LAK strijdt voor behoud theaterfunctie en Van Albert Schweitzer tot kleurige torren en vlinders =iRAFISCH ONTWERPER PIETER WETSELAAR TERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Het echtpaar Wetselaar beslist vaak samen over kleur en uitvoering. alles". „Het heeft allemaal met elkaar te maken: het binnen huis, het grafische werk, de tuin, de ruimte". Wetselaars uitgewerkte gedachten daar over hebben hem internationa le waardering opgeleverd. De mappen, tableaux, de tekenin gen en gravures komen te voorschijn. Enorme hoeveelhe den pennevruchten, „maar het meeste zit nog ingepakt. Ik heb namelijk pas in Benne- broek een tentoonstelling van mijn werk gehad, althans van een deel daarvan: postzegels, sluitzegels, affiches, boekom slagen, herdenkingszegels, fol ders, oorkondes, illustraties. Het gaf wel een vrij compleet beeld van mijn produktie, dacht ik".. De van huis uit Leidenaar Wetselaar, die zich ontwikkelde aan de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, is grafisch ontwer per van beroep. Meer dan 25 jaar draagt hij al bij aan de roem van Joh. Enschedé, gra fische inrichting b.v., het eeu wenoude grafische bedrijf in Haarlem. Hier heeft hij zich ontwikkeld tot een „meester- graficus", een minutieuze dui zendpoot, wiens rake halen en zetten tot in alle sectoren van de samenleving zijn doorge drongen. Vorig jaar bijvoorbeeld ont wierp hij herdenkingszegels bij de herdenking van Albert Schweitzers geboorte in 1875, in opdracht van het Neder lands Albert Schweitzer Cen trum in Deventer. „Ik ben daarvoor naar de Elzas ge weest. in zijn geboorteplaats Kaysersberg rondgekeken, het huis waar hij woonde, het or gel waarop hij speelde. Voor dat Centrum ontwierp ik ook een tegel. De opbrengst daar van komt ten goede aan de bouw van een brug in Lamba- rene waar Schweitzers zieken huis staat. Aan directeur van dat ziekenhuis, Max Caubert, werd toen ook een door mij ontworpen oorkonde aangebo den, als symbool van de ver bondenheid tussen Deventer en Lambarene. Ziet u, Albert Schweitzer was een man die mijn grote bewondering heeft; hij is onvoorstelbaar goed ge weest. Wat die man niet ge daan heeft, vooral voor de be woners van dat gebied in Ga bon. Het moet een reus zijn geweest: driemaal doctor, in de muziek, de geneeskunde en theologie. Een forse man bo vendien. In Deventer, de Ne derlandse Schweitzerstad, kun je in het Centrum van alles over hem tegenkomen". Kalli graaf Pieter Wetselaar laat de tekeningen van de zegels zien: Schweitzer in gravure-achtige lijnen naast zijn geboortehuis in Kaysersberg gezet. Voor Nederland maakte Wets elaar bloemenzegels, kinderze gels, Olympiadezegels, kleder drachtenzegels, Militaire Wil lemsordezegels, Rode Kruisze- gels, „en dan ben ik nog wel wat vergeten op te noemen. Rond Pasen kwamen de post zegels voor Suriname uit, be trekking hebbend op het Nieu we Testament. Het werd een bekroonde serie. Zo werd ik internationaal postzegelont werper. Ik beoefen graag een oud ambacht, het plaatsnijden in koper, zoals Albrecht Dürer en Lucas van Leyden het al deden; met de burijn insnijden in de koperplaat. Ik maakte zo gravures voor bankbiljetten". Het schoonschrijven noemt Wetselaar ook belangrijk voor het maken van allerhande fa brieksmerken. Maar het por tretteren van mensen, dieren, planten, bloemen blijft een ge wichtig facet van zijn werk. „Aquarelleren ook, voor een boek of zo, maar ook voor vrienden en kennissen om in de huiskamer te hangen". De torren en schaaldieren van Piet Wetselaar vertonen de meest boeiende en sprekende kleuren; teorren, met kaken om voedsel en tegenstanders te vermorzalen en „naar het leven" op papier aangebracht. Soms graaide hij onder een kast omdat weer zo'n tor ont snapt was uit de doos. Vlin ders in transparante tinten, doorzichtige overgangen in de vleugelstructuur. „Ik kies zelf de kleuren met het advies van mijn vrouw. Ik ben niet wil loos, maar geef mijn mening graag voor een betere. Mijn vrouw en kinderen houden mij vaak een „spiegel" voor", be kent Wetselaar, die nu weer de jaarlijkse Kerstsluitzegels voor de tuberculosebestrijding heeft gemaakt. Dit jaar: sneeuwpop met twee spelende kinderen. Pieter Wetselaar mag misschien niet bedolven zijn onder de binnenlandse onder scheidingen en prijzen, in Lu xemburg sleepte hij een EGKS-prijs in de wacht en zijn Surinaamse Paaszegels verdienden een Gran Premio Internazionale d'Arte Filateli- ca „San Gabriele". Op uitnodi ging deed Wetselaar mee aan de internationale postzegel- ontwerperswedstrijd van de Verenigde Naties. Voor Lu xemburg, Belgisch Congo en Ecuador ontwierp hij postze gels en voor de lettergieterij tekende hij letters. Een artiest die hij inderdaad van alle markten thuis is en bij wie iedereen terecht kan. Je mag Pieter Wetselaar geen pietepeut noemen, „maar het millimeterwerk op het kleine vak boeit me bijzonder, omdat je een zo groot mogelijke zeg gingskracht op een erg klein stukje papier moet hebben", zegt hij er zelf van. „Ik zet het klein op, daarna komen pas de grotere tekeningen die ge schikt zijn om gereproduceerd te worden. De groep graveurs is zeer klein. Het is een vak, dat je pas gaat beheersen na jarenlange volharding. Alleen een staafje slijpen is al moei lijk en dan moet je er nog mee overweg kunnen in het koper zonder in dat koper uit te schieten. Vaktechnisch is het een hele dobber, maar wel een erg mooie. De Bennebroekse graveur be schikt zowaar, over vrije tijd, zo nu en dan. Weliswaar kruipt het bloed dan vaak waar het niet gaan kan en pakt hij een standaarduitgave over Rembrandt of kijkt uren lang naar diens etsen en teke ningen. „Het is ontroerend als je lang van die onovertroffen portretten geniet. Hij leeft voor mij vooral in zijn etsen. Rembrandt is in mijn ogen de grootste, de menselijkste. Juist daarom". En dan is er de mu ziek, die Wetselaar één van de schoonste uitingen van de mens noemt. „Verder heb ik belangstelling voor hockey en tennis. Passieve interesse we liswaar. Het praktische voet ballen en tennissen heb ik pas opgegeven. Ik heb graag mee- gehold met die knapen van 20 en 30 jaar, maar dat laat ik nu maar aan de jeugd over. Maar je moet wel eens jezelf kunnen zijn, zeker in het be roep dat ik gekozen heb. Al leen zijn met je gedachten om met goeie ideeën op de prop pen te kunnen komen. Stilte is een voorwaarde om te kunnen scheppen in deze drukke tijd. Bij een wandeling door de dui nen komen die ideeën vanzelf, dan verschuiven ze naar beter, naar anders. Ton Pieters OVERLEG MET SCHOUWBURG L—xOVER „VERDELING" VOORSTELLINGEN i2540 IIDEN Het LAK-theater wil in de toekomst nauw overleg gang brengen tussen de Schouwburg en het theater aan 4 Levendaal. In dit overleg zou kunnen worden bepaald like voorstellingen in welk theater zullen worden gegeven, ft de heropening van de gerestaureerde Schouwburg, heeft LAK-theater een belangrijke functie moeten inleveren, nisch-beheerder en per 1 december technisch artistiek teerder van het LAK, Carel Alons, bezint zich thans op de luwe taken voor het gezellige theatertje. theater werd opgezet als f universitair culturele instel- Van het geven van toneel- Irstellingen was toen geen lake. De financiële middelen Ibraken. Toen de Schouw- Ig werd gesloten, kwamen de leelvoorstellingen naar het lK-theater. Hiermee kwam theater uit zijn universitair ment. Ook niet-studenten iden de weg naar het LAK ats Ik nu de Schoüwburg weer ^opend is wil het LAK-theater h plaats in het Leidse culture- lieven behouden. Carel Alons 1 zijn collega's willen ervoor Tken dat het theater weer al- i op het studentenpubliek te- Valt. Dit zou kunnen worden ïrkomen wanneer het LAK- iater voorstellingen krijgt die geschikt voor de Schouwburg zijn. „In Utrecht steken de artistieke leiders van 't Hoogt, de Kikker en de Blauwe Zaal regelmatig de hoofden bijelkaar om te zien, waar welke voorstelling het be ste past", aldus de LAK-beheer- der. „Ook in Leiden kan dit goed. Voorstellingen van „De Appel" of van het Mickery Circuit ko.- men beter tot hun recht bij ons. Het Werktheater weigert een voudig in de Schouwburg te spelen." Het behoud van een theaterfunctie geeft het LAK- theater de waarborg dat het „in de picture" blijft. Publieksgroepen Voorts wil het LAK zich op speciale publieksgroepen rich ten. „Als men in een buurthuis, op een school, in een centrum voor werkende jongeren met iets bepaalds bezig is, dan moet zo'n groep het LAK op kunnen bellen met de vraag of ergens in Nederland niet een theater groep, een film of een muziekge zelschap is, die de te behandelen problematiek kunnen komen be lichten op hun specifieke wijze. Zo hebben we al voorstellingen in samenwerking met Hot Hou se. met de Folkclub Hores en zo was hier onlangs Genesius met een programma voor scholieren over sexualiteit en puberteit." „Zolang de loop naar het LAK er is, is het ook voor amateurs leuk om hier te spelen. Ik denk hierbij niet zozeer aan de be staande, georganiseerde clubs maar meer aan incidentele ama teur-manifestaties, zoals Matro- goth, Iris of schoolvoorstellin gen. Maar we willen ons per se niet alleen hierop werpen, dat zou ons weer in een isolement brengen", aldus Carel Alons. Subsidie Teneinde zijn theaterfunctie niet. te verliezen heeft het LAK- theater subsidie gevraagd aan de Culturele Raad en aan het COS (Centrum Overleg Studen tenvoorzieningen). Deze laatste organisatie heeft voorlopig voor een jaar 15.000 toegezegd. De Culturele Raad wil eveneens een bedrag van 15.000 be Carel Alons, straks technisch- artistiek beheerder van het LAK-theater, in zijn regiekamer. schikbaar stellen. Aan de manier waarop onze aanvraag 50.000) in de Cultu rele Raad werd behandeld heb ik me overigens wel geërgerd. Men durfde geen principe-be slissing te nemen. Het bedrag werd teruggeschroefd tot 15.000 voor één jaar. Het gekke is, dat al in 1971 in een nota van de Culturele Raad, waarin op restauratie van de Schouwburg werd aangedron gen, werd gesteld, dat deze al leen zou mogen plaatshebben, wanneer er tegelijkertijd een ander klein theater zou komen. Men dacht aan de Remonstrant se Kerk. Het opknappen van deze kerk kostte meer dan een miljoen. Wat het Lak nu vraagt, is hiermee vergeleken een fooi." Contact Qua uitrusting en sfeer is het LAK-theater een van de leukste in Nederland. In het theater zijn de contactmogelijkheden met het publiek zeer groot. Door de indeling, foyer, kleedkamers en theater komen op elkaar uit, is ook het contact na de voorstel lingen optimaal. Carel Alons: „Je ziet de decors wegsjouwen, je ziet de spelers terug als gewo ne mensen en je kan een praatje met ze maken." Al deze voorde len maken de nadelen van het LAK: geen air-conditioning en gehorigheid tot een onbedui dend ongerief. „Als onze thea terfunctie wegvalt, zal Leiden bepaalde voorstellingen, waarin participatie van het publiek noodzakelijk is, moeten missen. Dat zou door een groot aantal theaterbezoekers worden be treurd." PAUL VAN DER PLANK Pieter Wetselaar..altijd bezig! Zuid—Hol ng „Opei „tegen dc mdom d» slissing tol van See! gische ho lam". On izeker wa le levende >f hebben ikzij Seel tief gek re Oekrainse ?zuela. De door Ro •d. tussen de ipyj is hej I wil wor patriarch Nadat de gerd heefl benoema ft de afge bezoeken Dekrainse Verenigde lij is ont ent FordSchets en product van ENNEBROEK Het kort- knipte grasveld in de park- htige achtertuin van Pieter etselaar ligt er pittoresk oen bij. Maar Pieter Wetse- ar ergert zich bij kans auw aan een enkel dor plek- dat hij van de droogteperio- heeft overgehouden. Ook n tuin is voor een fijnslijper s Wetselaar een ruimtelijk igeven en binnen het archi- ctonische kader moet ook as aan scherpe eisen kunnen ildoen. „Zelf ben ik romme- t van aard, wat slordig mis- jbien; ik pluk geen stofjes In de stoel, dat doet mijn louw. Maar in mijn werk |n ik precies. Ik hou van ijlvol". Het is in elk geval in aangeboren kwaliteit die eter Wetselaar in het grafi- he zadel heeft geholpen, ïtselaar handhaaft zich arin met verve: hij is klein n stuk, maar groot van ar- tieke conceptie, deze ont- erpende Bennebroeker. leter Wetselaar een goeie üftiger is ontwerper „van Pieter Wetselaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5