„We willen geen Moordende realiteit van de gerafelde heilige" Gemeente Alphen stond model Alphense schrijfster van hand Bloemencorso '77; Hallo, Holland Hier 1976 ATERDAG 27 NOVEMBER 1976 LiiiUor, L-uurtAiN i PAGINA 5 Voor wat extra's klimmen de pseudo Piet en Sint gaarne op het dak. LEIDEN Als Sint Nicolaas geen heilige was, kon hij wel inpakken. Geen sterveling die alles aan kan wat de bisschop van Myra (God hebbe zijn ziel) allemaal te verstouwen heeft rond 5 december. Het is maar goed, dat zijn eigenlijke feest dag op 6 december valt. Dan kan dit zegepralende lid van de christengemeenschap ten minste even op adem komen bij een voortreffelijk dampen de „bisschop". Goed doen en van alles in kinderschoenen stoppen, dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten. De Sint heeft zich dan ook gesplitst in verscheidene personen. Sint hier en Sint daar, dat moet mogelijk zijn, anders is er geen houën aan. Daarom zijn er ook hulporganisaties die de bisschop van harte bijsprin gen. Ze verdienen er ook nog wat van. Kijk de advertenties in de dagbladen er maar op na. De Sint meldt zich in veel vuldigheid aan om te komen goeddoen, tegen een redelijke en eigenlijk geringe vergoe ding. Nu zullen de jongsten onder ons de advertentiekolommen niet spellen. Zouden ze het wél doen, dan was hun levendig geloof in hun jaarlijkse wel doener al gauw de grond in geboord. Bij de aanbiedingen treffen we aan Sinten en Pie ten die voor een habbekrats ziel en zaligheid inzetten: „Sint en twee pieten voor 20 gulden, een onvergetelijk bezoek". „Sint en Piet voor Alphen en omstreken bij u thuis op be zoek. Ook voor verenigingen etc. Prijs 35 gulden per half uur". „Sint en twee Pieten. Voor 20 gulden een avond om nooit te vergeten. Te geef, en profiteer ervan". Ons oog viel op een adverten tie: „Sint en Piet komen 3, 4, of 5 december bij u op bezoek voor 40 gulden. Bel de Sinter- klazenorganisatie tussen 18 en 21 uur elke dag, tel. 071- 126506". Dat is weer meegeno men; noteert u even, want dit is een adres waar St. Nicolaas het best uit de verf komt. Het zijn een paar studenten die met tabbers en mijter spelen Jacky Lourens voor „haar" Zandwinplas, in haar tweede boek een bron van moordend geweld. zo'n anderhalf honderd bladzij den nodig, want hoewel de drie moorden als een rode draad, door het verhaal lopen, geeft Jacky Lourens haar hoofdper sonen bergen werk met talloze zijdelingse intriges. Wat moeten de Castellumse speurders bij voorbeeld denken van de verhouding tussen een rijke binnenhuisarchitect en het vermoorde zeventienjarige meis je. En ook hebben ze aanvanke lijk nogal wat bedenkingen te gen een op een sexueel avon tuurtje beluste Zwollenaar, die de avond voor de moord een bezoek bracht aan de doodge schoten prostituee, prostituée vraagt de Castellumse moord brigade zich af wat een Rotter damse vrouw heeft uit te staan met de moord op haar minnaar, de antiquair. Al die probleemsituaties zijn nog maar een peuleschilletje vergeleken bij het geval van de kunstschilder bij wie het moord wapen wordt aangetroffen, maar die over een sluitend alibi blijkjTte beschikken. Sfeer „Ze vragen erom" mag zonder meer een voortreffelijke opvol ger van Jacky Lourens eerste werk „Ze kunnen het niet laten" worden genoemd. Deze eerste ling, waarmee ze vorig jaar de buteerde en er al voordat het was uitgegeven mee in de prij zen viel (De Fontijnprijs) vond zoals dat in uitgeverskringen heet „gerede aftrek". Het duw tje in de rug dat de 55-jarige Alphyise schrijfster nodig had pen hebben zich in dienst van St. Nicolaas gesteld en ze voe ren een organisatie die er we zen mag, met uitvoerige sche ma's aan de muur (van een barakwoning aan het Piet Paaltjenspad). „Het is nacht werk", vertelt Frans, „de laat ste paar dagen begint het te lopen, maar dan in de voor gaande twee weken. We heb ben op het ogenblik 45 verzoe ken binnen. Maar het moeten er wel minstens 70 worden, anders draaien we met verlies. Onze Sinterklazenactie heeft zich verspreid over het gebied rond Leiden, maar we kunnen ook voorzien in behoeften rond Den Haag, Leeuwarden, Bilthoven, Delft en zo. Vooral Leeuwarden wordt dit jaar een experiment; daar zijn ze nog niet zo ingespeeld op een gehuurde Sint. Daar moeten we dus erg goed uit de bus komen. En dat zullen we ook.- We werken met ervaren krach ten en met succes. Gemiddeld streven we naar tien bezoeken per Sint. Eén stel hebben we al gekocht: een Sintenpak en een Piet-uitmonstering. Een hele investering van 600 gul den, inclusief het schminken. Daar kunnen we het bedrijf sleven mee af". Twee pakken twee stellen dus heeft deze studentenor ganisatie gehuurd en er is op tie bij Hoppezak in Leiden, bij wie ze 10 combinaties kunnen huren als de nood aan de man komt. Frans: „We kunnen zelfs tot 20 stellen gaan. Maar er is wel een geduchte concurrentie in deze streek. We doen 20 minuten voor 40 gulden en een uur voor 80 gulden. De con currentie zit daar wel een tien tje gemiddeld onder, maar dat zijn meestaléenmansbedrijf- i jes die het pak al jaren in bezit hebben. Dat scheelt een stuk. Volgend jaar springen we er veel beter uit, wat ik u brom". Frans en Watze werken veel met medestudenten uit het huis. Dat zijn Sinten en Pieten met ervaring. Frans: „We moe ten het wel goed in de hand houden, want overal krijg je iets aangeboden. Vooraf heb ben we voor onze Sint en Piet krachten instructiedagen. We houden ze voor, dat de kinde ren niet bang gemaakt mogen worden, geen lelijke gezichten trekken en zo meer. We verze keren ons van „richtlijnen" van de ouders die in „het grote bock" van de Sint geschoven worden. Ook moeten we niks hebben van heilige bisschop pen die dronken aan een adres arriveren. Dat wil nog weieens gebeuren, want ze in elk huis krijgt de Sint wel iets aange boden en op het tiende bezoek kan de zaak bepaald uit de hand gaan lopen op die ma nier. Zoiets kun je een kind nooit aan doen. Een Sint die wankelend binnenkomt is veel erger voor een kind dan wan neer zijn vader eens aange- schoen verschijnt". De Leidse Sinterklazenorgani- satie van Frans en Watze mijdt iedere Sint die in een vloerkleed wenst te verschij nen. „We willen geen gerafelde heilige", zo houdt Frans staan de, „en ook geen Sint die twee keer tegelijk op een adres zijn opwachting maakt. Waar schijnlijk kost dit St. Nicolaas- optreden ons een tentamen. Laat het zo zijn. We besteden aan het kinderfeest alle zorg. Omgeven het met liefde en met berekening. Onze vaders hebben gelukkig een beginka pitaal gestort, anders hadden we nu al met de handen in het haar gezeten". Watze is nog onder de indruk die hij vorig jaar als Sint heeft opgedaan: „Twee kinderen moest ik een half uur bezig houden met enorme cadeaus. Dat ging in een erg hoog tempo, want er kwam geen einde aan. Die din gen maak je ook wel mee. O ja, wat ik ook nog wilde zeggen: we geven onze Sinter klazen 20 cent kilometerver goeding. Dat kan aantikken. Maar de kinderen kunnen er weer een jaartje tegenaan. Totdat hun geloof getorpe deerd wordt. Maar dat is onze schuld niet". TON PIETERS en er graag een centje aan over willen houden. Maar daar hebben ze een hard hoofd in. Frans van Capelle is 22 jaar en studeert in Leiden fiscaal recht. Watze Hepkema is 19 en heeft zich op het psychologi sche vlak begeven. Beide kna- Evenals het afgelopen jaar wordt er weer een mozaïe kwedstrijd gehouden. De praalstoet zal komend voorjaar eerder te aanschou wen zijn dan in voorgaande jaren. De Hobaho-hallen in Lisse zullen vanaf donderdag 21 april om zeven uur 's avonds geopend zijn voor pu bliek dat het optuigen wil zien. In de aangrenzende hal in Lis- se beginnen donderdagavond festiviteiten die door de Lions Club Bollenstreek worden georganiseerd. Orkesten zullen daar voor de nodige muzikale klanken zorgen. Het geheel zal in een oud-Hollandse sfeer worden verwezenlijkt. Na het corso vertrekken vijf praalwagens naar Zweden. In Götenburg zullen deze wagens deelnemen aan een optocht. LISSE „Hallo, Hol land Hier" luidt het motto van het dertigste bloemencorso van de Bollenstreek. Het ko mend voorjaar rijdt de traditionele bloemen pracht op 23 april. In de afgelopen jaren hield men het corso immer op de laatste zaterdag van deze maand, maar die zaterdag is in '77 Konin ginnedag. De organisa toren vrezen op Konin ginnedag te weinig as sistentie te kunnen krij gen van de politie. Bo vendien verwacht men in het 1 mei-weekeinde weer de grote toeristi sche toeloop naar de Bollenstreek. De stichting Bloemencorso Bollenstreek heeft deze week de nieuwe ontwerpen voor de praalwagens voor corso '77 kunnen aanschouwen. Het kor mende corso, dat een interna tionale reputatie geniet, staat in het teken van Holland met zijn gewoontes, tradities en liedjes op de voorgrond. De stoet zal ook dit keer weer starten in Haarlem. Na een rit langs de bollenstreekgemeen ten eindigen de praalwagens hun rit in Noordwijk. Tenmin ste tien praalwagens blijven op de Kon. Wilhelminaboule- vard staan. De overige wagens zullen her en der over de ge meenten verspreid worden. In o, Noordwijk zal de ontvangst 0 Leden van de stichting Bloemencorso Bollenstreek van het bloemencorso ae nodi- bekijken met ontwerper Van Driel de voorstellen voor de ge luister worden bijgezet, nieuwe praalwagens. ALPHEN AAN DEN RIJN Castellum aan den Rijn mag dan op het eerste oog een niet- bestaande gemeente lijken, na het lezen van de eerste tien bladzijden wordt al duidelijk dat deze politieroman-gemeente opvallend veel overeenkomsten vertoont met Zuidhollands cen trumgemeente Alphen. Met na me Alphen-Noord wordt onder de dekmantel van haar pseudo niem Castellum-Noord uitvoe rig en realistisch beschreven in deze puur Hollandse misdaa droman. Een in het Nieuwe Meer (lees: Zandwinplas) aan getroffen lijk van een anti quair, een onopgeloste vier jaar oude ziekenhuismoord en een neergeschoten prostituée vor men de ingrediënten voor de tweede politieroman van de hand van de Alphense schrijf ster Jacky Lourens-Koop. In haar 155 pagina's tellende ro man „Ze vragen erom" wordt de Castellumse moordbrigade onder leiding van inspecteur Eric Jager met een drietal „los" gepleegde moorden, waar later wel degelijk lijn in blijkt te zitten. Langzaam maar zeker ontrafelen de inspecteurs Jager, De Griep en Herstal dan ook het mysterie. Aanvankelijk hebben de drie in specteurs de grootste moeite om het motief voor de moorden te ontdekken. Pas wanneer het lijk van een Alphense antiquair in het Nieuwe Meer wordt gevon den komt er wat meer licht in de zaak. Vingerafdrukken op een whiskyfles in het huis van de vermoorde antiquair en de zelfde vingerafdrukken op een plastic tasje die destijdes op het lichaam van een vermoord ze ventienjarig meisje werden aan getroffen vormen de sleutel naar de kamer der gerechtig heid. De oplossing komt even wel zoals het een goede politie roman betaamt onverwacht en aan het eind van het verhaal. Rode Draad Om tot de oplossing te komen hebben de heren van de Castel- lqpise moordbrigade echter wel De verhuur van Sint en Piet: ,,Een kwestie van liefde en berekening om haar tweede boek te vol tooien. „Ze vragen erom" wordt evehals haar eerste boek geken merkt door een realistische weergave van sfeer en karakter. Vasthoudende inspecteurs moe ten onder de barre winterse om standigheden rond de kerstda gen aan de bak. Struinen langs de boorden van het waterkoude Nieuwe Meer en verhoren afne men in gammele buitenaf wo ninkjes en luxueuze bungalows. Het beschrijven van de sfeer en de diverse plaatsen van hande ling kostte de Alphense huis- moeder-schrijfster aanzienlijk minder moeite dan bij voor beeld het bedenken van het „plot". Reden is dat zij als uit gangspunt bestaande situaties heeft aangehouden, waardoor het slechts een noteren was van wat zij zag. Alphen zelf stond immers model. Waarom vraag je je onwillekeurig af? „Als je een plaats van handeling moet verzinnen ga je vroeg of laat de mist in omdat je bepaal de details snel over het hoofd ziet", meende de Alphense schrijfster. ,3ij het hanteren van bestaande situaties is dat welhaast onmogelijk. Bovendien geef je de lezers door de reali teit de mogelijkheid om zich bij het hele gebeuren betrokken te' voelen." Derde boek Dat zij daarmee zeker in de roos heeft geschoten bewijzen de ver koopcijfers. Ook het feit dat haar derde werk ter correctie bij de uitgever ligt is typerend voor de behoefte die aan een realistische Hollandse politiero man bestaat Jacky Lourens heeft in haar gereedliggende werk nog pro fessioneler aangepakt. In haar derde boek zal de Castellumse moordbrigade onder leiding van Eric Jager niet langer zo maar een krant lezen. „Dat wordt", zo verzekert Jacky, „de Leidse Courant". m ED JANSEN- Twee van de ontwerpen voor de praalwagens voor het komende bloemencorso.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5