Justitie voor tweede maal in gebreke in zaak Menten L 1 li met 't nieuw* Spaar-extra-Premie boekje. Rabobank ARKA gaat in zee met NCBO en CNV Sociale uitkeringen in ons land vrij hoog 7%%reiilü v Prof L. de Jong: „Een grof schandaal99 Meer aandacht voor bescherming natuur nodig Wiegel wil hogere premie ziekenfondsen Subsidie aan Palestina comité: Verdeeldheid Van een onzer verslaggevers EN HAAG „Een grof schandaal, it er geen vanzelfsprekende maat delen waren getroffen om te voor- unen dat Menten zou vluchten", zo prof. dr. L. de Jong, directeur het Rijksinstituut voor oorlogs- Alimentatie gisteravond in Rotter- un op een bijeenkomst van de beraal-joodse gemeente Rotterdam het genootschap Nederland-Is- el. „Ik eis, dat Justitie hemel en irde beweegt om deze schurk als of in handen te krijgen". olgens prof. De Jong blijft de Justi- t thans voor de tweede maal in jbreke. In dit verband wees hij op, dat men in de jaren 1949 tot 60 de „hoogst ernstige" fout be- ian had, gegevens over Menten uit raël terzijde te leggen. „En nu wor- en wij opnieuw diep gekwetst in ns rechtsgevoel". rotesten kwamen er igisteren op het linisterie van Justitie ook binnen an de gepensioneerde oud-verzets- ;rs, de Stichting 40-45 en van de patiënten van het Centrum '45 uit Oegstgeest. Minister Van Agt wordt door hen verantwoordelijk gesteld voor het feit dat een oorlogsmisdadi ger kon ontsnappen. Ook in kringen van het verzet heer sen verontwaardiging en bezorgd heid over het gebeurde. Bij terugkeer op Schiphol gaf minis ter Van Agt toe, door Accent-hoof dredacteur H. Knoop te zijn bena derd met de suggestie, om, gezien het door hem bijeengebrachte belas tende materiaal, het paspoort van Menten in te nemen en daardoor een mogelijke vlucht onmogelijk te ma ken. „Ik heb toen geantwoord, dat mij dit erg moeilijk leek, omdat de „Paspoortinstructie" mij daar weinig mogelijkheden voor biedt. Dit gezien de mate van bewijs die toen aanwe zig was". Een paspoort inhouden is eerst dan mogelijk, indien een ver dachte is gehoord door de justitie of is gearresteerd. Volgens Van Agt heeft het Openbaar Ministerie in Amsterdam hem eveneens laten we ten, dat er geen mogelijkheden aan- Dr. L. de Jong: „Grof schandaal". wezig waren tot intrekking van het paspoort. Commissaris Peters van de Rijksre cherche in Amsterdam gaf gisteren toe, dat de procureur-generaal in Amsterdam van de officier van Jus titie in Hamburg al maanden gele den het verzoek had gekregen, Men ten door de rijksrecherche te doen horen over diens mogelijke rol bij, of wetenschap over de moord op 36 Poolse hoogleraren in de nacht van 3 op 4 juli in 1941 in Lemberg, waarvan ook Simon Wiestenthal melding had gemaakt. Van de zijde van de rijksrecherche heeft men Hamburg toen laten weten, dat het afzonderlijk horen van Menten op dit punt niet nodig was, gezien het complex van zaken dat bij de rijks recherche over Menten in onderzoek was. Een woordvoerder van de rijksre cherche heeft verklaard, dat zij in haar conclusies nog niet zover is als Wiesenthal en Accent-hoofdredac teur Knoop op grond van hun verza meld materiaal doen. Jruijters heeft |enoeg van politiek KENBURG (ANP) - De ister van volkshuisvesting truimtelijke ordening, drs. J. ruijters keert niet meer terug inister. jaar is lang genoeg en iek heb ik geen been om op aan al zien anderen de toe tast van mijn partij D'66 min- jr somber in", aldus Gruijters Steren in Heerlen. Dit besluit itekent evenwel niet dat hij isolliciteerd zou hebben naar functie van voorzitter van t bestuur van de Limburgse iversiteit. „Ik wist niet eens it bij deze instelling een vaca- e zou ontstaan", aldus de mi- Rubbers dringt op besluit ferAlmelo" HAAG Minister Lub- (économische Zaken) heeft c V>(| het kabinet op aange- I tootfen een spoedige beslissing "nen over de eventuele uit- ing van de ultracentrifu- libriek in Almelo, meer men op tijd wil begin- f~m met de produktie van vol- I doelde verrijkt uranium, is het I codig om eind van dit jaar met I de uitbreiding te beginnen. De j PPR, een van de regeringspart- I ners, is echter tegen uitbreiding L en ziet als enige oplossing van |[het conflict het uitstellen van n beslissing tot na de verkie- gen om de huidige regerings- ditie niet in gevaar te bren- LAATSTE EER Abortus snel in de senaat (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De eerste Kamer zal het initiatief wetsontwerp voor legalisering van de abortus toch nog snel behande len. De senaat zal waarschijnlijk op 14 december met de behandeling beginnen. Gisteren is er overleg geweest met de commissie in de Eerste Ka mer die wich met deze zaak bezig houdt. OSS De katholieke ambtena- renorganisatie ARKA heeft gis teren met overweldigende meerderheid besloten een fede ratie aan te gaan met de Chris telijke Bond van Overheidsper soneel NCBO. Deze federatie zal zich aansluiten bij het Christelijk Nationaal Vakver bond. Dit alles zal zich om streeks 1 juli van het volgend jaar voltrekken. Tijdens de discussie over dit onderwerp gedurende het AR- KA-congres in Oss bleek het samengaan met de NCBO, met als uiteindelijk doel een fusie, geen wezenlijk probleem te vor men, ook al waren er nostalgi sche gevoelens. Moeilijker hadden sommige af gevaardigden het met een aan sluiting bij de christelijke vak centrale. Er werd aan herin nerd, dat de ARKA zich wars heeft getoond van het zich be moeien met algemene maat schappelijke vraagstukken via een vakcentrale. Men vreesde voorts verlies van identiteit door aansluiting en tenslotte vroegen velen zich af, of een strijdlustige ARKA zich wel thuis zou voelen bij een in hun ogen nogal geza pig CNV. Minister Vorrink: DEN HAAG In het milieubeleid zal in de komende jaren vooral veel aandacht besteed moeten worden aan de natuurbescherming. Wij moeten proberen de aantasting van de natuur en de verontrei niging van het milieu vóór te blijven. Dat zei minister Vorrink vanmorgen in de Tweede Kamer bij de bespreking van het milieubeleid. Op de kritiek uit de Kamer, dat het totale kabinetsbeleid onvol doende rekening houdt met de effecten voor het milieu zei de minister de kritische geluiden over de onvoldoende integratie van het milieubeleid wat al te simpel te vinden. „Ik kan wel proberen de absolute voorkeur voor de milieuproblemen te vragen, maar het heeft weinig zin in alle eenzaamheid en op je eentje gelijk te zitten hebben", zei mevrouw Vorrink. Wel gaf ze toe dat op de lange duur geprobeerd moet worden dat bij allerlei, o.a. economische, beslissingen rekening moet worden gehouden met de gevolgen van die beslissingen voor het milieu. Den Haag (ANP) VVD-fractievoorzitter Wiegel heeft gisteren bezwaar aangetekend tegen het besluit van de regering de zieken fondspremie voor 1977 vast te stellen op 8,2 procent. De zieken fondsraad had een premie van 8,4 procent geadviseerd. Wiegel wees er op, dat zowel werknemers als werkgevers het regeringsbesluit onverantwoord vinden. Volgens Wiegel verschuift het kabinet-Den Uyl, om in de gunst van kiezers iezers te komen, de problemen naar komende jaren. Hij deelt de vrees van FNV, CNV en werkgeversorganisaties, dat in de naaste toekomst waarschijnlijk de ziekenfondspremie met een schok moet worden verhoogd. Vergeleken met andere EEG-landen LUXEMBURG - De sociale uitkeringen in ons land liggen, vergeleken met die in de andere EEG-landen op een vrij hoog niveau. Alleen in Denemarken en West-Duitsland liggen deze uitkeringen hoger. Overal el ders is de financiële hulp van de overheid aan haar behoefti ge onderdanen minder. Dit blijkt uit het „Europees so ciaal budget" dat gisteren in het Europees parlement is bespro ken. Het rapport geeft een over zicht, over de jaren 1970-1975, van de uitgaven die betrekking hebben op ziekte, ouderdom, overlijden, invaliditeit, werk loosheid enzovoort. De laagste sociale uitkeringen worden be taald in Italië en Ierland. De munteenheid die in het rap port wordt gehanteerd is de zo genaamde Europese Rekeneen heid (een niet gedevalueerde dollar, circa 3,60). De gemiddelde Deense burger ontvangt gemiddle per jaar 1362 van deze Rekeneenheden aan sociale uiteringen. In West- Duitsland is dit bedrag 1360, in Nederland 1236, in Belgie- en Luxemburg 1050, in Frankrijk 934, in Engeland 558, in Italië 503 en in Ierland 336. In landen als Denemarken, Duitsland, Lu xemburg en Nederland wordt jaarlijks ongeveer 33 procent van het nationaal inkomen voor sociale doeleinden gebruikt In België, Frankrijk en Italië is dit ongeveer 28 procent en in Ier land en Engeland circa 23 pro cent. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Herdenkingsmunt Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de republiek Surina me heeft de Surinaamse ambassa deur in ons land, de heer W. F. van Eer, op de Rijksmunt te Ut recht de eerste zilveren herden kingspenning ter waarde van 25 Surinaamse guldens geslagen. Van deze munt zullen er 75.000 in omloop worden gebracht. r* V; f Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad DEN HAAG (ANP) De mogelijke subsidie aan het Palestinaco- mité is in de Tweede Kamer nog steeds een geschilpunt. De Nationale Commissie Ontwikkelingssamenwerking heeft de rege ring geadviseerd het comité te steunen. Ook Van der Spek (PSP) is er vóór, omdat het comité zich volgens hem bezig houdt met de politieke rechten van het Palestijnse volk en met de medische en sociale hulp aan de Palestijnse organisatie Rode Halve Maan. Waalkens (VVD) is tegen, omdat volgens hem het comité Israël wil liquideren. De socialisten Van der Hek en Roethof menen dat alle politieke aspecten terzijde geschoven moeten worden en dat men moet handelen volgens de vastgestelde regels. ,,VAD verricht geen wonderen voor pensioen" DEN HAAG (ANP) - Van de invoering van de vermogens- aanwasdeling zijn geen wonde ren voor de pensioenen te ver wachten. Deze waarschuwing heeft mr. P. A. Nouwen, direc teur van de Nationale Neder landen N. V. laten horen op een studiebijeenkomst over de uitvoering van pensioentoezeg gingen. Zoals bekend zal een deel van de opbrengst van de V. A. D. gedacht wordt aan tweederde - worden gebruikt ten behoeve van de oudedagsvoorziening van werknemers. Zelfs als de uitkeringen beperkt blijven tot de gepensioneerden, die van hun huidige pensioen moeilijk kunnen rondkomen, zal die aan vulling uitgaande van een onder hen te verdelen bedrag van 180 miljoen gulden, een zeer be scheiden bedrag vormen. Het zal zo weinig zijn, dat het geen wezenlijke verbetering van him pensioen zal betekenen, aldus mr. Nouwen. CRM: Geen personeelsstop bejaardenzorg DEN HAAG (ANP) - Bij be jaardentehuizen is geen perso neelsstop. Dit heeft het ministe rie gisteren meegedeeld na aan merking van de Abva over be zuinigingen op personeel in de ze tehuizen. De vakorganisaties willen dat het aantal personeelsleden met meer dan de voorgenomen 700 moet stijgen. CRM wil echter de groei van de kosten van de be jaardentehuizen volgend jaar met ongeveer 25 miljoen gulden afremmen. Deze kosten worden voor ongeveer 1,4 miljard gul den door de algemene bijstands wet gedragen. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft zich nu, na een gesprek met een verte genwoordiger van de Abva be reid verklaard andere voorstel len van de vakorganisaties die tot beperking van de kosten kunnen leiden, in overweging te nemen. De organisaties hebben beloofd met alternatieve voor stellen te komen zodra zij die hebben kunnen vinden, aldus het ministerie van CRM. Nederland waarschuwde in 1969 voor fouten in DC-10 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Rijkslucht vaartdienst heeft al in 1969 ge waarschuwd voor technische fouten die voorkwamen in de DC-10. Als gevolg van deze fou ten stortte in maart 1974 een DC-10 van de Turkse lucht vaartmaatschappij neer bij Pa rijs. Hierbij kwamen 346 men sen om het leven. De Rijksluchtvaart Dienst had in 1969 bij de bestudering van het ontwerp van de DC-10, die zou worden aangeschaft door de KLM, onder meer ontdekt dat de constructie van de vloer tus sen de passagierscabine en het vrachtruim te zwak was. De Ne derlandse bezwaren zijn door Europese luchtvaartdiensten on derschreven. Men tilde er echter niet zo zwaar aan. Een en ander blijkt uit het boek Destination Disaster (Bestem ming Ramp), dat onlangs in En geland is uitgekomen. Weeroverzicht De Bilt: In het huidige weer beeld komt morgen weinig ver andering. Het centrum van een hogedrukgebied ten westen van Schotland trekt naar het oosten en zal morgen boven zuid-Noor- wegen zijn aangekomen. Boven zuid-Europa blijft de luchtdruk laag. Hierdoor stelt zich boven onze omgeving een oostelijke stroming in. De dan aangevoer de lucht laat iets minder hoge maxima toe. Enkele opklaringen zijn mogelijk en het blijft op de meeste plaatsen droog. Wel kan zich in de avond en nacht op nieuw plaatselijk mist vormen, die slechts langzaam optrekt. Boven het westelijk deel van de oceaan eerst een levendige de pressie-activiteit Vooruitzichten voor zaterdag. Geen verandering van beteke- Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Amsterdam Weer Max. Neer- temp. slag 9 0 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux zw. bew. zw. bew. 1. bew. 7 (L2 7 0.2 7 0.5 11 0 10 2 6 0.2 9 0 8 0 6 7 19 0 15 0 8 12 0.1 Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon geh.' bew 8 0 7 7 9 0 2 0.1 7 0 6 0 18 0 Luxemburg onbewr 11 0 10 0 6 0 Madrid Malaga Mallorca L bew. h. bew. 14 0 17 0 15 0 4 0.1 Nice Oslo Parijs 17 0 -1 0 10 0 Split Stockholm Wenen gek bew. 3 0 7 0.5 Casablanca Sir 7 0 18 10 0 Las Palm as New York Tel Aviv Ër 22 0 25 tl

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13