J. looio toe? Medicijnen in Nederland behoorlijk aan de prijs Politie machteloos tegen agressieve inbrekersbenden Plaatsgebrek hoger beroepsonderwi j s Bij de tijd JUBILEUM GASFORNUIZEN ONVEILIG RIJDEN OP EEN GOEDE FIETS w Bouwnijverheid heeft nieuwe injecties nodig /won* Gewogen JULIANA EN BERNHARD Uitspraak paspoort-affaire r lgj)lNSDAG 30 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 In samenwerking met o.m. de Consumentenbond. De Stichting vergelijkend Warenonderzoek testte zes gasfornuizen op veiligheid en kook-, bak-, en grillmogelijkheden. De onderzochte gasfornuizen zijn: ATAG 10.102, Dordrecht 825, ETNA 76 (nog wel in de handel maar wordt niet meer gemaakt. De vervanger is de ETNA 83), Pelgrim 250, SAUTER Bressane 122284, VENDOMATIC 7454. Veiligheid: de elektrische veiligheid van de SAUTER was het minst, de bedrading van de ovenverlichting en de grillmotor zaten niet voldoende vast. Hitte: de ovendeur achter de handgreep werd bij alle fornuizen te heet. Emaillering: allen een voldoende, behalve SAUTER. Oven: de oppervlakte het grootst bij SAUTER en het kleinst bij Etna en Vendomatic. Grill: oppervlak bij Dordrecht erg klein. Konklusie: de beste resultaten werden bij de Atag 10.102 en Dordrecht 825 verkregen. Binnenkort hoeft men niet meer zelf aan een knopje te draaien en de wijzers te verzetten om een horloge op de seconde af gelijk te laten lopen. Dat zal dan gebeuren vanuit een centrale, kilometers veraf, met een radiografische impuls, waardoor, bij de druk op een knopje, het uurwerk tot op de honderdste seconde en in sommige gevallen tot op de tienduizendste seconde wordt gelijk gezet. Op het ogenblik gebeurt dit al op proef in het Zwitserse Neuchatèl. Er zijn in West-Europa enor me prijsverschillen te consta teren wanneer het gaat om geneesmiddelen. Nederland staat daarbij aan de kant van de duurdere landen. Nog veel duurder dan in ons land zijn de medicijnen in West-Duits- land. In de Scandinavische landen, Oostenrijk, IJsland en Zwitserland zijn de prijzen ongeveer gelijk, zij het dat het niveau gemiddeld iets hoger ligt Veel goedkoper daarentegen zijn de medicijnen in Groot- Brittannië en Italië (een ge volg van de geduikelde valu ta, meent de Nederlandse As sociatie van de Farmaceuti sche Industrie), maar ook goedkoper zijn ze te verkrij gen in België en Luxemburg, Frankrijk, Finland, Spanje en Portugal. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Consumen tenbond samen met de zuste rorganisaties in de Westeuro- pese landen heeft gehouden. Dat Nederland tot de duurde re landen behoort wijt de Consumentenbond aan de mo nopoliepositie van de farma ceutische industrie, de weinig prijsbewuste houding van de artsen die de medicijnen voor schrijven en aan een zwak Een handvol pillen, maar ook een handvol prijzen overheidsbeleid. hogingen. Er wordt dan nau- „De prijscontrole van Econo- welijks gekeken of de be- mische Zaken bestaat veelal staande prijs wel redelijk is", uit niet meer dan het al of aldus de bond in de vandaag niet goedkeuren van prijsver- verschenen Consumentengids. De overheid zou ervoor kun nen zorgen, zo meent de Con sumentenbond, dat er meer medicijnen zonder merknaam worden voorgeschreven. Deze zijn net zo goed als de dure merkgeneesmiddelen en ze zijn veel goedkoper. Ook zou de overheid massale inkoop door het Rijksinkoopbureau kunnen bevorderen. Voorts zou volgens de bond parallel import moeten worden toege laten. Op het ogenblik is dat wettelijk verboden. Medicij nen mogen nu alleen worden ingevoerd door officiële (en door de fabrikanten aange stelde) importeurs. Maar deze monopoliepositie is onlangs flink aangetast door de niet- officiële importeur Centra farm, die voordelige merkloze medicijnen uit Engeland haal de. Een zaak die tot voor het Europese Hof is uitgevochten, met als gevolg, dat het minis terie van, volksgezondheid min of meer op de vingers is getikt. De bepaling in het wetboek zou namelijk in strijd zijn met de regels voor vrij handelsverkeer tussen de EEG-lidstaten. Op het minis terie wordt nu geknutseld aan een wet die parallel-import wel mogelijk maakt. Velgremmen, in de zo mer beter, maar bij nat weer onbetrouwbaarder dan terugtrapremmen. Wanneer u een van de ve len bent die het gewicht in de gaten moet houden is een weegschaal in huis erg gemakkelijk. Geen van de door de Con sumentenbond onderzochte personenweegschalen zal echter het juiste gewicht aangeven. Het best voldeden: Krups Diva, Krups Contessa en Teraillon Till. Hiervan is de Krups Diva het goed koopste: 28,25. Rekenmachientjes Goede en handige reken machientjes hebben een verzamelgeheugen, een di rect optellende procenten- toets en een tekenomkeer- toets. Aan deze eisen voldeden: Prinztronic Numberman M 40,Novus 835 40,Omron 8PM 60,Casio Pocket 70,en Chinon 880M 70, Hoe ideaal de fiets als vervoermiddel ook mag zijn de Consumentengids van december beoordeelt alle onderzochte supersportfietsen als redelijk tot goed van kwaliteit als vervoermiddel in het woon-werkverkeer ver liest de fiets steeds meer terrein aan de auto. Er worden meer fietsen gekocht, maar vooral in de steden wordt er minder gebruik van gemaakt, hoe graag men ook fietst. De Consumentengids heeft een aantal feiten op een rij gezet waaruit blijkt dat het fietsen door de steden onaantrekkelijk en onveilig is. De fietser ontmoet een flink aantal belemme ringen op zijn weg, zoals stoplichten die voor de auto vaak een groene golf opleveren, maar voor de fietser niet; straten niét eenrichtings verkeer, waardoor flinke stukken moeten wor den omgereden; het ontbreken van fietsbrugge- tjes of tunnels bij waterwegen of spoorlijnen; het noodzakelijk kiezen van de veiligste weg bij een ontmoeting met een auto; mankemen ten aan bestaande fietspaden; het stelen van fietsen. De kwaliteit van de fietsen zelf laat weinig te wensen over, afgaande op het onderzoek naar de supersportfietsen die in gewicht varie ren van 14 tot rond 16 kg. De onderzochte fietsen waren niet duurder dan 600 gulden, waren voorzien van velgremmen, een gewoon sportstuur en een vijf-versnellingenderailleur (evt.vier versnellingen). Van elk model moest een dames- en een herenuitvoering te leveren zijn. In een aantal gevallen kon die derailleur vervangen worden door een met tien versnel lingen of door een drie-versnellingennaaf. Bij het onderzoek is opnieuw gebleken dat beveiliging tegen diefstal alleen voldoende is bij gebruikmaking van een beugel of ketting- slot. Het fietsslot zelf is onvoldoende. De afstelling bij aflevering was doorgaans goed, slechts een enkele maal hoefde een bout of moer te worden aangedraaid, of de remmen bijgesteld. Bij een aantal fietsen werkte het voor- of achterlicht niet. Bij aflevering moet worden gekontroleerd of de fiets spoort (even met de handen los fietsen), of remmen en licht werken en de derailleur nauwkeurig schakelt. Bij nat weer is de remweg tweemaal zo lang als bij droog weer. Op één na alle onderzochte fietsen waren uitgerust met reflecterende pe dalen. In enkele gevallen ontbrak een wit achterspatbord en een rijkskeur voor de ach terlichtjes. De bevestigingen van de bagage drager bleken in een aantal gevallen een zwak ke plek. Op veiligheid werden gecontroleerd het vast zitten van zadel, stuur en handremmen, de voorzieningen van het kettingscherm, werking van bel en verlichting. Het rijkomfort is af hankelijk van verstelbaarheid van stuur en zadel, waarbij als prettig mag gelden wanneer de handvatten schuin naar achteren wijzen en scheme ribbels aan de handvatten ontbreken. Een goede keus kan worden gemaakt uit de merken Gazelle Tour de France, Gitane, Junc- ker Tour de France, Motobécane Classic, Su- peria en het herenmodel van Peugeot. Even goed maar duurder zijn Batavus Sprint, Empo Camping KD 4, Fongers Sprint en het dames model van Kaptein. Zeg Mona-man. Ik hoor niets dan goeds overdie nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je. Kernproef China geeft neerslag in Nederland DEN HAAG (ANP) - In Neder land is neerslag terechtgeko men van de kernwapenproef die op 26 september in China werd gehouden. Dit is waarge nomen door de meetapparatuur bij de kerncentrales in Dode- waard en Borssele. Volgens het informatiebulletin van de Vereniging van Exploi tanten van Electriciteitsbedrij- ven werd de radio-actieve neer- gemeten in de vorm van een verhoogd jodiumgehalte in melk, een toename van radio-ac tiviteit in de lucht en een ver hoogde radio-actieve neerslag op het gras. De meetapparatuur van de cen trales heeft nog nooit een verho ging van de radio-activiteit ge meten die het gevolg was van de lozing van deze stoffen door de centrales. ADVERTENTIE Speciaal rechercheteam enige oplossing" (Van een onzer DEN HAAG - Terwijl de Ne derlandse inbrekersbenden steeds actiever, ongrijpbaar der en agressiever worden, staan de politiekorpsen voor de steeds hopelozer wordende taak de goed georganiseerde misdaadclubs te achterhalen. Vier jaar geleden was men verontrust toen er voor ander half miljoen gulden aan tex tiel werd gestolen, dit jaar raamt men dit bedrag al op twintig miljoen. Het totale aantal diefstallen hiervan liep op van 190 in'1972 tot 330 in dit jaar. De taak van de poli tie wordt ernstig bemoeilijkt door het steeds driestere ge drag van de benden, die er niet voor terugschrikken vuurwapens te gebruiken en met snelle (gestolen) auto's dwars door alle obstakels te rijden, die hun vluchtweg be lemmeren. „We staan in feite volstrekt machteloos", geeft majoor K. de Maat van de Rijkspolitie grif toe. Hij is chef van het speciale, uit zeven man be staande „textielteam", dat vier geleden werd opgericht om de opsporing en bestrijding van de georganiseerde misdaad te coördineren. Sinds 1972 wer den door of na tussenkomst van het textielteam ruim 500 arrestaties verricht waaronder ruim 200 aanhoudingen van helers. De „rovers", zoals ze meestal door de officieren van justitie worden aangeduid, krijgen in veel gevallen straf fen van drie tot vijf jaar, maar worden bij goed gedrag mees tal na tweederde van de straf weer in vrijheid gesteld. Op deze manier worden de leden' van het textielteam voortdu rend met steeds dezelfde in brekers geconfronteerd. Is dat niet frustrerend? Majoor De Maat: „Het reclasseren van dergelijke lieden is een vrijwel onmogelijke zaak. Als ze in vrijheid worden gesteld ko men ze bijna altijd weer in aanraking met hun vroegere vriendjes. Dan beginnen ze weer opnieuw, maar wij begin nen ook weer. Wij staan op korte termijn inderdaad mach teloos als het erom gaat alle benden op te rollen, maar op de lange duur boeken we wel degelijk succes. Het kan voor komen dat we een jaar tot anderhalf jaar, achter een ben de of enkele leden daarvan aanzitten, maar dan is het ook met ze gebeurd. Het kan soms zo lang duren, doordat de mis daadclubs hun zaken zeer nauwkeurig voorbereiden. Zo is al lang voordat zij toeslaan bekend waar en bij wie pre cies zij de goederen kwijt kun nen en tegen welke prijs. De opbrengst is meestal tien pro cent van de werkelijke waar de. Bij een buit van een ton en om dergelijke bedragen gaat het momenteel, blijkt dat toch nog altijd ruim de moeite waard voor een karwei dat soms maar een paar minuten vergt." Als de politie tenslotte na vele maanden voorbereiding een bende op de hielen zit, komt het niet zelden voor dat de inbrekers toch de dans ont springen, omdat de politie zijn personeel niet wil bloot stellen aan wild-west vertoningen. Het enige doeltreffende ant woord hierop is volgens ma joor De Maat een zeer gespe cialiseerd politieteam, dat overal gerechtigd is op te tre den. „De organisatie van de Nederlandse politie leent zich hier op dit moment niet erg voor, zo'n speciaal team zou dwars door die organisatie heen moeten lopenen minstens moeten bestaan uit twintig man. Dan pas kun je echt iets ondernemen. Er zijn genoeg bekwame rechercheurs, maar je zou de storm van protesten moeten horen als we die sa men in één opsporingsdienst zouden plaatsen. Ze hebben het met hun eigen afdelingen al druk genoeg." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Groningse hoogleraar Zuidmoluks ideaal niet irreëel Op 7 januari 1977 viert heel ons volk, samen met de koninklijke familie, het 40-jarig huwelijksfeest van De geschiedenis van hun veertig bewogen huwelijksjaren kunt u in woord en beeld méé- beleven in "Geschiedenis van een huwelijk!' Dit vorstelijke boek, met meer dan 150 foto's die alle hoogtepunten vereeuwigen, is overal verkrijgbaar voor slechts 795 "Geschiedenis van een huwelijk" is een zeer bijzondere uitgave van Libelle. VOORZITTER BOUWONDERNEMERS: (Van een onzer verslaggevers) verheid vanmorgen gezegd op UTRECHT Nieuwe injecties de ledenvergadering van het voor de bouw zullen onvermij- verbond in Utrecht, delijk blijken. Minister Gruij- ters heeft laten weten dat er geen ruimte zal zijn voor extra stimulering van de bouwactivi teiten, maar het is de vraag of de bouwproduktie, zoals die in de regeringsnota bouwbeleid wordt voorspeld, wel kan wor den gehaald. Dit heeft voorzit ter S. J. van Eijkelenburg van het Nederlandse Verbond van Ondernemers in de Bouwnij- Amsterdam (ANP) De recht bank in Amsterdam heeft giste ren de twee verdachten in de paspoort-affaire' ieder 500 gul den geldboete plus drie maan den voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd. Het zijn de 26-jarige student economie Ru- die M. en de 25-jarige student in de politicologie Hugo M. uit Amsterdam. Tegen hen was De zaak kwam aan het licht toen op 25 mei van dit jaar op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv een koffer met explosieven ontplofte, waardoor twee men sen werden gedood en zeven gewond. Op één van de slachtof fers, de uit Wuppertal afkomsti ge Hausmann die de koffer had meegebracht, werden resten van een paspoort aangetroffen, dat op naam stond van Hugo M. Deze bekende, dat hij zijn pas poort aan zijn vriend Rudie had gegeven, die het nodig had om een lid van de Baader-Meinhoff- groep tijdelijk uit handen van de Westduitse politie te houden. politiek geen begrip, aldus de Groningse hoogleraar. De hoogleraar vond de Molukse acties vorig jaar bij Wijster ei genlijk nog helemaal niet zo gek, mits er geen munitie was gebruikt. „De actie zou dan goed gevallen zijn". Hij wees zijn toehoorders met klem op de explosieve situatie die er in .Zuidmolukse kringen nog steeds heerst. „Onderschat deze situa- •tie niet". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll GRONINGEN (ANP) „Het Zuidmolukse probleem is in de eerste plaats een politiek pro bleem en dan pas een sociaal probleem. De Nederlandse rege ring zou over moeten gaan tot een erkenning van het Zuidmo lukse ideaal hetgeen eigenlijk geen ideaal is, maar eerder een rechtsaanspraak". Dit zei prof. dr. H. Baudet, hoogleraar in de economisch-sociale geschiede nis aan de Rijksuniversiteit van Groningen, tijdens een ac tualiteitencollege. De hoogleraar hekelde het zwij gen van de Nederlandse rege ring over de erkenning van het politieke probleem van de Zuid- molukkers. Hij was het absoluut niet eens met de stelling dat de Zuidmolukse zaak tot zeibe schikking, een irreële zaak ge noemd wordt. Irreëel is in de DEN HAAG (ANP) Er is duidelijk gebrek aan oplei dingscapaciteit bij het hoger beroepsonderwijs en wel bij de opleidingen waarvan er maar een is of waarvan er slechts een paar bestaan. Over het geheel genomen hadden dit jaar 39.724 personen bij het HBO als eer stejaars of in het voorbereidend jaar terecht gekund. Geplaatst zijn er evenwel maar 34.627. Overcapaciteit is er bij: de hoge re nautische opleidingen, de hts- en, de hogere laboratoriumop leiding, het heao, de opleidingen voor diëtisten, de sociale acade mies en de nieuwe lerarenoplei dingen. Wat de laatste aangaat: voor enkele vakken waren er niet voldoende aanmeldingen. Alle of nagenoeg alle plaatsen zijn bezet bij: Het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme, de opleiding kinder verzorging en opvoeding, de op leiding toegepaste huishoudwe- tenschappen, de pedagogische academies, de jeugdleidersoplei dingen, de academie voor ex pressie, de hogere opleidingen voor de gezondheidszorg, de lo gopedisten-opleidingen, het mu ziekonderwijs, de dansopleidin gen en toneelscholen, de acade mies voor lichamelijke opvoe ding en de opleidingen voor be- roepskeuzewerk. De journalistenschool nam tien eerstejaars meer aan dan de opleidingscapaciteit aangaf. Ook op de bibliotheek- en docu- mentatiescholen zitten meer eer stejaars dan aanvankelijk moge lijk werd geoordeeld, wat ook het geval is met de academie voor beeldende kunsten. De ho gere hotelscholen gaven op 196 eerstejaars te kunnen plaatsen maar maakten ruimte voor 552. Voor tien van de 24 hbo-oplei- dingen geldt, dat de aanmeldin gen tenminste drie keer zo groot waren als de capaciteit. Alleen bij de opleiding tot fysiothera peut bleven 71 van de 2024 plaatsen voor eerstejaars onbe zet ofschoon zich er 7007 had den aangemeld. Met het oog op de toekomst van de bouwwereld zei hij verder dat over de ontwikkeling van de loonkostenstijgingen afspraken moeten worden gemaakt, opdat het investeringsklimaat de ko mende jaren grondig verbeterd kan worden. In dit verband vreesde hij dat de loonontwik keling in de bouw wel eens de factor zou kunnen zijn, die de economische gang van zaken in Nederland en de werkgelegen heid gaat bepalen. „Als het ons in de toekomst niet lukt de lo nen in de hand te houden zullen de gunstige uitkomsten, zoals die in de bouwnota worden voorgesteld, op de tocht komen te staan", aldus de heer Van Eijkelenburg. Hij zei voorts ervan overtuigd te zijn dat wijzigingen in de maat schappijstructuur niet van ho gerhand moeten worden voorge schreven. De opvattingen van het kabinet hierover worden volgens hem niet in brede kring als rechtvaardig en als een wer kelijke vooruitgang gevoeld. Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT; De mensen houden van 'm. Ouderwets-dik en toch vetarm. Je zuivelste gezondheid voor79 ct de halve liter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7