Nieuw Brits compromis n Rhodesiëgesprek Zeven gezinsleden als verstekelingen uit Australië naar Engeland Surinaamse premier ontevreden Staking Spaanse leerkrachten NA EEN JAAR ONAFHANKELIJKHEID Dreigende staking van Britse mijnwerkers Akkoord KLM en Aeroflot over vluchten op Moskou Proef met keuze: jongen of meisje Duitsers willen streep onder naziverleden jgj pENSDAG 24 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT T' PAGIN A 9 Speurtocht PARAMARIBO (ANP) De Surinaam se premier Henck Arron is na één jaar onafhankelijkheid van zijn land nog ontevreden over de mentaliteit en ar beidsprestaties van het Surinaamse volk. Hoewel hij zei verrast te zijn door de manier waarop de Surinamers in een jaar tijds zijn uitgegroeid tot één natie, moest het de Surinaamse premier desgevraagd toch van het hart, dat het Surinaamse volk nog onvol doende heeft afgerekend met het kolo niale verleden. Minister-president Ar ron zei dit gisteren in Paramaribo tij dens een ontmoeting met journalisten. Volgens Arron is het Surinaamse volk nog te veel behept met een koloniale mentaliteit In het verleden hebben wij geleerd naast elkaar te leven, nu moe ten wij samenwerken. Surinamers moe ten afleren elkaar dingen te misgunnen en leren hun eigen aansprakelijkheid te aanvaarden, aldus Arron. Het eenjarig bestaan van de Republiek Suriname is voor de regering niet in de eerste plaats een reden tot feestvreugde, zei Arron voorts. Morgen is eerder een dag van bezinning van de Surinamers op hun plichten jegens de maatschap pij. De Surinaamse minister-president zei zeer tevreden te zijn met de manier, waarop zich de diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en Suriname heb ben ontwikkeld. Er bestaan uitstekende relaties tussen beide landen, ook op het gebied van de ontwikkelingssamen werking. Arron was ook best te spreken over het tempo waarmee verschillende ontwikkelingsprojecten met nederlands geld 2,7 miljard over tien k vijftien jaar) worden uitgevoerd of worden voorbereid. De Surinaamse minister-president sprak tenslotte over de remigratie uit Nederland van Nederlanders van Suri naamse afkomst De remigratie naar Suriname zal het belangrijkste onder werp van gesprek zijn tijdens de ont moeting, die minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking medio volgen de maand in Paramaribo zal hebben met de Surinaamse regering. Arron bracht nog eens in herinnering, dat Suriname momenteel voor geschool de en geoefende Surinaamse krachten uit Nederland ae mogelijkheid heeft geschapen in Surinaamse overheids dienst te komen. PREMIER ARRON .teleurstellend. Tien reizen van de VS naar Engeland, weken speurwerk in een aantal landen en een bedrag van 30.000 dollar is de prijs geweest voor dr Zygmunt Bejna- rowicz, een tand arts in Chicago, om zijn zesjarig zoontje Wojiech eindelijk in zijn armen te kun nen sluiten. Hij be gon zijn speurtocht nadat zijn geschei den vrouw een aan spraak op het voog dijschap via de rechter had verlo ren en de jongen tijdelijk deed ver dwijnen. (Reuter-UPI-DPA) - De Britse ferentievoorzitter Ivor Richard heeft nieuw compromisvoorstel gedaan inza- de onafhankelijkheidsdatum, in een po- ig de Rhodesiëconferentie uit de impasse halen. Richard overhandigde Nkomo en oegabe, de leiders van patriottisch front, document waarin staat dat de Britse ;ering „vast op het standpunt staat dat e overeengekomen procedures in Rhodes- op tijd voltooid zullen zijn om mogelijk maken dat onafhankelijkheid wordt ver- od per 1 maart 1978". Conferentie-kringen zeggen dat de Britse regering daarmee 1 maart vast stelt als de uiterste datum waarop Rhodesië onafhanke lijk wordtdat de Britse regering daarmee 1 maart vast stelt als de uiterste datum Tot dusver beschouwde Londen imaart 1978 alleen maar als streefdatum voor onafhan kelijkheid, die afhankelijk werd gesteld van de voortgang die wordt gemaakt bij dc noodzakelijke procedures als de vorming van een interim-regering en het houden van verkiezingen. De blanke delegatie en twee van de vier nationalistische delegaties maak ten daartegen geen bezwaar, maar Nkomo en Moegabe verlangden dat Engeland zich onvoorwaardelijk aan een vastgestelde onaf hankelijkheidsdatum zal verplichten. Het nieuwe compromis-voorstel komt gedeelte lijk, maar niet geheel, tegemoet aan het standpunt van het patriottisch front. Richard kenschetste het document als „een poging de kennelijke verschillen tussen hun mensen en de onze te verzoenen". Moegabe en Nkomo zeiden dat ze de documenten zullen bestuderen en spoedig met een reactie De Rhodesische nationalistische leiders Joshua Nkomo (links) en dr. Robert Moegabe na de bijeenkomst zullen komen. in Genève, waar de Britse bemiddelaar Richard een nieuw compromisvoorstel heeft gedaan. ussische ruimte roeven mislukt ASHINGTON (RTR) - Dit ar zijn twee Russische proe- n mislukt om met behulp van n satelliet een om de aarde rkelend voorwerp te vernieti- in. Dit is gisteren in Amcri- anse regeringskringen verno- twee mislukkingen deden ch voor op 13 april en 21 mei, adat op 16 februari een derge- ke proef wel was geslaagd. In le drie gevallen was het doel n Russische kunstmaan en een Amerikaanse satelliet. Het [merikaanse bureau voor wa- fencontrole en ontwapening VCDA) sprak in dit verband «k berichten in twee Ameri- [rnnse tijdschriften tegen, als j louden de Russen in het afgelo- je/i jaar een Amerikaanse Kunstmaan buiten werking heb- Ifen gesteld en een andere ver- fctigd. Indianen gesteriliseerd WASHINGTON (DPA) Art sen van de Amerikaanse rege ring hebben tussen 1973 en 1976 meer dan 3.400 Amerikaanse in dianen gesteriliseerd, waar schijnlijk zonder daarvoor toe stemming te hebben ontvangen van de betrokkenen. Dit heeft de Amerikaanse algemene re kenkamer bekend gemaakt. De ingrepen werden volgens de rekenkamer verricht door art sen van de Gezondheidsdienst voor indianen. Onder de gesteri- liseerden zijn 3.001 vrouwen tus sen de 15 en 44 jaar en 142 nannen. Van onze correspondent Roger Simons del van een geheime stemming beslissen, of zij LONDEN De Britse mijnwerkers dreigen in weer hun zwaarste wapen zullen gebruiken om staking te gaan omdat zij geen vervroegd pen- hun zin te krijgen. Begin 1974 hebben zij de sioen krijgen. Dit dreigement had tot gevolg, dat toenmalige conservatieve regering Heath laten kei- het pond sterling een nieuwe waardedaling heeft deren door middel van een nationale mijnstakking. ondergaan. De zwakke socialistische regering Callaghan zal ongetwijfeld al haar invloed in vakbondskringen Toch moeten de mijnwerkers nog eerst door mid- aanwenden om een confrontatie met de mijnwer kers te voorkomen. Afgelopen zomer beslisten de Britse kompels op een congres, dat zij tegen januari vanaf hun zestigste in plaats van hun vijf en zestigste jaar gepensioneerd willen worden. Tegen 1980 moet hun pensioengerechtigde leeftijd op 55 gebracht zijn. Hun pensioen zou dan moeten overeenstemmen met een volledig loon. Volgens de nationale Steenkolenraad, die de Britse mijnen beheert, zou een dergelijke maatregel in het eerste jaar al 100 miljoen pond kosten. De regering Callaghan zegt, dat Groot-Brittannië, ge zien de slechte economische tijden, daarvoor geen geld heeft. Het congres van de mijnwerkers beslis te echter, dat op een negatief antwoord een natio nale stemming zou volgen om de eisen eventueel kracht bij te zetten met een staking. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De KLM en de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot hebben in Moskou een akkoord bereikt over een betere verdeling van het passagiersvervoer tussen Schiphol en de Russische hoofdstad. Voorts werd overeenstem ming bereikt over het voorkomen van tariefver- schillen in het personen- en goederenverkeer. De Nederlandse onderhandelingsdelegatie, die vandaag uit de Sovjet-Unie terugkeert, heeft vol- het ministerie van Verkeer en Waterstaat zodanige resultaten geboekt dat de poolovereen- komst op 1 december niet gestaakt behoeft te worden. De afgelopen maanden waren ernstige moeilijkhe den gerezen daar de KLM minder passagiers kon vervoeren op de lijn Schiphol—Moskou dan Aero flot. De KLM kreeg nauwelijks kans passagiers te werven in de Sovjet-Unie. Bovendien verloor de maatschappij steeds meer passagiers aan Aero flot, omdat die wegens staatssubsidies tegen veel lager tarief kan vliegen. Toen er ondanks Nederlandse aandrang geen ver andering kwam in deze situatie, dreigde de KLM de poolovereenkomst met Aeroflot, op te zeggen. LONDEN (UPI) Tien vrouwen in verwachting in de omgeving van het Britse Manchester hebben zich vrijwillig opgegeven voor een proefneming met een stof die hun een zuigeling naar wens zou verschaffen, een jongen of een meisje, aldus de Daily Express. De op gelatine gebaseerde stof is ontwikkeld door de 37-jari- ge dr. Ohn Pollard in Manchester. Hij zegt dat het middel bestaat uit stoffen die al in het lichaam aanwezig zijn, zoals fosfaat en natrium. Er is niets geheimzinnigs aan, maar het middel verandert de balans tussen zuur-basegraad in het geboortekanaal en, afhankelijk van de maand waarin het wordt gebruikt, begunstigt het middel de y-chromosomen van de jongens ofwel de x-chromosomen van de meisjes. „Ik geloof dat acht van de tien echtparen die het middel toepassen een kind met het geslacht naar eigen keus kunnen krijgen", aldus Pollard. Tot dusver is er geen methode daarvoor bekend en wanneer het inderdaad succes blijkt te hebben, het klinisch is be proefd en goedgekeurd voor openbare verkoop zou het middel een grote doorbraak betekenen. Grieks vliegtuig verongelukt: 50 doden SALONIKI, (AP) Grieken land Een vliegtuig van de Griekse luchtvaart maatschappij Olympic Air ways is gisteren op een binnenlandse vlucht in Noord-Griekenland tegen een berg gevlogen. Alle 46 passagiers en de vier be manningsleden van het toestel, dat in brand vloog, zijn omgekomen. De ma chine, een YS-I1 van Ja panse makelij, was op weg van Athene naar Kozani. The Observer verkocht aan Amerikanen LOS ANGELES, Californië The Observer, het hoog- aangeslagen en invloedrij ke Britse weekblad is ge kocht door de Atlantic Richfield Oil Company in Los Angeles, Californië. Atlantic Richfield, een van de grootste oliemaatschap pijen in de Verenigde Sta ten heeft 90 procent van het aandelenpakket van The Observer Ltd., eige naars van het 185 jaar ou de zondagsblad, aange kocht. De president van Atlantic Richfield, Robert Anderson, verklaarde dat het onafhankelijke week blad alleen is gekocht om steun aan de Observer te verschaffen. De Observer heeft momen teel een oplaag van minder dan 700.000 exemplaren, wat naar Britse maatstaven niet veel is. Zoals andere kranten in Groot-Brittannië had ook The Observer veel moeite met het aantrekken van ad verteerders. Maar grootste verliespost was wel een drukkerij die het grootste deel van de week stilstond. BONN Blijkens een opiniepeiling uit gevoerd door het Wickert-instituut en gepubliceerd door het tijdschrift „Quick", wil 93 pro cent van de West duitsers dat een streep getrokken wordt onder het na ziverleden. Wickert hield de en quête naar aanlei ding van de affaire Rudel die tot het ont slag van twee hoge luchtmachtofficieren heeft geleid en de protesten tegen een Italiaans besluit de oorlogsmisdadiger Herbert Kappler vrij te laten. Uit de opiniepeiling blijkt dat maar 30 procent van de on dervraagden vindt dat het buitenland gelijk heeft de nazi misdaden aan de kaak te blijven stel len. Drieëntachtig pro cent van de Westduit sers vindt dat Rudolf Hess, ex-rechterhand van Hitier en enige inwoner van de Spandaugevangenis in Berlijn, vanwege zijn gezondheid, hij is nu 82 jaar, moet wor den vrijgelaten. Quick vroeg om een mening aan Herbert Wehner, fractieleider van de SPD in de bondsdag. Hij zei dat het tijd werd genade voor recht te laten gelden. Minister van land bouw Josef Ertl, een Beier, verklaarde desgevraagd: „Men kan geen vreedzame toekomst opbouwen zonder een streep te zetten onder het ver leden". MADRID - Meer dan 70.000 Spaanse leerkrachten zijn giste ren in staking gegaan, waar door naar schatting 2,8 miljoen Spaanse kinderen voor onbe paalde tijd vakantie hebben. De Spaanse regering heeft de sta king een bedreiging genoemd van de „ontluikende democra tie" in Spanje. Tegelijkertijd is de verboden communistische partij in Spanje een week be gonnen van agitatie in Madrid. Communisten verspreiden pro pagandamateriaal, met inbe grip van het ondergrondse blad „Mundo Obrero". Voetgangers worden uitgenodigd voor poli tieke discussies. Deze communistische activiteit heeft ertoe geleid, dat in de loop van gisteren 18 arrestaties zijn verricht In de wijk Quevedo loste de politie waarschuwings schoten toen een menigte de politie trachtte te beletten van agitatie verdachte personen te arresteren. De stakende leerkrachten zijn verbonden aan lagere scholen en in dienst van de staat Zij eisen salarisverhoging, pensio nering met behoud van volledig loon na dertig dienstjaren en onderwijshervormingen. De re gering heeft een loonsverhoging voorgesteld van 4.000 peseta of 10 pet. per maand. Zij zegt geen geld te hebben voor het toeken nen van de geëiste loonsverho ging van 10.000 peseta per maand. De staking omvat niet de parti culiere en confessionele scholen, waaraan ongeveer 40 pet. van de 120.000 onderwijzers in Span je verbonden is. Trofim D. Lysenko; Stalins hoop. Bioloog Lysenko overleden MOSKOU (AP> - Op 78-jarige leeftijd is Trofim Lysenko, die in het Stalinistisch tijdperk als vooraanstaand bioloog werd geëerd en later openlijk werd veroordeeld als een bedrieger, is zaterdag overleden. Lysenko's theorieën over de er felijkheidsleer, een wetenschap die van vitaal belang was voor het oplossen van de landbouw problemen van de Sowjet-Unie, werden in het Westen als onwe tenschappelijk beschouwd. Ly senko beweerde echter dat zij bewezen waren door de commu nistische ideologie en kreeg de steun van Josef Stalin en Nikita Kroestsiev. Van onze correspondent Ro ger Simons LONDEN Het Schotse huis gezin McCulloch mag eens klaps beroemd geworden zijn, voorlopig laat het zich niet meer zien. De faam die het oogst ten gevolge van zijn be wogen zeereis van vijf weken tussen Sydney in Australië en Southampton in Engeland, is niet alleen twijfelachtig, maar ook gevaarlijk. Hij kan vader McCulloch in aanraking brengen met het gerecht. Alex McCulloch (39) is met zijn groot gezin per lijnschip van Australië naar Engeland gereisd voor de prijs van een biljet voor hemzelf en een an der voor zijn tienjarig dochter- je Liza. Samen kostten ze 4000 gulden. Zijn vrouw en hun overige vier kinderen reisden als blinde passagiers. Normaal zou de reis hun (zonder ex tra's) 12.000,- gulden gekost hebben. De McCullochs waren in 1968 van Glasgow naar Australië geëmigreerd. Het viel daar voor hen niet mee. Ze kregen heimwee en wilden terug naar Schotland. Alec McCulloch sukkelde met zijn gezondheid. Hij vond geen geschikt werk en slaagde er niet in voor zijn gezin een huis te vinden wat groot genoeg was. Hoewel zij niet voldoende geld hadden, besloten de wanhopi ge McCullochs twee maanden geleden de overtocht naar Schotland te wagen. Alex kocht in Sydney twee biljetten voor de reis aan boord van het lijnschip Australis, van de Chandris Line. Hij scheepte zich met zijn dochterje Liza in en kreeg een hut van 2.40 m bij 1.80 toegewezen. Toen de Australis, het anker lichtte, bevonden Alec's 35-ja- rige vrouw Elisabeth en hun andere kinderen, David (14), Dawn (12) Alexander (9) en Jamie (5) zich eveneens onder de 1500 passagiers. Gedurende de lange zeereis moesten de verstekelingen verstoppertje spelen om onopgemerkt te blijven, 's Nachts sliepen ze samen in de kleine hut (Alex en David strekten zich uit op de vloer. Elisabeth en de ande re kinderen deelden de twee kooien. En overdag zaten ze op een toilet of liepen rond tussen de andere passagiers. De kinderen hadden doorlo pend honger, omdat hun vader en zusje slechts kleine hapjes en overschotjes konden mee brengen uit de eetzaal. Voor het overige moesten de blinde passagiers zich tevreden stel len met belegde broodjes en chips die ze kochten in de snackbar van het lijnschip. Hoe onwaarschijnlijk dit ook mag lijken: de verstekelingen werden door niemand opge merkt. Zondag legde de Aus tralis aan in Southampton. Het gezin McCulloch slaagde er in voltallig en ongemerkt van boord te komen, Met de Britse immigratieambtenaren en douaniers hadden ze geen en kel probleem. Zodra de Mc Cullochs veilig en wel aan land waren, namen ze opge lucht de boottrein naar Lon den om vandaar naar Schot land te kunnen sporen. Een zegsman van de Chandris Line verklaarde vandaag dat alleenstaande verstekelingen meestal opgemerkt worden wanneer het schip zich na en kele dagen varen in volle zee bevindt en het ruim een week duurt eer er ergens aangelegd wordt. Deze woordvoerder gaf toe, dat de McCullochs erg handig waren geweest. Ze ble ven onopgemerkt, omdat ze als gezin niet de aandacht trokken. Het is hoogst onge bruikelijk, dat een heel gezin verstekeling speelt, zei hij. Chandris heeft nog geen be slissing genomen wat betreft een mogelijk proces tegen Alec McCulloch. Gerechtelijke vervolging is onder meer mo gelijk op grond van een zeewet van 1894. De schadevergoe ding, die van blinde passagiers geëist kan worden, blijft ech ter beperkt tot maximum 400 gulden per persoon.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9