EcicbcSouxcuit Van Agt onkundig van dossier Menten Geslaagde actie tegen bezetters hotel Amman Iinister tad verdelen in rerkeerscellen Voedsel uit Vlaardingse Broekpolder gevaarlijk Deel plafond Leidse school stort omlaag Uitlatingen Van Huiten volstrekt onjuist99 [ysterieus overlijden inwoner Lisse Schiphol in mist Hasj in de klas Verpleegprijs valt mee Woonwagens tapten stroom af «sfeöSssr ONDERWIJS VANDAAG WEER HERVAT Donderdag 18 november 1976,67e jaargang no. 20585 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND !t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. rertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers. 55 cent. Menten Samenvatting debatten zaak- Menten op Ned. II om 18.00 uur. Wrekers om 20.25 uur en om 21.15 uur Rondje theater. Overwegend droog Overwegend droog met veel be wolking en eerst nog plaatselijk mist. Matige, aan de kust tot vrij krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest Middagtempe- raturen circa 9 graden. Morgen: Zon: 8.07—16.43 Maan: 04.58-15.30 Schev. hoogw.: 0.23—12.50 laagw.: 8.33—20.46 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie was vóór zijn vertrek naar Roemenie, afgelopen vrij dag, volkomen onkundig van de verrichtingen van het Openbaar Ministerie in de zaak tegen de van ernstige oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair P. Menten. Tot gisterenmiddag één uur was hij er evenmin van op de hoogte, dat Menten kans had gezien zich aan zijn arrestatie maandag te onttrekken. „Ik schrok me rot", zo verklaarde de minister gisteren bij zijn overhaaste terugkeer op Schiphol. Hij begaf zich daarna onmiddellijk naar zijn depar tement om met premier Den Uyl en topambtenaren van zijn ministerie de verklaring voor te bereiden die hij vanmiddag in de Tweede Kamer zou afleg gen, welke gebeurtenis zowel door radio als televisie rechtstreeks werd uitgezonden. Van het Kamerde bat wordt vanavond om 18.00 uur op Nederland 2 een samenvatting gegeven. Minister Van Agt zei, uiteraard wel op de hoogte te zijn geweest van het gerechtelijk vooronderzoek tegen Menten. „Van het besluit op welke wijze en wanneer de heer Menten gearresteerd zou worden, wist ik niets af", aldus de minister Van Agt. Hij verklaarde in dit verband met nadruk, dat de minister van Justitie zich ook niet bezighoudt met de wijze waarop het Openbaar Ministerie werkt aan een individuele strafzaak. „Het Openbaar Ministerie is geen departementale dienst van het ministerie, maar werkt met eigen, in de wet vastgestelde voorwaarden". Hij zei ook nooit belastend materiaal tegen Menten onder ogen te hebben gehad. Minister Van Agt ontkende ten stelligste, iets af te weten van het door een weekblad gelanceerde be richt, dat de KVP in de na-oorlogse jaren van de heer Menten een gift van 200.000 zou hebben gekregen. De heer Menten werd toen reeds van oorlogsmisdaden verdacht, maar kwam er na enkele merkwaardige processen met een lichte straf af. De minister zei wel, nu te zullen nagaan, waarom het Openbaar Ministerie niet eerder tot arrestatie is overgegaan en waarom de (poging tot) arrestatie later heeft plaatsgevonden dan het tijdstip waarop het besluit daartoe werd genomen. Van geruchten dat Menten tevoren zou zijn getipt wist de minister niets af. Zie verder de pagina 13, 9? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Katholieke Bond van Over heidspersoneel vindt de uitlatingen die staats secretaris Van Huiten van Verkeer en Water staat vorige week zaterdag in onze krant deed naar aanleiding van publicaties in de KABO- post „volstrekt onjuist". De staatssecretaris noemde deze publicaties toen onder meer sfeerverslechterend en angst wekkend. Volgens de bond stond in de KABO- post een letterlijk verslag van de vergadering van 26 oktober over de reorganisatie van de Centrale Directie. „De staatssecretaris is ak koord gegaan met dit verslag", aldus de KABO, die in haar publicatie felle kritiek leverde op het reorganisatieplan, waarin staat dat 2500 Haagse PTT-ers in elk geval niet mee mogen verhuizen naar Groningen. PWSTERDAM (ANP) „In sommige steden heeft aanleg van wegen rond de stad voor het door band verkeer weinig invloed op de verlichting van verkeersdrukte in de binnenstad. Daarom over- eg ik andere maatregelen en wel het verdelen van binnenstad in sectoren, ook wel verkeerscellen nd", aldus minister Westerterp (Verkeer) giste- jen in Amsterdam op de jaarvergadering van het itwinkelbedrijf. merk van deze verkeerscellen is, dat deze slechts bereikbaar i vanaf de buitenkant van de stad. Rechtstreeks verkeer van naar de andere sector, dus dwars door de binnenstad, is t toegestaan, met uitzondering van tram, bus ëh wellicht ook ri's en fietsers. r de kantoren in de binnenstad, aldus de minister zal een zeer Iringent parkeerbeleid worden gevoerd. „Men zal moeten accepte- jn, dat slechts een klein aantal personeelsleden met de auto naar t werk zal kunnen. De rest zal in het openbaar vervoer of de een alternatief moeten vinden". De parkeerruimte die dan bijkomt en de capactiteit van de verkeersaders zouden beschik- 1 kunnen worden gesteld voor de essentiële functie van de inenstad: het winkelen. AMMAN (Reuter-UPI) Commando's van het Jordaanse leger zijn er gisteren in geslaagd de bezetting van Hotel In tercontinental te beëindigen door drie overvallers te doden en een zwaar te verwonden. De receptionist van het ho tel kwam om het leven, evenals twee Jordaanse militairen. De vier overval lers kwamen allen uit bezette Arabi sche gebieden en waren in Irak opge leid. In het totaal heeft de bezetting negen Éur geduurd. Een bij de bestorming van Hotel Intercontinental te Amman omgekomen Jordaanse commando wordt door Pas toen er helikopters van het Jordaanse leger zijn collega's het hotel uitgedragen. op het dak waren geland konden de militairen de laatste en beslissende aanval beginnen. Tot de hotelgasten behoorden ook twee Nederlanders, vertegenwoordigers van de Polaroidfabriek in En schede. Hun namen zijn Paul Testa (43) en Han van Driel (30). Zij zijn ongedeerd gebleven, het zij dan dat de heer Van Driel, wiens hotelkamer door de terroristen opgeblazen was, al zijn per soonlijke bezittingen is kwijt geraakt. Zelf bevond hij zich op het moment van de overval bij een vergadering op de bovenste verdieping. De over vallers behoren tot de extreme groepering van uit El Fatah gestoten Sabri al Banna, alis Aboe Nidal, die momenteel in Irak verblijf houdt. De bedoeling van de overval was gevangenen los te krijgen en Jordanië te dwingen de resoluties van Rijad en Cairo te verwerpen. VLAARDINGEN (ANP) Nadat eerder al ande- op de markt zouden mogen komen. De gewassen heeft er op aangedrongen op het aanbieden van len in Broekpolder-gewassen is een gevolg van de re instanties hun bezorgdheid hebben geuit is nu uit deze polder vertonen een gevaarlijk hoge landbouwprodukten uit de Broekpolder voor con- slechte kwaliteit van de grond. De polder is de ook het ministerie van Volksgezondheid tot de concentratie aan zware metalen, zo meent nu ook sumptieve doeleinden, een verbod uit te vaardigen, afgelopen vijftien jaar opgehoogd met naar nu conclusie gekomen dat de gewassen die in de het ministerie. De bevoegdheid daartoe ligt bij het ministerie van is gebleken sterk verontreinigd slib uit de Vlaardingse Broekpolder worden verbouwd, niet De regionaal inspecteur voor de volksgezondheid Landbouw. De hoge concentratie van zware meta- Rotterdamse havens. EIDEN/LISSE De Leidse politie stelt een onderzoek in de doodsoorzaak van een [nwoner van Lisse, die deze iek overleed nadat hij had ierd in een Chinees res- nt. voelde het gezelschap zich on wel worden. De Lissenaar van middelbare leeftijd overleed korte tijd later. De familieleden herstelden na enkele dagen. De juiste doodsoorzaak is niet bekend. Voedselvergiftiging wordt niet uitgesloten geacht. De keuringsdienst van waren heeft gisteren het Chinese res taurant bezocht. Enkele mon sters werden meegenomen naar het laboratorium van de dienst in Haarlem. Dr. Zeldenrust heeft gistermorgen sectie ver richt op het stoffelijk overschot van de Lissenaar. De sectie zal worden voortgezet in het ge- rechterlijk laboratorium in Rijs wijk. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische ..herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam- adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. „Waarde van periodiek onderzoek is twijfelachtig MIDDELBURG (ANP) Perio dieke onderzoekingen naar baarmoederhalskanker en ande re gezwellen zijn in feite te kostbaar ip verhouding met de resultaten die zij opleveren. Dit heeft dr. J. Stumphius, bedrijf sarts van de Koninklijke Maat schappij De Schelde, gisteren gezegd. De vraag naar massa-gezond heidsonderzoek neemt onder po litieke druk steeds grotere vor men aan, aldus dr. Stumphius. „Dit legt weer grote druk op de medische stand, met name door dat de onderzoekmethoden hie rop nog niet zijn ingesteld." Hij zei ook andere periodieke mas sa-onderzoeken in twijfel te trekken, zoals röntgenologisch borstonderzoek en onderzoeken naar andere gezwelziekten en naar hart en vaatziekten. Schiphol (ANP) Een dichte mist, die onver wacht kwam opzetten, heeft het luchtverkeer op Schiphol gisteren voor een groot deel van de dag bijna volkomen stilgelegd. Tientallen vliegtuigen moesten uitwijken naar Rotterdam en Brussel en vele toestellen moes ten aan de grond blijven totdat de mist was opge trokken. Bij de vliegtuigen die naar Brussel moesten uitwijken, was een toe stel van de Russische maatschappij Aeroflot. Aan boord bevond zich een delegatie van de stad Leningrad die op weg was voor een be zoek aan Rotterdam. De delegatie is per auto van Brussel naar de Maas stad gebracht. Waarschuwing Ditmaal raakte er niemand gewond, toen een Westduitse M-48 tank een personenauto verpletterde. Het betrof een demonstratie van wat er kan gebeuren als een tank aan het verkeer deelneemt, iets dat in Duitsland al tot tal van ongelukken heeft geleid. De Bundeswehr wil de automobilisten maar waarschuwen... ENSCHEDE (ANP) De rector van een scholengemeenschap in Enschede heeft een 54-jarige leraar maatschappijleer van deze school met ziekteverlof gestuurd nadat de docent drie leerlingen hasj had laten roken. De leraar zou drie leerlingen van een vijfde klas atheneum bij wijze van experiment de hasj ter beschikking hebben gesteld. Dit naar aanleiding van de nieuwe wet op verdovende middelen waarin het voorhanden hebben van een kleine hoeveelheid hasj voor eigen gebruik geen misdrijf meer is, maar een overtreding. De leraar had aan die wet in een les aandacht besteed. DEN HAAG (ANP) Bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid gisteren „een verheugende ontwikkeling" gesignaleerd. De verpleegprijs van de ziekenhuizen, die de afgelopen tijd jaarlijks met ongeveer 20 procent is gestegen en die in 1975 nog met 23 procent omhoog ging, zal dit jaar met niet meer dan 13 procent toenemen. Als deze trend doorzet, zal de tariefsstijging in 1977 onder de 13 procent blijven, aldus de heer Hendriks. LEIDEN De woonwagenbe woners van de Molenwerf zijn gisteren door de Leidse politie betrapt op het illegaal stroom betrekken van een lichtmast bij Molen De Valk. Vorige week schreven omwo nenden een brief aan de Leidse gemeenteraad waarin zij protes teeerden tegen de lawaaiover last die door een agregaat op het woonwagenkamp werd ver oorzaakt. De woonwagenbewo ners waren volgens de omwo nenden niet bereid het toestel af te zetten. Gisteren hebben de (woonwagenbewoners getracht 'op een minder luidruchtige wij ze aan stroom te komen. De Leidse politie heeft een eind ge maakt aan deze illegale praktij ken. •ADVERTENTIE Het nieuwste }iandwerkenhandenarbeid, reizea, sportenspel, bobbies, i elektraaika. Beurs Eigenhandig (Van een onzer verslaggevers) De Leidse onderwijsinspectie meende gistermid- len. De heer Blom betwijfelt of het nog wel gisteren bekend, dat er voor de Vliegenthartschool LEIDEN Het onderwijs in de prof. dr. Vliegent- dag, dat in het gebrekkige gebouw weer onderwijs verantwoord is langer onderwijs te geven in de definitief een ander onderkomen is gevonden, up hartschool aan de Leidse Zuidsingel is vanmor- kon worden gegeven, nadat een aannemer in bouwvallige Vliegenthartschool. Bij vroegere in- 1 augustus van het volgende jaar zal deze miaae- gen weer hervat. Gistermiddag werden alle leer- opdracht van de gemeente de stuclaag van het stortingen van het plafond is ook al eens een bpe school voor kinderen met leer- en opvo - lingen van de middelbare l.o.m.-school naar huis gehele plafond in de gang had verwijderd. Direc- onderzoek ingesteld naar de mogelijke gevaren dingsmoeilijkheden verhuizen naar het neei wa gestuurd, omdat het plafond in de gang gedeelte- teur Blom van de school stelde bij het hervatten van het schoolgebouw. Toen werd het pand goed degelijker gebouw van de St.-Agnes-mavo aan ae lijk instortte. Het was de derde maal in korte van de lessen wel als voorwaarde, dat bouw- en genoeg bevonden. Leidse Potgieterlaan. tijd, dat een deel van het plafond omlaag kwam. woningtoezicht vandaag een onderzoek zou instel- De Leidse onderwijsinspecteur Van As maakte (Zie verder pag. 3)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1