van 1977 De auto wordt in januari '77 afgeleverd, dus u rijdt in een '77-er (kenteken wordt in januari afgegeven Bij bestelling in december levering tegen vaste prijs! Vrijblijvende taxatie van uw auto! t» Leiden/Katwijk/Voorschoten

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1