„NIET BIJ BROOD ALLEEN Deelneming katholieken aan kerkelijk leven blijft hoog Welvaart niet zonder welzijn „Wasserijmanhielp schuldenaars in VS aan blanco dossiers EN RAAD VAN KERKEN WIL POLARISATIE BESPREKEN OP CONFERENTIE „Ethisch reveil" verwarrende term 11 Minder reclame voor alcohol COMPUTERGEHEUGEN TEGEN FORS BEDRAG SCHOONGEVEEGD Kunst niet in trek ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 10^ De zogenaamde geregistreerde deelname van de Nederlandse katholieken aan het kerkelijk leven blijft op verschillende terreinen zeer hoog. In 1974 werd 94,4 procent van de als rJc. aangegeven geborenen in de katholieke kerk gedoopt. Van de huwelijken tussen twee katholieken werd 87.2 procent kerkelijk ingezegend en van de genoemde huwelij ken met een r.k.-partner nog altijd 44.9 procent Van de als r.k. geregistreerd staande overledenen werd 94.7 procent kerkelijk begraven. Deze gegevens zijn te vinden in een speciale uitgave van „1—2—1," het informatiebulle tin van het secretariaat der r.k.-kerkprovincie, zo meldt de persdienst van dit secretariaat De special, die is getiteld: „De r.k.-kerk van Nederland in 1975/76, de cijfers achter de ontwikkelingen", bevat de meest recente kerncijfers, niet alleen van de r.k.-kerkprovin cie als geheel, maar ook van de zeven bisdommen afzonder lijk. Het materiaal is verza meld door het katholiek So ciaal Kerkelijk Instituut (KAS- KD in Den Haag. Minder rooskleurige cijfers geeft het weekend misbezoek in 1976 te zien. Tellingen in de weekeinden 17/18 en 24/25 ja nuari kwamen tot een lande lijk gemiddelde van 31.1 pro cent van de geregistreerde katholieken van zeven jaar en ouder, tegen 32.6 procent in januari 1975. Boven het landelijk moyenne liggen de bisdommen Gronin gen (40.8 procent). Utrecht (38), Den Bosch (33,8) en Roermond (31.7); daar beneden Breda (29.1), Haarlem (25.7) en Rot terdam (22.5). Bekend is echter dat men niet onbelangrijk hogere percenta ges krijgt, wanneer men dege nen telt, die regelmatig, zij het niet elk weekeinde, een eucha ristieviering bijwonen. Zeer hoge percentages leveren tel lingen van het misbezoek op grote feestdagen op. Volgens de jongste algemene volkstelling (1971) vormen de katholieken 40,4 procent van de Nederlandse bevolking. In teressant is dat dit percentage precies gelijk is aan dat van de volkstelling 1960 en boven de percentages van de volk stellingen 1947 en 1930 ligt, (resp. 38,5 en 36,6). Ter verge lijking: het aandeel van de op één na grootste kerk, de Ne derlandse hervormde, daalde tussen 1960 en 1971 van 28,3 tot 23,6 procent. Het aantal zielzorgeenheden van de kerkprovincie (paro chies, rectoraten, vicarieën) bedraagt 1.797, het aantal ac tieve priesters 4.008, van wie 2.878 in het basispastoraat. Er zijn 154 door een bisschop be noemde pastorale werkers en werksters. Verder telt de r.k.- kerkprovincie in Nederland 30.732 religieuzen: 23.334 zus ters, 3.316 fraters en broeders en 4.082 priesters. KERK WERELD De Raad van Kerken in Ne derland gaat de leden-kerken voorstellen op de komende kerkenconferentie onder meer te spreken over „De kerken in een pluriforme en gepolari seerde samenleving". Op haar novembervergade- ring, deze week in Amersfoort, besloot de Raad van Kerken de mening van de leden-ker ken te zullen peilen over de onderwerpen en over het tijd stip van deze kerkenconferen tie. Wat betreft het tijdstip wordt gedacht aan 1978—79. Wat be treft de onderwerpen denkt de raad, behalve aan de polarisa tie ook aan de onderwerpen „rekenschap geven van de hoop die in ons is" en de .nieuwe levensstijl". In 1964 is in Utrecht de eerste kerkenconferentie gehouden, die is afgesloten met een be- leidsconferentie in Lunteren. De Raad van Kerken heeft de sectie „oecumenische actie" de opdracht gegeven de nieuwe kerkenconferentie voor te be reiden en te organiseren. Zo nodig komt er een speciale voorbereidingscommisie. Door de komst van vele buitenland se werknemers naar Neder land en de hen begeleidende zielzorgers, zijn er in Neder land kerken, die niet in de Raad van Kerken zitten. Dit zijn onder meer orthodoxe kerken en kerken van de an- glikaanse gemeenschap van kerken. De Raad van Kerken overweegt nu op welke wijze contact kan groeien met deze kerken en hoe deze vertegen woordigd kunnen worden in de raad. Aanleiding hiertoe waren ge sprekken met syrisch-orthodo- xe christenen, die gevlucht zijn uit Turkije en zich geves tigd hebben in Twente en Am sterdam. Een aantal instanties heeft zich het lot van deze vluchtelingen aangetrokken. Resultaat van besprekingen met de Raad van Kerken is geweest, dat nu een syrisch- orthodox priester, H. Ibrahim, naar Nederland is gekomen voor pastorale en culturele verzorging van deze christe nen. Tijdens de gesprekken is de vraag gesteld of de syrisch- orthodoxe kerk in Nederland lid kan worden van de Raad van Kerken. DOOPSGEZINDEN: Met de introductie van CDA-Iijsttrekker Van Agt is in ons land ook het begrip „ethisch reveil" geïntroduceerd. Het is niet alleen een nieuw, maar ook een ongemakkelijk begrip. Aldus het Alge meen Doopsgezind Weekblad, dat giste ren is verschenen. Het weekblad vreest, dat velen de term „ethisch reveil" verstaan als een terug keer naar de veilige regels van vroeger, toen het gezag nog aanvaard kon worden zonder zich te hoeven verantwoorden. „Regels niet als hulp en richtlijn, maar als wetten, die men niet ongestraft kan overtreden". De laatste jaren, zo stelt het Algemeen Doopsgezind Weekblad zijn er heel wat regels terzijde geschoven. Reden was, dat deze oude regels waren verkalkt, dat we op zoek gingen naar echte normen en waarden. Het blad vreest, dat allerlei mensen, die deze onderzekerheid niet aankunnen, nu bescherming zoeken on der dit „ethisch reveil", beschermende regels niet alleen voor zichzelf, maar opgelegd aan de gehele samenleving. Het blad meent, dat vrijheid voor christe nen een „prachtige uitdaging" is om het goede te doen zonder dat er gevraagd wordt om regels. Wat christenen nodig hebben is niet een „ethisch reveil", maar een ontwaken van godsdienstig besef, dat leidt tot navolging van Christus, aldus het weekblad. De metropoliet van Lenin grad, Nikodim, is eind okto ber voor de vierde maal ge troffen door een hartaanval. Zijn artsen hebben hem vol strekte bedrust voorgeschre ven. Aanvankelijk ging in kerkelijke kringen in Lenin grad het gerucht, dat hij was overleden, hetgeen dan nu door het patriarchaat van Moskou is tegengesproken. Ni kodim behartigt de buiten landse aangelegenheden van dit patriarchaat, is voorzitter van de Praagse vredesconfe rentie en lid van het presi- KORTE METTEN De studiesecretaris van de conferentie van Europese ker ken, prof. dr. G. Nagy zal maandag de gast zijn van de hervormde synode, die tot donderdag in najaarszitting in Driebergen bijeenkomt Woensdag zal dr. Franz von Hammerstein een bezoek brengen aan de hervormde sy node. Hij is bij de wereldraad secretaris van „Kerk en Jo dendom". Ds. L. Alons te Utrecht zal op medisch voorschrift, per 1 ja nuari zijn functie neerleggen van algemeen secretaris van de hervormde generale (lande lijke) diaconale raad. Hij ver vulde deze functie sinds 1964. De aartsbisschop van Calocsa in Hongarije, Jozsef Ijjas, is bij zijn 75ste verjaardag door de staat onderscheiden met de orde „Vrede en vriendschap" en wel voor zijn „buitengewo ne werkzaamheid in het be lang van de ontwikkeling van een goed contact tussen de Hongaarse staat en de kath olieke kerk". Mgr. Ijjas heeft tot de benoeming van kardi naal Lekai tot aartsbisschop van Esztergom de Hongaarse bisschoppenconferentie ge leid. De onderscheiding werd mgr. Ijjas uitgereikt door de presi dent van Hongarije, Pal Lo- sonczL (Van onze parlementaire redac tie) Vandaag vergaderden de drie christen-democratische partijen en de PPR. Een aantal verwoe de politieke belangstellenden heeft dank zij die vergaderin gen de vrije zaterdag weer ge vuld en het gezin (boodschap pen doen, met kinderen erop uittrekken) voor de zoveelste keer in de steek gelaten. De vergaderingen van zowel de christen-democratische partijen als van de PPR zijn van belang voor de toekomstige regerings vorming. De christen-democraten verga derden afzonderlijk: De KVP- ers zaten van vrijdagmiddag af in het dure Eindhovense hotel Cocagne, de ARP-ers troffen el kaar vandaag in de Rotterdam se Doelen en de Unieraad van de C.H. vergaderde besloten in Utrecht zonder fractievoorzitter Kruisinga, want die zit bij de Verenigde Naties in New-York. Op 10 en 11 december gaan de christen-democraten samen ver gaderen op het grote CDA-con- gres in Den Haag. Bij de christen-democraten werd natuurlijk druk gepraat over het lijsttrekkerschap van Van Agt, maar behalve de be spreking van de actuele politie ke situatie, waaraan KNVP- fractievoorzitter Andriessen gis teravond uitvoerig aandacht be steedde, was het hoofdpunt van de besprekingen van het ont- werp-programma van het CDA. Een programma met als aardige titel: „niet bij brood alleen". In dat programma wordt een po ging gedaan, zoals in de inlei ding wordt gezegd, om duidelijk te maken en uit te werken voor de siutatie van nu en heden wat christen-democratische politiek wil zijn. Het CDA, dat in moei zame groeifasen tot stand komt, wil een samenklontering zijn van KVP, ARP en CHU en te vens op basis van die samen werking iets nieuws in de Ne derlandse politiek tot stand brengen: de „derde weg", naast niet tussen VVD en PvdA. Het CDA wil, uitgaande van het Evangelie, antwoord geven op de grote vragen van deze tijd en dat in een politiek eisenpakket vertalen. De titel van het pro gram maakt de opstelling van het CDA meteen al duidelijk: de mens leeft niet bij brood alleen. Welvaart hier is aardig, maar wat koop je er voor als de on derlinge menselijke verhoudin gen killer zijn geworden. Hier voor velen een betrekkelijke rijkdom, elders in de wereld honger en armoe. Hier tobben sommigen over welk luxe dinge tje men zich nu weer eens zal aanschaffen, terwijl er ook dicht bij het eigen huis werklo zen op een - naar Nederlands begrippen - minimum moeten leven. Het CDA-program vraagt in het eerste hoofdstuk „gerichte aan dacht voor de ander". Als er gepleit wordt voor gelijke kan sen in de samenleving, mogen ook de zieken, gehandicapten en bejaarden niet worden vergeten. De „ander" is ook de buiten landse werknemer, de drugver slaafde, de vluchteling. Het program is van oordeel dat op diverse terreinen aan een groeiende invloed van de over heid niet valt te komen. Dat mag echter het particulier initia tief niet doden. Niet alle heil is te verwachten van professionali sering, de bewogenheid van bij voorbeeld de vrijwillige hulp verleners kan veel goed doen. De „menselijke maat' dient in openbaar bestuur en organisatie tot gelding te komen, in een molochmaatschappij raakt de mens vervreemd. In het ontwerp-program laat het CDA uitkomen dat werkloos heid en inflatie fnuikend zijn. Mede gezien de financiering van noodzakelijke collectieve voor zieningen blijft er voor de indi viduele welvaartsverbetering in de komende jaren bar weinig over. Er valt volgens dit pro gram dan ook niet te ontkomen aan een zeer strak inkomensbe leid. De keuze is voor de zwak ken in de samenleving, waar ook ter wereld. Uit een oogpunt van internationale solidariteit mag dan ook niet worden ge tornd aan de uitgaven voor de ontwikkelingssamenwerking. En de nationale solidariteit vraagt om goede scoiale verzekeringen teneinde mensen in knelsituaties de nelpende hand te geven. Het program acht een voortgezette economische groei gewenst, maar binnen „verantwoorde grenzen", die o.a. bepaald wor den door het milieu, de schaar ste van de grondstoffen en de positie van de ontwikkelingslan den. Bij de „rechtvaardige verdeling van de lasten" dient ook reke ning te worden gehouden met de positie van het midden kleinbedrijf. Het bestaan van kleine en middelgrote onderne mingen wordt voor de samenle ving belangrijk geacht, maar het beleid zal dan ook daarop mede moeten worden afge stemd. In de drie partijen is dit ont- werp-programma in alle lagen uitvoerig doorgesproken, met als resultaat: pakken vol amen dementen. Uiteindelijk zal het definitieve program worden vastgesteld op het CDA-congres van 10 en 11 december, waar Van Agt zich dan, met dat pro gram in de hand, als lijsttrekker zal profileren. Amsterdam (ANP) Los van de juist deze week door het ministerie van Volksgezond heid gegeven waarschuwing over de „groeiende problema tiek van het toenemende alco- holverbruik in ons land" heb ben de Nederlandse brouwe rijen, verenigd in het Centraal Brouwerijkantoor te Amster dam, eigener beweging beslo ten hun reclame-aktiviteiten te beperken. Zij zelf spreken over ,een systeem van zelfre gulering van onze reclame". •De brouwerijen hebben over eenstemming bereikt over een gedetailleerde code van ge dragsregels, die inmiddels in handen van de staatssecretaris van Volksgezondheid is ge steld. De brouwerijen onder werpen zich aan de sancties van de Reclameraad en de co- de-commissie. In de vastgelegde gedragsre gels kan men o.a. lezen, dat reclame niet mag aansporen tot overmatig gebruik of mis bruik van alcoholhoudende dranken. Door een verwijzing naar een laag alcoholgehalte mag niet de indruk worden gewekt, dat misbruik uitgeslo ten is. Ook mogen minderjari gen niet expliciet tot drinken worden uitgenodigd, noch mo gen drinkende jongeren of tot drinken uitnodigende jongeren worden uitgebeeld. Voorts mo gen geen drinkende of tot drinken aanzettende sportido- len worden uitgebeeld. Overigens blijven de brouwe rijen van oordeel, dat een fa. reet op de consument geriche reclame onverbrekelijk vet. bonden is aan het systeem van vrije ondernemingsgewijze produktie en open concurren tie. Ten aanzien van alcohol houdende dranken dienen ech ter beperkingen in acht te worden genomen. Van onze correspondent Simon Winchester LOS ANGELES Hij noemt zichzelf de „Wasserijman", hij woont in Los Angeles, en voor 4000 gulden kan hij er voor zorgen dat mannen en vrouwen van Beverly Hills tot Burbank al hun schulden letterlijk kwij traken. Het verhaal van de „Wasserijman" kwam pas aan het licht voor de rechter. De feiten die daar naar voren kwamen zijn angstaanjagend. Erg genoeg waren de ont hullingen over de zeer hoog ontwikkelde electronische apparatuur waarover schul deisers in de Verenigde Staten beschikken. Nog veel schokkender is dat opnieuw bleek dat er om elke inwoner van de Verenigde Staten een waar netwerk van computer-in formatie gespannen wordt. De wasserijman deed zijn werk bijvoorbeeld in een computerpaleis, waarvan het bestaan alleen al velen onheilspellend zalaandoen. Het gebouw is geen wolkenkrabber en niet te onderscheiden van de andere gebouwen die Disneyland omringen, in de voorstad Anaheim in het zuiden van Los Angeles. Het gebouw is iets minder onopvallend omdat er met grote letters TRW op geschilderd staat. Maar omdat TRW een firma is uit Cleveland, Ohio, met zijn tentakels in tien tallen electronische industrieën is de anoni miteit goeddeels verzekerd. De miljoenen Jorensen die elke dag over de Santa Anasnelweg zoeven, zullen waar schijnlijk iets van „electronica" of „defen sie" mompelen, als ze het gebouw zien. Ze zouden in ieder geval er weinig om geven. Toch zouden ze dat wel moeten doen, zoals de wasserijman snel ontdekte. Want in het gebouw van TRW staan drie IBM 370 com puters, compleet met hun geheugen op band. In dat geheugen ligt opgeslagen alle infor matie over de financiële beslommeringen van ongeveer 50 miljoen volwassen Ameri kanen d.w.z. van één op de twee Amerika nen. De computer weet van hun eerste cheque tot hun laatste vergeten schuld. De meeste mensen in het land weten het niet, maar door de jaren werd informatie over hun financiële gewoontes vergaard door banken, winkels, huisbazen en wat dies meer zij. Die informatie werd via 18 plaatselijke kantoren van TRW doorgegeven aan de banden in Anaheim. Zou iemand vragen of al die informatie nu wel veilig was, dan zou hem nadrukkelijk worden verzekerd dat nog nooit iemand de electronische sloten en alarminstallaties te slim af geweest was. Maar TRW had het mis, zoals nu blijkt. Bijna twee jaar geleden belde een informant van de FBI naar het hoofdbureau in Los Angeles. Een man had hem aangeboden zijn schuldenregister „schoon te vegen", en hem een zogenaamd A-l waarderingscijfer te be zorgen. Dat alles voor de luttele prijs van 1500 gulden. Toen ze hiervar "ehoord hadden, deden agenten van de rui een inval op het huis van een handelaar in tweedehandsauto's. Overal in zijn zitkamer vonden ze kaarten met de financiële gegevens van mensen met schulden. Sindsdien heeft de FBI, samen met een brigade tegen de georganiseerde misdaad van het ministerie van justitie, nog veel meer bewijsmateriaal verzameld. De autohandelaar, Philip Kostoff, zijn broer en vier anderen werden gearresteerd op beschuldiging van samenzwering en het ge ven van valse informatie op leningaanvra- gen. Meer beschuldigingen zouden volgen in de eerste grote fraude in de geschiedenis van de computer. De werkwijze van de autohandelaar en zijn vrienden was als volgt. Iemand binnen het TRW-bureau bureau werkte met hen samen. De autohandelaar spoorde mensen op die financiële problemen hadden, en die een hoger waarderingscijfer wilden. Dat cijfer kan oplopen van A-9 voor iemand die her haaldelijk zijn schulden niet betaalt, of ban kroet is, via 1-7 voor iemand die soms niet betaalt, en A-5 voor een langzame betaler tot de hoogste waardering A-l. De TRW-medewerker werd voor 125 gulden per keer omgekocht om de papieren van een bepaalde klant mee naar huis te nemen. De autohandelaar en zijn vrienden, die veel van computers afwisten, konden dan zo met deze papieren knoeien dat het leek alsof de klant nooit slecht betaald had, nooit bankroet gegaan was, of ooit ergens een schuld had gehad. In sommige gevallen werd er niet alleen informatie uitgewist, maar werden erzelfs gunstige gegevens in het geheugen bijgestopt, om te doen lijken of de klant een zeer trouwe en snelle betaler was. De gegevens werden door de TRW-man weer teruggestopt in het geheugen van de computer. De klanten,die soms 4000 gulden voor de diensten van de autohandelaar hadden be taald, konden daarna bij een bank een lening aanvragen, of krediet bij winkels. De bank of de winkel vroeg om het financieel rapport van de klant, wat uiteraard gunstig was. Zo kregen deze mensen leningen die ze anders nooit gehad zouden hebben. Een paar maanden later verhuisde zo'n klant, en de bank was zijn geld kwijt. Volgens TRW is er een nieuw programma in de computer opgenomen waardoor on geautoriseerd uitvegen van informatie on mogelijk zou zijn geworden. Ook zou er tegenwoordig een betere controle op nieuwe binnenkomende informatie zijn. Dat klinkt wel mooi, totdat de volgende groep slimme boeven een mogelijkheid vindt om ook deze veiligheidsmaatregelen te om zeilen, of iemand vindt binnen TRW die bereid is, voor een paar honderd gulden, met hen mee te werkea Copyright The Guardian Treinrovers zitten" met te nieuwe geldstukken (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een halve ton nikkelen geldstukken van 50 en 10 pence zijn verdwe nen in de grote treinroof van 1976. Deze diefstal werd maandag rond mid dernacht gepleegd, terwijl het kostbare vrachtje (waarde: 18.700 pond of 75.000 gulden) op weg was van de Koninklijke Munt te Llantrisant, in het graafschap Glamorgan, naar Londen. De muntstukken zaten in 74 zakken in verzegelde kratten, opgestapeld in een gesloten wagon van de Britse spoorwegen. De be trokken trein verliet het goederenstation van Car diff 's avonds om vijf over half zeven en stopte slechts één maal. De diefstal werd pas in de Joop van dinsdag ontdekt. De rovers zitten wel met een probleem. Hun buit is zo nieuw, dat alle munt stukken het jaartal 1977 dragen. Scotland Yard heeft de Londense winke liers verzocht elke ont vangst van glanzende geld stukken met dat jaartal on middellijk te signaleren. Nieuw voorstel datum voor zwart bewind Rhodesië GENEVE (Rtr) De Britse voorzitter van de maanden voorgesteld, te rekenen vanaf het einde v Rhodesiëconferentie zal vandaag op een voltallige van de conferentie in Genève. De zwarte delegatie] d vergadering van de conferentie met een compro- leiders -zijn bereid tot een uitloop van de over si misvoorstel een poging doen de impasse over de gangsperiode met drie maanden, mits een datun si onafhankelijkheidsdatum te doorbreken. Confe- wordt vastgesteld om vertragingstaktieken uit «s: rentievoorzitter Ivor Richard heeft gisteren af- sluiten. 0 zonderlijke besprekingen gevoerd met de nationa- In Rhodesië heeft een legerwoordvoerder ver li listische delegatieleiders en de blanke delegatie, klaard dat er kennelijk een nieuw offensief word d Een woordvoerder van Nkomo zei dat de zwarte voorbereid, waarvoor al ongeveer 2000 guerrilla^ leiders mogelijk zullen voorstellen de conferentie strijders Rhodesië zijn binnengekomen. Hij gaf toi te verdagen als geen overeenstemming wordt be- dat er sprake is van „zware militaire druk". He* reikt. Zij houden vast aan de datum van 1 decern- Rhodesische leger kampt met tekorten aan heli] ber 1977, terwijl de blanke delegatie vasthoudt aan kopters en moderne wapens. Hij zei ook dat eer een overgangsperiode van twee jaar. Als compro- groot aantal Afrikanen is doodgeschoten wegen] mis heeft Groot-Brittannië een periode van 15 overtreding van het uitgaansverbod. Nederland wil zware portefeuille in Brussel (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl verwacht, dat over ruim twee weken, als de Europese raad van ministers in Den Haag bijeenkomt bekend zal zijn wie vanaf het nieuwe jaar deel zullen uitmaken van de Europese' Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Op dit moment bestaat hierover in de meeste landen van de E.G. nog onzeker heid en ook Nederland heeft nog geen definitieve kandidaat aangewezen. De Brit Jenkins, de toekomstige voorzitter van de Commissie heeft tijdens zijn be zoek van deze week aan premier Den Uyl - in het kader van een tweede rondgang langs de hoofdsteden - duidelijk ge maakt, dat hij denkt aan een herverdeling van de taken van de commissieleden. „We moeten ermee rekening houden", zo zei, de premier gisteren na afloop-- van de vergadering van de mi-U nisterraad, „dat pas op 4 janua- - ri in de nieuwe Commissie zelf wordt uitgemaakt, wie welke portefeuille zal krijgen in de]g komende tijd. LUBA BARST VAN DE BANEN! VOLOP PRODUCTIEWERK DEN HAAG Van de Ne derlandse bevolking doet 69 procent op geen enkele wijze aan amateuristische kunstbeoefening. De overi gen doen er wel op de een of andere manier aan en soms beoefenen ze meer dan één kunst. De grootste groep is die van de mensen die met tex tiel werken. Deze groep omvat 10 procent van de Nederlanders. Zeven pro cent gaf op te tekenen, schilderen of grafiek te ma kelt Nog eens 7 procent filmt. Vijf procent bespeelt een toetsinstrument, 3 pro cent een snaarinstrument en 1 procent een blaasin strument Telkens 1 pro cent staat er voorts geno teerd voor: toneelspelen, balletdansen, volksdansen en proza- of poezieschrij- ven. Overigens werd nog becijferd, dat 3 procent fo tografeert en dat 2 procent beeldhouwt, boetseert, ke ramiek of sieraden maakt De Dr. Boekmanstichting heeft deze gegevens gepu- bliceerd.Ze werden verza meld bij een onderzoek in maart van dit jaar naar de culturele activiteiten van de Nederlandse bevolking van 16 jaar en ouder. Daarbij kwam ook aan het licht dat 64 procent van de bevolking nooit naar musea en tentoonstellingen gaat, 9 procent gaat minder dan eens per jaar en 19 procent gaat vaker. Naar toneeluit voeringen gaat 39 procent van onze bevolking: 8 pro cent gaat minder dan eens per jaar, 11 procent hooguit één keer per jaar en de overigen gaan vaker. Balle tuitvoeringen zijn minder in trek: 92 procent van de bevolking gaat er nooit naar toe. Drie procent gaat minder dan eens per jaar en nog eens 3 procent hoog uit één keer per jaar naar een balletvoorstelling. Driekwart van de Neder landers van 16 jaar en ou der gaat nooit naar een concert, opera of operette: 12 procent gaat eens per jaar of minder.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10