Qowuvnt STAKING DREIGT IN h,ri „odig- BETAALD VOETBAL Europese top blijft steken in problemen voor u Menten stortte wee ton op )uitse rekening Kortenhorst" Nieuwe hulpzending uit Nederland naar Turkije „Ingrijpen minister Eerst examen dan rijles Gifvaten nu ter hoogte van Scheveningen t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - GiroJ03003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 30 november 1976, 67e jaargang no. 20595 Slaap Later meer bewolking Slaap en slapeloosheid, in On der behandeling op Ned. I om 19.55 uur. Fleetwood Mac en anderen in Filter Furore om 21.50 uur. Ned. II om 20.25 uur Voor de vuist weg en om 21.45 uur Gebrs. Hammond. Om 22.35 uur Televizier met ramp Turkije. Aanvankelijk opklaringen maar geleidelijk van het westen uit weer toenemende bewolking, la ter gevolgd door regen. In de loop van de dag mogelijk tot hard toenemende of stormachti ge wind. Max. temperaturen rond 9 gr. Morgen: Zon: 8.26-16.33 Schev. hoogw.: 11.09-23.43 Maan: 14.09-02.48 Laagw.: 6.47-19.10 En daa vergad hamei in 5' ai. d;( gaderin zoude rop aan 'amilie weet van niets wat^bn ^an een onzer verslaggevers) duizen zi-'n t'P&ever niet te schaden weigert de niq wd l0°fdre<lacieur van Accent, de heer H. Knoop, nadere bijzonderhe den te verstrekken over de mysterieuze betaling in de na-oorlogse jaren van twee ton door de voortvluchtige P. Menten aan oud- Tweede Kamervoorzitter Kortenhorst (KVP). )e Haagse advocaat mr A. G. Maris had hem hierom verzocht, ai iac*at eerder namens de weduwe Kortenhorst en haar kinderen r lang iacl 'aten weten, dat uit de boekhouding van de heer Kortenhorst i Mart "ets büikt van een betaling. VQ()e heer Knoop, die in eerste instantie had gezegd, dat dit geld iij de KVP terecht was gekomen, trok deze beschuldiging later met en maakte er toen van, dat het bedrag rechtstreeks naar de 3ei< 2, leer Kortenhorst, toentertijd naast Kamervoorzitter ook advocaat rïje ran Menten, was gegaan. De familie Kortenhorst is hiervan niets u-j jekend. worde beer Knoop heeft mr. Maris alleen verduidelijkt, dat het bedrag. rin 1951 via een Italiaanse en een Oostenrijkse bank gestort is op' Duitse bankrekening van de heer Kortenhorst. De naam van bank, die hem tipte, wenst de heer Knoop echter nie* v. iddels is gebleken, dat het echtpaar Menten vijf dagen voor- spoorloos verdween de Airbome-begraafplaats in Oosterbeek tft bezocht. Volgens de politie vermeldt het gastenboek: „10-11- f6 Peter en Meta Menten Blaricum We will never forget you all". )p de begraafplaats liggen Britse en Poolse militairen begraven, dingen l^e sneuvelden tijdens de slag om Arnhem in 1944. (Van een onzer verslaggeef- DEN HAAG Behalve teer en nicotine krijgt een roker een flinke hoeveel heid koolmonoxide, beter bekend als „kolendamp" naar binnen. Dat is-gebleken uit een on derzoek naar twintig siga rettenmerken door de Con sumentenbond. Koolmono xide verdringt de zuurstof in het bloed, waardoor hartklachten kunnen optre den en de kans op een har tinfarct toeneemt. Maar behalve rokers krij gen ook niet-rokers, die in een vertrek zitten waar wordt gerookt, deze kolen damp binnen. Uit het on derzoek is namelijk duide- Kolendamp" in rook sigaretten lijk geworden, dat aan de voorkant (bij de askegel) van een sigaret twee keer zoveel teer en drie keer zo veel koolmonoxide (en soms zelfs vier keer) vrij komt als aan de mondzijde. Het koolmonoxidegehalte blijkt elkaar bij alle siga retten niet veel te ontlopen. De uitslag van het onder zoek is gepubliceerd in de vandaag verschenen Con sumentengids. UTRECHT - In het betaalde voet bal is de oorlog nu compleet uitge broken. Gisteravond besloten VVCS en WON voorbereidingen te tref fen tot een algemene staking en tevens de minister van CRM te ver zoeken het sectiebestuur onder con trole te stellen van een regerings commissaris wegens gebleken wan beleid. De belangenverenigingen kwamen tot een keihard eisenpak ket, nadat ze zaterdag tijdens de vergadering in Zeist hardhandig de mond was gesnoerd door het sectie- bestuur. VVCS en VON menen dat er nu sprake is van een noodsituatie, waarin harde maatregelen zijn ge boden. Na overleg met vertegen woordigers van NVV en juridische adviseurs werd het volgende beslo ten: van een financiële regeringscommis saris wegens gebleken wanbeleid. 2. Iedere verdere uitkering uit de algemene middelen te staken tot de inspraak en medezeggenschap van de werknemers een feit is geworden. 3. De minister van Sociale Zaken te verzoeken de looncontroledienst een algemeen onderzoek te laten instel len naar de minimumlonen in het betaalde voetbal en andere wettelijk voorgeschreven arbeidsvoorwaar den. 4. In een kort geding afschaffing van het transfersysteem en participatie in de televisierechten te vorderen. 5. Voorbereidingen te treffen voor een algemene staking naar Frans voorbeeld, die aldaar tot democrati sering van het betaalde voetbal heeft geleid. 6. Voortzetting van de contacten met de FBO teneinde in de werknemer- werkgeversfeer de belangen van voetballers en oefenmeesters te blij ven behartigen. 7. Het NW te verzoeken zijn invloed aan te wenden om de bedrijfstak betaald voetbal terwille van de actie ve en passieve recreatie van de on dergang te redden. 8. Een beroep te doen op het parle ment de democratisering in het be taalde voetbal veilig te stellen. (Van onze speciale verslagge ver DEN HAAG In een met weinig publieke belangstel ling maar met veel veilig heidsmaatregelen omgeven Europese topconferentie op het Haagse Binnenhof ge schatte kosten: zes ton tot één miljoen gulden hebben de Europese regeringsleiders vandaag en gisteren gepro beerd tot overeenstemming te komen over zaken als inflatie, werkloosheidsbestrijding, de handel met Japan, de verhou- ding tot de arme landen, en vooral het allesoverheersende energieprobleem. Gisteravond werden een aan tal werkgroepen ingesteld die de problemen voor vanmorgen half tien tot ontwerpconclusies moesten hebben samengevat, waarna de staats- en rege ringshoofden zouden proberen de nodige besluiten te nemen. De verwachtingen waren niet al te hoog gespannen. Een vol ledig akkoord over economi sche en monetaire samenwerk ing binnen de negen is nog lang niet haalbaar, zo bleek gisteravond al. Hoogstens op een paar punten kan overeen stemming worden bereikt, maar de uitwerking zal nog lang op zich laten wachten. Het trage herstel van de eco nomie en de door'conferentie- voorzitter Den Uyl gisteren ge- noemde nieuwe crisisdreiging Aankomst van president Giscard voor de Ridderzaal in 1977, speelt nu eenmaal ruet in de kaart van de EG-landen. Minister Van der Stoel zei gis teravond dat verschillende re geringsleiders hadden gewe zen op het gevaar van het uit elkaar groeien van de econo mieën van de lidstaten, terwijl het beleid juist gericht moest zijn op eenheid. Protectionisti sche maatregelen onderling werden afgewezen, ook als daarmee verbetering van de eigen economie kan worden bereikt. Alleen voor Italië werd een tijdelijke uitzonder ing niet als bezwaar gezien, gezien de rampzalige toestand waarin dit land verkeert. Kanselier Schmidt hield vol gens een Franse zegsman een toespraak als een „wijze en bezorgde vader", d.w.z. zijn verwachte donderspeech, waarmee hij vooral de landen met de grootste inflatie aan spoorde om meer aan de be strijding van dit euvel te doen. De Franse president Giscard, die vandaag in de Franse am bassade de Nederlandse uitga ve van zijn boek „Naar een ware democratie" ten doop hield, pleitte voor een ferme houding tegenover de oliepro ducerende landen, die erop neerkomt dat deze landen dui delijk wordt gemaakt dat de Negen slechts een bepaald pla fond, zowel in hoeveelheid als in prijs, aan olie zullen afne- Directeur Verkeersacademie: (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - Voordat de eerste rijles begint zal een cur sist de theorie van het autorij den en elementaire handelingen als wegrijden, stoppen en scha kelen moeten beheersen. Eerst na het afleggen van een soort examen zal hij voor het eerst met de instructeur de weg op kunnen. Deze aanbeveling heeft drs. G. Karreman, directeur van de Nationale Verkeersaca demie in Tilburg gisteren ge daan op de jaarvergadering van de auto- en motorrijtuigenscho- len in Hilversum. Met zijn suggestie wil de heer Karreman onder meer het leren van de theorie vlak voor het rij-examen onmogelijk maken. Het „examen" vóór de eerste rijles zou door de rijschool on der toezicht van het CBR kun nen worden afgenomen. „Er kan zelfs worden overwogen om het deel van de opleiding dat op dit voor-examen is gerich\ al voor het achttiende jaar te ge ven en hierbij de scholen in te schakelen", aldus de heer Kar reman. Ook de heer A. Dijkstra, voor zitter van de Bovag-afdeling au to- en motorrijscholen vond dat men niet zonder enige kennis van de meest elementaire ge dragsregels aan het verkeer mag deelnemen. Hij pleitte met nadruk voor een theoretisch toe latingsexamen, voordat met de praktijklessen mag worden be gonnen. Hij zei verder dat de auto rij schoolhouder als kleine zelfstandige totaal geen rechten heeft. „De Nederlandse autorij scholen hebben wat dit betreft een achterstand van twintig jaar", aldus de heer Dijkstra. BRAND Het hoofd van de vrijwillige brand weer in Nigtevecht stak de zolder van z'n eigen huis in brand. DEN HAAG (ANP-AP) Op verzoek van de Turkse Rode Halve Maan heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten tot een nieuwe hulpzending naar het rampgebied in Turkije. Voorts heeft de Nederlandse regering uit ontwikkelingshulp als eerste hulpaanbod een bedrag van een miljoen gulden toegezegd. Tevens zal Nederland een zoge naamde opblaashal van 160 m lang, 16 m breed en 8 m hoog naar het rampgebied sturen. Door het Rode Kruis zijn gisteren 3500 warme slaapzakken gekocht en 10.000 plastic zakken voor het afnemen en verstrekken van bloed. In Turkije is een tekort aan dat materiaal ontstaan. In de Turkse pers wordt de regering zwaar bekriti seerd omdat er nooit voorzorgsmaatregelen zijn genomen voor aardbevingsrampen van deze om vang. Anatolië is nu eenmaal berucht om zijn aardbevingen, maar van officiële zijde is nooit een rampenplan opgesteld om onmiddellijk bij voorko-, mende gevallen hulp op grote schaal te verlenen. Premier Demirel heeft er op gewezen dat de hulp onder uitermate moeilijke omstandigheden gebo den wordt: de afstand tussen Ankara en het rampgebied bedraagt 1400 km. Een van de talloze drama's die zich in het getroffen Oost-Turkije afspelen. Dit meisje staat gebogen over de stoffelijke resten van enkele familieleden, die. vijf dagen na de grote aardbeving, onderde ingestorte huizen vandaan zijn gehaald. Aardbeving in Chili en Peru: geen doden SANTIAGO (AP) - In Noord- Chili en het zuiden van Peru is vannacht maandagnacht een sterke aardschok gevoeld waar bij volgens mededelingen van de politie ten minste drie men sen gewond zijn geraakt. De politie van de provincie Iqui- que maakte bekend dat delen van de Pan American autoweg, die loopt van Noord-Amerika naar het uiterste zuiden van Zuid-Amerika, beschadigd zijn door aardverschuivingen. Oxirane mag van Rijnmond uitbreiden ROTTERDAM (ANP) De Rijnmondraad heeft geen be zwaar tegen uitbreiding van de chemische industrie Oxirane met een fabriek voor de pro- duktie van propyleenoxide in het Botlek-gebied. Gisteravond schaarde de raad zich achter het voorstel van het dagelijks bestuur om Oxirane een vergunning te geven in het kader van de Wet Selectieve In vesteringsregeling (SIR). Dat be tekent echter niet, dat de om streden uitbreiding ook inder daad doorgang zal vinden. Het bedrijf moet nog een hinderwet vergunning en een vergunning inzake de wet luchtverontreini ging krijgen van de provincie Zuid-Holland. En het bedrijf Kruwal kreeg van de provincie geen toestemming om een erts- knikkerfabriek in de Botlek neer te zetten, hoewel het wel een SIR-vergunning had. „Idi Amin" bezweken bij vliegtuigkaping BURBANK De zwarte acteur Godfrey Cambridge is gisteren tijdens de film opnamen van „Victory at Entebbe" aan een hartaan val overleden. In de film vertolkte Cambridge de rol van de Oegandese presi dent Idi Amin. De 43-jarige acteur kreeg in de studio's van Burbank in California een hartaanval. Bij aankomst in een hospi taal bleek hij te zijn overle den. Hij was al enkele we ken bezig met de opnamen van de film over de Israëli sche aanval op het vlieg veld Entebbe in Oeganda. Bij die actie werden des tijds de passagiers van een vliegtuig bevrijd uit handen van Palestijnse comman do's. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De uit een gezonken Engels schip afkomstige gifvaten dobberden vandaag in zee ter hoogte van Scheveningen-, Gisteren maakten twee Marineschepen achttien in noordelijke richting drijvende vaten onschadelijk tussen Hoek van Holland en Scheveningen. Doordat één vat met het zeer gevaarlijke natriummethylaat in Zeeland aanspoelde is het aantal vaten van 200 teruggebracht tot 121. Vandaag heeft men opnieuw geprobeerd voor de kust van Scheveningen vaten, die door hun explosiviteit groot gevaar voor de scheepvaart kunnen opleveren, lek te schieten. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres:.... woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1