Vinnige Europese kritiek op min. Van der Stoel deTijd HP GILMORE VERLENGDE ZIJN LEVEN /vionft Joegoslavië blijft paraat na verzekering van Brezjnev Engeland ontdoet zich van ongewenste Amerikaanse burgers Brieven van lezers vTr Gevechten in Zuid Libanon IISI&IRS Justitie weinig alert in zaak-Menten de^^ENE —/Mönfc- DNDERDAG 18 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT i_ PAGINA 9 Lake City (AP) Gary Mark Gilmore, de moordenaar die zelf om zijn executie vroeg, heeft met het innemen van slaappillen door hem en door beiden in het ziekenhuis belandden, waarschijnlijk zijn leven tegen sijn zin verlengd. te laten voltrekken, verkeerde gisteren in een zeer ernstige toestand. Door de overdosis aan verdovingsmiddelen liep hij als complicatie longontste- f„Gilmore, 35 jaar oud, die po- ójn vriendin in een gecombi- gingen heeft gedaan om zijn king op. neerde zelfmoordpoging waar- executie door een vuurpeloton Gilmore's toestand dwong het hof van beroep van Utah, af te zien van plannen om zijn zaak te behandelen tijdens de normale hoorzitting op woens dag. Hij had persoonlijk zijn zaak moeten bepleiten voor de raad van beroep. De voorzitter van de raad, George Latimer, zei dat de zaak behandeld zou worden op de qolgende vergadering die op 8 december wordt ge houden. Zeg Mona-man. loor iK van verrukkelijk lieuws uit Mona-land? Een nieuwe MAGERE IIJLGAARSE YOGHURT? JL Min Van de jachtige Chinese Itomproef KING (AFP) China heeft boven Lop Nor, een proefterrein, een wa- tofbom met een kracht van megaton tot ontploffing tocht. Het was de grootste i die ooit in China is ver- jdigd. Een megaton staat met de kracht van een ken TNT. ns het Chinese persbureau China was deze proef de kernexplosie van het r. Het persbureau zei dat de oef een „grote inspiratie was joór het gehele land en een listige slag betekende voor de "érmogendheden, de Sovjet- en de Verenigde Staten". ADVERTENTIE. LUXEMBURG (ANP) Minister Van der Stoel zijn gisteren in het Europese parle ment felle verwijten gemaakt door de voor zitter en enkele niet-Nederlandse leden voor de manier waarop hij, als voorzitter van de EEG-ministerraad vragen van de parlementariërs beantwoord heeft. De voorzitter, de Franse socialist George S penale, noemde zijn antwoorden „onbevre digend", de Engelse socialiste Gwyneth Dun- woody meende dat het zinloos was 65 minu ten (in werkelijkheid waren het er 45) te spenderen aan de behandeling van vijf mon delinge vragen aan de ministerraad „als wij toch geen antwoord krijgen". De socialistische fractieleider, de Westduit ser Ludwig Fellermaier, daagde mr. Van der Stoel uit te zeggen of hij, indien hij nog lid van het Europese parlement was, de ^stati sche" antwoorden van de voorzitter van de ministerraad „onaanvaardbaar" zou vinden. Volgens de Schotse mevrouw Winifred Ewing was geen sprake van het afleggen van verantwoording en kon men, na de verkiezingen van 1978, „beter ophouden met te doen alsof dit een parlement is". Aanleiding tot de kritiek was een vraag van de Engelse conservatief Alexander Fletéher, of de raadsvoorzitter, „gezien de dringende behoefte aan vollediger informatie over het wetgevingsproces door de raad", het Euro pese parlement maandelijks verslag wilde uitbrengen over zijn besluiten op wetgevend gebied. Voor ieder besluit zou moeten wor den meegedeeld of het met algemene stem men, bij meerderheid of bij meerderheid met onthoudingen was genomen. Kennelijk gebonden aan het mandaat dat hem door de overige acht ministers was verstrekt, had mr. Van der Stoel verklaard dat de besluiten met een wetgevend karak ter worden gepubliceerd in het mededelin genblad van de gemeenschappen, en in per smededelingen die ook het parlement berei ken. „Gezien de politieke realiteit" was het onmogelijk te zeggen hoe de besluiten (een stemmig of bij meerderheid) werden geno men. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse regering is een campagne begonnen om ongewenste Amerikanen uit te wijzen. Twee Amerikaanse staatsburgers, die al enkele ja ren in Engeland verblijven, worden gedeporteerd. Over de achtergrond van deze verras sende maatregel zijn de menin gen sterk verdeeld. Philip Agee. d» in zijn ClA-dap- dat wf genomen wer| onde; boek melding maakte van de na- druk ^Washington, in casu men van alle ClA-agenten met wie de CIA neme„ aan hij heelt samengewerkt. dat (zoaK het ttouwen^ zelf beweert) handelt op eigen initiatief. Gistermorgen ontving Philip Agee (41) die nu ruim vier jaar in Engeland woont en een gewezen geheime agent is van de Ameri kaanse spionagedienst CIA, een lange brief van het Britse departe ment van binnenlandse zaken om hem te melden, dat hij gedepor teerd zal worden. Agee zou namelijk informatie verzameld en gepubliceerd hebben, „die de veiligheid van het Verenigd Konin krijk kan schaden". Enkele uren tevoren hadden zich op de redactie van het Londense avondblad „Evening standard" twee rechercheurs van Scotland Yard gemeld met een mededeling van het ministerie van binnen landse zaken, bestemd voor de 25-jarige Amerikaanse reporter Mark Hosenball, die eveneens uitgewezen wordt. Hosenball verblijft sinds 1969 in Groot-Brittannië. De Britse overheid schijnt hem eensklaps als een ernstig gevaar voor de nationale veiligheid te beschouwen. Vóór hij aangeworven werd door de „Evening Standard" was Mark Hosenball een paar jaar reporter van het radicale Londense weekblad „Time Out". Hij was gespecialiseerd in verhalen, die de Britse veiligheidsdiensten in verlegenheid konden brengen, waaron der een reportage over het communicatie-hoofdkwartier van de „secret service" in Cheltenham, onthullingen over agenten van de CIA in Londen en speculaties over de identiteit van het nieuwe hoofd van de Britse geheime dienst. voor ingezonden «ukken te bekorten Doping paardesport Naar aanleiding van het in uw dagblad verschenen interview met dr. F. Németh (Doping treft hart military), waarin onder meer het gébruik van het pijn stillende butazolidine tér sprake komt, kan worden mede ge deeld, dat de Nederlandse Hip pische Sportbond (N.H.S.) op 12 oktober jl. aan de Féderation Equestre Internationale (de In ternationale Paardesportfedera- tie) verzocht heeft het middel butazolidine op de zgn. verbo den lijst te plaatsen. Op het jaarcongres van de FEI op 7 en 8 december te Brussel komt dit voorstel aan de orde. Den Haag, J. van Leeuwen Perschef N.H.S. Boete voor Statendam HAMILTON. Bermuda (RTR) - Een rechter in Hamilton, hoofd stad van de Britse kolonie Ber muda, heeft de kapitein van de Statendam, een Luxe passa giersschip van de Holland Ame- rika-lijn een boete van 40.000 gulden opgelegd wegens het veroorzaken van een ernstige o lie vervuiling. Kapitein Dirk Posthumus heeft erkend dat de olievervuiling, begin augustus, afkomstig was van zijn schip, maar hij weet het aan een onge luk In ons landje zitten dage lijks gemiddeld 4 miljoen oer tuigen op de weg. Om je Ou zo snel en veilig moge lijk te verplaatsen zijn 14 bewegingen toegestaan. I k'ooruit,achteruil, rechts al, II VinVsaf. jj/oer je die zelfverzekerd Ken maak je tijdig duidelijk el je wilt, dan zijn wij \iluk verder. En u ook. De politie. BELGRADO, Rtr/AFP) Joegoslavië zal, ondanks de verzekerin gen van de Russische partijleider Brezjnev, zijn defensie op sterkte houden. Volgens het persbureau Tanjoeg zullen de strijd krachten in staat zijn elke agressie te weerstaan. Gezien de belangrijke strategische positie van Joegoslavië kunnen verdere druk en pogingen tot inmenging worden verwacht, aldus Tanjoeg. Brezjnev heeft gisteren voor zijn vertrek naar Moskou zijn gastheer Tito verzekerd' de vrijheid van Joegoslavië om het socialisme te ontwikkelen langs eigen weg te willen eerbiedigen. Met champagne en breed gelach lieten Brezjnev en Tito zich fotograferen met het slotdocument, dat de Russische leider als een baby in zijn arm wiegde. Ditmaal wordt voor de eerste keer het recht van Joegoslavië op een onafhankelijke socialistische koers erkend door zowel de regering als de partij van de Sovjet-Unie. In 1955 was die erkenning alleen door de Sovjet-regering gegeven. Bovendien vermeldt het nieuwe document de .vrijheid van keuze' voor andere wegen van socialistische ontwikkeling, eveneens een nieuwe term. Joegoslavië heeft geen concessies hoeven doen op het terrein van de niet-gebon- den buitenlandse politiek en, binnenlands, het gedecentraliseerdde arbeiderszelfbestuur. Verwacht wordt dat op de topconferentie die volgende week in Boekarest wordt gehouden, geen compromissen zullen worden gedaan aan de macht van Moskou binnen het Sovjet-blok. Moegabe - Nkomo inschikkelijker GENEVE (UPI) De Rhodesische zwarte nationalistenleiders Robert Moegabe en Joshua Nkomo hebben zich gisteren in Genève plooibaarder getoond dan dinsdag. Zij hebben verklaard dat zij bereid zijn met Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Rhodes- iëconferentie, te gaan praten over vorming van een overgangsbe wind naar onafhankelijkheid. Tot dinsdag hadden Nkomo en Moegabe, partners in een „patriot tisch front", geweigerd over iets te onderhandelen, voordat een definitieve en bindende onafhankelijkheidsdatum was' bepaald. Richard heeft geweigerd een definitieve datum vast te stellen, omdat hij vindt dat dit afhankelijk is van de tijd die het voltooien van de juridische en constitutionele stappen in het proces naar onafhankelijkheid vergt. Chileense politieke gevangenen vrijgelaten SANTIAGO (AP) - De Chi leense militaire regering heeft gisteren 133 politieke gevange nen vrijgelaten en gezegd van daag meer dan 150 anderen eveneens in vrijheid te zullen stellen. Achttien prominente linkse leiders uit de regerings periode Allende, zullen vrijko men indien er een land is dat hen wil opnemen, aldus de Chi leense regering. Volgens het Chili- comité Nederland bevin den zich nog 4000 politieke ge vangenen in Chili en worden er nog een 1000 vermist. Een invalide kind, slachtoffer van de oorlog in Libanon, hinkt door de straten van .Beiroet, waar winkeliers tussen de puinhopen zoeken naar nog verkoopbare goederen. SAID A (RTR) Volgens berichten van het Liba- nees-Arabische leger wordt in het zuiden van Libanon nog steeds gevochten. Deze strijdkrach ten die aan de zijde van de Palestijnen vechten, melden dat in het dorp Kafar Kalla „aanzienlijke verliezen aan mensenlevens en materieel" zijn toegebracht aan christenen en Israëliërs die de christenen steunen. Ook de Israëlische artillerie zou de christenen steunen. Radio—Beiroet, dat in handen is van de linksen en Palestijnen, meldt dat president Sarkis een reeks besprekingen met Libanese en Arabische leiders is begonnen over de Israëlische steun aan de christenen. Volgens de radio zou Sarkis samen met de Arabische broederlanden de „noodzakelij ke stappen nemen om een eind te maken aan de Israëlische provocaties in het zuiden." In Beiroet is meegedeeld dat het internationale vliegveld van de stad morgen weer geopend zal worden. Elsevier voorspelt dat de olie prijzen weer omhoog zullen gaan en legt uit wat dit voor de Nederlandse economie betekent. „Ik denk aan een verhoging van de benzine- en gasolieprijs van ongeveer twee cent per liter en aan een verhoging van de stook- olieprijs van ongeveer twintig gulden per ton. Ofwel (bij een verhoging van 10 tot 15 percent) een extra last van 550 tot 750 miljoen gulden." In dit verband ook een gesprek met koning Khaled van Saoedi-Arabië. „Let er wel op dat wij geen moeite zullen sparen om te vermijden dat olieverbruikende naties schade wordt berokkend." Het blad noemt de vlucht van Pieter Menten veelbetekenend. „Een man die op de vlucht slaat, bekent schuld. Dat Menten in staat bleek voor de feiten op de loop te gaan, creëert een nieuw raadsel. Het plaatst vraagtekens bij het functioneren van ons justitieel apparaat en. vormt een vruchtbare voedingsbodem voor hen die suggereren dat Menten zelfs met een veroordeling in het vooruitzicht op geheimzinni ge wijze door hogere machten wordt beschermd." Het blad geeft 20 pagina's extra over boeken. Op de voorpagina van de Haag se Post zegt minister Boersma dat hij nachtmerries krijgt van het CDA-WD-kabinet. „Ik ziet niet hoe we de problemen die op ons bord liggen, de komende jaren op sociaal verantwoorde wijze te lijf zouden kunnen gaan met de VVD. Ik heb me'daarom ook welbewust tegen die resolu tie van de PvdA en PPR ge keerd, om te voorkomen dat rechts zich er meester van zou kunnen maken en dat ding zou aangrijpen als startsein voor hun campagne. Zo van: zie je nou wel, er valt met die socialis ten helemaal niet samen te wer ken. Ik wilde dat voor zijn. Ik kon de aanval op die resolutie beter zelf openen." En: „Ik vind dat Steenkamp gevaarlijk spel speelt op dit ogenblik. Als dat zo doorgaat, kan ik daar niet stilzwijgend aan voorbij blijven gaan. Er zou op niet al te lange termijn een goed gesprek moe ten komen over de koers van het CDA." Voorts een afscheidsgesprek met Bas de Gaay Fortman. „De zin van de PPR is dat de anti kernenergie-lobby in de minis terraad zit, dus op een niveau, waar tot nu toe alleen de mili tair-industriële lobby een plaats had. Dat is de zin van de PPR, en als je in de oppositie komt, dan moet dat zijn omdat men je eenvoudig erbuiten heeft ge houden." Vrij Nederland over de zaak-' Menten: „Justitie is niet alert wanneer het gaat om opsporing van oorlogsmisdadigers. De geest van barmhartigheid en slapheid blijkt nog levensgroot aanwezig. Dat is geen loze bewe ring van ons, maar een uit spraak van een van de hoofd ambtenaren van minister Van Agt. In de artikelenreeks („De cairie- re van een super ambtenaar") over oud-minister Veldkamp, de constatering: „Benoemingen op hoge posten hebben nu eenmaal minder te maken met kwaliteit dan met partijbelangen, vriend jespolitiek en loyaliteit aan ge loofsgenoten. Veldkamp heeft een aantal gave voorbeelden ge leverd van de binnen d,e roomse organisatie zo populaire ver deel- en heerspolitiek. Zo re geert hij verder, terwijl hij al tien jaar geen minister meer is. Hij dicteert ministers en minis teries en uit ontzag voor zijn kennis zwijgt iedereen." Ook dit blad heeft een boeken bijlage. Het omslagartikel van De Tijd gaat over christenen voor het socialisme. Voorts in het buiten lands commentaar deze voor spelling: „Eén algehele opvolger voor Kissinger zal er helemaal niet komen. Het worden er min stens twee". Ook een weerleg ging in het blad van de beschil dering dat er in Nederland klas- sejustitie heerst „Eén van de meest massaal voorkomende de licten is de winkeldiefstal, het is tevens het delict dat het meest wordt geseponeerd. Het wordt heel vaak gepleegd door vrou wen waarvan een zeer aanzien lijk deel gehuwd is. Van de ge huwden wordt tenzij ze een zelfstandig beroep uitoefenen, niets vermeld omtrent hun sta tus dan huisvrouw. Dat kan de vrouw van de burgemeester of van de vuilnisman zijn. Wou iemand beweren, dat wij, offi cieren van justitie, intuitief uit die greep de vrouwen uit de hogere milieus pikken en die seponeren, terwijl we de rest vervolgen?" Westduitse minister van binnen landse zaken Haicofer noemt het in een vraaggesprek „je reinste flauwekul" dat de DDR een politiestaat is. Maar: „De Weimar-republiek heeft ons ge leerd randverschijnselen ernstig te nemen. Het nazisme is per slot als splinterpartij begonnen. Misschien is over een of twee generaties ook in de Bondsrepu bliek de democratie zo sterk geworden, dat dit soort maatre gelen niet meer nodig zijn. Voorlopig is het echter nog niet zo ver." In de Groene Amsterdammer schrijft PSP-Kamerlid Bram van der Lek over zijn smaad- proces tegen Elsevier dat hij heeft gebrandmerkt als geheim agent van Rusland. „Het mag dan zo zijn, dat ik me met de beste wil van de wereld niet echt gedupeerd kan voelen, het is ondertussen toch maar zo, dat dit stelletje heren alles heeft gedaan om mij en diverse ande ren wel degelijk te duperen, en wel door mij zonder enige kans op verdediging te be schuldigen van iets wat ik uit het diepst van mijn hart veracht als het meest verfoeilijke hand werk dat er bestaat." Voorts een verhaal over nieuwe ontwikkelingen rond de krank zinnigenwet. „Patiënten worden tegen hun wil geshockt, 'geiso- leerd of plat gespoten, om maar te zwijgen van zwaardere ingre pen als neuro-chirurgie en lang- werkende injecties. In een nor male rechtsstaat zou zo'n ingrij pende maatregel altijd met de nodige wettelijke waarborgen omringd worden. Waarom vol staat dan de Nederlandse rege ring met een vage verwijzing naar rechtspraak en ethiek op dit punt? Omdat de dokter nog altijd de dokter is?" Hervormd Nederland heeft een interview met KVP-Kamerlid Til Gardeniers. „De PvdA kan de ontwikkelingssamenwerking veel minder gemakkelijk verko pen bij de achterban dan wij. Wij van het CDA kunnen altijd tegen de mensen zeggen: Wie van u heeft thuis niet een mis siebusje gehad? Moeten we onze naasten in de steek laten, alleen omdat wij een kleurtje op de tv niet kunnen missen, want daar gaat het om. We hoeven geen grote offers te doen om de Der de Wereld te kunnen helpen. Bij ons wordt er meer geredeneerd vanuit het levensbeschouwelij ke. Ook de Afrikaan blijft je naaste. Bij de PvdA-achterban hoor je eerder: het is ver van mijn bed." Voorts deze hoofdredactionele kanttekening: „Het door CDA- lijsttrekker Van Agt geintrodu- ceerde begrip ethisch reveil ach ten we weinig gelukkig. Al gauw wordt hierbij gedacht aan betut teling en zedenmeesterij. De in druk kan ook ontstaan dat door zo de nadruk te leggen op één bepaald aspect van de samenle ving, andere knelpunten over het hoofd worden gezien". Kissinger wil op reis met zijn opvolger WASHINGTON (AP) - Mi- nister Kissinger zou willen dat als hij in december zijn laatste officiële reis naar Europa maakt, hij hierbij wordt vergezeld door zijn opvolger. Hij zou dit zater dag aan de komende presi dent Jimmy Carter voor stellen. Is Carter het eens met Kis singers voorstel, dan zal er een reisschema worden op gesteld waarbij Kissinger zijn opvolger kan voorstel len in Londen, Parijs, Bonn en Rome, aldus een krant in Boston. Namens Carter is meegedeeld dat hij nog geen minister van buiten landse zaken heeft aange- (ADVERTENTIESJ Exakt. Een nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Het lekkerste van het lekkere. Ouderwets- dik, maar toch vet-arm. Je zuivelste gezondheid voor 79 ct de halve liter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9