Aardse Driekoningen avond van Globe plafond Vliegenthartschool bedreigt l.o.m.-kinderen Kluchtige situaties bij toneelgroep F-act Strooiverbod bij intocht van Sint Nicolaas Sportverenigingen vragen betere bereikbaarheid GSW-gebouw ~~lTekoop& te zien: Wandeltocht in Zwitserland ,Robijnzicht" verkoopt artikelen uit Derde Wereld LEIDSE COURANT pagina 3 de hertog, bemind wordt. Als haar broer ten tonele verschijnt, lijkt alles eerst verkeerd te gaan door de grote gelijkenis, maar uiteindelijk is hij juist de ont brekende schakel om van de driehoeksverhouding twee ge wone relaties te maken. Dit alles zou zich moeten afspelen in een idyllische, arcadische, misschien wel sprookjesachtige sfeer. Daarnaast doen zich verscheide ne neven-intriges voor. Daartoe behoren ook de lotgevallen van het 'clowns-duo' Jonker Tobias, de oom van de gravin, en Jon ker Andries Bibberwang, een kansloze minnaar van de gra vin. De opvatting van dit duo is misschien karakteristiek he laas voor de hele voorstelling. Hun humor is mij soms net te gemakkelijk of zit tegen het ba nale aan, hoewel, dat moet ge zegd, de zaal wel lachtte. Karakteristiek voor de hele voorstelling, want Globe had Shakespeare in een gewoon jas je gestoken, zonder dat dat nu direct functie kreeg. En daar mee ging iets van het toverachti ge verloren, dat gelukkig onver woestbaar in de prachtige tekst van de Engelse bard bleef door klinken. Wat een paradoxen, wat een beeldspraak en wat een lyriek. Maar verder was het een ge noeglijke voorstelling, luchtig en direct gespeeld zonder al te veel overbodige franje. Jammer van die vrees voor een beetje poëzie. PAUL VAN DER PLANK POLIEREN GISTEREN NAAR HUIS GESTUURD rford, tv-j itfoneel ^an ecn onzer verslaggevers) EIDEN De kinderen van de prof. dr. Vliegenthartschool aan Leidse Zuidsingel hadden gistermiddag onverwacht vrijaf. Zij jrden door de leiding van deze middelbare school voor kinderen ét leer- en opvoedingsmoeilijkheden naar huis gestuurd nadat t plafond in de gang over een stuk van 5 bij 5 meter naar neden was gekomen. Wonder boven wonder deden zich daarbij >n persoonlijke ongelukken voor. De Vliegenthartschool is in vaifP"' 1975 aI door de bouwinspectie voor gebruik afgekeurd. et stuk plafond stortte tijdens ren in dit_ gebouw onderwijs te lunchpauze in, juist toen en- >le van de 70 leerlingen op een eter of vier van de plaats des iheils aan het tafeltennissen aren. Het was de derde instor- ng in korte tijd. De eerste was dens de zomervakantie, de reede korte tijd daarna op en- ;le meters van de plaats waar steren een stuk naar beneden geven. „Zelfs als de onder houdsdienst het gebouw van middag weer in orde zou verkla ren vraag ik me af of we nog wel door kunnen gaan. We zijn hier heel wat gewend, maar voor ons is de maat inmiddels ook vol". de laatste controle door de Jmeentelijke dienst onderhoud iholengebouwen was het pla- ind nog veilig genoeg bevon- en en zou het geen enkel direct jvaar opleveren. Desondanks lijken instortingen in de Vlie- i^pB^enthartschool aan de orde van lITVe dag te zijn. Volgens medede- ■™"^ngen van een van de leer- rachten is er zelfs al eens een experin L-buis in de klas naar beneden skomen en was het ook toen laar puur toeval dat niemand •- irerd geraakt. let hoofd van de school, de jeer A. Blom, heeft al regelma- brieven naar het stadhuis jhreven waarin hij aandrong snelle maatregelen gezien de ioudbare toestand van het loolgebouw. „Maar aan het roord onhoudbaar wordt ten ..idhuize kennelijk ook geen landacht meer geschonken. Er et eerst werkelijk iets gebeu ren wil men tot maatregelen •ergaan. De ouders zouden het tigenlijk moeten vertikken hun ideren naar zo'n gebouw te :ren", aldus de heer Blom, die ich daarbij afvraagt of het ook 20 (Skroor de leerkrachten nog wel Golf van angst Er bestaat een kleine kans dat de LOM-school volgend jaar el ders onderdak kan krijgen. Dat zou dan gebeuren aan de Pot gieterlaan, maar zeker is dat nog lang niet. „Er gaat een golf van angst door ons heen als we in deze omstandigheden nog een jaar zouden moeten werken", stellen de leraren. Verscheidene ouders blijken er net zo over te denken. Na het gebeuren bereikten ons ver scheidene telefoontjes van ver ontruste ouders die overwegen hun kinderen net zo lang thuis te houden totdat onafhankelijke deskundigen het gebouw weer goed genoeg achten om het on derwijs in voort te zetten. „De toestand is toch levensgevaar lijk zo. Er moet nodig een ander gebouw komen, maar het LOM- onderwijs wordt nog steeds ach tergesteld bij de andere vormen van onderwijs. Volkomen verou derde gebouwen worden wat opgekalefaterd en er worden kinderen ingestopt. Dat is te zien aan deze school maar ook aan de LOM-school in de Drift- straat. Dit onderwijs is nog steeds een achtergebleven ge bied", zo was de klacht van een van deze ouders. LEIDEN Vertegenwoordi gers van de Leidse sportvereni gingen LKV De Spartaan, DO- COS-Tafeltennis, De Zijl/LGB en Mercasol Leiden zullen maandag 22 november aan de wethouders Waal en Verboom een petitie aanbieden. Hierin vragen zij het Leidse college om het voormalige pand van de Gemeentelijke Sociale Werk plaats aan de Groensteeg 97, waar de vier verenigingen hun domicilie hebben, beter bereik baar te maken De sportverenigingen stellen" dat bij de officiële opening in november 1973 de gemeente zorg heeft gedragen voor een goede bereikbaarheid en een goede verlichting van de toe gangswegen. Maar sinds met de bouwwerkzaamheden in het ge bied Herengracht/Herensingel een aanvang is genomen, is van goede bereikbaarheid en ver lichting niets meer over geble ven. In hun brief stellen de initiatief- nemers verder: „Het gebouw is thans moeilijk te bereiken. Dan is de eriè toegangsweg dan weer de andere door allerlei objecten geblokkeerd. Er zitten gaten in de wegen of er liggen vele ste nen op de weg verspreid en door het ontbreken van een goe de openbare verlichting is er reeds schade aan auto's en fiet sen ontstaan. Het is bijna onver antwoord om de jeugdleden door dit onverlichte gebied te sturen. Sommigen van onze te genstanders, die in het verleden meerdere malen bij ons zijn ge weest, zien het gebouw in de verte Liggen, maar weten dan niet hoe erbij te moeten ko- De toestand in de gang van de Vliegenthartschool na het instorten van een stuk plafond, gistermiddag. ged" De ,626—9840; glad. colvill. 0,650-11 r/acinthen 0,914—350; hyacinth met 0,766—4515; iris 3,259—2350; lelie 0,381—920; lelie tak kas 0,493-69560, liatris 0.167—11830; nar cis kas 1,928—3875; orchideeën- |1,094—2043; ornithogalum 0,108—1900; rozen grootbl. 0,623—520; rozen klein- °1bl. 0.224—18840; snijgroen 1,162—410; Nederl statice 0,503—372; 2e soort per bos buitenl 1,045-396 2e soort per stuk e krin 0,1"" jiose. VF fó; 0,426—7920; stro/droogsl. onb. 0,769—6807; stro/droogbl. bew. ",863-510; kerstgoed 2,684—1220; div. ijbloemen 2,169—1517; div. snijbloe- ;n 0,922—4353; alstroemeria imp. 0,495-10210; anemonen imp. 03 0,448—3635; anjers am knp. 0,333—3800; gladiolen imp. ,™j 0.308—3530; liatris imp. 0,101-6350; orchid, arach. imp. 0.5348926; orchid, dendr. imp. 0,062—50020; nare. kou. gr. i 2,027—2100; protea imp. 1,150-300; div. bladsrt. imp. 1,344—2653; div. snij- tbl. imp. 1,381—260; div. snijbl. imp. *324—4041, azalea 2,375—160; gebo- i 1,064—176; poinsettia 2,430—2767; st. Paulea 0,829—544; div'. potplanten 11,018-2257. Woord I AOVEHTENTIE imermuzj vUUUUUMJJJJJJ/s d kurutjJ ch, gel «ft imaal j v de ra S in i enaar eze fui ost hef LM lat lid V ei wel 0e best bekende merken, leans en iackets: Lois Levi s. Ook in corduroy. Dverhi eerdei ïrklaai tot an ten. Vi dere ït volj .j i worol uitgea Bij Frank Jean. In kleine en grotere maten. Alles altijd in ruime mate voorradig. Pulls en truien, rokken en bloeses, blousons voor Hem, LEIDEN Globe speelde gis teravond in de Leidse Schouw burg 'Driekoningenavond, of; Wat u maar wilt' van William Shakespeare. Het stuk speelt zich af in een illusie-land; Illy- rië. Daar spoelen met een zeke re tussentijd een zus en haar tweelingbroer aan, die schip breuk geleden hebben. Viola, de zus, verkleedt zich als man en wordt in die hoedanigheid be mind door de gravin, die op haar beurt door Viola's meester, GASLEK HERENGRACHT Leiden niet aan ramp ontsnapt" LEIDEN De bevolking van Leiden is niet aan een ramp ontsnapt toen donderdagmor gen 10 juni bij bouwwerkzaam heden aan de Herengracht een hoofdgasleiding werd stukge- boord. Dit antwoordt het colle ge van B. en W. van Leiden naar aanleiding van vragen van het raadslid L. Beijen. Wel heeft het gas gedurende ruim twee uur uit de hoofdleiding kunnen stromen. Van rampgevaar kon volgens het Leidse gemeentebestuur' geen sprake zijn door de vrij open bebouwingssituatie ter plaatse. Explosiegevaar is bij een gaslek niet aanwezig, hoe wel wel een steekvlam kan ont staan en - bij zeer grote opeen hopingen - een drukgolf. De gas leiding was in 1974 aangelegd. De ter plekke werkende aanne mer was van de ligging van de gasleiding niet op de hoogte. Na het ontstaan van het gaslek in de hoofdleiding is deze leiding verlegd. De kosten hiervan be droegen bijna zes mille. Deze kosten worden door de verzeke ring gedekt Notaris Karstens stopt LEIDEN W. F. Karstens is op zijn verzoek, met ingang van de datum van beëdiging van zijn opvolger, eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van notaris LEIDEN De theatergroep F-act komt aanstaande maan dag naar de Leidse Schouwburg met een avondvullende voor stelling „Nu noch". De voorstel ling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 10,- en 5,-, 9,- en 4,25 (inschrij vers K O) en 5,- (CJP-hou- ders en 65-plussers). „Nu noch" is een theatercollage van de Middeleeuwen met als basisbestanddeel de bekende oud-Nederlandse kluchten: „Nu, noch", „Die Clute van Player- water", „De Clute van d'Een en d'Ander", „Die Hexe", „Rubben Lippijn", „De Buskenblazer" en „Het Esbattement van den Ap pelboom". Uitgaande van hun verwondering over de absurdi teit van maatschappelijke situa ties waarvan de kluchten koud doen, zijn de acteurs: Marius Monkau, Bert Buitenhuis, Flip van Duyn en Ellen Veger, al smede componist Jan Keyne, dramaturge Marlies Cordia en regisseur Rein Edzart op het ogenblik bezig schilderijen van Breughel, boeken over midde leeuwse heksenprocessen, boe ken over hedendaagse geloofs vervolgingen te bestuderen om het materiaal te verzamelen dat de achtergrond moet vormen van de meest elementaire vorm van publieksvermaak: de klucht. Bert Buitenhuis en Marius I ger en Flip van Duyn (onder) Monkau (boven) en Ellen Ve-| in de klucht „Nu noch". LEIDEN De Wandelkring Leiden en Omstre ken (WKL) organiseert in 1977 wederom bus tochten naar de Zwitserse Tweedaagse in Bern, om precies te zijn op 14 en 15 mei 1977. De kosten zijn 130 gulden per persoon zowel voor deelnemers als supporters. De reis wordt ge maakt in autobussen met twee chauffeurs. Bij de 130 gulden zijn vervoer, inschrijfgeld, ontbijt en avondeten op zaterdag en ontbijt op zondag, overnachting in een school, ongevallenverzeke ring en fooi voor de chauffeurs inbegrepen. Vertrek uit Leiden van station N.S. vrijdag 13 mei om 15.00 uur, aankomst op zondag 15 september om 06.00 uur. De inschrijving, die sluit op 31 maart 1977 geschiedt door inzending van het inschrijfformulier (waarop nadere ge gevens) en gelijktijdige storting van het in schrijfgeld a 130 gulden per persoon ten name van Penningmeester Wantfelkring Leiden en omgeving, Hackfortstraat 140, Den Haag, giro nummer 549595. Bij dat adres zijn ook de inschrijfformulieren verkrijgbaar. LEIDEN Sint Nicolaas zal komende zaterdagmiddag Leiden met zijn komst vereren. De goedheiligman zal om 14.00 uur naar het Leidse Havenhoofd aan de Haven opstomen, alwaar hij, vergezeld van twee hoofd- en 24 bijpieten zich zal ontschepen. De Spaanse invasie zal niet onopgemèrkt verlopen aange zien twee muziekkorpsen, te we ten deRooms-Katholieke harmo nie en de ,3urcht" de intocht merking wensen te komen voor de fraaie prijzen, zoals een fiets, grammofoontoestanden, waar debonnen, boeken, spellen en nog veel meer. De prijzen zijn luide zullen aankondigen. Ook vanaf zaterdag te zien in de zal burgemeester Vis aanwezig etalage van de Nederlandse Mi- zijn, die Sint-Nicolaas in een denstandsbank in de Breestraat. toespraakje zal verwelkomen. De uitreiking der prijzen ge- Hierna zal de sint niet zoals schiedt op drie december om gewoonlijk de schimmel bestij- 16.00 uur in de koffiekamer van gen, maar in een calèche gaan de Stadsgehoorzaal. De tekenin- zitten, waar dan wel twee gen zijn ook verkrijgbaar bij de schimmels voor zullen staan. In Leidse binnenstad winkeliers, een stoet zal dan het hele gezel schap zich langs de navolgende route door de stad slingeren: Haven-Haarlemmerstraat-Prin- sessekade-Kort Rapenburg- Breestraat-Gangetje-Boter-, Vis- Aal- en Boommarkt-Kort Ra- penburg-Breestraat-Stadsge- hoorzaal waar de Sint zijn in trek gedurende zijn verblijf in Leiden zal nemen. De kint' zullen vanaf zijn aankomst Stadsgehoorzaal (ongeveer 14.30 uur) gratis binnen kunnen lopen hartelust aan de in het rond om de Sint de hand te schudden geworpen heerlijkheden kan De Stadsgehoorzaal zal behalve het snoepgoed en de tekening ook nog op 20 november het domein zijn van een "Pieten-ro- kest" en het Warmondse jeugd- circus "Atleta", met onder meer fietswieldemonstraties. Overigens heeft de Leidse poli tie voor de Haven een strooiver- De intocht van Sint Nikolaas, een kleurwedstrijd voor Leidse kinderen. Kernenergie in ,,Breehuys" LEIDEN In het Breehuys wordt aanstaande woensdag een discussiebijeenkomst over kernenergie gehouden. Rinus Merkies leidt het onderwerp om acht uur in. Leiden zal nemen. De kinderen bod uitgevaardigd, maar dat Daarna is er de vertoning van de film „Knokken tegen kemenergië. 1J- 1JA pe film gaat over een Amerikaanse jongen die alleen ten strijde trekt tegen het toenemende gebruik van kernenergie. Na de filmvoorstelling kan over het onderwerp worden gediscussieerd. De toegangsprijs voor deze bijeenkomst is 1,50. zak lekkers te krijgen. Bij het verlaten krijgen ze HET VERLATEN KRIJGEN ZE een tekening toegestopt, die dient te worden ingekleurd en voor 29november moet worden inge leverd, als ze tenminste in aan- ver grijpen. Het hele gebeuren wordt geor ganiseerd door de Evenemen tencommissie van het Leids City Centrum, die daartoe een spe ciale Sinterklaascommissie in het leven heeft geroepen. Prof. Böhl overleden NUMEGEN/LEIDEN - Dr. F. Leiden, is deze week op 94-jari- M. Th. de Liagre Böhl, oud- ge leeftijd overleden in Nijme- hoogleraar in de assyriologie in gen. LEIDEN Van 25 tot en met 28 november organiseert het bejaardencentrum „Robijnzicht" in samenwerking met de stich ting ABAL (Afzetbevordering van artikelen uit Landen in ontwik keling) een verkooptentoonstelling. Op deze verkooptentoonstelling zijn producten te koop uit een twintigtal ontwikkelingslanden. De verkoop van de artikelen wordt verzorgd door de bewoners en personeelsleden van het bejaarden huis aan de Robijnhof in Leiden. Op zaterdag 27 november kunnen belangstellenden uit Leiden en omgeving de tentoonstelling bezoe ken van 10.00 tot 16.00 uur. De stichting ABAL importeert artikelen van kleine producten uit de Derde Wereld en neemt zonder winstoogmerk de verkoop van deze artikelen ter hand. ABAL streeft naar een zo groot mogelijke omzet voor haar leveranciers om zo de werkgelegenheid in de Derde Wereld te helpen vergroten. Sater" met „Niks aan de hand" LEIDEN Toneelgroep „Sa ter" geeft 23 november in de Leidse Schouwburg een voor stelling van het stuk „Niks aan de hand". De toneelvoorstelling begint om kwart over acht. Kaarten i 5,- zijn te krijgen bij het bureau van K O tussen negen en drie uur en zaterdags tussen negen en twaalf uur of telefonisch te be stellen op nummer 141200 en 141141 van negen tot vijf uur. Het stuk handelt over werkom standigheden, de WAO, natuur lijke afvloeiing, de verhouding vakbond en haar leden en de invloed daarvan op het leven van alledag. Walter Soethoudt is de hoofdfiguur in „Niks aan de hand". Hij is timmermanmeubel maker, maar hij schuurt pootjes aan de lopende band. Dat zit hem niet lekker. Hij is lid van de bond omdat anderen dat ook zijn, maar hij wil alles alleen opknappen, ook als hij ontsla- gen wordt vindt Soethoudt dat er niks aan de hand is. 18 NOVEMBER 1976

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3