Dossier-Loyen lag jaar onopgemerkt in bureaula Legerplaatsen slecht beveiligd Staatscommissie Koopmans verdeeld over privacy-wet Abonnee tegelijk lid van omroep ONDERZOEK TEGEN AMBTENAAR Geen succes CDA belasting verlichting zelfstandigen Britse arbeider die te hard werkte ontslagen WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 VROEGE TV-RECLAME WORDT VERSCHOVEN DEN HAAG De telèvisiere- clamer rond de vroege jour naals van zeven uur worden Kamer een motie van het ARP- kamerlid Scholten aangenomen, waarin om deze verschuiving wordt gevraagd. Met deze motie heeft de Kamer zich tevens uit- pots meer, omat naar zijn me- gesproken tegen uitbreiding van nillg de kleine kinderen die dan de zendtijd van de ster. Zoals "og°P a'.op z" vroege leeftijd bedolven dienen te wor- eerder gemeld wil Scholten den door de wereld van de com- rond zeven uur geen reclames- mercie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag met een kleine meerderheid van 62 tegen 57 stemmen uitgesproken tegen het plan van minister van Doorn (CRM) om de ledenbestan den van omroeporganisaties te zuiveren door alleen diegenen als lid van een omroep aan te merken, die het lidmaatschapsgeld daarvoor betalen. Volgens dit plan zouden mensen die alleen maar een abonnement op een bepaald omroepblad hebben, niet meer automatisch als lid van de bijbehorende omroep mogen doorgaan. De uitspraak van de kamer kwam vrij onverwacht. Bij de stemmin gen over de CRM-begroting voor 1977 wilde de KVP'er Kleisterlee plotseling ook nog een motie over de ontkoppelingszaak, die hij ruim een jaar geleden had ingediend en waarover nog steeds geen uitspraak was gedaan, in stemming brengen. In deze motie stond, dat de kamer geen behoefte heeft aan het ontkoppelingsplan van Van Doorn omdat daardoor de omroepen verzeild zouden raken in een a-culturele, comerciële concurrentieslag teneinde de gunst van de kijkers en luisteraars te winnen. De programma's zouden daardoor in ernstige mate kunnen vervlakken. Dolle pret tussen tegenstanders gisteren na afloop van het omroep debat in de Tweede Kamer over de ontkoppelings-plannen van minster Van Doorn. De minister wist zich de tranen uit de ogen om een leuke opmerking van zichzelf, waarvoor staatssecretaris Meijer een applaus en de KVP-er Kleisterlee staand een smakelijke lach overheeft. ROTTERDAM (ANP) „Hoe is het mogelijk dat een legerplaats zo slecht beveiligd is, dat men daar „zo maar" kan binnenkomen en dan ongestoord het wapendepot kan openbreken." Dit vroegen de raadslieden van vier verdach ten zich gisteren voor de Rotterdamse recht bank af. De vier jongemannen, in leeftijd variërend van 19 tot 23 jaar, hadden op 8 augustus ingebroken in de Tonnet-kazerne in 't Harde. Zij zagen kans de wapenkamer open te breken en er vandoor te gaan met 16 pistool-mitrailleurs (Uzi's), twee bajonetten, ontstekers, 100 patro nen en negentien patroonmagazijnen. De officier van justitie, mr. J. G. F. Hage, eiste tegen de vier wapendieven gevangenisstraffen van anderhalf tot drie jaar. Hoofdverdachte in deze zaak is volgens mr. Hage de 22-jarige Paulus R. Paulus was van februari tot augustus vorig jaar in de leger plaats 't Harde in dienst geweest en dus bekend met de situatie ter plaatse. Bovendien had hij in september vorig jaar, samen met Carl S. al eens ingebroken in 't Harde. Toen werden twee Uzi's meegenomen. Paul had op de avond van 7 augustus zijn drie vrienden het plan van de diefstal voorgelegd. Alle vier verklaarden gisteren uit geldgebrek aan de zaak te zijn begonnen: Zij maakten gemiddeld per week zo'n 250 per persoon op aan cafébezoek. Na ieder zo'n tien pilsjes te hebben gedronken was het viertal in Paulus' auto naar 't Harde gereden. Met een betonschaar werd een gat in de afrastering van' de legerplaats gemaakt. Paulus loodste zijn vrienden langs de wacht, waarna de wapenkamer werd opengebroken. De hele operatie nam ongeveer één uur in beslag. De wapens werden in Rotterdam voor 4000 verkocht. Aantrekkelijke order voor UC-fabriek in Almelo (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een commer cieel aantrekkelijke opdracht ligt te wachten voor de ultra- centrifugefabriek in Almelo, waar grondstof voor kernener giecentrales wordt geprodu ceerd. Brazilië wil in de Alme lose fabriek uranium laten ver rijken tot grondstof voor kerne nergiecentrales, die door Duits land worden geleverd. De onderhandelingen over de omvang van de opdracht en de aantrekkelijke prijs (gesproken wordt van een miljard gulden) zijn afgerond, zo heeft het mi nisterie van Economische Zaken bevestigd. Zakelijk is het con tract met Brazilië dan ook „rond". Een moeilijk punt is nog dat aan een aantal veiligheids voorwaarden zal moeten wor den voldaan. Brazilië zal als alles doorgaat, zelf de uranium leveren, die in Almelo verrijkt moet worden. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND-DEN HAAG Het dossier over de ex-SS-kampbewaarder Loyen, te gen wie voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond leven slang is geëist wegens het bedrijven van oorlogsmisdaden, blijkt meer dan een jaar onopgemerkt in een bureaula op het ministerie van Justitie te hebben gele gen. Toen het bij toeval werd ontdekt, moest nog eens ruim een jaar door de Justitie besteed worden aan de voorbe reiding van de vervolging van Loyen. Het dossier werd ontdekt toen de betrok ken ambtenaar het ministerie had verla ten en zijn opvolger het bureau ging opruimen. Minister Van Agt (justitie) heeft de nalatigheid van de betrokken ambtenaar bijzonder hoog opgenomen en opdracht gegeven te bezien welke maat regelen tegen de nalatige ambtenaar kun nen worden genomen. Op de zesde en slotdag van het proces tegen Loyen gisteren, heeft de verdedi ging haar standpunt herhaald, dat de zaak tegen hun cliënt niet voor een Ne derlandse rechter kan worden berecht. Volgens de advocaat mr. M. v.d. Poel is de enige mogelijkheid het geval, dat de in het buitenland gepleegde misdrijven door een Nederlander zijn begaan. Het staat onomstotelijk vast, dat Loyen in dienst van de SS is geweest. Daardoor moet hij zijn Nederlanderschap hebben verloren, zo stelt de verdediging. Blijft de rechtbank in Roermond toch bij zijn standpunt, dan zal de verdediging de zaak voorleggen aan de hoogste rechtsin stantie. Mr. Van der Poel zei, dat de verdediging goed kan begrijpen, dat haar juridische verweer niet prettig is voor de mensen die emotioneel bij de zaak zijn betrokken. Maar de bescherming van de Nederland se wet gaat boven elk belang, zo betoogde mr. Van der Poel. Wijzend op de 'Israëli sche getuigen in de zaal, die de gruwelen van het kamp Bobruisk hebben over leefd, voegde hij er aan toe, „ondanks alles zullen zij het met me eens zijn, dat het hier gaat om het behoud van de Nederlandse rechtsstaat. Zij immers zijn destijds het slachtoffer geworden van een land zonder recht." De tweede verdediger mr. Schouten zei, de zeven punten in de dagvaarding be sprekend, dat de verdediging het dood schieten en het wurgen door Loyen als bewezen aanvaard. Ten aanzien van het ophangen is er ernstige twijfel. Het is niet zeker, dat de verklaringen van drie getui gen over hetzelfde feit gaan. Niet bewe zen acht de verdediging het verdrinken van gevangenen, evenmin als het levend begraven van een gevange. Het castreren van een Joodse jongen werd evenmin bewezen geacht. Mr Schouten zei over de strafmaat (de officier heeft levenslang geëist), dat Duit se bewakers van het kamp Bobruisk in Duitsland tot 12 jaar zijn veroordeeld. Temeer daar de verdediging een aantal punten niet bewezen acht, zei mr. Schout en, rekening houdend met alle omstan digheden, dat deze zaak rechtvaardig af gedaan kan worden met een straf van vijf of zes jaar. Volgens de verdediging, was de officier van justitie uitgegaan van het „oog om oog, tand om tand". „Dit kan in ons land niet meer worden beschouwd als een legitimatie van een straf", aldus mr. Schouten. De officier zei in zijn repliek op de pleidooien, dat het oorlogsstrafrecht uit sluitend het karakter draagt van vergel- dingsrecht. Loyen moet volgens hem in de gelegenheid komen om alsnog berouw te hebben. Uitspraak 14 december Prijs geneesmiddelen - „Betrek onderzoek Consumentenbond in beleid" DEN HAAG (ANP) „De re sultaten van het onlangs door de Consumentenbond gehouden onderzoek, waarin de prijzen van geneesmiddelen internatio- •naai werden vergeleken, moet staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) betrekken bij het algemene onderzoek naar de prijzen voor geneesmidde len", aldus het Tweede Kamer lid Dees (VVD). Het onderzoek van de Consu mentenbond leidde tot de con clusie dat Nederland tot de duurdere landen in Europa hoort. Dees wil dat de bewinds man onder andere de volgende factoren bij zijn onderzoek be trekt: de internationale verschil len in loonkosten, BTW-tarieven en handelsmarges van de groot handel en de apotheek en de vraag of aflevering in de goed kopere grootverpakking of in de duurdere kleinverpakking ge schiedt. Het algemene onder zoek wordt uitgevoerd door de departementen van Volksge zondheid en Economische Za- Assistenten TH-Delft studenten schorten werk op DELFT (ANP) De studentas sistenten van de afdeling bouw kunde aan de TH Delft hebben gisteren besloten hun werk zaamheden op te schorten. De student-assistenten zeggen te staken omdat ze sinds septem ber door staatssecretaris Klein opgescheept zijn met een sala risverlaging van tien procent. Bovenop de salarisverlaging dreigen nu door het college van bestuur per 1 januari 1977 richt lijnen ingevoerd te worden die een verdergaande verslechte ring betekenen. De student-assistenten eisen on der andere intrekking van de salarisverlaging van 1 septem ber 1976, terugdringen van het salaris op het niveau van augus tus 1975 en verbetering van de rechtspositie van de student-as sistenten. Door vele landen is de strijd aangebon den met de bittere kou, die de bevol king teistert van de door aardbevingen getroffen gebieden in Turkije. Een stroom dekens, ten ten, slaapzakken en kacheltjes vindt zijn weg naar Turkije. O.a. vanuit Neder land, zoals hier in Weert, waar door medewerkers van het Rode Kruis sta pels dekens worden ingepakt om ver stuurd te kunnen worden. Steeds meer meisjes naar land- en tuinbouwscholen DEN HAAG (ANP) In een jaar tijd is het aantal meisjes dat een opleiding volgt aan een land- en tuinbouwschool met dertig procent geste gen. Het vorig schooljaar waren het er 4300 tegen 3250 in het jaar daarvoor. Het aantal meisjes haalt het echter bij lange na niet bij het aantal jongens, dat op de land- en tuinbouwschool zit: 27.950 in het afgelopen leer jaar. Bij elkaar zaten 20.100 leerlingen op een lagere land- of tuinbouwschool. 7850 op de middelbare en 1400 op de hogere dagopleiding. Veertig procent van de geslaagden van lagere scholen ging aansluitend door naar het middelbare onderwijs. Van de afgestudeerden aan de middel bare land- en tuinbouwscholen ging zeven procent door naar het hoger onderwijs. Vorstelijk geschenk In zi|n kasteel Genhoes werkt de schilder William Halewijn aan een portret van ons vorstenpaar: een geschenk ter gelegenheid van hun 40-jarig huwelijksfeest op 7 januari Het is een initiatief van gravin Van Limburg Stirum waaraan echter het hele Nederlandse volk kan bijdragen Parkeerwachter liet zich afkopen Amsterdam (ANP) De Am- De man zou van automobilisten, gen betaling van vijf gulden, sterdamse recherche heeft gis- die vaak een bekeuring wegens Het is nog niet bekend hoeveel teren een parkeer controleur uit foutief parkeren onder hun rui- geld hij op deze wijze heeft de hoofdstad aangehouden op tenwisser kregen, de door hem geind. Volgens de politie strekt verdenking van fraude met par- of een collega uitgeschreven zijn fraude zich uit over meer keerbonnen. bon hebben teruggenomen te- dan een jaar. DEN HAAG De christen-democratische fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren hun uiterste best gedaan de fiscale zelfstandigenaftrek niet alleen volgend jaar voort te zetten, maar ook in 1978. Deze belastingverlichting is de laatste jaren vooral gegeven vanwege de slechte economische situatie in het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw. Staatssecretaris Van Rooyen (Financiën) wilde echter zijn geestver wanten tijdens de behandeling van de belastingplannen voor volgend jaar van het kabinet niet te hulp snellen. Hij vond het voorbarig om nu al te beslissen over een fiscale zelfstandigenaftrek voor 1978, omdat er te veel onzekerheid bestaat over de inkomens ontwikkeling in dat jaar. De staatssecretaris vond dan ook, dat hij het betrokken voorstel van zijn partijgenoot Van Amelsvoort (KVP) moest ontraden. Hetzelfde gol wijzigingsvoorstellen van Drees (DS'70). Dr. Drees zei andermaal dat de fiscale belasting van ongehuwden te zwaar is en dat de grens van 35 jaar tussen twee tarieven te hoog ligt en teruggebracht moet worden tot 30 jaar. Maar omdat de schatkist van het rijk er toch al niet best voorstaat, moest staatssecretaris Van Rooyen ook tegen dit plan het „ontraden" laten horen. Ook kwam de belasting die de gehuwde werkende vrouw moet betalen uitvoerig aan de orde in het debat, maar ook voorstellen om deze belasting te wijzigen werden van de hand gewezen. Van onze parlementaire redac- tie DEN HAAG De staatscom- missie-Koopmans wil de regi stratiesystemen van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) en de militaire inlichtingen diensten uitsluiten van de alge mene wettelijke regeling voor de privacybescherming van burgers bij de opslag van per soonsgegevens in computerad- ministraties. Twee leden van de commissie, mr. D.Verkade en prof. dr. J. Vollebergh, menen daarentegen dat voor deze diensten niet bij voorbaat een uitzondering moet worden gemaakt. Volgens hen doet zich juist bij de registratie systemen van deze diensten de behoefte aan goede waarborgen voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer sterk gevoelen. Hun minderheidsstandpunt is toegevoegd aan het eindadvies van de staatscommissie, dat gis teren, vergezeld van een proeve van een algemene privacywet, aan de regering is uitgebracht. De kern van de voorstellen is om alle geautomatiseerde admi nistraties, die gegevens van per sonen bevatten, onder het wa kend oog van een onafhanke lijke registratiekamer te brengen, waarbij de burger het recht van inzage en correctie (van zijn eigen gegevens) krijgt en de systemen met strengere regels worden omgeven naar mate de „gevoeligheid" van de gegevens groter is. De staatscommissie is in meer derheid van mening, dat onder meer het inzagerecht ernstige schade zou toebrengen aan het werk van de inlichtingendienst en. „Een dergelijke consequen tie is onaanvaardbaar", zo luidt het officiële standpunt. Mr. Verkade en prof. Volle bergh brengen daartegen in: „Zo het bijzondere gewicht van het werk van deze diensten al een reden zou kunnen zijn om hun registratiesystemen buiten de algemene privacywet te hou den, dan vormt het bijzondere risico van dit werk voor de per soonlijke levenssfeer op zijn minst een „neutraliserende fak- tor". De commissie is het er wel over eens, dat er goede waar borgen voor de privacybescher ming dienen te komen, wanneer de inlichtingendiensten zo dit al wordt toegestaan gegevens over personen aan andere regi stratiesystemen willen ontlenen. Bij gebrek aan voldoende gege vens laat de commissie het aan de regering over om voor het werk van de inlichtingendienst en een nadere wettelijke rege ling te treffen. Volgens mr. Ver kade en prof. Vollebergh ver dient zo'n regeling wel grote voorrang. De commissie meent, dat de zgn. politieregisters wel onder de algemene privacywet kunnen worden gebracht. Een uitzon dering wordt ook hier weer ge maakt voor de antecedentenre gisters. Voor de privacybescher ming op dit punt zou kunnen worden volstaan met een uit breiding van de wet op de justi tiële documenten. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Neal Dely (37), een geschoolde lasser van Luton, in het Engelse graafschap Bedforshire, is zijn baan kwijt, omdat hij te hard wil werken. Hoewel Engeland momenteel worstelt met zijn zoveelste zware financiële en economische crisis, wordt iemand die de han den uit de mouwen steekt er niet gewaardeerd. Dely's vakbond en collega's hebben ervoor gezorgd, dat hij ontslagen werd door de reus achtige (Zweedse) Electroluxfabriek in Luton, waar hij 13 jaar lang onderdelen van ijskasten gemaakt hqd- In dit bedrijf is een quotum voor stukwerk van kracht, dat volkomen onofficieel bepaald werd door de vakbond van metaalar beiders en zijn leden. Dely beging de fout die dagelijkse quotum geregeld te overschrijden. Hij werd voor de rechtbank van zijn vakvereniging gesleept en beboet met ongeveer zestig gulden. Een maand later gaf de directie van de fabriek, die door de vakbond onder druk gezet was, hem ander werk, waarmee hij wekelijks ruim 23 pond minder verdiende. Toen de fabriek Dely na verloop van tijd zijn oude baan terug wilde geven, veroorzaakte die stap een ernstige botsing met de vakbond. Dely weigerde opnieuw van werk te veranderen zolang de firma het geschil niet opgelost had. .Drie dagen later werd hij ontslagen. Nu is hij van plan zijn zaak aanhangig te maken bij het industriële tribunaal dat Electro- lux zou kunnen straffen wegens oneerlijk ont slag. Volgens de plaatselijke secretaris van zijn vakbond is Dely een „opstandige" kerel die zich dag in dag uit afsloofde als een muilezel en daardoor veel geld verdiende. De andere arbei ders vreesden, dat ze voor hun werk minder betaald zouden worden als Dely zich te hard bleef inspannen. In een fabriek van British Leyland in Solihull in het Engelse graafschap Warwickshire, is de situatie precies andersom. Daar dringen 240 arbeiders, een derde van het totale aantal, tevergeefs aan bij de directie om harder te mogen werken en de produktie van Range Rovers op te voeren. De directie antwoordt: „Sorry het kan niet - bij gebrek aan onderde len, die van andere fabrikanten moeten komen. We hebben dit jaar vaak last gehad van stakin gen, met het gevolg, dat onze voorraad nooit groot genoeg is om op volle toeren te lopen". NEW YORK (Reuter) - De CIA is er twee jaar geleden wel degelijk in geslaagd een Sovjet onderzeeboot van de Golf-2 klasse te lichten en de kernra ketten te verwijderen en te ana lyseeren, zo heeft het Ameri kaanse weekblad Time gemeld. Volgens Time waren de raket ten uitgerust met waterstofbom men. De 5500 ton metende onderzee boot was acht jaar geleden in 5.000 meter diep water ten noorden van Hawaii in de Grote Oceaan gezonken. Hij werd ge licht door de „Glomar Explo- Wegens valse declaraties Röntgenologen drie maanden de cel in DEN BOSCH (ANP) De ar rondissementsrechtbank in Den Bosch heeft de twee specialis ten-röntgenologen S.F. van Z. en P.K. uit Valkenswaard ver oordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Een en ander in overeenstemming met de eis van de officier van justitie mr. J. Peijnenburg. De rechtbank achtte de twee specialisten schuldig aan het maken van valse declaraties, waardoor een groot aantal zie kenfondsen werd benadeeld. Gezien echter het maatschappe lijk aanzien dat door de publici teit rondom het vonnis al als extra straf voor hen moet wor den gezien, heeft de rechtbank de bovenvermelde straf opge legd om niettemin toch duidelijk te maken dat een en ander een ernstig vergrijp is tegen de ethi sche kant van het medisch be roep waarin algemeen vertrou wen dient te heersen en te wor den waargemaakt Betaald Antwoord: Ook ABN steunt blank regeim in Zuid-Afrika AMSTERDAM (ANP) De werkgroep „Betaald Antwoord" adviseert geen geld toe te ver trouwen aan de Algemene Bank Nederland, omdat deze bank evenals AMRO kredieten heeft verleend aan de Zuidafrikaanse regering. Volgens de werkgroep, een steungroep van het antiracisme- programma van de Wereldraad van Kerken, is geen van beide banken bereid te erkennen een onjuist beleid te hebben ge voerd, dat neerkomt op steun aan de onderdrukking in Zuid- Afrika. Ook constateert „Betaald Ant woord" dat beide banken aan cliënten en maatschappelijke in stellingen het recht ontzeggen toezeggingen te vragen inzake een andere koers, „zelfs voor een extreme situatie als die in Zuid-Afrika". Het verzoekt de aandeelhouders van de ABN de raad van be stuur garanties te vragen dat geen herhaling plaatsvindt van een beleid dat neerkomt op in terventie in het binnenlands conflict in Zuid-Afrika, ten gun ste van het onderdrukkende blanke minderheidsregeim.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9