Ondergrondse verschafte Menten half jaar onderdak jVrëdeling uit kabinet IN 1944 „OP VLUCHT VOOR SS" NOS aanvaardt bouwplannen RHODESIE- OVERLEG NU UIT IMPASSE Oost-Duitsland drukt onrust met harde hand kop in Meerderheid I leraren tegen I middenschool I Waarschuwing tegen vaten gif op strand Kila fors gestraft Zaterdag 27 november 1976,67e jaargang no. 20593 Slot van Sil ut Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. vertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Sil de strandjutter (7 en slot) op Ned II om 21.30 uur. Ned. I om 19.55 uur NW in 90 jaar strijd. Om 21.50 uur Hoe bestaat het. Zondag op Ned. I om 20.15 uur film „Konvooi naar Moer- mansk", om 19.05 uur Concert podium. Ned. II om 20.30 uur Frontaal over boycot Zuid-Afrika. Om 21.40 uur Zienswijze over de medemens. Opklaringen Van het noordwesten uit opkla ringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige westelijke wind. Maximumtem peraturen ongeveer 9 graden. Zaterdag. Zon op 8.20, onder* 16.35; maan op 12.09; onder 22.20. Zaterdag. Scheveningen hoog water 6.51 en 19.15; laagwater 2.39 en 15.02. linke opslag voor 'esidentie Orkest HAAG B. en w. willen het residentie-orkest I januari 197* een salarisverhoging van tien »cenl toekennen. Ook wil het college het orkest tr dit jaar een toeslag van tien procent van de ariskosten te geven, welk bedrag een soeiale itemming «ondermeer voor de pensioenen! dient •ijgen. een en 3nder wordt beoogd een einde le maken de salarisachterstand van het Residentie-orkest opzichte van het Rotterdams Philharmonisch fcesl De voorgestelde verhoging, die 700.000 gulden mi. zou in haar geheel ten Jaste van de gemeente ■n Haag komen Reorganisatie defensie vanaf 1 december (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plannen voor reorganisatie van de top van het ministerie van defensie zullen vanaf 1 december hun beslag krijgen. Dit heeft minister Vredeling van defensie gisteren bekend gemaakt. Het doel van de reorganisatie is om direct onder de politieke leiding (de minister en de staatssecretaris sen) een meer samenhangende behandeling mogelijk te maken van de plannen van het krijgsmacht op het terrein van operaties, personeel, materieel en financieel-economische zaken. Een twintigtal bestaande topfuncties zal door nieuwe worden vervangen. Disconto gaat maandag één procent omlaag AMSTERDAM (ANP) Met ingang van aanstaande maandag wordt het wisseldisconto met l pet ver laagd tot 6 pet Het promessendisconto en de voor schotrente gaan van 8 pet naar 7 pet., zo heeft De Nederlandsche Bank bekendgemaakt. De centrale bank noemt als reden voor de verlaging de ontwikkeling van de geldmarktrente en gewijzig de omstandigheden in de valutamarkt. De laatste wijziging van de tarieven van de centrale bank vond plaats op 20 augustus, toen het wisseldis conto met 0,5 pet werd verhoogd tot 7 pet en het promessendisconto en de voorschotrente met 1 pet tot 8 pcL Vrouw (29) vermoord in Groningen GRONINGEN In haar woning aan de Aquama rijnstraat in Groningen is gistermorgen het stoffelijk overschot gevonden van de 29-jarige Willemina M. van Engers. De vrouw lag dood op een bed in de slaapkamer. Zij moet, aldus de politie, op geweldda dige wijze om het leven zijn gebracht. Hoe dat is gebeurd is nog niet bekend. De echtgenoot van de vrouw, de 30-jarige co-assistent H. J. R., is spoorloos. Wel vond de Groningse politie kort nadat de vrouw dood was gevonden de auto van de man. Deze stond geparkeerd bij het Van Starken- borghkanaal, niet ver van de woning. De politie sluit niet uit dat R. in het kanaal is verdronken. Vulkaan in de klas: negen gewonden NAPELS lAFP) Om zijn les over vulkanische aktivlteit wat aanschouwd ijker te maken, had een Napolitaanse natuurkundeleraar dezer dagen in de klas een met kruit volgestouwd schaalmodel van de Vesuvius opgesteld. De .eruptie' van het ding was heviger dan voortien. Negen leerlingen werden gewond en de leraar zelf moet een band missen. De klap was zo hard. dat de aoti-terreurbrigade van de Napolitaanse politie in eerste instantie dacht aan een bomaanslag. „Ik wens met rust te worden gelaten, ik heb niets met de zaak Men ten te maken". Dit be roep deed gistermiddag een zeer geëmotioneer de mej. S. de Haan (67) tijdens een bijeenkomst met de pers op het poli- tie-bureau van haar woonplaats IJmuiden. De vrouw was tot ruim drie jaar geleden de huis houdster van Pieter Menten. Zij gaf de pers conferentie op aanraden, van de politie, met de bedoeling zo een eind te maken aan de overlast die zij van nieuwsgierige plaatsgenoten onder- (Van een onzer verslaggevers) RAALTE Niet op de hoogte van zijn ware achtergronden, heeft het onder gronds verzet in ons land op het eind van de Tweede Wereldoorlog de nu van oor logsmisdaden verdachte Nicolaas Pieter Menten in bescherming genomen tegen de SS en hem voor de duur van een half jaar aan een onderduik-adres geholpen in de gemeente Raalte. Menten wist een aantal verzetsmensen hiertoe over te ha len door hen op de mouw te spelden dat hij tegen zijn wil naar het Oostfront was gestuurd en later gedeserteerd. Hoewel men van de waarheid van dat verhaal niet geheel zeker was, heeft de onder grondse Menten toen toch naar de als „goed vaderlander" bekend staande land bouwer Boerkamp gebracht, die een boer derij had in het Raalter buurtdorp Lut- tenberg. Een en ander wordt bevestigd door bewo ners van dit dorp die Menten destijds gekend hebben. De nu andermaal voort vluchtige Menten was in 1944 gedwongen de wijk te nemen, omdat hij zich tegen over de SS moest verantwoorden voor het verdwijnen van een enorme hoeveelheid' kunstschatten in Polen, waarover hij „Verwalter" was geweest. In de boerderij in Luttenberg heeft Menten zich als boe renknecht alles bij elkaar een half jaar schuil gehouden. Toen zijn beschermers hem in mei 1945 het goede nieuws van de bevrijding wilden vertellen, bleek hij plotseling verdwenen. De Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen heeft inmiddels bij de Amster damse rechter-commissaris een vooron derzoek gevorderd tegen de nog onbeken de tip-gever die Menten mogelijk zou heb ben getipt over zijn op handen zijnde arrestatie op 15 november jongstleden. Minister Van Agt zegde dat onderzoek, te verrichten door een officier van justitie buiten het ambtsgebied van het gerechts hof in Amsterdam, vorige "'eek toe in het Kamerdebat over de zaak Menten. Voor uitvoerige reportages over de Blaricumse multi-müjonair zie de Finale en pagine 7 en 13. Van onze parlementaire redac tie) •EN HAAG Minister Vrede- ing (defensie) zal vrijwel zeker 5 januari aanstaande wor- en benoemd tot lid van de uropese Commissie, het dage- jks bestuur van de Europese tmeenschap. Het kabinet heeft em gisteren eenstemmig aan partnerlanden van de EG oorgesteld als kandidaat voor lie post. De minister zal in erband met zijn te verwachten enoeming, die volgens de re gels in gezamenlijk overleg tus sen de negen EG-landen plaats vindt, uit het kabinet treden. Premier Den Uyl deelde gister avond mee, dat de kans groot is, dat de kroon een nieuwe minister van defensie zal benoe men voor de resterende maan den die het kabinet nog te gaan heeft. Het is niet uitgesloten dat de huidige staatssecretaris van defensie, Stemerdink, de minis terspost zal gaan bekleden. Minister Vredeling (52). zal in de Europese Commissie de Neder- Ir. H. Vredeling lander ir. Lardinóis opvolgen, die daar de landbouwportefeuil- le beheert. Het is nog niet hele maal zeker of Vredeling ook weer die portefeuille zal krijgen, hoewel hij in die materie wèl zeer goed thuis is. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. uil Prof. R. Havemann (Van onze correspondent) BERLIJN De Oostduitse autoriteiten drukken de onrust die in hun land is ontstaan na de verbanning van de dichter-zanger Wolf Biermann, met harde hand de kop in. De Oostduitse hoogle raar in de natuurkunde Prof. Robert Havemann (67) die op de verbaning felle kritiek heeft geuit is gisteren enkele uren lang op het politie-bureau verhoord en daarna onder huisarrest geplaatst. Eerder al was zijn landgenoot de schrijver Jürgen Fuchs gearresteerd. Fuchs en Havemann ondertekenden beiden een protest-brief van Oost-Duitse intellectuelen aan de regering waarin Biermanns verbanning scherp werd gehekeld. Westduitse berichten maken mel ding van arrestaties van nog andere dissidenten. Havemann viel reeds in 1964 in ongenade, omdat hij felle kritiek uitte op wat hij de achterhaalde structuren en totalitaire praktijken van het com munisme noemde. Hoewel de hoogleraar een over tuigde marxist bleef evenals Biermann, die niet meer naar Oost-Duitsland terug mocht omdat hij zich in West-Duitsla nd kritisch had uitgelaten over zijn vaderland, werd hij uit de partij gezet en vaardigde men tegen hem als professor een „be- rufsverbot" uit. ADVERTENTIE Zwart kijken met de Kerst? Dat moet toch helemaal niet no dig zijn zolang er Holiday Inn's bestaan. Laat Uw gezin genieten van het geen vc aan bruisende kerstsfeer U en de Uweri biedt. Belt U nu even voor uitgebreide informatie, ook op arrangement basis. LEIDEN Haagsche Schouwweg 10 Tel. 071-769.310 Marja van Reewijk UTRECHT Jaarbeursplein 24 Tel. 030-910.555 Angela Groenewoud Tel. 040-433.222 mej. Van Straten HILVERSUM - Het NOS-be- stuur heeft gisteren in openba re vergadering de bouwplannen voor het omroepkwartier aan vaard. Het gaat om een in het voorjaar '77 te beginnen bouw van een schakel- en presentatie- centrum, een filmcentrum, het tweede energiecentrum en de eerste fase van een tweede par keergarage. In deze begroting die bijna 316 miljoen gulden beloopt, zit nog een gat van 254 miljoen gulden. De minister van CRM heeft ech ter toegezegd, dat de reeds goedgekeurde bouw als onder deel van een meerjarenplan zal kunnen doorgaan. De raad van beheer van de NOS gaat nu bij de minister informeren hoe de financiële lacune zal moeten worden opgevuld. De discussie in het NOS-bestuur ging voornamelijk over het feit dat de minister in de Tweede Kamer bekend maakte de kos tenberekening voor de nieuw bouw reeds tweemaal voor bete re becijfering te hebben terug gestuurd. Bovendien werd er aangevoerd dat de nieuwbouw is berekend op voorzieningen voor de komende 60 tot 70 jaar en misschien met een eenvoudi ger opzet zou kunnen worden volstaan. De NOS-begroting voor 1977 werd in eerste lezing aanvaard. Wel werd van diverse kanten sterk betreurd dat de toegestane verhoging van 9 procent een aantal bezuinigingen inhoudt die uiteindelijk de programma- produktie zullen benadelen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i UTRECHT (ANP) Nauwelijks een kwart van de leraren staat positief te genover de middenschool. Iets meer dan de helft wijst de middenschool af. Het restant, 24 procent staat er vrij neutraal tegenover. Deze uitslag van een Nipo-enquète heeft drs. F. J. Roefs, voorzitter van het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) vanmorgen in Utrecht bekend gemaakt in de jaarrede op de vierde algemene vergadering. Het NGL had de opdracht voor het onderzoek gegeven. Een repre sentatieve steekproef werd gehouden on- der 1.392 leraren van lager beroepsonder wijs, Mavo, Havo, Atheneum en Gymna sium, die allen 18 of meer lesuren gaven. Meer dan de helft van de ondervraagde leraren vond, dat men tot de leeftijd van zestien jaar leerplichtig dient te zijn. Zevenentwintig procent meende, dat die leeftijd hoger moet liggen. Tweederde van alle ondervraagden vond, dat ouders en leerlingen - wat men ook in het onder wijs verandert - het onderwijs na de basisschool altijd zullen beschouwen als een ladder naar meer prestige en inko men. '•sr* Mooi op de fiets Mooie en toch modieuze fiets- kleding maken Zo luidde de op dracht aan de deelnemers van een wedstrijd die minister Westerterp een half jaar geleden uitschreef om te proberen ook op deze manier het gebruik van de fiets te stimule ren. Gisteren reikte de be windsman de prijzen uit De maker van dit ontwerp werd tot winnaar uit geroepen Hij kreeg 50.000 - GENÉVE (AP) Groot Brittannië en de leiders van het Nationa listische Afrikaanse „patriottische Front" hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de datum waarop Rhodesië onaf hankelijk moet worden onder een zwart meerderheidsbewind. Hiermee is de impasse van drie weken doorbroken welke vooruit gang van de besprekingen op de Rhodesie conferentie in Gerieve heeft belet. Na een bespreking van anderhalf uur met de leiders van het Patriottisch Front verklaarde de Britse voorzitter van datum (van de onafhankelijkheid) het werk van de conferentie niet langer zal ophouden". De doorbraak kwam nadat Groot-Brittannië twee amendementen had overgenomen die de Afrikanen hadden ingediend op het laatste Britse compromis-voorstel. In dit voorstel werd 1 maart 1978 genoemd „als de laatste datum waarop Rhodesië onafhankelijk zal worden" Nader bijzonderheden zijn noet niet bekend gemaakt. DEN HAAG (ANP) De directie om blauwe trommels met in plastic afgelopen dagen zijn er al een tiental tige stof ontploffingen veroorzaken. Noordzee van Rijkswaterstaat in verpakt natriummethylaat. op de Belgische kust aangespoeld. Aan boord van de Judert 2 bevon- Den Haag heeft gisteren alle politie- Volgens een woordvoerder van het den zich nog meer gevaarlijke stof- posten langs de Nederlandse kust De vaten zijn afkomstig van het ministerie van verkeer en waterstaat fen, zoals vier kisten met 271 kilo- gewaarschuwd tegen vaten met ge- vrachtschip „Judert 2", dat op 9 kan het natriummethylaat na aanra- gram glanspigment dat bij 27 graden vaarlijk vergif die de komende da- november van dit jaar, op tien mijl king brandwonden veroorzaken. In celsius ontbrandt, gen kunnen aanspoelen. Het gaat van de Britse kust is gezonken. De combinatie met zeewater kan de gif- ZEIST De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond, na mondelinge behandeling, de spelers Piet Pala (FC VVV) en Aad Kila (FC Den Haag) respectievelijk voor vier en twee ontmoetingen onvoorwaardelijk gestraft. Kila kreeg bovendien een boete van 200 gulden. De kosten van de mondelinge behandeling worden gelijkelijk over de betrokken clubs verdeeld. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1