Woningbouw en recreatie in het Spoort je" t)t» ,,Een dorpsleger onder gods vuurkolom 'Geschildert tot Leyden anno 1626 ,ss Herdenking universitair protest '40 la ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT SRI Het voormalige spoorwegemplacement aan de Herensingel in het hart van de foto, dat nu eindelijk een definitieve bestemming gaat krijgen. (Frans Rombout Luchtfotografie). LEIDEN Deze week heeft het college van burgemeester en wethouders van Leiden zich ge bogen over een nota van de ambtelijke werkgroep „Empla cement Herensingel", waarin een afgerond oordeel is neerge legd over de bebouwing van een gedeelte van het voonnali- ge spoorwegemplacement aan de Herensingel, beter bekend als het „Spoortje". Deze werk groep, waarin behalve de Ne derlandse Spoorwegen (eigena resse van de grond) en de ge meente Leiden ook afgevaar digden van de werkgroep ,,'t Spoortje" zitting hebben, advi seert om in het gebied tussen de Herensingel en de Bernard- kade 65 woningen in de be schutte sector neer te zetten. Daarmee is echter slechts een gedeelte van de taak van de werkgroep volbracht, want over de resterende ruimte tus sen Bernardkade en Willem de Zwijgerlaan, waar in eerste in stantie groen- en speelvoorzie- ningen en een centrale wijkac- commodatie waren gepland, zijn nog geen concrete beslis singen genomen. Met de bouw van 65 woningen in de beschutte sector, waaron der 15 bejaarden woningen, is voorlopig in grote lijnen tege moet gekomen aan de wensen van de werkgroep ,,'t Spoortje". Deze werkgroep is ontstaan in 1873 als een coördinatieorgaan voor de tegen-activiteiten van de wijkcomité's De Kooi en Leiden- Noord, toen de gemeente Leiden en de Nederlandse Spoorwegen elkaar inmiddels hadden gevon den in een plan, dat onder meer de bouw van een zes verdiepin gen tellende torenflat omvatte. De werkgroep hield toen met medewerking van de kinderen van het H. Hartschool een bewo nersenquête en uit de resultaten hiervan werd een alternatief plan opgesteld. De voornaamste wens van de werkgroep, name- Deze houten bouwvallen van veehoudende buurtbewoners zullen binnenkort moeten verdwijnen. Zij zullen geen plaats meer krijgen in het vernieuwde recreatiegebied Leiden-Noord en zullen plaats moeten maken voor recreatieve fiets- en wandelpaden. lijk de verkoop van de gronden aan de gemeente Leiden door de Nederlandse Spoorwegen, zou echter nooit in vervulling gaan. De Nederlandse Spoorwegen wilde de grond zelf gaan exploi teren en vanuit die gedachten- gang werd begin dit jaar ook het plan ontwikkeld om op het voornalige spoorwegemplace ment premiewoningen neer te zetten, waarvan de stichtings- kosten ruim honderd duizend gulden zouden gaan bedragen. Een niet te realiseren voorstel, stelden de wijkcomité's uit De Kooi en Leiden-Noord, want voor de bewoners uit deze buur ten was die prijs onhaalbaar, terwijl er bovendien grote be hoefte bestond aan bejaarden woningen, waar de Nederlandse Spoorwegen afwijzend tegen over stond. Later is de Neder landse Spoorwegen echter toch akkoord gegaan met een una nieme beslissing van de werk groep „Emplacement Herensin gel" om huizen in de beschutte sector te bouwen, die door hoge rijkssubsidies betaalbaar zijn voor werknemers uit de lagere inkomensgroepen. De werkgroep ,,'t Spoortje" zag echter nog meer wensen in de nota gerealiseerd. De woningen zullen uitsluitend bestemd zijn voor bewoners uit de Kooi en Leiden-Noord en eventuele ge gadigden zullen van tevoren uit gebreid worden voorgelicht over de koopvoorwaarden. Boven dien zal de werkgroep zitting hebben in een begeleidings groep, die de realisering van het plan zal begeleiden. Groenvoorzieningen Hiermee wordt dan in grote lij nen het alternatieve plan van de werkgroep ,,'t Spoortje" ten uit voer gebracht. Oorspronkelijk bevatte dit plan naast de bouw van betaalbare gezins- en be jaardenwoningen, ook de uit breiding van de Leidse Appara ten Fabriek, de aanleg van speel- en groenvoorzieningen in clusief een „open" speelplaats voor de H. Hartschool, winkels, een centrale wijkaccommodatie en de aanleg van wegen, die een verbinding van Bernardkade met Surinamestraat en een rui me aanvoerweg voor de LAF mogelijk moeten maken. Afge zien van de aanleg van groen en speelvoorzieningen en de bouw van een centrale wijkac commodatie zijn deze voorstel len in de onlangs verschenen nota van de ambtelijke werk groep over genomen. Omdat het huidige winkelbe stand voldoende is gebleken, werd de bouw van winkels reeds in een eerder stadium uit de alternatieve plannen ge schrapt. Ook het realiseren van een centrale wijkaccommodatie blijft voorlopig toekomstmuziek. Op de plaats, waar deze zou moeten verrijzen, zijn momen teel tijdelijke wisselwoningen voor de renovaties in de Kooi en Leiden-Noord gepland, die maximaal vijf jaar zullen blij ven staan. Bij de Dienst Aanvullende Ci viel Technische Werken is een half jaar geleden echter wel een plan ingediend om het in zeer slechte toestand verkerende clubhuis De Zevensprong te ver bouwen en rondom dat clubhuis drie gebouwen te plaatsen, waarin de centrale wijkvoorzie- ningen onder gebracht kunnen worden. Het Zevensprong-plan staat hoog op de prioriteiten lijst, maar de vraag is alleen wel of en wanneer een „uitdraaiing" zal plaats vinden. Reconstructie Inmiddels is wel een aanvang gemaakt met de reconstructie van het recreatiegebied. Noord, dat ligt tussen de Marnixstraat en de Pieter Bothstraat en 1 grensd wordt door het volk] stuinencomplex „Ons Buiten'] en de woningen van de ven". De kosten hiervan zullerj ongeveer 650.000 gulden ga; bedragen, maar in het kadeitsse van het experimentele beleiderst; met betrekking tot openluchtr creatie binnen de bebouwd» kom heeft het ministerie CRM inmiddels een subsid van 400.000 gulden verleend. de plaats van de voormalig» verkeerstuin en rolschaatsbaai wordt nu een ruime speelweidi aangelegd. Dit terreingedeeltti de zal in de wintermaanden als ijsj baan dienst gaan doen. I ste» veehoudende buurtbewi ners, die van de Nederlandsejhet Spoorwegen grond langs vroegere spoorlijn hebben g( pacht, zullen in het nieuwe r< creatiegebied geen plaats meeijfö krijgen. Oorspronkelijk lag h< de bedoeling een kinderboerj een derij aan te leggen, waarai deze veehoudende buurt bei zouden medewerken. Dif all» plan zal echter geen doorgang.^ b vinden en daarom moeten deze'; Wc bewoners zeer binnenkort hun'nv^ boeltje oppakken. In het nieuwe jwjri plan zijn ook opgenomen re- creatieve rijwiel- en wandelpa- den, die de Willem de Zwijger- laan met de toekomstige Gooi- meerlaan zullen verbinden en een parkeerterrein ten behoeve van de voetbalvereniging Roo- denburg en het volkstuinencom- plex „Ons Buiten". Een fietstunnel onder de Willemrk- 1 de Zwijgerlaan ter hoogte van de Pieter Bothstraat, die de Ho 1 k" venbuurt voor het kleine ver keer zou moeten ontsluiten, zal^O voorlopig niet gerealiseerd wor-1 den. Deze zal in de toekomst waarschijnlijk gebouwd worden in de omgeving van de Gooi meerlaan of Surinamestraat. PIET VAN DAJ 1\ |*5f ren, RIJNSBURG - „...De Rijnsburger jongens hou den ze niet". Laten we hopen dat juliie ook dit maal gelijk krijgen. Maar de razzia was niet het eni ge dat me neerslachtig maakte. Ik zag weer lan ge rijen vrouwen door de regen sjouwen met kin derwagens of ander soort karretjes. Allemaal op weg, de boer op, om te zien of er ergens nog een beetje eten of een vrach tje hout op te scharrelen was. Kijk Rie, dan wordt het je wee in de maa- g.Een passage uit het onlangs verschenen boek van Rijnsburger Riekus de Mooij, voormalig Tweede Kamerlid en ex- voorzitter van het N.C.O.V. Hel boek is getiteld „Een dorp- steger onder Gods vuurkolom". Het beeld van Gods vuurkolom ontleent de auteur aan de ge schiedenis van het volk Israel, dat op reis naar het nieuwe tand Boek over verzeis strijd in Rijnsburg overdag werd geleid door een wolkenformatie en 's nachts door een vuurkolom. De Rijnsburgers putten in de donkere oorlogsjaren kracht en moed uit dit beeld, waarin zij een vergelijking zagen met hun bewogen reis naar de bevrij ding. In zijn boek beschrijft Riekus de Mooij ongecompliceerd en zonder literaire franje authen tieke feiten en gebeurtenissen. De Mooij (66) beschrijft de vin nige, vasthoudende strijd van de typische, besloten Rijnsburgse gemeenschap tegen de bezetter. Het gaat in het boek echter niet alleen om het verzet tegen de onderdrukker; voor de Rijns burger was het ook de geestelij ke worsteling van een diep gelo vige, christelijke samenleving onder het oog van haar schep per. Hard optreden was immers onontkoombaar en dikwijls was er sprake van een controverse met de geboden van het geloof sleven. De door de schrijver ge tekende strijd heeft niet altijd het karakter van gebeurtenissen in een aards tranendal, in het boek is evenzeer sprake van speelse invallen waardoor zon- 99 leid. Het boek van Riekus de Mooij verschijnt ruim dertig jaar na de legendarische strijd van de ondergrondse strijdkrachten te gen de bezettende macht. De manuscripten zijn tientallen ja ren oud en berusten op authen tieke feiten en gebeurtenissen. „Een dorpsleger onder Gods vuurkolom" is verschenen bij de Gelderlander Vakpers b.v. in Nijmegen. De uitgave heeft niet óm commerciële redenen plaats, maar is een hommage aan de man die zijn levenlang klaar stond voor anderen (Rijnsburg se dorpsdocter). De prijs van het boek bedraagt 24,50 gulden. Het boek is te bestellen door overmaking van dit bedrag op girorekening 3161100 ten name van de Gel derlander Vakpers b.v. in Nij megen onder vermelding van „Een dorpsleger onder Gods vuurkolom". Het boek wordt dan toegestuurd. De opbrengst van het boek is bestemd voor een liefdadig doel, waarbij de in Indonesië vertoevende dochter van de in het boek beschreven dorpsdocter is betrokken. LEIDEN Dé schilderijententoonstelling „Ge|ER schilderd tot Leiden anno 1626" zal van 18 novem ber 1976 tot en met 9 januari 1977 in het stedelijk 0IT museum de Lakenhal aan de Oude Singel in en Leiden te zien zijn. Op de tentoonstelling staan dat een zestigtal kunstwerken tentoongesteld, die in ren of rond het jaar 1626 in Leiden zijn ontstaan. aal( De expositie omvat behalve schilderijen ook tekeningen, prenten s te en enkele fraai geïllustreerde boeken. Van Rembrandt hangen zo'i er drie gesigneerde en gedateerde werken en een aan hem en o toegeschreven schilderij uit een Amerikaans museum. Na 6 er december komen hier nog drie schilderijen bij. Onder de werken en, van Rembrandt bevindt zich ook het nog niet zo lang geleden dei- ontdekte schilderij "De doop van een Kamerling". De atelierge- vai noot van Rembrandt in die tijd, Lievens, is eveneens meierij schilderijen, tekeningen en een ets op de tentoonstelling verte nvo genwoordigd. - '8 n Verder zullen er op de expositie landschappen van Jan vanen - Goyen te zien zijn, omringd door werken van minder bekendeanir landschapschilders als Porcellis, de Neyn, Liefrinck en Elsevier en Het typisch Leidse vanitasstilleven wordt vertegenwoordigd eer door werken van De Heem en Bailly. Van de laatste schildeierd zullen er ook geschilderde en getekende protretten te zien zijn aki De opzet van de tentoonstelling is uniek. De dwarsdoorsnede van de kunst uit één jaar binnen een stad is nagenoeg nooit eerder het onderwerp van een expositie geweest. De tentoonstel ling wordt begeleid door een rijk geïllustreerde catalogus, met tal van nieuwe vondsten. LEIDEN Op of rond 26 november houdt het Leids universi- teits-fonds op 21 plaatsen bijeenkomsten ter herdenking van hel feit dat prof. mr. R. P. Cleveringa op 26 november 1940 zijn^ protestrede hield, die leidde tot zijn arrestatie en tot sluiting van de Leidse Universiteit door de Duitse bezetter. De bijeenkomsten zijn er voor afgestudeerden van de oudstt universiteit van ons land. Destijds protesteerde prof. Cleveringa tegen het ontslag van twee Joodse hoogleraren door de bezetter. Wetenschappelijk personeel en studenten houden inleidingen op de 21 bijeenkomsten. Die in Luxemburg en Parijs hebben op 25 november plaats. In Leiden is er een bijeenkomst op 26 november en op 27 november in Den Haag. HJ beti uit

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4