[Boskov wil voor de winterstop ten minste nog vijf punten halen i: ,Tegen Feyenoord spelen we anders" Frans Derks straft weinig FEYENOORD—AJAX „EEN GEWONE WEDSTRIJD" RUUD GEELS: 1Q7,ATERDAG 13 NOVEMBER 1976 jeugd dkoop rigens. ts van hon- geld, aarbij n aan jeug- iet di- kwij- want geld. jeugd e mo- ijs- er nu n uur I oor suren puck n al Het ROTTERDAM Vujadin Boskov rekent even snel als hij spreekt. Hij bouwt, druk gebarend en de ogen vonkend, theorieën op, draait niet om de zaken heen en trekt conclusies die even nuchter zijn als de ploeg die hij in de korte tijd van zijn trainerschap heeft opgebouwd, kijkt niet als een berg op tegen Feyenoord—A- jax en ontleedt: „Zoals iederweet zijn er drie mogelijkheden. Als we gelijk spelen is dat goed, winnen we dan is dat mooier en als we verliezen blijven we toch bovenaan staan. Het gaat in de eerste plaats om het aantal punten dat wewillen hebben als half december de winterstop ingaat. Ik reken op 28 of 29. Welnu, we hebben er 23 en ons programma luidt: Thuis tegen Ajax en VVV, uit tegen Twente en NAC. Hoe we die resterende vijf tot zes punten vergaren, is van minder belang. Als ze maar uit die vier wedstrijden komen. Als we 28 punten hebben en in de tweede helft van de competitie verzamelen we er evenveel, dan zijn we kampioen. Daarvoor zijn 56 punten voldoende." Geen speld tussen te krijgen, drukt zijn gezicht uit. Hij wil nog wel nader preciseren. „Feye noord—Ajax is een wedstrijd tussen de grootste twee clubs van Nederland. Maar je moet er geen overdreven voorstelling van geven. Zij hebben klassemensen, wij ook. Hen doelman is sterk, de onze ook. Zij hebbenKrol, wij Wim Jansen. Ajax bezit Suurbier, wij Dick Schnei der. Het gaat niet alleem om de individuele krachten, het gaat om de collectiviteit. Toen ik bij Feyenoord kwam, heb ik me twee zaken voor ogen gesteld: trainings- en speeldiscipline. Een speler die op de training maar vijftig procent geeft, heeft geen training meegemaakt. Men dient op tijd te komen en alles te geven. Elke week stel ik een werkschema op zodat iedereen weet waaraan hij zich heeft te houden. Iedereen doet dat ook. Mijn spelers stemmen hun privéleven af op de trainingen." „Dan is er de speeldiscipline. Daaronder versta ik de opdrachten uitvoeren die gegeven worden en het negentig minuten voluit initiatief nemen en werken. Dat kan allemaal niet ineens gaan en daarom heb ik aan het begin van de competitie gezegd dat men even geduld moest hebben. In de voorbereidingsperiode hebben we veel trai- ningsarbeid verzet, gericht op conditie en kracht. De laatste weken hebben we aan de taktiek besteed." Middenveld „Feyenoord moest zichzelf worden. Toen Wil lem van Hanegem wegging, werd van alle kanten geroepen dat Feyenoord nou kapot was. Inderdaad, Van Hanegem was een kanon, een klassespeler, j Maar we hebben Wim Jansen, ook een kanon, die tot taak heeft te organiseren en de aanval opbouwen. Met de altijd werkende Willy Kreuz of-hij goed of slecht speelt, hij werkt altoos en de offensieve kwaliteiten van Theo de Jong hebben we een middenveld dat flexibel is en een uitstekende mengeling van Boskov:,,Een speler die op de training maar vijftig procent geeft, heeft niet getraind" uiteenlopende krachten. Over techniek hoeven we niet te praten. Die hebben spelers van een grote ploeg". „Het gaat om de collectieve bundeling van krachten. Dat is de opgave voor elke topclub in Europa. Als die er is, is het een topclub. Dan komt ook het spektakel. Een topclub die alleen voor 1-0 speelt, is geen topclub. Dat is een middelmatige ploeg." „Dan zal men onmiddellijk zeggen: heeft Feye noord dan zo'n spektakel veroorzaakt in het begin van de competitie? Nee. We hebben bar slechte wedstrijden gespeeld. Ik hoef dan alleen te denken aan de uitwedstrijd tegen FC Am sterdam. Maar PSV—Feyenoord was spektakel, tegen Haarlem, Kaiserslautern en de tweede helft tegen Go Ahead was er spektakel. Tegen Ajax hoop ik er ook op". „Het lastigste voor ons is dat we favoriet zijn. We spelen thuis, hebben in het Europees voet bal meer succes gehad tot nu toe, staan boven aan. Maar er kan van alles gebeuren. Vorig jaar verloren we met 6-0. Maar PSV was favoriet tegen ons en we maakten een doelpunt meer terwijl we de laatste drie jaren in Eindhoven niet tot winst konden komen. Dat kan allemaal gebeuren bij voetbal, net zoals blessures en gele of zelfs rode kaarten. Dat moet je er gewoon bijrekenen." Schaden „Ook die gele kaart van Nico Jansen tegen Sparta, voor welke wedstrijd ik meer angst had dan die tegen Ajax. Ik vind wel dat, om iedere aantijging te voorkomen, een derby in Rotter dam door een Rotterdamse scheidsrechter moet worden geleid. Dat had Kees de Bruin kunnen zijn. Nu hoor ik overal om me heen dat Berre- voets, die Amsterdammers is, Nico Jansen een gele kaart heeft gegeven omdat Ajax in het verschiet lag. Dat zal niet zo zijn maar het wordt wel gezegd en dat moet voorkomen worden. Dat schaadt het voetbal". En voetbal is leven voor Boskov, die twee hobbies heeft: voetbal en jagen. „Maar dat is heel verschillend. Jagen is ontspanning, in de vrije natuur zijn. Jagen is jezelf ontspannen, maar voetbal is strijd. Bij het eerste vergeet je je problemen, bij voetbal niet." Niet kapot Feyenoord-Ajax houdt hem natuurlijk wel dag en nacht bezig. „Dat favoriet zijn, is een psy chologische belasting maar we zijn nu wel zo ver dat we die kunnen verdragen. De stemming in de ploeg is uitstekend. Men heeft gezien dat Feyenoord niet kapot is gegaan. We hebben nu een middenlinie die louter voor de ploeg speelt, zoals alle jongens dat trouwens doen. Spelen voor eigen roem is ondergeschikt geworden aan het grote geheel en zo hoort het ook. Ik heb het ook zo geleerd. Toen ik in Vojvodina Novi Sad speelde, hadden we spelers als Stankovic, Tsjaikovski, Horvath, Bobek die tien jaar ouder waren dan ik, die tot de jonge lichting behoor de. We waren toch als groep zo sterk dat er voor een klasseman als Bulatovic nie't eens plaats was in het elftal." Op die in vele jaren topvoetbal vergaarde kennis en ondervinding heeft Vujadin Boskov (45) Feyenoord gerenoveerd. Voor hem is topvoetbal geen geheim. Boskov speelde 58 keer in het Joegoslavische elftal, werd gekozen in de Europese selectie die tegen Groot Brittannië speelde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Ierse voetbalbond, was trainer-speler van Young Fellows in Zuri ch, kwam uit voor de Italiaanse clubs Sampdo- ria en Bologna, was tien jaar trainer van Vojvodina en drie jaar Joegoslavisch bondscoa ch. Met die formidabele achtergrond begon Boskov aan de opdracht die hij zichzelf heeft gesteld: Feyenoord kampioen maken. Herman van Bergem Frans Derks: voor het eerst Feyenoord—Ajax. BREDA,Frans Derks (46) leidde in zijn scheidsrechterlijke loopbaan 153 wedstrijden in de eredivisie maar nog nooit Feyenoord—Ajax. Morgen is hij, de spelleider, met een „ongekend record". In al zijn eredivisieduels gaf Frans Derks slechts zesentwintig strafschoppen en sinds de invoering van de kaarten niet meer dan twaalf gele. In beide gevallen is hij de scheidsrechter die het minst strafte. Feyenoord en Ajax ontmoetten elkaar in het betaald voetbal, sinds de invoering van de eredivisie, veertig keer. Feyenoord won zestien maal, verloor veertien keer en tien duels eindig den onbeslist. Voor beide teams zijn de doelcijfers 7474. Feyenoord—Ajax Ajax—Feyenoord 1-5 2-1 2-0 2-1 2-2 2-1 2—1 0-1 4—1 6-0 AMSTERDAM Eigenlijk was Ruud Geels veel liever in België blijven wonen. Tot die ontboezeming komt de blonde Haarlemmer na de middagtraining van donderdag die wordt gadegeslagen door een honderdvijftigtal Amsterdammers. Wat later, in het riante spelershome, waar grote leren fauteuils gastvrij klaar staan, licht Ruud Geels zijn opmerking toe. „We hadden het erg naar ons zin in Brugge. Ik was op het moment dat Ajax in de markt kwam zo goed als rond met Ant werp, maar tegen het bod van Ajax kon den die Belgen natuurlijk niet op. Maar ik vond het toch wel een beetje jammer dat we daar weg moesten". Inmiddels is Ruud Geels (28 pas) aan zijn derde seizoen bij Ajax bezig en de Amster damse club zal er geen moment spijt van hebben gehad de rossige spits te hebben ingelijfd. Want ondanks het feit dat zijn overgang naar Ajax in huize Geels toen nauwelijks met gejuich werd ontvangen weerhield dat de schotvaardige aanvaller er niet van tweemaal achtereen topscorer te worden met respectievelijk dertig en negenentwintig doelpunten. Ook dit jaar is hij opnieuw Ajax' meest produktieve spe ler, een positie die hem overigens geenszins van zijn stuk brengt. „Ik loop nu al zo lang mee", verklaart de met veertien doelpun ten inmiddels weer als hoogst geklasseerde Ajacied, „dat het me nauwelijks meer hin dert. Natuurlijk betekent het wel een zeke re belasting voor me dat ik de enige uit de ploeg ben die voor doelpunten kan zorgen. Maar het is nu eenmaal een gevolg van het concept dat we spelen: over rechts aanvallen en mij dan in het centrum lance ren. In thuiswedstrijden gaat dat over het algemeen, in ieder geval de laatste tijd, uitstekend. Uit daarentegen verloopt het nog wel eens moeilijk. Hoewel we tegen Manchester United en AZ uit hebben be wezen dat het wel kan". De beste Ondanks zijn niet overdreven forse bouw (1,80 meter lang) is Ruud Geels na zijn terugkomst uit België uitgegroeid tot éen van de beste spitsen, zo niet dé beste, van ons land. Daarom is het des te opvallen der dat juist Geels relatief weinig is geblesseerd. De Haarlemmer heeft daar een goede ver klaring voor. „Ik probeer altijd vóór mijn tegenstander bij de bal te zijn, vooral koppend. Ik ben niet het type speler dat op de rand van het strafschopgebied moet worden aangespeeld en dat zich er dan maar doorheen probeert te rammen. Als je zo moet spelen loop je veel meer risico geblesseerd te raken. Overigens heb ik wel enige keren gespeeld met een blessure, maar dan had ik een spuit gehad". Zonder wrok Sinds zijn eredivisiedebuut op zestienjari ge leeftijd bij Telstar heeft Ruud Geels al het nodige meegemaakt. Een jaar later trok Feyenoord hem aan, maar doordat hij zich geen vaste plaats kon veroveren en elke week wilde spelen vertrok hij daarna naar Go Ahead om kort daarna naar België te gaan. Op zijn tijd 'bij Feyenoord kijkt Ruud Geels, 'die toen veelal de positie van rech terspits kreeg toegewezen, zonder ook maar enig spoor van wrok terug. Integen deel, hij vindt dat die vier seizoenen in de Kuip een positieve uitwerking op hem hebben gehad. „Die jaren zijn eigenlijk erg belangrijk voor me geweest", zegt Ruud Geels. „Ik kwam als jonkie in een ploeg met sterren en de ervaring die ik toen heb opgedaan is me in de rest van mijn carriè re erg goed van pas gekomen". Inmiddels is Ruud Geels een routinier geworden met twaalf jaar ervaring op topniveau, hoewel hij pas op 24-jarige leef tijd zijn debuut in het Nederlands elftal maakte. Daarin is hij nu vijftien keer uitgekomen. Die ruim tien seizoenen be taald voetbal hebben Ruud Geels dan we liswaar een internationaal begeerde voet baller gemaakt („Ik vond het doodzonde dat ik vorig jaar niet naar FC Köln kon, dat zou een goede financiële zaak zijn geweest"), maar aan de andere kant is hij langzamerhand een beetje uitgekeken op het metier. „Al die jaren heb ik eigenlijk geen normaal leven kunnen leiden", zegt Geels, „Je moest je steeds bewust zijn van je verplichtingen als profvoetballer. Dat wordt op zeker moment zo'n sleur dat ik nu al heb besloten nooit iets in de voetbal lerij te gaan doen na mijn betaalde loop baan. Ik ga lekker bij een amateurclubje voetballen in Haarlem, dat vind ik gezel lig". Goede slag voetbalgrenzen opengaan. Je moet je ten slotte zeker stellen voor de toekomst". Hoewel Ruud Geels over die periode na zijn profcarrière nog niet zo bijster serieus heeft nagedacht staat voor hem één ding vast: hij gaat niet in zaken. „Ik heb in mijn Feyenoordtijd ooit eens iets geprobeerd maar dat is op een mislukking uitgedraaid. Daaruit heb ik geleerd dat het zakenleven niets voor mij is. Misschien dat ik een baan kan krijgen bij een sportartikelenfabriek. Dat trekt me wel". Waar Ruud Geels in ieder geval uiterst bedreven in is, is het maken van doelpun ten. Ook zondag in het Grote Duel tegen Feyenoord zal er weer een belangrijke rol voor de rossige Ajacied zijn weggelegd. Als tegenstrever zal hij in de Kuip Wim Rijs- bergen treffen van wie Geels zegt: „Rijs- bergen is één van de beste voorstoppers van Nederland. Zijn plaats in het Neder lands elftal bewijst dat Ik zal het zonder meer erg moeilijk tegen hem krijgen, maar ik zie er geen moment tegen op". Hoogtepunt Zo ver is het echter nog lang niet Voordat Ruud Geels voor zijn lol tegen een bal gaat trappen wil hij eerst nog een goede slag slaan als betaald speler. „Aan het eind van het volgend seizoen loopt m'n contract bij Ajax af. Dan ben ik 29. Ik hoop dat ik dan nog ergens in het buitenland een goede transactie kan afsluiten, in Spanje of Italië als daar de Voor Ruud Geels betekent de ontmoeting met Feyenoord een hoogtepunt in het seizoen. „Je maakt het de laatste jaren niet zo vaak meer mee dat je voor 65.000 mensen speelt. Alleen dat feit is al een attractie". „Bovendien wordt er over het algemeen in een Ajax—Feyenoord goed gevoetbald. Feyenoord is erg sterk op dit ogenblik, maar heeft ook zijn zwakkere wedstrijden er tussendoor. Voor ons geldt dat ook. Daarom geloof ik dat het een boeiende wedstrijd zal worden, waarin wij toch ze ker niet kansloos zijn". Na afloop van de wedstrijd tegen Telstar (0—0) leverde Ruud Geels kritiek op de taktiek van trainer Ivic. Daar staat hij nog steeds achter, want vindt hij: „Waarom zou je met twee spitsen spelen als het niet nodig is? Toen, tegen Telstar, vond ik het zéker niet nodig. Maar tegen Feyenoord gaan we anders spelen. Hoe weet ik nog niet precies, maar wel anders. Daarom heb ik er vertrouwen in. De taktiek van Ivic is over het geheel genomen erg goed, alleen komt het er niet altijd uit Een groot pluspunt van Ivic is wel dat je een vorm van inspraak hebt ook de jongere spelers. Vorig jaar onder Michels durfde niemand zijn mond open te doen. Nu is dat veel beter. Daarom durf ik te zeggen dat we op de goede weg zijn met Ajax. Dat zal misschien zondag al blijken". FRANK WERKMAN Ook topscorer Ruud Geels beleeft elke keer weer zijn vreugde aan een treffer.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9