a Derde ronde afgesloten tussen prof. Kuitert en gereformeerde synode Paulus de Boskabouter De Toverhoed BEURSOVERZICHT Suske en Wiske De Raap van Rubens LUCKY LUKE DE LEGENDARISCHE HELD L KERK EN WERELD KORTE METTEN DPR Rotterdam bekijkt werkwijze Oecumeni sche bijbel in omgangstaal] voor paus PAGINA 8 LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER l!iTE Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM We kwamen niet veel verder. De belegger is de afgelopen week niet wijzer van het Damrak geworden. Het algemene koersniveau schommelde wat heen en weer. Even leek het dinsdag de goede kant op te gaan maar een dag later was de vriendelijke stemming alweer als sneeuw voor de zon verdwe nen. Donderdag was echter de markt wéér iets beter gestemd. Het gevolg van de ups en downs was dat het algemene ANP-index- cijfer toch dicht in de buurt van de 85,5 bleef met als hoogste punt van de week 85,9 op donderdag. Prikkels die de beurs afdoende konden opkrikken waren er niet. De internationale concerns hebben nu allen hun cijfers over het derde kwartaal op tafel gelegd. Hoewel die grotendeels gunstig waren, bleef het effect op de koersen maar matig. We moeten dit voornamelijk toeschrijven aan het feit dat de leiding van de concerns over het laatste kwartaal of geen uitspraak durfden te doen of geen hooggespannen verwachtingen hadden. Met andere woorden, we moeten er zeker niet op rekenen, dat alle concerns in het laatste kwartaal met fraaie winstcijfers voor de dag komen. Het tegendeel lijkt eerder het geval. Mogelijk dat Koninklijke Olie en Unilever nog voor een verrassing zullen zorgen. De resultaten van de internationale concerns hebben dus niet als een hefboom op de beurs gewerkt. Dat was evenmin het geval met de nog steeds onder druk staande rente. Een rentedaling drijft niet alleen de obligatiekoersen op, maar zij pleegt ook in theorie stimulerend op de aandelenkoersen te werken. Het uitgangspunt is hierbij dat het rendement op obligaties en het rendement op aandelen dezelfde op en neergaande bewegingen maken. Een rendementsdaling op aandelen moet dan in een koersstijging tot uiting komen. Tot nu toe hebben we hier nog niet veel van gemerkt. De negatieve krachten, het gebrek aan vertrouwen zijn te groot. Deze week konden wij lezen dat één van de directeuren van de Algemene Bank Nederland, dr. Post, van mening is dat het economisch herstel dat van mei 1975 af zeer traag verloopt, nog maar een maand of zes zal duren. In het tweede kwartaal van 1977 verwacht hij een terugslag. De heer Post treedt hiermee in het voetspoor van de econoom van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, waarbij 24 landen zijn aangesloten, waarvan we vorige week konden lezen dat er in 1978 een economische terugslag zal komen. Deze prognoses werken uiteraard niet stimulerend op het kopen van aandelen, de onzekerheid wordt er alleen maar groter door. Een ongunstig voorteken voor onze economie en daardoor ook voor onze beurs is de te verwachten loonstrijd tussen de werkgevers en werknemersorganisaties. Het aanbod van de werkge vers (voor 1977 4,5 pet loonstijging maar geen prijscompensatie) lijkt onverteerbaar voor de werknemers. Het ligt daarom in de lijn der verwachting dat er volop sociale onrust komt met alle consequenties vandien voor de produktie- en van de bedrijfsresulta ten. Tegenover dit alles zakken de gunstige handelscijfers wat weg. In de eerste negen maanden steeg in hoeveelheden uitgedrukt de invoer met 10,2 pet en de uitvoer met 11,9 pet. Er blijken dus nog steeds goede mogelijkheden voor onze export te zijn terwijl de gestegen invoer duidt op een gestegen behoefte aan grondstoffen halffabrikaten en eindprodukten. Vergeleken met vorige week donderdag is in de eerste plaats het koersniveau van de groep banken gestegen. Maar ook de groep internationale fondsen konden een wat hoger niveau bereiken. Dit was dan te danken aan koersstijging bij Koninklijke Olie (plus 3,40 tot 117 gulden) en bij Akzo (plus 2,10 tot 28,20 gulden). Uit die laatste koersstijging blijkt dat de cijfers over het derde kwartaal niet zijn tegengevallen. Weliswaar was er een verlies van 24 miljoen gulden, maar 1975 was dit verlies 48 miljoen gulden. Door het verlies in het derde kwartaal van dit jaar is de winst in het eerste halfjaar nagenoeg verloren gegaan. Voor geheel 1976 hoopt Akzo ook quitte te spelen. Opvallend was dat er vooral van Duitse zijde kooplust voor Akzo bestond. Overigens ook voor Philips. Maar door ruim aanbod mondde dit niet in een koersstijging uit. Die kooplust moeten we weer in verband brengen met een stijgend koersniveau in Frankfort. Akzo en Philips werden hierdoor naar verhouding goedkoper. In tegen stelling tot Frankfort kon New York niet van de grond komen. Men blijft daar wantrouwen in de economische toekomst die de nieuwe president Carter gaat brengen. In de bankhoek kon deze week Algemene Bank Nederland 3 gulden oplopen tot 281 gulden op donderdag, AMRO 1,10 tot 65 gulden en Nederlandse Middenstands Bank met 2,40 tot 134,50 gulden. Het motief voor deze stijging is niet helemaal duidelijk. Mogelijk dat een perspublikatie over de ruime rentemarge die de banken thans maken, een rol heeft gespeeld. De banken brengen namelijk bij de kredietverlening nog altijd 1 pet renteopslag in rekening. Die opslag komt dan boven de 1 3/4 pet a 2 pet die de banken boven het promesse-krediet van de Nederlandsche Bank (afgelopen week nog 8 pet) aan cliënten in rekening brengen. Zij ontvangen dus zo'n 10 3/4 pet 11 pet maar zij behoeven voor het opnemen van geld aanzienlijk minder rente te betalen. Dit laatste is weer een gevolg van de rentedaling op de geld en op de kapitaalmarkt. Op de geldmarkt is het aanbod ruimer geworden omdat de Nederlandsche Bank buiten onze deviezen heeft gekocht (waartegenover guldens naar de markt vloeiden) en omdat het rijk uit zijn tegoed bij de Nederlandsche Bank voor grote betalingen moest doen. Voeg hierbij geruchten dat de Neder landsche Bank haar officiële rentetarieven zou gaan verlagen dan hebben wij de elementen bij elkaar die de rente op de markt voor kortlopend geld deze week sterk onder druk heeft gezet. Maar ook op de kapitaalmarkt blijft de rente onder druk staan, hetgeen onmiddellijk uit de stijging van obligatiekoersen blijkt. De vijftien jaar tot 1980 lopende 8 3/4 pet Nederland deed donderdag 100,60 en de 20 jaar lopende (tot 1995) 8 3/4 pet Bank Nederlandse Gemeenten 100,10. De 15 jaar lopende (tot 1985) 8,5 pet Bank Nederlandse Gemeenten, noteerde donderdag 100,4. Hieruit trok men deze week de conclusie dat de aangekondigde 10 jaar lopende 8 3/4 pet Nationale Investeringsbank een succes moet worden. De rentedaling bleek ook nog uit het feit dat twee hypotheekbanken de uitgifte van 9 pet pandbrieven gestaakt hebben. Volgende week dinsdag kan er eveneens op een 8 3/4 pet lening ingeschreven worden en wel van de Bank van Nederlandse Ge meenten. De looptijd hiervan is een stuk langer dan die van de Nationale Investeringsbank, namelijk 25 jaar. Een maand geleden kwam de Bank van Nederlandse Gemeenten nog met een 9 3/4 pet lening voor de dag. Ook toen al was de rente in beweging, want zij moest tot 9,5 pet verlaagd worden om geen echec te halen. Zoals de zaken thans staan, zal de nieuwe 8 3/4 pct's lening het wel halen, al weet je het met die langlopende leningen maar nooit. door Jean Dulieu x—49 Bij de kabouterboom aange komen, haalde Paulus zijn huissleu tel tevoorschijn en ontsloot de deur. Samen keken ze naar binnen. Op de tafel lag een grote hoed. „Nee maar," hem?' voudig. „dat is hem." Salomo kon hoed vervult immers wensen? WelnL zijn ogen niet geloven. „Ik heb toch ik hoefde alleen maar nét zo'n hoei zelf gezien hoe Eucalypta met die te wensen en toen was hij er hoed wegwandelde," stamelde hij. Alleen werd dat natuurlijk g riep Salomo verrast, „is dat „Hoe kan dan..." „Het was allemaal toverhoed, maar een heel gewoni ,Ja," antwoordde Paulus een- heel simpel," legde Paulus uit. „Deze hoed." Bergoss: dit jaar verlies OSS (ANP) Het resultaat van Koninklijke Tapijtfabrieken Bergoss NV over 1976 zal nega tief zijn, zo heeft de onderne ming bekendgemaakt. In augus tus liet het bedrijf weten, dat het resultaat over het eerste halfjaar van 1976 beduidend be ter was geweest dan dat over het eerste halfjaar van 1975 (ƒ0,5 min positief na belastin gen tegen 1,5 min negatief.). I Het bestuur sprak toen de ver wachting uit, dat de verbetering van het resultaat zich ook in het tweede halfjaar zou handhaven. Als gevolg van een aantal niet te voorziene ontwikkelingen moet het bestuur zijn prognose voor de uitkomst van het lopen de jaar herzien. De omzet op de exportmarkten is in de herfst achter gebleven. De grondstof- fenprijzen vooral van wol vertoonden een verdere aanzien lijke stijging. De sterke koersda ling van het pond sterling bete kende een zware concurrentie voor de geweven produkten van Kapitaaluitgaven Shell volgend jaar hoger DEN HAAG IANPI - De kapi- taaiuitgaven van de Shell-maat- schappijen buiten Noord-Ame- rika zullen volgend jaar onge veer eenderde hoger zijn dan de naar schatting 1 miljard pond over 1976. Deze cijfers noemde ir. E. G. G. Werner, een van de directeuren van de Koninklij ke/Shell Group, tijdens een ont moeting met financiële analis ten in Frankfort. Wijzend op de onzekere vooruit zichten met betrekking tot de vraag naar olie, oordeelde de heer Wemer voorzichtigheid bij het vaststellen van dergelijke grote investeringsprogramma's zeker gerechtvaardigd. Gezien echter het feit dat investering sprogramma's van deze omvang tegenwoordig lange aanlooptij den vergen, is het minstens zo belangrijk het doel niet uit het oog te verliezen door onevenre dig veel aandacht te schenken aan problemen en ontwikkelin gen op korte termijn. Deze ontwikkelingen zullen er volgens het bestuur toe leiden, dat het resultaat in het lopende boekjaar negatief zal zijn. Over 1975 leed Bergoss een verlies van bijna 1,4 min. Uitgiftekoers BNG-lening DEN HAAG (ANP) - De NV Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft de uitgiftekoers van de 8,75 pet 25-jarige obliga tielening 1977 per 1978-1979 groot 100 miljoen vastgesteld op 99,5 pet. De inschrijving op deze lening staat open tot en met 30 november Stijgende winst bij Hoechst FRANKFORT - De concern winst voor belastingen van Hoechst AG in de eerste negen maanden van dit jaar heeft 980 miljoen mark bedragen vergele ken met 610 miljoen mark in de overeenkomstige periode van het vorig jaar, zo heeft de maat schappij bekendgemaakt. Olies zeer vast op verdeelde markt AMSTERDAM, 26 nov. - Het Damrak moest vrijdag op eigen kompas varen omdat Wall Street donderdag gesloten was. Voor de hoofdfondsen viel geen bepaalde lijn te ontdekken en de stemming was voor alle ac tieve waarden dan ook sterk verdeeld. Van de internationals bleef Kon. Olie zeer in trek, in hoofdzaak als gevolg van gun stige beschouwingen in Ameri ka over dit fonds. Volgens een analyse moet Royal Dutch in 1980 een koers van 100 dollar bereikt hebben. Thans noteert dit aandeel rond 46 dollar. De eerste zaken in Olies werden gedaan op 119,70, wat een nieuwe winst van 2,50 ople verde. Spoedig na de opening werd gehandeld op 120,20 en rond twaalf uur werd ƒ119,80 betaald. De omzet was hierbij behoorlijk ruim. Unilever ging bescheiden met 70 cent vooruit tot 112,20 en liep daarna tot 112,50 op. Akzo en Hoogovens lagen een paar dub beltjes lager op 27,80 en 38,10 terwijl Philips nagenoeg onveranderd bleef op 26. Hei- neken steeg 20 cent tot 146,50. In de scheepvaartmarkt werd Van Ommeren weer aangetast door flink aanbod. De donder dag tijdens beurs bereikte winst ging geheel teniet en op 166,50 werd 5,50 verloren. Van de cultures trok Deli een gulden aan tot 104. De grote banken waren vriendelijk. In de obligatiesector kwamen aan beide zijden fractionale ver- schillen voor. Op de lokale afdeling van de markt was het rustig. Behoorlij ke vraag bestond naar aande len Verenigde Glas waarvoor 4 meer werd betaald op 87,50. Het bericht over een flinke order voor Dikkers lokte veel vraag uit, maar partijen konden het niet eens worden over een nieuwe prijs. Opgege ven werd 65 bieden en 67 laten tegen een vorige prijs van ƒ60. Eveneens in trek was Unikap met een winst van 8,50 op 145,50. Tilbursche Water zette de op mars met 10 voort tot 418. Pakhoed trok nog 1,50 aan tot 85. HBG werd qx-f 1 interim dividend verhandeld en hier mee rekening houdend steeg de koers met 1,80 tot ƒ74,80. Van Beek werd 3,50 hoger verhan deld op 64. Het bericht over een verlies bij de tapijtfabriek Bergoss ver oorzaakte nogal enige boosheid op de beurs omdat men had verondersteld dat de resultaten beter zouden zijn. Men vond dat Bergoss eerder met deze mededeling in de openbaarheid had moeten treden. De conster natie over deze slechte resulta ten was zo groot dat geen note ring werd opgemaakt. Het bericht over ontslagen bij Duiker waaruit blijkt dat de onderneming in een moeilijke positie zit veroorzaakte een koersval van ƒ12 op 98. Dargaud SA 1976 De gereformeerde synode heeft deze week de derde „zaak Kuitert" afgeslo ten. Deze. zowel als de twee voorgaan de. die in vorige synoden aan de orde kwamen, hadden alle betrekking op de opvattingen van prof. Kuitert, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, die hem tot een exponent van de z.g. nieuwe theologie doen zijn. Ging het in vorige synoden respectieve lijk over de historiciteit van Adam en Eva en over de verwerkelijking van het koninkrijk Gods. bij deze synode con centreerden de bezwaren zich vooral op het vraagstuk van de binding van het belijden en over de aard van het gezag van de bijbel. En er komt nog meer!, zei prof Kuitert. die de verschijning van een nieuw boek aankondigde. Over de binding aan het belijden sprak de synode met negenenveertig tegen vijftien stemmen uit. dat prof. Kuitert's visie daarop moet worden afgewezen. De hoogleraar zette schriftelijk, maar ook nog nader mondeling uiteen, dat hij zich weliswaar volledig aan de bijbel als de gezaghebbende openbaring, kortom: als het woord van God gebonden acht. maar dat voor hem de moeilijkheden beginnen als het gaat over ..de belijde nisgeschriften der vaderen". Hij wilde die best onderschrijven - wat hij ook altijd hééft gedaan maar had bezwaar tegen binding daaraan via dwang (leer- tucht). De belijdenis geldt voor hem als ver trekpunt, spraakregel. controlestation desnoods (een term die een der synode leden had gebezigd) maar met als een binding die door dwang kan worden opgelegd Die kan naar zijn mening de waarheid en daarmee de kern alleen maar bederven. Over de andere kwestie, die van het schriftgezag, sprak de synode geen oor deel uit. Hij wordt gedelegeerd aan het deputaatschap ..kerk en theologie", dat al met een studie hierover bezig is Prof. Kuitert, en trouwens ook tal van synodeleden legden er de nadruk op dat behandeling van deze maar ook tal van andere fundamentele vragen, die als een worsteling om de waarheid moeten worden gekenschetst, toch eigenlijk op een synode niet thuishoren, maar in de meer ontspannen sfeer van een veel diepgaander dialoog die los moet wor den gemaakt van een bepaalde persoon. ..Andere collega's van mij zeggen pre cies hetzelfde als ik. Waarom ben ik steeds het slachtoffer?", vond de hoog leraar. Sommige synodeleden zagen in de op vattingen van prof. Kuitert een gevaar, dat de vereiste trouw aan de confessie in de waagschaal stelt. Anderen daaren tegen schetsten hem als een verkenner, een man in de vuurlinie, die het voor alles gaat om het gesprek met rand- en buitenkerkelijken. Iemand, die de gere formeerde kerken nodig hebben, ook al spreekt hij dan een andere taal dan de ouderen. L)e apostolische nuntius voor bijzondere^opdrachten binnen de Vaticaanse „raad voor de openbare zaken van de kerk", aartsbisschop Luigi Poggi, is gisteren naar Boedapest ver trokken voor gesprekken met gedelegeerden voor kerkelijke zaken van de overheid in Hon garije. De laatste serie ge sprekken over nog open kwesties in de verhouding tussen kerk en staat in Honga rije werd precies een jaar ge leden in Rome gehouden. In de Italiaanse beweging van „Christenen voor het socialis me" heerst ontevredenheid, omdat de bisschoppenconfe rentie aan Piergiorgio Pelerti- ni de verdere toegang tot de theologische studie heeft ont zegd. Pelertim, lid van het Ita liaanse landelijke comité van de „Christenen voor het socia lisme". kreeg te verstaan, dat voortzetting voor hem dit jaar niet meer mogelijk was. De Europese commissie „Ge rechtigheid en Vrede" heeft in een brief aan de Zuidkoreaan- se minister van justitie aange drongen op een eerlijk proces voor de bekende Zuidkoreaan- se dichter Kim Chi Ha. Kim werd bijna anderhalf jaar ge leden gearresteerd. Zijn pro ces, dat al vele maanden duurt, zal naar wordt ge vreesd, spoedig uitmonden in veroordeling ter dood. Afgelo pen jaar zijn in Zuid-Korea talrijke processen gevoerd te gen Zuid-Koreanen, omdat zij hadden aangedrongen op her stel van de democratie in het land. De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam zal maandagavond 6 december om half acht weer bijeenkomen op de gebruikelijke plaats: het Adelbertscentrum aan de Röntgen- weg 99 te Delft. Op de agenda staat onder meer een bijdrage van de sec tie Leiden van de raad. welke tussentijdse bijdrage een on derdeel vormt van de behan deling van het jaarthema, dat de DPR zich heeft gesteld: „Kerkmodellen- opbouw van een gelovige gemeenschap". Aan de vier secties van de raad (Delft. Den Haag. Leiden en Rotterdam) is elk een on derdeel daarvan ter behande ling toegewezen. De bijdrage van Leiden gaat over „Ge- loofs-beleving en geloofs-on- derricht". Tevens zal de DPR zich bezig houden met het functioneren van de raad sinds de invoering van het jaarthema na de ..Open dag" te Delft in januari 1975. In de vergadering van september was daartoe een commissie uit de raad ge vormd. die dit functioneren heeft nagegaan en nu daar over een verslag aanbiedt. Het Diocesaan Bestuurscollege van het bisdom (gevormd door de bisschop, de twee vicaris sen-generaal en de algemeen econoom) heeft zich eveneens met het functioneren bezigge houden. Het college heeft voor de vergadering van december een nota aangeboden, getiteld „Gezichtspunten van het Dio cesaan Bestuurscollege aan gaande het functioneren van de Diocesane Pastorale Raad in de periode 1973-1977" De uitzonderlijke vorm van de biecht met generale abso lutie en uitgestelde belijdenis komt in het bisdom Roer mond praktisch niet voor toe passing in aanmerking. Het aantal priesters in dit diocees dat privé-biecht kan horen is voldoende groot en gemakke lijk bereikbaar, ook voor gro te feestdagen. De bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen, heeft dit laten weten naar aanleiding van een In Roermond bij biechten geen noodsituatie door de Nederlandse bisschop pen uitgegeven communiqué over de biecht (zie ons blad van gisteren. Red.). Volgens bisschop Gijsen kan er in zijn bisdom niet gesproken worden van een situatie, waarbij velen gedurende lange tijd niet per soonlijk kunnen biechten. Zou zich in een heel bijzonder geval toch een noodsituatie voordoen, dan kan de priester die hiermee geconfronteerd wordt zich met de bisschop of met een van diens vicarissen in verbinding stellen om over leg te plegen over de vraag wat hem te doen staat. Een eerste gezamenlijke bij-I belvertaling in modem Ita-r liaans van protestanten en li katholieken is gisteren aai paus Paulus aangeboden Aan de vertaling is vijf jaar I gewerkt door twee protes^l tanten en twee katholieken.! De eerste vertaling beperkt] zich tot het Nieuwe Testam-1 ent en gebruikt zoveel moge-1 lijk de gewone omgangstaal. De uitgave is afkomstig de internationale protestant se en katholieke bijbelorga nisaties, die beide in Stutt gart gevestigd zijn. Het Nieu we Testament in modem Ita liaans werd de paus aange- boden door de secretarissen- r" generaal van beide organisa ties. De nieuwe vertaling is ge drukt bij het Italiaanse pro testantse bijbelgenootschap en bij de katholieke uitgeve rij Libreria Dottrina Chris tiana. De directeur van het protestantse bijbelgenoot schap, dr. Renzo Bertalot zei, dat de gezamenlijke verta ling een oproep inhoudt aan de christenen van Italië om zich oecumenischer tegen over elkaar op te stellen. eir

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8