Veerlieden Kaagpont bekennen fraude Opheffing woningnood noodzaak voor Voorhout j Nederlandse producent niet schuldig aan zuiveloverschot Rijkspolitie Zoeterwoude acht verkeersdrempels E levensgevaarlijk KORTWEG VERDACHTEN LIEPEN IN POLITIE-VAL Aangepaste woningen in Katwijk Start Haaswijk mogelijk begin '78 LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 ALKEMADE/DE KAAG De acht veerlieden van het pont naar Kaageiland, die eergisteren op verdenking van fraude met pontgelden door de rijkspolitie werden gearresteerd, hebben bekend aan de gemeente toekomende gelden in eigen zak te hebben gestoken. Dat het bepaald niet om een klein bedrag gaat mag blijken uit voorlopige schattingen die spreken van verduistering van enige tienduizenden guldens. De veerlieden zijn in het belang van het verdere onderzoek op verschillende bureaus in de omgeving ingesloten. Al geruime tijd bestond de nodige argwaan tegen de veerlieden. Enige jaren geleden werd zelfs overwogen een onderzoek naar vermoede frauduleuze handelingen in te stellen. Dit voorstel werd echter afgestemd, omdat men slechts vage vermoedens had en geen harde bewijzen. Die harde bewijzen kwamen eergistermiddag en -avond wel op tafel. De acht verdachten werden toen door de rijkspolitie geconfronteerd met de bewijzen die rijksrechercheurs in burger gedurende de afgelopen weken tegen het achttal hadden verzameld. Gewillig Omdat de leden van het Alkemadese politiekorps bang waren herkend te worden door de veerlieden, werd een aantal rijksre chercheurs in burgerkleding ingeschakeld om eerlijkheid van de overzetters te testen. Die test viel bepaald in het nadeel van het verdachte achttal uit, want allen gingen gewillig op de omkooppraktijken van de rijksrechercheurs in. Formeel klopten de afrekeningen van de heren overzetters uitstekend. Het totaal bedrag van een x- aantal verkochte kaartjes a een x-bedrag werd keurig op gezette tijden afgedra gen. Alleen de gelden die zonder afgifte van een kaartje werden ontvangen verdwenen in eigen zak. De veerlieden gingen ook grif in op voorstellen van de rijksrecherchercheurs in burger die voorstelden minder dan het geldende tarief te betalen, maar dan geen kaartje voor behoefden te hebben. Hoewel in de loop der jaren de bezetting van het pontveer veranderde wordt aangenomen dat de oude garde de nieuwkomers snel op de hoogte stelden van deze eenvoudige vorm van „bijverdienen". Deze bijverdienste van de veerlieden staat wel in schril contrast met de grote verliezen die de gemeente Alkemade de laatste jaren op de exploitatie van het pontveer leed, nl. rond de 125 duizend gulden per jaar. Om de exploitatie-verliezen niet groter te maken dan ze toch al zullerr zijn, worden naast ambtenaren van rijkswaterstaat ook ambtenaren van de gemeentesecretarie ingezet om het Kaagpont te bedienen. Dat zij de zaken nog niet volledig onder de knie hebben blijkt vooral bij het aanmeren, dat maar zelden zachtzinnig geschiedt. ZOETERWOUDE De rijkspo litie acht het aanbrengen van verkeersdrempels een onaan vaardbare zaak. Wanneer deze drempels er toch zouden ko men, ontstaat, aldus de groeps commandant van de rijkspoli tie, een levensgevaarlijke situa tie. Dit blijkt uit de conclusies in de verkeersnota uitgebracht door de ambtelijke werkgroep. In twee discussie-avonden wordt de Zoeterwoudse bevol king binnenkort de kans gebo den haar mening over de invoe ring van verkeersdrempels en KATWIJK De Katwijksche Bouwvereniging is van plan van de 226 woningwetwoningen die in de Noord worden gerenoveerd 12 woningen om te laten bouwen tot aangepaste woningen voor lichamelijk gehandicapten. De Katwijksche Bouwvereniging heeft de gemeente gevraagd hulp te verlenen bij het verkrijgen van een financiële bijdrage van het rijk. B en W stellen de raad tijdens zijn vergadering van deze maand voor hulp te verlenen bij het verkrijgen van financiële middelen voor het uitvoeren van deze aanpassing van twaalf woningen. De rijkspolitie vreest dat het ambulance-vervoer, maar ook de brandweer ernstig hinder van de verkeersdrempels zal on dervinden. Ook speelstraten en verkeersplateaus hebben een 1 verlammende uitwerking op de- j ze diensten, meent de groeps- 1 commandant. De andere samen- I stellers van de ambtelijke nota I zijn eveneens gekant tegen de invoering van' wat zij noemen „pure" speelstraten. Vooral de j dienstverlenende sector (bijv. j vuilnisophaaldienst en begrafe- I nisondernemers) zullen bij de I invoering voor niet te overziene problemen komen te staan. j Ook tegen de versiering van de- ze straten hebben de nota-ma kers nogal wat bezwaren. De bloembakken en speelwerktui- gen zullen, zo vrezen zij, immen se vuilophopingen tot gevolg hebben. De Leidse formatie Catapult treedt zondag 21 november op in het Don-Boscohuis aan de Noorderbuurtseweg in Zoeter woude. Het optreden begint om 20.00 uur. Het is lang geleden dat de inmiddels nationaal be kend geworden Leidse groep in de eigen regio een optreden ver zorgt. Het optreden bestaat uit een selectie van hun grootste hits en een speciale serie „Goud van oud". De Leidse groep staat thans nog in de top 40 met de hit „Here we go". Vooraf aan het optreden en tijdens de pauze wordt muziek gedraaid door disc-jockeys van Radio Leiden. Belastingen in '77 slechts licht omhoog In deze tuin achter het bejaardentehuis van de stichting Bejaardencentrum Voorhout wordt een nieuw tehuis gebouwd. Het gymnastieklokaal aan de Boerhaavestraat en de Agnes-kleuterschool worden in verband daarmee gesloopt. (Van een onzer verslaggevers VOORHOUT De gemeente Voor hout moet op korte termijn een oplos sing vinden voor de woningnood. We liswaar stellen b en w tijdens de komende raadsvergadering voor me dewerking te verlenen aan de bouw van 46 woningen in het plan Spoor lijn, maar daarmee is de woningnood in Voorhout geenszins opgelost. In de toelichting op de gemeentebegroting van volgend jaar staat te lezen dat ongeveer 120 personen staan inge schreven voor een woning, inclusief bejaarden en alleenstaanden. Het col lege wacht op het binnenkort ver schijnende ontwerp-streekplan Zuid- Holland west, waardoor meer zeker heden worden verkregen omtrent eventuele toekomstige uitbreidings mogelijkheden. Vooruitlopend op dit streekplan is de zer dagen deel twee van de nota Alter natieven en Varianten verschenen, waarin GS aandringen op afremming van de groei in onder meer Voorhout (eens genoemd als bouwlokatie voor 18.000 woningen). Toen er nog sprake was van een „bouwlokatie Voorhout" is gesproken over een „grotere" uit breiding van Voorhout over de spoor lijn. Voor de realisering van dat plan is een grotere aantal woningen nood zakelijk om financieel-economische en sociologische redenen dan alleen het voldoen aan de eigen woningbehoefte van Voorhout. S.E.C. Volgend jaar zal ook aandacht worden besteed aan de huisvesting van de peuterspeelgroep. volksuniversiteit Voorhout en andere groepen, die plan nen hebben ontwikkeld samen een Sociaal-Educatief Centrum aan de Leidsevaart bij de B.N.S. te bouwen. B en w verwachten gezien het negatieve advies van de planologische commissie van de provincie dat de huidige plannen voor een S.E.C. niet gesteund worden door Gedeputeerde Staten. In het komende jaar wordt de raad een wijziging van het bestemmings plan voorgelegd, teneinde in het sport park tot een verbeterde accommodatie voor de padvinders te komen. Volgend jaar wordt aanzienlijk meer geld uitgegeven om de verhardingen van wegen in de gemeente in een acceptabele toestand te brengen, zoals b en w dat zelf stellen, en in een acceptabele toestand te houden. In voorgaande jaren is op deze post no gal wat besnoeid. Het steeds zwaarde re en intensievere verkeer maakt het daarbij noodzakelijk uitgebreide re constructie- en' verbeteringswerkzaam heden uit te voeren. B en w zijn thans in overleg met de eigenaren en onder houdsplichtigen van de Bergamelaan om deze weg in eigendom van de gemeente te krijgen. Contact B en w zijn van plan volgend jaar een aantal contactavonden te beleg gen voor de inwoners. Deze avonden zijn volgens b en w niet alleen be doeld voor nadere kennismaking, maar voornamelijk om inlichtingen te verkrijgen of wensen kenbaar te maken ten aanzien van plaatselijke belangen. Het college van burgemeester en wet houders overweegt een nieuwe com missie in het leven te roepen die b en/ w adviseert op het gebied van openba re werken. De begroting voor 1977 van de ge meente Voorhout is sluitend. Slechts enkele belastingen worden licht ver hoogd. De tarieven van de reinigings rechten gaan met vijf gulden omhoog tot 65 gulden. De hondenbelasting wordt verhoogd met drieëneenhalve gulden. Dorpsraad ontevreden met Meerhorst STOMPWIJK - De Dorpsraad van Stompwijk buigt zich van avond in de zaal van Het Blesse Paard over een aantal minder belangrijke zaken, zoals bijvoor beeld de naamgeving van het sportcomplex. Met de door hoofdbespeler Stompwijkse Boys voorgestelde „Meerhorst" is de raad niet zo gelukkig. Geo grafisch bezien is het achter voegsel „horst" niet in overeen stemming met het landschap in en rond Stompwijk, dat voorna melijk uit duinen en polders bestaat. Evenmin tevreden is de raad met de mededeling van de Pro vinciaal Planologische Dienst waarin wordt gesteld dat het ontwerp-bestemmingsplan „Kern Stompwijk" Stopmyk" in de vergadering van 25 novem ber wordt behandeld. Vooral de wetenschap dat het plan al in april gereed was, vervult de Dorpsraad met verbazing over de trage handelwijze van de PPD. NOORDWUK De jaarlijkse vogeltentoonstelling van de Noordwijkse vereniging Vogellust wordt morgenavond geo pend door burgemeester mr. J. M. Bonnike. Het is de 23e maal dat Vogellust de tentoonstelling houdt. Het publiek kan de vogels bekijken vrijdagavond vai\ acht tot tien uur, zaterdag van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds, zondag van twee tot vijf en maandag van zeven tot negen uur 's avonds. WARMOND Veilig Verkeer Warmond houdt 22 november in het wijkgebouw aan de Herenweg om kwart over acht de jaarlijkse vergadering. Op de agenda staat onder meer een bespreking van de verkeersnota. LISSE In de grote Kerk op het Vierkant in Lisse wordt zondag 21 november een jeugddienst gehouden om zeven uur. Voorganger is ds. Huizer uit Utrecht. LISSE De Postzegelvereniging „Philatelica", afdeling Bol lenstreek, organiseert zaterdag 20 november een Grote ruil- dag, in de Pauluskerk, Ruishornlaan te Lisse. Vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur kan men zegels ruilen. Om 14.00 uur zal er tevens een veiling worden gehouden, van hoofdzakelijk Nederlandse postzegels, waaronder schaars, dus aantrekke lijk, materiaal. LISSE De Lissese Hengelsportvereniging Advendo houdt vrijdag 19 november de jaarlijkse feestavond in café Van Stein aan de Kanaalstraat 132 in Lisse. Aanvang 20.00 uur. BOLLENSTREEK In de Nieuw Vredenhofkapel wordt zondag 21 november weer een interkerkelijke, aangepaste gezinsdienst voor gehandicapten plaatshebben.De kapel staat aan de Van Oldenbarneveldtlaan 15 in Heemstede. Aanvang 15.00 uur. Begeleiding van „The King's Combogroep" uit Woubrugge. VOORSCHOTEN De christelijke oratoriumvereniging „Exultate Deo" geeft 23 een en concert in de Moeder Godskerk in Voorschoten. Het concert, dat om kwart over acht begint, staat onder leiding van Sander van Marion. Medewerking aan dit concert verlenen Maja Schermerhorn (sopraan), Willemke van Claerberghen (alt), Anton Tromme len (tenor), Wout Oosterkamp (bas), Tijn van Eijk (orgel) en de leden van het Residentieorkest. „Exultate Deo" voert „Laudate Dominum" van G. F. Handel „Dixit Dominus" yan J. Chr. Bach en „Grosse Orgelmesse" van J. Haydn uit. SASSENHEIM Zondag 21 nov. wordt er in het Geref. Kerk een gecombineerde Open Deur/Jeugddienst gehouden. Hierin zal voorgaan Victor van Heusden, regioleider van „Youth for Christ". Muzikale medewerking wordt verleend door Ida Koelstra, ook'een medewerkster van „Youth for Christ". Aanvang 7 uur. OEGSTGEEST Het college verwacht dat januari 1978 een begin kan worden gemaakt met de woningbouw in het kader van het plan Haaswijk. Zij maakte dit bekend tijdens de gisteravond in het gemeentecentrum aan de Lijtweg gehou den hoorzitting met betrekking tot dit bestemmingsplan. Het plan Haaswijk omvat de bouw van ruim 1200 woningen uitgevoerd in elf typen Rond de zeventig procent zal in de woningwet- en premiebouwsector worden gerealiseerd. Het overige is bestemd voor particuliere woningbouw. Tijdens de vergadering droeg de werkgroep milieu Oegst- geest nogal wat bedenkingen aan tegen dit woningbouwpro ject. De leden van de milieugroep waren o.m. van mening dat de behoefte aan woningen aanzienlijk lager was als het bouwproject zou doen vermoeden. Wethouder Gmelich Mey- lingh stelde evenwel dat het project was bedoeld om van gemeentewege een doorstroming te kunnen bewerkstelligen. „Dan komt een eind aan de situatie dat men voor woningen uitsluitend bij woningbouwverenigingen en makelaars terecht kan", aldus de wethouder. i J. KRAAKMAN OP JAARVERGADERING VEEHOUDERS LTB i HILLEGOM Het bestuur van de vakbond Veehouders van de LTB is in meerderheid voor stander van het wegnemen van produktie stimulerende maatre gelen, een goede premie voor het niet-leveren van melk, een omschakelingspremie en een schoolmelkprogramma als aio- gelijkheden om de overproduk- tie in de zuivel in te dammen. Dit zei voorzitter J. Kraakman vanmorgen in de openingstoe spraak op de jaarvergadering. „Van alle maatregelen, die je kunt bedenken, zijn dit waar schijnlijk de minst slechte. Als bestuurder hebben we hier veel aa dacht aan besteed - en met na me de jongeren hebben hierin een groot aandeel geleverd - en alternatieven overwogen, maar we kwamen tot geen andere conclusie," aldus voorzitter Kraakman. Eerder had hij zich afgezet te gen de beschuldigingen die hier en daar geuit worden en die wijzen in de richting van de producent als de oorzaak van het zuiveloverschot „Met name de Nederlandse producent schijnt de schuldige te zijn", aldus Kraakman, die opnieuw betoogde dat de opbrengstprij- zen zijn achtergebleven bij de kostenstijgingen. „Het enige middel om de inkomens op peil te houden is dan produktiever- hoging, waarbij wij geholpen werden door de verschillende stimulerende maatregelen van uit Brussel". Voorzitter Kraakman zei niet gevraagd te hebben om die maatregel „maar wanneer de heren in Brussel het nodig vin den een dergelijke regeling in het leven te roepen, dan zouden wij slechte ondernemers zijn, in dien wij er geen gebruik van maakten. Het heeft ons mede in staat gesteld technische ontwik kelingen in onze bedrijven toe te passen, die het werk verlich ten en veraangenamen". Eerder in zijn openingsrede had Kraakman gewezen op de gevol gen van de droogte, die relatief gunstig waren, ook al door het uitstekende najaarsweer. Niette min concludeerde Kraakman dat de financiële positie van de^ veehouder sterk is achteruitge-' gaan en dat „de gevolgen van de droogte wel terug te vinden zijn in onze portemonnee, maar niet in de afname van de pro- dukten".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4