Van Agt doelwit van politieke vossenjacht Wind vertraagt reiniging van Schoonebeek Import tropische ziekten moeilijk te voorkomen Biermann zeker van terugkeer naar Oost-Duitsland %KZO: nauwelijks ^positief resultaat in ^eerste 9 maanden TOWERING INFERNO SPAANSE PREMIER WIL REFERENDUM ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ pagina 7 Vliegtuig neergestort In het Belgische Philippeville is gisteren een toestel van de Belgische luchtmacht neergestort. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen, maar een 70-jarige vrouw werd gedood, doordat het toestel op een huis neerkwam. (Van een onzer redakteuren DEN HAAG In de serie van de terugge keerde Wrekers stond donderdagavond een aflevering op het programma onder de titel „Doelwit". De K.R.O. stond echter de zendtijd af aan de N.O.S. en die bracht het actuele televisiespel „De zaak M." op het scherm. Een lange zit van met de pauzes mee, bijna 12 uren. In de hoofdrol minister Van Agt als het doelwit van een politieke vossenjacht. In de aanzwengelende verkiezingsstrijd valt uiteraard een onvergeeflijke gebeurte nis als de ontsnapping van Pieter Menten als een geschenk uit de hemel, wanneer de politiek verantwoordelijke man de prille lijsttrekker is van een nieuwe partijforma tie, die op winst lijkt te staan. Al wie in het parlement tegen hem zijn, en dat zijn er nogal wat, vielen dan ook over hem heen met soms nauwelijks verholen killers- blik in de ogen. Moeilijk was dat ook niet, want tegenover de stommiteit om een waarschijnlijke oor logsmisdadiger aan de vooravond van zijn arrestatie te laten ontsnappen, was nauwe lijks verweer mogelijk. Van Agt verklaarde zich dan ook hulpeloos en beschaamd, en de rest was nakaarten. Dat dit echter zo lang moest duren lijkt voor een niet gering deel het gevolg van een streven om voor het oog van de even geduldige als rond- spiedende camera's uit de situatie zoveel mogelijke politieke winst te puren. Dat was vooral opvallend in de uren van de hoogste kijkdichtheid tussen 8 en 10: De killers verdrongen zich letterlijk rond de interrup tie-microfoon waar sommigen zelfs naar toe draafden. Dat het meer om het spel dan om de knikkers ging bleek 's nachts uit het resul taat: de minister zegde alle onderzoeken en nota's toe die men hem vroeg, en daarmee was de kous af. Maar de angel was er eigenlijk in het begin al uit omdat PvdA-woordvoerder Kosto zich als eerste spreker niet in een positie bevond om de politieke kop van de minister te kunnen snellen. Want dan lag een kabinetscrisis om de hoek en in de naaste toekomst kan toch niemand om de C.D.A.-lijstaanvoer- der heen. Duidelijk was dat de integriteit van de minister buiten beschouwing bleef. Voor velen zal deze overeind gebleven zijn als de door en door fatsoenlijke en integere worstelaar, die tenslotte toch door een paar tactische fouten in de touwen terecht is gekomen. Kernpunt in de discussies was de vraag hoe Van Agt zijn politieke verant woordelijkheid waarmaakt. Als minister is hij de verantwoordelijke man, ook voor zaken en toestanden waar hij onmogelijk een „directe greep" op kan hebben. Als een officier van Justitie in Amsterdam blun dert door een verdachte te laten verdwij nen, dan komt zo iets neer op het hoofd van de minister van justitie. Heel verve lend, maar zo is dat nu eenmaal. Het laten verdwijnen van Menten is ook een blunder van de politie, die de opdrachten van de hoofdofficier van justitie in Amsterdam had gekregen. Maar veel erger voor Van Agt was het verwijt uit de Kamer dat hij zich kennelijk met belangrijk geachte zaken onvoldoende bezighoudt. Gevreesd wordt dat de minis ter teveel overlaat aan zijn topambtenaren en zelf onvoldoende politiek-zware zaken onder beheer heeft. Dat is dan de „blun der" van de minister zelf, die de indruk wekt te weinig te weten van wat er rondom hem heen gebeurt. Ambtelijk is de topman op het ministerie de secretaris-generaal Mulder. Voor sommige kamerleden is het al lang de vraag of mr. Mulder niet te veel de „ongekroonde" minister speelt en zaken regelt en beslist, die eigenlijk door de minister zelf moeten worden uitgemaakt. Hoogst kwalijk neemt de Tweede Kamer het een minister, als deze zijn zaken niet kent. Mr. Van Agt gaf er tijdens het debat blijk van onvoldoende op de hoogte te zijn. Vorige week dinsdag en donderdag had het Openbaar Ministerie met topambtena ren lees secretaris-generaal Mulder gesproken over de arrestatie van Menten op maandag, omdat enkele dagen later het weekblad Accent met nieuwe zware be schuldigingen zou komen. De minister moest in het debat erkennen dat hij vrij dag bij zijn vertrek naar Roemenië niet op de hoogte was van de voorgenomen arres tatie op maandag. Zo'n bekentenis houdt de erkenning in dat de minister onvoldoen de informatie van zijn topambtenaar heeft gehad, buiten spel werd gelaten. Maar kennelijk heeft de minister in al die jaren dat hij al. op Justitie" zit zijn topambtena ren voldoende kunnen inprenten dat hij en niemand anders de politiek verantwoorde lijke figuur is. Waarom, zo resteert de vraag na dit debat, handhaaft de minister de „sterke man" Mulder? Nu hij vermoede lijk door het nalaten van zijn secretaris-ge neraal zo de mist is ingegaan? Terlouw (D'66) herinnerde eraan dat zijn politieke geestverwant Glastra van Loon als staats secretaris door Van Agt de laan werd uitgestuurd, omdat Glastra van Loon in vraaggesprekken erover had geklaagd dat mr. Mulder hem informatie onthield. Nu blijkt de minister zélf zich onvoldoende bezig te houden en ook niet goed genoeg op de hoogte te zijn van politiek-gevoelige zaken. Wéér draait het om mr. Mulder, die zelf buiten schot blijft. Van Agt zelf bleef in een vrijwel hopeloze situatie nog redelijk overeind, maar kon toch niet de indruk wegnemen dat hij de zaak-Menten politiek heeft onderschat en er zich persoonlijk veel minder mee heeft beziggehouden dan verstandig zou zijn ge weest. Daar staat dan wel tegenover' dat die zaak van de andere kant geweldig is opgeblazen, waarbij een nauwelijks meer te ontwarren kluwen is ontstaan van eerlij ke verontwaardiging vanuit het verzet enerzjds en sensatiezucht van een aantal media anderzijds. Natuurlijk moet de vluchteling gevonden en berecht worden en natuurlijk had hij nooit de kans mogen krijgen om te ontsnappen, maar dat de behandeling van dat incident buiten alle proporties is geraakt, lijdt geen twijfel. Wolf Biermann gisteren tijdens een persconferentie. BERLIJN (DPA) Wolf Biermann, de politieke liedjeszanger, die begin deze week zijn Oostduitse staatsburgerschap kwijtraakte, is er vast van overtuigd dat hij binnenkort naar de DDR zal mogen terugkeren. Naar zijn idee zal de Oostduitse regering wel op haar „paniekbeslissing" terugkomen. De 40-jarige Biermann kreeg dinsdag, na een voorstelling in Keulen, te horen dat zijn staatsburgerschap hem was ontnomen. Zijn vaste overtuiging dat hij naar zijn land zal kunnen terugkeren stoelt hij niet op „kinderlijk geloof', maar op solidariteitsacties die volgens hem in de DDR en in vele west- en oost-Europese landen gaande zijn. Hij vertelde gisteren in West-Berlijn, geflankeerd door de Westduit- se auteurs Heinrich Böll en Günther Walraff, dat hij telefonisch van zijn vrienden in de DDR had gehoord dat er een golf van solidariteit was losgebroken onder Oostduitse intellectuelen en arbeiders die het regime aansporen om Biermann zijn staatsburger schap terug te geven. Ook zijn vrouw is overtuigd dat Biermann naar de DDR mag terugkeren. Ze is dan ook nog niet van plan zich bij haar man in het westen te voegen. ROTTERDAM (ANP) Het Openbaar Li chaam Rijnmond gaat ondanks ern stige bezwaren van de industrie een aantal milieu-inci denten bekendma ken, die het vorig jaar hebben plaats gevonden. Het gaat om een lijst van 82 ongelukken, die vol gens de deskundigen van Rijnmond min of meer ernstige schade voor de om geving hadden kun nen opleveren. De lijst, die overigens nog niet is gepubli ceerd, dient als ant woord op vragen van twee raadsleden. Het feit dat de incidenten Rijnmond gaat milieu-incidenten openbaar maken geen schadelijke ge volgen hadden, is vol gens het rapport al leen te danken aan toevallige factoren, zoals bijvoorbeeld gunstige weersom standigheden. Er wa ren zes ernstige inci denten, waarbij ge vaarlijke gassen of vloeistoffen konden ontsnappen, aldus Rijnmond. Deze von den plaats bij Shell (2x), Chevron, Dow Chemical, Benzol en Akzo Zout Chemie. Deze incidenten had den hevige irritatie van ogen en/of adem halingswegen kunnen veroorzaken. De overige ruim ze ventig genoemde incidenten zouden ook onder ongunstige weersomstandighe den geen schade heb ben veroorzaakt Vervangende dienstplicht ook korter DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft gisteren goedkeuring gehecht aan een ontwerp-besluit, waarbij de duur van de gewone vervangende dienst wordt verkort van 21 tot 19 maanden. Aanleiding tot dit besluit is de beslissing tot verkorting van de militaire diensttijd. De verkorting van de vervangende dienst zal gelden voor de erkende gewetensbezwaarden wier tewerkstelling op of na 1 februari 1976 is begonnen. TEGELEN (ANP) Er is bijzonder veel vraag naar fiets- en bromfietspasjes die sinds een week door de politie in Brabant en Limburg ter be schikking worden ge steld. Met dergelijke pasjes hoopt de politie de opsporing en herken ning van gestolen fietsen en bromfiet sen te vergemakkelij ken. Het is de bedoe- Veel vraag naar (brom)fietspas ling dat de eigenaar een aantal belangrij ke gegevens over zijn voertuig op het pasje vermeldt. Na een eventuele diefstal kan het pasje bij aan gifte worden ge toond. dacht dat de Bra bants-Limburgse po litie aan 100.000 pas jes voldoende te heb ben, maar inmiddels zijn er al 20.000 bijbe steld. Generaal De Jager chef-staf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Generaal C. de Jager is per 1 mei benoemd tot chef van de generale staf en tevens bevelhebber van de Nederland se strijdkrachten. Hij was al plaatsvervangend chef van de generale staf sinds 1 augustus 1974. Hij volgt in deze functie generaal J. E. van der Slikke op. r? Ni SCHOONEBEEK (ANP) De zes schoonmaak ploegen in het Drentse Schoonebeek zijn bij hun reinigingsactiviteiten met een onvoorzien probleem geconfronteerd. De wind waait het vuil van de nog niet gereinigde bomen op de pas schoongespoten daken. Dat betekent vol gens de Nederlandse Aardolie Maatschappij, dat sommige huizen opnieuw moeten worden gereinigd. Tot nu toe heeft de ploeg van 200 man bijna zeven dagen na de ramp met de spuitende olieput, waarbij in bijna 48 uur grote delen van Schoonebeek met olie werden bedekt, 100 van de 140 bevuilde huizen schoon gespoten. Over de te volgen methode bij het reinigen van de tuinen en landbouwgebieden zal de Heide Mij maandag advies uitbrengen. Specialisten in het schoonmaken van kassen uit Naaldwijk zijn in het tuingebied gestart met schoonmaakwerk- zaamheden. Achteraf bleek ook in dit gebied veel schade te zijn toegebracht. De schoonma kers zijn de komende zes tot zeven weken bezig met het reinigen van 400.000 vierkante meter glas. Zij gebruiken daarvoor, net als in het Westland, chemicaliën. Deze zijn van een zoda nige samenstelling, dat zij geen gevaar opleve ren voor de gewassen, aldus een woordvoerder van het schoonmaakbedrijf. Was het de NAM-technici niet tijdig gelukt de spuiter af te dichten, dan zouden de Schoonebe- kers worden geëvacueerd. Dat hadden de pro vinciale instanties besloten tijdens een spoed vergadering op het provinciehuis. Van de zijde van de NAM was het plan opgevat de spuiter te overdekken, zodat de vervuiling van het dorpje en zijn omgeving zou ophouden. Dat zou volgens de NAM wel het nodige extra lawaai hebben opgeleverd, maar de olienevel zou dan zijn gestopt. Achteraf bleek het allemaal niet nodig. De technici klaarden het karwei nog op de avond van de spoedvergadering. De Schoo- nebeker maakt er zich helemaal niet meer druk over. „Hier in Schoonebeek", zo verklaarde een inwoner „maakt men zich meer zorgen over tankwagens die door het dorpje denderen, dan over een mogelijke nieuwe ramp met één van de NAM-boorputten in het olieveld". i [itholiek schoolblad: I Vaststellen vakantie geen taak van ministerie DEN HAAG (ANP) Het mi nisterie van Onderwijs en We mschappen heeft onjuiste voorlichting gegeven in de vier de Onderwijskrant. Het departe ment regelt al verschrikkelijk veel maar wil blijkbaar ook nog taken voorschrijven waarin het geen enkele zeggingsmacht heeft. Dit staat in het Katholiek ïn_-!3 Schoolblad. Gesteld wordt dat de school- en gemeentebesturen volkomen vrij zijn zelf de va kanties vast te stellen en dat ze zich in geen enkel opzicht be hoeven te storen aan de voor keuren van de centrale directie voorlichting van het ministerie. 18-21 ^eze directie heeft de Onder wijskrant uitgegeven. Daarin staat wanneer de vakanties val len. Het Katholiek Schoolblad raadt betrokkenen aan bij het doen van voorstellen over de vakanties wel rekening te hou den met de andere schoolsoor ten, maar ook met de mogelijk heden om feesten als Kerstmis Pasen voor te bereiden. „De mening van de Onderwijs- krant-redactie kunnen ze met een gerust hart naast zich neer leggen. De scholen zijn mans genoeg om nog datgene zelf te regelen wat hun te regelen is overgebleven", aldus het Kath olieke Schoolblad. ■ILENP W?' Illllll Kemi V >orsi 'ijlt 1IRNHEM (ANP) AKZO NV heeft in de eerste negen maanden van 1976 een nauwelijks positief resultaat behaald van 0,9 min tegenover een verlies van 154,6 min in dezelfde periode van vorig jaar. Het derde kwartaal werd een verlies geleden van 24 ln (v.j. 47,8 min negatief), zo blijkt uit het kwartaalbericht. omzet steeg in de eerste negen maanden met 14 pet van 7043,9 lags topnln tot 8046,1 min en in het derde kwartaal met 5 pet van 2376,8 min tot 2507,5 min. Het bedrijfsresultaat was in de eerste igen maanden van dit jaar 250,3 min (v.j. 55,1 min negatief) !n in het derde kwartaal 34,8 min (v.j. 2,7 min negatief). In Je eerste negen maanden werd per aandeel van 20 drie cent rerdiend (v.j. 5,22 verlies). In het derde kwartaal daalde het verlies per aandeel van 1,61 tot 0,80 t derde kwartaal heeft een gemengd beeld te zien gegeven in hoofdproduktgroepen chemische produkten en farmaceutische, consumenten- en overige produkten werden belangrijk betere resultaten behaald dan vorig jaar. Als gevolg echter van een terugval in omzet en resultaten bij de hoofdproduktgroep chemi- jche vezels is het nettoresultaat van de groep per saldo teleurstel- id. UID-BEIJERLAND ANP) Minister De }aay Fortman (Bin- enlandse Zaken) zal volgende week door ijn ambtenaren [eattendeerd worden op het feit dat er nog deeds een gemeente die op verzoek een Bittreksel uit het be volkingsregister ver- Itrekt, dat gebruikt kunnen worden Is een niet-joodver- Jaring. Die gemeen- is Zuid-Bei jerland, elegen ten zuiden an Rotterdam. edere inwoner van lit plaatsje krijgt, als iii daarom vraagt, Zuid-Beijerland geeft nog steeds niet-joodverklaring een uittreksel, waar op zijn kerkelijke ge zindte staat vermeld. Ook als er een ver moeden is, dat het uittreksel moet die nen als bewijs van niet-jood zijn. Hoewel een deel van de gemeenteraad, waaronder één van de wethouders, daar om gevraagd heeft, ziet het college van B en W van Zuid-Beij erland geen reden om zijn standpunt te wijzigen. „Wij vinden datwe niet gerech tigd zijn een aanvra ger gegevens te ont houden, die betrek king hebben op hem zelf. Ik kan dat niet zien als een niet-jood verklaring", aldus burgemeester A. Schout. Gisteren werden in het Amerikaanse Los An geles de filmbeelden van „Towering Inferno" beangstigende werkelijkheid."Was-het in de film (foto onder) slechts spel, in Los Angeles moesten de brandweerlieden werkelijk laten zien wat zij waard zijn bij een massala brand in een twintig etages tellend flatgebouw. Het blussen van deze brand leverde bijzonder veel problemen omdat de hoogste ladder slechts de zevende etage bereikte. Het gebruik van helicopters borg een enorm risico in zich omdat de vlammen, via de liftkoker in het midden van het gebouw door het dak omhoog schoten. MADRID (AP) Enkele uren nadat het Spaanse parlement met een overweldi gende meerderheid had besloten tot het houden van verkiezingen voor een nieuw, uit twee kamers bestaand parle ment, heeft permier Suarez gisteren op nieuw het kabinet bijeengeroepen om te praten over een referendum, dat de nieu we hervormingsplannen van de regering moet bevestigen. Resultaat was gisteravond laat een com muniqué, waarin inderdaad een referen dum wordt aangekondigd. Een datum werd echter niet genoemd, maar ver wacht wordt, dat de volksstemming op 15 of 19 december zal worden gehouden. In Spanje werd gisteren gevreesd voor een uitbarsting van rechts geweld na de goedkeuring door het Spaanse parlement van de hervormingsplannen van de rege ring, terwijl het land zich voorbereidde op de herdenking van de eerste verjaar dag van de dood van Generaal Franco. Extreem rechtse volgelingen van de gene raal hebben een anti-regeringsmanifesta tie gepland uit protest tegen de hervor mingsplannen. Omdat geweldadigheden verwacht worden, heeft de regering de politie opdracht gegeven alle demonstra ties af te gelasten. Overigens moet koning Juan Carlos nog zijn toestemming geven voor het houden van een referendum. Deze toestemming kan op zijn vroegst over 20 dagen in het staatsblad verschijnen. UTRECHT (ANP) Het is erg moeilijk om de import van tropische ziekten tegen te gaan. Dat concludeert de Leidse huis arts G. D. de Jong naar aanleiding van een uitspraak van een medisch tuchtcollege over het niet herkennen van een geval van malaria, enige tijd geleden. Het is de vraag, wie moet verhinderen, dat onvoldoende voorberei de mensen naar de tropen reizen, of dat gegeven adviezen worden genegeerd. Uit verschillende publikaties blijkt, dat een groot deel van de touristen helemaal geen antimalariatabletten gebruikt of zich houdt aan andere adviezen. De zo wenselijke informatie valt ook nogal eens verkeerd bij mensen die zich nu net verheugen op een onbezorgd reisje naar de tropen, aldus de heer De Jong. De nodige adviezen zijn dan ook nogal tijdrovend. Als het goed is moet met de vaccinaties al twee maanden voor het vertrek worden begonnen en het program ma kan omvangrijk zijn. „Dergelijke informatie had de aanstaande reiziger eigenlijk al lang in een handleiding moeten lezen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7