MINISTER VAN AGT GELAST NIEUW ONDERZOEK-MENTEN Rekeninghouders van de Postgiro: belangrijk nieuws de sterrekening Werklozen in bouw worden bijgeschoold Van alle beulen Loyen de wreedste 4/0 jGETUIGE ISAAC WASSERSTEIN: (dealen C.D.A. jeter met PvdA e realiseren Rijkspostspaarbank en postgiro PgD Meerderheid voor eigen risico van ziekenfondsleden EXPERIMENT IN RIJNMOND Jeugdwerklozen als vrijwilliger in welzijnswerk HOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURAN' PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - „Van alle kampbewakers heeft Loyen de meeste gruweldaden bedre ven en op de wreedste wijze". Zo luidde gisteren, op de tweede dag van het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte ex-SS'er uit Hom, de koel en zakelijk uitge sproken beschuldiging van de 56-jarige ge tuige Isac Wasserstein uit het Duitse Gar- misch-Partenkirchen. Wasserstein is een van de zeer weinige overlevenden van het Jodenkamp Bobruisk in Rusland waar de nu 58-jarige Loyen in de jaren '42 en '43 gedetacheerd was. getuigenis van de Joodse zakenman was iwelijk. Hij zette uiteen dat zich in de irecte nabijheid van Bobruisk massa-gra- ;n bevonden waar de gevangenen op gezet- |te tijden ter dood werden gebracht. De waren zo'n 30 meter lang en enkele meters breed. Wasserstein heeft met eigen ogen gezien, zo verklaarde hij gisteren, dat Loyen daar, alleen of met anderen, joden heeft doodgeschoten. „Vijf keer heeft hij het alleen gedaan. In totaal 15 mensen. Die moesten zich uitkleden met het gezicht op de lijken of op de bodem van de kuil gaan liggen, en dan schoot Loyen ze met zijn pistool dood. Ik was daarbij want hij had me meegenomen om zand over de lijken te gooien. Vijf keer heeft hij samen met ande ren mensen doodgeschoten. Twintig slach toffers in totaal". „Hebt u ook gezien dat de verdachte mensen heeft opgehangen?", vroeg rechtbankpresi dent Te Strake aan Isac Wasserstein. „Ontel bare malen. Meestal 's avonds, gedurende twee maanden zo'n drie keer per week". De meest wrede details werden door de zakenman uit Garmisch-Partenkirchen, die „Soms zocht Loyen iemand uit, schopte hem bewusteloos, bracht hem met water weer bij en hing de man dan op. Het gebeurde vaak dat hij zijn slachtoffer door andere joden het touw liet omdoen en de man door zijn mede-gevangenen liet optrekken. Als de be trokkene bewusteloos was, moesten ze hem laten zakken en met water weer bijbrengen.' Daarna werd hij nog eens een keer opgehan gen, tot hij dood was". De ex-SS'er zelf hoorde het alles verward aan. In het begin van de zitting beweerde hij zich niet te herinneren „ooit iemand te hebben doodgemaakt. Later verklaarde hij: „Ik geloof dat ik het meeste heb gedaan van allemaal". Het proces tegen Hans Loyen is vandaag voortgezet met het verhoor van enkele overlevenden van het kamp Bobruisk die nu in Israël wonen. Hier de aankomst van twee van hen bij de rechtbank in Roermond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IR-EERSTE KAMERLID ALBEDA: (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Op dit moment kunnen de christen- mocraten hun idealen het beste verwezenlijken ;t de P.v.d.A., aldus dr. Albeda, fractievoorzitter in de ARP, gisteren bij de algemene politieke (schouwingen in de Eerste Kamer. Hij deed deze itspraak in overleg en instemming met de fracties n KVP en CHU. oorwaarde van een verdere sa- nwerking tussen christen-de- raten en socialisten in een lgend kabinet is „dat men el- gelijkwaardige part- accepteert". Het zal velen sschien onaangenaam in de klinken, zei dr. Albeda, r wij achten de tegenstelling lissen links en rechts niet zo indamenteel dat er voor ons een alternatief zou zijn. iAlbeda ging in op de ontwerp- esolutie van PvdA/PRR, waar- Ij; i voorwaarden worden gesteld oor deelneming aan een vol- m jjtnd kabinet. Albeda zei: „Ik A^ijp de strategie wel, maar k js riskant en de politieke lgen zijn niet zonder beden kingen. Blijkbaar hoopt de P.v. d.A. nog steeds in de verkie zingsstrijd de zo geliefde twee deling tussen progressieven en anderen te kunnen hanteren. Volgens drs. Vermeer (PvdA) is de houding van het CDA in kwesties als de vermogensaan- wasdeling, de ondernemingsra- den en de grondpolitiek bepa lend voor de toekomstige rege ringssamenwerking. „Beseffend dat voor een vooruitstrevend be leid P.v.d.A. en CDA op elkaar zijn aangewezen, zullen omvang en koers van het CDA voor ons van grote betekenis zijn. De vrees bestaat echter dat het CDA een restauratiepolitiek wil bedrijven". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft een nader onderzoek gelast naar de wijze waarop de op een mislukking uitgelopen arres tatie van P. Menten is voorbereid. Met dit onderzoek is belast mr. G. Wiarda, tot voor kort president van de Hoge Raad. Hij zal moeten bekijken, of tegen bepaalde functiona rissen maatregelen moeten worden genomen, en zo ja, welke. Mr. Van Agt heeft hiertoe besloten, naar aanleiding van het gisteren verschenen rapport van de Amsterdamse pro cureur-generaal mr Hartsuiker over de misluk te arrestatie-poging. Mr. Hartsuiker gaat er blijkens het rapport niet zonder meer van uit, dat de van oorlogsmisda den verdachte Menten een tip heeft gekregen. Volgens hem is het zeker niet uitgesloten, dat de voorbereidingen van de arrestatie „toch zo opvallend" zijn geweest, dat Menten er lucht van heeft gekregen en daaruit zijn conclusies heeft kunnen trekken. Volgens mr. Hartsuiker' hebben de leden van het Amsterdamse Open baar Ministerie, hoofd-officier mr. Messchaert en officier van justitie mr. Habermehl, en de betrokken politiefunctionarissen bij de voorbe reidingen steken laten vallen. Tijdens de besprekingen zaterdag 13 november, twee dagen voor de geplande arrestatie, blijkt mr. Messchaert uitdrukkelijk als uitgangspunt van de actie te hebben gesteld: als Menten nu thuis is, mag hij niet meer ontsnappen. Dit betekende volgens mr. Messchaert, dat als Men ten bijvoorbeeld zijn hondje zou uitlaten, men hem best zijn gang mocht laten gaan, maar als hij met de auto wegreed, diende hij te worden aangehouden. Kapitein Bordewijk van de Rijkspolitie heeft bij die gelegenheid de hoofdofficier echter voorgesteld, om Menten eerder te arresteren en bij voorkeur in de vroege ochtenduren. Mr. Messchaert hield echter vast aan maandag. Dat deed hij nog steeds, ook nadat de Blari- cumse opperwachtmeester Helgeman, nadat twee van zijn ondergeschikten een bezoek van ongeveer anderhalf uur aan Menten hadden gebracht, nadat deze had geklaagd over over last van fotografen en een vliegtuigje dat boven zijn huis cirkelde (van fotografen), zaterdag aan mr. Messchaert voorstelde onmiddellijk tot ar restatie over te gaan. Volgens de verklaringen van de twee onderge schikten, de wachtmeesters Petter en De Sain, zou Menten ondanks de overlast van de foto grafen uiterst rustig zijn geweest en niet van plan dat weekeinde weg te gaan. „Onze totale indruk was, dat er geen reden was om aan te nemen dat Menten gedurende het weekeinde weg zou gaan. We hebben daarnaar meerdere malen gevraagd", zo hebben beiden tegenover mr. Hartsuiker verklaard. Volgens de socialist Kosto is in het rapport- Hartsuiker een aantal vragen onbeantwoord gebleven, die voor het beoordelen van het beleid van minister Van Agt toch van belang zijn. Uiterst merkwaardig vindt hij het bijvoor beeld, dat de minister in de loop van woensdag' 10 november schriftelijk op de hoogte is gesteld van het arrestatieplan, maar hiervan geen ken nis heeft genomen, noch hierover door zijn topambtenaren is benaderd op donderdag 11 november, tijdens een gezamenlijke bespreking. Ook voor het CDA .zijn er nog de nodige onopgehelderde vragen, maar zij is het eens met de wijze waarop de minister het verdere verloop van de zaak-Menten ter hand heeft genomen. „De CDA-fracties wachten de resul taten van de aangekondigde onderzoeken met vertrouwen tegemoet." Volgens fractievoorzitter J. Terlouw van D'66 heeft het Openbaar Ministerie een onbegrijpe-, lijke onzorgvuldigheid aan de dag gelegd. Het' is volgens Terlouw opmerkelijk, dat kennelijk de minister van Justitie, noch het departement van Justitie de zaak-Menten van voldoende belang heeft geacht om daarover regelmatig* voeling te houden. „Immers, zelfs op de bijeen komst van donderdag 11 november van leden van het O.M., toen het principebesluit van de arrestatie al twee dagen oud was, heeft nie mand de minister ingelicht, noch heeft de minister er blijkbaar een vraag over gesteld." Volgens het WD-Kamerlid mevr. Kappeyne van de Coppello, maakt het rapport-Hartsuiker duidelijk, dat er gebrek aan coördinatie is geweest met de politieke top, „voor mij minister Van Agt". Politie en Openbaar Ministerie ver schilden van mening over een snelle aanhou ding van Menten. „De politie dacht aan de vluchtgevaarlijkheid en het Openbaar Ministe rie hield te veel vast aan formeel-juridische Mr. G. J. Wiarda overwegingen. Dit dilemma had de politieke top moeten doorbreken", aldus het WD-Kamerlid.. Het CPN-Tweede Kamerlid Wolff vindt dat de positie van minister Van Agt in het geding is gekomen. „Hij moet opstappen"'. „Opvallend is, dat minister Van Agt had kun nen kennis nemen van de op handen zijnde aanhouding van Menten. Maar hij had daar voor geen tijd. Hij was wel in Berg en Dal waar zijn secretaris-generaal Mulder besprekingen voerde met andere mensen over de arrestatie", aldus Wolff in een toelichting op zijn uitspraak, dat de positie van de bewindsman in het geding kwam. Wolff vindt de inhoud van het rapport-Hartsui ker treurig. „Het heeft niets te maken met het onderzoek. Het geeft een opsomming van een aantal door niemand te controleren feitelijkhe den. Uit het rapport blijkt alleen maar welk een enorme chaos er heerst bij het justitiële apparaat. Er is een toestand geschapen binnen het gebied van justitie en politie waardoor Menten gemakkelijk kon ontkomen. Het bewijs daarvoor is het enorme aantal mensen, dat meegesproken heeft over de aanhouding en de bijeenkomsten in openbare gelegenheden on derstrepen dat", aldus Wolff. Het CPN-Kamerlid meent, dat de Tweede Ka mer nu zelf het verdere onderzoek ter hand moet nemen. „Het rapport-Wiarda kan lang op zich laten wachten", zei Wolff. „Dat onderzoek van de Kamer zal, uitgaande van het opstappen van minister Van Agt, de positie van secretaris generaal Mulder in de schaal moeten leggen." ADVERTENTIE Na de succesvolle introduktie van de Renterekening en de Plusrekening hebben de Rijkspostspaarbank en de Postgiro opnieuw goed spaarnieuws: De Sterrekening is een resultaat van nauwe samen werking tussen RPS en PCGD waarin s gecombineerd met een extra aantrekke ;paargemak wordt fijke rente: mm-i Uw spaargeld blijft altijd direkt opvraagbaar. Over elk opgenomen bedrag wordt 2% in mindering gebracht op het U als Postgiro-rekeninghouder ontvangt persoonlijk de informatieve folder "Makkelijk sparen met de Postgiro en de RPS". In deze folder is tevens een aanmeldingsformulier opgenomen. De Sterrekening is een produkl van samenwerking van uw Postgiro en uw RPS. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllli DEN HAAG (ANP) Er zijn meer voor standers voor invoering van een eigen risi co voor ziekenfondsleden dan tegenstan ders. Dit is gebleken uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Naarmate het netto gezinsinkomen hoger is, toont men zich vaker voorstander vap een dergelijke maatregel. Ook vroeg het CBS hoe men staat tegenover het koppelen van de uitkeringen aan de niging op de sociale voorzieningen. Ruim de Hoewel voor eenderde deel van het totale helft van de ondervraagden verklaarde zich aantal ondervraagden de WW en de WWV voorstander van een maatregel, waarbij de op de eerste plaats kwamen bij het noemen welvaartsvastheid van de sociale voorzienin- van sociale wetten, die zich voor bezuiniging gen plaats zou maken voor waardevastheid, zouden lenen, sprak maar 8 procent zich uit Van de verschillende terreinen van sociale voor verlaging van het geldende uitkering zekerheid komt volgens 29 procent de kin- spercentage (80) van de WW en niet meer derbijslag als eerste voor bezuiniging in dan 12 procent voor het uitkeringspercenta- aanmerking. Bijna 61 procent is het daar- ge (75) van de WWV. Ook verlaging van het oneens. De omvang van het huishouden WAO-uitkeringspercentage zou geen popu- prijzen (waardevast) in plaats van aan de vertoont een grote samenhang met het ant- laire maatregel zijn: slechts 3 procent ziet lonen (welvaartsvast) om te komen tot bezui- woord. daar ipts in lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUUfl ADVERTENTIE DEN HAAG Overleg tussen overheid, werknemers en werk gevers heeft ertoe geleid dat in de bouwnijverheid een geza menlijk experiment zal worden opgezet met korte bijscholings cursussen voor werkloze werk nemers van 23 jaar en ouder in dè bouwnijverheid. Doel is een betere aansluiting tussen de vraag naar en het aanbod van deze werknemers tot stand te brengen. Enerzijds kunnen veel werkne mers in de bouw niet of slechts na lange tijd aan de slag komen, anderzijds kunnen werkgevers geen personeel vinden, dat vol doende vaardigheden bezit. Daaraah wil men iets gaan doen. Het experiment zal plaats hebben in de streek in en om Rijnmond, waar deze knelpun ten zich veelvuldig voordoen, het zal een looptijd hebben van één jaar. Kenmerk van het experiment is, dat een werkloze werknemer door een werkgever in dienst wordt genomen en aan het be gin van zijn dienstverband een gerichte bijscholingscursus van in beginsel maximaal twee maanden krijgt Op deze wijze wordt er tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat een werkloze tijdens bijscholing in onzeker heid blijft over het vinden van werk daarna. DEN HAAG - De drie christen-demo cratische partijen in de Tweede Kamer willen dat minister Van Doom (CRM) nagaat of jeugdige werklozen ingezet kunnen worden als vrijwilligers in bet welzijnsbeleid van onder meer clubhui zen, buurthuizen of wijkcentra. Dit uite raard met behoud van bun werkloos heidsuitkering. De KVP-er Du Chati- nier stelde dit giste ren namens de CDA- partners voor tijdens de behandeling van de CRM- be gro ting. Volgens Du Chatinier ervaren veel jeugdige werklozen hun maat schappelijke positie als éen ramp. Du Chatinier vroeg verder om een onder zoek naar de positie waarin jongere werk lozen zich bevinden. Dit kan volgens het Kamerlid gekoppeld worden aan een on derzoek naar de leef wereld van jeugd en jongeren in het alge meen. Weeroverzicht Mix. Neer Vooruitzichten voor vrijdag. Nu en dan regen en minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden Kans op een periode van min stens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal 50 procent. De Bilt stroming strlming boven ons land wordt bepaald door een depressie boven Fin land, en een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Aange zien dit hogedrukgebied zich ge leidelijk naar het zuidoosten heeft bewogen, is de richting van deze stroming verandert van noord naar noordwest. Hierdoor wordt er nu zachte oceaanlucht naar ons land ge voerd. Een front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt passeerde in de loop van vandaag Nederland en bracht hier en daar wat regen. Eindhoven regen Den Helder geh. bew. Luchth. R'dam geh. bew. Lbew. Vlissingen Z.-Limburg Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg geh. bew. New York TelAviv SR.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13