Vier maanden en tbr geëist tegen Alphense pyromaan FRAUDERENDE VEERLIEDEN WEER OP VRIJE VOETEN Leiden moet meer tan de bel trekken" „De duivel was in mij gekomen" Onwennig Walmuren bezwijken onder druk van zwaar verkeer streven naar perfectie ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het openstellen van de marktroute voor verkeer in twee richtingen, zoals dit het geval is met de proef om de Breestraat voor zes maanden af te sluiten voor doorgaand verkeer, kan ernstige calamiteiten tot gevolg hebben. Bij een verhoging van de huidige verkeersintensiteit is het niet ondenkbaar, dat door gewelfwerking in de grond holle ruimten op plaatsen vlak onder het wegdek ontstaan. Hierdoor zou het wegdek plotseling kunnen instorten. Dit is een van de conclusies van ir. L. Barendregt, adjunct-directeur civiele werken, in een rapport aan wethouder Waal van ruimtelijke ordening en openbare werken. De heer Barendregt concludeert verder dat de walmuren langs de gehele marktrou te in beweging zijn en de bewegingssnelheid toe neemt. „De verplaatsingen van de walmuur langs de Aalmarkt gaan ondanks aangebrachte hulpcon structies door. Er mag verwacht worden dat ook indien deze hulpconstructies elders worden aange bracht, de verplaatsingen door zullen gaan. Daar deze walmuren de tand des tijds eeuwen hebben doorstaan en slechts in het laatste decennium aan snel verval onderhevig zijn, moet vooral het zware verkeer (busroutes en vrachtwagens) als oorzaak van dit verval worden aangewezen", concludeert ir. Barendregt verder in zijn rapport. Damwand Een toename van het zware verkeer door het openstellen van de marktroute in beide richtingen voor busverkeer zou dat verval dus alleen nog maar kunnen versnellen. Het herstel aan de wal muren, zoals dit momenteel gepland is in het najaar van 1977, zou dus betekenen dat „de put gedempt wordt, nadat het kalf is verdronken". In het verleden zijn voor een deel van de walmu ren langs de Aalmarkt en Boommarkt reeds hulp constructies geplaatst om optredende de formaties te voorkomen. In de periode tussen december 1970 en december 1971 zijn voor de Aalmarkt houten palen met gording, een stalen damwand en een houten damwand aangebracht en voor de Boom- markt houten palen met gording. Deformatieme tingen, die onlangs zijn verricht hebben echter uitgewezen, dat er sprake is van een doorgaande verplaatsing van de walmuur naar het water. In zijn rapport stelt ir. Barendregt „dat het opvallend is dat de horizontale verplaatsing niet recht even redig met de tijd toeneemt". „De verplaatsingssnelheid is met de tijd groter geworden, met andere woorden, de muren ver plaatsen zich steeds sneller naar het water", aldus ir. Barendregt. Verzakking In zijn analyse van de totale verplaatsing van de walmuren langs de marktroute, stelt de adjunct-di recteur van civiele werken, „dat het gedeelte langs de Boommarkt wordt gekenmerkt door zakkingen en stijgingen van de walmuur. Aan weerskanten van de steunconstructies is te verwachten dat de muur „onderuit" gaat. Ter plaatse van de steun constructies is te verwachten dat de muur voor over kantelt, indien de steunconstructie door rot ting of overbelasting bezwijkt". Eenzelfde analyse geldt voor het gedeelte langs de Aalmarkt, dat gekenmerkt wordt door forse verplaatsingen. „Ter plaatse van de houten damwand valt te verwach ten dat de muur ook „onderuit" gaat en dat de rest van de walmuur langs de Aalmarkt voorover zal kantelen". Het rapport vermeldt verder, dat de walmuur langs de gehele marktroute wordt verzwakt door de riolen, die de straat en de walmuur loodrecht doorkruisen. Deze rioolstrengen zijn niet aangeslo ten op het centrale rioleringsstelsel en lozen recht streeks in de Rijn en Nieuwe Rijn. „Het is gewenst om gelijktijdig met het aanbrengen van nieuwe walmuren ook de riolering aan te leggen", stelt ir. Barendregt. Daardoor zou een verzwakking van de walmuur door rioolkruising worden voorko men. Bovendien zou de verkeersveiligheid ver hoogd worden, omdat dan wordt voorkomen dat op plaatsen vlak onder het wegdek holle ruimten ontstaan en daardoor het wegdek plotseling in stort. Een gelijktijdige aanleg werkt tevens kosten besparend, terwijl er ook een einde zou komen aan de vervuiling van de Rijn en de Oude Rijn door open lozingen. Een uitgebreide verzekering tegen ziektekosten voor maar 51,00 per maand (3e klas) en zelfs vanaf 69,00 per maand (2e klas). Kan dat? Ddt kan1 ^ter^er no§- Indien u per jaar fl. 1000,-eigen risico wilt dragen betaalt u nog maar 37,10 respectievelijk 57,24 per maand. Stuur deze bon op, zonder postzegel, naar Antwoordnummer 1 in Noordwijkofbel01719- 1 93 31 vooralle informatie en een offerte-op-maaL Adres Woonplaats Telefoon Aantal volw. Leeftijd Aantal kinderen tot 16 jaar Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Klasse D3 D2 LC Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Hoofdkantoor te Noordwijk, Gooweg 51 Uw financiële pijnstiller DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De officier van de Haagse rechtbank heeft te gen de 40-jarige Alphense py romaan Gerrit van E. vier maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van voorar rest en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De man was door alle deskundigen tijdens het vooronderzoek verminderd toerekeningsvatbaar ver klaard. Alphense Gerrit deel de die mening. Hij verklaarde gisteren voor de rechtbank: „De duivel was in mij geko men". Gerrit moest zich verantwoor den voor vier brandstichtingen die hij de afgelopen zomer op de grens van Alphen aan den Rijn en Hazerswoude pleegde. In de nacht van 28 op 29 maart stak hij de hooiberg van veehouder Vis aan het Riet veldse pad in brand. Toen be perkten de gevolgen zich in derdaad tot de hooiberg. In de nacht van 25 op 26 juni moest de hooiberg van boer Vis het wederom ontgelden, maar toen vielen ook de koeienstal en een gedeelte van de woning waar Vis en de rest vun zijn gezin niets vermoedend lagen te slapen ten prooi aan de vlammen. „Levensgevaarlijk", onderstreepte de officier de situatie voor het gezin Vis, dat het er evenwel goed vanaf bracht. De nachtelijke escapade van 10 op 11 augustus werd Gerrit uiteindelijk fataal. Nadat hij eerst de hooiberg van de fami lie Van den Akker aan het Rietveldse Pad 1 had aange stoken ging hij er evenals de voorgaande keren op zijn fiets vandoor. Ditmaal niet huis waarts, maar verder het Riet veldse Pad op, waar hij door de speurende politieagenten werd aangehouden, kort nadat hij z'n tweede hooiberg die avond had aangestoken. Te genover de politie verweerde Gerrit zich nauwelijks. „Hij maakte", aldus de politie, „een verwarde en uit het lood gesla gen indruk". Diezelfde indruk maakte Ger rit gistermorgen tijdens zijn berechting. Op geen enkele wijze trachtte hij het stichten van de vier branden te ontken nen. „Hij heeft oprecht spijt", startte de verdediger het plei dooi, hetgeen Gerrit zelf beaamde. „De duivel was in mij gekomen", zei de in de psychologische rapporten ver minderd toerekeningsvatbaar verklaarde Alphenaar. „God had me op dat moment verla ten. Een macht van buitenaf was in mij gekropen. Op het moment dat ik het hooi aan stak, realiseerde ik mij niet waar ik mee bezig was", luid de het verweer van de ver dachte. De officier toonde zich met zijn eis tot onvoorwaardelijke tbr gewillig de uitspraken van Gerrit aan te nemen. Uit de rapporten van psychiaters, psychologen en maatschappe lijk werkers was de conclusie dat de misdrijven Gerrit niet Oe brandweer trachtte 26 juni bij konden worden aangerekend, duidelijk naar voren gekomen. Geringe algemene ontwikke ling, naïviteit en eenzaamheid waren, aldus de rapporten, de redenen die hem ertoe hadden gebracht de branden te stich ten. „Wrok tegen de maat schappij die hem veel onrecht heeft aangedaan", concludeer de de verdediger. Ook de jeugd van Gerrit was aldus de ihouder Vis te redden wat er te redi pleiter geen lolletje geweest. „De strak religieuze opvoeding achtervolgde hem nog steeds. Ook de leermogelijkheden van de verdachte, die nauwelijks kan lezen of schrijven, waren door zijn ouders, die hem naar een BLO-school stuurden, op z'n zachtst gezegd, onder schat", stelde de pleiter. Het was volgens hem dan ook beter in plaats van tbr Gerrit n viel. Veel was dat echter niet. 'onder te brengen in een psy chiatrische inrichting. „Welis waar onder toezicht van de regering, maar niet in een rijksinrichting want de ver dachte wil terug de maat schappij in en niet voor „altijd en eeuwig worden opgebor gen", aldus de verdediger. Het zwaarst getroffen slach toffer van Gerrit, de Alphense veehouder Vis, zit nog immer diep in de problemen. Zijn koeien, die sinds 26 juni stal- loos zijn, hebben nog steeds geen onderdak. Reden hiervan is dat de eigenaar van de ge bouwen aan het Rietveldse Pad 2, de Alphense motorenfa- briek De Industrie, vooralsnog weigert de ontvangen verzeke ringsgelden te bestemmen voor de herbouw van de stal len. Quitte of dubbel zouteloze vertoning d< ■astst n voi LEIDEN Over gokkers en nun manie gokken kan heel meeslepend geschreven worden en ook over mensen die elkaar de liefde niet durven verklaren, maar de manier waarop dat in het vrije-productie-stuk „Quitte of dubbel" (Frank D. Gilroy) is gedaan, is tamelijk zouteloos, °PPervlakkig en op het cruciale °1iik !"0ment sentimenteel. Helaas n w k°nc*en RQnnie Bierman, Rijk h' Go°yer en Jan Vreeken gis- 1 jeravond in de Leidse Schouw- JU £urg er ook niet meer van ma ken. Met name Rijk de Gooyer kon duidelijk zijn draai niet vin den: veel versprekingen en soms achzelf overschreeuwen. Dat Rijk wel iets kan, heeft hij toch i Nederlandse speelfilms wel De Hollandse danseres Francis pikt in het verhaal op een nacht eveneens van Hollandse komaf zijnde barpianist Bob (Rijk) op, omdat het wachten op haar rij ke, getrouwde, minnaar Thomas G. Lockwood, haar te lang is gaan vallen. Op het moment dat Bob bij haar in zal trekken, keert de rijkaard terug, geschei den en wel. Francis wijst hem af. Bob vergokt altijd het door hem gespaarde geld, waarmee hij uit Las Vegas naar Neder land terugwil. Dan maakt hij de grote klap. Na lang aarzelen gaat Francis met hem mee, als zijn echtgenote. De tekst waarin dit hele verhaal zich afspeelt, was niet al te best. Te vaak moesten dezelfde mede delingen, engiszins gevarieerd, herhaald worden. Te vaak werd de oorzaak van gedrag en emo tie afgekapt met een „ik weet niet" of equivalenten daarvan. Te vaak was de dialoog badine rend. En bepaalde scènes duur den veel te lang. In het programmablad kan Ischa Meyer dit stuk wel „een waardevolle sfeertekening van het-leven-zoals-het-nu-eenmaal- is" noemen, maar het realisme is allang voorbij. Het gaat niet meer om het net-echte. Toneel is net als alle andere kunst com mentaar op de werkelijkheid door middel van een fictionele constructie. Spruitjeslucht kan daarin gemakkelijk gemist wor den. PAUL VAN DER PLANK ALKEMADE/DE KAAG In kringen van cheurs, die ze uiteraard niet als zodanig men zich ook, dat een raadslid enkele jaren de rijkspolitie wordt het onderzoek naar de kenden, voor minder dan het geldende tarief geleden verslag deed van het feit, dat veer- malversatie van acht veerlieden van het over te varen, als ze geen kaartje willen lieden kaartjes uit het water hadden opge- pontveer van Kaageiland zo goed als afge- hebben. Het bedrag, dat de veerlieden opvist. De gedroogde kaartjes werden dan rond beschouwd. De verhoren van de acht, die manier vergaarden verdween in eigen opnieuw verkocht Zaken overigens waar de die ervan worden verdacht veergelden in zak. De verhoren van deze week hebben dat politie geen bewijzen voor heeft kunnen eigen zak te hebben gestoken, zijn inmid- recherche-onderzoek aangevuld en de rijk- vinden. dels afgesloten. Naar nu pas is meegedeeld spolitie is dan ook niet ontevreden over de De vervanging van de acht van fraude is de laatste veerman donderdag al vrijgela- resultaten van de verhoren. verdachte veerlieden verloopt steeds beter, ten uit voorlopige hechtenis. Steeds minder vaak komt het veerpont met Geruchten 'feen flinke stoot tegen de oever tot stilstand. De mensen van de Provinciale Waterstaat .Rond Kaageiland gonst het inmiddels van Van Noord- en Zuid-Holland en Rijkswater- begin deze week het resultaat van de verho- -geruchten over methoden, die de veerlieden staat beginnen de slag te pakken te krijgen, ren bekijken. Dan zal hij beslissen welke er op na zouden hebben gehouden om te Voor de incasso van de veergelden heeft het verdere stappen hij tegen de acht veerlieden frauderen. Zo suggeren sommigen, dat de gemeentebestuur ambtenaren van het ge- moet ondernemen. Bij die beslissing zal hij kaartjesautomaten, die de gemeente Alke- meentesecretarie ingezet Mannen, die ge- zowel het onderzoek, dat enkele maanden made enige tijd geleden had laten plaatsen wend zijn om achter hun bureaus in het geleden door rechercheurs werd ingesteld, wel opvallend snel kapot waren. Anderen warme gemeentehuis in Roelofarendsveen te als het resultaat van de verhoren betrekken, beweren, dat vooral in de avonduren kaart- zitten staan nu te verkleumen in de kou. Hoewel de berichtgeving van gemeentezijde jes werden afgegeven door het pontperso- Ook de „hoge" ambtenaren worden niet over de zaak nog zeer summier is, is wel neel, waarop een lager geldbedrag stond dan gespaard. Donderdagmorgen was het b.v. de komen vast te staan, dat alle veerlieden bij moest worden betaald. Het verschil was beurt aan de directeur openbare werken, de dat onderzoek bereid bleken om rijksrecher- voor de veerlieden. Op Kaageiland herinnert heer Siero. Frontale botsing Twee auto's reden gistermiddag fron taal op elkaar in op de Persant Snoep- weg in Leiderdorp. Bij het ongeval vie len geen gewon den. De voertuigen werden zwaar be schadigd. CONCLUSIE RAPPORT CIVIELE WERKEN Drie spelers van DIOK in nationale team Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse rugby- vereniging DIOK is morgen, in de interland tegen West Duits land, evenals landskampioen Hilversum met drie spelers ver tegenwoordigd in het Neder lands vijftiental. Behalve Dick Altink en wing Peter Brandt, heeft nu ook Kees Koemans een plaats in dit team veroverd. Vaste keus Wil Rijsdam ont breekt daarentegen in de selec tie van Power. LEIDEN Een zeldzaam even ement viel gisteren te beleven in de Stadsgehoorzaal. Niet dat het Concerto de Aranjuez voor gi taar en orkest van Rodrigo zo onbekend zou zijn het gelief de Adagio eruit horen we ge middeld drie keer per week over de radio maar live had ik het nog nooit gehoord, en met mij ongetwijfeld vele anderen. Goed gezien van het Rotterdams Philharmonisch Orkest om deze lacune weg te werken. Bij een podiumuitvoering van Rodrigo's concert hangt alles af van de dirigent, in dit geval Roelof van Driesten, omdat de solist, Alirio Diaz, met zijn ver houdingsgewijs zwakke instru ment voor zijn begeleiders op de achtergrond niet te horen was, een probleem dat zich bij een plaatopname niet voordoet, maar dat het spelen in de zaal nu juist een boeiende aangele genheid maakt. Merkbaar was .vel dat dit muziekwerk het RP- hO nog lang niet in het bloed zit, er moest behoorlijk aan ge- truKken worden en het viel de dirigent lang niet gemakkelijk om alle aansluitingen vloeiend te laten verlopen, misschien me de daardoor lag het tempo soms wat laag. Het middendeel bleef gelukkig niet in de analyse ste ken, dat was goed werk. Voor solist Alirio Diaz was het hele maal gesneden koek, en wan neer het orkest er meer op inge speeld raakt, kan het perfect worden. Het tweede belangrijke werk was de Rhapsodie Espag- nole van Maurice RaveL Ook hier weer een rijkdom aan stre lende klanken en enerverende ritmiek, met daarbij iets van die indringende, dissonerende com- poneertrant, die in La Valse pas goed losbarst PAULA KONING De PvdA-delegatie sprak gistermiddag met wethouder Waal. ■delegatie tijdens bezoek: ran een onzer verslaggevers) IDEN De stadsvemieu- ïg in Leiden was gisteren het itrale thema tijdens het be lt van een delegatie.van de tendqviTweede-Kamerfractie van de 8.00 NT artii van de Arbeid aan Lei den. De heren Dolam, Van der Doef (verkeersbeleid), Van Ooyen (monumentenzorg), Salo mons (volkshuisvesting) en Kombrink (volkshuisvesting) richtten hun aandacht dan ook aa? v°oral op de Leidse binnenstad, waarbij het monumentenaspect betrokken werd, en de renova tieprojecten in de oude stadswij- pjj^ken. Wethouder Waal van Ruim- Ordening en Openbare u--,rt| Werken zei na afloop van het bezoek „dat de gesprekken met Ra de Tweede-Kamerleden hem vera hadden gesterkt in zijn optimis me betreffende de Leidse pro blematiek". „Leiden heeft een negatief ima ge, maar er zijn toch goede per- won spectieven. Er zijn uiteraard veel problemen, maar ik geloof aBpBfdat we momenteel op de goede weg zijn", aldus wethouder Waal. Het Tweede-Kamerlid Kombrink stelde „dat het ge meentebestuur het parlement vaker moet inschakelen. Een goed contact tussen deze twee kan de uitvoering van het beleid voor volkshuisvesting alleen maar verbeteren". Hij zei veF- der: „Wij als Tweede-Kamerle den hebben behoefte aan prak tisch materiaal. Ik vind het ge woon verstandig als wij niet al leen op departementaal niveau werken". Wanneer maandag in de Tweede Kamer de bouwnota behandeld wordt, zal de PvdA- fractie pleiten voor extra activi teiten. „Worden er in Zuid-Hol land bepaalde projecten toege wezen, dan zal Leiden zeker iets krijgen." Renovatie De Kamerleden pleitten ook voor het in stand houden van de financiële ruimte voor pro cessen betreffende stadsver nieuwing, die momenteel gaan de zijn. „Leiden kent vele pro blemen en daarom is het nood zakelijk dat die bestaande fi nanciële ruimte blijft bestaan. We zouden zelfs willen pleiten voor een uitbreiding, omdat de processen eigenlijk pas op gang zijn gekomen." Het gesprek met een bewoners- delegatie van Tuinstadswijk handelde vooral over de renova tiepremie. Die zou volgens een onderzoek van de Welzijnsraad opgetrokken moeten worden van 3000 gulden naar 4500 gul den. De Kamerleden verklaar den zich ontvankelijk voor deze suggestie, madr twijfelden eraan of er een dekking gevon den kon worden voor een wijzi ging van die post in de begro ting. „Deze regering moet nood zakelijkerwijs bezuinigen en dat werkt ook door bij Volkshuis vesting". Wel stelden zij, dat er geen onderscheid gemaakt moet worden tussen de vier grote ste den en middelgrote steden als Leiden. „Dat onderscheid bij de toekenning van verhuizingsver goedingen hebben we al eerder bekritiseerd." Monumenten De Kamerleden erkenden bo vendien dat de bewoners meer greep moeten krijgen op de in spraakprocedures. „Door de provinciale directies e worden beoordelingsnormen gehanteerd die noch bij woningbouwcorpo raties noch bij de gemeentebe sturen bekend zijn. Dat is ge woon krankzinnig. Je moet van tevoren kunnen inspelen op die normen. Op deze manier kun nen zij niet ter discussie worden gesteld. De bewoners moeten weten waarom bepaalde projecten te duur zijn of niet door kunnen gaan", aldus kamerlid Kom brink. Ook het monumentenbeleid in Leiden werd gisteren onder de loep genomen. Kamerlid Van Ooyen: „Je kunt van Leiden iets prachtigs maken. Meer dan in welke stad van Nederland ook. Er moet uiteraard aan geld en mankracht veel geïnvesteerd worden. Wij moeten in Neder land echter minder perfectionis tisch restaureren. We moeten meer aandacht hebben voor het restaureren van ensembles. Daar lijkt ook de voorkeur naar' uit te gaan. Dat systeem zou nu in Leiden gerealiseerd kunnen worden. Leiden zal bij de over heid echter wel meer aan de bel moeten trekken."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3