Alle aandacht aan werkloosheid geven Jongeren bestormen ziekenhuis Kappler VS-senatoren somber over NAVO- defensie CVP OVER TAAK NIEUW KABINET ertegenwoordiger uidmolukkers in weede Kamer hristen-democratie lindt mensen aan chadelijke politiek Jean Gabin legendarisch voor Franse filmindustrie 1976 1NDAG 15 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT ifen onze parlementaire re dactie) INDHOVEN-ROTTERDAM- ITRECHT Het kabinet loet als belangrijkste op- racht krijgen de strijd tegen e werkloosheid. Op voorstel an het partijbestuur legde de artijraad van de KVP deze yens zaterdag vast bij de be preking van het ontwerp-pro- ramma voor het CDA. Ook e partijraadsvergaderingen ran ARP en CHU kwamen aterdag met wijzigingen. Het intwerp-programma zal nu aet de door deze vergaderin- en aangenomen wijzigingen jpnieuw door de programma- ommissie worden bekeken, vaarna de definitieve tekst >p het CDA-congres van 10 en 1 december in Den Haag zal vorden vastgesteld. Jij het programma was een ïnanciële verantwoording ge- jeven, waarin gesteld werd, lat de stijging van de collec tieve en sociale lasten in de komende jaren duidelijk on der de één procent moet lig- Overheid en alle burgers zullen de komende jaren hun eisen moeten matigen. Drs. Notenboom, financieel des kundige van de Tweede Ka merfractie van de KVP had bezwaren tegen het nieuwe voorstel, waarbij voor de ko mende jaren steeds lagere per centages voor de collectieve kostenstijging worden voorge steld. Het beste zou het CDA- programma zijns inziens kun nen vasthouden aan 0,7 pro cent, zoals eerder besproken. KVP-voorzitter Vergeer zei, dat getracht zal worden in het programma 0,7 procent te handhaven. De kring Brabant slaagde erin, een wijziging aangeno men te krijgen, waarin wordt gezegd, dat voor de kinderbij slagen geen rekening dient te worden gehouden met de grootte van het inkomen der ouders. Het standpunt is van invloed op de houding die de CDA-fracties in de Tweede Kamer moeten innemen bij de behandeling van de regerings voorstellen inzake kinderbij slag en -aftrek. Aangenomen werd ook een voorstel van het KVP-partijbe- stuur om vast te leggen, dat er voor agrarische onderne mers met een lager inkomen dan het bestaansminimum een minimum-inkomensbeleid dient te worden gevoerd. Verworpen werd een voorstel van de AR-Kamercentrale om de sociale uitkeringen te blij ven koppelen aan het mini mumloon. KVP-fractievoorzit- ter Andriessen zei, dat het du re stelsel van de sociale voor zieningen zelfs één van de oor zaken is van het werkloosheid sprobleem. „We ontkomen er niet aan dit probleem bij de kop te pakken." Onder aanvoering van de Nij meegse hoogleraar Maeijer lie pen enige KVP-partijraadsle- den te hoop tegen de para graaf betreffende de samen stelling van de raden van com missarissen. Die raden zouden voor een-derde door de kapi taalverschaffers moeten wor den aangewezen. Prof. Maeijer vond, dat de ondernemers, die drie jaar geleden reeds met een wijziging werden gecon fronteerd, nu eerst wat rust gegund moeten worden. De Unieraad van de CHU in Ut recht dacht daar hetzelfde over. Maar prof. Maeijer kon bij de KVP-partijraad hier voor geen meerderheid vin- Aangenomen werd een voor stel van de AR-Kamercentrale Leeuwarden om vast te leg gen, dat op het gebied van educatie, maatschappelijke zorg en recreatie ruimte moet worden gelaten voor de le vens- en wereldbeschouwelijke instellingen. Evenals de KVP had ook het ARP-congres geen enkele moeite om mr. Van Agt als algemene lijsttrekker voor het CDA te aanvaarden en met dezelfde geestdrift werd mr. Aantjes op alle zes de lijsten de tweede plaats toegewezen. Bij de bespreking van het ont- werp-program van het CDA was opvallend, de antipatie van de ARP-ers ten aanzien van de reclame: zij willen re clame in welke vorm dan ook verbieden voor drugs, tabak en alcohol, zij willen buiten sporige en misleidende recla me verboden zien en de STER moet geleidelijk worden afge schaft. Grote moeite hadden de ARP- ers om mee te doen met de Europese volkspartij, omdat de vrees bestaat, dat het hier Tijdens de partijraad van de KVP: fractievoorzitter Andriessen in gesprek met prof. Steenkamp. niet echt om een christelijke partij zou gaan. De Unieraad van de CHU stel de de volgende wijzigingen in het CDA-ontwerpprogram voor: drugbestrijding dient niet te worden toegespitst op het gebruik, maar op het bezit ten van aanmerkelijke hoe veelheden en de handel; ge schrapt moet worden, dat de overheid uit het bedrijfsfonds voor de pers noodlijdende bla den kan helpen; de NOS-zend- tijd dient te worden terugge bracht ten gunste van omroe pen met een levens- en wereld beschouwing; de raad voor in komensvorming moet normen ontwikkelen voor de vorming van inkomens en voorstellen maken over de publikatie van de tarieven van beoefenaren van vrije beroepen; het militai re strafprocesrecht moet wor den ondergebracht bij speciale kamers van de gewone recht banken. :ven nieuw actie-comite een onzer verslaggevers) ECHT Het landelijk ac- ttmité Zuid-Molukken wil leren een vertegenwoordi- in de Tweede Kamer te ;en die speciaal de Zuidmo- belangen behartigt, staat in het programma rmee het actie-comité zich lopen zaterdag tijdens een inkomst in Utrecht, aan de Jenwereld presenteerde, i comité wil in eerste instan- J proberen een dergelijke ver- jeiwoordiger binnen de gele- m één van de grote te vinden. Mocht dat ikken dan moet een eigen latenlijst evenwel niet uit- >n worden geacht. Doel van het comité is het Nederland se volk en de Nederlandse over heid tot een tegemoetkomender houding tegenover de idealen van de Zuidmolukse gemeen schap te bewegen. Het staat on-, der leiding van een Nederlands driemanschap waarvan onder anderen de ex-gegijzelde uit de trein bij Wijster, de heer K. Wielenga deel uitmaakt. De Zuidmolukse leiders toonden zich tijdens de bijeenkomst in Utrecht zeer gelukkig. „Wij heb ben altijd moeten aanboksen te gen een muur van onverschillig heid zo zei de leider van de Zuidmolukse jongeren Etty Aponno bijvoorbeeld-. Die lijkt nu doorbroken. h onderonsje tijdens de bijeenkomst in Utrecht van landelijk actie-co- Zuid-Molukken. Van links naar rechts de heren K. Wielenga, gegijzelde van de trein in Wijster, G. Knot, secretaris van de Stichting >r de Eeuwen Trouw én ir. Manusama. KUCHT (ANP - Het streven ar een Europese unie is het ofdpunt in alle christen-de- icratische programma's en in dit programmapunt ïcentreert zich de gehele nctie van de christendemo- itie: de mensen door middel n een christelijke ideologie iden aan een hoogst schade- ie politiek". ck Boer, wetenschappelijk bewerker aan de theologi- ïe faculteit in Amsterdam, zei gisteren tijdens de slotbij- nkomst van een internatio naal studiecongres van christe nen voor het socialisme. Boer verweet onder meer de christen democratische partijen in Ne derland, dat zij het crisisbewust- zijn van de mensen misbruiken. De christen-democratie vertoont het ware karakter van de crisis, die het resultaat is van de juist door haar als onontbeerlijk ge prezen ondernemingsgewijze produktie. Zij verhult de ware feiten. De christen-democratie ontbreekt het aan een behoorlij ke maatschappij-analyse, a.dus aldus linister wil meer gegevens •ver UC-project an een onzer verslaggevers) 1LVERSUM Minister Dui nberg (Financiën) wil eerst ;er gegevens over de commer ce vooruitzichten van het ul- »-centrifugeproject in Almelo, vorens het rijk 700 miljoen Wen investeert in de uitbrei- ngsplannen voor dit project. bewindsman zei zaterdag in t Vara-radioprogramma In de toie Haan: „Komt er minder 1 dit project dan er in zit, dan °eten we er niet aan beginnen, "islotte gaat het om de belas- *°n van de Nederlandse bevolking". Ophouden met deel name aan dit drie-landenproject zou echter ook een flink verlies aan arbeidsplaatsen betekenen, aldus minister Duisenberg. De PPR zei zaterdag op haar congres in Utrecht een uitbrei ding van de atoombrandstoffa- briek niet te accepteren, maar zij heeft het kabinet met de uitspraak „onaanvaardbaar" nog niet voor het blok willen zetten, om de PPR-bewindslie- den Van Doorn en Trip niet muurvast te zetten in het kabi- netsoverleg. Hart-kookboek De „vrienden van de Hartstichting en de Ne derlandse Hartstichting hebben in het afgelopen weekeinde in Utrecht een kookboek op de markt gebracht „voor gezonde mensen en voor hen die dit graag willen blijven Het „kookboek van de Hart stichting is samenge steld door diëtiste Bon nie Buurke. Niet alleen in de huisgezinnen maar ook in tien Nederlandse restaurants zullen „hart- maaltijden op tafel ko men, onder andere in restaurant Rozenrust in Leidschendam en rotis serie Oud-Leiden in Lei den. Gilmore wil nog trouwen SALT LAKE CITY - Gary Gilmore, de tot levenslang veroordeelde moordenaar, die in de gevangenis van Salt Lake City in de Ameri kaanse staat Utah heeft ge vraagd om de doodstraf, overweegt te trouwen met Nicole Berret, moeder van twee kinderen. Gary en Ni cole hebben elkaar begin dit jaar ontmoet. Na de ver oordeling van Gilmore reis de Nicole naar Utah, waar zij Gary nu bijna dagelijks in de gevangenis opzoekt. Het Hooggerechtshof van de staat heeft het verzoek van Gilmore om te sterven voor het vuurpeloton toege wezen, maar de gouverneur heeft de zaak nog in be raad. Hij wacht op een uit spraak van de „gratieraad" die woensdag bijeenkomt. Met Jean Gabin is een van de legendarische figuren uit de Franse filmgeschiedenis heen gegaan. In de jaren dertig toen zich onder invloed van Jean Renoir en Marcel Carné in Frankrijk een nieuwe stro ming ontwikkelde, waarin het vaak sombere klein-menselijk drama centraal stond, werd Gabin met zijn bonkige ge stalte en grimmig uiterlijk de held èn de verschoppeling in pessimistische films als „Quai des Brumes" „La béte humai- ne" en „Le jour se léve", stond centraal in de eerste humane oorlogsfilm „La grande illu sion" en was hij de eerste De Duitse bezetting dreef hem naar Amerika, waar hij met weinig succes in een aantal Hollywood-producties optrad. Het klimaat en de onderwer- penlagen hem niet. In 1945 keerde hij onmiddellijk naar Frankrijk terug waar de in middels vergrijsde Gabin tot kort voor zijn dood actief bleef in een honderdtal films, ook al was het een publiek geheim dat zijn gezichtsvermo gen in snel tempo terugliep. Dit laatste maakte tevens dat Gabin voor de buitenwereld een moeilijk toegankelijke fi- Washington (UPÏ) Twee Amerikaanse senatoren, Nunn (demo craat) en Barlett (republikein), hebben zwakke punten in de defensie van de NAVO gesignaleerd die volgens hen de Sow jet- Unie zouden kunnen verleiden tot een bliksemoorlog in Europa. Het bereiken van de Rijn zou voor de communistische troepen „een kwestie van uren" zijn. De NAVO zou daarmee voor de keus worden gesteld een kernoorlog op eigen gebied te ontketenen of zich gewonnen te geven, aldus de senatoren in een gezamenlijke verklaring na een bezoek van twee weken aan enkele NAVO-lan- den. Nunn en Barlett, beiden lid van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, bepleiten vooral versterking van de conventione le verdediging. De Europese lid staten moeten „veel meer doen dan op het ogenblik, maar „ook wij moeten de nodige middelen aanwenden zo verklaren zij. Op hun reis werden de senato ren vergezeld door luitenant-ge neraal James Hollingsworth, die zich voor zijn pensionering eer der dit jaar in een geheim rap port volgens Pentagon-kringen ook al niet optimistisch uitliet over de gevechtsparaatheid van de NAVO. Volgens Nunn en Bartlett heb- guur was, die zijn werk deed maar zich daarna onmiddellijk alleen terugtrok op zijn boer derij en geen interviews toe stond. Hoewel de meeste films met Gabin ook in Nederland goede kritieken kregen, was het een merkwaardig verschijnsel dat ze in ons land na de oorlog vrijwel nimmer een kassucces werden. Reden waarom vele films met Jean Gabin ons land nooit bereikten. Misschien dat zoals zo vaak deze grote kunst enaar pas na zijn dood op de juiste waarde wordt geschat en wij nu als nog een aantal van zijn grote filmrollen te rien zullen krijgen. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Tientallen demon stranten, voor het merendeel jongeren, hebben gisteren in Rome het militaire hospitaal Celio bestormd, waar de nazi- oorlogsmisdadiger Herbert Kappler verpleegd wordt. Kappler, lijdend aan darmkan ker en vrijwel ten dode opge schreven werd dit weekeinde door een Italiaans militair tribu naal in voorwaardelijke vrijheid gesteld. Herbert Kappler is thans zeven tig jaar. Hij werd in 1948 tot levenslang veroordeeld vanwege een groot aantal oorlogsmisda- den. De meest beruchte daarvan was de massa-executie van 335 onschuldige Romeinse burgers. Zij werden in een steengroeve vlak bij Rome doodgeschoten als wraak, nadat verzetsstrij ders bij een bomaanslag in Ro me meer dan 30 SS'ers hadden gedood. Gistermorgen hebben honder den nabestaanden en oud-ver zetsstrijders, onder wie veel Jo den, een stille tocht gemaakt naar de begraafplaats van deze 335 slachtoffers. Na afloop van die mars trok een grote groep, onder wie enkele rabbi's, naar de militaire gevan genis Celio, waar Kapplers sinds meer dan een half jaar verpleegd wordt. Een eerste bestorming kon door de gealarmeerde politie worden voorkomen. Kort daarop lukte het een groep jongelui toch het overhandigd waarin geëist ziekenhuis binnen te dringen, wordt dat Kappler op zijn minst maar ze werden opnieuw opge- in Italië zal moeten blijven, vangen door zwaar bewapende Kappler heeft al gezegd dat hij bewakers. hoopt in zijn vaderland te mo- Een delegatie heeft daarna aan gen sterven. Strikt genomen de ziekenhuisdirekteur een stuk mag hij Italië niet uit omdat hij tranen uit bij het graf van krachtens het vonnis vijf jaar onder voortdurende kontrole van de Italiaanse autoriteiten moet blijven. Bovendien hebben zijn artsen gezegd dat een der gelijke reis op dit moment fa taal kan zijn. ben de Russen de afgelopen tien jaar hun conventionele sterkte zo opgevoerd dat zij nu in staat zijn „een potentieel vernietigen de invasie in Europa te begin nen, die zich niet meer dan een paar dagen tevoren aankon digt De senatoren stellen een speciale NAVO-ministerconfe- rentie over deze materie voor. Het Britse blad „Observer schreef gisteren dat de Sowjet- Unie en haar bondgenoten van het Warschau-pact duizenden tonnen gifgas opslaan voor ge bruik in geval van oorlog tegen de NAVO-troepen. De Sowjet- Unie heeft de produktie van ra ketten die met gifgaskoppen kunnen worden uitgerust, opge voerd van 200 tot 700 stuks. Mogelijk pas in april andere kinderbijslag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorgestelde wijzigingen in de kinderbijslag kunnen mogelijk pas per 1 april van het volgend jaar hun be slag krijgen. Dat heeft minister Duisenberg (financiën) zaterdag gezegd in het Vara-radioprogramma „In de Rooie Haan". Aanvankelijk was het de bedoeling de veran deringen per 1 januari te laten ingaan. Volgens de bewindsman moet er rekening mee worden gehouden dat die termijn niet haalbaar blijkt Kabinet beslist niet over belasting op vaartuigen DEN HAAG (ANP) Niet het kabinet maar de Staten Gene raal zal beslissen of er wel of niet een vaartuigenbelasting komt, zo heeft minister Duisen berg (Financiën) het afgelopen weekeinde bekend gemaakt. De vaartuigenbelasting zal in ie der geval geen nieuwe bron van inkomen voor de schatkist wor den. Men denkt aan een belas ting die de schade zal dekken die door de pleziervaartuigen wordt veroorzaakt. Minister Duisenberg geeft er de voorkeur aan dat iedere provincie apart het belastingbedrag bepaalt Men schat de totale opbrengst van de vaartuigenbelasting op vijftien a twintig miljoen gulden per jaar. Weeroverzicht De Bilt Morgen zal het overwe gend droog en rustig weer zijn met in het algemeen veel bewol king. Boven Finland ligt name lijk het centrum van een krach tig hogedrukgebied. Het hoge- drukgebied heeft een uitloper via de Noordzee en Frankrijk naar een ander gebied met hoge 'barometerstanden boven de golf van Biscaye. De as van de rug zal morgen boven onze omge ving komen te liggen. Tussen het Scandinavische hoge en een lage drukgebied boven Zuid-Eu ropa stroomde vandaag vochti ge lucht over Duitsland naar het westen. In deze luchtstroming kwam veel bewolking voor, waaruit in het oosten van het land plaatselijk wat lichte regen of motregen viel. Het ziet er naar uit, dat er geleidelijk iets minder vochtige lucht wordt aangevoerd. Oceaanfronten van een diepe depressie nabij IJs land koersen naar de Britse Ei landen, maar kunnen niet tot het vaste land van West-Europa doordringen. Vooruitzichten voor woensdag Rustig herfstweer met weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag Aantal uren zon 0 tot 4 Min. temp. omstreeks 2 graden. Max. temp. omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95" procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Amsterdam geh bew. Frankfort geh. bew Genève h. bew Helsinki sneeuw Innsbruck regen Kopenhagen 1. bew. Lissabon onbew Locarno onbew.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5