CMC en LTB willen tankmelkerij in goede banen leiden Reclame voor groenten en fruit afstemmen op distributiesysteem In voorjaar '76 minder bloembollen verkocht LICHTE DALING VAN SLAPRUZEN OMZETCIJFER WEET ZICH TE HANDHAVEN LICHT OP ROOD VOOR APELDOORN GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN PAGINA 9 UVNDAG 15 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ In vergelijking met de vorige week valt er een lichte daling van de sla-prijzen te con stateren. Als oorzaken vallen aan te voeren, een toenemend binnenlands aanbod van zo'n 1 miljoen kroppen per week. Daarnaast wordt er concurrentie ondervonden van Frankrijk en België. Naar verwacht zal er ook spoedig meer concurrentie van Italië te verwachten zijn. Het zijn vooral de lichtere sorteringen die het meest van de prijsdruk te lijden hebben. Voor de sortering van 15 tot 16 kg. varieert de prijs van 13 tot 20 cent per stuk. De zwaardere sorteringen worden daarente gen beter betaald, het is wel zo dat de aanvoer van deze sortering beperkt is. De hoogste prijs voor sla van 22 kg. bedroeg 30 cent per krop. Ook voor de komende week wordt er een verdere toename van het aanbod verwacht. Van Franse zijde wordt er na half november een grotere concurren tie verwacht, vooral de natuursla in Zuid- Frankrijk schijnt van goede kwaliteit te zijn. Voor de komende weken ziet de situatie er op de sla-markt onzeker uit. Naar verwacht zullen de zwaardere sorteringen redelijk in prijs mee kunnen komen. Over de hele linie zullen de prijzen wel onder druk blijven. Paprika's De rode paprika's blijven nog steeds de boventoon voeren in het totale aanbod. Toch daalt de aanvoer van paprika's in zijn geheel steeds verder. De daling in de aanvoer is er de belangrijkste oorzaak van dat de prijzen zich goed konden handhaven of iets hoger uitkwamen. De vraag naar paprika's is niet meer zo sterk. Op de Westduitse markt is er naast de aanvoer van Hollandse paprika's (76 ton over de periode van 5 t/m 8 nov.) nogal wat concurrentie van paprika's uit Italië (521 ton), Hongarije (200 ton), Bul garije (65 ton). Frankrijk (64 ton) en Israël (27 ton). Vooral van dit laatste land zal het interessant zijn om de exportontwikkeling te volgen. Daar er al veel gewassen geruimd zijn worden er verder afnemende aanvoeren verwacht. Of de afname van het aanbod genoeg in vloed op een gunstige prijsvorming heeft is niet duidelijk. Waarschijnlijk zullen de prij zen zich de komende week handhaven. Tomaten De aanvoer van tomaten begint nu steeds sterker af te nemen. Dat er meer herfstto- maten geteeld zijn dan andere jaren valt duidelijk uit de aanvoercijfers af te leiden, deze liggen altijd nog zo'n 450 ton per week hoger dan vorig jaar. Het prijsverloop is de afgelopen week bevredigend geweest, gezien ook de concurrentie op de Westduitse markt. Roemenië voerde weer zo'n 400 ton uit (van 5 t/m 8 nov.), verder kwam er over dezelfde periode een dikke 500 ton van de Canarische Eilanden. Het eind van de tomantenteelt komt nu echter spoedig in zicht De laatste tomaten die aangevoerd worden zijn over het algemeen niet van zo'n overweldigende kwaliteit Er komen zo hier en daar nogal wat kantige (niet mooi ronde) tomaten voor. Als de concurrentie geen grotere vormen aan gaat nemen zullen de tomaten van goede kwaliteit in prijs gelijk blijven. Overige gewassen Het aanbod van andijvie is nog steeds ruim, zeker in vergelijking met vorig jaar. Dat de prijzen beneden die van vorig jaar blijven is dus niet zo verwonderlijk. In het licht van deze situatie kan er niet van slechte prijzen gesproken worden omdat er gemiddeld 50 cent per kg. wordt betaald. De aanvoer zal geleidelijk kleiner worden waardoor de prij zen op kunnen lopen. Door de grote vraag naar spruiten van West-Duitsland en Fran krijk zijn de spruitenprijzen zeer vast nl. van 1,11 tot 1,21 per kg. In zowel de aanvoer als de prijs wordt er de komende week weinig verandering verwacht. De vraag naar witlof is zonder meer goed te noemen. De aanvoer is groter dan vorig jaar, toch vallen de prijzen hoger uit nl. van 3,53 tot 4,54 per kg., tegen vorig jaar van 2,95 tot 3,40. De prijs zal hoog blijven. Voor bloemkool liep de prijs voor de „zes sen" op naar 1,37 per stuk. De vraag naar de sortering fijne kroten is uitzonderlijk groot, de prijs ligt op 60 cent per kg. en ligt hiermee 40 cent boven de prijs van vorig jaar. Radijs noteert gemiddeld 60 cent per bosje. Boerenkool gaat van de hand voor een prijs van een kwartje per kilo. Chinese kool is niet duur, de gemiddelde prijs komt op 11 cent per kg. Het zijn de grote aanvoeren, die er voor zorgen, dat het totale omzetcijfer aan de CCWS zich aardig weet te handhaven, ook al valt een vergelijking met dezelfde weken van het vorig jaar beslist niet ongunstig uit voor dit jaar. Dat wordt ook bevestigd door de gemiddelde prijzen voor de diverse pro dukten. Als totaal is er niet direct reden tot klagen, hoewel hierbij ook rekening moet worden gehouden met het feit, dat de pro- duktiekosten vergeleken bij het vorig jaar zijn gestegen. Bij een totale aanvoer van 11.317 bos of stuks, bedroeg het omzetcijfer afgelopen week 8.426.315,44. Voorgaande week beliep de aanvoer 14.607.260 bos of stuks met een omzetcijfer van 9.763.602,82. De rond drie miljoen minder aanvoer, deed het omzetcij fer dus dalen met ruim een miljoen gulden. In dezelfde week van het vorig jaar was er een aanvoer van ruim 10 miljoen bos of stuks en omzetbedrag van bijna 6 miljoen gulden. Het waren vooral de snijbloemen, die afgelo pen week een flinke aanvoerdaling te zien gaven, vermoedelijk omdat in die week reke ning werd gehouden met Allerheiligen. Thans bijna 11 miljoen bos of stuks met opbrengst van 7.865.559,57 en voorgaande week ruim 14 miljoen bos of stuks voor 9.213.410,55. Dat bracht het omzetcijfer dus met ruim een miljoen gulden omlaag. In dezelfde week van het vorig jaar was er een aanvoer van ruim 10 miljoen bos of stuks snijbloemen met opbrengst van 5.529.712,90, bijna gelijke hoeveelheid dus met evenwel thans rond twee miljoen gulden meer opbrengst. In de potplanten, aanvoer 313.389 stuks, opbrengst ƒ509.240 bracht afgelopen week weinig verandering. Er kwamen wat meer buitenlandse bloemen, die ook iets hoger omzet opleverden 50.987,50. De perkplanten zijn niet meer vermeldens waard. De anjers namen afgelopen week met bijna een miljoen stuks af tot 1.742.130 hetgeen de gemiddelde prijs van vorige week, 24 cent, iets omhoog bracht tot 30 cent. De troschrysanten, 1.319.476 bos, gaven met gemiddeld 1,79 een iets hoger prijs. Nog wat gemiddelde prijzen, met tussen haakjes die van voorgaande week. Fresia 1,79 (2,25) irissen 2,01 (1,33) snijgroen 1,32 (1,42) trosan- jers 2,45 (2,13) leliekelken 58 (63) en lelietak 44 (48). Het blijft allemaal dus een beetje schommelen, soms mede als gevolg van ruimer of beperkter aanvoer. Het betekende geen meevallers. En dan moet er rekening mee worden gehouden, dat er veel produk- ten zijn, die het hele jaar rond aangeboden worden, hetgeen beslist niet uitsluitend geldt voor de jaarrondchrysanten. Vooral de ge plozen chrysanten komen in grote hoeveel heden die tot stevig over de gulden liepen en de jaarrond tot ruim 3,-. Het zijn nog steeds chrysanten al wat de veilingklok slaat en men kan er zich slechts over verwonderen, dat de kooplieden on danks dat alles kans zien die aan de man te brengen. Gladiolen worden nog in behoor lijk aantal aangevoerd met noteringen tus sen drie en vier gulden. Het kan verkérenWijlen de heer Brede- ro wist het al, maar de bloembollenhandela ren kunnen er ook over meepraten. Tot voor kort borrelden de ^.H. Bloembollenexpor teurs nog over van kooplust en kochten ze grote partijen tulpen tegen uiterst optimisti sche prijzen met een gemak en met een gemoedsrust alsof dergelijke noteringen al sedert jaren bij de voorstelling pleegden te behoren. Hetgeen bepaald bezijden de waar heid was. Maar vandaag is alle fut er weer uit Neem de bekende en gewilde rode bloeitulp Promi nence. Tot voor twee weken stond men bij wijze van spreken in de rij om twaalf van deze tulp te kunnen kopen voor 15,— per 100. Op dat prijsniveau ligt deze tulp trou wens nóg, maar er is toch een verschil. Een paar weken geleden kón men ze voor die prijs graag kwijt, maar nu wil men ze er graag voor kwijt en komt er maar spora disch een koper opdagen. Nu moeten we hier onmiddellijk aan toevoe gen dat het niet ongebruikelijk is als de bloembollenhandel na 1 november een stuk rustiger beeld vertoont. Dat wordt wel weer anders als straks de bolbloemen aan de veiling gaan komen en die gretig aftrek vinden. Dan komt er ook in de bollensector weer leven in de brouwerij. De eerste hyacinten zijn er al, de narcissen zullen niet lang meer op zich laten wachten en tulpen zijn er al geruime tijd. Het gaat uiteraard nog om kleine partijen voor grote partijen zou men nu moeilijk een baas kunnen vinden als men de huidige hoge prijzen wil handhaven maar de vraag naar bolbloemen zal in de komende weken stellig toenemen omdat men ook wel eens wat anders wil. Wat de tulpen betreft die nu aan de veiling komen, deze zijn allemaal getrokken uit bollen van oogst 1975, die meer dan een jaar in de koelcellen zijn bewaard. Begin december kunnen de Apel- doorn's van bollenoogst 1976 worden ver wacht. Over Apeldoorn gesproken: deze tulp be heerst een groot deel van het assortiment Een tulp die in de cultuur weinig problemen geeft die goed groeit en die tot nu toe goed gevraagd was ook. Een tulp die bij miljoe nen werd gebroeid en die zich leende om onrijp te worden geoogst. Van die overigens goede eigenschap is men op grove wijze misbruik gaan maken. Op den duur ging men ze trekken als de knop nog helemaal groen was en dat heeft de consumenten veel teleurstellingen bezorgd. Men was kennelijk blind voor het feit dat men op deze manier nijver doende was een brok anti-reclame van heb-ik-jou-daar te maken. Enkele weken geleden is er in deze rubriek met nadruk gewezen op de noodzaak aan deze praktijken paal en perk te gaan stellen. Als klap op de vuurpijl kwam nu het bericht dat het grote Zwitserse concern Mi gros, dat in de wintermaanden vele duizenden bossen bolbloemen uit Holland importeert, de ko mende winter wel weer bolbloemen zal gaan betrekken, maar dat men onder geen beding nog Apeldoorn in het pakket wenst. Men had kennelijk over die tulp zo veel klachten gehad, dat men er helemaal niet meer aan wil beginnen. Als meer grote bolbloemenimporteurs het licht op rood gaan zetten voor Apeldoorn, dan kan dat allesbehalve feestelijke gevol gen hebben. Het bericht heeft in het bloem bollenvak wel enige deining veroorzaakt, maar zal in kringen van broeiers ook niet met gejuich zijn ontvangen. Want als men het massasoort Apeldoorn niet meer wenst, dan ligt er voor deze tulp niet onmiddellijk een vervanger klaar. Het bericht van Migros heeft dus wel emge schrik veroorzaakt, maar wellicht kan die schrik nog heilzaam werken. De tulpen teler wordt nu plompverloren met zijn neus ge drukt op het gevaar van de eenzijdigheid van het huidige sortiment, waarmee hij zich zelf kwetsbaarder heeft gemaakt dan nodig was. Nu Migros dit besluit heeft genomen en de dreiging op de achtergrond dat meerdere importeurs dit voorbeeld kunnen volgen! nu zullen de besturen van de bloemenveilin gen maatregelen moeten gaan nemen. De voorzitter van de grootste bolbloemenvei- ling, Flora te- Rijnsburg, heeft al laten weten dat men aan voorlichting over het juiste marktstadium de hoogste prioriteit moet gaan verlenen. Verder achtte hij het niet onmogelijk dat men als veiling zal moeten gaan weigeren om partijen bolbloemen die duidelijk veel te onrijp zijn geoogst en die dus de consument alleen maar narigheid zullen geven meer voor de klok te bren gen. De veilingen zullen in het vervolg dus weigeren om huh medewerking te verlenen om ondeugdelijke produkten op de markt te brengen. Voor men zulke vérstrekkende besluiten neemt, zal uiteraard eerst overleg plaats vinden met handel en produktie. De illusie dat men zal kunnen volstaan met vriendelij ke verzoeken, heeft men inmiddels wel laten varen. Er zullen bindende voorschriften moeten komen. Dat er tijdens de komende onderhandelingen menige harde noot ge kraakt zal moeten worden, staat bij voor baat vast. JAARVERSLAG VAKBOND VEEHOUDERS: ILEM Het is onver- itwoord de tankmelkerij in de komende jaren de vrije loop te laten- Zolang mogelijk dient te worden vermeden, dat men alleen maar de keus heeft of tankmelken of de melkveehouderij beëindigen. Hierover zijn de L.T.B.-vak- bond Veehouders en de C.M.C. het eens. Besloten is daarom streeksgewijs een tankstimu leringsplan uit te voeren. Om schakelen op tankmelken le vert vooral problemen op voor oudere veehouders zon der opvolger. Dit blijkt uit het jaarverslag van de vak bond, dat in verband met de jaarvergadering op donderdag 18 november in Hillegom, de zer dagen is verschenen. „Het omschakelen op tank melken brengt een aantal ge dwongen bedrijfsbeëindigin gen met zich mee in een tijd waarin nauwelijks alternatieve werkgelegenheid voorhanden is. Op talrijke bedrijven vindt immers nog melkproduktie plaats op een zodanige schaal, dat meedoen aan de tankmelk erij economisch niet verant woord is", aldus het jaarver slag waarin op de mogelijk heid wordt gewezen om koel tanks te huren. Bedrijfsomvang Melkproduktie op kleinere schaal hoeft overigens niet al tijd te wijzen op een te geringe bedrijfsomvang. Het verslag noemt bijvoorbeeld de ge mengde bedrijven met melk vee, die thans om economische redenen beslist geen beëindi ging overwegen, maar door de bedoelde ontwikkelingen in moeilijkheden zouden kunnen komen. Verwacht wordt, aldus het jaarverslag, dat de melkaan- voer in de E.G. in het laatste kwartaal van 1976 twee tot vier procent lager zal zijn dan vorig jaar over dezelfde perio de. In het eerste kwartaal van 1977 zal de daling nog wat Vertrouwd, maar voorbijgaand beeld van de Zuidhollandse veehouderij. groter zijn, doordat een tekort aan ruwvoer zich vooral in het laatste deel van de stalperiode zal doen gelden. De vraag naar zuivelprodukten blijft zich in gunstige zin ontwikke len. Ondanks een afname van de melkaanvoer en een toena me van de vraag naar de zui velprodukten zijn de vooruit zichten voor de melkprijs niet zo gunstig. De verwachting is, dat de uitbetalingsprijs voor de melk één a twee centen beneden de richtprijs blijft. Melkproduktie Als gevolg van de droogte is de melkproduktie achtergeble ven bij de verwachting, maar voor 1977 wordt toch een toe name verwacht. Die toename moet worden toegeschreven aan een ontwikkelingsproces, dat op gang is gekomen, waar bij zich nieuwe produktieme thoden hebben aangediend Dit leidt tot meer koei n pe man en meer koeien per hecta re. De overgang naar het tank melken heeft wel tot effect dat de kleine productieeenheden opgeheven worden, maar zal de drang tot totale mechanise ring bij de „blijvers" verster ken. Het effect daarvan op de totale produktie zal daardoor na verloop van tijd eerder in de richting van een toe- dan van een afname van de melk plas gaan. Men zal zich vol gens het jaarverslag moeten bezinnen op een afremming van deze ontwikkeling. De economisch verantwoorde optimale veebezetting ligt bij 2,7 tot 3,0 grootvee-eenheden per hectare De praktijk wijst uit, dat bedrijven met een ex tra hoge veebezetting extra kwetsbaar zijn voor tegenval lende groei omstandigheden. Op dergelijke bedrijven pro beert de veehouder tegen vaak hoge prijzen na verloop van tijd grond bij te kopen, met alle gevolgen van dien voor de grondmarkt in de omgeving. Pluimvee Wat de pluimveesector betreft, meldt het jaarverslag, dat de opbrengstprijzen voor con sumptie-eieren op een aanmer kelijk hoger niveau liggen dan in 1975. De gunstige prijsont wikkeling moet onder meer worden toegeschreven aan een grotere vraag naar consump tie-eieren uit het Midden Oos ten. positie in. Het CB kan derhal ve bij acties samen met detail handelsbedrijven zich direct tot de consument richten. In Frankrijk doet men even eens aan reclame-voering voor groente èn fruit De telersorga nisaties ontvangen hierbij steun van de Overheid. Op een schriftelijk verzoek van het CB aan de Nederlandse Over heid om het Franse voorbeeld te volgen, ontving men on langs een negatief antwoord. De niéuwe concurrenten blij ven evenmin achter. Zo be steedden de Marokkanen het vorige seizoen alleen al op de Westduitse markt. 1,6 miljoen gulden. Tussen Tussen de diverse lan den bestaan grote verschillen in marktstructuur. In Zweden, West-Duitsland en Zwitserland is deze het modernst. Daarna volgen Nederland, Engeland en Frankrijk. Ook de volks aard verschilt per land en zelfs per streek. De reklame- makers houden met deze as pecten uiteraard behoorlijk re kening. In Zweden gaat circa 90% van de Nederlandse tuinbouwpro- dukten via drie inkooporgani saties. Het is een geconcen treerde, moeilijke markt Door zijn ligging buiten de EEG le vert de verkoopbevordering steeds grotere problemen op. Met de direkt op de consu ment gerichte public-relations is het CB in Zweden gestopt De Zweedse journalist blijkt zo chauvinistisch te zijn dat er maar moeilijk een goed woord voor het Hollandse produkt af kan. Men concentreert zich daarom liever op de samen werking met de handelsbedrij ven. En niet zonder succes. Een groot Zweeds bedrijf liet het „vers-is-gezond" embleem levensgroot op zijn vrachtau to's plaatsen. Reclamemateriaal een Britse winkel Den Haag Reclame maken is het beinvloeden van het koopgedrag. Een korte definitie die waarschijnlijk op alle fronten te kort schiet volgens de glamour-boys in het reclame- wezen. Er bestaan namelijk nogal wat vormen vaii „beïnvloe ding". Het varieert van een luidruchtige slogen tot gedegen informatie. Voor groenten en fruit timmert het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen reeds jaren aan de weg. Als eerste timmerman fungeert de heer B. M. Kaptein, hoofd van de CB-afdeling „Reklame en voorlichting". Deze activiteiten zijn beslist geen onbelangrijke randverschijnselen, want het gaat om 7,5 miljoen gulden per jaar. De distributie in Zwitserland is eveneens zeer goed georga niseerd. Met name de Zwiter- se Migros-organisatie is een schoolvoorbeeld van een mo dern distributie-systeem. De instelling van de Zwitser ten opzichte van buitenlandse produkten valt daarentegen positiever uit dan die van de Zweed. De bescherming van de eigen produktie is echter in Zwitserland weer sterker dan in Zweden. Groot-Brittanië kent nog een sterk traditioneel distributie patroon voor groente en fruit. Door de waardedaling van het pond en de toegenomen eigen IA- Ziekenhuizen vallen vaak in de prijzen bij CB-acties produktie van met name sla, zijn de kansen voor het Neder landse produkt wat teruggelo pen. Ondanks de moeilijke omstandigheden blijft deze markt interessant. Denk maar aan tomaten en paprika's. De mentaliteit in Groot-Brittannië van pers en publiek maakt het land uitermate geschikt voor publiciteitsstunts. Voorbeel den: de opstelwedstrijd onder leiding van CB-medewerkster Ans Verheul levert altijd veel artikelen op in de Britse bla den. Bij het verloop van de distri butie in Frankrijk moet op dit moment nog een vraagteken geplaatst worden. Men vindt er de modernste hyper-mark ten naast de kleinste hoekwin- keltjes die beide zijn aangeslo ten bij dezelfde organisatie. Tot nu toe heeft het CB zich in Frankrijk beperkt tot het voeren van acties in samen werking met een aantal impor teurs, distributeurs en groot winkelbedrijven. De handel betreffende onze tuinbouwproduken in West- Duitsland bestaat voor 80% uit grootwinkelbedrijfketens. In de felle concurrentiestrijd be nutten zij elke vierkante meter winkelruimte zo efficiënt mo gelijk. Om het hoofd boven water te houden en nog wat winst te maken, probeert men de leveranciers zo veel moge lijk onder druk te zetten. Mo menteel nemen de Hollandse groente nog een zeer sterke BOLLENRECORD GEBROKEN SPALDING Lingarden Selected Growers ltd uit SPAL DING (Oost-Engeland) heeft al sijn vorige records voor de verkoop van narcissenbollen aan het vasteland van Europa gebroken. Dit jaar zijn 2500 ton bollen (55 miljoen bloemen) ter waarde van een half miljoen pond uitgevoerd. Dit is 25 procent meer dan de firma vorig jaar naar het vasteland exporteerde. De voornaamste markten zijn Nederland, Frankrijk, West- Duitsland, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Italië, Zwitser land en Oostenrijk. Om te garanderen dat de bollen in perfecte staat aankomen worden zij in gekoelde vrachtwa gens aan de klanten afgeleverd. DEN HAAG Dahlia's zijn favoriet bij de hogere inko mensgroepen, gladiolen bij de lagere. In het voorjaar 1976 waren er heel wat minder huishoudens die bloembollen kochten, (namelijk 11 procent tegen 26 procent) dan in het voorjaar 1975. In totaal kocht de huishoudmarkt toen voor een waarde van ongeveer vier miljoen gulden zomerbloem- bollen. Een kwart van de kopers geeft meer dan tien gulden uit voor het kopen van bloembollen. Inbegrepen de najaarsinkopen van bloembollen, werd in 1975 bijna 13 miljoen gulden aan bloembollen door Nederlandse huishoudens gekocht. Dit alles blijkt uit een onderzoek dat het Produktschap voor Sierge wassen heeft laten instellen. Het betreft de Nederlandse huishoudens, dus zonder ge meenten, ziekenhuizen en der gelijke. Anemonen, tuinfresia en lelies volgden in belangstelling op de dahlia en gladiolen, die bei de het tot respectievelijk 43 en 36 procent van de kopers brachten. Van de tuin-of volk- stuinbezitters kochten 14 pro cent zomerbloembollen. In verhouding kochten in de drie grote steden van ons land meer tuin bezitters bollen dan in overig west en zuid. De meeste mensen kochten hun bollen in een tuincentrum, namelijk 37 procent, gevolgd door 31 procent op de super markten en 18 procent in het postorderbedri j f Per welstandsgroep zijn er op dat gebied wel verschillen. In de hogere inkomensgroep kocht 70 procent in een tuin centrum, 41 procent uit de midden - en 31- procent uit de lager klasse. Op de markt kocht 5 procent uit de hogere inkomens, 13 procent uit de midden - en 36 procent uit de lagere klasse. In de hogere inkomensklasse kocht totaal 165 procent bloembollen, 112 procent uit de midden - en 130 procent uit de lager inkomens klasse. Veel mensen, vooral in de ho gere inkomensklasse, blijken op meer dan een plaats bollen te kopen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9