KABO MAAR NIET KWEEKT HULTEN ANGSTSFEER jdeMdW ft) 1 Kamer wil vóór acht uur geen tv-reclame Secretariaat eenheid besprak oecumenische aspect katechese Kerken vragen gesprek met Zuid-Afrika ?rans H: ,,Ik )en onschuldig ian dood van jatiènten" Medische studenten verbaasd over „overschot" huisartsen Voorzitter Vaes in bondsvergadering van HIKER Magere yoghurt hele liter tijdelijk piek KORTE METTEN Paus: kerk achter Europese eenheid 197l fOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Isle procesdag AASTRICHT De 41-jarige hoofdverpleger rans H. die verdacht wordt van moord op rjaarde patiënten van de LUckerheidekliniek in érkrade, heeft gisteren op de laatste dag van et ruim zes weken lange proces voor de recht- ink in Maastricht gezegd, onschuldig te zijn. Hij 660 ,aakte ruim gebruik van het laatste woord, dat e president van de rechtbank mr. F. Eliens hem lestond. ind dat ik hiervoor met vijftien maanden voorar- est al lang geleden heb. Aan de dood van de itiënten ben ik helemaal niet schuldig". Ie hoofdverpleger zei zich altijd voor de zieke ledemens te hebben ingezet: „Ik heb alleen men- en willen helpen. Ik heb getracht hun lijden te erlichten. Ik heb nooit geweten dat insuline dode- jk was". Het zat verdachte dwars, dat er tijdens iet proces zoveel dingen zijn aangedragen om te «wijzen dat hij patiënten om het leven zou heb- ien gebracht. )e rechtbank doet uitspraak op dinsdag 7 decem- ier 's morgens om 10 uur. 'an Mierlo niet terug n de Kamer (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Oud D'66-leider Van Mierlo zal i de komende verkiezingen niet meer in de weede Kamer terugkeren. oen vannacht de kandidaatstelling van deze par- sloot bleek Van Mierlo zich niet als kandidaat hebben aangemeld. Tijdens het D'66-congres vee weken geleden wees hij er al op dat hij al m jaar politieke frontlinie achter de rug heeft, nder Van Mierlo beleefde D'66 haar opkomst en ruggang. De verkiezingen van 1971 waren het isolute hoogtepunt: de partij behaalde toen elf etels in de Tweede Kamer. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll Brokken Vlak bi) de Coen- tunnelweg in Am sterdam is gisteren een personenauto in volle vaart tegen een verkeerslichten- mast gereden. Van de wagen is niet veel meer over, de chauffeur kwam met de schrik vrij. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll AMSTERDAM (ANP) In volledi- 6roeP bepleitte derhalve een stop op commmentaar op het rapport. „Was artsen tot huisarts. het niet vorig jaar de huisartsenver eniging van de KNMG die in een blauwdruk met voorstellen voor een ge tegenstelling met de Koninklijke de opleiding Nederlandse Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst zijn de medische studenten en co-assis- -Niet alleen vele patiënten zullen vestigingsbeleid ter verkleining van tenten, verenigd in het landelijk met verbazing kennis hebben geno- de praktijken van huisartsen en ves- overleg van co-assistenten en van men van de berichten die vorige medische actiegroepen, van mening, maand onder grote koppen in de dat er veel te weinig huisartsen zijn. pers verschenen, zoals „dreigend overschot aan huisartsen".Ook vele medische studenten en (aanstaande) Vorige maand bracht een werkgroep huisartsen hebben even de wenk- van de maatschappij een rapport in brauwen opgetrokken en zich na het tiging van meer jonge huisartsen kwam?". De co-assistenten spreken voorts over. een veelgehoorde klacht van zowel patiënten als huisartsen, „dat de dokter te weinig tijd heeft omdat hij het te druk heeft met zijn te vele de openbaarheid, waarin gewaar- lezen van de „harde cijfers" alsnog patiënten en dat hij daarom ook NIJMEGEN De Katholieke Bond van Overheidspersoneel (Kabo) is zeer bezorgd over het spreidingsbeleid van de regering. Dit bleek vandaag uit de rede van voorzit ter M. Vaes op de bondsraadsvergadering, in Nijmegen, toen hij de regering en andere politieke ambtsdragers dringend uitnodigde het geschokte vertrouwen te herstellen. „Men dient zich goed te realiseren, dat met het genomen besluit niet alle gevoelens van onbehagen zijn weggenomen en dat de ge moederen mede daardoor snel verhit ra ken", zei hij hierover. Voorzitter Vaes vroeg zich af, wie eigenlijk rond de kwestie van de P.T.T.-spreiding een angstsfeer geschapen heeft: de Kabo of staatssecretaris dr. M. van Huiten. Hij ver wees daartoe naar het interview van dr. Van Huiten in onze krant van 13 november, toen deze de Kabo verweet een angstsfeer rond de spreiding P.T.T. te scheppen. Op zijn beurt vroeg Kabo-voorzitter Vaes zich van daag af, wie dit nu eigenlijk gedaan heeft. de PTT hierover gezegd had: „Ik ben er vast, komt er van de vrijwilligheid terecht?",1 van overtuigd, dat de reorganisatie een heel wat bittere pil voor vele personeelsleden zal zijn, dan spreiding naar Groningen. Voor circa 2500 man zal de situatie ontstaan dat zij, ook al zouden zij willen, niet naar Gro ningen kunnen, omdat zij het niveau missen om in de Centrale Direktie nieuwe stijl te kunnen functioneren. Deze groep zal zijn functie verliezen en naar de uitvoerende diensten moeten verdwijnen". Aldus dr. Van Huiten. Wie schept er nu een angstsfeer? En wat vroeg Kabo-voorzitter Vaes zich af. Hij verwees verder naar opmerkingen van minister Lubbers van Economische Zaken, die ook tegen de opvattingen van de Kabo in de Nehem van Den Bosch naar Den Haag wil overplaatsen, omdat hij „de Nehem in het kader van het te voeren beleid in Den Haag wil hebben". En dat terwijl de rege ring juist groeidiensten, waarvan de Nehem er een is, wil spreiden, aldus voorzitter Vaes. )ostlijn üjnetro A.msterdam misrekening (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij de Am sterdamse metro heeft men zich opnieuw danig verrekend. De eerste oostlijn zal inplaats van 30.000 passagiers slechts 13.000 passagiers per dag gaan vervoe ten. Dit betekent dat de 43 trei- m die in 1980 tussen het Cen- irul Station en de Bijlmermeer ken en weer moeten rijden Is half leeg zullen zijn. [Een ernstige teleurstelling ge zien de reusachtige exploitatie kosten van ongeveer 103 miljoen gulden per jaar. In hoeverre dit van invloed zal zijn op de rit prijs is nog niet bekend. Bij haar berekeningen was de gemeente er van uit gegaan dat in 1980 de nieuwe zuid-oost wijk afgebouwd zou zijn, die daar mee plaats kon bieden aan 100.000 inwoners. De jongste ra mingen komen echter niet ver der dan 79.000 inwoners en dat pas in 1990. lilllllllllllllllllilllllllllllll Oud- Amsterdam (Van onze sportredactie) DEN HAAG De topsoeler Jos Jacobs van de Amsterdamse bridgeclub USS heeft een kort geding aangespannen tegen de bridgebond, om zijn schorsing ongedaan te maken. Het oude Am sterdam geeft zijn geheimen prijs. Bij werk zaamheden op het Damrak is men bij het op graven van de waterloop, die tussen Damrak en Rokin lag. op een muurtje ge stuit, waarvan men helemaal niet wist dat het er ooit gestaan had. Men ver moedt dat het muurtje als split sing in de water loop heeft ge diend. Illllllllllllllllllllllllllll. Dissidenten ontkennen overval RKPN UTRECHT (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Utecht, prof. mr. V. J.' A. van Dijk, heeft twee ex-leden van de Rooms-Katholieke Partij Ne derland verboden, uitlatingen te doen waarmee ze de indruk wekken dat ze voor of namens de RKPN optreden. De RKPN was boos geworden over een circulaire die de heren Kisner en Oedee, die eerder als RKPN-lid waren geroyeerd, aan de leden van de partij in het rayon Amersfoort hadden ver stuurd. De raadsman van de RKPN voerde gisteren tijdens de behandeling van het geding aan, dat de indruk was gewekt dat het stuk van de RKPN uit ging. Volgens hem stond het vol met onjuistheden, insinuaties en verdachtmakingen en was het kennelijk bedoeld om „verwar ring, twist, tweedracht en ach terdocht te verwekken onder de leden en sympathisanten van de RKPN". De heer Kisner ontkende, dat de groep waartoe hij behoort, een overval op de partij van plan is. Hij voerde aan, dat de groep bestaat uit mensen die zich on gerust maken over de gang van zaken in de RKPN, een groep, die de partij niet wil ondermij nen maar opbouwen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer is mening dat er rond de journaals van zeven uur geen uitzendingen van de Ster meer mogen plaatsvinden. De betreffende reclame-uit zendingen dienen te verhuizen naar een later tijdstip, bijvoorbeeld na de laatste journaals. Het ARP-Kamerlid J. N. Schol- afschaffing onmogelijk is ge- ten heeft dit gisteren voorge- worden. Het omroepwezen be steld in een motie die mede trekt namelijk een deel van werd ondertekend door PvdA, haar financiën uit de zogenaam- PPR, DS'70, GPV en SGP. Het de Ster-pot. Vallen deze inkom- ziet er naar uit dat ook de PSP,§ sten weg dan zullen de kijk- en D'66 en een aantal leden van' luistergelden omhoog moeten. KVP en CHU de motie zullen „De luisteraars zullen dan zelf steunen. de tol moeten betalen voor het wegvallen van de Ster", aldus Vorig jaar heeft Scholten bij de Van Doorn, behandeling van de CRM-begro- Scholten verklaarde gisteren ting ook een motie over de Ster dat hij weliswaar inziet dat ge- ingediend, waarin hij om totale hele afschaffing van de Ster afschaffing van de reclame-uit- niet mogelijk is, maar dat hij zendingen vroeg, die hij ziet als dan in ieder geval niet de kinde een vorm van ethervervuiling. ren in ons land zo vroeg in de Inmiddels heeft minister Van ban van de commercie wil laten Doorn laten weten dat totale komen. ADVERTENTIES1 CDA bepleit ondertiteling NOS-journaal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CHU- Tweede Kamerlid Van Leijenhorst heeft mede na mens KVP en ARP voorge steld om ten behoeve van de gehoorgestoorden de NOS-journaals in hun ge heel van ondertitels te voorzien. Van Leijenhorst die het voorstel lanceerde tijdens de CRM-debatten in de Ka mer, had eerder schriftelijk bij minister Van Doorn aangedrongen op ondertite ling van alle Nederlandsta lige programma's. De mi nister antwoordde toen dat de NOS zich dat wegens de slechte financiële situatie van het bedrijf niet kan permitteren. Gisteren zei Van Leijenhorst, dat de mi nister dan toch in ieder ge val moet proberen om al-' leen de journaals van on dertitels te laten voorzien. I (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Budo Bond Nederland heeft een financiële commissie benoemd, die binnen veertien dagen uit moet zoeken, waar een aanzienlijk bedrag aan contributiegelden is geble ven. Volgens de boekhouding, gaat het om een bedrag dat kan va rieren van 10 tot 20.000 gulden. Geldig t/m zaterdag ZJnovember Het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid heeft zich in zijn laatste jaarvergadering in Rome vooral bezig gehouden met het oecumenische aspect in de katechese van de kath olieke kerk. Er is een kort document samengesteld dat als bijdrage van het secreta riaat voor de eenheid geldt aan de bisschoppensynode van volgend jaar herfst, die zich zoals bekend met de kate chese bezig zal houden. De vice-president van het se cretariaat, mgr. Ramon Tor- rella Cascante, die dit in een interview met radio Vaticana meedeelde, zei. dat het herstel van de eenheid een belangrijk onderwerp van het tweede Va ticaans concilie is geweest en dit moet bijgevolg ook in de katechese tot uitdrukking ko men. Ten dienste van de eenheid moet de katechese vooral de diepe gemeenschappelijke wortels van het christelijk ge loofsgoed en de gemeenschap pelijke elementen laten zien, zonder nochtans de de be staande verschillen in de leer te verkleinen. Mgr. Torrella Cascante meen de, dat de oecumenische bewe ging zich nu geenszins in een crisis bevindt, maar veeleer in een rijpingsproces. Klemmen de argumenten daarvoor zijn te vinden in de toeneming van de gesprekken met de niet- katholieke godsdiensten, de steeds betere betrekkingen met de Werldraad van Kerken in Genève en vooral in het hervatten van het gesprek met de orthodoxe kerken via een gemengde voorbereidende commissie. Van buitengewone betekenis noemde mgr. Torrel la Cascante ook de groei van een innerlijke oecumenische mentaliteit bij de gelovigen. Aan de jaarvergadering, die werd gehouden onder leiding van de voorzitter van het se cretariaat voor de eenheid, kardinaal Willebrands, hebben zes kardinalen en zestien (aart sbisschoppen deelgenomen. Behalve het genoemde memo randum voor de bisschoppen synode heeft men zich bezigge houden met een evaluatie van het werk sinds de vorige jaar vergadering in februari 1975 en gezocht naar mogelijkhe den om het streven naar een heid te versterken. De bisschoppenconferentie van Paraguay heeft ernstige kritiek laten horen op de toe standen in de gevangenissen. Ondanks alle inspanningen en gesprekken lukt het vele fa milies niet er achter te komen waar zich hun vermiste ver wanten bevinden. Evenmin zijn de autoriteiten bereid om de redenen van de arrestaties bekend te maken! De behan deling van de gevangenen is vaak vernederend, zo zeggen de bisschoppen onder meer. Zij vragen de autoriteiten de misstanden te onderzoeken en uit de weg te ruimen. De Nansen-medaille 1976 van. de Verenigde Naties is toege kend aan de Noor dr. Olav Hodne, directeur van het lu therse diaconale programma in India. De onderscheiding is genoemd naar Fridtjof Nan- sen, de eerste hoge commissa ris van de V.N. voor vluchte lingenzaken. De medaille wordt op 10 december de dag van de mensenrechten, in Ge nève uitgereikt. Het breed moderamen van de hervormde synode heeft be sloten de oproep van de Raad van Kerken in Nederland in zake Namibië te aanvaarden. Deze oproep houdt onder meer in het volk van Namibië in zijn vrijheidsstrijd te steu nen door de eigen kerkleden goede informatie te verschaf fen, met name over de rol die de kerken daarin hebben. De eerste wereldvredesconfe rentie van de YMCA (Christe lijke Jonge Mannen Verenigin gen) heeft de verenigingen over de hele wereld opgeroe pen de bestudering van de rechten van de mens op te nemen in hun werkprogram ma's op elk niveau. Aan de conferentie in Texas werd deelgenomen door tweehon derd afgevaardigden uit zestig landen. In Nédérland is de C.J.V. aangesloten. Opgeroe pen wordt tot het serieus be trokken raken ij vraagstuk ken als de schendingen van de mensenrechten, de ontwape ning en een nieuwe internatio nale economische orde. De hervormde synode heeft de heer J. W. Lourens (32) te Amersfoort benoemd tot staf medewerker voor publiciteit van de landelijke hervormde jeugdraad. De heer Lourens is nu nog algemeen secretaris van de interkerkelijke vredes beweging „Kerk en Vrede". Hij volgt bij de H.J.R. de heer K. B. du Pon op, nu predikant van der hervormde gemeente te Arkel. Bij gelegenheid van de opening van de Europese universiteit in Florence heeft paus Paulus op nieuw de levendige belangstel ling van de katholieke kerk en van het Vaticaan voor het ver wezenlijken van de Europese eenheid tot uitdrukking ge bracht. Hij deed dit bij monde van aartsbisschop Giovanni Benelli, leider van het staatssecretariaat, die bij de opening de eeuwen lange bijdrage van de kerk voor de culturele en geestelijke ont wikkeling van Europa in herin nering bracht. Ook in het Euro pa van vandaag, zo zei hij na mens de paus, blijft de kerk bezig haar diensten aan te bie den in het belang van de een wording van dit werelddeel en zal de ontwikkeling van de Eu ropese universiteit blijven steu- Benelli hoopte, dat door de we tenschappelijke arbeid aan de universiteit een nieuwe prikkel zal uitgaan naar al degenen, die geroepen zijn een beter Europa op te bouwen. Tenslotte bete kent het bevorderen van de Eu ropese eenheid, aldus Benelli, de redding van de westerse be schaving, waarin het christelijke element een van de meest we zenlijke dimensies van dit we relddeel uitmaakt. „Als gezamenlijke kerken (hervormd en gere formeerd) roepen wij u op dat uw kerken in Zuid-Afrika met uw toegang tot en invloed op regeringskringen, alles in het werk zullen stel len om te komen tot een overleg van de leiders van de verschillende bevolkingsgroepen". Dit schrijven de moderamina van de hervorm de en de gereformeerde synoden in een brief, gericht aan het moderamen van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Daarmee geven de moderamina uitvoering aan een be sluit, dat Onlangs op de gezamenlijke vergade ring van de hervormde en gereformeerde syno den te Utrecht is genomen. In het schrijven wordt verder onder meer gezegd: „Het is uit verbondenheid met uw volk. dat wij de nadruk leggen op de noodzaak om zo snel mogelijk tot omvattende bespekingen te komen. In cut verband willen wij met klem onze uitnodiging herhalen om als blanke en zwarte kerken bijeen te komen. Wij menen, dat het voor ons een belangrijke leerschool zou zijn en voor u wellicht nuttig, als wij op korte termijn de samenkomst van de vier kerken van de Nederduits Gereformeer de familiemet onze beide Nederlandse kerken zouden kunnen realiseren. De brief besluit:- „Wij bidden dat wij niet te laat zijn met deze oproep en hopen dat u deze wilt horen, over denken en spoedig tot vrucht wilt laten ko men". Kerk van Engeland „missie gebied" De kerk van Engeland leidt nog steeds mensen op voor „een situatie die niet langer bestaat", en zij zou meer van haar fondsen moeten steken in de vor ming van haar priesters al dus aartsbisschop Stuart Blanch, York, van de An- glikaanse Kerk van Enge land. Tot de algemene synode zei de aartsbisschop, die pri maat is van de noordelijke provincie van de kerk: „Er is niet langer de toestand van negenennegentig scha pen in de schaapskooi en één in de wildernis, maar één in de schaapskooi en negenennegentig in de wil dernis. Wij verkeren niet langer in een exclusief pas torale, maar in een zen dingssituatie". Dit, zo on derstreepte hij, zal invloed moeten hebben op de keuze en opleiding van kandi daat-priesters. Blanch zei dit bij de aan bieding van een rapport van de anglikaanse bis schoppen, getiteld „Theolo gische opleiding, een aan pak voor de toekomst". De erin aanbevolen verande ringen omvatten mede een meer gespecialiseerde priesteropleiding, zodat de afgestudeerden ook minder gebruikelijke taken kunnen aanpakken. Gedacht wordt onder meer aan het oprichten van eigen regionale centra voor aan vullende theologische trai ning.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7