Italië's eerste vrouwelijke minister is een „harde" Wanbeheer in Quebec brengt separatisten in provinciale regering Stamgasten9 helpen benedictijner abdij uit de geldzorgen Rechtspositie van de huurder wordt versterkt Hendriks komt kruiswerk tegemoet PAGINA 10 LEIDSE COURANT, DONDERDAG 18 NOVEMBER 197t[ DC Van onze correspondent Frans Wijnands ROME Tina Anselmi 49 jaar, vrijgezel, is minister. De eerste vrouwelijke minister in Italië. Sinds drie maanden beheert en beheerst ze het departement van arbeid. Een zware post in Italië, een portefeuille die alleen vakmensen kunnen dragen. Tina Anselmi is zo'n vak. .man", iemand die de materie van werk en werkloosheid, vakbonden en cao's, sociale rechten en plichten in de toppen van haar vingers heeft. Nu al, na pas drie maanden, wordt er met groot respect over haar gesproken. In het parlement, in haar eigen Christen-Democrati sche partij, bij de oppositie en ook bij de vakbonden. Op diplomatieke recepties hoor je complimenten aan haar adres en worden de sterke staaltjes aangedikt die ze in haar korte bestuursperiode heeft geleverd. De eerste vrouwelijke minister van Italië is een „harde". Maar ze blijft uiterst bescheiden bij al die lof. Ze leeft voor de partij, zeggen haar streekgeno ten in de Veneto. het lage land rond Venetië. Maar dat gaat minister Anselmi te ver. „Ik heb ook andere interesses. Ik ben gelukkig met m'n familie, ik kan niet zonder vrienden, veel vrienden. Ik houd van boeken en luister zo vaak ik kan naar Beethoven, Bach of Vivaldi." Wel geeft ze toe, dat ze volledig opgaat in haar werk als minister omdat de portefeuille die ze van „baas" Andreotti toegewezen kreeg haar buitengewoon ligt. Al sinds de oorlog heeft Tina Anselmi zich met arbeidspro blemen beziggehouden. Ze was bestuurslid van de textiel- vakbond in haar gewest in de jaren vlak na de bevrijding. Sinds haar entree in de Chris ten-Democratische Partij heeft ze haar belangstelling en vak kennis over de arbeid naar internationaal niveau getild. Ze zat in Kamer-commissies, woonde internationale con gresses bij en was zeer recent geruime tijd staatssecretaris op het ministerie van Arbeid. Daar heb ik mijn leerschool gehad zegt ze zelf. Die erva ring komt haar kennelijk nu goed van pas, want in drie maanden tijd heeft ze drie meer dan hete kastanjes onge schonden uit het vuur gesleept zonder zich de vingers te bran den. Ze kreeg na het nodige overleg iedereen mee rond een drieja rig contract voor de naar schatting 1 miljoen landbou- warbeiders. Het was de eerste keer dat voor deze armlastige, agrarische sector een dergelijk contract kon worden opge maakt. Daarna verrichtte ze een soortgelijk huzarenstukje met het contract voor de bijna 80.000 werknemers in de mid denstandssector. In Italië be staan ontelbare klein-bedrijf- jes, meestal familiezaakjes waar dan ook nog een of een paar werknemers in dienst zijn. Een uiteraard moeilijk te organiseren groep met als ge volg. dat er nogal wat man keerde aan de sociale gerech tigheid voor deze categorie. Weer vliegen Het meeste respect kreeg de minister van werkelijk iede reen toen ze binnen een paar dagen er in slaagde de Alita- lia-piloten weer aan het vlie gen te krijgen. De jarenlang slepende zaak tussen vakbon den en werkgevers enerzijds, en de om meer zelfstandigheid vragende piloten anderzijds, heeft ze koelbloedig aangepakt en opgelost, zodanig zelfs dat de piloten een contract onder tekenden en toezegden te zul len gaan vliegen. De eindeloze en ongeregelde stakingen van de piloten hadden Italië op dat moment al een fortuin gekost. Nadien heeft Tina Anselmi zich vooral geconcentreerd op het probleem van de werkende vrouw, die in Italië meteen het slachtoffer werd van de terug lopende economie, alsmede op het vraagstuk van de werkloze jongeren. Nog een zaak waar Tina An selmi furieus over kan worden is de laksheid waarmee in Ita lië gecontroleerd wordt op ge vaarlijke industrieën. Indus trieën die door gebruik van chemische en/of giftige stoffen gevaarlijk zijn voor de volks gezondheid. „In Italië bestaan situaties die veel explosiever en gevaarlijker zijn dan een atoombom", verklaarde ze on langs. Optimisme Tina Anselmi, charmant, altijd onberispelijk gekleed en goed lachs, woont in Rome op een gemeubileerd appartement te genover het parlement. Haar „tehuis" heeft ze in de Veneto, waar ze samen met haar moe der een bescheiden villaatje bewoont, vlak naast een van haar zusters. Daar voelt ze zich thuis, temidden van haar familie, neefjes en nichtjes en haar streekgenoten, die bij de jongste verkiezingen meer dan 70.000 voorkeursstemmen op haar uitbrachten. Haar vader was een overtuigd socialist die zijn Tina maar één keer een klap gegeven heeft, vlak voor de oorlog toen vader veronderstelde dat dat de voorbestemde ondergang van de dictatuur zou worden, hetgeen de 12-jarige Tina de opmerking ontlokte dat haar vadër al op een verslagene leek. Toen ze gaandeweg de oorlog zelf de Mussolini-aanhang en de Nazi's aan het werk zag, veranderde ze van gedachten. Ze werd in de laatste oorlogs jaren een dappere koerierster in het verzet. Regelmatig ver voerde ze wapens en munitie op haar fiets. Na de oorlog doorliep ze de kweekschool en studeerde in Milaan letteren 'alvorens zich helemaal aan de politiek te Tina Anselmi tijdens de onderhandelingen met een delegatie van werkgevers in de middenstandssector. Het gelukte haar een overeenkomst af te sluiten voor de bijna 80.000 werknemers in de kleine bedrijfjes en wat meer sociale rechtvaardigheid te bereiken voor deze achtergestelde groep werknemers. wijden. Over haar persoonlij- ke gevoelsleven praat ze liever niet. In een van haar eerste interviews na haar benoeming in een Italiaans weekblad zei ze lang verloofd te zijn ge weest, maar de details over die wat droevige periode wilde ze niet geven. De vele gesprekspartners die met haar soms meer dan 24 uur om de vergadertafel hebben gezeten, beamen dat minister Anselmi ongenaak baar kan zijn. Met een formi dabel uithoudingsvermogen en vooral kundig. Ze is daarom gelukkiger met deze portefeuille dan met het historische feit dat ze de eerste vrouw in een Italiaans kabinet is. Ze vindt het al dan niet vrouw zijn ondergeschikt aan de vakkennis. Ze geeft toe dat het „feministisch" klinkt als ze zegt, dat het uit moet zijn met de discriminatie „vanwege het vrouw zijn". „Misschien dat er met mijn benoeming barrières doorbroken worden." Mevrouw Anselmi die het woordje „excellentie" haat heeft ervaren dat haar aanwe zigheid bij veel vergaderingen een meer serene, een kalmere sfeer veroorzaakt. Alsof er minder geschreeuwd wordt, om over platvloerse grappen maar niet te spreken. Als politica gelooft ze niet in het Euro-communisme van Berlinguer. Ze heeft als ant woord een opmerking van John Kennedy klaar, die haar eens gezegd heeft dat er geen onoplosbare problemen be staan. Als iets onoplosbaar lijkt betekent dat dat er fouten zijn gemaakt bij de aanvang van het zoeken naar de oplos sing. DOETINCHEM Nog geen jaar geleden zag het er somber uit voor „Kasteel Slangenburg", het gastenhuis van de benedictijner abdij bij het Gelderse Doetinchem. Niet alleen zaten de monni ken tegen een niet gering financieel tekort aan te kijken, maar bovendien daalde de belangstel ling om zich enige tijd „uit de wereld" terug te trekken in de rustieke, romantische en bovenal geestverrijkende sfeer van het zeventiende-eeuw- se kasteel zienderogen- Dat laatste vonden de benedictijnen heel wat vervelender dan de finan ciële perikelen- Maar terwijl er al gesproken werd over sluiting van het kasteel, kwam een groep geïnteresseerde gasten van „Slangenburg" in het geweer, onder geestdriftige leiding van mevrouw /C. van Nispen tot Pannerden-Roes en Hans Schna bel, oud-directeur van uitgeverij „De Toorts". Met succes: het tekort over 1974 van ruim tienduizend gulden werd teniet gedaan en de waardering van velen voor „het kasteel" kwam tot uiting in een veel betere bezetting van de dertig beschikbare bedden. .ïlans Schnabel: „Het zou verschrikkelijk jammer geweest zijn, als de Slangenburg zijn poorten had -moeten sluiten. De unieke sfeer daar; het feit dat .'je er als echtpaar gastvrijheid kunt genieten, de [geestelijke rust die je er iedere keer weer krijgt -voor mij persoonlijk maar ik weet dat heel wat mensen er hetzelfde over denken betekent de Slangenburg heel veel. Laten we het duidelijk ^'stellen: het kasteel is geen hotel-pension, geen huis jvoor passanten en geen verblijf voor wie alleen -"-maar wat vertier zoekt. Maar het is beslist ook 'geen ouderwets retraitehuis, waar je de ene na de andere preek over je hoofd krijgt uitgestort en waar je verder met je neus in de religieuze boeken zit. Je hoeft er echt niet „bekeerd" te worden; er zit wat dat betreft heus geen addertje lender het gras in de Slangenburg. Wat er in het gastenverblijf dan wel gebeurt? Kijk, je hebt wel eens van die situaties, dat je behoefte hebt om reven op verhaal te komen, om even boven het alledaagse uit te stijgen of om met deze en gene te praten over problemen, die je bezighouden. Dat kan bij uitstek op de Slangenburg. Je vindt er altijd wel gelijkgestemden, met wie je een fijn Het kasteel De Slangenburg, waar men op verhaal kan komen, „om even boven het alledaagse uit te stijgen". gesprek kunt beginnen. Het is ook zo heerlijk, dat zijn. Eenzaam ben je er nooit, of je moet dat zelf niets moet op de Slangenburg. Je geniet er alleen per se willen. De hele entourage in het kasteel gezamenlijk de maaltijden (inderdaad geniet, want heeft zoiets uitnodigends, zoiets intiems, dat je de kok verstaat zijn vak.en voor het overige alleen daardoor al een fijn gevoel krijgt ben je vrij in je doen en laten. Er komen mensen De dagelijkse zorg voor de gasten op de Slangen van alle gezindten en juist dat contact van niet- burg is in handen gelegd van gastvrouwen, die katholieken en katholieken kan erg verrijkend op hun beurt in het huishoudelijk werk worden bijgestaan door een team van medewerkers. Ont spint zich onder de gasten een discussie op het geestelijke vlak, waarbij een gespreksleider goede diensten kan bewijzen, dan is een telefoontje naar de nabij gelegen abdij voldoende om een van de vijftien monniken te „mobiliseren". Hans Schnabel en zijn vrouw raken nauwelijks uitgepraat over kasteel Slangenburg. In een perio de van twintig jaar waren ze er al zo'n dertig keer te gast. „Wel een bewijs, dat het ons daar best bevalt. Maar wat wil je? Waar kun je nog onder zulke ideale omstandigheden logeren en zulke contacten met de paters, de gastvrouwen en de mede-gasten hebben? In een echt kasteel, compleet met bruggen en torens. Met prachtige wandschil deringen, een antieke inrichting, fraaie stuc-pla- fonds, Venetiaanse lichtkronen, ruime zalen, maar ook gezellige, sfeervolle hoekjes. Waar bovendien modern comfort niet ontbreekt Logeren in ka mers, die romantische namen dragen als de Chine se kamer (vanwege de Chinese muurschilderin gen), de muziekkamer, de rode kamer, de torenka mer enzovoorts. Wat ook zo uniek is, is de kapel". „Oorspronkelijk was deze ingericht in een van de zalen van het kasteel, maar de ruimte bleef toch te kil, te groot. De monniken hebben toen in die zaal op technisch vernuftige wijze een paar muren opgetrokken en zo een heel intieme kapel ge creëerd. Fraai van vorm, met een heel aparte lichtval. Werkelijk een vondst van de eerste orde, ook omdat er in het kasteel niet verbouwd mag worden. De benedictijnen huren kasteel Slangen burg namelijk van het rijk. Monumentenzorg ziet er nauwlettend op toe, dat er aan de oorspronkelij ke staat van het kasteel niets verandert, en dat de- aanwezige meubelen en andere waardevolle stukken goed worden onderhouden". „Naast de al eerder genoemde kapel is ook het park een heerlijk oord om te vertoeven. Voor wie graag leest is er bovendien een uitstekend geoutil leerde bibliotheek en een leestafel met actuele lectuur. Er is zelfs een aparte televisiekamer voor wie er behoefte aan heeft. Ach, ik kan nog zo enthousiast over de Slangenburg praten, maar je moet de sfeer daar zelf beleven. Tien tegen een, dat je er „stamgast".wordt.wedt Hans Schna bel. DEN HAAG (ANP) - Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend waarin de rechtspositie van de huurder wordt versterkt. In dit ontwerp, ondertekend door minister Van Agt van justitie en door staatssecreta ris Van Dam van volkshuis vesting, komen in het bijzon der de volgende onderwerpen voor: De regeling tot bescherming van de huurder bij het einde van de huurovereenkomst wordt gewijzigd; - voortzetting van de huur overeenkomst bij overlijden van de huurder en een verbod aan de verhuurder de huur overeenkomst op te zeggen om een verhoging van de huur prijs te bewerkstelligen. Dit wetsontwerp vormt een onderdeel van de maatregelen op het gebied van de huur van woonruimte die de huurwet moeten gaan vervangen. De huurprijsvoorschriften van de ze wet, die thans nog van kracht zijn ih het zogeheten niet-geliberaliseerde gebied, zullen worden vervangen door een regeling van huurprijzen die in het hele land zal gelden: de huurprijzenwet woonruim te. In herontwerp is nog een an dere voorziening getroffen. Als iemand een bewoond huis koopt, veelal tegen een koop prijs die lager is dan van een lege woning, doet hij dat ten nadele van de zittende huur der. Als de koper in zijn stre ven slaagt dwingt hjj de huur der vaak tot grote uitgaven aan verhuis en inrichtingskos ten. Nu wordt voorgesteld dat de rechter, wanneer bij rede lijke belangenafweging wordt beslist tot afwijzing van het verlengingsverzoek van de huurder, een bedrag vaststelt dat de verhuurder moet beta len ter tegemoetkoming in de verhuis- en inrichtingskosten. Verder wordt de overgang van het huurrecht op de erfgena men in het ontwerp geregeld. De voorgestelde regeling on derscheidt een drietal catego rieën van personen die, in af wijking van de erfrechtelijke overgang van het huurrecht bij overlijden van de huurder voor voortzetting van de huur overeenkomst in komen. RENÉ LEVESQUE SLIMME TACTICUS MONTREAL René Levesque, de nieuwe premier van Quebec, is in 1922 geboren in Gaspesie. Na aan de Laval Universiteit van Quebec rechten gestu deerd te hebben, begon hij in 1943 een succesvolle carrière als journalist. In eerste instantie werkte hij als oorlogs correspondent in Europa. In 1946 wordt hij verslaggever voor de Cana dese radio en televisie, in welke func tie hij in 1952 naar Korea vertrok om de daar woedende oorlog te verslaan. Aanhangers van afscheidingsbeweging Quebec vieren feest na de overwinning van hun partij MONTREAL (Rtr) Bij verkiezingen in de voornamelijk franstalige Cana dese provincie Quebec heeft de naar onafhankelijkheid strevende .Parti Que- becois' onder René Levesque een ver rassend grote overwinning behaald. Volgens de officieuze einduitslag kan de partij, die bij de vorige verkiezingen zes zetels kreeg, nu rekenen op 70 van de 110 zetels in het provinciale parlement. De liberale partij onder de huidige pre mier Robert Bourassa zag haar zeteltal van 102 naar 27 teruglopen. Bourassa zelf behoorde tot de liberalen die hun zetel kwijtraakten. De .Nationale Unie' onder Rodrigue Bi- ron, die na 40 jaar over Quebec te hebben geregeerd, in 1973 niet verder kwam dan een zetel, kreeg nu 11 zetels. De .Nationale Volkspartij' en de .Rallie- ment Créditiste' kregen nu elk een zeteL In zijn overwinningsrede verklaarde Le vesque tot 8.000 juichende aanhangers dat hij de grootste provincie van Cana da naar onafhankelijkheid zal leiden. Hij verzekerde dat zijn partij geen en kele van haar verkiezingsbeloften zal vergeten. Een van deze toezeggingen is dat er binnen drie jaar een referendum over een afscheiding zal worden gehou den. De Canadese premier Pierre Trudeaü die aan het hoofd staat van een liberale regering, toonde zich zeer teleurgesteld over de verkiezingsuitslag in Quebec. Hij wees er op dat „Levesque en zijn partij een mandaat hebben gekregen voor de vorming van een provinciale regering, maar niet om Quebec van de rest van Canada af te scheiden". Grondwetkenners zijn van oordeel dat het een moeilijke en lange weg voor de ,Parti Québecois' zal zijn om tot een onafhankelijk Quebec te komen. Vol gens hen moeten niet alleen de Cana dese federale regering en de andere negen provincies met een dergelijke beslissing akkoord gaan, maar moet ook het Britse parlement zijn fiat geven. De 54-jarige Levesque heeft verklaard dat hij zich in het voorgenomen referen dum zal neerleggen bij de beslissing van de meerderheid. Bij een recente opiniepeiling bleek slechts 18 pet van de inwoners van Quebec een voorstan der van onafhankelijkheid te zijn. De .Parti Québecois' werd in 1968 door René Levesque opgericht. Het is een links van het centrum staande partij. Bij twee verkiezingen leed Levesque persoonlijk een nederlaag, totdat hij ditmaal met zijn partij een overweldi gend succes boekte. In zijn laatste verkiezingscampagne had Levesque niet al te zeer de nadruk gelegd op de onafhankelijkheidskwest ie. Onderwerpen waarop hij vooral ha merde waren de hoge werkloosheidscij fers (10 procent), de slechte financiële toestand en tekort van 2 miljard dollar van de provincie o.a. veroorzaakt door het grote tekort dat de Olympische Spelen in Montreal hebben opgeleverd en verhalen over corruptie. Ook zei hij dat, wanneer de zes miljoen tellende provincie onafhankelijk zal zijn gewor den, Quebec tot een zakelijke samen werking met de rest van Canada kan komen. Hij sprak in dit verband van een douane-unie met Canada. Acht jaar later debuteerde hij als be roepspoliticus toen hij gekozen werd tot liberaal afgevaardigde van een kiesdistrict van Montreal. In 1961 werd hij de eerste provinciale minister met de portefeuille natuurlijke rijkdom men. In deze functie slaagde hij er ondermeer in de elektriciteitsbedrijven in Quebec te nationaliseren. Op 14 oktober 1967 verklaarde hij op een congres van de liberale partij zijn partijlidmaatschap op te zeggen, omdat de liberalen een rapport hadden ver worpen dat een verregaande autonomie van Quebec voorstond. Op 18 november van dat jaar stichtte hij de „souvereiniteitsvereniging", die een zelfstandig Quebec propageert. Na de fusie in 1968 van .verscheidene groe pen separatisten in Quebec, werd Le vesque gekozen tot voorzitter van de partij van Quebec. De nieuwe premier is een slimme tacti cus, die in de verkiezingsstrijd niet alleen de nadruk legde op onafhanke lijkheid van de provincie maar ook op meer directe zaken als werkloosheid, pensioenen en dergelijke. Hij beschuldigde de nu verslagen libe rale premier Robert Bourassa ervan een hysterische verkiezingscampagne te voeren door het onafhankelijkheids- vraagstuk te overtrekken. Levesque probeerde ditmaal ook te stemmen te winnen van de Engelsspre kende Canadezen die hij in het verle den eens had betiteld als „zakken". Hij benadrukte dat het vraagstuk van de onafhankelijkheid in een referendum aan de inwoners van Quebec zou wor den voorgelegd wanneer hij gekozen werd. Dit referendum zou over onge veer twee jaar gehouden moeten wor den. Levesque bevestigde echter ook dat de meerderheid in Quebec op dit moment geen onafhankelijkheid wil. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft gisteren in de Tweede Ka mer een groot gebaar gemaakt na de pleidooien van Kamerle den om de financiële lasten van de kruisverenigingen te verlich ten. De staatssecretaris zegde toe de voor 1977 voorgenomen verlaging van de financiële steun voor de helft ongedaan te maken. Die steun zou met 6.8 miljoen gulden worden vermin derd. De staatssecretaris moet nu proberen op andere begro tingsposten ruim 3 miljoen gul den te bezuinigen. Staatssecretaris Hendriks noem de het goed functioneren van het kruiswerk een van zijn grootste zorgen. De moeilijkheid is echter dat er onvoldoende inzicht bestaat in het functione ren van een kruisvereniging. Een landelijke uniforme finan ciering is geboden. Tezijnertijd dient de financiering van het kruiswerk uit de algemene wet bijzondere ziektekosten te ko- Markten GROENTEVEILING LEIOEN (17 nov) Appelen 38—66, peren 3273, andijvie 7280, snijbonen 550675, stambonen 375, kroten gekookt 100. boerenkool 40—48, rode kool 35. prei 110—112. postelein 220-233. spruiten A 109-124. B 127-142. C 119-123- g maten A 1270. B 1320. C 880-450 CC 610, uien 84—102, witlof 300—405, komkommers A 102, B 102 C 80—84. D 62—67, E 53—54, sla zwaar 15—28. bleekselderij 33—35. bospeen 107—127. peterselie 33—37 selderij 15—27. ROELOFARENDSVEEN. 17 nov., snij bloemen (gemiddelde en hoogste prijs), anjers tros 21 p.schrysanten stuks 25 p.s.. tros 129 p.b., jaarrond 217 p.p.. gerbera 60 p.s., lelie tak 31 p.s., 178 p.b., nerine 44 p.s., cyclamen 16Z p.st., St. Paulia 80 p.s., rozen 35 p.a. iris 303 p.b., freesia 163 p.b.. anjers 26 p.s., Princes Armgard 80 p.s., gemengd 200 p.b.. Yellow Spider 270 p.b.. Oranje Nassau. Beatrix 80 p.s., Bodenie 55 p s.. jemengd 265 p.sNona 105 p.s.. Royal 3lue 365 p.b Charmeur 45 p.s

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10