Arme landen verdelen EG-top Terugkeer van brengt verandering in China 's politiek NEDERLAND EN DUITSLAND TEGENOVER ELKAAR Vakbond Franse rechters tegen de guillotine BREUK CDU EN CSU IS VRIJWEL DEFINITIEF Rassendiscriminatie krachtiger a Namen bekend Aznavour gedagvaard Miljoenenroof in Milaan van Commissie leden Trein stort in rivier: 13 doden Brits rapport aan regering: Geen boksen meer op Eton en Harrow LONDEN (Reuter) - Op Eton en Harrow, de twee beroemdste Britse „public schools", zullen de leerlin gen elkaar in het vervolg niet meer in een vuistge vecht bestrijden. Het bok sen is er van het sportroos- ter afgevoerd omdat de zoons van de rijken en machtigen er geen belang stelling meer voor hebben. Het blad van Eton, de „Chronicle", betreurt het einde van een periode vol heroïsche pugilistiek. (Van onze corres pondent Martin Woollacott) HONGKONG Tojiao Koean- hoea, de Chinese minister van bui tenlandse zaken zal wellicht die post verliezen ten gunste van de eer der dit jaar uitge stoten Teng Hsiao-ping. Moge lijk komt er een complete ver schuiving binnen het ministerie, wat zou duiden op belangrijke veranderingen in de buitenlandse politiek van China. De belangrijkste aanduiding van Tsjiao's moeilijk heden is dat hij al weken niet in het openbaar gezien is. Officieel zouden hij en zijn vrouw ziek zijn. Hoewel Tsjiao's gezondheid waarschijnlijk niet al te best is, wordt deze gezamenlijke ziekte gezien als een diplomatieke zet om buiten het ergste vuur te komen te staan. Er zouden al muurkranten geplaatst zijn waarop de minister aangevallen werd. Andere muurkranten zouden om de terugkeer van Teng vragen. Sommige sinologen geloven dat er in het verleden wrijving tussen Teng en Tsjiao geweest is, en dat Teng persoonlijk iets tegen Tsjiao heeft. Zeker is dat Tsjiao een grove fout maakte in een toespraak na Mao's dood. In die toespraak gebruikte hij bepaalde woorden van Mao die een van de leuzen waren geworden van de nu in ongenade gevallen radicalen. Hoea Kwo-feng, de nieuwe voorzitter, had deze woorden angstvallig vermeden in zijn eigen toespraken. Tsjiao was ^ijn levenlang een vriend van Tjoe En-lai. Niettemin wordt zijn „fout" gezien als regelrechte steun voor de radicalen, of, minder erg, als bewijs voor zijn onbekwaamheid. Mis schien ook is Tsjiao het symbool geworden van China's „harde" beleid tegenover Rusland, een beleid dat de Chinezen nu willen verzachten. Als bewijs voor een komende verschuiving binnen het ministerie voor buitenlandse zaken geldt dat zowel de ambassadeur in Japan als de vertegen woordiger bij de VN teruggeroepen zijn. Deze twee zijn de hoogste Chinese diplomaten in het buiten land. Afgezien nog van de invloed die het ontslag van Tsjiao op het beleid zou hebben, zou er met dat ontslag een post voor Teng vrijkomen. De meeste waarnemers geloven dat Teng binnenkort weer een actieve rol zal gaan spelen in de Chinese politiek. Misschien adviseert Teng nu al voorzitter Hoea. Men weet niet precies wat voor post Teng uiteindelijk zal krijgen. Misschien wordt hij een soort economische adviseur, misschien zelfs pre mier. Hij lijkt echter het meest geschikt te zijn voor minister van buitenlandse zaken. Hij heeft veel ervaring op dit gebied hij was zelf vertegen woordiger bij de VN. Alleen als minister van buitenlandse zaken zou hij geen directe bedreiging kunnen vormen voor Hoea. Wat zou er anders worden in het buitenlands beleid van China? Het meest voor de hand liggend is een zekere toenadering tot de Sowjet-Unie. Tot op zekere hoogte zou dit de ongeduldige Russen tevreden stellen. Tegelijkertijd zou toenadering tot Rusland een bericht aan de nieuwe Amerikaanse president Carter zijn: onderneem snel actie ten aanzien van Taiwan en volledige diplomatieke betrekkingen met communistisch China, anders komen de goede verhoudingen in gevaar. Op de lange duur zou dit nieuwe beleid China wat meer bewegingsvrijheid geven. Opmerkelijk is dat onder Hoea de Chinezen al een veroverde Russische helicopter plus bemanning terug gaven. Tsjiao is voorstander van een hard beleid tegen over Rusland. In een onlangs gehouden toespraak zei hij dat China haar Rusland-politiek niet zou veranderen. Ondertussen kwam afgelopen weekeinde de Russi sche onderhandelaar bij de Chinees-Russische be sprekingen over grensconflicten terug in Peking, na een afwezigheid van 18 maanden. Hij werd hartelijk ontvangen, wat zeker een aanwijzing is dat een verdere ontdooiing tussen de twee landen op handen is. Het Volksdagblad riep in een commentaar haar lezers op zelfbeheersing te betrachten in de natio nale campagne tegen de links-radicale „bende van vier". De krant waarschuwde dat „zij die fouten" gemaakt hadden „genezen moesten worden en niet vermoord". Het commentaar volgde op berichten uit het Zuid-Oosten van de belangrijke Foekjen provincie, waar massale zuiveringen van radicalen plaatsgevonden zouden hebben. „Geef ze de kans hun fouten te verbeteren. Sla ze niet dood in de stijl van de bende van vier", schreef de krant, duidend op de vier radicale leiders rond Tsjiang Tsjing, Mao's weduwe. De krant waarschuwde voor scheuringen en zei dat kritiek op de bende van vier uitgeoefend moest worden onder de verenigde leiding van de partij- cpmmissies op alle niveaus. Copyright The Guardian DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 PARIJS (UPI) - De invloe drijkste vakbond van rechters in Frankrijk heeft op haar jaar lijks congres in Parijs aange drongen op afschaffing van de doodstraf. De bond van rech ters, wegens haar linkse sympa thieën in de wandeling "de rode rechters" genaamd, betuigde ook steun aan het gemeen schappelijk politiek program van de gezamenlijke communis- tisch-socialistische oppositie. Een woordvoerder van de bond zei dat de uitspraak tegen de doodstraf gezien moet worden als een politieke aanval op de huidige liberaal-kapitalistische maatschappij in Frankrijk. De rechterlijke macht wordt door., de machtigen als wapen ge bruikt tegen de zwakken. 'De doodstraf dient gezien te wor den in de context van toenemen de onderdrukking', aldus de woordvoerder. Bij de bond, die beschouwd wordt als de invloe drijkste beroepsorganisatie van Franse rechters, zijn 1.400 van de 4.500 rechters in Frankrijk aangesloten. Dezer dagen moet president Giscard d'Estaing beslissen over vier gratieverzoeken van ter- doodveroordeelden, van wie het hoger beroep door het hoogge rechtshof is afgewezen. Sinds hij in mei 1974 president werd heeft Giscard op één na alle gratieverzoeken ingewilligd. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Het partijbestuur van de Westduitse CDU heeft gisteren een herstel van de breuk met de Beierse CSU onmogelijk gemaakt. Na een urenlange vergadering gaf het voorzitter Helmut Kohl weliswaar opdracht met partijchef Frans-Jo- Britse artsen •11 »nER1 willen naar vaste land X" spelei LONDEN (DPA) - Onge irland duizend Britse artsen hel )osten inlichtingen ingewonnen ovf kwa arbeidsmogelijkheden in an mooi EEGlanden. Op 19 decen reldka kunnen artsen in de EEG elders gaan werken. VijQ derd Britse artsen hebbei gesolliciteerd. Daarentegen is tot dusver enkel geval bekend van dok ïdscoa die uit de acht andere EEI rich landen naar Groot—Brittafft 8e willen. Beraad over interim-regennfc; in Rhodesië (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - Al bij het begin van de Euro pese topconferentie in de Haagse Ridderzaal stond vrijwel vast dat de negen staats- en rege ringshoofden geen over eenstemming zouden be reiken over een geza menlijk standpunt in de noordzuiddialoog, de conferentie tussen rijke en arme landen die in december in Parijs van start zou gaan, maar die vrijwel zeker zal wor den uitgesteld. (Daarbij speelt de keuze van een nieuwe Amerikaanse president een rol). Binnen de EG is het Westduit se standpunt over de beide problemen, die de arme lan den het meest na aan het hart liggen - de schuldenlast en de opbrengst van hun grondstof fen - niet wezenlijk veranderd sinds de UNCTAD-conferentie in Nairobi. Dat standpunt staat lijnrecht tegenover het Nederlandse, dat de ontwikke lingslanden in hun wensen een eind tegemoet wil komen. Het Westduitse standpunt komt erop neer dat de opbrengst van de grondstoffen min of meer een onderdeel moet blij ven van het vrije marktmecha nisme en dat de aflossing van de schulden van geval tot ge val en niet globaal moet wor den bekeken. Mocht Nederland toch zijn ei gen standpunt, afwijkend van dat van de andere acht EG- LEIDSE COURAN1 PAGINA 1 Woede gekc met vuur RIO DE JANEIRO (Reuty Vlak bij Rio kreeg een bujj dag pech. De chauffeur met zijn set sleutels ondj motorkap maar kreeg hetq meer aan de praat. De ong. 30 passagiers werden daarl woedend, dat zij de bus j hens staken. De chauffeurfe conducteur konden het h kiezen. VERSAILLES (AFP-UPJ Een rechtbank in Vers heeft de Franse zanger Ch Aznavour gedagvaard, nad niet was verschenen bij rechter die zijn aangiften de inkomstenbelasting oi zoekt. Het bedrag dat hij in 19' 1973 te weinig zou hebben geven, wordt op drie mi francs geschat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll MILAAN (AP) In het afgelopen weekeinde is ingebroken in een bijkantoor te Milaan van de Casse di Risparmio delle Province Lombarde, een van de grote Italiaanse banken. Volgens een mededeling van de politie zijn ongeveer 400 safeloket ten leeggehaald en wordt de waarde van de buit aan baar geld, juwelen, goud en andere kostbaarheden geschat op ongeveer 4 miljard lire (12 miljoen gulden). Men neemt aan dat de acht tien inbrekers het weekeinde rustig hebben doorgewerkt. Maandag werden in de kluis onder meer stukken brood, lege wijnflessen en lege sigarettenpakjes aangetrof fen. Wanneer de inbrekers zijn binnengedrongen, vrijdagnacht of zater dagmorgen, kon men nog niet nagaan. Wel dat zij met behulp van valse sleutels waren binnengekomen via een zij-ingang. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vredesprijs Noordierse leidsters OSLO (AFP) In Oslo wordt vandaag de „volksprijs voor de vrede" uitgereikt aan de twee Noordierse vrouwen Betty Williams en Mairead Corrigan, leidsters van de vredesbeweging in Ulster. De prijs, groot 1,7 miljoen Noorse kronen 800.000), tweemaal zoveel als de Nobelprijs voor de vrede die dit jaar niet is toegekend, is door Noorse dagbladen bijeengebracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ofschoon de Europese topcon ferentie in Den Haag pas vandaag van ge dachten heeft gewisseld over de samenstel ling van de nieuwe Europese Commissie, zijn de namen van de leden al gisteren bekend geworden. Voorzitter wordt de Brit Roy Jen kins. Het Nederlandse Commissielid wordt, zoals ook al bekend, minister Vredeling. De tweede Brit heet Tugendhat. Voor de Bondsrepubliek nemen zitting Brunner en Haferkamp, voor Frankrijk Ortoli (de huidige voorzitter) en Cheysson, voor Italië Gilitti en Natali. Het Belgische Commissielid heet waarschijn lijk Vicomte Etienne Davignon, het Deense lid heet Gundelach, voor Ierland komt Burke, voor Luxemburg Vouel. De nieuwe Commissie zal bestaan uit zeven socialisten, een liberaal, drie conservatieven en twee christen-democraten. De commissie zal in januari bijeenkomen om de portefeuil les te verdelen. Vredeling wordt genoemd voor ontwikkelingssamenwerking en sociale zaken. De Italiaan Natali maakte de beste kans onze landgenoot Lardinois op landbouw op te volgen, al is Vredeling voor die zware post niet kansloos. landen, blijven innemen, dan zou Bonn dit zeer „betreuren en verbazen", aldus conferen tiekringen. Bij de discussie speelt natuur lijk de olieprijs een rol, omdat, aldus Duitse delegatiekringen, „geld dat naar de OPEC-lan- den gaat, nu eenmaal niet naar de ontwikkelingslanden kan gaan". Bij de topconferentie is ook het verzoek binnengekomen een adoptieregeling te maken voor statenloze zigeuners in Europa. Zigeunerkoning Koko Petaio heeft de Europese rege ringshoofden laten weten dat 90 procent van de zigeuners in West-Europa statenloos is, en daarmee in een positie van volstrekte rechteloosheid ver keert. Darajani (AP) Bij de ramp met de trein in Kenia zijn vol gens de laatste gegevens ten minste 13 mensen gedood en gewond, aldus is van officiële zijde gisteravond meegedeeld. De trein ontspoorde op een brug, die het begaf, waarschijn lijk door het hoge water. De locomotief en zeven rijtuigen kwamen in de gezwollen rivier terecht. Er zouden nog mensen zitten in een wagon die hele maal is overspoeld, zodat het aantal doden nog kan stijgen. De buitenlanders in de trein, deelnemers aan de Unesco-con- ferentie in Nairobi (onder wie Nederlanders) en 17 Amerikaan se scholieren, zaten in het deel van de trein dat niet ontspoord is. Zij bleven ongedeerd. Er za ten ongeveer 600 passagiers in de trein. Een Keniase reiziger vertelde, dat hij negen uur lang tot zijn nek in het water had gestaan, voordat hij werd bevrijd. Hij dacht dat er in zijn wagon wel 40 of 50 mensen het leven had den gelaten. ontspoorde sneltrein tussen Mombasse en Nairobi. gaat door sef Strauss te onderhandelen, maar de voorwaar den die aan dit gesprek verbonden zijn, sluiten een nieuwe overeenkomst tussen de beide unie partijen volkomen uit. Het partijbestuur van de CDU stelde als eis, dat de onderhandelingen bekroond moeten worden met het herstel van de door het CSU opgezegde fractiegemeenschap in de Bondsdag. Tijdens het afgelopen weekeinde verwierf Frans-Josef Strauss echter met glans en glorie de zege van zijn partij bestuur voor het verbreken van de gemeenschap. Hier liet men er geen enkele twijfel aan bestaan, dat deze breuk definitief is. In eerste instantie heeft Strauss hiermee tegen de verwachtingen in het verzet in zijn eigen partij de kop kunnen indrukken. De vuurproef krijgt hij echter te doorstaan wanneer de CDU haar besluit uitvoert om in Beieren eigen partij-afdelingen op te richten. GENÈVE De voorzitter n ove de Rhodesiëconferentie in nève, Ivor Richard, heeft de nationalistische leiders hua Nkomo en Robert Moej '8e^ de samenstelling van rim-regering voor Rhodesië 1 sproken. Na afloop zei Richard datP' gesprek „een zeer nuttige in dende discussie" was, die il daag voortgezet zal wordenQ chard heeft een gedetaillee uiteenzetting gegeven van^ Britse voorstellen voor het O gangsbewind, dat Rhodesië uiterlijk 1 maart 1978 zal r ren. Vandaag zouden Nkomolf Moegabe hun visie daarop 1 ven. Columbia verhoog koffieprijs BOGOTA (AP) De ColJ biaanse koffieprijs op de ini nationale markt zal over eif dagen worden verhoogd, is door de nationale bond koffie-exporteurs beker maakt. Columbia had zijn prijzen a lopen vrijdag al met 8 proef verhoogd en het verwachtte dit ook zou uitwerken op J van de andere koffielanden, s lang de schaarste voortduij- aldus werd meegedeeld, de prijzen blijven stijgen. Luchtramp bij Moskou: 72 dotty IOT MOSKOU (AP-AFP) - Russische Toepolev 104 is ktf na het opstijgen van het vlitb veld van Moskou neergestotj waarbij alle 72 inzittenden het leven zijn gekomen. Het toestel zou een binnenlai terd se vlucht van Moskou naflr I le - ningrad maken. Onmiddell moe na het opstijgen verloor het towor stel snel hoogte en stortte onfiege r 30 km van de luchthav van ;r. apri *ln 1 LONDEN (Reuter) De Britse raad voor de rassenrelaties wil dat de regering in Londen in het offensief gaat tegen rassendiscriminatie in bet land. Ze moet daartoe gebruik maken van haar bevoegdheden wat betreft het toewij zen van commerciële contracten, met name om contróle uit te oefenen op het voorkomen van discriminatie in de arbeidssfeer. De raad zegt dit in een rapport van 72 pagina's dat vanmorgen is gepubliceerd. „Wij begrijpen niet dat de regering zich veelal het gebruik ontzegt van het krachtigste van alle wapens", aldus de raad. Het rapport van de raad beslaat de 18-maande- lijkse periode van januari 1975 tot juni 1976. In deze periode kwamen een recordaantal klachten over rassendiscriminatie binnen van 1697. waarvan 162 gevallen voor de rechter werden gebracht. De raad constateerde in 345 gevallen dat er sprake was van discriminatie, dat zich 895 gevallen voordeden van niet-onwet- tige discriminatie, en dat een aantal klachten werden ingetrokken of achterhaald bleken. In 283 gevallen werd met succes verzoening tot stand gebracht. De raad doet een dringende oproep tot krachtige regeringsleiding, waaron der „een tegenaanval op racistische elementen in de samenleving". Hij dringt er bij de rege ring op aan meer gebruik te maken van haar „grote commerciële en financiële bevoegdhe den". Volgens funktionarissen van de raad, die uitleg gaven bij het rapport, betekent dit laatste dat regeringscontracten meer doelgericht moeten worden toegekend.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10