vette hap -r; Horeca vervuld met enige zorg De de grijze wolf huilt Turken in Nederland zijn bang MEDICI ZIJN VERBIJSTERD OVER IN BEDRIJFS KANTINES •WOE DEN HAAG „Het nuttigen van meegebrachte etenswaren kan niet worden toegestaan". Je ziet het bordje bijna nergens meer. In de arbeidsregle menten van sommige bedrijven is nog wel eens een verbod van eten tijdens de werkzaamheden opgeno men. Maar dat is dan om hygiënische of veilig heidsredenen. Steeds meer bedrijven doen de be drijfskantine of zelfs het bedrijfsrestaurant als secundaire arbeidsvoorwaarde in hun voorzienin genpakket. De verscheidenheid is groot. Ér zijn kantines, die zelfs die bescheiden naam voor een eetgelegenheid niet waardig zijn, maar er zijn er ook waarvoor restaurant een kleinerende betiteling is. Er bestaat in Nederland een vereniging van be drijf srestaurateurs met een landelijk secretariaat aan de Van Alkemadelaan 700 in Den Haag. Een ding staat als een paal boven water. Hoe groot de menuverscheidenheid ook mag zijn, de aantrek kingskracht van de monotone vette hap (kroketten, patates en frikadellen) is tot grote ontsteltenis van (bedrijfs) medische diensten, schrikbarend groot. Dat geldt voor talloze kantines. In sommige kantines probeert men de zaak een beetje binnen de perken te houden door deze artike len nooit „onaangekleed" te verkopen. Ze gaan dan altijd in combinatie met brood, rauwkost of warme maal tijd-ingrediënten over de balie. Het werkt wel een beetje, maar elders heeft men de ervaring dat de „versiering" in de afvalbak komt en dat de overblijvende vette hap „ter versterking van de inwendige mens" zijn verwoestende werk op hart en bloedvaten helemaal alleen mag doen. En het merkwaardige daarbij is, dat er anderzijds ge vraagd wordt om half-voedsel: halvarine, halve melk, halve yoghurt enz Het is niet te hopen, dat de bedrijven met het zaad van het halve-voer, straks de oogst van half werk mogen binnenhalen. In elk geval zijn op- verschillende bedrijven de bedrijfsmedische diensten een onderzoek naar de eetgewoonten van het personeel begonnen. Systeem zit er nog niet in. Het is ook iets, wat voorzichtig aangepakt moet worden. „Ik zal toch zeker zelf weten wat ik eet", is een veelgehoorde geïrriteerde opmerking. Toch zijn er ook werknemers die zich boterhammen met beleg (zonder het trommeltje) overblijft, dan heel wat mensen hun oude trommel tje weer tevoorschijn zullen halen. Maar volgens de heer Girmscheid van de vereniging van bedrijfsres- taurateurs is de bedrijfskantine met zijn aangeklede lunches, of toch tenminste het warme hapje bij de zelf meegebrachte boterham, een niet meer terug te draaien secundaire arbeidsvoorwaarde. Er zijn verschillende factoren die de maaltijdver strekking door bedrijven hebben bevorderd. In die tijd dat de mensen nog dicht bij hun werk woonden, ging men tussen de middag gezellig thuis eten. Toenemende mobiliteit van de werknemer en de grotere woon-werkafstanden hebben, samen met het verschijnsel van werkende gezinnen (man, vrouw en soms ook nog enkele oudere kinderen) de vraag naar een maaltijd op het werk vergroot Dat neemt niet weg, dat nog altijd veel mensen de boterham van thuis meenemen. Wel wordt in toene mende mate de warme hap of soep uit de kantine voor „versiering" gebruikt. Uiteraard speelt ook de hoogte van het inkomen een rol. Zeker voor mensen die zware lichamelijke arbeid verrichten en gewend zijn (noodzakelijk) wat meer te eten, gaat een dagelijks bezoek .aan zelfs de goedkoopste kantine voor een vervangende volle maaltijd een te zware belasting van het huishoudbudget vormen, aldus de heer- Girmscheid. De meeste bedrijven moeten geld toeleggen op hun kantines of restaurants. Meestal krijgen de werkne mers voor de materiaalprijs te eten. Personeels- en accommodatiekosten komen voor rekening van het bedrijf. Om tot acceptabele prijzen te komen, moe- ten de bedrijven ook op de materialen jaarlijks nog duizenden guldens toeleggen. Bij veel bedrijven kan men behalve soep en warme vette hapjes, ook complete maaltijden krijgen. Som mige bedrijfskantines maken het eten helemaal zelf klaar. Andere betrekken kant en klare diepvries- maaltijden van de voedselindustrie. Deze bevallen echter het minst. De „trek" in vers klaargemaakt eten is onweerstaanbaar. De bedrijfskantine is volgens de heer Girmscheid nog in ontwikkeling. In Duitsland en Zweden, waar nog veel meer dan in ons land ook de gehuwde vrouwen werken, krijgen de bedrijven steeds meer De vette hap, zoals patates frites met lief zoveel mogelijk mayonaise en frikadelle oefenen in de meeste bedrijfskantines no steeds de grootste aantrekkingskracht uit. een soort dorpskarakter. Men woont als het wa op zijn werk. Het bedrijf betaalt niet alleen loo het levert maaltijden voor een prik, het zorgt vo onderdak en begeleiding van kleine kinderen, er winkels, koffiebars, lees- en studieruimten. Er sportvelden, zwembaden, kortom een belangri deel van het maatschappelijke en huiselijke leve speelt zich op de bedrijven af. Het eten op h<L bedrijf is in dit proces een belangrijke stap. wa met elkaar eten is toch al sedert onheuglijke tijdf een signaal van wederzijds vertrouwen en zelfs vriendschap. Maar hoe meer sfeer en ontspannii het bedrijf biedt, des te armer wordt het leven thi Ver doorgeredeneerd komt men tenslotte alleen maar thuis om te slapen. De warme lunch op het werk heeft tot gevolg men thuis 's avonds geen warm eten meer wil. h bedrijfslunch is er in veel gezinnen de oorzaak dat de warme maaltijd inderdaad weer een middaj maaltijd geworden is, zonder de kostwinner dat Het werken in bedrijfskantines is voor het horeca personeel erg aantrekkelijk. De horeca-ondernemei bezien de explosieve ontwikkeling van de bedrijft restauranten met gemengde gevoelens. Behalve da zij personeel aan de bedrijfskantines verliezen, om dat de werktijden er gunstiger liggen (zaterdags ei zondags vrij en werken van pakweg 9 tot 6 nauwelijks commerciële sfeer) zien zij steeds mee; mensen die vroeger in de diverse horeca-etablisse menten een broodje kwamen eten, wegblijven. E; zijn weliswaar bepaalde afspraken gemaakt waar door voorkomen wordt dat bedrijfskantines naas hun functie in het eigen bedrijf ook nog horeca-acti viteiten daarbuiten bedrijven (bruiloften, partijen recepties), maar enige zorg vervult de horecamensei toch wel. Die zorg hebben ze dan gemeen met de medici, dit verbijsterd zijn over de gigantische omzetten vette hapjes in bedrijfskantines. GE TOL De oude kantines bestaan ook nog. Alleen ruimte om bij een bekertje automatenkoffie de boterham te nuttigen. de welgemeende raad van de bedrijfsarts aantrek ken en op diens aanraden wat minder cholesterol in hun menu doen. Het eten in bedrijfskantines is in de plaats gekomen van het broodtrommeltje mee achter op de bagage drager van de fiets, zoals de auto voor die fiets in de plaats is gekomen. De algemene indruk is, dat wanneer de luxueuze bedrijfskantines (de res taurants zogezegd) hun menu's zouden vereenvoudi gen, zodat er eigenlijk alleen nog maar een stapeltje UTRECHT Alparslan Tür- kesj heet hij. Hij is 59 jaar oud, ooit kolonel in het Turkse le ger, nu vice-premier onder Su leiman Demirel. Zijn partij is I de partij van Nationale Actie, de MHP, uiterst rechts, fascis tisch. Zijn aanhangers, die zijn kleine partij gehaat en ge vreesd maken, zijn zijn com mando's, ook Grijze Wolven of Boskurts genaamd: Tienduizen den fanatieke jongeren, semi- militair getraind in „vakantie"- kampen. Hun doel is: hiin Bas- bug leider met alle midde len te steunen in zijn strijd tegen het communisme. Hoe veel Türkesj en zijn aanhangers op de nazi's lijken moge blijken uit het volgende: volgens'Tür kesj moet het Turkse ras puur blijven, vrij van Joodse en Ar meense smetten, het geboorte cijfer moet omhoog om beter het communisme te kunnen be strijden. Türkesj zelf, die overigens op Cyprus geboren is, heeft al in de periode '40—'45 van zijn fas cistische ideeën blijk gegeven, toen hij samen met de Duitsers één groot Turkije wilde bevech ten door zowel in Perzië als in Rusland de rasgenoten te bevrij den. Later, in 1960, ondernam hij een staatsgreep tegen presi dent Menderes, die mislukte. Na verbannen te zijn geweest komt hij in 1965 terug als leider van een kleine partij. De tijd is in middels rijp. Vooral de agra riërs krijgt hij op zijn hand. Hij brengt het tot vice-president. Hem is de macht. Alparslan Türkesj' macht reikt ver. Zijn commando's treden op als de zwarthemden van Wereld oorlog Twee. Waar het niet gewapenderhand gaat, daar gaat het via infiltratie. In de studentenwereld, in het onder wijs, in de vakbonden, bij radio en televisie. Sinds kort zijn de Grijze Wolven ook in Nederland actief. Enkele maanden geleden hebben ze in Rotterdam hun eerste vergadering gehouden. Twee jaar geleden werden ze al actief in Duitsland. Ze slaagden erin, onder het motto: wie niet voor ons is, is tegen ons, door intimidatie van hun als gastar beiders werkende landgenoten, een afdeling van de Turkse Na tionale Arbeidersbond op te richten. Dat gebeurde in'Dussel- dorf. Sinds die tijd zijn er vesti gingen van die vakbond lees: de Grijze Wolven in alle grote Duitse industriesteden. Onder hun landgenoten oefenen ze een ware terreur uit. Geheimzinnige sterfgevallen worden aan hen toegeschreven. In het Westduit- se parlement werden vragen ge steld over het optreden van de Boskurts. De justitie stelt een onderzoek in. Is dat de reden dat ze naar Nederland kwamen, of is dat laatste slechts een onderdeel van het grote plan tot één groot Turks rijk. De meningen lopen uiteen. Feit is wel dat de linkse en gematigde Turken doodsbe nauwd zijn geworden. Hun cul tureel centrum in Amsterdam is al enkele malen vernield. Ze zwijgen, bang voor een plotse linge dood, voor represailles op hun familie in Turkije. Ze krij gen anonieme telefoontjes en dreigbrieven. Zij, die willen pra ten, duwen uit angst hun na men niet te noemen en weigeren zich te laten fotograferen. „De Boskurts zijn misdadigers, mijn heer. Zij vermoorden ons". Dan komen aarzelend verhalen los over vechtpartijen en wraakoe feningen door geweld, door Bos kurts gepleegd, alleen maar om dat de Boskurts ieder, die maar even anders denkt dan Alpar slan Türkesj goeddunkt, onmid dellijk tot communist bestempe len. Andere Turken geven er een begrijpelijker verklaring voor. Zij zeggen dat de Grijze Wolven hun landgenoten intimideren om zo te voorkomen, dat ze, als ze ooit stemrecht krijgen in het buitenland, links zullen stem men. Dat zou dan een nederlaag voor Demirel betekenen en dat moet, kost wat het kost, voorko men worden. De Nederlandse BVD houdt de gang.van zaken rond de Grijze Wolven 'nauwlettend in het oog. Maar gedaan wordt er niets. Nederland is een vrij land ten slotte, en verboden organisaties in die zin kennen we niet. De Stichting Welzijn Buiten landse Werknemers in Amster dam maakt zich eveneens ern-. stig zorgen over de Grijze Wol ven. Zij heeft vorige maand ge vraagd aan de regering om maatregelen tegen de zich steeds meer uitbreidende in vloed van deze Turkse fascisti sche groepering. „Meer kunnen we niet doen", zegt men ons. „We proberen alle bij ons kla gende Turken gerust te stellen, door te zeggen dat Nederland een vrij land is. Maar het gevaar is reëel aanwezig. Ondertussen nemen do klachten over vechtpartijen toe. Provoca tie over en weer. En licht ont vlambaar als ze zijn, ontaardt een woordenwisseling, die be gint met een wat laatdunkende opmerking over Türkesj, of om gekeerd met het scheldwoord communist, al gauw in een handgemeen. Turkse gastarbeiders weten dat Nederland een vrij land is, maar velen voelen zich toch voortdurend bedreigd door de fascistische beweging „Grijze Wolven". De Grijze Wolven gaan door. Fanatiek is het geloof in hun leider. Zij staan in hun recht, zeggen ze, in de strijd tegen het communisme. Ook voor een BVD zijn ze niet bang. Omdat ze zo op het oog niets verbodens doen. Maar in West-Duitsland hebben ze inmiddels drieduizend leden. In Nederland al minstens dui zend die hun landgenoten hier schrik inboezemen. Want als de Grijze Wolf huilt lopen de Tur ken de rillingen over de rug. GERARD CRONE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14