Santamaria wil na vijf jaar wel eens een eclatant succes Sportreal mislukking" Henk van Leeuwen is optimistisch over knieblessure AANTAL LICHTE BLESSURES BU FEYENOORD Fout [Timman [bezorgt Kortsjnoj eindzege v VOENSPAG 24 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT, pagina is bele verklaring voor: „Ten eer ste is er zondag in het beker duel met Eindhoven een half uur langer gespeeld. Dat telt mee. Voorts zijn er op maan dag altijd spelers die wat heb ben. Ze hebben de dag ervoor een tik gekregen, of een schop gehad". Zo loopt Theo de Jong rond met wat omschreven wordt als „een hard stuk in zijn kuit". Nico Jansen heeft last van een knie, die in de wedstrijd tegen Ajax al fors is geraakt Harry Vos, die zondag niet speelde, is evenmin geheel blessurevrij. Het ziekenboegje lijkt goed ge vuld, maar dat is normaal voor een dergelijke wedstrijd. Er heerst dan altijd een ge spannen sfeer, hoewel de spe lers hun best doen zo ontspan nen mogelijk te lijken. Toen gisteravond de lampen in het stadion van Real Club Depor- tivo Espanol waren ontstoken, en de spieren losmakende trai ning was begonnen, liep al leen, toch, Eddy Treijtel er voorzichtig bij. In het gezel schap van Feyenoord bevindt zich weliswaar Ger Reitsma, op papier nog altijd de tweede doelman, maar hij heeft we gens een blessure dit seizoen vrijwel niet gespeeld. De gok om hem eventueel onder de lat te zetten, wil Boskov niet ne men. Omdat de onlangs aange trokken Joegoslavische doel man Kovacevic nog niet ge- - rechtigd is om in Europese duels voor Feyenoord uit te komen dat kan pas met ingang van 15 december zou vandaag nog Joop Hiele, doel man van de jeugdploeg, ijlings vanuit Rotterdam naar Barce lona moeten vliegen. Hij speel de gisteravond nog met het UEFA-elftal, deze 18-jarige voor wie het niet te hopen is dat hij in een dergelijke wed strijd zijn debuut in de hoofd macht moet maken. Opgewonden Want in de wijk Sarria heerst al een opgewonden stemming na het succes van Espano', tegen Real Madrid. Dat de „Koninklijke" uit Madrid een ondermaatse partij speelde wordt door de fanatieke aan hang van Espanol, de arme tak in Barcelona's voetbal in de hoogste divisie, niet aan vaard. Met handen en voeten wordt er kond van gedaan dat hun Espanol ook Feyenoord aan kan en, hoe jammer voor de befaamde ploeg ook, de kwart finales van het toernooi om de UEFA-Cup wel vergeten kun nen worden. Espanols trainer José Emilio Santamaria eens een steunpilaar van het Real Madrid uit de gouden tijd, heeft dat vuurtje nog eens aangewakkerd door te verkla ren dat hij na vijf jaar trainer te zijn geweest bij Espanol wel eens een eclatant succes wil boeken. Espanol, jaloers blik kend naar rijke broer Barcelo na, heeft in het 76-jarig be staan slechts twee successen geboekt In 1929 en in 1940 toen de beker werd veroverd. Successen die in de gedachten van de aanhang al lang zijn verbleekt Dat Nice en Eintracht Eddie Treijtel wordt door Boskov nog eens onder handen genomen. De doelman trainde liever niet omdat hij anders vreesde vanavond niet te kunnen meespelen. Braunschweig in de eer ste twee ronden werden uitgeschakeld en dat zijn toch niet de eerste de beste, roepen de fer vente supporters verlek kerd uit sterkt de be volking van de wijk Sar ria in de waan dat Espa nol alles kan. Die stem ming is ook voelbaar voor de spelers van Feyenoord. En dan zeurt een blessure allicht wat harder. „En toch is het een soort zweepslag, al kan ik er wel mee lo pen", hield Eddy Treijtel staande. Keiharde Vuja- din Boskov bevestigde nogmaals: „Eddy Speelt". De waarheid zal over enige uren aan het licht komen. HERMAN VAN BERGEM OPSTELLINGEN FEYENOORD Treijtel Schneider Rijsbergen Van de Korput Vos W. Jansen Kreuz De Jong Vreijsen N. Jansen Van Deinsen Prokop (Odl.) Maranon Jeremias Qresta Osorio Amado Jose Manuel Ortiz Aquino Verdugo De Felipe Molinos Fernandez ESPANOL LEEUWARDEN - Viktor Kortsjnoj heeft de schaaktweek amp met Jan Timman gewon nen. Hij bracht de zevende par tij op zijn naam, zodat hij nu een beslissende voorsprong van 4 1/2 2 1/2 heeft genomen. Omdat deze zevende partij de laatste was waarin Timman de witte stukken voerde, was het zeer belangrijk voor hem te pro beren juist deze partij te winnen en daarmee de stand in even wicht te brengen. Voor Kortsj noj was het zaak weinig risico's te nemen. Kortsjnoj koos dan ook niet zijn geliefde Franse verdediging, die tot zeer scherpe posities kan leiden en waarmee hij eerder in de vijfde partij had verloren. Er kwam een Spaanse ruilvariant op het bord, een opening waar van Timman de finesses zeer goed kent, en die over het alge meen de witspeler de gelegen heid geeft op winst 'te spelen zonder zelf veel gevaar te lopen. Het liep nu echter anders. Al op de zestiende zet maakte Timman een ernstige fout, die Kortsjnoj meteen groot voordeel opleverde. Daarna vocht Tim-, man een hopeloze strijd. Hij of ferde in zijn nood een pion om te proberen nog wat tegenspel te krijgen, maar werkelijke kan sen gaf dit niet Kortsjnoj kon eenvoudig afwikkelen naar een toreneindspel waarin hij, behal ve een pluspion ook nog een zeer actieve positie had. Timman brak de partij nog af, maar gaf later zonder verder te spelen op. De achtste en laatste partij van de tweekamp, wordt morgen gespeeld. Toemen naar W.K. ijshockey in A groep (Van onze sportredactie) DEN HAAG Scheidsrechter Nico Toemen is uitgenodigd om wedstrijden te fluiten op het wereldkampioenschap ijshoc key in de A-groep. Toemen is de eerste Nederland se scheidsrechter die deze eer te beurt is gevallen. Engelse League LONDEN Voor de eerste di visie van de Engelse League is gisteravond één wedstrijd ge speeld. Ipswich Town versloeg op eigen veld Sunderland met 3-1. RAPPORT CHRISTIAANSE KRIJGT STEUN KAMER DEN HAAG Tijdens het begrotingsdebat van het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in de Tweede Kamer hebben afgevaardigden van de PvdA en de KVP hun instemming betuigd met de visie die de z.g. commissie-Christiaanse heeft ontwikkeld. In het rapport van de commissie wordt gesteld dat het betaalde voetbal gezond kan worden gemaakt als het aantal clubs, dat thans 37 bedraagt, drastisch wordt teruggebracht tot bijvoorbeeld 22. De commissie adviseert de minister van CRM slechts in dat geval voor de tijd van drie jaar een aflopende subsidie aan de KNVB te verstrekken. De heer Du Chatinier ging het verst, getuige zijn opmerking: „Overigens wil ik er geen twijfel over laten bestaan dat onze fracties, indien geen zekerheid kan worden verkregen dat door een saneringsbijdrage het betaalde voetbal gezond kan worden gemaakt, een eventueel voorstel in die richting met behulp van overheidsgelden niet zullen steunen". Een vermindering van het aantal clubs in het betaalde voetbal noemde hij onontkoombaar. Het PvdA-Kamerlid Worrell sprak over de dreigende verder gaande vercommercialisering van het profvoetbal door invoe ring van shirtreclame. Hij wees erop dat binnen de KNVB „nauwelijks gehoor gegeven wordt aan de wensen van de vereniging van contractspelers en de vereniging van oefen- meesters in Nederland". Ook hij verbond aan financiële steun voorwaarden, zoals democratisering van de verenigingen, me dezeggenschap van de werknemers, het tot stand komen van cao's en financiële openheid. Sportreal Vraagtekens zetten de sportdeskundigen uit de Tweede Ka mer ook bij het initiatief Sportreal, de bewegingsactie onder het motto: „Spieren willen welles wat". Du Chatinier vroeg zich af: „Is Sportreal wel een succes geworden? Is het niet allemaal te krampachtig? Natuurlijk moeten we proberen zoveel mogelijk mensen in beweging te krijgen. Maar zijn we met het beleid dan wel op de goede weg?" Worrell stelde zelfs vast: „Dan nog lijkt de totale opzet van Sportreal niet erg aan te spreken ondanks de grote bedragen welke ermee gemoeid zijn". Lof daarentegen is er voor de gehandicapte sporters. Du Chatinier wees erop dat de Nederlandse invaliden sportbond het initiatief heeft genomen om de Olympische Spelen voor Gehandicapten in 1980 in Nederland te houden. Hij zei er nooit voor te zullen pleiten dat Nederland zich kandidaat stelt voor de organisatie van Olympische Spelen en vervolgde: „Maar voor de para-Olympische Spelen wil ik een uitzondering maken. Wil de minister overwegen als de plannen worden doorgezet hieraan alle steun te verlenen?" UEFA-team naar winst SITTARD Het Nederlands UEFA-jeugdelftal heeft gisteravond in het Fortuna stadion te Sittard in de eerste wedstrijd in dc voorronden van het Europees voetbalkampioenschap voor jeugd- teams met 1—0 gewonnen van de nationale jeugdploeg van Zwitser land. Bayem München pas laat overwinning MÜNCHEN Bayern München, de Westduitse bekerhouder van het Europese toernooi voor landskampioenen, heeft gisteravond in het Olympisch stadion in München de eerste wedstrijd om de wereldbeker tegen de Zuidamerikaanse bekerhouder Belo Horizon- te uit Brazilië met 2—0 gewonnen. Treijtel, verderop weer reage rend: „Voor de eerste wed strijd tegen Kaiser slautem had ik maagklachten, daaraan werd ook getwijfeld. Maar ik voelde het en niemand anders. Als de trainer wil dat ik train, J ik dat natuurlijk. Hij is de (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Het neen van doelman Eddy Treijtel stond lijnrecht tegenover het ja van trai ner Vujadin Boskov. „Als ik vanavond moet trai nen kan ik morgen beslist niet tegen Espanol in het doel staan", zei Eddy Treijtel gisteravond op ietwat recalcitrante toon. In het Sarriahotel, waar de spelers en begeleiding van Feyenoord verblij ven, riep Boskov tezelfdertijd: „Natuurlijk traint hij. Als Treijtel iets heeft, en dat is altijd het geval voor een belangrijke wedstrijd, is dat een bewijs dat hij in vorm is". Schamper reageerde de doel man enige meters verderop: .Altijd wat heeft? Dit is de eerste keer dat ik geblesseerd ben, ik heb een soort zweep slag in mijn linkerkuit. Lopen gaat, maar afzetten niet. Het schoot er maandag bij de trai ning ineens in". De lounge van het luxe hotel in de armetierige wijk Sarria, waar ook het gelijknamige sta dion van Espanol is gesi tueerd, had gisteravond veel weg van een toneel waar twee acteurs bezig zijn die onbe kend zijn met eikaars aanwe zigheid en hun eigen tekst zeg gen. Eddy Treijtel in zijn mo dem gesneden trainingspak van een wereldbekende firma, Boskov in een even knap ge tailleerd donkerblauw kos tuum. Gespannen als de Joe goslaaf immer is voor een duel van importantie, riep hij alle goden te hulp om zijn stand punt kracht bij te zetten. Hij tilde zijn linker broekspijp op en gromde: „Hier zit het bij hem, vlak boven de achilles pees. Ik vraag me zelfs af of het inderdaad een blessure is die zo'n aandacht verdient". baas, maar ik weet bijna zeker dat ik dan niet tegen Espanol in het doel sta". Boskov, de zaak afzwakkend: „We trainen toch maar licht Ik laat de jongens wat lopen. Treijtel speelt". Op de achtergrond speelt dan toch de confrontatie mee met de ploeg die zondag Real Ma drid met 4-1 versloeg en daar door opklom naar de met Bar celona gedeelde derde plaats in de Spaanse competitie. Er bleken op de wekelijkse ver zorging van Feyenoord, op maandag, acht spelers te zijn geweest die met klachten op de massagebank plaats namen of de clubarts wildeu consul teren. Harry Vos had er een plausi- MORGEN PAS JUISTE DIAGNOSE In dit elftal gelooft de wijk Sarria van Barcelona onvoorwaardelijk. Vooral na de triomf op Real Madrid. Henk van Leeuwen: „Het is waarschijnlijk geen me niscus". DEN HAAG - Anton Malatinsky heeft gisteravond noodgedwongen moeten afzien van een aantal tests van (ex-)geblesseerde spelers, omdat het duel tegen Noordwijk uit de ne derlaagserie vanwege het slechte weer moest worden afgelast. In dat treffen zouden Lex Schoenmaker, Oe- ki Hoekema en Leo de Caluwé hun opwachting maken, hetgeen Malatins ky in staat zou stellen een oordeel te vellen over de fysieke staat van ge noemd trio. Vooral naar het heroptre den van Schoenmaker en Hoekema heeft Malatinsky met enige nieuws gierigheid tegemoet gezien, omdat het er naar nit ziet dat de oefenmeester in ieder geval tweeëneenhalve week niet zal kunnen beschikken over Henk van Leeuwen. Zoals bekend raakte de spits van FC Den Haag afgelopen zondag naar het zich aanvankelijk liet aanzien ernstig geblesseerd bij zijn poging doelman Jochem Vieten van VVV te passeren. Nadat hij de Venlose doelman voorbij was verdraaide Van Leeuwen zijn knie en moest per brancard worden afgevoerd. Gisteren is Van Leeuwen door dokter Bos onderzocht, maar ook twee dagen na het gebeurde kon nog geen exacte diagnose worden gesteld. „Wat me wel is verteld", aldus Henk van Leeuwen, „is dat de kans dat ik een meniscus heb niet' meer zo groot is als waar het zondag op leek. Hét is weliswaar niet uitgesloten dat het wèl een meniscusblessure is, maar uit het feit dat ik m'n knie weer enigszins kan bewegen werd afgeleid dat het wellicht niet zo'n vaart loopt Zondag en maandag kon ik m'n been nauwe lijks bewegen, maar dinsdag ging dat al weer een stuk beter. Toen ik naar dokter Bos toe ging was ik niet erg optimistisch, maar na het onderzoek zie ik de nabije toekomst weer wat opgewekter in". Morgen opnieuw Morgen .zal Henk van Leeuwen op nieuw door de clubarts van FC Den Haag worden onderzocht Als er dan weer geen duidelijkheid kan worden verkregen zullen er foto's worden ge maakt Daartoe dient er echter eerst minder vocht in de knie aanwezig te zijn. „Als het geen meniscus is kan ik in het gunstigste geval misschien over tweeëneenhalve week weer spelen", Lex Schoenmaker: „Ik trek me niks van praatjes aan." verklaarde Van Leeuwen. „Hoewel je natuurlijk nooit weet hoe snel een blessure aan het kapsel of banden zal genezen". Juist nu Van Leeuwen in ieder geval enige weken zal zijn uitgeschakeld was Malatinsky benieuwd naar het heroptreden van Hoekema en Schoen maker. De eerste is weer blessurevrij en traint weer volop, maar met Lex Schoenmaker blijft het sukkelen. „Ik ben nu onder behandeling bij een fysiotherapeut", vertelt hij. „We zijn nu zo ver in de behandeling dat er is vastgesteld dat het iets is tussen het vierde en vijfde middenvoetsbeentje. Maar wat het precies is, daar zijn we nog niet achter. Ik ben al bij heel wat instanties geweest, maar niemand kan me vertellen waardoor het nou eigen lijk wordt veroorzaakt Ik tob er al mee vanaf het eind van de vorige competitie. Ik ben toen een keer door m'n voet gezwikt maar pas veel later is vastgesteld dat het kapsel van een teen toen is geforceerd. Ik ben toen om die pijn wat te verminderen ver keerd op die voet gaan lopen, waar door de huidige blessure is ontstaan. En de genezing daarvan verloopt slecht Ik heb nu weliswaar weer na die periode van tien dagen rust volop getraind, maar het blijft pijn doen". Geruchten Terwijl Lex Schoenmaker er naar zijn zeggen alles aan doet en heeft gedaan om de blessureperikelen zo snel mo gelijk te boven te komen ving hij de geruchten op in zijn omgeving die hem ervan betichtten dat hij simu leerde. „Er wordt gezegd dat ik een luie voetballer ben en dat ik thee zit te drinken als ik eigenlijk met voetballen bezig moet zijn. Maar ik trek me daar niks van aan. Ik weet voor mezelf dat ik er alles aan doe. En ik wil ook zo snel mogelijk weer voetballen. Dat zou natuurlijk het beste gaan als ik hele maal geen pijn meer heb, maar ik ben bereid om toch te spelen. Ik ben er nu al zo'n vijf weken uit en dan wil je wel weer eens spelen. Ik zal dan waarschijnlijk eerst in het tweede moeten beginnen, maar als alles een beetje meezit kan ik er misschien uit tegen De Graafschap weer bij zijn. Ik ben weer wat optimistischer geworden na de laatste behandelingen bij de fysiotherapeut Eerst maar eens zien hoe het vrijdag gaat Dan is het beter te beoordelen". FRANK WERKMAN In de wedstrijd tegen FC Utrecht raakte Henk van Leeuwen ook al behoorlijk geblesseerd. Hij liep toen bij een botsing met doelman Istatov èen grote wond in het been op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15