,,We zouden ook in Leiden rommelend kunnen beginnen" CD A-vragen over instortend plafond Bouwloods Acaciastraat wordt mogelijk verplaatst Vliegenthartschool Economisch wel en wee Kortweg EXPERIMENTEEL .ADVIESCENTRUM VOOR WERKLOZEN' Electrische boilers blijven voorlopig nog gehandhaafd 9 Aan de Lusthoflaan 39 is de verkeersopleiding „Meta Ho- dos", autorijschool, gevestigd. Aan de Burgsteeg 4 is in een leegstaand winkelpand, „El Cas tillo", galerie voor Mexicaanse Volkskunst en de kleinhandel daarin, gevestigd. Aan de Brandts-Buyskade 4-8 is in een leegstaande v.m. bedrijfsruimte, de Siroopwafel- bakkerij ,,'t Karrewiel" geves tigd. 9 Aan de Haarlemmerstraat 65 is i.p.v. „Luun Behang", een fi liaal van de reisorganisatie B. T. Tours gevestigd. Sinterklaasmarkt in Waaggebouw LEIDEN Evenals in voor gaande jaren vindt ook dit jaar in het waaggebouw aan de Aal markt een Sint Nicolaasmarkt plaats. Deze markt wordt gehouden van morgen 25 november tot en met zaterdag 4 december en is op dezelfde tijden geopend als de winkels. De Sint Nicolaasmarkt biedt dit maal het volgende assortiment: batikstof, oosterse kleding, le derwaren, speelgoed, suiker werk, dropwaren, kinderboe ken. strips, schrijfwaren, auto vachten, huiden, glas in lood, antiek en curiosa en sieraden. ^T,eid] )EN De katholieke Leidse Harmoniekapel geeft za- erdag 27 november in het Anto- üus Clubhuis aan de Lange Ma- i—i e een donateursconcert. Mede verkenden zijn de afdelingen nuziek, drumband en majoret- les. Ook de Big-Band New For- ■*%nation uit Voorschoten geeft acte de presence. Het gratis-toe- lzer jankeüjke concert begint om cwart over acht Toegangskaar- 23 gj en bij Radio Van Zijn aan de nden laarlemmerstraat. 1.20 pe Katholieke Leidse Harmonie fieeft van het Anjerfonds een ontvangen van vijfduizend den. De gift stelt de harmo- in staat nieuwe instrumen- I aan te schaffen. ÜIDEN De Vereniging Mi- idefensie (VDM) en de Eerste lerlandse Wielrijders Bond i) houden vrijdag 26 no vember een ledenbijeenkomst in het mensagebouw De Bak aan de Leidse Kaiserstraat 25. De twee organisaties zullen tijdens de bijeenkomst voorstellen en- Vele nieuwe thema's aan te pak ken. Tot die thema's behoren woonerven, kringloopproduk- ten, fietsroutes en geluidshin- ajowd der. I00( AVH LEIDEN In het Ars-expocen- ■ng trum aan de Pieterskerkgracht IH9 zullen een aantal leden van van Ars op 25,26 en 27 novem ber een kunstmarkt houden. Op deze markt zal een grote ver- 001 scheidenheid van „populaire" rP°W kunstwerken worden aangebo den tegen navenante prijzen. •Bovendien zal deze markt nog Verlevendigd worden door enke le demonstraties. Carel van Lae- re zal een boetseerdemonstratie voortj geven. Piet de Boer toont etsen, Rob den Tonkelaar toont zijn vakkundigheid bij het potten- p draaien, Peter van Duivenvoor- hert den tekent portretten en Piet Kollq Gertenaar zal van de bezoekers ter plaatse karikaturen tekenen. Openingstijden: donderdag 25 november en vrijdag 26 novem ber van 19.30 - 22.00 uur en zaterdag 27 november van 12.00- 17.00 uur. Fietsenberging inzet beroep Nino-gemeente LEIDEN Het Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten is in beroep gegaan tegen de beslissing van het college van burgemeester en wethouders om geen bouwvergunning voor een houten fietsenberging in de voortuin van het pand van het Instituut aan het Noordeindese- plein te verlenen. De gemeente Leiden verzocht het instituut de reeds geplaatste fietsenber ging binnen vier weken te ver wijderen. De gemeente nam deze beslis sing op grond van het feit dat door de directie van het insti tuut artikel 40 van de bouwver ordening was overtreden en de fietsenberging brandgevaar zou kunnen opleveren. De directie van het instituut diende pas een verzoek om een bouwvergun ning in, nadat de fietsenberging reeds was géplaatst. Het acht dit een aanvaardbare beslissing, omdat het stallen van fietsen in de hal en de gangen van het instituut een onhoudbare situa tie opleverde. De overweging, dat de fietsenberging eventueel brandgevaar zou opleveren. LEIDEN Het „Adviescentrum voor werklozen", een in duister overleg in de besloten commissie Arbeidsmarkt ontwikkeld nog te creëren instituut zal binnen afzienbare tijd gestalte moeten gaan krijgen in een van de ruimten van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD). In welk pand dat precies zal vijn is nog niet duidelijk, maar in elk geval zal het niet in het GSD-hoofdkantoor aan de Steenschuur zijn. 'Het adviescentrum voor werklo zen zou aanvankelijk in het Dienstencentrum van Leiden- Noord aan de Prinsenstraat worden gevestigd. Dit stuitte echter op verzet van de wijkko- mité's aldaar, zodat naar een andere ruimte moest worden omgezien. Het adviescentrum voor werklo zen dat er in april al had moe ten zijn, zal voor een belangrijk deel ook wat de kosten betreft aangewezen zijn op de begro ting van de gemeentelijke socia le dienst, omdat een dergelijk centrum op grond van de Ne derlandse werkloosheidswetten niet in zijn geheel kan worden bekostigd. Een en ander werd gisteravond in de raadscommissie voor eco nomische zaken meegedeeld door wethouder M, van Aken. De wethouder maakte naast dit komende experiment met een adviescentrum nog gewag van drie onderzoeken die binnen kort zullen starten. Het gaat hier om enquêtes onder de bij het Leidse gewestelijk arbeids bureau ingeschreven werklozen die zullen worden gehouden door de afdelingen sociologie, klinische psychologie en het in stituut voor preventieve genees kunde van de Rijksuniversitéit van Leiden. De onderzoeken zullen betrekking hebben op de sociale omstandigheden van de werklozen die daar op basis van vrijwilligheid en geheimhouding aan zullen kunnen meewerken. Met het verwerken van de on derzoeksresultaten zal naar schatting 20 maanden gemoeid zijn. Zij zullen te zijner tijd ter beschikking van het gemeente bestuur komen. BOUWVERENIGING DOORKRUIST AFBOUW VERHUUR met zijn aanvraag op de prop pen kwam. Dat nu van een afbouw geen sprake kon zijn was voor alle commissieleden duidelijk. Maar om de exploitatie kostendek kend te maiken moest men kie zen uit twee voorstellen. Het college stelde voor om de kosten van plaatsing en aansluiting als een onderdeel van de investe ring te beschouwen, waarop vol gens de normale percentages wordt afgeschreven. In combi natie met een tariefsverhoging van vijftien procent zou het na delige saldo voor 1977 dan te ruggebracht worden tot 14.000 gulden. Bij een volgende tariefs verhoging, dat overigens een aangelegenheid zal worden van het Energiebedrijf Rijnland, zou het resterende exploitatietekort dan zijn ingehaald. Directeur Brooshoofd van de Stedelijke Lichtfabriek stelde echter voor de nieuwe huurders de kosten van plaatsing en aan sluiting direct in rekening te brengen. In combinatie met een tariefsverhoging van gemiddeld tien procent zou dit voor 1977 reeds resulteren in een gering positief saldo van ruim 12.000 gulden. Met uitzondering van het PvdA- raadslid Van Baaren besloot de commissie uiteindelijk dit voor stel als raadsadvies over te ne men. „Omdat het voorstel van het college forse tariefsverho gingen in de toekomst met zich meebrengt", stelde het WD- raadslid Van Duijn. „Bovendien is het niet redelijk om hoge tariefsverhogingen door de aansluiting van een paar honderd nieuwe toestellen te verhalen op de oude verbrui kers", aldus Van Duijn. De com missieleden schaarden zich overigens achter het standpunt van directeur Brooshoofd, die het onbegrijpelijk vond dat de woningbouwvereniging De Goe de Woning de bewoners geen keus had gelaten. De bewoners moeten kiezen voor elektrische boilers, omdat voor de installa tie van een gasboiler niet vol doende ventilatiemogelijkheden aanwezig zijn. Door de aan vraag van de Goede Woning werd het gebruik van electri sche boilers opnieuw ter discus sie gesteld en is de toekomst van deze apparaten voorlopig nog verzekerd. WETHOUDER TESSELAAR OVER SCHOOLBIOLOGENWERK: LEIDEN „We zouden best kunnen beginnen", zo reageerde wethouder yan Onderwijs D. Tesselaar op de vragende blik ken die in zijn richting werden geworpen naar aanleiding van de door de mensen van de Ge meentelijke Dienst voor schooi en kindertuinen uiteengezette situatie van het schoolbiologen- werk in Den Haag. De wethouder deed zijn uit spraak gisteravond op de door het Instituut voor Natuurbe scherming georganiseerde infor matieve avond over de moge lijkheden van het schoolbiologe- nonderwijs. Het gaat hierbij om het „levend biologieonderwijs" op de lagere scholen, iets dat, zoals bleek, in Den Haag al aardig van de grond is gekomen (en ook in andere steden) maar in Leiden nog totaal niet. In Den Haag is al een kleine organisatie ontstaan, die zogenaamde biolo- giecentra (School- en kinder tuinen) en kinderboerderijen in beheer heeft en hier een scala van biologische lesontwqrpen verzorgt. De schoolkinderen kunnen hier dan voor een uur, voor een dag of zelfs voor een hele week (werkweek) naar toe trekken en kennis maken met het „echte" levende biologieonderwijs in de vorm van planten of dieren. Ook zijn er tuintjes waar de kinderen zelf iets gaan verbou wen, een soort kindervolkstuin- Wethouder Tesselaar: „Een éénmanspost is waanzin" tjes dus. De functie van deze realistische lessen is eigenlijk vooral die van een aanzet voor de biologieles op de lagere scho len, want het is de bedoeling dat de onderwijzer zelf op school doorgaai. Een erg belangrijke activiteit is daarom daarnaast ook het uitlenen van leermidde len aan de lagere scholen, zoals dieren en planten, voorzien van tekstmateriaal waarmee de on derwijzer dan kan gaan werken. De door de Gemeentelijke dienst voor school- en kinder tuinen gebrachte informatie, erg verlevendigd door de aanwezig heid van tal van dieren (waaron der reptielen, insecten en een tamme valk) en planten alsmede een grote hoeveelheid lesmate riaal wekten sterk de interesse op van het publiek, waaronder veel leerkrachten van de basis scholen. Wethouder Tesselaar verklaarde desgevraagd dat er een begin gemaakt zou kunnen worden, maar dat een gebrek aan de benodigde geldmiddelen een goed fundament voor dit werk bemoeilijkt. „Het bedrag dat in Den Haag voor de gemeentelijke schooi en kindertuinendienst wordt uit getrokken (5 miljoen gulden) is gelijk aan het onderwijstekort in de Leidse begroting", ver klaarde de wethouder. „We zou den in een rommelsfeer kunnen beginnen, zo hier en daar geld bijeenrommelen voor één man die zich met de coördinatie be zighoudt, maar een'eenman spost is waanzin", vond de heer Tesselaar. De wethouder meen de dat om de zaak goed op poten te kunnen zetten er toch wel meer dan één man zou moe ten komen, en daarvoor zou dan toch minstens 150.000 gulden moeten worden uitgetrokken, al dus de wethouder. Vanuit de zaal kwam hierop wat weer werk met daarin overheersend het argument dat veel gemeen ten zo aanrommelend met één man zijn begonnen, waardoor toch veel tot stand was geko men. De loods aan de Acaciastraat die de bewoners een doorn in het oog is. HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK AAN DEN RIJN - Aan staande zondag 27 november, om 17.00 uur, wordt in de her vormde kerk te Koudekerk aan den Rijn een oecumenische dienst gehouden. De Raad van Kerken uit beide dorpen (deel nemers zijn RK, hervormde en gereformeerde Kerken) nam het initiatief tot het houden van de ze gebedsdienst Ds. A. G. v.d. Linden, ds. H. J. Swierts en i pastor G. G. Heemskerk verzor- I gen de liturgie van de bijeen komst De koren van de drie kerken zullen de dienst met zang opluisteren. Aan de Zoeterwoudseweg 11 ,1 is de constructiewerkplaats en machinefabriek van A. E. van j der Voet B.V. in staat van fail-1 j lissement verklaard. LEIDEN De gemeente zal alsnog proberen de bouwloods in het plantsoen aan de Acaciastraat die dienst doet als opslagplaats voor de renova tiewerkzaamheden in de Tuinstadwijk naar el ders te verplaatsen. Dat is het resultaat van klachten die de bewoners van de betrokken straat hadden geuit nadat onverwacht hun uitzicht door een loods van plaatstaal was gestoord. een paar takken van bomen aan de Kastanjekade moesten sneuvelen als de loods daar ergens zou kunnen worden neergezet zonder het uitzicht van de bewoners te verminderen. Volgens de bewoners van de Acaciastraat zou het heel goed mogelijk zijn de loods op zo'n plek aan de Kastanjekade neer te zetten zelfs zonder dat dit ten koste zou gaan van de beplantingen. Middels een schrijven aan de gemeenteraad pro- Fouten gemaakt testeerden zij onlangs tegen de gang van zaken. Zij voelden zich van het kastje naar de muur gestuurd en stelden dat van gemeentewege onvol doende werd meegewerkt de lelijke loods naar een andere minder hinderlijke plaats in de wijk te laten verhuizen. In de gemeenteraadscommissie voor de volkshuis vesting kregen de bewoners van de Acaciastraat gisteravond ruime steun voor hun standpunt van verscheidene raadsleden. Ham (CDA), Hoeven (CPN)en Langerak (WD) wezen allemaal op de uitzichtbelemmering voor de bewoners, die gerui me tijd zou voortduren gezien het aantal jaren dat met de renovatiewerkzaamheden gemoeid is. Bosch (CDA) vond dat er dan maar een boom of De heer Akse, ambtenaar van de afdeling volks huisvesting, erkende gisteravond in de commissie dat er bij het plaatsen van de bouwkeet fouten waren gemaakt „Er heeft niet het vereiste overleg plaatsgevonden met bouw- en woningtoezicht en de brandweer", stelde hij. Overigens betwijfelde Akse of verplaatsing van de loods naar elders wel mogelijk was. Hij wilde het in eerste instantie laten bij een verontschuldigend schrijven van bu reau voorlichting van het stadhuis, waarin om begrip voor de situatie zou worden gevraagd. Op aandrang van het PvdA-raadslid Duivensteijn zal de gemeente echter toch de mogelijkheid van verplaatsing onderzoeken om voor alle partijen alsnog een bevredigende oplossing te vinden. De „illegale" fietsenberging van het NINO acht de directie niet realistisch, tuin de lager dan de openbare brengen wijst de directie van de De directie erkent bovendien weg gelegen fietsenberging ge- hand, omdat de fietsen van per dat de fietsenberging is ge- heel aan het oog wordt onttrok- soneel en bezoekers van het in- plaatst buiten de voorgevelrooi- ken. stituut dan gehele dagen aan lijn, maar stelt daarentegen dat De suggestie van het college om weer en wind worden blootge- I (Van een onzer verslaggevers) I LEIDEN De commissie voor Economische Aangelegenheden stond gisteravond lange tijd I stil bij een tariefsverhoging j voor heetwatertoestellen. Elec trische boilers beter gezegd. Ei genlijk waren er reeds plannen I ontwikkeld om te komen tot j een geleidelijke afbouw van de verhuur van deze heetwatertoe stellen door de SLF aan ver bruikers, maar een aanvraag van de woningbouwvereniging De Goede Woning voor 266 van die toestellen voor een woning- projekt in de Merenwijk door kruisten die plannen volkomen. De boilerexploitatie is de afgelo pen jaren nooit kostendekkend geweest. In 1974 was het tekort zelfs opgelopen tot een bedrag van ruim 86.000 gulden. Een per 1 januari 1975 ingevoerde ta riefsverhoging bracht dat tekort weliswaar terug tot een bedrag van ruim 81.000 gulden, maar op basis van de vraagcijfers moest in 1976 en 1977 rekening gehouden worden met een ex ploitatietekort van ongeveer 95.000 gulden. Een geleidelijke afbouw van deze toestellen leek dus de eenvoudigste oplossing, totdat echter de woningbouw vereniging De Goede Woning LEIDEN De plotselinge instorting van een deel van het plafond in de gang van de dr. Vliegenthartschool vorige week heeft tot schriftelijke vragen van twee CD A-gemeenteraadsle den geleid. Mevrouw M. C. van Akkeren-Straathof en de heer J. Bosch vragen burgemeester en wethouders van Leiden hoe het mogelijk is geweest dat in korte tijd drie maal verschillen de instortingen in deze school voor voortgezet buitengwoon onderwijs hebben kunnen plaatsvinden. Beide CDA-raadsleden vraen zich af of er na de instortingen m 1974 en 1975 en in de jongst leden zomervakantie geen on derzoek is ingesteld door de dienst bouw- en woningtoe zicht van gemeentewerken, en als dat wel is gebeurd, hoe zich dan deze toestanden met een dergelijke frequentie heb ben kunnen herhalen. Verwijzend naar de toezegging van wethouder Tesselaar van onderwijs dat naar een en an der alsnog een onderzoek zou worden ingesteld vragen me vrouw Van Akkeren en de heer Bosch of het wel verant woord was de lessen jongstle den vrijdag te hervatten ter wijl het onderzoek naar de instorting van woensdag nog niet was afgerond, en de werk zaamheden nog gaande waren. Ook willen beide raadsleden weten in hoeverre de herhaal de instortingen in de Vliegent hartschool te wijten zijn aan de heiwerkzaamheden die in de nabijheid van de Zuidsingel aan de gang zijn. Tenslotte vragen de CDA-ver tegenwoordigers in hoeverre aan leerlingen, leerkrachten en ouders zekerheid kan wor den verschaft over een spoedi ge verhuizing van de school naar de Potgieterlaan, zoals in de bedoeling van het gemeen tebestuur ligt. Een deel van het ingestorte plafond

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3