ARBEIDSONRUST BIJ ADLER NAAR CLIMAX Tekort van drie miljoen op begroting Alphen WD VOORSCHOTEN WIL STEVENSHOF TERUG Sympathiek vormingstheater van Bloemgroep Welluidende Stem des Volks NOS: geen haast met beslissing Hilversum-4 NKV-leden gehuldigd (■■■■■I SWIFT VIERT FEEST „Kort geding" in Croiset brengt Tsjechov tot leven Gloxinia Ballet einde van een droom 976 ATERDAG 13 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 23 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Het door de indus triebonden NKV en NVV gestel de ultimatum aan de Adler-direc- tie is in feite de climax van een al jaren voortdurende slechte sfeer tussen bonden en de bedrijf sleiding. Spitsten de moeilijkhe den zich ruim een jaar geleden; nog toe op het grillige personeels beleid van de directie, waardoor er ook mensen moesten afvloeien, nu gaat het om de invoering van een gelijke CAO voor hoofd- en handarbeiders met nieuwe sala risschalen. Op zichzelf wellicht niet zo'n bijster belangrijk punt, maar het is de hele sfeer erom heen die de bonden gistermiddag middels een korte werkstaking een schot voor de boeg deed los sen. Op 12 oktober zou er in principe overeenstemming zijn bereikt tus sen de directie van Adler-Neder- land en de werknemersvertegen woordigers. Er was volgens de bonden toen afgesproken dat de gewenste geïntegreerde CAO voor al het personeel er zou komen, zonder dat er hierdoor mensen die volgens de nieuwe salaris schaal te veel zouden verdienen geleidelijk omlaag zouden moe ten. Volgens de industriebonden is de directie daar later, kennelijk na overleg met de Duitse concern leiding, weer'op terug gekomen. Aan de onderhandelingstafel zou gisteren van directiewege zelfs keihard zijn ontkend dat deze af spraken gemaakt waren. Kort voor het gesprek met de Adler-lei- ding ontvingen de bonden zelfs een brief, waarin de directie al aankondigde op geen van de ver langens van de werknemers in te kunnen gaan. Hoe slecht de sfeer bij de Neder landse Adlerfabrieken wel is bleek tijdens de werkonderbre king van het personeel, gistermid dag. Deze werd door de leiding beantwoord met het noteren van namen van de stakers en het ter verantwoording roepen van de chefs van de afdelingen. Daarbij zouden er zulke dreigementen zijn geuit, dat de bondsvertegenwoor- digers zelfs het woord „intimida tie op grote schaal" in de mond namen. Het personeel kreeg van de kaderleden van NKV en NW gisteren op het hart gedrukt al deze en soortgelijke gevallen bij de bonden te melden en zich voor al niet ongerust te maken. Alphense kunstuitleen open ALPHEN AAN OEN RIJN Oe Kunstuitleen is gisteravond door wethouder, mevrouw H. Donker, officieel geopend. De linten die de toegang versperde naar de ruimte waarin de kunstwerken zijn tentoongesteld, werden door haar vakkundig doorgeknipt. De Alphense Kunstuitleen is de 14e die in Nederland nu gevestigd is. Van Gedeputeerde Staten is deze week bericht ontvangen waarin een startsubsidie is toegezegd van 10.000,-. De provincie neemt voor de jaren 1977 en 1978 ook voor 3.000,- aan abonnementen af. In de Kunstuitleen zijn op dit moment zo'n 230 kunstwerken te bewonderen. Er zijn werken bij van onder meer Jan van Heel uit Den Haag, de Amsterdammer Cyril Lixenberg, Peter Oosterbos uit Roosendaal en de uit de nabije omgeving komende Theo Hoger- vtiiff uit Nieuwkoop. De totale waarde van de collectie wordt l gflxeerd op 120.000,-. t Kunstuitleen is geopend op vrijdag- en zaterdagmorgen van If lot 12 uur en op vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Voor gieer «formatie kan men zich wenden tot de Kunstuitleen aan de Rijnkade 11 te Alphen aan den Rijn, telefoonnummer 01720-94583. De voorzitter van de Culturele Raad, de heer Figee overhandigt wethouder mevrouw Donker een abonne ment. HILVERSUM - Het NOS-be- stuur is niet akkoord gegaan met zes kriteria, waarvan de minister van CRM begin 1977 gebruik zou kunnen maken om te beslissen of de categorale klassieke muziekzender Hilver- sum-4 zal blijven voortbestaan. Tal van bestuursleden uitten gisteren bezwaren tegen de door de Raad van Beheer in overleg met het College Programmaza ken Radio opgestelde kriteria. Vooral vragen als „Heeft Hilver- sum-4 een positieve bijdrage ge leverd tot het muziekleven in Nederland?" en „Zijn er luiste raars die eerst niet en nu wel luisteren naar ernstige muziek?" kregen sterke kritiek. Het kroonlid Ds. Landsman sprak zelfs van „idiote vragen" en een ander lid vond de kriteria niet meer dan „een grap", en niet echt objectief. Na brede discussie werd op voorstel van AVRO-directeur S. K. van der Zeee een bestuurs commissie benoemd uit de op posanten om aanvullende dan wel nieuwe kriteria samen te stellen. Eveneens werd een voorstel van mr. Landré aangenomen, om de minister te verzoeken geen di recte haast te maken met een beslissing, maar in afwachting van het onderzoeksrapport en de kriteria het experiment Hil- versum-4 te doen voortduren tot 1 oktober of tenminste tot 1 mei 1977. LISSE Acht leden van de Lissese afdeling van de Indus triebond NKV werden gisteren gehuldigd wegens hun vijfen twintig-jarig lidmaatschap. Uit handen van districtsbestuurder Van Steenhoven ontvingen zij de zilveren speld van de bond. De jubilarissen zijn: P. van Elk, N. de Kuyper, J. Meijer, W. Phi- lippo, J. Schrama, J. Vermey, H. Gerritse en W. Zonneveld Louis Davidsprijs voor Martine Bijl (Van onze kunstredactie) Door de Stichting Conamus zal op maandag 22 nov. de Louis Davidsprijs uitgereikt worden aan Martine Bijl voor baar be kroonde liedje „Het lelijke jon ge eendjeDit liedje staat op de Dureco-lp „Martine Bijl zingt Andersen". De prijs zal haar worden Over handigd door Willem Duys, waarbij Jules de Corte zorgt voor de muzikale omlijsting. Een en ander gaat gebeuren in het Amsterdamse Alphahotel om 16.00 uur. Jubilarissen ,,De Blauwband" SASSENHEIM Postduiven vereniging „De Blauwband" huldigde gisteravond in haar clubgebouw vijf leden, die haar vijfentwintig jaar trouw waren gebleven. De heer L. Drost die ongeveer twaalf jaar voorzitter is geweest, werd tot erevoorzit ter benoemd. Uit handen van de huidige voorzitter P. Krom ont ving hij de gouden bondsspeld van de Ned. Bond van Zater dagvliegers. De overige jubilarissen zijn Jan Haver, L. de Ridder, H. Krom en drs. Niekerk. De generaal- kampioenen ontvingen verzil verde bokalen en cups. De ge lukkigen zijn: L. Drost, Th. On derwater, mevrouw D. Sloot weg, P. Krom, Gebr. Van der Krogt, W. van Harskamp, Nic. v.d. Zwaan, C. Vesseur, H. v. d. Lans en C. Wolvers. Auto voor Leids Dierenasiel LEIDEN Het Nieuw Leids Dierenasiel heeft een eigen au to. Dankzij een gift van het garagebedrijf „Het Motorhuis" van 500 gulden voor een twee dehands bestelwagen type Ford Escort beschikt het asiel en daarmee ook de Leidse dieren bescherming over onafhanke lijk vervoer. Het resterende deel van de aanschafkosten wordt door de Dierenbescher ming betaald. De Leidse Die renbescherming hoopt dat het mogelijk zal zijn de. auto in bedrijf te houden, vooral nu de dure wintervoedingperiode voor de deur staat. De voor het asiel zeer gunstige mededeling kon gedaan worden tijdens het officiële afscheid van de beheerder, de heer C. Bos. Na bijna zeven jaar samen met zijn vrouw het asiel gerund te hebben, gaat de heer Bos nu met pensioen. Belastingen omfioog ALPHEN AAN DEN RIJN De ontwerpbegrotingen voor het jaar 1977, vertonen een tekort van 3.464.177. Dit tekort moet dan nog worden verhoogd met ruim 1 miljoen gulden, voor reserveringen ten behoeve van de bestemmingsplannen Ridderveld I en Zeger- sloot alsmede voor uitbreiding van het raadhuis en accommodaties sociaal cultureel werk. Er is nog geen rekening gehouden met de door het college van gedeputeerde staten nodig geachte reservering tot dekking van het tekort op de grondexploitatie van Ridderveld De geraamde uitgaven zijn ge steld op ruim 87 miljoen gulden tegen ruim 72 miljoen gulden in de primitieve begroting 1976. Belastingen sportleiding Zoeterwoude- hen aan den Rijn. -Alp- Deze sterke stijging schrijft het college toe aan de in 1977 volle dig ten laste van de algemene dienst komende kapitaal- en ex ploitatielasten van enkele grote investeringen. Met name noemt het gemeentebestuur de recon structie van de Prins Bernhard- laan, de bouw van de Albert Schweitzerbrug, de uitbreiding van het zwembad „De Dillen" en de aanleg van de watertran- Om het begrotingstekort weg te werken heeft het gemeentebe stuur een nota van wijziging van de ontwerp-begroting voor 1977 samengesteld. Daarin wor den een aantal bezuinigingen voorgesteld en verhoging van diverse belastingen. Deze nota is aan de gemeenteraadsleden toe gezonden. Als de raad zich er mee kan verenigen staat de Alp hense bevolking een verhoging van 7% te wachten van de leges- gelden, de precariorechten (hef fing voor stoepen, balkons enz. en boven de openbare grond), rioolbelasting en de begrafenis rechten. De hondenbelasting stijgt met 10% terwijl de sinds vorig jaar ingestelde onroerend- goed belasting met 15% omhoog gaat. Door deze verhogingen worden de inkomsten van de gemeente verhoogd met ruim 900.000. Met de door te voeren bezuinigingen wordt het tekort op de begrotingen dan terugge bracht tot 600.000. Het college van B ,en W zal voor dit nog resterende tekort de gemeente raad voorstellen te beschikken over een deel van de saldi-reser- ve ad 150.000. 450.000 kun nen worden gevonden door een deel van de overige reserves aan te spreken. Door op deze manier de begroting bij te sturen wordt deze dan sluitend gemaakt De Leidse ren- en tourvereniging Swift hield gister avond in „In den Vergulden Turk" een receptie ter gelegenheid van het voor de vijde maal behalen van het clubkampioenschap van Nederland op de weg. Velen maakten van de gelegenheid gebruik het bestuur van Swift, onder aanvoering van Joop Riethoven, en de voltallige ploeg, bestaande uit Joop Zoetemelk, Gerben Karstens, Piet van Leeu wen en Teun van Duuren persoonlijk de hand te drukken. De renners en het Swift-bestuurslid Van Duivenbooden werden onderscheiden in de orde van de carnavalsvereniging ,,De Hutspotten". De KNWU was de grote afwezige op het festijn. Aan het begin van de receptie ontving de heer Rietho ven een telegram van de organisatie Op de foto: Leidato-secretaris en gemeenteraadslid J. van Zijp en J. Visser feliciteren de heer Riethoven. VOORSCHOTEN Tijdens de algemene beschouwingen deed de fractievoorzitter van de WD het voorstel om de annexatie van de Stevenshofjespolder aanhangig te ma ken bij hogere bestuursorganen. De argumentatie destijds was dat Leiden deze polder en ook de Noord-Hoflandse polder nodig zou hebben om een eind te maken aan de woningnood. De Noord-Hoflandse polder werd voor Voor schoten behouden, is thans een nieuwe uitbreidingswijk, terwijl de Stevenshofjespolder (Rijndijk) nog in dezelfde toestand verkeert als voorheen en dat terwijl Leiden zelfs plannen heeft om ondanks de woningnood deze polder nog niet te willen volbouwen. Met PPV en PCC pleitte het CDA voor een betere besteding van de beschikbare gelden. De PPV meende dat op het raadhuis een nieuw bord moet komen: .Beleg gingsmaatschappij". Saldi-reserves zijn het kerkhof van nieuw uitgevoerde plannen. Alle fracties meenden dat Voorschoten ook voor het volgende jaar weer alle grote financiële werken verschuift naar andere jaren. De restau ratie van het Ambachtshuis, de realisatie van een zwem bad, het waren twee grote wensen van de gemeenteraad. De CDA-fractie waarschuwde voor de in te voeren onroe- rendgoedbelasting. Deze moet zo krap mogelijk berekend worden in het voordeel van de burger. De PPV deed de suggestie om te trachten op de een of andere wijze de burgerij te laten delen in de bijzonder goede financiële positie. Vast staat wel dat de gehele raad een verhoging van de belastingen volkomen onterecht vindt LEIDEN De Bloemgroep uit Rotterdam is een afsplitsing van de Nieuwe Komedie. Na de breuk is de groep aan de slag gegaan met als stimulator Shireen Strooker van Het Werktheater. In de voorstelling van gisteravond in het LAK „Voor niks gaat de »n op"; hun tweede productie was de Werktheater-aanpak enigszins zichtbaar. Leiden Het is wel iets aparts: De Stem des Volks horen zingen I in de Zuiderkerk met een programma van puur religieuze werken. De maatschappelijke grondslag is er kennelijk uit of misschien tijdelijk opzij geschoven; maar wie weet krijgen we volgend jaar een Driestuiversopera in concertvorm, het zou zo gek nog niet zijn. Zo had men rond het thema arbeid en werkeloosheid een se rie scènes ontwikkeld waarin vooral de menselijke aspecten van de problematiek naar voren komen, door middel van bepaal- J .figuren: de gepensioneerde, werkloze die dat niet durft bekennen, de arbeidsongeschik te. Die aspecten kwamen na tuurlijk ook tot uiting in de verschillende situaties: het kan toor, het vormingscentrum, het arbeidsbureau, het gezin. Dat met dèt accent de analyse naar de achttergrond verdwijnt, hoeft niet zo'n groot bezwaar te zijn. Toch bestaat het gevaar dat spelers verzeild raken in types-maken en de groep daar door in te stereotype scènes. Nu was dat gisteravond door de bank genomen niet het geval. Er werd geestdriftig, op een wat improviserende wijze gespeeld. De ene rol en de ene scène kwam daarbij beter uit de verf dan de andere, maar iedere spe ler had wel zijn treffend mo- ment. In het kader van de Vredesweek werd gisteravond in man, waarvan Ger Pouw gespreksleider was. De stel- „De Stormbal" in Sassenheim een „kort geding aange- ling werd aangevallen door een even grote groep, spannen". De stelling luidde'; „ons veiligheidsbeleid onder leiding van Remmelt Pit Adviseur van de berust op het zogenaamde „afschrikkingsevenwicht". verdediger van de stelling was de heer Mient Jan Dit is volledig in strijd met christelijke en humanitaire Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, beginselen en dienst daarom te worden verworpen", adviseur van de andere groep was genraal - marjoor PAUL VAN DER PLANK Deze stelling werd verdedigd door een groep van zes b.d. Van Eisen, lid van de Tweede Kamer. Het sympathieke van de Bloem groep is hun minimaal gebruik van middelen. Andere vor- mingsgroepen hebben dat ook wel maar vertonen bombast in media-gebruik. Bovendien pro beert de Bloemgroep duidelijk humor in haar voorstelling te stoppen. LEIDEN Jules Croiset speelde gister avond in de Leidse Schouwburg zijn soloto neel „Over Tsjechov gesproken". Die titel is inzoverre misleidend, dat er met geen woord over deze beroemde Russische schrij ver (1860-1904) gesproken wordt. Integen deel: Croiset speelt Tsjechov zelf en is als het ware in diens huid gekropen. Het mate riaal voor zijn programma verzamelde Croi set uit brieven, aantekeningen, verhalen en toneelstukken van Tsjechov. Hij heeft zich onder begeleiding van Ton Lutz gedurende lange tijd proberen in te werken en in te leven in zijn personage. In zijn programma speelt hij Tsjechov van de jonge medische student en de arts-literator in Moskou tot de tuberculosepatiënt in Ba- denweiler. Nu eens amusant, als een echte conferencier, dan weer als een tragische en gefrustreerde martelaar. De ware Tsjechov-fan gelooft evenwel niet in een reïncarnatie van zijn held. Een ander bezwaar hangt samen met het karakter van elk solotoneel: een gemis aan dramatische spanning en een confrontatie met een nogal statisch gebeuren. Maar Croiset speelt zeer innemend, als een vriend van het publiek. Op bepaalde mo menten worden de toeschouwers als het ware uitgenodigd op zijn knie te komen zitten. Wie dat weet te bereiken, levert een lofwaardige acteursprestatie. JOS NLJHOF Want er zit pit in de Stem des Volks. Daar wordt met vuur gezongen, of het nu een heidens moeilijke Haydn-compositie als het Stabat Mater betreft, of een evenmin eenvoudige Missa Bre- vis van Mozart. Dat Stabat Mater heeft eigenlijk naar de vorm en dramatische werking veel weg van een ope ra; de solisten spelen een grote rol, zowel in aria's als duetten en kwartetten afwisselend met het koor. De sopraan Leny Ste vens Ridderhof en de bas Henk van den Brink brachten hun partijen voortreffelijk in min of meer operastijl, resp. flonke rend en sonoor rollend, terwijl de alt Martha van Kerkhoff en de tenor Henk Meyer het meer in ingetogen oratoriumtrant hielden, wat een opmerkelijk in terpretatieverschil opleverde. Dirigent Henk Briër hield koor en (speciaal voor de gelegenheid geschapen) kamerorkest stevig in de hand. Zijn aanpak van Haydn was kernachtig en dyna misch. Alleen jammer dat het iets te snelle tempo in het slot deel de sopraan geen andere keuze liet dan er maar even hard doorheen te snellen, het geen haar goed afging. Diezelfde voortvarende aanpak sprak uit Mozart's Missa Brevis, waarbij het Jeugdkamerorkest Leiden (dat voor de senioren niet onderdoet) de begeleiding verzorgde. Dit werk, KV 337 heeft een uitgesproken opge wekt karakter, en de Stem des Volks voelde dit weer heel goed aan door het zonder overdreven pathos gewoon rechtuit te zin gen. Dat ene moment van ver stilling in het Agnus Dei, een onderonsje van Leny Stevens- Ridderhof, fluit en hobo, met heel zachtjes de strijkers erach ter was er des te mooier om. Paula Koning Jeugdvoorstellin gen in de Schouwburg LEIDEN De Leidse Schouw burg staat morgen de gehele dag open voor de jeugd. De Vereniging van Nederlandse Theatergezelschappen voor de jeugd geeft drie voorstellingen. Om half elf begint het Pantomi metheater Caroussel met de voorstelling van „Ko de Kat". Er wordt gebruik gemaakt van mime, muziek, zang, tekst en acrobatiek. Het Marionetten theater van Lucas Goudswaard geeft vanaf half twee een voor stelling van „Verboden te nie zen". Het spel speelt zich af rond het jongetje Josiast, dat op zijn verjaardag per ongeluk een toverboek krijgt toegestuurd van zijn heksentante. Om vijf uur treedt toneelgezelschap Ma- nouzet op met „In de Soete Sui- kerbol". Dit kindertoneelstuk is geschreven door Flip Poort naar de gelijknamige boekjes van W. G. v.d. Hulst. De toegangsprijs voor één voor stelling is 3,50, voor twee voor stellingen 6,- en voor drie voorstellingen 7,50. LEIDEN Het klassieke Russische ballet zoals dat in het begin van deze eeuw haar hoogtepunt beleefde, was natuurlijk één schijnwereld vol glitter en goud en „valse" romantiek. Het is een kenmerk van deze tijd, dat al dat soort fa?ade-werk wordt doorge prikt, met name in presentaties, die wel op dat werk lijken, maar op cruciale momenten mislopen. Wie gisteravond in de Leidse Schouwburg Ekathrina Sobechanskaya Tamara Karpova met The Original Trockadero Gloxinia Ballet Company heeft zien dansen, kan nooit meer naar een .normale" baletuitvoering. The Company bestaat uit heren en ook de prima ballerina's zijn bevallige mannen. In prachtige tutu's, op spitzen en in het mooiste licht dat de schouwburg maar had, dansten ze tien balletten vol gratie, techniek en overgave. Een fake-voorstelling, maar soms hadden de heren nog zoveel echt ballet in hun mars, dat het bijna weer mooi werd. Pas in de details liep het mis: een zoekende hand, een afzakkende jurk, een sprong iets te ver, een schalkse blik een kleine nerveuze beweging, een grimas. Of contrasten: een iets te lange juffrouw voor de als heer verklede heer, kleine bewegingen bij muziek op climax, een dikke prop met gracieuze gebaren. Maar nergens werd het grof, geen moment werd fictie van het net-echt-klassiek-ballet doorbroken door grote uitglijders. Omdat je dat natuurlijk wel verwachtte, had de voorstelling van begin tot eind spanning. Bovendien moest de toeschouwer erg op zijn qui vive zijn om de kleine grapjes te kunnen waarnemen. Een ovationeel applaus maakte Ekathrina zo gelukkig, dat zij dankbaar één harer spitzen het publiek in wierp. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3